CNV wil sociaal akkoord Stakingen maken kranten kapot" C 3- Hoofdredacteur Times neemt ontslag Zweeds bedrijf wil Vihamij overnemen Beurs Amsterdam Bouwbond wil inleveren voor kortere werkweek "Beleid voor vijf jaar uitgestippeld" marktberichten Bonden vrezen voor werkgelegenheid Nederlandse Dagbladpers: DINSDAG 16 MAART 1982 Genoeg aardgas De wereld aardgasvoorraad is groot genoeg om nog 170 jaar lang in de behoefte van de we reld te voorzien. Dat is vandaag gezegd door de voorzitter van de uit 41 landen bestaande interna tionale Gasunie, E. Giorgis. In een toespraak tot de 20ste jaar vergadering van de Australische Gasunie in Sydney zei Giorgis dat de vraag naar aardgas de af gelopen 20 jaar sterk is gestegen. In 1980 werd in totaal 1.500 mil jard kubieke meter aardgas ver stookt. Uit recente studie is gebleken dat de totale voorraad aardgas op de wereld 281.000 miljard kubieke meter groot is. Een derde daar van is aangetoond. Giorgis zei dat het er ook op de lan ge termijn niet naar uitziet dat er een tekort aan aardgas zal ont staan. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim in ons land is in 1981 in vergelijking met het jaar daarvoor gedaald van 9.4 naar 8.5 procent. De daling is met name te zien onder de mannen, waar het percentage terugliep van 9.1 naar 8,2. Bij de vrouwen waren de percentages over 1980 en 1981 respectievelijk 11,3 en 10,9. Dit blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Stastistiek. Bos Kalis Bos Kalis Westminster Construc tion heeft bij het gewestelijk ar beidsbureau in Dordrecht het collectief ontslag gemeld voor 85 van de 630 personeelsleden. De bouw- en houtbond FNV heeft Bos Kalis bij het overleg over de ze inkrimping laten weten, dat hij inzicht wil hebben in de fi nanciële positie van het bedrijf om te kunnen nagaan of de ont slagen echt nodig zijn. Verder stelt de bond als voorwaarde, dat de collectieve ontslagmelding pas door individuele ontslagaan zeggingen wordt gevolgd, als er een sociaal plan is. "Lichtpuntje" Het nettoverlies van de Britse au tomobielfabrikant Vauxhall Mo tors, een dochteronderneming van de Amsterdamse General Motors, is verminderd van 83.3 miljoen pond sterling in 1980 tot 57,4 miljoen pond (ongeveer 270 miljoen gulden) in het afgelopen jaar. De omzet verminderde 766,8 miljoen pond tot 7671,7 mil joen pond, zo heeft de onderne ming bekendgemaakt. Economie Staking legt luchtverkeer Italië plat ROME/SCHIPHOL (ANP) - In Italië zijn vandaag luchtver keersleiders in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverho ging. Hun actie duurt twaalf uur vanaf acht .uur 's mor gens. De verwachting is dat het vliegverkeer door deze staking zo goed als geheel on mogelijk zal zijn. Italiaanse luchtvaartmaatschappijen hebben laten weten dat al leen de vluchten tussen het vasteland en de eilanden on gestoord zullen kunnen door gaan. De KLM zal vandaag als gevolg van de acties een van de twee dagelijkse retourvluchten naar Milaan en de dagelijkse retourvlucht naar Rome moe ten annuleren. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteravond meegedeeld. De tweede Milaanvlucht zal van avond een uur en vijftig mi nuten later dan normaal van Schiphol vertrekken. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De hoofdredacteur van The Times, Harold Evans, heeft gisteravond zijn ontslag inge diend De eigenaar van The Ti mes. de Australiër Rupert Mur doch. had hem vorige week al ge vraagd op te stappen. Evans weigerde dat aanvankelijk, omdat hij vond dat Murdoch met zijn verzoek de identiteit van de krant aantastte, en deze identi teit was met garanties omgeven toen Murdoch ruim een jaar gele den The Times kocht Politieke meningsverschillen tus sen Murdoch en Evans hebben naar verluidt tot een vertrek van de hoofdredacteur geleid. Mur doch staat als uitgesproken con servatief bekend en is onder meer een fervent aanhanger van de monetaristische ideeen van de Britse premier Thatcher, en van de politiek van de Ameri kaanse president Reagan. Evans heeft zich in zijn commenta ren meermalen kritisch uitgela ten jegens Reagan, en is al even min een fan van de economische politiek van de huidige Britse re gering. Evans heeft gisteravond toegege ven aan de steeds sterkere druk die op hem werd uitgeoefend om zijn ontslag in te dienen. Hij zal worden opgevolgd door Charles Douglas-Home, die nu nog ad junct-hoofdredacteur is. Evans werd een jaar geleden tot hoofdredacteur van The Times benoemd. Voor zijn werk aan de ze gezaghebbende krant werd hij vorig jaar tot „hoofdredacteur van het jaar" gekozen Voor hij naar The Times ging. was Evans vyftien jaar hoofdredacteur van The Sunday Times AMERSFOORT (ANP) - De hout en bouwbond FNV zal in de cao- onderhandelingen voor 1982 niet op voorhand "nee" zeggen tegen inleveren in ruil voor korter werken. De grote werkloosheid DEN HAAG (GPD) Het Christelijk Nationaal Vakver bond wil met regering, werkgevers en de andere vakcen trales praten over een sociaal akkoord, waarin het beleid voor ten minste vijf jaar wordt uitgestippeld. In het ak koord moeten punten als werkgelegenheid en de beta ling van de sociale zekerheid aan de orde moeten komen. De vakcentrales zouden daarbij ook moeten kunnen meepraten en beslissen over de financiële problemen van het kabinet Voorzitter Harm van der Meulen presenteerde het plan gisteren na afloop van de Verbondsraad van het CNV. Zijn collega van de FNV, Wim Kok, reageerde er na de vergadering van zijn Federa- tieraad nogal furieus op. „Met Van Veen (voorzitter van de grootste werkgeversorganisatie VNO) is geen land te bezeilen. Met deze man is niet te praten over 100 procent doorbetaling van het loon bij ziekte, over ar beidstijdverkorting, over werk gelegenheid. Dat heeft tot nu toe alleen maar gelazer gegeven". Volgens Van der Meulen is „door gaan op de oude voet zinloos en uitzichtloos". Hij zegt niet te kunnen en willen blijven leven met 500.000 werklozen. „We suk kelen voort van de ene ellende naar de andere. Een sociaal ak koord is een betere manier om in de komende jaren een construc tief beleid te voeren dan dit on navolgbare gestoei via kranten, radio en televisie". Op zijn departement in Den Haag voert minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl vandaag overleg met vertegen woordigers van de werkgevers- en de werknemersorganisaties. Hij kondigde die gesprekken, be doeld als een poging om de sta kingen beëindigd te krijgen, vrij dag aan bij de presentatie van zijn Ziektewet-plannen. Haven akkoord Ondertussen leidden de onderhan delingen over de haven-cao gis teren tot overeenstemming over het ziektegeld. De werkgevers hebben toegezegd dat zij hun personeel bij ziekte het normale netto-loon voor de volle 100 pro cent zullen doorbetalen. Vrijdag zal er verder worden onderhan deld. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den in totaal 6.507 dieren aangevoerd. Vandaag was dat 5152. Gespecificeerd: slachtrunderen: 100; gebruiksvee: 254; nuka's: 3.499; varkens: 786, biggen: 32; schapen/lammeren: 396; bokken/geiten: Prijsnoteringen van stieren le kw tot en met dikbillen hetzelfde als gisteren. Nu ka's: ƒ125 tot ƒ200; slachtvarkens extra kw.: ƒ3.15 tot ƒ3.25. varekoeien: ƒ1320 tot ƒ1625; pinken: ƒ1075 tot ƒ1875; gras kalveren (725 tot ƒ1075; nuka's rood: 275 tot ƒ475. nuka's zwart: ƒ175 tot ƒ365; biggen: ƒ120 tot ƒ130. schapen: ƒ215 tot ƒ290; lammeren: ƒ235 tot 335; geiten: 20 tot ƒ100. Toelichting: slachtrunderen matig (aan voer). rustig (handel) en stabiel (prij zen); kalf- en melkkoeien: idem; vare koeien: idem; pinken: idem; graskalve ren: idem; nuka's ruim, rustig en sta biel; varkens: redelijk, rustig en iets la ger; biggen matig, rustig en stabiel; schapen/lammeren redelijk, vlot en sta biel; geiten: redelijk, redelijk en stabiel. den Rijn. Waspeen AI per kist 17,- - 18,60, All - 14,80. BI 12. - 15,80, Bil 6.30 - 7,7 Cl 5.70 - 12. CII 4,90 - 7,30. Aanvoer: 293 000. Breekpeen Cl per kist 7,50. Uien per kg. 0,32 0,42. Er zijn nogal wat haken en ogen blijven zitten. Zo willen de werk gevers nu eerst berekenen hoe veel ruimte er over is voor de an dere cao-eisen. Op zijn beurt heeft de Vervoersbond FNV de ziektegeldgarantie aanvaard op voorwaarde dat de werknemers op geen enkele de rekening ge presenteerd krijgen. De onder handelaar van de werkgevers ging gisteren echter niet verder dan de mededeling dat „de ha venwerkers het ziektegeld zo min mogelijk uit eigen zak zullen betalen." Metaal In de metaalindustrie is men er nog niet uit. Gisteren zijn in Zoe- termeer de onderhandelingen over de metaal-cao (één van de toonaangevende cao's in ons land) voortgezet. Er werd „con structief vergaderd", zoals werk geversvoorzitter Ter Hart en FNV-onderhandelaar Rijkse zei den. Ze wilden zich echter nog niet wagen aan voorspellingen over de uitkomst van de gesprek ken. Morgenmiddag zullen de onderhandelingen worden voort gezet. Men zal dan ook kunnen beschik ken over de uitkomsten van de besprekingen van minister Den Uyl met de sociale partners. Er is Ter Hart veel aan gelegen dat de minister daarin opheldering'ver schaft over tal van punten die tot dusver onduidelijk zijn gebleven in zijn wetsontwerp en in de daarbij gegeven schriftelijke toe lichting. In het gesprek vandaag met Den Uyl zal Van der Meulen de minis ter kenbaar maken dat het CNV het ziekengeld op 100 procent wil houden. De verdeling van de extra lasten zijn zaken die in het cao-overleg ter sprake moet ko men Het CNV sluit medefinan ciering door de werknemers niet uit. - UTRECHT - Gisteren vergaderden het CNV in Utrecht. Foto voorzitter t l) en de voorzitter van de grafische bond CNV Rob Kellerman i het CNV. Harm van der Meulen. in de bouwsector is voor de bond aanleiding om een byna unanie me afwijzing in november van het vong jaar door de achterban van het voorstel om mee te beta len aan een kortere werkweek enigszins af te zwakken Volgens een woordvoerder van de bouwbond is de afgelopen maan den by steeds meer leden het in zicht gekomen dat inleveren on der bepaalde voorwaarden nodig kan zyn De bondsraad het hoogste orgaan binnen de bouw en houtbond - heeft daarom gis teren in Amersfoort bij de defini tieve vaststelling van het cao-be- leid voor 1062 hi t meebetalen aan arbeidstijdverkorting niet uitgesloten Naast korter werken de bond denkt aan een 38 unge work s'. i k ol t'nafhankclijk van de be drijfssituatie andere efTectieve vormen van arbeidstijdverkor ting - staat uitbreiding van de leeftijd voor vervroegd uittreden tot 61 jaar (nu 62) hoog op de cao- lyst. Zowel de vut als de kortere werkweek moeten duidelyk werkgelegenheid opleveren. De bond wil daarom een zeer stren ge beperking van het overwerk in de bouw in de cao opnemen. Wat betreft het vervroegd uittre den moet er een soepelere rege ling komen als iemand de vut- leeftyd heeft bereikt moet hy el ke maand daarna kunnen ophou den Nu bestaat die mogelykheid slechts twee keer per jaar Jonge ren dienen de plaats van de vut- mensen meteen in te nemen. Het volledige ziektegeld zal ook wat de bouw- en houtbond FNV betreft een prominente plaats gaan innemen in de cao-onder handelingen. die waarschynlyk eind maart van start gaan Hon derd procent uitbetaling by ziek te zal als eerste punt op de cao- agenda moeten komen De loon ruimte voor de andere cao-eisen zal er niet door aangetast mogen worden, zo heeft de bondsraad van de bouw- en houtbond be paald ARNHEM7UTRECHT (ANP/GPD) Het technische groothandels bedrijf Vihamij-Buttinger in Arnhem, dat vestigingen heeft in o.a. Nijmegen, Harderwijk, Zwolle, Sassenheim, Best en Groningen, voert fusiebespre kingen met het Zweedse han delsconcern Ahlsell, dat zich met dezelfde activiteiten als Vihamij bezighoudt. Volgens berichten uit Zweden zou Ahlsell 23 mil joen gulden hebben geboden voor het Nederlandse waar ongeveer 6UU werken. Directeur Van Puffelen. van Viha mij wilde geen mededelingen doen over op welke termijn de onderhandelingen tot resultaten moeten leiden De dienstenbonden FNV en CNV hebben met grote verontwaardi ging gereageerd. Zowel de vak bonden als de ondernemings raad moesten het bericht van de onderhandelingen gisteren via de telex De bonden willen nu onverwijld met de directie van Vihamij pra ten. "Het is nog niet duidelyke welke gevolgen een eventuele fu sie voor de zevenhonderd werk nemers van he bedryf zal heb ben". aldus woordvoerders van CNV en FNV De bonden willen dat de directie hen daarover direct inlicht. "Wy hebben de directeur van het be dryf per telex laten weten, dat wij niet via de pers met hem wil- Daartoe zijn wy nu wel gedwongenaldus FNV-districtbestuurder Verhey Volgens Verhey moeten de onder handelingen zo n dne weken ge leden zijn begonnen By de Viha- my zyn al geruime tyd reorgani saties aan de gang De directie wil het bedryf. dat vestigingen heeft in Groningen. Zwolle. Sas senheim en Best. I flltllll—IWI la Arnhem, waar het hoofdkantoor is gevestigd Volgens Verhey heeft die "stille reorganisatie" in de afgelopen tien jaat al vyf- A zeshonderd banen gekost AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Dagbladpers NDP vindt dat de FNV-bond Druk en Pa pier met zijn acties in de dag bladsector hard op weg is kran- tenbedryven kapot te maken. Haar bewust doorgaan met het zaaien van sociale onrust zal naar verwachting van het bestuur van de NDP grote schade aanrichten in een bedrijfstak waar 19 dag- bladexploitaties onder zware druk staan. Voor de andere helft van het aantal ondernemingen zullen de marges snel versmal len, zo verwachten de uitgevers. De NDP heeft dit gisteren mee gedeeld. De NDP is van mening dat door het optreden van de FNV-bond acuut gevaar ontstaat voor de werkgelegenheid. De cao-ondcr- handelingen in de grafische sec tor zijn in het zicht van een ak koord afgebroken. De vertegen woordigers van Druk en Papier weigerden botweg een garantie tot betalen van hun aandeel in de sociale verzekeringspremies over loon tijdens ziekte, aldus de NDP. Inwilligen van de eis van de vak bond zou de Nederlandse Dag bladpers in een onmogelijke po sitie plaatsen tegenover de over heid. Het regeringsbeleid zou zo worden genegeerd en er zou vol gens de NDP een lastenverzwa ring worden geaccepteerd die voor veel bedrijven niet is op te brengen. Ingaan op de eisen van Druk en Papier zal volgens het NDP-be- stuur ernstige consequenties hebben in een tijd waarin de kranten het economisch zeer zwaar te verduren hebben. Ver der is de bedrijfstak genoodzaakt by de overheid op spoedige in voering van een compensatiere geling voor noodlydende kran ten aan te dringen Omdat steeds meer dagbladen de laatste jaren in de rode cijfers zijn geraakt is financiële overheidssteun on misbaar voor pluriformiteit, con tinuïteit en werkgelegenheid, zo zegt de NDP. Het bikkelharde onderhandelings model veroorzaakt onvermijde lijk barsten in de bedrijfstak waarvan de werknemers zelf de dupe zyn. Het ziet er naar uit dat Druk en Papier dit op de koop toeneemt. Wy hebben dit by cao- overleg in Nederland nog nooit meegemaakt", zo zeggen de dag bladuitgevers. De FNV en de bij haar aangesloten bonden blyven achter de grafi sche bond "Druk en Papier" staan en zij zullen ook verdere acties in de grafische sector steu nen FNV-voorzitter W K<>k i dit gisteravond na afloop van de vergadering van de federatieraad van de FNV in Amsterdam De stakingsacties by het dagblad De Stem in Breda en de Neder landse Diepdruk Industrie in De venter worden in ieder geval tot morgen voortgezet. Vanavond gaat het dagblad De Limburger in Maastricht waarschynlyk plat. Voor morgen worden acties voorbereid bij Smeets drukkerij en in Weert en Rotapress. onder deel van Kluwer te Assen Vol gende week maandag zyn stakin gen gepland by het Van der Loeff-concern. Dat betekent dat het dagblad Tubantia. Dagblad van het Oosten en het Hengelo s Dagblad niet zullen verschynen Of de Arnhemse Courant uit zal komen is nog de vraag De kans is groot dat de acties in de grafische industrie tot gevolg hebben dat het drukken van om roepbladen in de knel komt. By de Nederlandse Rotogravure Maatschappy in Haarlem, waar onder meer omroepbladen wor den gedrukt, beslissen de werk nemers vandaag of morgen over een staking Waarschynlyk wordt ook daar deze week nog het werk neergelegd. Acties gemeentereiniging By de gcmeentereiniging in Am sterdam en Rotterdam is giste ren het werk weer hervat De ver wachting is dat binnen een week de achterstand in het opruimen van het huisvuil is ingelopen. Vandaag gaat de gemeentereini- ging van Leiden weer aan het werk Morgen wordt het werk hervat in Groningen en donder dag is dat het geval in Winscho ten. Arnhem. Hilversum. Utrecht Beverwyk, Zaanstad en Den Haag. Beursoverzicht es,70 19.50 19.50 DINSDAG 16 MAART 1 ACTIEVE AANDELEN Pilbofd Pikbofd o Philips Philips (dl Robtf o 201.50 199.00 133.50 BINNENLANDSE AANDELEN 18,60 19.30 317.00 315.20 goudsin It H«|finljfr 15.90 15.30 315.00 314,50 Ntfron Nrdsp 4.50d 92.00a 340.00 355,00 4190.00 4230,00 900,00 950.00 550,00a 28,10 19.90 34.0 325.00 326.00 28.10e 28. ïn.oqb - 4^50 33.20 880 00a 870.00a 207 80 208.00 3260,00 3260.00 56.00 55.30 56.50 57.00 40 50e 42.00 91.50 92.00 144 50 144.50 51.80 50.10 125.00 125.00 91.50 39.50 27.50 BELEGGINGS- INSTITUTEN 105.00 104.00 108 00 108 20 105 J0 105 00 135.10 13440 129.50 129.00 GOUD EN ZILVER Goud onbrw 25900 - 26600 BUITENLANDS GELD 106.00 111.00 'AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse beurs heeft vandaag enig herstel te zien gegeven na de flauwe voorgaande dag Aan n M hi r ld In WaD str.-«-i echter maar van bescheiden om vang was, bleef ook hier een echt ftindamentcel herstel uit. In de voorbeursen werd een stijgende lyn ingezet maar na de start van de officiële handel bleek de vaart eruit en brokkelden enige note ringen wat af De sterkste vooruitgang boekten KLM Kon Obe m Wcstland Utrecht Flauw in de markt lag Bos Kalis KLM werd weer bo ven de 100 verhandeld en lag midden beurs op 102. wat een ooruitgang van 3.50 inhield Kon Olie werd twee gulden ho ger verhandeld op 79.50 en Ak- WO ging i 0.50 vooruit tot 28.40 Phihp> en Unilever konden niet goed meekomen en Hoogovens werd 0.60 duurder op 16,40 In de financiële sector ging West- land Utrecht 5 omhoog naar 75.00 om vervolgens weg te zakken tot 73,50

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17