Van der Poel bewijst klasse C iv Feyenoord wil af van Van Engelen I> ti' Vrijdag 26 maart 19.00 uur Nederland:! Formulier deze week inleveren. DINSDAG 16 MAART 1982 Sport het i bij werkelijk Hoe erg zijn geweest Utrecht? Deden ze daar nog wel iets vol gens het boekje? Je gaat je dat zo langzamer hand afvragen. Elke keer, bij de onthulling van een nieuw schandaal, denk je dat de beerput nu wel leeg zal zijn en prompt wordt weer een zak vol duistere activiteiten uit de modder gevist. De laatste vondsten betreffen een gift van 60.000 florijnen van de bouwer van het nieu we stadion, Ballast Nedam, die met een flonkerend één tweetje buiten de Utrechtse boekhouding werd geschoven, en het bestaan van "zwarte contracten" met de spelers. Opvallend zijn de reacties in deze zaak. In het begin was er de nodige opschudding. Tut- tuttut riep iedereen en alom gefronste wenkbrauwen. Nu het bestuur van de FC Utrecht evenwel een soort knipkaart bij het politiebureau blijkt te hebben, haalt men alleen nog de schouders op. Een bekend verschijnsel: je went aan stank, als je er maar lang ge noeg in vertoeft. Te doen heb ik met de gemeente Utrecht. Arme mensen. Toen de hemel nog tamelijk onbe wolkt was, hebben zij op dracht gegeven voor de bouw van een stadion van 15 mil joen en nu zijn ze verplicht voortdurend te verklaren dat het betaald voetbal in Utrecht moet worden gered, want wie anders kun je er straks in la ten spelen? Een zeer schrijnend, voor som migen wellicht koddig tafe reel: de club die dubbel en dwars haar faillissement ver dient, die behóórt te worden opgedoekt, zit ondanks alles gebeiteld, omdat men niet zonder haar kan. Al komt er straks nog ik-weet- niet-wat boven water, het maakt allemaal niets uit. FC Utrecht zdl overleven, om niet te zeggen: overwinnen. Alle betrokkenen zijn in de boot genomen: de KNVB, de ge meente, de politie, de justitie, de bedrijfsverenigingde be lastingen. Jarenlang heeft men gedacht dat de Bunnik- zijde slechts op de tribune te vinden was. Maar het is nu wel duidelijk: ze zaten, in een wat ander costuum, óók in het bestuur Herinnering AlsJohan Cruijff over een paar jaar definitief zijn voetbal carrière besluit (zelfs hij kan niet aan de gang blijven), op welke wijze zal hij dan in de herinnering voortleven? Ik vermoed als één der grote fi guren die het spel heeft voort gebracht; een man die als weinigen vóór hem het voet bal "doorzag". Als persoon, als sportman in wat bredere zin, zal het oor deel over hem stellig minder vleiend zijn. Iemand om wie altijd de sfeer van geld en conflict hing, die het Neder lands elftal een paar keer ne geerde, iemand die soms op de verkeerdè manier de ve dette uithing. Cruijff zal wel beweren dat de media ten onrechte dat beeld van hem er bij de massa heb ben ingehamerd. Maar er is nu eenmaal geen rook zonder Hijzelf heeft trouwens tot op de dag van vandaag weinig ge daan om een ander beeld te Opnieuw wil hij niet voor het Nederlands elftal spelen. Het waarom is vrij vaag. Als je kennis neemt van de diverse achtergrondverhalen dan kun je daar een paar dingen uit opmaken: hij wil blijk baar eerst dat de rel wordt uitgepraat rond het WK-duel Nederland-Frankrijk, toen hij zich door een verschil van mening over shirt-reclame op het laatste moment terugtrok. En hij zou ook eisen dat er in Zeist het een en ander veran dert. Er is altijd wéér wat. Hoe mooi zou het zijn geweest als hij voor één keer niet had gezeurd, het Oranjeshirt had aangetrokken en de sterren van de hemel gespeeld. (Of hij ■internationaal overigens zo netjes zal worden behandeld als tegenwoordig op de Ne derlandse velden, waar men voor geen prijs wil dat hem een blessure overkomt, is ove rigens zeer de vraag). Ik geef toe, het is achterhaalde voetbalromantiek, waarop ik aanstuur. Maar toch. Ook van een door en door be roepsspeler mag je af en toe iets verwachten dat buiten de koele berekening staat. JOHAN CRUIJFF Ik schrijf dit stukje naar aan leiding van een hoofdstukje uit het pas verschenen boek "Sport en Jeugd - van Olym- pia tot anabolica" (uitgege ven door Lannoo, Bussum) van de Belgen Jan Wauters en Julien van Remoortere. (Een werk dat een aantal raaklijnen van sport en maatschappij schetst en tot de interessantere sportlec- tuur mag worden gerekend). Daarin geven de auteurs de uitslag van een wereldwijde enquête die het Franse sport blad l'Equipe in 1980 heeft ge houden om de sportman van de eeuw aan te wijzen twin tig jaar te vroeg, maar ja). Die lijst luidde: 1. Pele. 2. Jes se Owens, 3. Eddy Merckx, 4. Paavo Nurmi, 5/6 Björn Borg en Mark Spitz, 7. Emil Zato- pek, 8. Fausto Coppi, 9. Mo hammed Ali, 10. Sugar Ray Robinson. De Belgen vragen zich af waar om Cruijff op die lijst ont brak. En inderdaad, dat was vreemd, want als voetballer is Cruijff zeker de evenknie van Pele: waarschijnlijk zijn meerdere. Cruijff heeft naar mijn gevoel het betere over zicht, hij ziet de "bedrading" haarscherp. Wauters en Van Remoortere ge ven ook aan waar het naar hun mening aan schortte bij Cruijff: meer zakenman dan sportman, al zetten ze bij die constatering nog wel een keu rig vraagtekentje. Pele verspreidde warmte (hoe inspirerend werkte hij in zijn nadagen niet op het voetbal in de V.S.!) en Cruijff deed en doet dat niet. Dat is het hele verschil. Maar het wordt overal ter wereld scherp aangevoeld, dat wel. Stedenspel Zo lang Stedenspel van de NCRV bestaat, behoor ik tot het leger van de "thuisdes- kundigenmensen die door de stadjes, die aan het spel meedoen geraadpleegd kun nen worden bij het beant woorden van de sportvraag in dat programma. Daar ben ik destijds op nogal vreemde manier bij betrok ken geraakt. Iemand die werkelijk wat van sport afwist en zijn diensten aan een plaatsje had toege zegd, was op het laatste mo ment verhinderd. Via tal van lieden die ook afzegden, was men bij mij beland. De ge meente-secretaris was scep tisch gestemd: de zoi>eelste keus nietwaar. Aan zijn stem kon ik horen dat hij dacht: als de paarden het laten afweten, móeten we wel met de ezels verder. Aangezien die stadjes de des kundigen of wat er voor po seert aan elkaar doorgeven, bleef ik steeds in de roulatie. Soms wist ik het antwoord op de vraag, soms niet. Bepaald een fiasco was de keer dat Eef Kamerbeek, de vroegere tien kamper, de vraag stelde. Ik had al mijn atletiekboeken voor me uitgespreid. Kom maar op, dacht ik. Laat die man nu een vraag stellen overbergklimmen. En daar weet ik nog geen vier kante millimeter van. Veer tien dagen geleden belde de directeur van het Neder- landsch Olympisch Comité me. Hij was uitgenodigd door de NCRV om de sportvraag voor het programma van af gelopen vrijdag te presente ren. Hij zocht het in iets met "fair play", want dat sloot mooi aan bij de Olympische Gedachte. Zelf had hij wel een paar vragen opgesteld, maar helemaal tevreden was hij daarover niet. Of ik hem ver der op weg kon helpen. Een paar uur neuzen in de boe kenkast leverde een paar fraaie voorbeelden van fair play op. De NOC-directeur koos het geval van de Britse hordenloper Lord Burghley. die in 1932 aanvankelijk niet wilde meelopen in het altijd vermoeiende openingsdéfilé van de Spelen, omdat zijn nummer, de 400 m horden, een dag erna al op het pro gramma stond. Burghley gold daarvoor als de grote fa voriet Toen hij echter hoorde dal zijn zwaarste rivaal, de Amerikaan Taylor, in het dé filé de vlag van zijn land zou dragen, kwam hij op zijn be sluit terug en liep wel mee. Hij wilde niet op die manier voordeel trekken. Schattig, niet Op de vraag, zo ingekleed dat de naam van de bewuste at leet niet werd genoemd, kioa- men tijdens de uitzending een paar hoogst merkwaardige antwoorden binnen. Iemand vermoedde dat het om de Westduitser Armin Hary ging. de sprintkampioen van Rome-1960. Hary (hij zit nu in de bak omdat hij de r.k. kerk heeft trachten op te lich ten), een zeer egocentrische man, was wel de laatste die zich om het wel of wee van zijn rivalen bekommerde. De naam van Steve Ovett (Mos- kou-1980) viel, ook iemand die liefst met niemand te ma ken wil hebben. Zo werden er meer sportlieden genoemd van wie je alleen maar kon zeggen: ze zouden liever doodvallen dan een dergelijk gebaar maken. Helemaal aan het eind werd het juiste antwoord toch nog ge geven Daarover was ik zeer in mijn nopjes, want de vraag moet uiteraard mei te makkelijk doch ook niet te moeilijk zijn. Een kennis die het programma had gezien en mijn verhaal er over hoorde, zei wat cynisch: "Elke keer als het antwoord de naam van een naoorlogse sportfiguur bevatte, wist ik meteen dat het niet deugde. Want echt fair play, dat is iets van ver voor de oorlog. Toen kon dat nog". In vierde etappe van Parijs-Nice MIRAMAS (GPD) - Adrie van der Poel heeft vele kwaliteiten die hem in het internationale wereldje van de beroepswielrenne rij het aanzien zijn gaan geven van een van de meest beloftevolle jonge ren. Met twee ervan vierde hij op de vijfde dag van Parijs-Nice een etappe succes: doorzettingsver mogen en lef. Achterna gezeten door een ontke tend peloton dat de snel heid opjoeg tot tegen de 60 kilometer, stoof hij on houdbaar op de overwin ning af. Zijn eigenschap van doorzetter te kende zich af door de manier v/aarop hij een zware kou be vocht. Twee weken geleden nog (op 28 februari) stapte hij dood ziek uit de Ronde van Sardinië. Een kaak- en een keelontsteking begonnen zijn conditie met grote vaart te slopen. Ploegleider Fred de Bruyne: „Maar uit zichzelf gaf hij niet op. Ik heb het hem moe ten bevelen. Daags voor ik hem naar huis stuurde is 'ie dood- en doodziek blijven doorrijden in een zware etappe. In de finale moest drie keer dezelfde berg be klommen worden en dat heeft hij in z'n eentje gedaan. We stonden met de ploegleiderswagen aan de voet van die col en toen hij daar zo eenzaam aankwam dacht ik: die stapt hier af. Maar hij ging door. De eerste keer, de tweede keer en ook de derde keer on voorstelbaar zoals die jongen zat af te zien. De volgende dag heb ik hem niet meer laten vertrek ken". Adrie van der Poel zelf over dat af zien: „Ik vind het een van mijn sterkste punten. In de winter ben ik daar ook altijd druk mee bezig bij mijn voorbereiding op het nieuwe seizoen. Steeds een beetje die pijngrens verleggen, dat is heel boeiend..." De factor lef in zijn rijstijl had Adrie van der Poel in Miramas na 175 kilometer gedemon streerd door het festival van de sprinters te verstoren met een pinnige demarrage op het mo ment dat twee koplopers (Jean Luc van den Broucke en Walter Planckaert) werden achterhaald. „Een fantastische coupe", prees zijn ploeggenoot Roger de Vlae- minck, vorig jaar winnaar op de zelfde plaats en gebrand op een herhaling - zo had hij bij de start verklaard - vanwege de gevoels- verbintenis met de sterfdag van zijn boezemvriend Jean Pierre Monsère die 11 jaar geleden op deze dag in zijn trui van wereld kampioen verongelukte tijdens een koers in Retie. Honderd meter na het plaatsen van zijn demarrage waren de kansen van Adrie van der Poel al groot. Er gaapte een flink gat tussen hem en de rest. „Ik stond er zelf verbaasd over. Toen ik over m'n schouder achterom keek, zaten ze al op dik tien meter". De overwinning van Adrie van der Poel sloot in Miramas een uiterst saaie etappe af. Het peloton hield zich volledig in tot een kilometer of 50 voor het einde en dat bete kende tevens de ondergang van de debuterende Belgische prof Luc Govaerts. Hij (57e in het al gemeen klassement met een ach terstand van 36 minuten) ging na 15 kilometer in de aanval, bereik te een maximale voorsprong van acht minuten (na 96 kilometer) en klapte totaal in elkaar bij de eerste actie vanuit de achterhoe de. Het peloton achterhaalde hem en masse en ging gegroe peerd - dus zonder gevolgen voor het algemeen klassement - op de eindstreep af. In die finale zag het er even be roerd uit voor de kansen van Joop Zoetemelk, die in het ge drang ten val kwam door de on voorzichtige manoeuvre van een collega. Met een broek die door het schuren over het asfalt aan stukken was gegaan en met bloe dende wonden aan het linkerbo venbeen moest Zoetemelk kilo meters lang jagen om terug bij de grote groep te komen. Het lukte hem op zes kilometer voor Mira mas, waardoor hij favoriet bleef voor de eindoverwinning. De spannende vraag rond zijn kan didatuur is op welke manier zijn belangrijkste concurrenten die nagenoeg allemaal in de ploeg van Maurice de Muer zitten, hem proberen kwijt te raken voor de slot-tijdrit op de Turbie. Zoete melk: „Ik ben er op voorbereid dat ze een geweldige aanval te gen me opzetten. Dat het van daag al niet gebeurde is mooi een dag meegenomen". De uitslag van de vierde etappe is: 1. Adrie van der Poel (Ned) 175 km in 4 uur 41 min 11 sec., 2. Klaus-Peter Thaler (Wdl), 3. Roger de Vlaeminek (Bel), 4. John Herety (Gbr), 5. Francis Castaing (Fra), 6. Peter Kehl (Wdl), 7. Phil Ander son (Aus), 8. Etienne de Wilde (Bel), 9. Sean Kelly (Ier), 10. Eddy van Haerens (Bel), 11. René Koppert (Ned/ama). Het algemeen klassement ziet er na de vierde etappe als volgt uit: 1Sean Kelly (Ier) 21.00,6, 2. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) op 1 sec., 3. Bert Oosterbosch (Ned) op 9 sec., 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 15 sec., 5. Stephen Rocme (Ier) op 22 sec., 6. Jean Chassang (Fra) op 23 sec., 7. Jean-Luc van den Broucke (Bel) op 25 sec., 8. Serge Beucherie (Fra) op 28 sec., 9. Michel Laurent (Fra) op 30 sec., 10. Hennie Kuiper (Ned) op 31 sec. Tirreno—Adriatico GUBBIO (ANP) - De Italiaan Giu seppe Saronni heeft gisteren de tweede etappe van de Tirre- no-Adriatico gewonnen. Saron ni won de sprint van het comple te peloton en boekte in Gubbio zijn tweede achtereenvolgende overwinning. Hij legde de 198 ki lometer van Chianciano Terme naar Gubbio af in 5 uur 10 minu ten en 39 seconden. Saronni nam tevens de leiderstrui over van Gerrie Knetemann. Een week voor de "Primavera" steekt Saronni hoog boven de concurrentie uit. Dat bewees hij Adrie van der Poel schreeuwt het uit van vreugde bij het bereiken van de finishlijn in het Franse Miramas. Voor de renners achter hem is niet meer weggelegd dan een troostprijs. opnieuw in de tweede etappe dwars door Italië. In het midde leeuwse Gubbio was net als een dag eerder in Chianciao Terme na 198 kilometer niemand opge wassen tegen zijn sprint op de hellende weg. Dertig meter voor de eindstreep begon hij al om te kijken, waar Raas, Knetemann, Hinault en Moser bleven. Het werd Saronni's elfde zege dit jaar, terwijl hij ook nog door zes seconden tijdvergoeding de lei ding in het algemeen klassement overnam van Gerrie Knetemann. Gerrie Knetemann, die met het pe loton twee seconden achter raak te vond dat hij zich niet optimaal had kunnen verdedigen tijdens de lange stijging naar het hoog gelegen stadje. "Met zo'n groot peloton op zulke smalle weg getjes, dat was geen doen. Maar hij moet denken, dat hij met me klaar is". "Als je weet wat er komt, kun je wat doen", zei hij. "Alles stond in het routeboek", repliceerden Lu- do Peeters en Johan van der Vel de. "Smalle wegen moetje in Ita lië overal verwachten". Jan Raas, Nederlands voornaamste troef in Milaan-San Remo van zaterdag, had zich weinig bemoeid met het verdedigen van de leiderstrui. "Het was me te gevaarlijk voor die kleine kans dat het ons zou lukken. Met het oog op zaterdag (Milaan-San Remo) heb ik geen risico's genomen". De uitslag van de tweede etappe is: I. Giuseppe Saronni (Ita) 198 km in 5.10,39, 2. Giovanni Mantovani (Ita) z.t 3. Domenico Perani (Ita) op 2 sec.. 4. Giuseppe Martinelli (Ita), 5. Rik van Linden (Bel). Algemeen 'klassement na de tweede etappe: 1. Saronni 11.04,04 2 Knete mann op 7 sec., 3. Francesco Moser (Ita) op 13 sec., 4. Raas op 25 sec., 5. De Rooy op 27 sec., 6. Lemond op 30 sec. FIET5IE LOOP N-EU-ZO*/- AifA/iF IK-EU- ER NOU EFFE LEKKER TE6EN- AAW ROTTERDAM - Ondanks zijn uitstekende prestatie van afgelopen zaterdag in het duel bij PSV heeft Ton van Engelen gisteren van het Feyenoord-bestuur te horen gekregen dat hjj naar een andere club mag uitkijken. De 31-jarige „tweede" doelman van de Rotterdamse eredivisio- nist krijgt een maand de tijd een andere werkgever te zoeken in betaald-voet balland. Vindt hij die in die tijd niet, dan wil Feye noord hem alsnog een contract aanbieden. ..Maar dat zal dan ongetwijfeld minder zijn dan ik nu heb", voor ziet de sluitpost die al driejaar in Rotterdam vertoeft. „Daarom wil ik zelf ook wel graag weg. Dat wilde ik tijdens de winterstop trouwens al". diezelfde wens koesterden Paul en Marcel van der Blom ook al eer der. Begin maart reeds liet de Leidse fullprof-tweeling het be stuur weten aan het einde van het seizoen te willen opstappen uit de Kuip. Zij zien geen pro gressie meer in hun spel en liever dan er bij Feyenoord „bij te han gen" willen ze op zoek gaan naar een andere club. Met Hans Groenendijk, die maan dag zo'n laag semi-profcontract kreeg aangeboden dat hij zijn consequenties wel moet trekken („want ik heb ook nog een vrouw en een kind te onderhouden"), brengt dat het aantal fullprofs dat de Kuipclub definitief kwij traakt nu al op drie. Exploitatietekort Tegen de achtergrond van een dreigend exploitatietekort van 1 miljoen gulden, wil Feyenoord in totaal vijf spelers afstoten en voor degene die wel voor een nieuw contract in aanmerking komen een aanzienlijk lager sala ris uittrekken. Wie de andere voetballers zijn die „kunnen" gaan, werd na één dag contract- besprekingen nog niet duidelijk Van de mogelijke „kandidaten" was Budding maandag ziek („dus ik weet nog van niets") en Troost, Brard en Wotte kregen een nieuw contract aangeboden. Voor de laatste twee was de in verband met hun studie aange paste aanbieding „behoorlijk wat lager", al zeggen zij met Troost („in principe willen ze met me doorgaan") dat Feye noord hen niet kwijt wil. „Ik hoop alleen dat de aanbieding nog bespreekbaar is", aldus Brard. En Wotte: „Het is wel zo laag dat ik eerst nog goed wil on derhandelen". Feyenoord diende voor het week einde bij het Gewestelijk Ar beidsbureau de ontslagaanvrage in voor vyflien spelers Niet om dat de club al deze voetballers kwijt wil, maar om ervoor te zor gen dat de spelers van wie het contract afloopt geen nieuwe verbintenis tegen de oude voor waarden kunnen eisen. De andere fullprofs met wie de overeenkomst dit seizoen afloopt zijn Van Hanegem (die al eerder heeft toegezegd bij te zullen te kenen), De Leeuw (die binnen enkele dagen een aanbieding voor één jaar krijgt), Van Dein- sen en Bouwens. Paul de Tombe. ADVERTENTIE Doe ook mee aan het Cijferspel Kans op hoofdpriis f 100.000, Voor maar f 1,50 mag u die kans toch 7|fi met laten liggen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9