c "Progressief Leiderdorp wacht sombere toekomst e/cfee agenda Iiselore op dreef in "Waagtheater" "Van Alles"... en nog wat willekeur Jan Gordijn (PPR) verlaat gemeenteraad Vernieuwd raadhuis kost 30.000 gulden Nieuwbouw werkplaats ton duurder Halsema houdt "kruk" vrijblijvend Stad en rand LEIDERDORP - "Geef D'66 de wethouderszetel die ze zo graag willen en laat de PvdA met PPR en PSP een milde oppositie voeren. Dat is volgens mij de enige manier om na de verkiezingen het progres sieve geluid in Leiderdorp niet helemaal te laten ver stommen". Dat vindt Jan Gordijn, die na acht jaar raadslidmaatschap voor de PPR ermee gaat stop pen. Niet uit onvrede, hoe wel de militante opstel ling van de PSP op de sa- menwerkingsavond van beide partijen vorige week hem erg hoog zit. Bij zijn besluit om op te stappen wegen "democratische rede nen", zoals hy ze noemt, het zwaarst. "Acht jaar besturen is genoeg. Ik wil dan ook plaats maken voor jong bloed met fris se ideëen en een nieuwe aanpak". Een andere reden om de gemeentepolitiek te verlaten is zijn dagelijkse werk als admi nistrateur op het Wassenaarse Adelbertcollege. Het werk bij het onderwijs bestempelt de 56-jari- ge Gordijn als "boeiend, maar vermoeiend. Het wordt me te zwaar om het raadswerk erbij te doen". Tenslotte spelen gezin somstandigheden een rol. "Om al die jaren drie tot vier avonden in de week weg te zijn is voor mijn vrouw en mijn beide doch ters niet altijd even prettig". Bedonderd Jan Gordijn stapte bij de oprich ting van de PPR aan het eind van de jaren zestig naar deze partij over. "Als KVP-stemmer voelde ik me bedonderd door Schmel- zer, die naar mijn mening ver raad pleegde aan zijn eigen men sen". In 1971 werd Gordijn voor zitter van een Leiderdorps PPR- actiecentrum. In dezelfde tijd was een andere jon ge partij - D'66 - na eerst een grote vlucht te hebben genomen als een kaartenhuis in elkaar ge zakt. Toen de gemeenteraadsver kiezingen van 1974 eraan kwa men deed de merkwaardige om standigheid zich voor dat D'66 wel bestuurlijke ervaring in Lei derdorp had opgedaan, maar nauwelijks meer kiezers trok. Terwijl dat bij de PPR precies omgekeerd was. Een lystverbin- ding resulteerde in één raadsze- tel, die Gordijn na een paar maanden moest gaan bezetten wegens de verhuizing van frac tievoorzitter Riet Uhlenbeck. "Leiderdorp had toen een zeer pro gressieve raad. Er kwamen bur gerleden in de commissies en er werd spreektijd ingevoerd vóór de raadsvergadering. Dat laatste was een initiatief van de PPR en daar ben ik trots op, want die spreektijd voorziet in een be hoefte. Ik heb me in die eerste vier jaren best op mijn gemak ge voeld, ook al omdat er door figu ren als Drenth, Tichler en Reu- genbrink meer politiek spel werd gespeeld dan tegenwoor dig". Kabouters In 1978 kwam Ronald Mommaas de PPR-fractie versterken. Het aanzien van de party bij de rest van de gemeenteraad wijzigde zich langzaam. "In het begin werden we beschouwd als een soort kabouters met leuke ideetjes die niet al te serieus hoefden worden genomen. Te genwoordig wordt er echt naar ons geluisterd". Terugkijkend op die laatste vier jaar vindt Jan Gordijn dat er door progressief Leiderdorp vooral voor het oude dorp veel is bereikt Het meest ingenomen is hy met het feit dat het oude raad huis een waardiger bestemming heeft gekregen dan de slopersha mer. Maar ook is hij blij met de komst van de weekmarkt, het herbouwde Van Leeuwenpark en de sanering van de Doeslaan. Voor de nabije toekomst: de re constructie van het Dorpsplein, de restauratie van de panden Bruggestraat/Hoofdstraat en de geluidswerende schermen langs rijksweg 4. Erg jammer vindt hij dat het niet gelukt is om heel po litiek Leiderdorp achter de IKV- motie te krijgen. Zwakke PvdA Progressief Leiderdorp wacht vol gens Jan Gordijn een sombere toekomst. "De landelijke PvdA stevent op een verkiezingsneder laag af en de plaatselijke rolt touwtrekkend over elkaar heen. Als ik er van uitga dat ze drie ze tels halen en Bezemer weer wet houder wil worden, blijft er met Holierhoek en Wesseling een zwakke fractie over". Niet alleen die ontwikkeling doet Jan Gordijn pijn. Dat doet ook de sinds vorige week flink be koelde vriendschap met de PSP, waarmee de PPR een lijstverbin- ding wil aangaan. De PSP wil niet aan een college deelnemen als het CDA en de WD erin zit ten. Zeker is dat Gordijn het voor gezien houdt als die eis wordt in gewilligd. "We moeten onze PPR-principes niet onder tafel schuiven. Dan maar geen raads- ZATERDAG 20 MAART 1982 zetel. Mij kunnen ze dan onmid dellijk van de kieslijst schrap pen". Gordijn staat weliswaar op een onverkiesbare achtste plaats, maar de PPR verwacht met zijn naam toch nog een aantal extra kiezers te kunnen trekken. Toch kan er nog een lachje van af: "Je ziet, het enige redelijke alterna tief blijft dan de PPR". Christelijk "Ik sta verder af van de PPR dan vijftien jaar geleden. Vooral de christelijke principes die Bas de LEIDEN - Stichting "Van Al les" heette de groep die gis teravond in het LA K-theater speelde en zelden heeft een theatergroep zijn naam zo treffend gekozen. Hoewel, met de toevoeging ...en nog wat, was het gebodene nog beter gedekt. De voorstelling "Geknipt Mo ment" is volgestopt met een overdaad aan uitingsmidde len die gezamenlijk een ware kakafonie opleveren. Het lijkt erop dat indringendheid het criterium is geweest bij het selecteren van elementen voor het programma. De mu ziek en zang zijn hard en vaak snerpend, dans en mime zijn uitputtend en ook de dia's vragen veel aandacht. Overrompelend is nog het bes te woord voor de voorstel ling. De vier spelers gaan enorm intensief en uitgelaten te keer, eigenlijk zonder zich al te veel om het publiek te bekommeren. Het geheel ba lanceert op het randje van de afgrond die chaos heet en soms stort het daar ook in. Van een gegeven dat wordt uitgewerkt is geen sprake, al wordt in het begin die indruk wel gewekt. Maar "Geknipt Moment" bevat ook een aantal prachtige vondsten. Dat geldt in de eer ste plaats voor de muziek van Harry de Wit, die bovendien verbazingwekkende instru menten gebruikt, zoals een batterij houten orgelpijpen, die gorgelende klanken voortbrengen. Op het eind lo pen de spelers met kleine toetsenborden op hun buik, terwijl de geluiden uit een speaker op hun rug komen. Eigenlijk wordt alles aange grepen wat maar enigszins tonen kan voortbrengen. Ook de diaband is knap ge maakt. De achterwand be staat uit een groot scherm, dat in vier vlakken is ver deeld. Daarop vloeien de af beeldingen in elkaar over, kleuren veranderen en vor men verschuiven. In het be gin wordt dat ook nog ver nuftig gecombineerd met menselijke schaduwen ach ter het scherm. Het is jammer dat zulke uitste kende ingrediënten zijn sa mengevoegd tot zo'n onsa menhangende voorstelling. Want de willekeur is zo groot dat je er met de beste wil niet meer in kan zien dan een ver zameling van soms fraaie, dan weer ergerlijke fragmen ten. Dat laatste geldt vooral voor de soms hemeltergende zang en het flauwe bewe gingsspel. Vérknipt moment had een betere naam ge weest. ARIEJAN KORTEWEG ZOETERWOUDE - Een opknap beurt van het gemeentehuis in Zoeterwoude kost ruim 30.000 gulden. Uit een inspectierapport van de Monumentenwacht blijkt dat nogal wat opgeknapt moet wor den aan het raadhuis. Ook de af deling bouw- en woningtoezicht heeft gebreken ontdekt. Muurwerken moeten hersteld wor den. Verder komt er nieuwe folie LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar werd het gistermiddag om vijf uur op de rijksweg Amsterdam-Den Haag zwart voor de ogen. Hij raakte van de rijbaan af en belandde in de berm ter hoogte van het Boerenpad in Leiden. Daar reed hij tegen een boom. De man is met lichte verwondingen naar het Elisabethziekenhuis vervoerd. Zijn auto is geheel vernield. ken afdekkingen van de erker worden vernieuwd. Een grote kostenpost is het buiten- en bin- nenschilderwerk en het herstel van glaswerk. Dit kost zo'n 22.000 gulden. De afdeling bouw en woningtoe zicht heeft aangeraden om de centrale verwarmingsleidingen in de kruipruimte te isoleren. Be rekeningen van de stichting "Voorlichting Energiebesparing Nederland" hebben uitgewezen dat het warmteverlies van geïso- leeerde leidingen afneemt met zeventig procent. Omdat het stookseizoen van het gemeente huis op negen maanden wordt gesteld zou dit een aanzienlijke besparing kunnen betekenen. Deze isolatie zou zo'n 3000 gul den kosten. ZOETERWOUDE - Er is nog 96.000 gulden extra nodig voor de bouw van een werkplaats an nex opslagruimte voor gemeen tewerken in Zoeterwoude. Aan vankelijk was voor de nieuw bouw 990.000 gulden beschik baar gesteld. Een aparte opdracht aan de archi tect, een wijziging van het aan vankelijk opgestelde plan qua uitvoering en constructie, loon stijgingen en een noodzakelijke behandeling van de staalcon structie met brandwerende verf maken het gebouw nu bijna een ton duurder. LEIDEN - "Schouwburg De Waag" zal Leidenaren nog wel als pure onzin in de oren klinken. De Waag kent men van het haring en wittebrood en eventueel van de Sin- terklaas-markt en daarmee uit. In een gemeentelijke be leidsnota heeft men gepleit voor een "multifunctioneel" gebruik van dit historische gebouw: je zou De Waag bij voorbeeld ook als tentoon stellingsruimte of - zoals gis teravond weer eens bleek als theaterzaal kunnen ge bruiken. Zo kwam gister avond in deze bijzondere am biance het voortreffelijke programma van Liselore Ger ritsen "Een klein concert 4" heel goed tot zijn recht. Liselore wordt door Ben van der Linden op toetsinstru menten en door Martijn Al- sters op verschillende instru menten zoals fluit, alt-fluit, piccolo, elektrische gitaar en synthesizer, uitstekend muzi kaal begeleid. Van de hand van Ben van der Linden is ook een belangrijk deel van de arrangementen. De teksten heeft Liselore Ger ritsen zelf geschreven. Ze zijn vaak doortrokken van het thema "op weg gaan", waar mee het programma begint en - door de cirkelstructuur van het weggaan - ook weer eindigt. Ernstige teksten, poëtisch-dromerige teksten met hier en daar een humo ristische relativering. Prachtig voorbeeld van dat laatste is, dat Liselore op een gegeven moment een goo- chelaarshoed draagt met een konijntje er boven op. Zo'n hoed schept verwachtingen; ~het is echter volgens haar niets meer en niets minder dan een leuke hoed: het is haar "protest tegen het eeu wige waarom". Ook vanavond nog brengt zij in het "Waag-theater" haar klein concert 4. WIJNAND ZEILSTRA. Koffieconcert Musici van de streekmuziek- school in leiden verzorgen mor genmiddag een koffieconcert in het Oude Raadhuid in War mond. Tussen twaalf uur en half twee spelen zij werken van Sweelinck, Vivaldi en Handel maar ook van hedendaags com ponisten. Café In 'de Lindehoeve' in Voorschoten is morgenavond de film 'Apoca lypse Now* van Francis Ford Coppola in het video-café te zien. Aanvang negen uur. Ver der is dinsdagavond weer het wekelijkse stripcafé. Aanvang eveneens negen uur. LEIDEN - In de aula van het scholencomplex aan het Valken pad in Leiden wordt vanavond een bingo-feest gehouden ten ba te van de vereniging 'De Koper Girls'. Aanvang 20.00 uur. Politieke partijen: "Steun verzet El Salvador" LEIDEN - De Leidse afdelingen van de CPN. D'66. PPR. PSP en PvdA roepen op het verzet in El Salvador te steunen door geld over te maken aan het El Salva dor Komitee in Tilburg. "Wij denken dat dit in overeenstem ming is met de opvattingen van deze vier mensen over de situatie in El Salvador. Helaas is weer eens duidelijk gemaakt dat het huidige onmenselijke regime uit El Salvador moet verdwijnen" aldus de vijf partijen. 180 aanwezigen op de Latijns- Amerikaanse culturele manifes tatie, gisteravond in het Leidse Volkshuis, hebben in een brief aan het ministerie van buiten landse zaken en enkele omroe pen hun verontwaardiging uitge sproken over de "moord" op vier Nederlandse journalisten in El Salvador. Zij vragen de Neder landse regering stappen te on dernemen tegen de de militaire dictatuur van El Salvador, de verantwoordelijke voor deze moord. (Foto Holvast) Gaay Fortman in de party heeft gebracht, worden nu wat vero nachtzaamd. Dat vind ik erg jam mer, maar dat is voor mij nog geen reden om de PPR de rug toe te keren". Op de vraag of hij dan ooit weer binnen de CDA-ge- lederen zal terugkeren ant woordt Jan Gordijn met een re soluut nee. "Het verschil tussen denken en doen van die partij is mij te groot. De Evangelische Volkspartij is mij op dit moment na de PPR het meest sympa thiek". MATHIEU SNIJDERS LEIDEN - Als cabaretier Frans Halsema Emilie Havelaar (elektrische piano en zang), Marijke Nekeman (synthesizer en zang) en Corrie van Binsbergen (basgitaar en zang) aan het publiek voorstelt, gaat er nog geen herkennend gefluister door de rijen van de Leidse Schouwburg. Maar als "Angels of Hope" dreigen ze gedurende dit theaterseizoen naast Halsema in z'n programma "Is die kruk vrij?" die onbekendheid aardig te doorbreken. Halsema laat ze zélfs incidenteel tijdens één van z'n meesterlijke of te voorspelbare schetsjes een woordspeling of een grapje aangeven. Natuurlijk is het wel Frans Halsema, die, teruggrijpend naar twintig jaar routine, er als enige in slaagt de zaal bepaalde ogenblikken van de avond volledig "plat" te krijgen. De "Angels Of Hope", hoe fraai ogend en muzikaal ook, hebben terecht die pretentie niet. Maar het was gisteravond ook Halsema, die een serie grapjes en woord spelingen over El Salvador, door de heel Nederland schokkende moor den op Joop Willemsen, Jan Kuiper, Hans ter Laag en Koos Koster terecht achterwege liet. Zo bleef het gisteravond bij de "spataderen" van Van Agt, bij wie een overmatig enthousiaste chirurg ook tegelijker tijd de "taalknobbels" had verwijderd. Zorgvuldig de raakvlakken van cabaret enerzijds en huiveringwekkende realiteit anderzijds vermijdend, culmineerde het optreden van gister avond in een onschuldige dialoog met een "damestasje". Iets vrijbly- venders kunnen u en ik zich waarschijnlijk niet voorstellen. Prachtige mopjes over de "gele beer" en de zuigeling, die bij verwijdering van het toneel de kruk vast bleef houden, stonden garant voor een avond boeiend, maar beslist niet kwetsend amusement. Dat de theatervoorstelling voor "de komiek" niet helemaal zonder gevaar was, bleek wel toen Halsema zichzelf ten tonele voerde om als voor beeld te dienen voor iemand "die deugt" in Nederland. De andere kant van die medaille is echter wel, dat het publiek figuren als Kick Stok- huyzen, Chriet Titulaer, Prof. Diepenhorst en bisschop Gijssen be spaard bleef. Pieter Menten, Josje Slis-Stroom en Toni Boltini waren immers bij voorbaat al kansloos. Opmerkelijk is dat Frans Halsema voor dit theaterprogramma een hecht samenwerkingsverband (teksten) is aangegaan met Bram Vermeulen. Dat gedeelte van "Neerlands Hoop" waarvan iedereen altyd vermoed de dat een schorre stem en een witte overall z'n enige verdiensten wa ren. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG Leiden - LVC. Breestraat 66, optreden Soviet Sex, 21 uur. Peuterspeelzaal De Kleine Urt - Lelie straat, rommelmarkt van 10-18 uur en zo van 12-16 uur. Jazzzolder Hot House - optreden impro visatie-orkest A7, 22 i burgerweg 140, kleding- en speel goedbeurs met spullen van kinderen van 0-12 jaar. 11-15 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen straat, volksmuziek, za van 15.30 tot 16 uur en zo van 14.30 tot 15.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé tot 20 jaar, 14-17 uur. Aula school Valkenpad - bingo m^joret- tenkorps Koper Girls, 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- strat 67, van 14-17 uur. Oegstgeest - Pauluskerk, open huis van 11-13 uur. Kempenaerstraat - Amnesty Internatio nal stand. Groene Kerkje - concert orkest 'Jeugd en Muziek', 20 uur. Leiderdorp - boekhandel De Kier, Rudi Falkenhage signeert, 15 uur. Zoeterwoude - Ons Huis, blijspel KPJ, 20.30 uur. Eendekooi - lentemarkt, za van 13-17 uur en van 19-23 uur, ook zondag van 11-17 uur. ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon'. 14-18 uur. Bhagw an-centrum - Breestraat 56, en lightenment party, eerst meditatie, vi deo-lezing Bhagwan, daarna feest, 20 Holiday Inn Leiden - koffieconcert, 13 Vijfhovenhuis - Hofiaan, dansavond, boven de 21 jaar, 19.30 uur. Middelweg 19c kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Restaurant Hans Menken - Boshuizer- laan, kwintet Koos van der Sluis bij Jazz on Sunday, 15 uur. Bowlingcentrum Holiday Inn - open dag Bowling Bond, 10-16 uur. Muziekkamer van café Aniba - Heren straat 1, optreden duo Peter Urwin, Bert Haasjes, 15 uur. Hoek Zweilandlaan/Boerhaavelaan - stadswandeling met als titel 'Lente in de stad', 10 uur tot 14 uur. Leiderdorp - manege in de Bloemerd, fancy-fair ruitervereniging Liethorp, 12-20 uur. Zijlkwarrtier - contactmiddag over ge vaar in en om het huis, ma. 13.30 uur. Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreek uur vlgs. afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- afspraak Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwanenburg: za, H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M.B. Landsmeer, Drakestein 2, Leiderdorp, tel. 413913; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur Florijn 10, Leiderdorp, tel 891000. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 5, tel. 01717- 5417; zo. A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159. Wassenaar-noord - J. Paulides, tel. 14561; zuid - K. de Wit, tel. 12460. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 19 tot 27 maart door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: W. v.d. Sluys, Mauritssingel 70, Leider dorp. tel. 071-894513. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidach Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 07i-14a04i Gaan krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezonging na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate HokSng BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per poet 79.70 Jaarabonnement f 217,90 Per post 307.30 s/0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo. tal. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2