Economie Extra Man moeilijk te vinden voor een deeltijdbaan Beursweek Beurs vlak ondanks rentedaling Koeweit denkt al eeuw vooruit ZATERDAG 20 MAART 1982 PAGINA 27 Nog maar juist hadden de vak bonden het gouden kalf van de algemene arbeidstijdver korting wegens gebleken on haalbaarheid voor onbe paalde tijd in quarantaine gedaan, toen enkele jaren geleden een nieuw midde tot herverdeling van het als maar schaarser worden aan tal arbeidsplaatsen zich aandiende. Deeltijdarbeid. Nieuw was het eigenlijk niet. want vóór die tijd heette het gewoon part-time werk. Vooral in trek bij gehuwde vrouwen, die in de jaren van hoogconjunctuur en een krappe arbeidsmarkt door tal van bedrijven en bedrijfjes met open armen werden ont vangen teneinde er een aan tal uren per dag of enkele da gen in de week te gaan werken. Anno 1982 is deeltijdwerk we zenlijk iets anders. Het lijkt vooralsnog de enige tastbare mogelijkheid om het schrik barend grote werklozenle- gioen van bijna een half mil joen op korte termijn te doen inkrimpen of althans tot staan te brengen. Door sim pelweg van één baan twee ba nen te maken. Deelnemers Vandaar ook dat de verschil lende politieke partijen er in de verkiezingsstrijd van 1981 wel raad mee wisten. Met tienduizenden tegelijk wer den ze op het spreekgestoelte uit de mouw geschud. Was Lubbers al in voor een prog nose van 175.000 deeltijdba nen gedurende de lopende kabinetsperiode - als die tenminste tot 1985 voort duurt - D'66 waagde in zijn program zelfs een streefgetal van 350.000 te noemen. Nog bonter was het allemaal te le zen in een boekje van het CDA-Tweede Kamerlid Steef Weijers ('Delen van banen, een hels karwei'), die zelfs het creëren van een half miloen deeltijdbanen in vier jaar niet voor onmogelijk hield. Voorlopig lijkt het streven van Den Uyl om dit jaar nog het getal van 30.000 te halen al een hele kluif. Vooral omdat de grootste beperking van deeltijdarbeid gelegen is in het aantal mogelijke deelne- me. Want wil het project als wonderpil tegen een voort gaande werkloosheid ooit kans van slagen hebben, dan zullen op grote schaal full-ti me banen moeten worden opgegeven. En dat klinkt bijna als een fictie in een tijd waarin ook nog ge dwongen moet worden inge leverd. Zelfs al zou de man in het emancipatiespoor treden en de helft van zijn werktijd afstaan aan de vrouw, dan nog zal het gezinsinkomen er in de meeste gevallen aan zienlijk op achteruit gaan. Want deeltijdarbeid - en dat is ook de klacht van vakbon den en vrouwenbeweging speelt zich in Nederland nog altijd voornamelijk af op de lagere salarisniveau's. En los nog van een schrale rechtspo sitie, bieden deeltijdbanen doorgaans bitter weinig car rièremogelijkheden. En intussen tonen de cijfers aan dat het voornamelijk vrouwen zijn, die staan te trappelen om een deeltijd baan. De animo bij mannen is nog altijd ver te zoeken. Pluspunten Naast het bestrijden van de jeugdwerkloosheid ligt het zwaar tepunt van Den Uyls werkgelegenheidsplan in eerste instan tie op de invoering van deeltijdarbeid. Met het splitsen van volle banen in deeltijdwerk hoopt het kabinet nog dit jaar 30.000 mensen aan werk te helpen. Of dit zal lukken is nog maar zeer de vraag, omdat die banen in verreweg de meeste gevallen vrijwillig zullen moeten wor den afgestaan door mannelijke arbeidskrachten. En tot nu toe blijkt in die hoek nog maar weinig animo te bestaan om het inkomen te halveren. Aan de subsidiepot zal het niet liggen. Die is vele malen groter dan de portemonnee met tien miljoen gulden waarmee ex- minister Albeda in 1980 de deeltijdmarkt bestormde. Maar die hield nog over. Zijn we er nu wel rijp voor? Toch zijn er voor het kabinet in zijn streven om deeltijdba nen te creëren ook enkele pluspunten waar te nemen. De weigering van werkne mers om deeltijdarbeid te i MiÊÊm mm r Minister Den Uyl bij de presentatie zien als een middel om de werkloosheid te lijf te gaan, heeft in de afgelopen jaren plaats gemaakt voor een ze kere bereidwilligheid. De eerste tastbare ervaringen met deeltijdwerk bij een aan tal Nederlandse bedrijven hebben niet alléén maar de nadelen ervan blootgelegd. De angst voor hogere kosten op het gebied van werving, sociale premies, scholing, or ganisatie en reisvergoedin- gen is een weinig naar de ach tergrond verdrongen bii het constateren van aanzienlijk minder ziekteverzuim, een grotere motivatie en 'vollere' uren. Daarbij komt natuur lijk het voordeel dat de werk nemer met een deeltijdbaan evenredig met het aantal werkuren ook loon inlevert. Zo heeft bijvoorbeeld de Ne derlandse vestiging van het Zweedse meubelbedrijf Ikea in Sliedrecht tot nu toe erg goede ervaringen met deel tijdwerk. Toen het bedrijf in 1978 zijn poorten opende, stelde het - analoog aan de Situatie bij het moederbedrijf in Zweden - voor zo'n tach tig (vooral vrouwelijke) werk nemers een wisseldienst in die neerkomt op een totale werktijd op weekbasis van 24 uur. Ook hier betreft het weer voornamelijk lagere functies (magazijnen, verkoopafde ling, restaurant, enz.), maar opmerkelijk was in elk geval het feit dat korte tijd na de van het experiment i het banenplan aflevering 1982: zijn 30.000 deeltijdbanen haalbaar? (Foto ANP) al een wachtlijst van gegadig den moest worden aange legd. Met uitzondering van de zon dag maakt het deeltijdperso- neel bij Ikea een werkweek die duurt van donderdagmid dag tot donderdagmiddag, waarna telkens een volle vrije week volgt. In het eerste uur van de nieuwe werkweek wordt het personeel door zyn directe chef 'bijgepraat' over bedrijfsnieuwtjes, prijsveran- deringen en dergelijke, waar na men 'friser dan ooit weer aan het werk gaat', zoals di recteur Blaak trots laat we ten. Door Willem Schrama Pianisten Maar het kan ook anders. Toen DAF Trucks in Eindhoven zich in 1979 vanwege perso neelsproblemen gedwongen zag tot een experiment met deeltijdarbeid op de monta ge-afdeling, dienden zich achteraf gezien nogal wat mensen aan voor wie deel tijdwerk niet in de eerste plaats bedoeld was. Niet de broodnodige productiearbei ders trokken bij DAF aan de bel, maar varkensfokkers en pianisten. Het project stierf dan ook een zachte dood. Waarmee eens te meer duide lijk wordt dat het succesvol invoeren van deeltijdbanen voorlopig slechts in beperkte arbeidscategorieën mogelijk zal zijn. De meest voor de hand liggende zijn voorals nog de dienstverlenende en de sociaal-culturele sector, die al de nodige ervaring heb ben met de gesplitste baan. In haar streven om zelf het voorbeeld te geven, heeft de overheid tot nu toe een paar redelijke resultaten met deel tijdarbeid behaald. Experi menten met deeltijdarbeid bij een aantal grote gemeen ten worden tot nu toe in elk geval gunstig beoordeeld. Zo stelde de gemeente Enschede zijn selectienormen voor part-time werk gelijk met die voor full-time banen op elk willekeurig niveau. De uit komst van dit experiment is tot nu toe nog wat magertjes, maar na een schuchter begin melden zich langzamerhand eindelijk eens wat mannen op de deeltijdmarkt. De gemeente Rotterdam is be zig zijn bestand aan deeltijd werkers te doen groeien van 5 naar 15 procent (4200 men sen) van het totale personeel in 1990. Maar ook hier leren de ervaringen weer dat de man maar moeizaam aan een halve baan is te krijgen. Het aantal mannen in deeltijd werk steeg in de afgelopen vijf jaren met 13 procent, het aantal vrouwen maar liefst met 80 procent. En ook hier blijkt overduidelijk dat het voornamelijk de beter betaal de banen zijn, die iemand de luxe veroorloven om 'vrije tijd te kopen'. Verborgen En daarmee is de hamvraag aangesneden. Namelijk of in voering van deeltijdarbeid op grote schaal wel echt soelaas zal bieden in de strijd tegen de werkloosheid. Het is nog te vroeg om die vraag met een definitief nee te beant woorden, maar wel is de ver onderstelling gerechtvaar digd dat zich op de deeltijd markt een flink stuk verbor gen werkloosheid zal aandie nen. De combinatie van recessie en het creëren van meer deel tijdbanen zal er stellig toe lei den dat nog meer (gehuwde) vrouwen part-time werk zul len gaan verrichten. Voor schoolverlaters met een lager financieel verwachtingspa troon kan deeltijdwerk in eerste instantie ook een op lossing zijn, maar alles wijst erop dat ook zij zich na ver loop van een aantal jaren weer massaal zullen schik ken naar het traditionele ge zinspatroon waarin alleen al het juk van een forse hypo theek een zo hoog mogelijk inkomen noodzakelijk maakt En dan rest nog de vraag wat de werkgevers zullen doen. Zo als gezegd, de afkeer van deeltijdwerk heeft plaats ge maakt voor een matige be reidwilligheid om eraan mee te werken. Maar in dit ver band mag niet licht worden vergeten dat de ex-minister van sociale zaken, Albeda, nog maar ruim een jaar gele den sipjes terugkeerde van zijn kruistocht om de werk gevers op te tasten met ge splitste banen. Met een subsi diepot van tien miljoen gul den op zak, zag hij slechts kans om 255 werknemers over te halen om één of meer banen op te splitsen. Aan 166 werknemers deelde hij een overbruggingssubsidie uit om aan de inkomensdaling te wennen. De subsidie ging niet op. Ook ditmaal heeft het kabinet weer een lokkertje achter de hand. De werkgever krijgt een subsidie van 4000 gulden voor elke volletijdbaan die wordt opgesplitst in deeltijd banen van tenminste 8 en ten hoogste 32 uur. Ditmaal is er 57 miljoen gulden beschik baar. In januari weten we wat ervan over is. Koeweiti's zijn een volk van zeer praktisch ingestelde kooplieden met veel begrip voor de inwisselbaarheid van principes ter wille van het gewin. Zo levert de oorlog tussen het nabunge Iran en Irak voor Koeweit nogal wat op, omdat met name Irak nu voor een groot deel bevoorraad wordt via de Koeweitse haven. Om de Iraanse wraak te ontlopen hoopt Koeweit nu wel dat Irak die oorlog ook wint. Temeer omdat een verdere verbreiding van de islamitische dictatuur van Chomeiny bedreigend is voor een commercieel land als Koeweit, waar de wet van de markt zeer hoog staat aangeschreven Zn verbiedt de Koran bii voorhuid het trekken van rente Maar de meeste Koeweit! concentreren zich liever op passages uit het heilige boek. die minder geld kosten. In het gezelschap van de olieproducerende landen (OPEC) be hoort Koeweit tot de gematigde vleugel. Maar het Sheratonhotel ter plaatse was wel de plek waar in 1973 de vermaarde olieboy cot werd afgekondigd. Zit zoiets er in de toekomst nog weer De heer Msyed Bader Jamal Al-Din laat na deze vraag eerst nog maar weer eens nieuwe thee komen. Hij is adviseur van de Koe weitse kamer van koophandel, waar alle ondernemers lid van zyn. „Ik denk dat zoiets zich niet zal herhalen. Behalve als uw land Israël op heel extreme wijze zou gaan steunen". Nuttiger „De markt", legt hij uit, „is momenteel gunstig voor uw soort consumptielanden. Amerika en Europa hebben grote voorraden olie opgebouwd en zyn nu minder kwetsbaar dan tien jaar gele den. En daarnaast is uw behoefte aan olie minder geworden, door andere vormen van energie en door de teruglopende eco nomie Maar op zichzelf zyn we daar niet rouwig om. het is heel goed dat het Westen verstandiger omspringt met obe. Want olie kan veel nuttiger gebruikt worden als grondstof voor industriële produkten dan als brandstof'. Maar door de hoge verkopen van de laatste jaren is de welvaart van Koeweit enorm gestegen. „Ach nee", zegt hij mild lachend, „we kregen steeds meer geld dan we konden uitgeven. En met al die inflatie is obe in de grond veel meer waard dan de prijs die we ervoor kunnen maken. Maar een feit is: een boycot kan uw land nog wel schaden, maar veel minder dan een paar jaar geleden". De okepolitiek van een land als Koeweit is snel aan het verande ren. In het nationale oliemuseum geven fraaie statistieken, die totaan het plafond reiken, de snel stygende olie-exportcyfers aan. Maar in de praktijk is de produktie nu gezakt tot 600.000 vaten per dag, terwijl de capaciteit bgt op een mihoen vaten. Ik ben in Koeweit niemand tegengekomen die daarover in zak en as zit, want het land is bezig een eigen industrie op te zetten die de olie in kunststoffen en isolatiemateriaal kan verwerken. Dat levert niet alleen veel meer op, het kost ook minder obe en het geeft wat meer zekerheid voor de toekomst, plus werkgelegen heid. Honderd jaar Die economische onafhankelijkheid in de toekomst speelt in het hele Koeweitse denken een belangrijke rol. Want van obe kun je zeer ryk worden, maar het raakt een keer op. Niet tot de laatste drup. waarna de emir weer officieel de kraan dichtdraait zoals hy hem vijftig jaar geleden opende, maar het wordt een keer minder. Koeweit zelf houdt het op honderd jaar. Daarom willen ze het land snel af hebben: een modern wegennet, goede huizen voor de eigen inwoners, een zeer modern commu nicatiesysteem, goede sociale voorzieningen, minder buitenlan ders. En een kleine moderne industrie die alleen dingen maakt die makkelijk en goedkoop te vervoeren zijn (isolatiemateriaal bijvoorbeeld) en waarmee op de wereldmarkt te concurreren valt. Want in eigen land zal, vooral als het aantal gastarbeiders wordt teruggebracht, de verkoop nooit veel voorstellen. Koeweiti's willen op een klein aantal gebieden de specialisten in de wereld worden. Dat zyn ze nu al op het gebied van het ontzil- ten van zeewater. Het Koeweitse zeewater is na een behandeling in grote ontziltingsfabneken uitstekend te drinken. Dat is, ge heel in de stijl van het land. allemaal zo snel gegaan dat er nog maar nauwelyks een waterleidingnet is. De meeste huizen wor den per tankauto bevoorraad, die het naar twee tanks op het dak pompt, zodat er ook nog wat druk op de kraan zit Ook met zonne-energie wil Koeweit het in de toekomst ver bren gen. In tegenstelling tot de obe, die geheel van de staat is, zijn nieuwe technieken typisch het terrein van de in Koeweit zo ge waardeerde vrije ondernemers. Die, als ze buitenlanders zyn, maximaal 49 procent van hun eigen zaak mogen bezitten. De rest moet van een echte Koeweiti's zyn. Fonds Met dezelfde Koeweitse zakelijkheid is er een fonds voor toekom stige generaties (van echte Koeweiti's) opgencht, waarin de staat gul stort. Het fonds investeert in uiteenlopende zaken als de Mercedes Benz-fabneken en een nog stil eiland voor de Ame rikaanse westkust dat een toeristisch oord moet worden. Koeweit ligt in een kwetsbaar stukje wereld, boven aan de Perzi sche Gold bij roerige landen als Irak en Iran. Ook voor de voed selvoorziening wil het nu onafhankelijk worden. In het woes tijnzand worden boerderijen met loopstallen gebouwd, waarin de koeien fabneksvoer krijgen, want veel gras groeit er niet. Om landbouw mogelijk te maken wordt (als experiment) vruchtbare grond uit Irak aangevoerd voor heuse akkers in de dorre woes tijn, die keurig bevloeid'worden. Als er maar geld ïsjcan alles. Het agrarisch centrum wil nu proberen om terwille van de melk en vleesproduktie de traditionele kameel weer populair te ma ken. Een niet gering karwei. Fnese stamboekkoeien, dat is van deze tijd. Kamelen, dat was vroeger en ouderwets zyn, dat is toch zo ongeveer wel het allerergste dat je in Koeweit kan over komen. TONY VAN DER MEULEN Ook deze week lag het beurs- wezen voor het effectenver keer zwaar. Wall Street leed nog steeds aan rente- en be grotingsproblemen en Am sterdam kreeg slechte be drijfsresultaten te verwerken die het moreel ondergroeven. Alleen de donderdag doorge voerde discontoverlaging van de Nederlandsche Bank bracht enig soelaas en zette de tot rust gekomen obliga- tiemarkt weer in beweging. Achteraf bleek in Amerika op welk drijfzand het grapje van president Reagan dat topman Volcker van het centrale bankwezen hem onder vier ogen gezegd zou hebben nog voor de zomer 3 tot 4 procent lagere rente te verwachten, rustte. Want, nauwelijks was vorige week het besluit van de banken doorgevoerd om de rente van 16,5 procent op 16 procent te verlagen, of de ze week vond het omgekeer de plaats en kwam de rente opnieuw op 16,5 procent. Geen wonder overigens, want de maanden maart en april zijn traditiegetrouw altijd de maanden van grote krediet- vraag en snel in omloop toe nemend geld. Dit als gevolg van het na de winter weer in beweging komen van typi sche zomerbedrijven als de land- en woningbouw. Het bedrijfskapitaal zwelt dan sterk en zet de geldmarkt on der spanning. Voorlopig lijkt de kans op rentedaling in Amerika dan ook wel uitge sloten. Bovendien blijkt de Amerikaanse president kop pig te volharden in zijn wei gering de defensie-inspan ning te verlagen en de belas tingen te verhogen. Vorige week bestond ih beurs- kringen enige hoop dat de president zou trachten de rammelende begroting te re pareren en de enorme tekor ten voor de eerstkomende paar jaar enige mate in te per ken. Niets van dit alles. Rea gan wenst ongestoord zijn stokpaardjes verder te berij den en allerlei vervelende bij verschijnselen als hoge rente en daardoor veel te traag op tredend economisch herstel als tol voor zijn politieke be loftes te beschouwen. Wel veerde deze week even de hoop op een wat sneller her stel op toen bekend werd dat in februari de industriële pro duktie in de Verenigde Sta ten met 1,6 procent was ge stegen. De eerste stijging na juli vorig jaar. In januari was er nog een daling van 2,5 pro cent opgetreden, maar econo men wezen erop aat net le- bruari-herstel te gering was om er conjuncturele conse quenties uit te trekken. En zo bleef Wall Street dobberen rond de 800 dat velen steeds meer gaan zien als een voor lopig rustpunt waar de beurs de verdere ontwikkeling wil aanzien. Een belangrijke gebeurtenis zal het dit weekeinde te houden OPEC-beraad worden. Na veel geharrewar en uitstel is dit eens zo machtige oliekar tel nu toch bij elkaar geko men om de voor zijn doen sombere perspectieven te be spreken. Zoals gebruikelijk is de groep innerlijk sterk verdeeld waarbij korte-ter- mijnvisies steeds diametraal tegenover de meer op lang zicht ingestelde visies staan. Maar de eventueel te nemen besluiten zouden van invloed kunnen zijn op de oliewaarde in Wall Street en daarmede op de rest van deze en andere beurzen. Op onze beurs is het aandeel in de Koninklijke Petroleum nog altijd een dominerende factor. Het was dan ook zeer belangrijk voor het algemene koerspeil in Amsterdam dat aandelen Koninklijke de zware koersdalingen van de Amerikaanse olieaandelen van de afgelopen weken vrij wel niet overnamen. Amster dam gedroeg zich daarom vaak beter en positiever dan zijn Newyorkse zuster. Maar deze week begon men bij ons toch met een forse koersda ling, die dinsdag weer enige mate werd weggewerkt toen bleek dat Wall Street maan dag weer even boven de 800 door C. Wagenaar was getreden. Nadien werd het evenals in New York hier ter beurze een kwestie van trage en kleurloze koersvor- ming. Er was overwegend slecht be drijfsnieuws te verwerker\ en de sociale onrust met stakin gen her en der maakten ko pers kopschuw. Bovendien verscheen het ministerie van financiën weer met de beken de tegenvallers voor het voet licht, wat direct de neiging tot rentedaling afremde. Weinig vreugde dus en weinig reden om de toekomst erg hoopvol tegemoet te treden. De koersstijging op de obli- gatiemarkt die in de eerst helft van maart flinke vor men had aangenomen, kwam deze week dan ook tot stil stand en werd pas weer enige mate hervat toen donderdag de geld taneven van onze cen trale bank met een half pro cent werden verlaagd. Maar de aandelenmarkt werd er niet door opgepept. Daarvoor was er teveel slecht nieuws binnengekomen. Vooral de zware verliezen van de Bijen korf (KBB) als van de West- land Utrecht Hypotheek bank zaaiden schrik en ver derf. KBB kwam erdoor op nieuwe laagtcpunten ooit door het aandeel aangesla gen. En Westland-Utrecht zakte per saldo zo'n f 10 tot rond f 65. vorig jaar een zwaar verlies maar kon tenminste nog ver melden dat 1982 een krachtig herstel zal laten ien. Iets wat Byenkort en Westland- Utrecht helaas niet vermoch ten. De koers kon hier dan ook iets aantrekken. Flinke klappen tot f 5 ontvingen Au- del, door de stakingen by een van zyn bladen. Fnesch-Gro- ningsche Hypotheekbank door eveneens een slechter jaarresultaat en Bos-Kalis door orderproblemen in de baggersector. Alleen de Ne derlandsche Middenstands Bank kon na de zware verlie zen van voorgaande weken nu zo'n f 10 in herstel treden. En Nutricia kwam voor het eerst sedert jaren met een styging van f 5 boven de f 60.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27