Yandalist moet zelf de schade regelen c. Interview LEZERS SCHRIJVEN Haarlemse officier belooft minder straf DINSDAG 16 MAART 1982 Woolies Varia Hans Sonders In een tijd van groeiende en schijnbaar niet te remmen jeugdcriminaliteit als vanda lisme, winkeldiefstallen en zelfs beroving pakt een jonge Haarlemse officier van justitie de problemen direct bij de bron aan. Hij gaat ervan uit dat je de daders moet confron teren met de schade van hun misdragingen om op die ma nier herhaling te voorkomen. En zijn aanpak lijkt succes te hebben. Officier Slits zegt dat het zoge naamde recidivisme van jeugdcriminaliteit in zijn ar rondissement duidelijk is te ruggelopen en dat kinderen en ouders 'hartverwarmend' op zijn aanpak reageren. Het nieu we eraan is, dat al bij de aan houding de politie de daders erop wijst dat zij een schade vergoeding met de benadeel- de(n) moeten overeenkomen en in de brief die de kinderen dan mee naar huis krijgen belooft de officier daarmee bij de strafmaat rekening te houden. In de meeste gevallen komen de jeugdige misdadigers er dan met 'slechts' een berisping vanaf en dat voorkomt dat ze al op jonge leeftijd met een strafblad worden opgezadeld. "Een strafblad waarvan ze hun hele leven onrechtmatig veel hinder kunnen ondervinden", aldus de idealistische officier. Ook een initiatief van zijn hand is de invoering van een nieuw formulier dat in één oogopslag het eventuele criminele verle den van de jeugdige verdachte blootlegt. Verontruste burgers behoeven dus geen angst te hebben dat de jeugd maar raak kan doen omdat ze er later toch zelf voor betalen, want al bij de tweede keer komen ze er minder genadig vanaf. En Slits ziet dat dus meteen. ofTer in het ziekenhuis heb ben opgezocht en later nog eens thuis door middel van een gesprek op een aanvaar- baardcr manier dichter bij el kaar zijn gekomen dan lo dens de eerste gewelddadige ontmoeting. Zelfs na een ver krachting waarbij een viertal jongemannen was betrok ken. is een verhelderend ge sprek tussen daders en slachtofTer mogelijk geble ken. Deze zaak wacht nog op afhandeling, maar het ge sprek en de bereidheid ertoe zullen zeker in de rechtszaal naar voren worden gebracht en hebben vele misverstan den nu reeds opgelost. Overigens probeert de officier de geldelgke schadeverhalen per persoon binnen de per ken van 1500 gulden te hou den. soms moet hu daar ech ter ruim boven en in enkele gevallen is de aangerichte schade zo groot dat geen ver haal mogelijk is Bg voor beeld na een brandstichting. Wanneer de benadeelden, de daders of hun ouders de schade op een verzekering kunnen verhalen weegt Slits de verzachtende omstandig heid anders, maar een beetje positief meetellen laat hg het wel omdat in sommige geval len de verzekeringsmaat schappijen hun gedane uitke ringen weer op de daders proberen te verhalen en de zen dus toch voor de schade opdraaien. Niet alleen Overigens beoorc alleen of een 1 eventuele ree aanmerking k Kinderrechter de Kinderbesc in een zogenaai overleg bg die trokken Nieuw Toen ik het hoorde, heb ik geen mo ment geaarzeld. Ik heb wat spul len in mijn koffer gegooid, en zonder mij zelfs de tijd te gunnen mijn wintervoering in mijn re genjas terug te ritsen, ben ik naar Schiphol gereden en heb daar het vliegtuig van één uur naar Londen genomen. Daar was het toen nog steeds één uur, dus u kunt nagaan dat ik geen seconde verloren heb laten gaan. Met de Underground reed ik ver volgens naar het station dat zijn naam aan het beertje Padding- ton leende, en van daar ging ik met het spoor naar de plaats des onheils: Oxford. Daar arriveerde ik een uur later (het tijdsverschil was intussen, helaas, uitge werkt), en het eerste wat ik op het onderkomen stationnetje van Oxford deed was de Oxford Mail kopen: Thursday. March 11. 1982 - want je moet in het buitenland altijd oppassen dat ze je geen krant van de volgende dag in de hand drukken. Zoals te verwach ten viel, was vrijwel de hele voor pagina voor het dramatische nieuws ingeruimd: WOOLIES CHECKS OUT' Met koeien van letters stond dit bo- ven een drietal artikelen over het laatste plaatselijke nieuws, ge schreven door Annette Humph reys and Margaret Smith (het eerste stuk), door Don Chapman (het tweede stuken door Peter Mclntyre (het derde stuk). Voor meer stukken over dit lokale dra ma werd de lezer verwezen naar pagina 6 voor het hoofdredactio nele commentaar, en naar pagi na 7 voor het artkel ..Exit Wool- worth... and who will be next?" (door Annette Humphreys and Brendan Bourne). Oxford is een stadje met 120.000 in woners, waarvan er 12.000 stu dent zijn. Ter vergelijking: Lei den telt bijna 100.000 inwoners en 16.000 studenten, de studen tendichtheid is daar dus groter dan in Oxford, wat je niet zou denken. Er is in Leiden ook een Hema en een Vroom en Drees- mann, zoals er in Oxford een ves tiging van Woolworth is, die het beste met de Hema is te vergelij ken. Woolies", die dus gaat ver trekken, is de koosnaam voor Woolworth, het goedkope waren huis, dat in oktober 1957 werd ge opend in het hartje van de stad, in de Cornmarket Street. Dat was twintig jaar nadat Wool worth in 1937 het oude Claren don Hotel en het daarnaast gele gen gebouw van Morris Garages had aangekocht, nadat een marktonderzoek in 1937 (nog in of kort na de crisistijd dus) had uitgewezen dat Oxford een van de drie welvarendste steden in Groot-Brittannië was, mede dank zij de Morris-autofabriek die hier was opgericht. De oorlog kwam ertussen, in 1951 wees de gemeenteraad nog het plan voor een Woolworth-vesti- ging af met het argument dat er te weinig toeristenaccommoda ties waren (het Clarendon Hotel!) en dat er ook te weinig parkeer ruimte in het centrum was (dit laatste argument moet u even onthouden, als het kan), maar in 1953 kwam de toestemming er toch door, en werd Woolworth voor de winkelende Oxford-mens een magneet die ook allerlei an dere zaken (grotere en kleinere) naar zijn onmiddellijke omge ving trok. En nu was daar dan de jobstijding uit de lucht komen vallen dat de Oxford-vestiging een van de 25 Woolworth-zaken was die zouden worden afgestoten. Niet dat er verlies werd geleden, maar de ge maakte investeringen werden op onbevredigende wijze terugver diend - daar kwam het op neer. Om vijf uur 's middags, een half uur voor sluitingstijd, werd het brandalarm aangezet. Het perso neel dreef niets vermoedend de klanten naar buiten (men dacht aan vals alarm of een oefening, dus er werd heel wat afgegie- cheld), toen de winkel ontruimd was werd iedereen bijeengeroe pen en kregen de 170 vrouwen en mannen te horen dat het alle maal voorbij was. Velen huilden, schreef de Oxford Mail. „We zijn er kapot van. Nie mand wilde hier ooit weg. Het is de beste baan die ik ooit heb ge had, en het waren de aardigste mensen met wie ik ooit gewerkt heb", zei een van de slachtoffers. „We zijn één grote familie", zei een ander. En waarom vertel ik deze lokale gebeurtenis nu door naar Nederland7 Omdat er misschien een les in zit Iedereen die in de Oxford Mail aan het woord wordt gelaten wijt het vertrek van Woolworth aan het gebrek aan parkeermogelijk- heden, aan de hoge parkeerboetes die worden opgelegd, en aan de neiging, dientengevolge, van veel potentiële klanten om door te rij den naar omliggende plaatsen waar de supermarkten en wa renhuizen beter bereikbaar zijn. De vrees bestaat nu, dat het vertrek van Woolworth een sneeuwbalef fect zal hebben op andere grote zaken in de buurt, en de vraag die iedereen (behalve blijkbaar het gemeentebestuur van Oxford) zich stelt is, of het in deze tijd van recessie niet eerder de taak uan de overheid is om de commercie, die aan zovelen werk verschaft, zoveel mogelijk tegemoet te ko men, dan steeds maar weer nieu we hindernissen op te werpen in de vorm van parkeerverboden, inr ij ver boden, vermindering van parkeerplaatsen, afwijzing van parkeergarages etcetera. Wordt een aloude volks- wijsheid als 'wie z'n bil len brandt moet op de blaren zitten' nieuw le ven ingeblazen, nu een Haarlemse officier van jusititie als straf sinds enige tijd een schade vergoeding door de da ders voor de benadeel den van misdrijven in het leven heeft geroe pen? Of heeft het pu bliek gelijk, dat zegt dat er immer minder straf wordt uitgedeeld en dat met name jeugd criminaliteit als vanda lisme, winkeldiefstal len en geweldpleging onbestraft blijft en de daders door justitie in de watten worden ge legd? Opmerkelijk was in elk geval onlangs het bericht dat de po litie van Hillegom elf rad draaiers van dertien tot ze ventien jaar na aanhouding weer naar huis heeft ge stuurd met een brief waarin staat dat wanneer ze de aan gerichte schade voldoen, ze erop mogen rekenen dat hier mee bij de strafvervolging re kening wordt gehouden. Dat verdachten al heel lang van hun berouw blijk kunnen ge ven en dat daarmee later bij de strafmaat rekening wordt gehouden is niet nieuw, maar het is wel uniek dat de politie hiervoor al de formulieren verstrekt. "Soms volgt er zelfs helemaal geen straf en is een berisping van mijn kant en de belofte van de dader(s) dat de schade wordt vergoed voldoende", aldus de initia tiefnemer van deze nieuwe manier van vervolgen de Haarlemse officier van justi tie mr. F.P.M. Slits Hij zegt in het bijzonder enige jaren geleden bij de vervol ging van minderjarigen met deze aanpak te zijn begonnen om het opvoedkundige doel van het kinderstrafrecht meer tot z'n recht te laten ko men. Daarnaast is hij ervan overtuigd dat wanneer je de dader confronteert met het slachtoffer van zijn misdra gingen. je latere conflicten kunt vermijden. Bovendien wil de officier met zijn nieu we aanpak de burger niet het gevoel geven als het slachtof fer van vandalisme of geweld eigenlijk in de kou te blijven staan. Plicht Het unieke van Slits' aanpak is dat al in het beginstadium van opsporing en vervolging de verdachten in staat wor den gesteld om de schadelij ke gevolgen van hun daden uit te wissen. Een standaard- EI Salvador Hierbij zou ik graag willen reage ren op de ingezonden brief van H. Rutgers in deze krant van woensdag 3 maart j.l. Het neutrale kerkbeleid van Rome en van de Salvadoriaanse bis schop Rivera y Damas. is een ty pisch voorbeeld van de wereld vervreemding van deze hoogver heven kerkvaders. Is het niet de taak van de kerk om op te komen voor de verdruk ten? De situatie in El Salvador laat zien dat het volk de dupe is van de onderdrukking die eigen lijk al eeuwenlang bestaat. De oprzaak van de burgeroorlog in El Salvador ligt in de sociale, economische structuren (groot grondbezit. lage lonen, politieke- economische-, militaire macht bij de elite), die d.m.v. politieke/ militaire onderdrukking deze structuur koste wat het kost wil handhaven. Het lijkt wel of de tijd stilstaat in Latijns-Amenka. een klein aantal rijke families be zitten alle macht. De heer Rutgers huldigt de alge mene kerkboodschap van "rechtvaardigheid" en "barm hartigheid" voor iedereen. Dit zgn echter nog holle woorden op het Latijns-Amerikaanse conti nent, daarvoor moet eerst de ver ouderde structuur veranderd brief hiervoor ligt op de poli tiebureaus van het arrondis sement van officier Slits ge reed en zegt klip en klaar dat het de plicht is van de dader om contact op te nemen met de benadeelde om de schade te regelen. Die schadevergoe dingsplicht. vervolgt de brief, geldt eveneens voor diege nen met wie het strafbare feit is gepleegd en daarbij is on belangrijk wie bij dezelfde actie veel en wie weinig scha de heeft aangericht. De bewuste brief eindigt hoop vol met de mededeling dat de officier van justitie bg de af doening van de strafzaak op de schadevergoeding zal te rugkomen en dat bij de beoordeling ervan rekening zal worden gehouden met het feit dat de schade inmiddels is vergoed of dat er een rege ling is getroffen. Op die wijze kan voor verreweg het grootste deel van de door kinderen gepleegde misda den een rechtszaak achterwe- worden. Nu wordt deze struc tuur nog gekenmerkt door een snel wisselende machtsstrijd binnen de toplagen terwijl het lot van de massa in geen enkel op zicht noemenswaardig verbeterd wordt. Een ander symptoon van de verou derde maatstaven bij de hoge kerkleiding in Rome is haar er kenning van de verkiezingen die op 28 maart in El Salvador wor den gehouden. Het is toch te ab surd om in een verscheurd land als El Salvador met ongeveer 400.000 vluchtelingen overal ver spreid en meer dan 1000 doden per maand, te spreken van "alge mene en vrije verkiezingen". Dat getuigt alleen maar van wereld vreemdheid. E.F. Wientjes B. Koren Anna van Saksenstraat 17 Leiderdorp Derde Wereld Het tendentieuze en insinuerende interview van zaterdag 6 maart over ontwikkelingshulp en adop tie-op-afstand heeft mg bgzon- der geërgerd. Ik heb het me ook ge blgven of. indien er wel een komt. 'slechts' een voor waardelijke vrijheidsstraf worden opgelegd "Daarmee vermijd je dat een kind al jong met een strafblad wordt opgezadeld waar het zijn ge hele leven meer dan ge rechtvaardigd is last van kan ondervinden", aldus mr. Slits. Slechts 1 procent van de geval len die voor de schadevergoe dingsregeling in aanmerking komen moet later toch door de kinderrechter worden be handeld. Dit komt voor wan neer na de belofte van de da der dat de schade wordt ver goed en bg het achterwege blijven hiervan zelfs na een aanmaning door de officier van justitie, hij of zij uiteinde lijk de afspraak toch niet na komt. Hartverwarmend "Maar in de meeste gevallen is de reactie van ouders en kin- persoonlijk aangetrokken daar ik al zeker 10 jaar lang maande lijks bijdraag aan het werk van Komitee Twee (vroeger Komitee voor Vietnamese Weeskinderen) en sinds een jaar of vier het Fos ter Parents Plan mijn financiële steun geef. Eerst heb ik twee Braziliaanse kin deren "geadopteerd" en nu een meisje uit Ecuador. Geen "schat tige kindertjes" zoals zo smalend wordt gezegd in het interview, maar heel onaanzienlijke gewo ne kinderen van 8. 12 en 13 jaar Kort geleden had ik nog de gele genheid om met een antropolo ge-sociologe te praten die zelf haar adoptie-kind had opgezocht in Bolivia en ze was bijzonder onder indruk van het werk dat Foster Parents aldaar verricht Uw interviewsters klinken mg trouwens heel bekend m de oren Ik heb ze ook ontmoet, die men sen, die snierende opmerkingen maken over mgn "ontwikke lingshulp" en hun mond vol heb ben met kreten als "de noodzaak van structuurveranderingen in de derde wereld" en "het politiek bewustmaken" van de Oüdtl drukte mens. En terwijl ze op dit wachten kun- deren op het voorstel om de straf met het regelen van een schadevergoeding af te doen hartverwarmend", zegt Slits. De houding van de ouders te genover de opvoedkundige aspecten van de strafafdoe- ning is heel belangrijk en de officier heeft de ervaring dat slechts een zeer klein deel van hen zich niets van de mo gelijkheid om de zaak in der minne te schikken aantrekt en maar afwacht wat er ver der gebeurt. Hij beoordeelt dan ook de vol gens hem alom gehoorde ma re dat vele ouders of hun kin deren, met name dan in de zogenaamde 'lagere' milieus, toch niet in staat zijn om de schade te kunnen voldoen als een sprookje. "In vele geval len schieten de ouders de schadeclaim eerst wel voor, maar de bedoeling is dat de kinderen uiteindelijk via kar weitjes of doordat een deel van hun zakgeld wordt inge- nen ze intussen hun eigen niets doen op deze wgze rationalise ren. En moet men per se in een krot wonen en in een opgelapte spgkerbroek rondlopen om iets zinvols te kunnen doen voor mensen die dat hard nodig heb ben9 Ik weet heel goed dat hulporgani saties geen structuurveranderin gen teweegbrengen maar wgs mg dan wel een hulpprogramma aan dat dit wel doet! De financië le hulp die ik en zoveel anderen geven, is in ieder geval concreet en is niet om mgn eigen geweten te ontlasten. G.M. Doejeman Fiseher Rgnzichtweg 13 Oegstgecst Plutonium In deze krant van 3 maart reageert mevrouw Kwaadgras op een arti kei over generaal Berkhof. Ik wilme niet mengen in de discus sie over bewapening; ieder wel denkend mens zal het met me eens zijn dat wapens afschuwe- lgk zgn. en dat atoomwapens ze ker tot de ergste soort behoren. Over de gevolgen van ■UlOIIIW houden, zélf het bedrag van de schade bijeengaren". Slits kan in zgn afspraak met de minderjarige verdachten eveneens regelen dat er excu ses worden gemaakt. Bg- voorbeeld voor de kloppartg die is ontstaan met de waren huisrechercheur nadat deze de jonge winkeldieven op he terdaad had betrapt. Of hg spreekt af dat er aan de po litieagent die bg de aanhou ding wel wat al te boud van scheldwoorden werd voor zien, verontschuldigingen worden aangeboden. Verkrachting Ook voor geweldpleging kun nen kinderen, wanneer ze be rouw van hun daad tonen, op de clementie van de officier rekenen. Zoals de jongelui die een fietsende jongeman volkomen onnodig en zonder aanleiding m elkaar hadden geslagen maar die met een enorme fruitmand het slacht- pens doen - terecht - afschuwe- lgke verhalen de ronde Men moet echter niemand de gelegen heid geven om atoomwapens te verdedigen door slechte argu menten aangaande de gevolgen. Helaas zgn de argumenten van mevrouw Kwaadgras lang niet in alle opzichten correct. Ik wil daarom ingaan op haar opmer kingen over plutonium, omdat het betreurenswaardig zou zgn wanneer mensen door haar op merkingen onnodige angsten doormaken Plutonium verliest niet in 240 000 jaar de helft van zgn gevaar Me vtouw Kwaadgras doelt hier kennelijk op de radio activiteit, in dat geval moet worden opge merkt dat het gaat om I0*t van wal zij noemt, dus 24 000 jaar Dat is echter niet het belangrgk stc. want het gevaar van pluto nium zit niet in de radio-activi teit (die bgna onmerkbaar genng is), maar in de chemische giftig held die in bepaalde chemische vorm optreedt Ook in dat opzicht mag echter de wcrkelgkheid nut worden scheefgetrokken Het is niet waar at een deeltje plutonium rampzalig is bg de atoomproe- Slits met omt of niet. en Raad voor •hcrming zgn nd driehoeks afweging be hierbij is dat loor Slits ont worpen formulier m een oog opslag duidelijk maakt met wie de instanties te maken hebben heeft de verdachte een cnmineel verleden of met en wat zgn de verdere omstandigheden waaronder hg of zg de daad heeft ge pleegd Een formulier overi gens dat momenteel door het ministerie van justitie wordt beoordeeld om te zien of lan delgke invoering ervan wen selijk is. Eén overtuigend voordeel van de werkwgze van Slits is al gebleken uit het feit dat wie eenmaal met hem in aan ra king is geweest veel minder vaak het slechte pad weer op gaat dan bg de vroegere werkwgze het geval was. Kinderen gewoon zélf het gat laten dichten waarin ze ande ren hebben laten duikelen kon wel eens een eenvoudige en heel doeltreffende aanpak van jeugdcriminaliteit bete kenen. ven in de atmosfeer is ca 7500 kg plutonium in de lucht verspreid, daarvan heeft men geen nadelige effecten kunnen constateren Opvtlland ia aaifh dal da dadaa mers aan het Manhattanproject (de Amerikaanse fabricage van atoombommen in de Tweede Wereldoorlog voor de aanvallen op Japan) gemiddeld ouder wor den dan de met-betrokken Ame rikanen, en dat ze niet zieker zgn dan de gemiddelde Amenkaan. Ondanks het feit dat ze zgn blootgesteld aan plutonium, op een manier die in vredestgd (en zeker bg de huidige kennis van zaken) haast onvoorstelbaar is. Er zgn bovendien nog andere aan wijzingen dat geringe hoeveelhe den plutonium met schadelijk zgn. zelfs wijzen grote studies er op dat er wellicht zelfs sprake is van een zekere heilzame wer king. zoals ook van sommige ge neeskrachtige bronnen bekend is dat ze veel radio-actieve stof fen bevatten Ik wil dutdelgk zgn het boven staande is geen pleidooi voor kernwapens Een juist inzicht in de problematiek moet echter niet worden vertroebeld door on juiste (of onvolledige) gegevens l)r A J van Loon Vredenburghgaarde 2 Kortenhoef (KEMA. Arnhem)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13