"Philips? Een steengoed bedrijf' Celbezoek straks zonder toezicht CDA verwerpt plan ziektewet Kwekers bang voor verlies van banen Van Agt als 'handelsreiziger' in Maleisië Justitie zoekt "vreemdelingenhotel" "Woonproblemen in hoerenbuurten teveel genegeerd" Deurwaarder half jaar in cel wegens fraude Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 16 MAART 1982 Binnenland Van Agt inspecteert de erewacht bij aankomst in Maleisië. De premier is van mening dat Nederland een grote achterstand heeft op het gebied van handel met ontwikkelingslanden. "Dat kan zo niet langer". KOEALA LOEMPOER, MALEISIE (GPD) Nederland moet zijn beleid ten aanzien van de handel met ontwikkelingslanden herzien. ..Wij liggen ver achter bij wat met ons concurrerende landen als Duits land. Amerika en Frankrijk doen. Dat kunnen wij niet langer hebben". Die mening verkondigde minister-presi dent Van Agt gisteren in Koeala Loem- poer. na zijn gesprek met zijn Maleisische ambtgenoot dr Mahahtir Mohamad. In andere landen staat de ontwikkelingssa menwerking veel meer dan in Nederland ook ten dienste van het eigen bedrijfsle ven. „Wij zijn te dogmatisch in de leer". Niet alleen in Zuidoost-Azië maar ook in de Arabische wereld, waar Nederland al veel economische belangen heeft, zal wellicht meer gedaan kunnen worden „zodra de welwillendheid jegens Nederland toe neemt" in een aantal zich stormachtig ontwikkelde c Voor het kweken van die welwillendheid zegt Van Agt deze week vooral naar Ma leisië en Thailand te zijn gegaan. Hij leidt in de eerste plaats een handelsdelegatie. Politieke problemen zijn er tussen beide landen niet. Handelsproblemen des te meer, omdat Maleisië - de grootste produ cent van tin en rubber ter wereld - vier maal zoveel naar Nederland uitvoert dan Nederland naar Maleisië. Philips Van Agt heeft gisteren met dr Mahahtir over enkele concrete projecten gespro ken. waar Nederlandse bedrijven zouden kunnen werken. De grootste is de aanleg van de tweede fase van een nieuw tele foonnet voor heel Maleisie door Philips. De eerste fase is aan onze neus voorbijge gaan. die order ging naar Japan Voor de tweede fase is Philips opnieuw in de markt. Van Agt zei dat het gaat om plannen ter waarde van een miljard gul den, waarmee voor vier jaar de werkgele genheid is veiliggesteld voor vrijwel het hele personeel van Philips Telecommuni catie Industrie in Hilversum. Van Agt zei bij zijn ambtgenoot te hebben benadrukt „dat Philips een steengoed be drijf is, dat goede telecommunicatie-ap- paratuur bouwt, de beste van de wereld zelfs". Een andere mogelijke order zit in de ver vanging van de tien oude Fokker F-27 Fnendship-vliegtuigen die de Maleisi sche regering in gebruik heeft. Het groot ste deel daarvan is aan vervanging toe, zei Van Agt. Ook heeft hij gesproken over de levering van een niet nader met naam ge noemde Nederlandse werf van mogelijk zelfs 60 kleine zeewaardige patrouillebo ten voor de Maleisische kustpolitie. Voor de kust van Maleisië heerst veel zeepira terij. Zondag werd hier een visser op zee overvallen en vermoord, waarna de piraat zijn boot meekaapte Voorts ging het gesprek over de mogelijke bouw door Ballast Nedam van een aantal grote havenprojecten. Daarbij heeft Ne derland wat goed te maken, omdat een eerder door Nederlanders aangelegd ha venproject in Maleisië enige tijd geleden instortte. „We hebben daardoor een psy chologische achterstand. Desondanks heb ik het pleit gevoerd voor de Neder landse know-how op waters taalgebied", aldus Van Agt, „het kon niet langer lyen te wachten". Geheel conform het oude handelsbegrip „voor wat hoort wat" vroegen de Maleisi sche gastheren natuurlijk ook wat terug. Maleisie wil dat Nederland een goed woordje doet bij de EG-partners voor de invoer van Maleisische palmolie. Nu Spanje lid wordt van de EG vreest Malei sië veel concurrentie van Spaanse palmo lie „Wij willen zoveel mogelijk recht doen aan de positie van Derde-Wereldlan den". legde Van Agt het Nederlandse standpunt uit. Landingsrechten Ook hebben de Maleisiërs gevraagd de tot standkoming van een internationaal tin- exportverdrag te stimuleren Maleisië is 's werelds grootste tinexporteur. Ten slot te vroeg minister-president Mahahtir om meer landingsrechten in Europa voor de zich snel uitbreidende Maleisische lucht- vaartmaatschappy Van Agt onderbrak zijn reis naar Maleisië zondag in Abu Dhabi. een emiraat aan de Perzische Golf Daar voerde hu bespre kingen met de waarnemend premier Hamdan over onder meer enkele Neder landse projecten in dit Golf-staatje Zo mag het Nederlands bedrijf Urpac in Abu Dhabi een ..Disneyland-achtig" pretpark bouwen. Over de exacte lokatie van dit park. op een eilandje voor de kust. bestaan sinds enige tijd problemen. Volgens een zegsman heeft Van Agt geprobeerd „deze plooien glad te strijken". De plaatselijke sheik kreeg als geschenk een portret van Van Agt zelf aangeboden Voorts sprak Van Agt met een twintigtal vertegenwoordi gers van Nederlandse bedrijven in Abu Dhabi. zoals Philips. KLM. Volker-Ste- vin, Hollandse Betongroep. ABN. Nedl- loyd en Bos-Kalis. „Het werd hoog tijd dat een Nederlandse minister eens een officieel bezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten bracht. Bu de heersers van Abu Dhabi en Dubai heerst in toenemende mate wrevel dat Nederlandse bewindslieden hun land al leen maar als overnachtingsgelegenheid gebruiken op weg naar oorden die wy werkelijk interessant vonden". DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Scheltema (justitie) zoekt naar „een hotel-achtige accommodatie" waar vreemdelingen kunnen worden ondergebracht in afwachting van uitwijzing uit ons land. In de buurt van Schiphol heeft hij die nog niet kunnen vinden. Nu zal hij elders in het land gaan zoeken. AMSTERDAM - Terwijl de politici in Den Haag met elkaar over de vloer rollen m de strijd om de gunst van de kiezer, worden de stembussen weer van zolder gehaald. In Amsterdam geschiedde dat gisteren. De ver kiezingen van de provinciale staten) vinden plaats op 24 maart. DEN HAAG (GPD) - De dne cen trale organisaties van land- en tuinbouwers hebben gisteren minister De Koning (landbouw) een petitie aangeboden, waann wordt gewaarschuwd voor het dreigende verlies van werkgele genheid in de glastuinbouw als het overheidsbeleid in deze sec tor niet verandert. Overheid: geen alarmcentrale DEN HAAG (ANP) - De kosten van het exploiteren van een ei gen alarmcentrale door de over heid wegen niet op tegen die van particuliere alarmcentrales en meldkamers in de overheidsge bouwen. Dit blijkt uit ambtelijke rapporten van werkgroepen en commissies die met het voorbe reiden en opzetten van een ryks- alarmcentrale bezig zijn geweest. De overheid heeft naar aanlei ding daarvan besloten af te zien van een eigen alarmcentrale, al dus heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken gisteren bevestigd. Dit betekent dat voorlopig nog ge bruik zal worden gemaakt van particuliere alarmcentrales voor het bewaken en beveiligen van overheidsgebouwen. De aanbieding volgde op een spoedberaad van de besturen van de KNBTB. de CBTB en het KNLC. Minister De Koning zei de grote onrust in de tuinbouw zeker niet mis te verstaan. Nog deze week hoopt hy in Brussel (Europese Gemeenschap) duide lijkheid te krygen over het com promis inzake de aardgasprijs. Hij zegde toe met het Landbouw schap te overleggen over een na dere uitwerking van een strate gie, gericht op de overleving van de glastuinbouw. In de petitie wordt gewezen op de grote spanning en onrust die heerst bij de gezinnen in de glas tuinbouw als gevolg van de snel le kostenstijging en het achter blijven van de noodzakelijke op brengstverbeteringen. Die on rust wordt nog versterkt door de onzekerheden over het energie- prysbeleid en de moeilijkheden om volledig gebruik te kunnen maken van het zogenaamde sec- torbeleid Om te voorkomen dat een te groot aantal bedrijven in de glastuin bouw onnodig moet afhaken, ei sen de drie organisaties van de regering onder meer een doel treffend financieringsinstru ment, een betere afstemming van het sectorplan voor de glas tuinbouw op de praktijk en ver betering van de zogenaamde gla- safbraakregelingen AMSTERDAM (GPD) - Proble men met prostitutie in woon buurten hangen nauw samen met andere woonproblemen in oude steden. In stadsvernieu wingsplannen houden gemeen tebestuurders daar echter zelden rekening mee. Dat constateert socioloog L. Overman in een on derzoek naar prostitutie in woon buurten Overman ziet als belangrykste ob stakel voor een actief gemeente lijk beleid art. 250bis in het wet boek van strafrecht. Daarin wordt het bevorderen van on tucht tegen betaling strafbaar ge steld. Gemeentebestuurders die prostitutie openlijk een plaats in hun beleid geven komen met dat artikel in de knoop Een andere conclusie van Over man is, dat als gemeentebestuur ders op prostitutie willen reage ren. er voornamelijk gedacht wordt aan het handhaven van openbare orde. „Overwegingen die recht doen aan belangen van prostituées en sexexploitanten hebben nog nimmer een rol ge speeld". Het onderzoek van Overman had betrekking op enkele beruchte hoerenbuurten in vyf Neder- landste steden het Spijkerkwar tier in Arnhem, centrum-zuid in Den haag. Breedstraat en omge ving in Utrecht. Loven-Besterd in Tilburg en Middelland-Nieu we Westen en Cool in Rotterdam. De socioloog werkte in opdracht van de Amsterdamse Mr A. de Graaf Stichting, een organisatie die belangen voor prostituées wil behartigen. De conclusie dat problemen van prostitutie nauw samenhangen met algemene woonproblemen in de wyk baseert Overman voor al op zijn bevindingen bij klagen de buurtbewoners: „Een van de belangrijkste onderzoeksresulta ten is dat de buurtbewoners die klagen een lange waslyst van klachten hebben en dat prostitu tie daar maar één oorzaak van is. Heroïne Politie rolt ruim vijftig piraten op ASSEN (GPD) Bij een groot scheepse actie van rijkspolitie en PTT zijn gisteren in de Zuidoost hoek van Drente 53 illegale zen ders in beslag genomen De ac tie. die zonder problemen ver liep. moet een aanzet zijn tot een meer gecoördineerde aanpak van illegale zenders, aldus offi cier van justitie in Assen, mr. Zwerver Onder de in beslag genomen appa ratuur bevindt zich een midden golfzender met een vermogen van 3 kiloWatt. die theoretisch een bereik heeft over de hele aardbol (de techniek biedt daar toe overigens nog geen mogelijk heden). bevolking sterk wisselt of in het geval van Den Haag en Utrecht de buurten nauwelijks nog een woonfunctie hebben Een aan wijzing is ook dat in Utrecht de overlast door tippelaarsters daar niet te scheiden blijkt van klach ten over heroinedealers Daar naast zyn er ook mensen die kla gen omdat ze prostitutie op zich moreel verwerpelyk vinden én omdat de status van hun buurt is gedaald tot een 'hoerenbuurt'. Gevoelens van onvrede spelen ook mee. Volgens Overman bevor dert het tweeslachtige beleid van de politie (enerzijds de geünifor meerde dienst, anderzijds de daarvan los werkende 'hulpdien sten' als kinder- en zedenpolitie) een gevoel van onveiligheid. Prostituées zelf klagen ook. Vol gens Overman zijn ze zich goed bewust van de afkeuring door buurtbewoners Daartegenover stellen zy een onmisbare functie te vervullen in de maatschappij Ze verwijten de maatschappy dat ze wél belasting moeten beta len over hun inkomsten maar geen enkele rechtspositie heb ben. Vaak ook wordt gezegd dat klagen over prostitutie hypocriet is omdat in huwelyksverband veel situaties voorkomen die sterk op prostitutie lyken. Kamervragen PSP over opleiding Argentijnen DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stoel moet zo snel mogelyk uiting geven aan de politieke be zorgdheid van de Nederlandse NpriBg over de betrokkenheid van Argentynse militairen by de onderdrukking van de bevolking in midden-Amenka Dat verzoek is vervat in vragen van PSP Tweede Kamerlid Van der Spek naar aanleiding van de op leiding die ongeveer 200 Argen tynse militairen by Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo genieten. Volgens Van der Spek is voortzetting van de opleiding ongewenst, omdat „Nederland direct noch indirect aan de militaire onderdrukking van de bevolking in midden Amenka moet bijdragen" Van der Spek wyst de minister van buitenlandse zaken erop dat de Argentijnse militairen door de regering als overheidsfünctiona nssen worden behandeld Vol gens het PSP kamerlid moet Van der Stoel niet langer specia le visa verstrekken, waaruit die speciale behandeling blykt OOSTERUM - De 72jange Lambert Rutten uit Oosterum is gistermiddag tydens reparatie werkzaamheden aan de rydende winkel van zyn zoon om het le ven gekomen toen de wagen zich plotseling in beweging zette De man kwam onder de wielen van de wagen terecht. Scheltema zei dit gisteren in de Tweede Kamer, tijdens een de bat over het gevangeniswezen. Vrijwel de gehele kamer zei dat vreemdelingen die alleen maar zonder vergunning in ons land verblijven eigenlijk niet in een huis van bewaring thuishoren. Nu wachten gemiddeld 25 tot 30 buitenlanders in huizen van be waring op uitwijzing. In de hotel-achtige accommodatie waarnaar Scheltema op zoek is, zouden de vreemdelingen overi gens wel huisarrest krijgen opge legd. Om te voorkomen dat som migen toch onderduiken om uit wijzing te ontlopen blijft volgens de staatssecretaris een beperkte capaciteit in de huizen van bewa ring voor deze categorie nodig. Over een half jaar zal Scheltema met plannen komen voor be- zoek-zonder-toezicht in de hui zen van bewaring. Daardoor zou den de gevangenen ongedwon- gener met hun relaties kunnen praten en ook seksuele omgang kunnen hebben. Dat hij een experiment hiermee in het huis van bewaring te Scheve- ningen heeft stopgezet, wil niet zeggen dat hij er op tegen is, al dus Scheltema. Maar hij vindt dat de politieke leiding van justi tie de beslissing hierover moet nemen. Bovendien vindt hij het onrechtvaardig de mensen in an dere huizen van bewaring te ont houden van in Scheveningen wel zou kunnen. Geldgebrek Geldgebrek is een belangrijke be lemmering bij het vermenselij ken van het gevangeniswezen. Dat gold onder meer voor een uitbreiding van de mogelijkheid om in het weekeinde bezoek te ontvangen. Voor de daarbij nodi ge personeelsuitbreiding is geen geld. Om dezelfde reden ziet Scheltema geen kans het aantal bewaarders uit te breiden, opdat ze meer aan dacht zouden kunnen schenken aan de begeleiding van de gedeti neerden. Ook de aanleg van tele foons voor de gevangenen stuit vooralsnog op financiële bezwa ren. Vooral de noodzaak de ge sprekken af te kunnen luisteren maakt het duur. Scheltema wil nog geen beslissing nemen over de plaatsing van te levisietoestellen in de cellen. Met een aantal toestellen voor lang gestraften is een proef gaande. De bewindsman wil de resulta ten daarvan afwachten, alvorens over een verdergaande invoering van TV te beslissen. Evenals de meeste fracties in de kamer, onderstreepte Scheltema gisteren de wenselijkheid van andere dan vrijheidsstraffen voor de minder ernstige delicten, zoals boetes of sociale dienstver lening. Maar ook dan blijft uit breiding van de capaciteit in de huizen van bewaring nodig, zei hij. Al was het maar om de 100 tot 120 mensen te kunnen her bergen die nu bij gebrek aan ruimte in politiebureau's worden vastgehouden. Handtastelijkheden De bewindsman verwierp een ver zoek van de PSP om een onaf hankelijk onderzoek te laten ver richten naar handtastelijkheden van bewaarders ten opzichte van vrouwelijke gevangenen. Voor een dergelijk onderzoek zag hij onvoldoende grond. Concrete klachten worden steeds goed on derzocht, zei hij. „Maar het is buitengewoon ongelukkig dat bewaarders soms heel gemakke lijk ten onrechte worden be schuldigd". DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer dreigt tegen het ziektewetvoorstel van minister Den Uyl (sociale zaken) te zullen stemmen, wanneer het wetsont werp over ruim een maand in de Kamer behandeld wordt. De fractie wijst het voorstel, zoals het er nu ligt, volstrekt van de hand, zo zei CDA-woordvoerder Weyers gisteren in een nadere toelichting op het fractiestand punt. Weye.s zei dat binnen het CDA de gedachte steeds meer leeft dat het kabinet het wetsontwerp maar moet intrekken „Wy voe len geen pest voor het wetsont werp van Den Uyl." zei hy In een eerste reactie legde de fractie vrydag nog de nadruk op de noodzaak om het ontwerp zorg vuldig te bestuderen. „Er is op zyn zachtst gezegd aanleiding voor gerede twijfel of het wets ontwerp aan de doeleinden vol doet." aldus de CDA-verklanng Het CDA verwerpt met name het plan van Den Uyl dat werkge vers en werknemers samen Kun nen beslissen om by ziekte het volledige loon uit te betalen Vol gens Weyers moeten zieke werk nemers premies over hun uitke ring gaan betalen Hef^kabmets- voorstel gaat er juist van uit dat de werkgevers by de onderhan delingen maar met de werkne mers moeten afspreken dat het loon niet meer volledig wordt doorbetaald De christen-democraten willen nu de rollen verwisselen Niet de werkgevers moeten gedwongen worden tot onderhandelen, maar de werknemers Dat kan alleen als de premieheffing dwingend wordt opgelegd In dat geval moeten de werknemers in de ge sprekken met de werkgevers de doorbetaling afdwingen. De fractie heeft overigens nog geen definitief oordeel over het ziekte wetvoorstel geveld Dat zal pas kort voor de behandeling in de Kamer gebeuren, hetgeen naar verwachting pas eind april het geval zal zyn ARNHEM (GPD) - De Nijmeegse deurwaarder R. van den B. is vanmorgen door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den. Van den B. stond twee we ken geleden terecht omdat hij van '75 tot '80 grote bedragen zou hebben verduisterd. In die perio de was hij niet alléén deurwaar der geweest, maar had hij boven dien een incassobedrijf gehad. Vele ondernemingen gingen zo voor tienduizenden guldens het schip in. Bovendien had het in middels failliete bedrijf van de deurwaarder een schuldenlast van 544.000 gulden. Van den B. wees tijdens de zitting alle kritiek hooghartig van de hand. „Misschien ben ik wat slordig geweest", zo vertelde hii WEERRAPPORTEN d 1 J v c £"3 i 1 1 Amsteruum onbewolkt 12 - 5 De Bilt half bew. 13 4 5 Deelen 12 4 4 Eelde 12 4 3 Eindhoven licht bew. 13 4 2 Den Helder licht bew. 10 4 3 Rotterdam - 4 6 Twente 12 4 3 Vlissingen onbewolkt 11 - 3 Zuid Limburg 13 4 Aberdeen half bew. 8 -2 0 licht bew. 13 7 Barcelona 13 4 08 Berlijn licht bew. 12 3 0 Bordeaux 18 7 3 Brussel 13 4 6 Frankfort 13 2 01 Genève half bew. 13 5 0 Helsinki 1 0 03 Innsbruck onbewolkt 11 -2 0 Klagenfurt onbewolkt 9 -6 0 Kopenhagen 7 3 0 Lissabon onbewolkt 19 7 0 Locamo zwaar bew. 12 -2 u Londen 9 1 6 Luxemburg regen 11 2 1 Madrid onbewolkt 17 4 0 Malaga half bew. 16 11 0 Mallorca onbewolkt 17 2 0 München onbewolkt 10 -4 0 Nice licht bew. 14 5 0 Parijs licht bew 15 5 6 Rome onbewolkt 14 0 0 Split onbewolkt 13 4 0 Stockholm half bew 5 2 03 Wenen onbewolkt 10 -2 0 Zurich - 0 0 Casa Blanca onbewolkt 20 12 0 Istanbul geheel bew. 14 7 7 Las Palm as half bew. 20 16 0 destijds. „Aan verduistering heb ik me echter nooit schuldig ge maakt. De betaling was gewoon wat vertraagd". Officier van jus titie, mr. H. R. Lauwaars, had een gevangenisstraf geëist van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. UDEN (ANP) - De 16-jarige Ton- nie Vermeij uit Uden heeft zich zelf gistermiddag spelend met een buks neergeschoten. Om on geveer drie uur was hij in zijn woning met een zware buks aan het spelen. Plotseling ging het wapen af en drong het kogeltje, 4 millimeter kaliber, via de sche- delwand in de hersenen. De jon geman is met spoed overge bracht naar het St. Radboud zie kenhuis in Nijmegen. Voor zijn leven wordt gevreesd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7