c D f» yeiKOt/ m Kankercentrumwegwij sfunctie Minder jongeren werkloos STEVENSHOF Fikse buit Informatieavond huurwoningen Leidse stadsrubriek DINSDAG 16 MAART 1982 LEIDEN - De Leidse recherche fi heeft zestien inbraken, gepleegd in de periode september '81 tot heden, opgelost. De totale buit van deze inbraken bedroeg 130.000 gulden. Twee mannen uit Leiden (19 jaar) zijn hiervoor aangehouden. Zij hebben be kend en zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie. De zaak is gaan rollen toen de twee Leidenaars vorige week donder dag op heterdaad werden betrapt bij een poging tot inbraak in groothandel Sleutelstad aan de Kuipers-Rietbergstraat. Uit verhoren zijn daarna andere in braken naar voren gekomen. De grootste slag hebben de twee mannen geslagen bij de Dixon en Allwave aan de Haarlemmer straat, waar veertien video's en dure foto apparatuur ter waarde van 73.000 gulden werden gesto len. Leiden LEIDEN - De oude schoorsteenpijp van de vuilverbranding is vol gens een onderzoek van bouw- en woning toezicht helemaal ver sleten en moet tot op de bodem worden afge broken. Dit betekent een forse financië le tegenvaller. De operatie 'nieuwe pijp' is nu vertraagd met vier maanden en zal an derhalf miljoen gulden gaan kosten. Aanvankelijk was er hoop dat slechts een deel van de oude pijp was versleten. Dan kon op het goede deel van de ou de pijp een nieuw stuk ge metseld worden. De pijp had dan eigenlijk al klaar moeten zijn. Als het weer even meezit Oude pijp van vuil verbranding moet tot op de bodem afgebroken (weing storm), staat de nieu we pijp er pas in juli. De afbraak van de oude beton nen pijp van 73 meter hoog is twee maanden geleden be gonnen. Twee stalen noodpij- pen van vijftig meter hoog vervangen sindsdien de oude PUP De reinigingsdienst laat onder zoeken of - zolang de nieuwe pijp er nog niet staat - de noodpijpen verhoogd kun nen worden om neerslag op de grond te voorkomen Be woners van het Trekvaart- plein hebben geklaagd over een toename van de stank sinds de noodphpen er staan. Het onderzoek moet uitwijzen of verhoogde noodpijpen zouden kunnen 'knakken' of 'krom trekken'. Als de nood pijpen elk met twintig meter verhoogd worden, zal dat in elk geval minimaal 150.000 gulden kosten. De provincie heeft de klachten van de bewoners van het Trekvaartplein over de vuil verbranding nog in onder zoek. LEIDEN - Het aantal werklozen onder de 22 jaar is m de Leidse regio de afgelopen maand iets te ruggelopen. In vergelijking met januari liepen de cijfers in fe bruari wat betreft de mannen te rug van 1.170 tot 1.138. Bij de yelijke jeugd ging het van 854 r r 849 Over het geheel genomen nam de werkloosheid in Leiden en om liggende gemeenten toe met 55 en 33 vrouwen. Daar- am het aantal werkloze op 5.143 en het aantal werkloze vrouwen op 1.821. Voor het eerst sedert juni van vorig jaar nam het aantal bouwvakkers zonder werk in aantal af (min 28). In vergelijking met wat er £>ij kwam sinds juni (ruim 600) ove rigens een druppel op een gloeiende plaat De toename van het aantal werkzoekenden deed zich vooral voor bij de onge schoolden. dc metaalbewerkers en in de handelssector Het toch al geringe aantal vacatu res nam verder af van 144 naar 129. Tegenover een toegenomen vraag naar landbouw- en han- Alkcmade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg delspersoneel stond een daling van het aantal vacatures voor kantoorpersoneel en sociaal- en geneeskundig personeel De cijfers uitgesplitst over de ver schillende plaatsen: Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige ADVERTENTIE Voor effectieve aanpak van kankerbestrijding LEIDEN - Het Integraal Kankercentrum West (IKW), geze teld op de bovenste verdieping van de kantoorflat (Case) aan de Vondeliaan wordt woensdag officieel geopend. Iedereen die al dan niet beroepsmatig iets over kanker te weten wil komen, kan hier terecht. Uit de vele onderzoeken blijkt bij na wekelijks dat kanker een ziek te is waar mensen nog steeds niet mee kunnen omgaan. Het IKW, dat voor de regio Leiden. Gouda. Delft en Den Haag (westelijk deel van Nederland) werk gaat verrichten, wil daar verandering in brengen. Tot voor een paar jaar geleden was er nog weinig onderlinge samen hang in het kankeronderzoek. De oprichting van integrale kan kercentra in verschillende plaat sen in Nederland vormde daar toe eigenlijk de eerste aanzet. Het IKW is opgericht door een aantal ziekenhuizen en onder zoekslaboratoria in de regio met als doel om tot een betere en meer effectieve aanpak van de kankerbestrijding te komen. Het IKW is geen ziekenhuis, maar door de activiteiten van die ver schillende instellingen te bunde len, probeert het IKW mogelijk betere resultaten te boeken bij de behandeling van patiënten en bij het onderzoek naar het ont staan van kanker. Nederland telt nog vijf andere integrale centra: Amsterdam, Groningen, Rotter dam, Utrecht en Nijmegen, die elk een deel van het land bestrij ken. Taken de Voor de effectieve aanpak kankerbestrijding is het belang rijk dat wetenschappelijk onder zoek naar het ontstaan van kan ker wordt gestimuleerd Het IKW probeert voor bepaalde vor men van wetenschappelijk on derzoek een eerste aanzet te ge ven of hulp te bieden bij de orga nisatorische aanpak. Daarnaast is het voor de patiënten zorg noodzakelijk dat er cijfers bekend worden over aantallen, herkomst, beroep en leeftijd van patiënten per kankersoort, over het verloop van de ziekte en de resultaten van de behandelings methoden. Die (landelijke) cij fers ontbreken momenteel. De kankercentra zijn belast met re gistratie en documentatie van ge gevens over kanker, van het eer ste moment af dat bij een patiënt kanker is geconstateerd. Een andere taak van het IKW is de specialistische kennis over kan ker zodanig te spreiden dat veel patiënten ook in hun eigen zie kenhuis een optimale behande ling kunnen krijgen. Wat kan het publiek nu in het documentatie- en informatiecentrum van het IKW vinden? Directeur J.H.J. Verburg: "Boe ken, tijdschriften, krantenknip sels, diaseries en videobanden. Iedereen kan hier binnenkomen om informatie in te winnen. Op de videobanden hebben we ge sprekken met kankerpatiënten. Dit kan een hulp zijn voor men sen die zelf kanker hebben of fa milieleden. Ook hebben wij con tact met alle patiëntenverenigin gen (Op weg naar herstel; Harry Baconclub; Hodgkin contact groep; Vereniging van Stem bandlozen) en kunnen wij be middelen". Dienstverlening Het ligt niet in de bedoeling dat be zoekers worden overspoeld met 'begeleidend' personeel. Er is een voorlichtster (Mieke Schrij- Door een staking kon de afgelopen week geen vuil bij u worden opgehaald. Op dinsdag 16 maart zullen alle werkzaamheden weer normaal door de reinigingsdienst uitgevoerd worden. De hele week zal met al het beschik bare materiaal huisvuil, laadkisten en containers opge haald en geledigd worden. Het is mogelijk dat door het grote aanbod van vuil zo wel op dinsdag als op donderdag een gedeelte blijft staan in uw wijk of straat. Dit vuil wordt de dag daar op weggehaald. Het grofvuilschema wordt met ingang van 17 maart ook weer normaal her vat. Alleen het grofvuil dat in de sta- kingsweek bij u thuis is blijven staan kan helaas niet apart worden opge haald. Dit kunt u de eerst volgende ophaalbeurt aanbieden. Wegens de gebleken overweldigende belangstelling orga niseert de gemeente nog een 2e informatieavond voor belangstellenden voor de te bouwen huurwoningen in het nieuwbouwplan Stevenshof. De avond vindt plaats op woensdag 17 maart a.s. in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43. Aanvang 20.00 uur. t de Vondellaan - "Iedereen kan hier binnenkomen om informatu ver) die van alles kan vertellen, maar beslist niet als medische vraagbaak gaat functioneren. "Het centrum heeft een duidelij ke wegwijsfunctie. Mensen knnen hier nog eens rustig over denken wat ze nu precies aan hun arts willen en moeten vra gen. En ze kunnen zich docu menteren". Verburg: "Wij proberen een dienst verlening voor de regio op te bouwen. Zo kunnen bijvoor beeld vrouwenhuizen of wijk centra die een avond over kanker willen organiseren altijd een be roep doen op ons. Wij kunnen bemiddelen in het aantrekken van sprekers. Ook kunnen ze on ze instructiebanden voor zo'n avond lenen. Wij hopen hiermee een bijdrage te leveren aan het bespreekbaar maken van de ziekte die kanker heet". Deze avond is niet bestemd voor belangstellenden voor de te bou wen koopwoningen. Daarvoor zal een afzonderlijke informa tieavond worden gehouden. Drietal zorgt voor rumoer LEIDEN - Drie mannen uit Leiden (19 jaar) zijn gistermorgen aangehou den nadat ze zondagnacht op de Sumatrastraat een verkeerszuil omver hadden gereden en eerder op de avond geparkeerd staande auto's aan de Lange Gracht en Oude Vest met bierflesjes hadden bekogeld. Toen de politie de mannen in de auto aanhield, bleken ze alle drie (inclu sief bestuurder) stomdronken te zijn. De politie trof voorts drie kratten pils in de auto aan. Deze kratten waren gestolen uit een supermarkt aan de Boerhaavelaan. 9ÊÊ door René van der Velden Jaap Visser Banden af van de stoep. En daarna weg van de weg? De aso ciaal geparkeerde 45-90-TE wordt op de valse bon geslingerd op de Hogewoerd. Valsparkeerders Zes foutparkeerders (aan de Raamstccg. de Hogewoerd en de Uiterste Gracht) heb ben de afgelopen week tever geefs geprobeerd hun par keerbon aan de politie te be talen. De politie wilde hun geld niet. De foutparkeerders hadden namelijk een valse bon. "We zagen meteen dat het een valse parkeerbon was", ver telt politievoorlichter Dick Graveland Niet omdat de bon slecht nagemaakt zou zijn. "Nee", zegt Graveland, "de parkeercontroleur die de bon ondertekend zou heb ben, was helemaal niet in dienst geweest. En de par- keercontroleurs gaan echt niet voor hun hobby de straat op". De foutparkeerders hebben hun overtreding niet hoeven te betalen. De politie heeft de overtreding immers niet ge constateerd... "Wij hebben vooral de asociale parkeerders een bon gege ven". vertellen de mensen 'achter' de valse bonnen. De ze mensen presenteren zich voor de gelegenheid als het actiecomité "Banden af van de stoep". Hun valse bon lijkt net echt. Dat de parkeercon troleur van de handtekening toevallig geen dienst heeft, kunnen zij niet weten. Verder mankeert er maar één ding aan. De valse bon is verjaard. De prijzen voor foutparkeren zijn nog niet aangepast aan de inflatie. "Met onze bekeur-actie willen we duidelijk maken dat au to's niet alleen in het verkeer voor overlast zorgen, zoals voor gevaar en stank. Ook als auto's geparkeerd staan, zor gen ze vaak voor overlast voor fietsers, spelende kinde ren en voetgangers". Wij lopen een ronde mee. met de 'valse' parkeercontroleurs. Hoofdschuddend of met af grijzen bekijken de amateur- controleurs auto's die nog tien centimeter van de stoep overlaten voor de voetgan gers. "Moet je hier nou eens zien. Dat wordt maar neerge kwakt; midden op het fiets pad, midden op de stoep. Dat is toch asociaal De actievoerders verwijten de politie te weinig oog te heb ben voor foutparkeerders. "Met elf parkeercontroleurs kun je de hde stad niet be happen". erkent politievoor lichter Graveland (De politie heeft al eens uitgerekend dat zij eigenlijk 24 controleurs nodig heeft). Maar het gaat Graveland veel te ver om te zeggen dat "de politie het al lang heeft opgegeven om het foutparkeren aan te pakken" zoals de actievoerders zeg gen. Vorig jaar werden bijna 16 000 (echte) bonnen uitgeschre ven en er zijn 442 asociaal ge parkeerde auto's wegge sleept. De actievoerders kij ken om zich heen en 'moeten' toch constateren "dat het blijkbaar nog steeds de moei te loont om fout te parkeren". Zeker. De actievoerders vinden ook dat er meer parkeercon troleurs moeten komen. "Wat doen we hier dan!". Maar be langrijker is volgens hen dat het gemeentebeleid door drenkt is van de wil het au toverkeer in de binnenstad terug te dringen. "Daarby gaat het dus om zaken als het sterk verbeteren van het openbaar vervoer, het maken van overslagplaatsen voor la den- en lossen en tegelijker tijd het verminderen van par keerplaatsen in de binnen stad". Politievoorlichter Graveland verwijst de actievoerders voor hun ideeën naar het stadhuis. Daar heeft de "gro te parkeerclub" (waarin ver tegenwoordigers van ver schillende gemeente-afdelin gen zoals de politie zitten) aanbevelingen aan de ge meenteraad gedaan om de parkeerchaos te regelen. Bij voorbeeld: door meer centra le parkeermeters en door een particulier beheer (met slag bomen) van de terreinen aan de Beesten-, de Kaas- en de Garenmarkt. het Ir. Dnessen- plein en bij Molen de Valk De actievoerders houden het voorlopig liever op de straten buiten het stadhuis als hulp jes van de parkeercontro leurs. De politie neemt hen deze hulp niet in dank af. Mag dat ook niet. De actie voerders overtreden name lijk de wet. Op "valsheid in geschrifte" staat een gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaar; en op het "opzette lijk een daad verrichten die behoort bij een ambt dat de persoon in kwestie niet be kleedt" kan een straf staan van drie maanden en een boete van zeshonderd gul den Dat is niet mis. Hè, hè. Nou snappen we ten minste waarom oén van de actievoerders alleen maar met de rug op de foto wilde. Opgeruimd De Leidse vuilnismannen zijn weer aan het werk. Vanoch tend om half acht zwaaiden de poorten van het terrein van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat wijd open Met man en macht rukte de 'groene brigade' uit. De vuil nismannen hopen nog voor dit weekeinde het opgehoop te huisvuil te hebben wegge werkt. Zonder overwerk. "Want we gaan ons niet uit de naad lopen omdat we toeval lig een week hebben ge staakt" De milieu-bewakers gingen vanochtend na vijf stakings dagen met gemengde gevoe lens op pad. Sommigen wa ren blij dat ze weer hun dage lijkse kilometers konden ma ken: "Als je aan het werk bent dan wil je dolgraag eens een week op je luie gat zitten. Maar als je een week hebt zit ten kaarten dat wil je maar wat graag weer aan de slag". Anderen hadden er de smoor in omdat de ziektewet-plan nen nog altijd niet definitief van de baan zijn. Toch een uitbundige stemming gistermiddag in het vak- bondshonk van de Abva/Ka- bo in de Driftstraat. Daar de den stakers en vakbondsbon zen zich tegoed aan bier en hapjes. Evenals vebonds- hond Joris, die in de sta- kingsweek dikke vriend schap heeft gesloten met het reinigings-personeel. Over het verloop van de sta king was iedereen het met el kaar eens: "Volkomen ge slaagd". Abva-stafmedewer- ker Henry Leerentveld: "We wilden met deze staking niet laten zien dat het een grote rotzooi in de stad wordt wan neer de reiniging de boel platgooit. We wilden laten zien dat reinigingsmensen vies gepakt worden door zo'n ziektegeld-maatregel Die mensen doen erg zwaar werk waardoor het ziektepercenta ge hoog ligt. Zij kunnen door de regeringsplannen in de problemen komen". Namens het hoofdbestuur van de AbvaKabo kwam Picter van Hoof gistermiddag de 're ceptie' in de Dnftstraat op luisteren. Met overslaande stem nep hy uit trots te zijn op de Leidse reiniging: "Een grote bek opzetten in een vakbondsblad is erg gemak- kelyk maar jullie hebben dc daad by het woord gevoegd en gedaan wat anderen niet durfden!" Districtsbestuurder Hendrik Verbondshond Joris, gewa pend met button, loert op de hapjes die zijn vrienden bij de Leidse reiniging hem gister middag tn groten getale toe wierpen de Jong beloofde nog vaak langs te komen in de kantine van dc Leidse reiniging "Sta king of geen staking Ik heb de afgelopen weck vrienden gemaakt De samenwerking was fantastisch Alles lu p <>p rolletjes terwijl we dachten dat er by zo'n eerste staking van alles mis zou gaan. Man nen. bedankt!" Vuilnisman Chris van Schie, de vakbondstaai zat. zorgde voor een waardige uitsmijter door schaterlachend uit te roepen "Ja, zo is het wel ge noeg De Abva ken op de Leienaars rekene. nietwaar manne? En neem nou alle maal nog maar wat te zuipe want het is toch van de bond" Vandaag sjouwde de altyd op geruimde Van Schie door de Merenwyk Dertien jaar werkt hij al by de Leidse rei niging "Of ik het nog met zat ben"'Ja natuurlyk Ik was het na de allereerste dag al zat. Ha, ha, ha"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3