"Elitair? Daar is geen sprake van Het oproepen van 'n masculine sfeer 'Metselen' aan een geestelijk bouwwerk Vrijmetselarij "werken aan jezelf" Louis Alink en Jaap de Waard: vrijmetselarij brengt mensen bijeen PAGINA 4 Lelden DINSDAG 16 MAART 1982 LEIDEN - Grapjes over vrijmetselarij, daar heeft er Louis Alink (zelf vrijmet selaar) een aantal van in voorraad. "Een vrymetselaar, zo wordt wel ge zegd, is iemand die voor zichelf bezig is. Of: een vrijmetselaar is een metse laar die buiten de cao valt. Of: een vrij metselaar, die metselt er maar wat op los". De huidige vrijmetselarij (m Nederland zo'n kleine zevenduizend leden) heeft echter niets met het edele metselwerk van doen. Het woord vrijmetselaar is een (eigenlijk onjuiste) vertaling van het Englse freemason. Dat is weer een samentrekking van de woorden frees tone zacht gesteente) en mason steenhouwer). De freemasons waren ambachtslieden die zich in de Midde leeuwen bezighielden met het bouwen van gothische kathedralen (Chartres, Amiens, Reims). Het bewerken van stenen voor de kerken gebeurde in een ruimte er naast, aangeduid als loge. Aan het einde van de Gothiek verdwe nen met name op het vasteland van Europa de meeste loges. Maar in Groot-Brittannië kon een aantal zich handhaven door ook niet-ambachtslie- den op te nemen; eigenlijk het begin van de huidige vrijmetselarij. Rond 1734 werd in Den Haag de eerste (sym bolische) loge van vrijmetselaars op gericht. In de residentie is nu ook - en dat sinds 1756 - het bestuur van de Or de van Vrijmetselaren onder het Grootoosten (heeft te maken met licht- symboliek) der Nederlanden geves tigd. Daaronder vallen zo'n 114 loges, verspreid over het land. Verbanden tussen de oude - ambachte lijke - vrijmetselaars en de nieuwe vrij metselaars liggen vooral in de symbo liek. Troffel, passer, winkelhaak en schietlood keren daarin terug. De 'zachte steen' is nu de mens geworden waaraan geschaafd moet worden. "Werken aan jezelf', noemt Alink dat. D'66-er Zeevalking (minister yan ver keer en waterstaat en ook vrijmetse laar) formuleert het zo: "Was de loge destijds de werkplaats voor de tot standkoming van de stoffelijke kerk, nu wil zij de werkplaats zijn voor de totstandkoming van een geestelijk bouwwerk, een bouwwerk dat de ge hele mensheid wil omvatten en dat in de loge symbolische gestalte krijgt". Dat 'werken aan jezelf gebeurt in een kader van ceremonieën en ritualen. Alink: "Een sterk emotionele sfeer, waarbij zulke sterke gevoelens wor den opgeroepen dat je het niet kunt navertellen". Zo is er eerst de inwijding als leerling, dan na een jaar gezel en uiteindelijk meester. Dan werkt de vrijmetselaar in dienst van de 'Opperbouwmeester des Heelals'. Wie of wat dat is, dat mag iedere vrijmetselaar zelf invullen. Dat ondogmatische - de vrijmetselarij is niet op een duidelijke ideologie of filo sofie gegrondvest - beschouwen vrij metselaars als een wezenskenmerk van de hun beweging. "Niet voor niets is de vrijmetselarij in dictaturen van zowel links als rechts verboden". Zeevalking weer: "De loge is de ideale Westeuropese samenleving in em bryonale vorm. De werkplaats waar ruimte is voor ieder die zichzelf noch beter noch minder acht dan zijn mede- LEIDEN - De vrijmetsela rij is altijd omgeven met een waas van mysterie. Pas de laatste tijd treedt de beweging wat meer naar buiten en vooral vo rig jaar werd het 225-ja- rig bestaan van de Neder landse vrijmetselaars-or de breed uitgemeten in de media. Een jaar na de orde is nu de beurt aan de Leidse loge La Vertu (de deugd). Over het hoe en het waarom van de vrij metselarij bijgaande ver halen. LEIDEN - "Ik moet dan altijd denken aan een verkoper die je een jasje wil aansmeren". Louis Alink weet een voorbeeld om de aantrekkelijke kanten van de vrijmetse larij te duiden. "Maar dat jasje, dat zit me helemaal niet lekker. Komt die verkoper met een ander jasje. Hij houdt vol, maar nee, dat jasje zit me ook niet lekker. Wat zegt nou de vrijmetselarij? De vrijmetselarij zegt: zoek zelf je jas maar op. Zoek zelf maar een jas die lekker zit, maar neem daar dan ook de consequenties van. Want: de vrij metselarij heeft geen bepaalde leer. Integendeel, de vrij metselarij wijst juist op de eigen verantwoordelijkheid van de leden". Hij zit zelf nu zo'n jaar of acht bij de Leidse loge La Vertu. Het be valt hem prima. Komt uit een ka tholiek nest "en had attijd wat moeite met alle dogma's, on danks alle vrijheden die je ook in het katholieke geloof aantreft". Via (vrijmetselaar) Mozart en met name Die Zauberflöte, waar "vanaf de eerste tot en met de laatste regel ideeën van de vrij metselarij uitspreken", kwam Alink in aanraking met de vrij metselarij. Dat ontbreken aan dogma's dreef ook Jaap de Waard in de armen van de vrijmetselarij. Hij is pas vijf jaar lid van l'Age d'Or, de tweede loge in Leiden. "Bij mij is het eigenlijk op een wat negatie ve manier gegaan. Ik heb een streng calvinistische opvoeding gehad. Mijn vader was predikant en had niet zoveel op met die vrijmetselarij. Hij leende me toen een boek, waarin de vloer werd aangeveegd met de ideeën van de vrijmetselarij. Maar ik dacht: verhip dat is best leuk, die vrijmetselarij. Niet zo dogma tisch en dat sprak me wel aan. Eigenlijk is de vrijmetselarij het meest oecumenische wat je je kunt voorstellen. Alle geloven kom je er in tegen". De Waard: "Nee, er is geen plaats voor uitgesproken atheïsten. Je moet als vrijmetselaar wel een opperwezen, in ons geval de Op perbouwmeester des Heelals er kennen. Alleen hoe je dat verder invult, is jouw zaak". Louis Alink (links) en Jaap de Waard: "Eigenlijk is de vrijmetselarij het meest oecumenische wat je je kunt voorstellen". De Waard: "Ja...dat weet ik eigen lijk niet.... nee, ik denk dat ik daar het antwoord op schuldig moet blijven". Alink: "Je kunt die twijfel natuurlijk positief uit leggen. Als dat is van: 'er zal toch wel wat zijn', dan denk ik dat er voor zo'n man wel plaats is in de vrijmetselarij". De Waard: "Nee, dat komt zelden voor. Er worden eigenlijk maar een paar criteria gehanteerd. Dat van het opperwezen dus en dat hij in zijn omgeving goed bekend moet staan. Hij moet een paar re ferenties opgeven, waar we in lichtingen over hem kunnen krij gen. En hij moet gevoelig zijn voor de symboliek, maar ja: hoe meet je dat?" Alink": Nee, dat kun je natuurlijk niet echt hard maken". "Bij La Vertu zullen we ook nopit iemand botweg peigeren. Mocht hij nu toch per sé willen, dan ma ken we hem duidelijk waarom niet". De Waard: "Krijgen we de indruk dat hij van de Vrijmetse larij maatschappelijk beter hoopt te worden, dan valt hij ook af. Dat laatste is meteen één van de verschillen met sommige ser vice-clubs, zoals de Rotary. Voor een beter baantje hoef je bij ons niet te komen. Je moet ook jezelf aanmelden. Principieel zelf de stap doen. Want als je uitnodigt selecteer je ook gelijk". "Er doen nogal wat verhalen over de vrijmetselarij de ronde die pertinent niet waar zijn. Dit is er zo één. Ook dat het elitair zou zijn. Geen sprake van. Juist niet, het komt onder alle lagen van de bevolking voor. Alle soorten be roepen. En bovendien: ook poli tiek is het ontzettend verschil lend. Van PvdA tot WD gaat het hier heel plezierig met elkaar om". Alink: "Dat maakt het na tuurlijk ook zo charmant. Het bijeenbrengen van mensen die anders gescheiden blijven". De Waard wijst naar Alink en zich zelf: "Zien wij er dan uit alsof we uit de tijd zijn? Nee toch zeker? Kijk, in de kern is het natuurlijk oeroud. Maar de rituelen, de ma nier waarop, wordt geregeld bij gesteld". Alink: "Laat ik het zo zeggen: het unieke van de vrij-, metselarij is dat het het talent heeft om eigentijdse in de oude vorm samen te brengen. De vrij metselarij conserveert inderdaad een gevoel voor tradities. Maar haaks daarop staan mensen die midden in de maatschappij staan, die in 1982 leven, die nu een job hebben. Het is juist de opgave die twee elementen te verbinden". Alink: "Nee, als organisatie is de vrijmetselarij niet politiek of maatschappelijk actief'. De Waard: "Vanuit de loges worden wel stichtingen in het leven ge roepen die aan liefdadigheid doen: weeshuizen, blindenwerk en dat soort dingen". Alink: "Nu is het natuurlijk zo dat dat socia le werk in de loop der jaren ge ringer is geworden. De noodzaak was weg. Ja, op dit moment wordt het weer actueel". - Maar uit dat laatste spreekt toch een soort filosofie, terwijl de vrij metselarij zegt dat niet te hebben. De Waard: "Zo bekeken wel. Een soort gelijkheidsbeginsel. Ieder moet gelijke kansen krijgen. Maar dan toch niet zozeer als sys teem, als wel als organisatie. Ethisch, humaan in die zin. Maar driehonderd vrijmetselaren bete kent ook: driehonderd verschil lende meningen. Niet echt een fi losofie waarvan uit wordt ge gaan. En dat is natuurlijk verrek te leuk". Alink: "Het lijkt nu alle maal zo serieus hè, die vrijmetse larij. Maar zo zwart-wit is de rea liteit natuurlijk ook niet. Maar we kunnen ook best lachen. Krom liggen zelfs, tot je niet meer bijkomt". De tempel van de Grootorde in Den Haag. "Om redenen van sentiment" hadden sommige leden van la Vertu er moeite mee als de tempel aan de Steenschuur zou worden gefotografeerd. Dat is in al die jaren nog nooit gebeurd- LEIDEN - Broeder Alink had het in zijn inleiding met overhead projector nog zo duidelijk ge zegd: in de vrijmetselarij staan de meningen niet tegenover el kaar maar naast elkaar. "Niet proberen iemand te overtuigen van je gelijk, maar meningen juist vergelijken. Proberen el kaar te begrijpen", zo hield hij zijn gehoor voor. Niettemin voelde mede-broeder Dek zich toch door één van de weinige dames in een twistge sprek meegesleurd. Waarom nu weer zo'n mannenclubje, vroeg zij zich af. Dek wenste daar niet te diep op in te gaan: "Ik snap het al: U wilt gaan discussiëren en daar heb ik helemaal geen be hoefte aan". Maandagavond 1 maart: in haar ge bouw aan de Steenschuur houdt de Leidse vrijmetselaarsloge La Vertu (225 jaar oud) een avond voor belangstellenden. Vijf broe ders - zoals men elkaar onderling pleegt aan te spreken - achter een tafel, zo'n 25 vrouwen en man nen er voor, in afwachting. "Vrijmetselarij, wat is dat nou ei genlijk?" Broeder Alink mag de avond openen en en vertelt iets over de achtergronden, geschie denis en bedoelingen van de al tijd wat in een waas gehulde vrij metselarij. Volledige bevredi ging kan hij niet geven, zo beseft Alink zelf al: "Er bestaat geen boekje: dit is nu vrijmetselarij. Ik zeg altijd, het is geen leer het is een methode. De vrijmetselarij, dames en heren, reikt middelen aan om aan jezelf te werken met als doel beter MENS met vier hoofdletters te worden". Inderdaad, 'dames en heren', want hoewel La vertu een strikt man- nengezelschap is, bleek ook de andere sexe met een handjevol vertegenwoordigd. "Een extra welkom", had voorzitter Huys- man ze nog royaal toegewenst. Niettemin belaagde één van de dames het panel voor aan de tafel met wat stekelige vraagjes. "Ik wil gewoon wat graven. Volgens mij missen jullie juist de rol van de vrouw. Is een vrouw nou niet juist een verrijking van de sfeer?". Een prikkel tot discussie die broe der Dek ontliep, maar broeder De Waard nam de handschoen op. "Mevrouw, U kunt toch niet ontkennen dat onder gelijke se xe een aparte sfeer geeft. Dat is helemaal geen kwestie van dis criminatie. Het gaat om het op roepen van een zuiver masculine sfeer". Zijn tegenspeelster wenste zich echter nog niet gewonnen te ge ven: "Het is toch ook zo dat een vrouw iets extra's kan geven". De Waard: "Natuurlijk, dat kan. Maar nu, in de huidige opzet, voelt een man zich onder zijn ge lijken. En dat geeft een heel ei gen sfeer. Dat is toch ook wat waard. En bovendien: niemand is toch tot zoiets is verplicht?". "Nou", rondde de vrouw de discus sie af: "Ik vind het jammer voor U". Overigens: er zijn in Neder land nog twee andere vrijmetse laarsclubs waar vrouwen wel welkom zijn: le Droit Humain en Vita Feminea Textura. De laatste is zelfs alleen v Hilariteit Enige hilariteit ontstaat als de af faire rond de Italiaanse vrijmet selaarsloge P 2 wordt aangesne den. "Inmiddels zo'n beetje de hamvraag", lacht voorzitter Huysman. 'Propaganda 2' - een loge die niet officieel bij de Ita liaanse Orde was aangesloten - drong onder leiding van de oud fascist Lucio Gelli in allerlei la gen van het bedrijfsleven en overheid door. Zo ontpopte de loge zich tot een soort 'zenuw centrum' van allerlei misdadige activiteiten en zou zelfs betrok ken zijn geweest bij plannen voor een staatsgreep. Halverwe ge vorig jaar werd P 2 opgerold. "Ons is die hele zaak ook niet hele maal duidelijk", moet Alink be kennen. "In elk geval waren er twee loges die P2 heetten. Eén officiële (regulier, zoals dat on der vrijmetselaars wordt ge noemd) en dan die andere, die ir reguliere loge. Dat soort loges ontstond omdat vijftig jaar gele den Mussolini alle bezittingen van de vrijmetselaars in beslag had genomen. Er liepen daar voor nog wat schadeclaims en om mee te kunnen profiteren hadden mafia-leden schaduwlo- ges opgericht". "In elk geval: zoiets is bij ons on mogelijk. Alle loges in Neder land zijn ingeschreven in het ver- enigingsregister. Iedereen die dat wil, kan bij de Kamer van Koophandel inzicht krijgen in de ledenregisters". Eigen boezem Toch, zo beseft De Waard, heeft de vrijmetselarij het ook een beetje aan zichzelf te wijten als de affai re ook de Nederlandse loges in een kwaad daglicht stelt. "Die waas van mysterie, dat is ook on ze eigen schuld. Daarvoor moe ten we de hand in eigen boezem steken. Te lang heeft de vrijmet selarij zich alleen met innerlijke zaken bezig gehouden en is men te weinig naar buiten getreden. En dat terwijl er helemaal geen behoefte is aan die geheimzin nigheid. U kunt bijna allesvan ons weten. Nee, niet alles. Er zijn dingen die niet bekend mogen worden gemaakt. Als we bijvoor beeld gaan vertellen over zoiets als het inwijdingsritueel, dan is de kick weg". Alink: "Laat ik er nog dit aan toe voegen: ook over die ritualen kun je in boeken alles over te we ten komen. Maar door daar juist veel over te lezen, gaat de grote grap verloren". Age d'Or Van het vijftal achter de tafel valt De Waard enigszins uit de toon. Hoewel allen broeders, maakt hij deel uit van de tweede vrijmetse laarsloge, die Leiden rijk is: l'A ge d'Or. Een loge die tweemaal werd opgericht: de eerste keer in 1758 (een jaar na La Vertu) en de tweede keer in 1963. Dat komt omdat l'Age d'Or in 1770 na twaalf jaar van 'metselen' alweer werd gesloten. "Daar is wel een aardige anekdote aan verbonden", weet De Waard. "Destijds in de achttiende eeuw was La Vertu iets van de geset telde burgerij en l'Age d'Or meer academisch getint, voornamelijk studenten. Nu is het in de vrij metselarij goed gebruik datje bij uitwiselingen de gasten vrij houdt. Als de leden van l'Age d'Or dan bij La Vertu op bezoek kwamen, dan hadden ze kenne lijk een week lang niet gegeten. Ze maakten dus en masse ge bruik van de hartelijkheid van La VQERTU OM ER WEER VOOR EEN WEEK TEGEN TE KUNNEN. Dat leidde al gauw tot allerleid strubbelingen, waar voor zelfs de grootmeester per koets uit Den Haag overkwam. Uiteindelijk is l'Age d'Or toen maar weer opgeheven en is een aantal leden overgestapt naar La Vertu". In het begin van de jaren zestig werd vanuit loge La Vertu l'Age d'Or andermaal opgericht. De Waard: "Er waren nogal wat ver schillen van opvatting. La Vertu is typisch op continentale leest geschoeid, terwijl wij (l'Age d'Or) meer voor de Engelse aanpak voelen. Dat betekent: wat losser, wat meer ongedwon gen". Dat neemt overigens niet weg dat de samenwerking optimaal is. Beide loges maken gebruik van het gebouw aan de Steenschuur en het werkjaar wordt gezamen lijk geopend. "En U ziet het: ook bij zo'n voorlichtingsavond pre senteren we ons gezamenlijk. Dat is nu voor de eerste keer, maar het lijkt me beslist voor herhaling vatbaar". Repelsteel Repelsteel. de vereniging die de ecologische winkel getarisch eethuis Breestraat 19 beheert, organi seert vanavond om 20.15 uui een voorlichtingsavond. Be halve informatie over Repel steel is er een lezing 'ternatieve baby- en kleuter voeding en een 'vragenronde over voedsel en ecologie. de al- Hengelsport Hengelaar H. Moenen is win naar geworden van de vijf viswedstrijden die de H.S.V. Zuid-West in de afgelopen wintercompetitie heeft geor ganiseerd. H. Moenen viste een lengte van 27 m. en 90 cm. bij elkaar. De verdere uitslag: 2. W. Moe nen 105 stuks-2247 cm 3 J de Os sr. 97-1931:4. D. Schou ten 85-1862: 5. C. Jansen 84- 1807: 6. A. Mooyman 81-1731: 7. W. van Berkel 85-1718: 8. J Boef 71-1717: 9. H. v.d. Laan 76-1703: 10. I. Mazurel 62- 1543. Meiden De meidengroep van de KWJ organiseert speciaal voor schoolverlatende en werkloze meisjes van 15 tot plusminus 21 jaar drie informatieavon den over: solliciteren, sociale dienst, arbeidsbureau, streek school enz. "De informatie wordt gegoten in spel, film en kwis". De eerste avond op 22 maart begint om 19.30 uur. Wil je je opgeven, bel dan Marja (131968), Winnie (131622) of KWJ, Koppen- hinksteeg 2, Leiden, tel: 121139. Aan de borst Vrouwen die willen worden geïnformeerd over borstvoe ding kunnen op woensdag 's avonds terecht aan de Zoe- terwoudseweg 128. Om 20.00 uur begint de informatie avond. Thee? Thee! In de aula van het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat vinden donder dagavond 18 maart alsmede vrijdagmorgen en -middag 19 maart voorstellingen plaats van de Japanse theece remonie, onder leiding van de Japanse theemeester Ka wasaki en echtgenote. Aan sluitend op de theeceremonie zal deze Japanse enkele tra ditionele Japanse dansen uit voeren. De aanvangstijden zijn: donderdagavond (20.00 uur), vrijdagmorgen (11.30) en vrijdagmiddag (14.30)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4