c Staten verkiezingen als graadmeter „Beetje zuiniger „Samen verantwoordelijk zijn Meer niimte voor bedrijf „Tweesporen beleid" PvcLA-lijsttrekker J. Borgman CD A-lijsttrekker drs J. D. Gabor WD-lijsttrekkker Irma Gunther ZATERDAG 20 MAART 1982 Extra De verkiezingen voor de provinciale staten (a.s. woensdag) mogen volgens menig politicus geen graadmeter worden voor de landelijke politiek. Toch blijkt elke vier jaar opnieuw dat daaraan niet valt te ontkomen. De ervaring leert dat kiezers in het algemeen minder geïnteresseerd zijn in wat een provincie doet dan in het effect dat de statenverkiezingen hebben op de landelijke politieke verhoudingen. En dat is niet verwonderlijk. Het aantal taken van een provinciaal bestuur - gevormd door provinciale staten (vergelijkbaar met een gemeenteraad), Gedeputeerde Staten (burgemeester en wethouders) en de commissaris der koningin (burgemeester) - is in de loop der jaren weliswaar aanzienlijk toegenomen (ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, milieu, onderwijs, welzijn, cultuur, sociaal-economische vraagstukken). Maar voor de kiezer is dat niet direct merkbaar. Anders gezegd: een provinciale weg ligt doorgaans verder van huis dan een straat in de gemeente; een ziektegeldmaatregel (van de regering) treft meer mensen dan een provinciaal besluit om de bouw van een streekziekenhuis niet te laten doorgaan. Energie Daar komt bij dat de functies van de provincies er gaandeweg niet duidelijker op zijn geworden. Per provincie kan het beleid sterk verschillen. Een voorbeeld in dit verband is de energievoorziening, die in sommige provincies in een provinciaal bedrijf is ondergebracht en in andere niet. Dat geeft al aan dat de grens van net provinciaal belang moeilijk is te trekken. In de jaren zeventig zijn tal van pogingen gedaan om in de taken van provincies enige ordening te scheppen. Maar tot nu toe is daar weinig van terecht gekomen. Pas nu de economische malaise op alle fronten toeslaat, lijkt de reorganisatie van het provinciaal bestuur (meer provincies) betere kansen te krijgen. Provincies worden door de financiële problemen gedwongen taken af te stoten. Aan de andere kant denkt men bij het rijk daarmee zijn voordeel te kunnen doen: een scherpe taakafbakening voor de provincies (bestuurlijke reorganisatie) is effectief en goedkoop. Invloed Hoewel provinciale besturen niet erg tot de verbeelding spreken kunnen zij grote invloed hebben op wat er in de directe omgeving van de kiezer gebeurt. Een gemeente kan bijvoorbeeld geen bestemmingsplan vaststellen Interviews Thijs Jansen (woningen, scholen, industrie) zonder te kijken of dat wel in het streekplan (van de provincie) past. De aanleg van een belangrijke verkeersader (denk aan Rijksweg 11 van Bodegraven naar Leiden) kan sterk worden vertraagd als een provinciaal bestuur er niets voor voelt. De vestiging van een grote industrie (werkgelegenheid) kan worden geblokkeerd als de provincie vanwege het milieu dwars gaat liggen Provincies drukken bovendien een zwaar stempel op het landelijke bestuur. Provinciale Staten kiezen de leden van de Eerste Kamer en bepalen dus in belangrijke mate de politieke verhoudingen in de senaat. Dat dit niet zonder belang is, heeft de parlementaire geschiedenis wel bewezen. Zo gebeurde het in 1976 dat een meerderheid in de Eerste Kamer, onder aanvoering van de WD. het initiatief-wetsontwerp van PvdA en WD inzake abortus liet sneuvelen. De macht van de senaat en (dus) van de provinciale staten is daarmee genoegzaam aangetoond Politiek Dit jaar worden de statenverkiezingen met enige spanning tegemoet gezien. Er worden grote verschuivingen verwacht in de politieke verhoudingen. Blijkens de laatste opiniepeilingen is de aanhang van met name de Partij van de Arbeid sterk geslonken En dat zal bij de statenverkiezingen ongetwijfeld goed zichtbaar worden. In veel provincies is de PvdA de grootste party Zo ook in Zuid-Holland, waar de sociaal-democraten 34 zetels hebben (tegen CDA 23. WD 17 en D'66 5) Maar het is niet uitgesloten dat de PvdA na de statenverkiezingen in diezelfde provincies zelfs tot onder de WrD zal zakken Dat dit z'n effect op de landelyke politiek niet zal I. lydt geen twyfel. In het kabinet is de PvdA m een benarde positie komen te verkeren En als straks duidelyk wordt (by de statenverkiezingen) hoe de sociaal democraten er werkelyk voorstaan, kan dit in de coalitie tot belangryke verschuivingen leiden Een sterk verzwakte positie voor de PvdA is koren op de molen van regeringspartners CDA en D 66 Voor deze twee partyen ligt het dreigement van een kabinetscrisis dan binnen handbereik om daarmee bepaalde maatregelen (lees: bezuinigingen) desnoods af te dwingen. Daarom zullen de statenverkiezingen van woensdag eens temeer een graadmeter zijn voor de landelyke politiek. Hoezeer landelyke politici ook hun best doen om de kiezer anders te doen geloven. WIM WIRTZ A.s. woensdag worden de ver kiezingen voor de provinciale staten gehouden. Andermaal zullen ze in het teken staan van de landelijke politiek. Maar dat niet alleen. Provin ciale staten komen in toene mende mate over het voet licht. Hun invloed is onmis kenbaar. Niet alleen vanwege de politieke verhoudingen in het land. Maar ook omdat ze een breed scala aan taken ver vullen. Hieronder een viertal gesprekken met de lijsttrek kers van de grootste politieke partijen in Zuid-Holland. „Als we een beetje zuiniger en een beetje voorzichtiger met het geld voor de wegen in Zuid-Holland waren omge sprongen hadden we al veel meer kunnen doen". Gede puteerde J. Borgman van Zuid-Holland en lijsttrekker bij de statenverkiezingen woensdag is duidelijk; er zijn te veel dure grote wegen in Zuid-Holand aangelegd die nergens toe dienen. 7? Fietspaden „We voelen niets vi grotere wegen. Het gevolg daarvan is dat veel kostbaar geld in dat soort dure projec ten verdwijnt. Noodzakelijke dingen blijven daardoor lig gen. Laten we het geld beste den daar waar het nodig is. Er zijn nu allerlei potten maar waar zaken moeten worden aangepakt, zoals de rondweg bij Alphen, is geen geld. Bo vendien is een betere verde ling van het geld ook goed voor de werkgelegenheid". De aanleg van Rijksweg 11 tus sen Leiden en Bodegraven is zo'n miskleun volgens Borg man. Volgens hem is de ver snelde aanleg van een aantal recreatiegebieden een mid del om de werkloosheid te bestrijden. dat moet verdubbelen. Dan pas zijn we een goed eind gevorderd". De fietspaden in de provincie zijn het troetel kind van de lijstrekker. Hij noemt ze een voorbeeld van de verandering van de men taliteit onder de r De socialistische voorman pleit onder andere voor de aanleg van fietspaden. „Dat levert veel werk op. Die paden zijn behoorlijk arbeidsintensief. In de afgelopen zittingsperio de is er ruim honderd kilome ter fietspad aangelegd, maar „Ze waren gewend op grote af stand op vakantie te gaan en stapten in de auto. Nu is er behoefte om in de onmiddel lijke woonomgeving te re- creeren. Wij moeten er nu voor zorgen dat de verande ring doorzet, dat de mensen hier kunnen r Bedrij fsterreinen Voor de werkgelegenheid moet er volgens hem ook veel aan dacht worden geschonken aan nieuwe bedrijfsterreinen in de Randstad en aan betaal bare woningbouw. Die wo ningbouw zal dan hoofdzake lijk mogen gebeuren in en aan de rand van de steden. Het liefst in de stad, om de natuur zo veel mogelijk in stand te houden. Het geld om dit allemaal te rea liseren denkt gedeputeerde Borgman onder andere te kunnen vinden door de aan leg van Rijkswegen wat kriti scher te bekijken. „Ook op defensie zal heel wat kunnen worden bezuinigd en dan zeer nadrukkelijk op het ge bied van de kernwapens. En ook het geld dat wordt ver spild met kernenergie, zou heel wat beter kunnen wor- den gebruikt". Geld uit de welzijnssector denkt Borgman niet te kun nen halen. „We zullen wel met zijn allen een stukje te rug moeten. Er is geen groei meer. Hoe dat stapje terug uitpakt, daar wordt nog druk over gekissebist. We zijn het er wel over eens dat de sterk ste schouders de zwaarste lasten zullen moeten dragen. Minimum is minimum, daar kan vrijwel niets meer af'. Woonwagens Over woonwagenbewoners in in de provincie (er moeten binnenkort bij een aantal ge meenten van deze plaatsten worden aangewezen, maar onder andere Wassenaar. Voorhout en Bodegraven zyn daar niet erg vlot mee) zegt Borgman dat deze mensen „ook geïntegreerd moeten worden in de samenleving. Maar de bedrijfjes van deze mensen, vaak autosloperyen. moeten ook passen in de om geving" Tegen de splitsing en herinde ling van de provincie heeft Borgman geen bezwaren, wel moet er een provincie „Nieu we Styl" van de grond ko men, waarin de provincie meer bevoegdheden krijgt. Over de uitslag van de komen de verkiezingen is Borgman niet erg optimistisch. „We hebben de vorige keer een enorme winst binnenge haald. Het is moeilijk dit nu weer te doen. Ik verwacht voor de PvdA een kleine te ruggang. Het CDA gelijk, de WD een zeteltje winst en D'66 wat meer" Borgman Geen bezwaar tegen herinde ling en splitsing van de provin- D'66-lijsttrekker F. Pieters Geen woord wil lijsttrekker F. Pieters van D'66 voor de ko mende statenverkiezingen meer zeggen over zijn verle den. „Dat heeft niets met po litiek te maken en het is in middels al weer zo lang gele den. Het had iets te maken met eigendomsrecht". Ook spreekt Pieters met geen woord over zijn royement bij de WD. Begin deze maand kwam de Dordtenaar ongewild in het nieuws toen een plaatselijke krant zou hebben aangekon digd uit zijn verleden te gaan putten, mits hij zich terug zou trekken als lijsttrekker van de Democraten. Hij zou onder andere een aantal ma len failliet zijn verklaard en hebben gezeten. Aan de vooravond van de sta tenverkiezingen wil hij het al leen hebben over het pro gramma van zijn partij. „Zo als bij bijna alle andere partij en heeft ook D'66 de bestrij ding van de werkloosheid een hoge prioriteit toege kend. D'66 verschilt alleen met andere partijen in de ma nier waarop het moet worden aangepakt. Volgens Pieters is het een kwestie van accenten leggen. „Hoe en wat ben je bereid aan het milieu op te offeren? We willen allemaal huizen bouwen, de vraag is echter waar. Wij zien het meeste ef fect in het verdichten van de woningbouw. Dus niet uit breiden buiten de steden, maar juist erin. Dat gaat on der andere verpaupering te gen". Hij heeft daarbij geen enkele moeite met het handhaven van kleine ambachtelijke be drijven. „Als de bedrijven hinder gaan opleveren voor de omgeving, dan moeten we ze stimuleren zich te ver plaatsen. Daarom zijn er meer industrieterreinen no dig", zegt Pieters. D'66 voert volgens de Demo craat een „tweesporen be leid". Ten eerste moet er by bezuinigingen worden geke ken naar de gevolgen voor de werkgelegenheid en tevens moeten we ervoor zorgen dat er hoogwaardige bedrijven worden gevestigd". Die be- - F. Pieters - Haast maken met bejaarden verordening. drijven moeten volgens Pie ters bovendien zoveel moge lijk in de buurt van woonwij ken worden neergezet. Pieters zegt specialist te zijn op het gebied van de provinciale herindeling. „De realiteit is dat de splitsing van Zuid- Holland rond 1987 een feit zal zijn. Het liefst zie ik een pro vincie Nieuwe Stijl, dat wil zeggen dat de provincie meer bevoegdheden krijgt. Maar als de minister dat niet doet, dan houdt het verder op. Hy zal wel rekening moeten hou den met de wensen van de bevolking, bij welke provin cie ze willen horen". Over de woonwagenbewoners zegt Pieters dat het terecht is van de provincie dat ze de ge meenten op de vingers tikt om doorgangskampen aan te wijzen. Pieters wil zich ook sterk ma ken voor stemrecht voor bui tenlanders by de gemeente raadverkiezingen in 1986. „We moeten er nu al mee be ginnen de mensen daar op voor te bereiden. We hebben nu de kans er eens een keer tje op tyd by te zijn". Tot slot zegt Pieters dat de provincie haast moet maken met een bejaardenverordening. „Die mensen worden nog veel te veel betutteld". Over de uitslag van de verkie zingen zegt hij dat zijn partij met tien zetels uit de bus komt. PvdA 25, WD 19 en het CDA 23. Werkgelegenheid, huisvesting, milieubeheer en minderhe den. Dat zijn de vier punten waarmee het CDA bij de pro vinciale verkiezingen voor Zuid-Holland ten strijde trekt. „Voor andere dingen hebben we geen geld", zegt de Haagse econoom drs. J. D. Gabor, lijsttrekker van de christen-democraten voor de statenverkiezingen. Versobering, efficiëntie en kap pen in overheidstaken is vol gens hem de oplossing om de vastgelopen economie van de provincie weer wat op gang te brengen, ,,'t Gaat daarbij om kleine allerdaagse din gen, die iedereen zich men taal moet eigen maken. Maar bovenal moeten gemeente en provincie veel vriendelijker worden voor het onderne mersklimaat in de regio's. En dat begint al met het opbre ken van een riolering". „De mensen moeten weer ver antwoordelijkheid voor el kaar gaan dragen en dat niet steeds afwentelen op de over heid", zegt Gabor. Kortom „Samen verantwoordelijk zijn in een maatschappij met een zeer geringe economi sche groei". Er kan volgens hem nog heel wat worden in geleverd om de economie „de broodnodige adempauze te geven er weer bovenop te ko- Wegen zullen hard nodig zijn die economie ruimte te ge ven. Vooral het aanleggen van industrieterreinen in de Randstad en de ontsluiting daarvan staat hoog in het CD A-vaandel. Maar nieuwe wegen zitten er voorlopig niet meer in. „Hoewel we na tuurlijk bijzonder blij zijn met Rijksweg 11". Die weg betekent volgens Ga bor een stimulans voor de economie. Bovendien is de huidige weg tussen Leiden en Bodegraven veel te ge vaarlijk". Het CDA wil de be staande wegen in Zuid-Hol land perfectioneren. „Er zal veel meer aandacht worden geschonken aan miniatuur- Voorhout, Bodegraven en Wassenaar zyn er wat proble men met het aanwyzen van doorgangskampen voor die Gabor - Zorgen voor vriendelijker on dernemersklimaat. (Foto Jon Holvast) problemen, zoals omleidings wegen rond historische dorpskernen". De christen-democraten willen zich ook sterk maken voor de minderheden in de provincie. Een groep die daarbij de laat ste tyd in de schijnwerpers staat, zijn de woonwagenbe- In onder andere Gabor: „Het Ryk heeft de pro vincie gezegd voor een be paalde datum met een lyst van die standplaatsen te ko men. Dat moet binnenkort gebeuren, maar bij sommige gemeenten is dat nog niet ge daan" Gabor zegt dat de woonwagens niet in woon wijken hoeven te komen. „Die mensen hebben een aparte levensstyl, maar woonwagenbewoners zyn de zwakkeren in de maatschap pij en daar neemt het CDA het nadrukkelijk voor op". De knoop over de splitsing van Zuid-Holland moet volgens Gabor snel worden doorge hakt en als het kan moet er een provincie „Nieuwe Styl" uit de bus rollen. Dat bete kent dat de nieuwe provincie meer bevoegdheden zal krij gen. onder andere op het ge bied van de milieuwetgeving. Of Hillegom bij Zuid-Holland moet bly ven Gabor zegt geen reden te zien overgang te be vorderen van Hillegom naar Noord-Holland. Het CDA is voor spreiding van macht Drs. Gabor denkt daarby on der andere aan meer be voegdheden op regionaal ni veau in het economische be leid en plaatselijk by stads vernieuwing. Hij wil geen grotere bevoegd heden toekennen aan by voorbeeld wykrader.. die zich met „bovenwykse zaken be zighouden". Het CDA zou volgens hem graag zien dat het volkshuisvestingsbeleid van het Ryk onder andere door de provincie kan wor den overgenomen. „Het Ryk staat hierby te ver af van al lerlei allerdaagse gebeurte De lystrekker waagt zich ten slotte aan een VOOTSpi Unfl CDA komt op 24 zetels. PvdA zal verliezen, dat verlies gaat naar D'66. en de WD haalt wellicht wat winst binnen - Irma Gunther - Zui-Holland moet geen groot openluchtmuseum worden. (Foto Jan Holvast» Er moet meer ruimte komen voor het bedrijfsleven. Ook op milieugebied. „Vergun ningen moeten worden ver leend op voorwaarde dat ge bruik wordt gemaakt van de best bruikbare technieken en niet van de best denkbare" De liberaal mevrouw I. (Irma) Gunther: „Het vestigen van bedryven behoeft daarom niet ten koste te gaan van het milieu". „De openluchtrecreatie, zoals de aanleg in de Vlietlanden bij Voorschoten, moet een pas-op-de-plaats maken. Ook de aanleg van fietspaden kan minder, dat breidt zich maar uit. Het wordt allemaal te lu xe. Er moet op dat gebied veel meer in particuliere han den komen. Als je dat doet. gebeurt er niets verschrikke lijks". Kortom, „de noodza kelijke bezuinigingen zouden deels gevonden kunnen wor den in de uitgaven die de pro vincie nu doet in de sfeer van de recreatie". Irma Gunther is lijsttrekker van de liberalen voor de ko mende statenverkiezingen in Zuid-Holland. Zij is op dit moment de enige vrouw in het college van Gedeputeer de Staten, het dagelijks be stuur van de provincie. Zij heeft bij het begin van de vcrkiezingscampange een „drietrapsraket gelanceerd voor de bestryding van de werkloosheid". Die raket houdt volgens mevrouw Gunther in dat de WD zich in de provinciale staten on der andere zal verzetten te gen de verplaatsing van de rijksdiensten Het aantal bedrijfsterreinen in de provincie zal moeten wor den verdubbeld en als derde trap voert zy het werkgele genheidsplan van haar VVD- collega Noorland op voor de aanleg en het onderhoud van wegen en de restauratie van monumenten. „Dat levert en kele honderden arbeidsplaat sen op" Het geld dat nodig is om werk te scheppen hopen de libera len onder meer te vinden door allerlei overheidstaken kritisch te gaan bekyken. „Verder moet de industrie de gelegenheid worden gegeven zich te vestigen". „Maar er kan nog meer gebeu ren", zegt mevrouw Gunther. „Stadssanenng en stadsver nieuwing kunnen ook een krachtige impuls geven aan de werkgelegenheid" Ze is ook voor het behoud van buurtwinkels. ook als dat in sommige gevallen ten koste zou gaan van de woonbe stemming van het pand „De boer moet eveneens de ruimte worden gegeven Zuid-Holland moet geen groot openluchtmuseum worden". In dat verband pleit mevrouw Gunther onder meer voor de aanleg van goe de wegen en voor het onder houd daarvan Ze is byzon- der bly met Ryksweg 11 De WD ziet geen enkel heil in splitsing van de provincie. Het is volgens mevrouw Gunther onverantwoord om in deze tyd zoveel geld uit te geven voor een splitsing, „waar niemand wat mee op schiet. immers van een her verdeling van overheidsta ken is nog geen sprake" Mocht er een herindeling ko men. dan wil de WD in ieder geval dat Hillegom by Zuid Holland blyft. Over decentra lisatie zegt zij dat er op dit moment een onderzoek gaan de is. maar ze gaat ervan uit dat wat door byvoorbeeld de gemeente kan worden ge daan. ook door de gemeente gedaan moet worden „Verdrietig en boos" is de libe rale lysttrekker dat er nog steeds bezwaarschriften wor den geschreven als er staan plaatsen voor woonwagenbe woners worden aangewezen in de provincie. „De mensen zyn bang dat de waarde van hun huizen daalt" Maar en kele weken geleden heeft me vrouw Gunther een aantal ge meenten waaronder Voor hout. Bodegraven en Wasse naar een brief gestuurd dat vóór april een standplaats moet zyn aangewezen „Dat dreigen heeft wel geholpen" Irma Gunther pleit voor een af spiegelingscollege. ze zegt dat de samenwerking tn het huidige college good is ge weest Een voorspelling voor de uitslag woensdag PvdA verlies. CDA wat winst. WD winst, komt op twintig zetels (was zeventien) en D'66 ook wel wat winst

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19