Dood politicus wekt twijfel 5- korting C Abortusproces in Spanje valt samen met verrechtsing Franse minister ging te ver Voordeel-week! leer en suède Mexico bemiddelt niet in Centraal-Amerika Prof. Oemrawsingh achter coup in Suriname Proces tegen linkse Turken wordt chaos cpalthenette vanTalthe Defferre veroordeeld wegens smaad jegens Cliirac DINSDAG 16 MAART 1982 Buitenland WASHINGTON - Mexico zal niet namens de VS onderhandelen over het bereiken van een vreed zame oplossing voor het geweld in Centraal-Amerika. Aldus pre sident Reagan gisteren tijdens een reis door de VS waar hij on der de bevolking steun poogt te winnen voor zijn begrotingsbe leid. Voordat Mexico zijn vredes plan officieel te berde gaat bren gen in de betrokken landen, zul len nog verdere besprekingen met de VS nodig zijn. Volgens Larry Speakes. woord voerder van het Witte Huis. is het te sterk uitgedrukt om te zeggen dat Mexico van de Verenigde Staten een fiat heeft gekregen voor een plan dat beoogt van Cu ba en Nicaragua de toezegging te krijgen dat El Salvadors rebellen geen hulp meer zullen ontvan gen, in ruil voor een verzekering van de VS dat deze niet in die landen tussenbeide zullen ko- Volgens de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken Castane- da. stellen de VS zich voor via een reeks niet-aanvalsverdragen uiteindelijk het geweld te keren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig heeft gisteren in New York vergaderd met zijn collega's van Canada. Mexico. Venezuela en Colombia over Reagans plan voor econo mische bijstand aan het Carai- bisch gebied De betrokkenen, vertegenwoordigers van de voor naamste donorlanden daar, ach ten de Amerikaanse voorstellen een stap in de goede richting, hoewel zij niet alleen i economische versterking van de Caraibische naties, maar ook in militaire bijstand aan het westen welgezinde regeringen. Totdat de verkiezingen in El Salva dor achter de rug zijn (28 maart) vallen geen verdere ontwikkelin gen van betekenis te verwach ten. De ambassadeur van Nicara gua in Washington heeft inmid dels de vrees uitgesproken dat de VS binnenkort tegen zijn land in actie zullen komen, via hulp krachten die zij momenteel orga niseren. Hij voegde eraan toe dat Nicaragua gereed is voor de strijd, welke noodtoestand zich dan ook zou voordoen. De stijgende ongerustheid over Amerika's beleid in Centraal- Amerika heeft gisteren wederom uitdrukking gekregen in het par lement. Michael Barnes. Demo cratisch voorzitter van de sub commissie van het Huis van Af gevaardigden die zich met Inter- amerikaanse zaken bezig houdt, heeft een wetsvoorstel inge diend. dat het gebruik van Ame rikaanse fondsen voor buiten landse hulp moet blokkeren als die worden gebruikt voor militai re en para-militaire acties tegen Nicaragua. Barnes' voorstel vloeit mede voort uit rapporten (die worden ont kend noch bevestigd) dat Rea gan akkoord is gegaan met on dernemingen van de CIA die het huidige regiem ün Nicaragua om ver moeten werpen. Ondermeer Argentijnse bijstand zou voor het op de been brengen van een kleine strijdmacht zijn gevraagd. Andere voorstellen in dezelfde richting zijn op komst: een amendement in het Huis voor reagans Caraibisch hulpplan waardoor het Congres vrijwel een veto zou krijgen over gehei me acties van Amerikaanse kant en over de besteding van militai re hulpfondsen in dat gebied - voorts een wet die geheime ac ties tegen Nicaragua verbiedt zonder goedkeuring van het Congres - een ander voorstel dat zulke daden in geheel Centraal- Amerika wil verbieden en in de Senaat is het van hetzelfde laken een pak. met dien verstande dat de Democraten daar in de min derheid zijn. De president echter gelooft dat de wijze waarop de pers verslag doet van zijn beleid tegenover El Salvador, een vooroordeel in de media blootlegt dat hem herin nert aan de manier waarop de VS-regering voorheen op haar Vietnam-politiek werd aangeval len. PARAMARIBO (GPD) De door de Surinaamse militaire politie gezochte professor Baal Oemrawsingh is dood ge vonden in de buurt van Nickerie, in het westen van Suri name. Dat heeft de Nationale Voorlichtingsdienst van Suriname gisteren bekendgemaakt. Over de toedracht van de dood kon nog geen mededeling worden gedaan, maar zeker is wel dat er geen sprake is van een natuurlij ke dood. Volgens de woordvoerder van de Nationale Militaire Raad is er geen sprake van moord van de zijde van de militaire autoritei ten, aangezien zij de professor graag in levenden lijve in handen hadden gekregen. Prof. Oemraw singh werd door de autoriteiten gezocht in verband met de mis lukte staatsgreep van donderdag j.l. Hij zou een centrale rol heb ben gespeeld in de voorberei ding van deze tegen legerleider Bouterse gerichte coup. Oem rawsingh is in het verleden parle mentslid geweest voor de Ver enigde Hindoestaanse Partij (VHP). De leider van deze partij, Lachmon, had zijn partijgenoot eerder nog via de radio opgeroe pen zich over te geven aan het militaire gezag. Belangrijk Waarnemers in de Surinaamse hoofdstad zijn van mening dat de uitkomst van het onderzoek naar Bekentenissen ontvoerders Dozier zijn ongeldig VERONA (UPI) - De rechter in het proces tegen 17 leden van de Italiaanse rode brigades die wor den beschuldigd van de ontvoe ring van de NAVO-generaal Do- zier, heeft gisteren bekentenis sen van verdachten die kort na hun arrestatie zijn afgelegd, on geldig verklaard als bewijsstuk ken in de rechtszaak. Rechter Francesco Pulcini besloot dit nadat een advocaat had aan gevoerd dat de bekentenissen onder dwang waren afgelegd en hij intrekking had geëist. De be slissing van de rechter betekent een onverwachte tegenslag voor de openbare aanklager. Pulcini verwierp een verzoek van de verdediging dat het proces wordt verdaagd totdat hel onder zoek naar de ontvoering is vol tooid. Het proces zou vandaag worden hervat. De 50-jarige NA VO-generaal werd op 17 decem ber ontvoerd door leden van de rode brigades. 42 dagen later werd hij door de politic bevrijd in een schuilplaats van de orga nisatie in Padua. Een aantal verdachten heeft her haalde malen aangevoerd dat zij na arrestatie aan martelingen op grote schaal waren onderwor pen. Volgens de rechter waren hun bekentenissen niet spontaan zoals de aanklager had volgehou den, maar "het produkt van sys tematische ondervraging door de politie onder het mom van spon tane verklaringen". VS: Rusland plaatst nieuwe SS-20 raketten WASHINGTON (DPA/UPI) - De Sowjet-Unie heeft volgens de jongste Amerikaanse gegevens nu 300 SS-20-raketten ten westen en oosten van de Oeral gestatio neerd, zo is gisteren van een ho ge regeringsfunctionaris in Was hington vernomen. Moskou heeft sinds het dubbelbesluit dat de NAVO in december 1979 heeft genomen er dus nog eens 200 ge stationeerd. Verwacht wordt dat er de komende tijd nog 150 SS- 20-raketten bij komen. Vandaag eindigt in Genève de tweede ronde van de onderhan delingen over beperking van de raketten voor de middellange af stand in Europa, die op 30 no vember vorig jaar was begonnen. Er komt een pauze van twee maanden. de doodsoorzaak van Oemraw singh erg belangrijk zal zijn. Als hij door de autoriteiten is omge bracht, zo luidt de verwachting, dan zal de verontwaardiging on der de bevolking erg groot zijn. Voor de executie van coupleider Hawker zijn nog enige rechtvaar digingen aan te voeren, hoewel ook in de kring van Bouterse zelf mensen zouden twijfelen aan de juistheid van de terechtstelling. Het onderzoek naar de doodsoor zaak van Oemrawsingh zal wor den geleid door politie-commis- saris Frey, terwijl het medisch onderzoek in handen is van pa tholoog-anatoom dr. Vreede. In de Surinaamse hoofdstad doen inmiddels verschillende geruch ten de ronde over doorgesneden polsen bij Oemrawsingh, soms in combinatie met een bepaald gif. Ook een schotwond is genoemd. Rambocus Over de voortvluchtige tweede mi litaire leider van de poging tot staatsgreep, ex-luitenant Ram bocus, werd gisteravond door de legerwoordvoerder gezegd dat hij gelocaliseerd was in de buurt van Copponamepunt. Hij zou nog maar één volgeling bij zich hebben. De rest, ruim tien man met wie Rambocus met een YP- pantserwagen de Memre Boe- koekazerne ontvluchtte, zijn vol gens het leger opgepakt. Eerder werd gesuggereerd dat de reste rende coupleider per boot het land al zou hebben weten te ver laten. De bevolking in Paramaribo rea geert vooralsnog vrij gelaten op de laatste ontwikkelingen, hoe wel steeds vaker gehoord wordt dat men liever niet over politiek wil praten in het openbaar. Ook het ontbreken van enige vorm van opluchting na het bekend worden van het mislukken van de tegencoup zou kunnen wijzen op een afkalvende steun die Bou terse en de Militaire Raad onder de mensen geniet. De eerder voor deze week aangekondigde bekendmaking van een nieuwe regering zal naar het zich laat aanzien verschoven worden naar komende week. Premier Van Agt heeft gisteren het doodschieten van de Surinaamse opstandelingenleider sergeant majoor Hawker een „verachte lijk daad" genoemd. Hij zei dit in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, waar hij de belangen van het Nederlandse bedrijfsle ven behartigt. De Russische minister van defen sie Demitri Ustinov (r.) wordt be groet door zijn Indiase collega Ra- maswamy Venkataraman. India en de Sowjet-Unie hebben gisteren militaire besprekingen gevoerd. Banden India - Sowjet-Unie aangehaald NEW DELHI (ANP) - Russi sche minister van defensie, maarschalk Dimitri Ustinov, heeft de Indiase regering gis teren verdere samenwerking toegezegd op militair gebied. Ustinov kwam gisteren in New Delhi aan als leider van de grootste Sowjet-Russische delegatie die ooit een niet-so- cialistisch land bezocht. Ustinov voerde onder meer be sprekingen met premier Indi ra Gandhi, maar over de in houd daarvan werd niets be kendgemaakt. De Russische maarschalk verklaarde on middellijk na aankomst dat Moskou erg tevreden was over de betrekkingen met In dia. Op vragen over de wat bekoel de relatie tussen New Delhi en Moskou vanwege de kwestie Afghanistan zei Usti nov dat de vragenstellers zich geen zorgen hoefden te ma ken, omdat de betrekkingen "excellent" zijn. In een gesprek met zijn Indiase collega Ramaswami Venka taraman bood Ustinov groot schalige hulp aan bij de ver dere opbouw van de Indiase strijdkrachten. ADVERTENTIE ISTANBUL (Reuter AFP AP) - Tijdens het proces tegen 428 mi litanten van de extreem-linkse organisatie "Dev-sol" voor de militaire rechtbank in Istanbul hebben zich heftige incidenten voorgedaan. De militaire politie kwam tussenbeide door de wa penstok te gebruiken tegen be klaagden en toeschouwers. Direct na de opening van de zitting veroordeelde de belangrijkste beklaagde, Dursun Karatas, "de slechte behandeling en de folte ringen in de gevangenis". Hij noemde de namen van twee van zijn kameraden die "door marte ling omkwamen, Ahmet Karlan- ric en Mehmet Seim Yucel". Toen het hof die verklaring onder brak, weigerden de beklaagden hun namen te noemen. Beklaag den en toeschouwers begonnen leuzen te scanderen zoals "waar is de staat", "de menselijke waar digheid zal de foltering overwin nen", "dood aan het fascisme" en "vaders en moeders aan de zijde van hun zonen". Tegen 146 beklaagden was de doodstraf geëist en tegen de ove rigen langdurige gevangenis straffen wegens poging tot om verwerping van de staat en het plegen van 90 moorden vóór de militaire coup van september 1980. De zitting werd geschorst nadat Dursun Karatas "revolutionair" had geantwoord op de vraag wat zijn beroep was. Dev-Sol was een van de grootste linkse organisa ties vóór de coup. Ook honder den rechtse verdachten staan te recht wegens hun aandeel in het geweld voordat de militairen de macht overnamen. De krijgsraad in de Turkse haven stad Izmir heeft gisteren vijf linkse extremisten ter dood ver oordeeld wegens hun rol in vier politieke moorden en "samen zwering voor de vestiging van een proletarische dictatuur". De vijf zijn eveneens lid van Dev- Sol. Drie andere Dev-Sol-leden werden tot levenslang veroordeeld. Te gen 1.800 mensen is onder het huidige regime de doodstraf geëist, en aan 71 veroordeelde "terroristen" is die inmiddels op gelegd. Zaterdag werden drie mensen geëxecuteerd In totaal zijn nu 13 veroordeelden door ophanging om het leven ge bracht. DDR ontvlucht MUNCHEN (UPI) - In het afgelo pen weekeinde zijn vier Oost duitsers, onder wie een grens wacht. naar de Duitse Bondsre publiek uitgeweken. De grens wacht nam de benen nadat hij een collega had ontwapend Als reden voor zijn vlucht gaf hij "politiek ongenoegen" op Enige uren later kwam een 32-jarige Oostduitse vrouw met haar 12-ja- nge zoon en een vriend van 21 jaar via de Tsjechoslowaakse grens naar Beieren. Wegens het (laten) verrichten van een abortus moeten van daag elf mensen voor de der de keer in Bilbao voor de rechtbank verschijnen. Het proces tegen de tien vrouwen en een man werd in 1979 en 1981 verdaagd Het proefpro ces heeft ook deze keer veel reacties van protest zowel als solidariteit uitgelokt De geruchtmakende abortusaf faire dateert in feite al van ok tober 1976. Verscheidene in specteurs van politie klopten aan bij een twaalftal huizen in Basaun, letterlijk en fi guurlijk onder de rook van Bilbao De vrouwen daar hui zen werd vriendelijk ver zocht even mee te gaan naar het bureau, voor een kleine formaliteit die maar een paar minuten in beslag zou ne men. Het merendeel van de vrouwen werd echter drie da gen achtereen stevig aan de tand gevoeld over vermeende abortuspraktijken in Basaun. Maar pas op 26 oktober 1979, daags na het referendum over de Baskische autono mie. dat als afleider van de publieke aandacht diende, kwam de zaak voor. Negen Hoofdverdachten waren een moeder en dochter die de uit voering van negen abortus sen ten laste werd gelegd, in één geval van de dochter zelf Tegen hen eiste de officier van justitie maar liefst 60 en 55 jaar gevangenisstraf. De acht vrouwen die zich door de moeder hadden laten aborteren (op een na allen huismoeders met gemiddeld dne kinderen die vanwege de penibele financiële situatie hun toevlucht tot abortus hadden genomen toen ze weer in verwachting waren geraakt) hoorden zes maaan- den en een dag tegen zich ei sen. Dezelfde straf vroeg het openbaar ministerie voor de enige man die in het proces terechtstond wegens het ver strekken van het adres en het telefoonnummer van de abortiste. Het proces werd echter uitge steld. De formele reden luid de dat een van de vrouwen niet verschenen was. Dichter bij de waarheid kwam waar schijnlijk de Assemblee van Baskische Vrouwen, die ver klaarde dat de autoriteiten hadden afgezien van het pro ces uit angst dat de felle protesten na de veroordeling tot een hoge straf alleen nog maar zouden aanwakkeren Ook de tweede zitting op 16 juni 1981 werd verdaagd. Dit keer omdat dne vrouwen ver stek lieten gaan. Lange baan De duistere gang van zaken rond deze tweede zitting (we gens een administratieve ..fout" kregen de drie vrou wen geen dagvaarding thuis) wekte opnieuw de indruk dat de autoriteiten zich geen raad wisten met het massale abor tusproces en de publiciteit daaromheen en de zaak maar liever op de lange baan wil den schuiven Want al vaar digde de rechtbank meteen een opsponngs- en arrestatie bevel uit tegen de vrouwen die niet op het appél versche nen waren, toen twee van hen twee dagen later thuis waren gearresteerd, bleef het proces alsnog achterwege. Dat de zaak nu voor de derde keer op de rol komt, is daar om in verschillende opzich ten een teken aan de wand wat betreft de politieke ont wikkeling van Spanje, die niet los ig te zien van de mis lukte staatgreep van 23 fe bruari vorig jaar Na het tweede uitstel verklaar de de officier van justitie sus send dat de beklaagden zich geen enkele zorg behoefden te maken over de afloop van het proces Omdat het meren deel van de „delicten" had plaatsgevonden tussen 1968 en 1975. zouden de meeste vrouwen immers vrijuit gaan op grond van de in '75 en '77 afgekondigde gratiebeslui- ten. Alleen de twee hoofdver dachten zouden voor gevan genisstraf m aanmerking blij ven komen, al zou die de twee jaar niet overschryden. Maar dat optimisme van de officier van justitie wordt niet door iedereen gedeeld. Verbazing In de eerste plaats wekt het noga) verbazing dat het pro ces toch plaatsvindt, on danks dat de meeste verdach te vrouwen voor gratie in aanmerking zouden komen. Te meer omdat de advocaten tot dusverre hardnekkig op die gratiebesluiten hebben gewezen (alsook op het feit dat de meeste abortusgeval- len al verjaard zyn) zonder dat dit geleid heeft tot sepo neren van de rechtszaak. Bo vendien lijkt de Spaanse jus titie de laatste tijd aanzienlijk agressiever op te treden te gen gevallen van abortus. In de eerste twee maanden van dit jaar wees het Spaanse hooggerechtshof een drietal gevallen van hoger beroep af nadat lagere rechtbanken in Madrid en Oviedo straffen wegens abortus hadden op gelegd variërend van zes maanden tot zes jaar Er lopen ook nog steeds onder zoeken tegen de medewer kers van twee centra voor ge zinsplanning in Valencia en Sevilla, waar naast informa tie over anticonceptie ook in lichtingen werden verstrekt over de mogelijkheid om in het buitenland abortus te la ten plegen, waar jaarlijks meer dan 30.000 Spaanse hun toevlucht toe Niet toevallig Volgens sommigen is het zeker niet toevallig dat het abortus- proces van Bilbao juist nu weer wordt opgerakeld en sa menvalt met het andere grote proces tegen de 33 verdach ten. betrokken by de misluk te staatsgreep van 23 februari vong jaar. Volgens hen is het slechts een symptoom dat de ommezwaai naar rechts - die zich sinds de mislukte coup duidelyk een aantal andere terreinen heeft gemanifes teerd, zoals het autonomicbe- leid, legerzaken of sociaal be leid - zich nu ook dreigt uit te breiden naar de sfeer van de moraal. Het proces van Bilbao is daar om in de eerste plaats een proefproces, al zal het maar weinig verandering brengen in de reële situatie, namelijk dut elk jaar meer dan 300 000 vrouwen zich clandestien la ten «bodem GERRIT JAN HOEK Van woensdag 17 t/m dinsdag 23 maart F op het piekfijn reinigen van Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-filialen. PARIJS - Minister van binnen landse zaken Gaston Defferre is in een kort geding .veroordeeld wegens smaad Hij moet een franc schadevergoeding betalen aan oppositieleider Jacques Chi rac. die tevens burgemeester van Parijs is. Bovendien is Defferre - zelf ook burgemeester maar van Marseille - een boete van 1500 francs opgelegd. Het is voor het eerst in de historie van de Franse vijfde republiek dat een minister wordt beboet Het gebeurde bo vendien aan de vooravond van regionale verkiezingen, waaruit de regeringspartijen niet al te he- roisch tevoorschijn kwamen. Defferre is al zo lang heer en mees ter in Marseille dat hy veel van de typische eigenschappen van de mediterrane wereld heeft overgenomen. Zyn verdachtma kingen klinken een noordelyke Fransman niet altyd even op recht in de oren en wat hij over Jacques Chirac opmerkte was wel erg goedkoop. Het gebeurde op een byeenkomst van de socialistische party in Marseille, ter gelegenheid van de kantonale verkiezingen van afge lopen zondag DefTerre bracht een kwestie in het geding die de gemoederen heeft bezig gehou den de vraag of hy was bena derd door een tweetal advocaten die er bij de minister voor zou den hebben gepleit dat een door hem gesloten speelzaal weer open moest gaan De speelzaal behoorde aan de onduidelijke Corsicaan Francisci en Francisci werd kort na het - bestreden ge bleven - initiatief in de parkeer- "Schurk" Minister Defferre meende de zaak van de verkiezingen het best te dienen door een aanval en zo sprak hy vanaf het podium die middag in Marseille „Die speel zalen. dat levert heel wat geld op. Beschermers, vrienden en mede plichtigen hebben de vruchten geplukt van de goedgeefsheid van een schurk, waaronder de heren Chirac, Pasqua en Pons Nu is Gaston Defferre allerminst een boeiend spreker en hy verde digde zich later door «ff dat hy uit het hoofd had gespro ken („myn vrienden weten dat ik zonder bril niet kan lezen en dat ik op dat moment geen bnl op had"), en dat hy tevens het woordje „misschien" had ge bruikt Afgezien van Pasqua en Pons me debestuurders van door de Chi rac geleide gaullistische RPR - reageerde Chirac meteen door een klacht wegens smaad in te dienen Al gauw bleek dat Def ferre zich louter had gebaseerd op een brief die hy in juli van Pasque had ontvangen, en waar in deze er als vnend van Fran cisci - ook al op had aangedron gen dat de speelzaal weer ge opend zou worden. Defferre ver dedigde zich daarop weer met te zeggen dat ..wanneer Pasqua zo n brief schreef zeker partylei- der Chirac daarvan geweten moest hebben". Voor Jacques Chirac is de zaak met de uitspraak in het kort ge ding afgedaan Minister DefTerre daarentegen heeft aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11