c Ton Boot: "Presteren is een vies woord geworden DIOK: "geen toeval, maar kwaliteit w rffir Sterk Paastoemooi Sport Ton Boot: "Wij spelen wel degelijk spektakulair basketbal" ZATERDAG 20 MAART 1982 LEIDEN - 'De beste die er is', zeg gen mensen die het weten kun nen, 'een eigenzinning en onge makkelijk iemand', menen an deren die hem ook goed kennen en sommigen vinden dat beide kwalificaties van toepassing zijn op die ene en zelfde figuur van Ton Boot. De huidige coach van Parker Leiden zou, gecon fronteerd met die uitspraken over zijn persoontje, ongetwij feld zijn schouders ophalen. "Als ik wat doe, dan doe ik dat zo goed mogelijk", is één van zijn lijfspreuken, "en ik heb ma ling aan wat anderen van me denken", is er nog zo een. Een bezeten jongen, deze voorma lige topspeler van ondermeer Fiat Stars en het nationale team, iemand die in zijn aktieve perio de een fanaticus was waar het ging om winnen. "Hij kon abso luut niet tegen zijn verlies", weet Wiebe Gorter, nu bij Parker maar destijds al een (speel)kameraad van Ton Boot. "Als we een keer verloren trok hij zich dat per soonlijk aan. Strafte zichzelf met duurlopen of met het nemen van weet ik niet hoeveel vrije wor pen. Nee, en geliefd bij de tegen stander was hij nimmer". En Har Kip, tesamen met Boot meer dan honderd-voudig international, zegt: "Bloedserieus en keihard, altijd en overal. Moeilijk voor an deren, maar vooral voor zichzelf. Gek van basketbal" Reputatie Dat laatste is hij zeker. Na het beeindigen van zijn spelerscar rière reisde Boot vijfmaal per week heen en weer tussen Schoorl (NH) en Den Bosch (NB). Om daar in korte tijd een reputatie op te bouwen die res pect afdwong. Met zeer gedisci plineerd en gecontroleerd bas ketbal leidde hij Den Bosch naar twee titels en een Europa Cup finale en dat alles kon niet in het minst omdat Boot kans zag ook Neerlands grootste maar tevens meest eigenzinnige talent, Kees Akerboom, in het gareel te hou den. De successen ten spijt reed van de ene op de andere dag de Schoorl - Den Bosch express niet meer. Ton Boot deed een jaar 'niks', studeerde alleen maar en stelde zich keihard op toen hij aan het eind van het seizoen de leiding op zich nam van het Nederlands team. Er waren enkele topspe- lers die problemen maakten, die voorwaarden wilden stellen om trent het meegaan naar Turkije. Maar omdat Boot niet houdt van 'kweetjes' koos hij simpelweg voor mindere, maar wél gemoti veerde spelers om het stuk in Is- tanboel net niet te redden. Liever dat dan overstag gaan. Dat nooit, over z'n lyk. Programma Programma play-offs Eerste ronde Woensdag 24 maart Groningen - Leiden en Den Bosch - Amstelveen Zaterdag 27 maart Leiden - Groningen en Amstelveen - Den Bosch Woensdag 31 maart Eventueel derde wedstrijd in Gro ningen en Den Bosch Finale Volgens systeem 'best of five' (drie gewonnen wedstrijden) te spelen op 3,4,7, 10 en 11 april. De ploeg die het hoogst eindigde in de re guliere competitie begint met een thuiswedstrijd. De volgende halte was Leiden, een nieuw station, een nieuwe uitda ging. En een paar dagen voor het begin van de play-offs basketbal, de wedstrijdenreeks die uitsluit sel moet brengen inzake het kampioenschap, is de leraar Li chamelijke Opvoeding bij wijze van uitzondering bereid een trein later terug te nemen. In principe is hij geen liefhebber van interviews ("Het zal me een rotzorg zijn wat ze over me schrijven"), maar hy is zeker niet te beroerd om wat van zyn visie uit te dragen. Praten over basket bal dus, want de heisa er omheen interesseert hem niet, de zoge naamde 'shop-talk' laat-ie gaarne over aan anderen. Over de play offs, zijn team, zijn methode en zijn press wil hij best wel een boekje open doen. En ook over of hij al dan niet zijn jaarabonne ment verlengt. Voorwaarde Om met dat laatste dan maar te be ginnen. "Ik weet het niet, ik heb nog geen enkel contact gehad met de nieuwe sponsor. Wat me zelf betreft stel ik één voorwaar de, namelijk dat deze spelers groep bij elkaar moet blijven. Ik zie enorm veel perspectief in de ze ploeg, vooral ook op Europees niveau. Dit team heeft de poten tie om een Europa Cup-finale te winnen, dat meen ik serieus. Ik blijf als ze de zaak intact houden. Zo niet, dan ga ik weg." Klare taal, kort en krachtig. En zo hoort het ook, dan weet tenmin ste iedereen waar-ie aan toe is. Dat dacht Boot, op speltechnisch gebied, voor zichzelf ook te we ten toen hij hier uitstapte. "Eer lijk gezegd heb ik me daarin ver gist", zegt de coach nu. "Ik had voor dit team een bepaalde speelwijze uitgedokterd, maar daar ben ik van teruggekomen. Dan blijkt toch maar weer dat grootheden zich niet altijd laten vergelijken. Ik bedoel, wat bij Den Bosch kon gaat hier niet op en andersom zal dat ook wel het geval zijn. Wat dat betreft ben je nooit te oud om te leren. Ik heb wat dingen moeten laten vallen, want andere patronen moeten toevoegen. Inderdaad, wat meer gebruik moeten maken van snel heid. Bij Den Bosch speelden we een perfecte man-to-man verde diging, dat was het. In Leiden moeten we wat meer combinatie- verdedigingen toepassen." De specifieke aanpak van Boot wekte aanvankelyk wat be vreemding in de Vijf Meihal waar het publiek in de loop van de jaren gewend was geraakt aan spectaculair gooi- en smijtwerk. Boot fel: "Ja, maar wat is nou spectaculair basketbal We had den in het begin wat problemen vanwege al die blessures en daar om raakten we achter op mijn schema. Maar sinds Kerstmis is het gaan lopen en ik dacht goed ook. Ik weet dat er veel kritiek is geweest op sommige spelers. Op het aantrekken van Dave Dow ney bijvoorbeeld. Al die verhalen als zou hij compleet onhandel baar zijn, half gek zelfs. Non sens, ik heb zelden een gemakke lijker jongen meegemaakt. Nooit te laat, altijd inzet. Een uitste kende speler. Ook van de combi natie Hagens/Plaat had men geen hoge pet op. 'Lukt nooit', riepen ze. Dat is toch onzin, het zijn de besten die er rondlopen. En Puidokas vinden ze te lang zaam. Belachelijk, ze zien met wat hij allemaal doet. Dit team speelt sterk, allround en win nend basketbal. Ik vind dat spec- takulair". Press In dit verband wijst Boot ook nog eens op de press die hij speciaal voor dit team heefi ontwikkeld. "Ja, een eigen vinding, ik ben zoiets tenminste nog nergens in de vakliteratuur tegengekomen. Het is een combinatie van ver schillende press-vormen. Mits goed gespeeld is-ie niet te bre ken, je komt hem steeds weer te gen. De bedoeling is grofweg dat-ie ofwel direct balbezit ople vert ofwel dat de tegenstander nog maar pakweg tien vijftien seconden tijd heeft om een aan val af te ronden. Ben ik wel een beetje trots op. Ik ontwikkel graag. Je hebt coaches die alleen uitgaan van, zeg maar, de basis gegevens, je hebt ook coaches die creatief zijn. Ik vind het leuk om creatief te zijn." Nationale Nederlanden Donar is woensdag in de eerste play-off PAGINA 15 ronde de te kloppen ploeg. Ton Boot heeft een andere kyk. "De thuiswedstrijd MOETEN we winnen", zegt hij. "Dan ben je er voor vijftig procent. Vervolgens moeten we proberen om één van de twee uitwedstrijden te pak ken. Een moeilijke opgave, want de thuisclub heefi het natuurlij ke voordeel. Belangrijk voor ons is of we in die beslissende duels het niveau van de laatste tyd kunnen halen. Het verleden leert namelijk dat er in dergelijke par tyen over het algemeen minder wordt gepresteerd. Wie het dichtst de normale vorm kan be naderen maakt de beste kans Voor mij is Den Bosch favoriet voor de titel, dan Groningen en dan wij." Een willekeurige training (de laat ste tyd moeten de heren ook op zondagen aan de bak) van Boot volgen, levert niet alleen een beeld op van keihard werkende en hevig transpirende spelers, maar biedt tevens een inzicht in zijn werkwijze. Elke oefening staat genoteerd, niets wordt aan het toeval overgelaten. Ook wed strijdbesprekingen worden aan de hand van het kladblok ge daan, waar die trein niet allemaal goed voor is. Wat het meeste op valt is dat in zijn ogen eenieder gelijk is Of het nu Mitch Plaat is of Peter Paulides, je doet het goed of slecht en dat zal je horen ook. Toch speelt Boot, ongeacht de tegenstander, zijn wedstrij den slechts met zeven man. de rest kijkt toe. Genoeg Hij: "Aan het begin van het seizoen heb ik elke speler meegedeeld wat hij kan verwachten. Voor sommigen betekent dat dat ze nergens op hoeven rekenen Maar dat weten ze. Ik vertel dat ook maar één keer, dat is genoeg Kijk, ik kan tegen Noordkop wd Harrie Kip laten spelen, maar wat heb ik daar nou aan. Puido kas moet het straks in de play offs doen. Ik moet hem dus in vorm brengen dan wel houden." Waarna Boot even echt loskomt "Dit is een professionele sport waarin presteren voorop staat Ik weet dat dat in Nederland tegen woordig een vies woord is. Deze maatschappij propageert, de po litici voorop, onderhand het te gendeel. Sociale zorg is belang rijker dan werken, er is meer aandacht voor de zwakken dan voor de sterken. Breedtesport is jé van het. topsport is taboe, win nen of succesvol zijn al evenzeer Het individu ondergeschikt ma ken aan de massa, dat is wat ze willen. Ik doe daar niet aan mee Ik ben een individualist, zit het liefste op mezelf. Ik kan er uitste kend tegen om alleen te zijn Ik heb weinig mensen nodig. Dit is niet bedacht of het aannemen van een soort houding, zo ben ik gewoon. Ik heb maling aan de rest" AD VAN KAAM Tweede nationale rugbytitel bij winst op Hilversum vrijwel zeker leidde tot de top, die de Kikker- polder-rugbyers konden berei ken "door ze bewust te maken van hun kunnen. Het zat er al in, maar ze waren zich niet geheel bewust van hun kracht, geremd als ze vaak waren door het vas tomlijnde stramien onder vorige trainers" LEIDEN - Een maartse donderdagavond in de Leidse Kikkerpolder. In het schemerlicht van een paar zwakke lampen werken spelers van DIOK hun oefeningen af. Vanaf de zijkant van het altijd natte veld is nauwelijks te onderscheiden wie betrokken zijn in het schimmenspel, nader onder zoek leert dat het wel degelijk de rugbyers van het eerste team betreft... Hoewel de povere omstandighe den het nauwelijks doen vermoe den, is daar een landskampioen in training. De Leidse sportploeg van het jaar, de hofleverancier van Oranje, de club die op weg is naar prolongatie van de nationa le titel. Als zondag de grootste concurrent Hilversum wordt ge klopt, kan het bijna niet meer mis, dan is het beslissende gat opnieuw geslagen. Het zit er ge heid in. Terloops bijna zal trainer Peter de Bruyn het na de spooktraining in de krakkemikkige kantine op merken: "Als je het ene jaar landskampioen wordt en je draait het jaar daarop weer zó mee, dan is dat geen toeval meer maar kwaliteit. DIOK heeft op dit moment gewoon het sterkste team van Nederland. Ik zeg niet dat we kampioen worden, maar worden we het niet dan komt die titel niet bij de sterkste terecht". Hij is er de man niet naar om te overdrijven, hij verwoordt alleen het opvallende zelfbewustzijn dat de eerste Leidse burger-rug byclub meer dan ooit kenmerkt. Op elfjarige leeftijd is de volwas senheid allang bereikt. Niemand die nog klaagt over de constant slechte gesteldheid van het ter rein, over de oefensessies in de duisternis waarin waarop alleen 'wandelrugby' gespeeld kan wor den om harde botsingen en bles sures in het donker te vermijden. Tegenslagen hebben DIOK (niet voor niets 'Doorzetten Is Onze Kracht') sterk gemaakt. De wilde haren zijn verdwenen. Geen scrums meer voor de deur van de toenmalige Leidse Sportstich ting om een ander veld te krijgen - de verhuizing naar De Morsch staat trouwens voor de deur - geen wilde plannen meer zoals in de begiryaren; hooguit een paar ironische opmerkingen over de huidige situatie. Peter de Bruyn: "Als je met een paar kaarslicht jes en een veld dat altijd nat is landskampioen kan worden, wat zouden we dan niet zijn met goed licht en een goed terrein?" Opgesloten in die uitspraak ligt het vertrouwen voor de toekomst, het besef van de eigen kracht. Hy heeft het ze bijgebracht. Peter de Bruyn, 41, Hagenaar, oud-scrum half van het jarenlang succesvol le HRC, één van de drie senior- coaches die Nederland rijk is, nu. 'De beste die er is', prijst voorzit ter Nico van Seggelen. Twee-en-een-half jaar geleden kwam hij binnen als trainer van de andere Leidse ereklasser LSRG. Sindsdien coacht hy, be langeloos, de studenten- 'en de burgerclub, die dankzij een 'dik ke' jeugdgroep zoveel meer toe komst heeft. De Bruyn heeft DIOK tegelijkertijd een strakke discipline opgelegd en losge weekt uit het oude pptroon. Het LEIDEN - Vooruitlopend op de wens van Peter de Bruyn, die mei DIOK in de toekomst graag éen keer per maand sterke buiten landse tegenstanders zou bestrijden, organiseert de Leidse rug byclub met Pasen een internationaal toernooi. Aan dat evene ment, dat in samenwerking met deze krant tot stand komt, ne men op zaterdag 10 april elf Britse teams deel. Absolute topper daarbij is Birmingham, een ploeg die bij de top-veertig van En geland behoort. Verder komen o.a ook de rugbyers van Cholsey, Ipswich, de Old Couperians uit Engeland naar de Kikkerpolder en hebben ook Hartlepool en Ynysypwl uit Wales, plus een internationale arbi ter uit dat laatste gebied, toegezegd te zullen verschijnen op het toernooi dat op die zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur wordt gehouden. Op Tweede Paasdag krijgt het team van DIOK de gelegenheid te testen waar het internationaal echt staat. De Leidse ploeg speelt dan een volle wedstrijd tegen Birmingham. Discipline, variatie. Het zijn dè twee termen die steeds terugko men in zijn betoog. Het zijn geen loze kreten, het is aan alles te merken. "Twee, drie keer in de week eis ik veel van ze bij de trai ning. Erg veel. Keihard werken, accepteren wat ik zeg en mond dicht. Praten kan na de training. Discipline staat duidelijk voor op, maar je kunt best gediscipli neerd werken en tegelijkertijd creatief bezig zijn. Dat doen wij en dat leidt tot veel plezier. Dat hebben ze nu meer dan vroeger" De entourage maakt dan niet meer uit, zeker niet voor iemand die (zoals hij) stage heeft gelopen bij de Engelse bondscoach Mike Da- vis. Van hem heeft hij geleerd "met de meest simpele dingen, het maximale eruit te halen". Hij brengt het in de Kikkerpolder in de praktijk. "Natuurlijk moet je als trainer technisch bekwaam zijn, maar ben je dat en mis je de menselijke benadering, dan mis je steeds die top en dat kam pioenschap. Ik kan goed met ze omgaan, hoewel ik als Hagenaar toch uit een andere klas kom. Ik ben hard, ik heb een grote bek, maar ik kan ze ook goed begrij pen en goed met ze praten". Hij doet dat alleen doordeweeks, nooit 'extra' voor een wedstrijd. "Ik hou nooit een peptalk. Ik geef alleen de noodzakelijke in formatie en ik lepel een paar ba sisprincipe op. Rare uitspraken zijn met nodig als je het hele jaar iets opbouwt. Ze moeten het zelf bezitten, dat heilige vuur. Dat kun je ze toch niet aanpraten, ze moeten respect voor zichzelf hebben en is dat er dan peppen ze elkaar wel op". Peter de Bruyn (mid den): "Ik ben hard, ik heb een grote bek, maar ik kan de spe lers ook begrij pen en ik kan goed met ze pra ten". (Foto Holvast) rancier van Oranje te boek staat, gaat het met het nationale team veel minder goed. Na de stap te rug uit de A-poule, draait Neder land nu anoniem mee in de B- poule. "De andere landen daarin zijn niet sterker geworden", weet De Bruyn, "dus hebben wij een stap terug gedaan. Dat is niet no dig, want er is genoeg materiaal, maar de wijze van selecteren is fout". De Bruyn, zelf ooit kandidaat voor de functie van bondscoach ("maar de bond kon niet al mijn onkosten vergoeden en dat wilde ik wel, want ik heb een gezin en Frankfort is een vrijgezel") legt uit: "Ik zou nooit spelers voor het nationale team uit de promo tieklasse halen, zoals nu gebeurt. Ik zeg. haal ze uit de bovenste zes van de ereklasse. De speler uit de promotieklasse die echt sterk is, gaat dan maar naar een ereklasseclub. Dan krijg je een concentratie van sterke spelers, het maakt de competitie sterker, die jongens jagen elkaar op en als ze later naar hun eigen club teruggaan kunnen ze hun erva ring daar weer doorgeven. Zo Zeker als die spelers na hun actie ve periode ook nog eens trainer willen worden. Het zou het Ne derlandse rugby kunnen optil len. "Want in de breedte is het wel erg uitgegroeid, maar de top is er nog niet. Dat komt omdat er te weinig coaches zijn, zelfs in de ereklasse. Maar oud-spelers wil len wel bij de veteranen spelen, maar een opleiding volgen en training geven is er zelden bij. Al is er nu een lichte verandering in die tendens". Zo populair als elders kan het rug by »n Nederland door allerlei oor zaken toch niet worden, beseft De Bruyn. Het heeft wat te ma ken met de mentaliteit. "Een En gelsman zal doorgaan tot zyn tong op de derde knoop hangt, een Nederlander wil nog altyd wat voor morgen overhouden. De mentaliteit staat op een laag pitje, al geldt dat beslist niet voor DIOK". gat kan laten vallen op weg naar de tweede nationale titel. In een wedstrijd met een pikant tintje Bij Hilversum immers, speelt Henny Vermeulen mee om wiens opstellen Rijsdam onlangs bedankte voor het nationale team. "Rydam heeft er even mee gezeten, maar dat is hij nu kwijt", weet De Bruyn "Het speelt niet meer. De jongens heb ben nu nog maar één ding te doen Winnen van Hilversum, met Vermeulen. Dat is de beste afstraffing, daarna kunnen ze het aan de bar verder uitpraten Als ze al tijdens de wedstrijd willen doen, zijn ze niet met de party bezig. Dan heb ik kans dat ik ver lies. En ik wil best verliezen, maar dan niet door andere oorza ken dan door kwaliteitsver schil". En dat is er wel. maar dan in het voordeel van DIOK. dat het volle licht hoe dan ook zal zien Hctzy door de titel, hetzy op het nieuwe complex PAUL DE TOMBE Spartaan: titel is binnen bereik LEIDEN - De gewichtheffers van LKV/de Spartaan kun nen kregen het seizoen met een kampioenschap bekro nen De Leidse tillers ont moeten in het Bredase sport centrum Claudius het Ny- meegse Atlas By punten- winst zal de equipe van bege leider Thomas Brand de na tionale titel in ontvangst kun nen nemen. LKV/de Spartaan komt met de volgende ploeg uit Jan Klui vers, Hein van Putten. Dio Deegenaars. Herman Filippo, Lan Zwaan. Sam Holswüder treedt als verzorger op.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15