c Cor Vriend wint in recordtijd Tennisjeugd uit Zweden in opmars Tekort aan groeihormoon betekent ramp voor kind Molukkers wijlen werk van regering Beurs Amsterdam I e: marktberichten MAANDAG 15 MAART 1982 Rentree Nijboer in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is riskant om je hele maal te geven als je weet dat je een knieblessure hebt gehad. Bovendien is het onduidelijk gebleven wat er nu precies aan de hand was. Na Moskou heb ik misschien wat te hard doorgetraind, maar ook specialist Hermans heeft mij geen zekerheid kunnen geven", verklaarde Ge rard Nijboer zijn voorzichtig gelopen race in Alphen. De zilveren medaille-winnaar van de Olympische marathon in Mos kou testte ziéhzelf zaterdag tij dens de 20 kilometer-loop van AW'36 na een jaar afwezigheid en kwam tot de ontdekking dat hij, weliswaar niet in het voorste gelid, goed mee kon draaien. Nij boer vervulde niet zijn favorie- tenrol, maar bleek na afloop van de door Cor Vriend gewonnen loop tevreden. "Bij de start heb ik me bewust niet op de eerste rij opgesteld. Voor mij was dit een test. Ik had een tijd van 1.06 in gedachten en heb niet op m'n top gelopen. Vooral in het begin was ik nog stijf. Toen ging het ook moeizaam, maar halverwege kwam ik goed in m'n ritme". De Daventria-atleet finishte in Al phen op een veertiende plaats in een voor hem momenteel goede tijd van 1.03.42. Het contact met de snelsten had hij al in de begin fase verloren. In het polderland schap op weg naar Ter Aar maak te een kopgroep van acht man zich vrij eenvoudige los van het peloton, dat in een langgerekt lint verder trok. Cor Vriend en Jacques Valentin waren de grote animators van de ontsnapping. Gerard en Henk Mentink, alsook Bataven-atleet Bram Wassenaar volgden goed in dat spoor. Daar bij maakten ook de Belgen Gri- mon en Kampvoet zich verdien stelijk. Maar met name PSV-er Cor Vriend kende een goede dag. Na negen kilometer liet hij ook zijn laatste vluchtcompagnon (Valentin) zijn hielen zien. En toen trok de Eindhovenaar profijt van de goe de weersomstandigheden, want in de laatste fase bleek hij niet Sport Cor Vriend 3- Salnikov ook op 1500 m naar record MOSKOU De Sowjetrus Vla dimir Salnikov heeft zater dag tijdens de landenwed- strijd Sowjet-Unie - Oost- Duitsland (155-189) het we reldrecord op de 1500 meter vrije slag heren gebracht op 14 minuten en 56,35 secon den. Het oude record stond sedert de Olympische Spelen van Moskou (22 juli 1980) met 14.58,27 al op zijn naam. Vitas Gerulaitis: hand i 50.000 dollar. alleen onklopbaar,*maar ook re gelrecht op weg naar een nieuwe recordtijd. "In de winter heb ik last gehad van een achillespees-blessure, maar dat is over. Mijn streven is om zo snel mogelijk een limiet voor de EK in Athene te halen. Van start af aan ging het bijzonder gemak kelijk en we hebben vandaag meer voor- en nadeel gehad van de wind. Ik denk dat daar die goede tijd aan te danken is", sprak de winnaar, die 1.00.35 liet afdrukken. Jacques Valentin bleef met 1.00.57 ook nog vijf se conden onder de oude recordtijd van ....Nijboer, die in '80 tot een tijd van 1.01.02 kwam. Bram Wassenaar legde verrassend beslag op de derde plaats. De Leidenaar (37) was dik tevreden met die prestatie. "Na vijf kilo meter heb ik even het contact verloren. Bewust, trouwens, want mijn laatste tien kilometer zijn altijd wat sterker. Door mijn leeftijd heb ik tijd nodig om warm te draaien. De laatste vier honderd meter was het trouwens nog spannend, want die Belg Kampvoet bleef maar plakken. Deze wedstrijd was voor mij een test voor de marathon van Utrecht. Daar wil ik voor het eerst onder de 2 uur 20 zien te komen" Vrijwel de gehele nationale top gaf acte de presence in Alphen, waar de organisatie zeer verheugd over was. Slechts Rudy Verriet (peesblessure) ontbrak in de kernploeg. Absent waren ook de AW'36-troeven Rob van Schoo- ten (knieblessure) en Adry Hart veld (spiervermoeidheid). Daar- DEN HAAG (ANP) - De reputatie van Jimmy Connors, titelhouder in Rotterdam en eerste geplaatst voor het tennistoernooi van deze week heeft enige schade opgelopen in Brussel, waar de Amerikaan vorig Jaar nog onaantastbaar was, verloor hij in de halve finales met 6-2, 7-5 van Vitas Gerulaitis. Gerard Nijboer (links): "Halverwege kwam ik goed in mijn ritme. Toen ging het lekker" (Foto: Will DUkmai De in Rotterdam ontbrekende Ge rulaitis sloeg in die partij niet minder dan tien aces In de finale was de opslag van de Amerikaan aanzienlijk minder vast De niet- geplaatste zeventier\jange Zweed Mats Wilander. die onder meer profiteerde van het vroeg tijdig uitvallen van John McEn roe, kwam in de finale dichtbij zijn eerste grand prix-zege. De jonge dubbelganger van Borg domineerde in de eerste set (6—4) en nam in de tweede een voor sprong van 3—1. Geholpen door enkele aanvechtba re beslissingen van de scheids rechters herstelde Gerulaitis (tiende op de ATP-lyst) zich voor 4-4. Wilander had daarna nog een breekpunt, maar benutte het niet. Bij 6-6 trad de tijd regel in werking. In dat beslissende spel gaf de grotere routine van Geru laitis de doorslag. Hy won de tie break met 7-2 en snelde meteen door de derde set (5-2), alvorens Wilander met matchpoint in zicht nog een laatste verdediging probeerde op te werpen. Op het vijfde matchpoint ging hij echter ten onder. Gerulaitis kreeg een hand van de Belgische koning en 50.000 dol lar. Wilander de prijs van de ko ningin en 25 000 dollar Bij het WCT-toernooi van Mun- chen stond het dubbele aan geld prijzen op de finale. Het werd een Tsjechoslowaakse aangele- door werd Aad Stigter de beste Alphense atleet met een tijd van 1.05.30 (31ste). Uitslag: 1. Cor Vriend 1.00.35, 2. Jacques Valen tin 1.00.57,3. Bram Wassenaar 1.01.07,4. A. Kampvoet (Belgiè) 1.01.13. 5 Gerard Mentink 1.01.18, 14. Gerard Nijboer 1.03.42. Nys 54.58. 3 Irene Wenzel 55.15. Veteranen (15 km): 1. Rob ter Poorten 47.55, 2. Wim Roelofs 48.27, 3. Joop Keizer 48.47. WIM VAN WANROOY ROME De Belgische vete raan Emiel Puttemans is gis teren uit een veld van 40.000 lopers winnaar geworden van de marathon van Rome in de snelle tijd van twee uur, ne gen minuten en 52 seconden. Puttemans, die dé zilveren medaille won op de 10.000 meter tijdens de Olympische Spelen van 1972 achter de Fin Lasse Viren, had een voorsprong van meer dan Puttemans in Rome snel in marathon twee minuten op de Bnt Ian Thompson (tweede) en zijn landgenoot Karei Lismont (derde). De Italiaanse Laura Fogli zege vierde bij de dames. Zij legde de 42 kilometer en 150 meter af in 2 uur 31 minuten en 8 seconden. Laura Fogli ver drong daarmee de Neder landse recordhoudster Marja Wokke (2.32 39) van de ne gende plaats op de wereld ranglijst aller tijden. Marja Wokke staat nu tiende en Carla Beurskens met haar tijd van Osaka (2.34,14) vijf tiende. genheid. waarbij Ivan Lendl door middel van een zege met 3-6, 6-3. 6—1, 6-2 op zijn land genoot Tomas Smid zijn tweede overwinningenserie weer verder uitbouwde, nadat de eerste bij 44 door Yanmck Noah werd afge broken. Lendl bereikte de finale door over winningen op Curren. Portes, Moor en Johan Knek. Smid drong zich langs Maurer, Elter, Barazzutti en Günthardt. Het WCT-toernoi van München werd qua belangstelling geen succes De entreegelden van de in totaal 16.500 toeschouwers waren bij lange na niet voldoende om de organisatiekosten van 350 000 mark te Jekken. Welk een snelle vorderingen de nieuwe tennisgolf van Zweden (in Rotterdam vertegenwoordigd met dne spelers) maakt, bleek in het Oostenrijkse Linz. waar An ders Jarryd in de finale won van de Spaanse daviscupspeler Jose Higueras (6-4. 4-6, 6-4). Jarryd had oorspronkelijk aan het kwa lificatietoernooi voor Rotterdam willen meedoen. Zweaen is nu met dne man in het hoofdtoer nooi vertegenwoordigd Wilan der. de verliezende finalist in Brussel, Joakim Nystróm en Hans Simonsson, die zich via het kwalificatietoernooi plaatste. Dat lukte Marc Albert en Louk Sanders niet. Sanders werd al in de tweede plaatsingsronde voor Ahoy uitgeschakeld door de Bra ziliaan Soares: 4-6, 5-7. In de tweede set verspeelde de Leide naar een voorsprong van 5-2. Al- bert kwam nog het verst. In de derde en laatste kwalificatiepar- Uj moest hy echter buigen voor de Australiër Drewett: 6-4, 2-6, 4-6 De enige Nederlander die in Rot- terdam speelt, komt vanavond in actie Eric Wilborts ontmoet dan de Bnt Buster Mottram. De ve detten komen pas morgenavond aan bod. Dan staan op het pro gramma de partijen Connors Curren, Vilas - Austin en Gene Mayer - Lloyd. Groeistichting doet beroep op specialisten NIJMEGEN - Een aantal kinderen in Nederland met groeistoornissen kan dit jaar vermoedelijk de noodzakelijke medische behandeling niet onder gaan. Dat komt door een chronisch gebrek aan menselijke groeiklieren, die bij secties worden ver kregen. Daarom is een dringend beroep gedaan op de pathologen-ana toom in ons land meer groeiklieren te verzame len teneinde het benodig de groeihormoon aan te kunnen maken. In Neder land lijden ongeveer 260 kinderen aan een groei stoornis als gevolg van een tekort aan groeihor moon. Zij kunnen alleen maar in hun groei worden gestimuleerd als zij worden behandeld met een men selijk groeihormoon, verkregen uit groeiklieren of wel hypofy sen. Voor dit jaar zouden voor behandeling van alle hiervoor in aanmerking komende kinderen ongeveer 13.000 van die zogehe ten hypofysen beschikbaar moe ten zijn. Momenteel zijn er echter slechts zo'n 3000 verzameld. Volgens prof. dr. G. Stoelinga van de afdeling kindergeneeskunde van het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis en tevens secretaris penningmeester van de Neder landse Groeistichting zijn nu al 40 patiëntjes op een wachtlijst geplaatst. Dit om de doodeen voudige reden dat de behande ling gestaakt moest worden, ter wijl nieuwe patiëntjes niet in be handeling kunnen worden geno- Stoelinga: „Dat is uiterst droevig voor deze gehandicapte kinde ren. Zij kunnen niet meegroeien met hun leeftijdgenootjes. Het ernstig achterblijven jn hun li chamelijke otwikkeling houdt ondermeer in dat zij pas heel laat in de puberteit komen en boven dien in psychisch opzicht ernstig schade oplopen". De Nederlandse Groeistichting spoort dan ook de pathologen- anatoom in ons land aan het aan tal te verzamelen groeiklieren bij secties op te voeren, „omdat het aantal hypofysen dat ter beschik king komt voor de produktie van groeihormoon veel minder is dan wat theoretisch bij het huidige secties mogelijk is". Met klem wijst het bestuur van de Groeistichting erop dat bij iedere sectie in principe een schedel sectie hoort, tenzij de toestem ming hiervoor door de familie uitdrukkelijk wordt geweigerd. Stoelinga: „Bovendien proberen we over de gehele wereld die be nodigde groeiklieren te verkrij gen. Maar in verband met een da lend aantal secties in het buiten land en vanwege het behandelen van meer patiëntjes met groei hormoon heerst ook daar een nij pend tekort". Onduidelij kheid rond ontslag hoofdredacteur Britse Times LONDEN (UPI) Er is ondui delijkheid gerezen rond de positie van hoofdredacteur Harold Evans van het Britse dagblad de Times. Afgelopen vrijdag maakte de Australi sche uitgever van het blad, Rupert Murdoch, bekend dat Evans jijn ontslag had aan vaard. De hoofdredacteur ontkent dit echter. In de zaterdagse edities van de Times werd het conflict als nog "onbeslist" omschreven. Duidelijk is in ieder geval dat Evans' ontslag is gevraagd en wordt verwacht. Murdoch heeft inmiddels mee gedeeld dat de huidige ad junct-hoofdredacteur. Char les Douglas-Home, bereid is Evans op te volgen als redac tioneel hoofd van de 197-jaar oude Times. Politieke me ningsverschillen zouden ten grondslag liggen aan de moeilijkheden tussen Evans en Murdoch. UTRECHT (GPD) - Het Inspraakorgaan Welzijn Moluk kers vindt dat de regering concrete maatregelen moet treffen om het werkloosheidsprobleem onder de etni sche minderheden aan te pakken. „Het voorgestelde arbeidsmarkt beleid geeft een overzicht van het bestaande beleid bij sociale zaken en werkgelegenheid zon der dat aangegeven wordt in hoe verre dit beleid ook werkelijk een bijdrage levert om de extra hoge werkloosheid bij etnische groepen het hoofd te bieden", schrijft het Inspraakorgaan Wel zijn Molukkers aan het ministe rie van binnenlandse zaken, als antwoord op de ontwerpnota minderhedenbeleid van dat mi nisterie. Volgens het inspraakorgaan moet bovendien snel een bewindsman in het kabinet worden aangewe zen die moet gaan optreden als coördinerend minister voor het minderhedenbeleid. Het instel len van een coördinerend staats secretaris wfjst het inspraakor gaan van de hand. Bovendien vindt deze organisatie van Molukkers dat de overheid snel een klachteninstituut moet oprichten. De Molukkers vinden dat de ontwerpnota van de over heid te weinig maatregelen op somt waarmee discriminatie ef fectief te lijf kan worden gegaan. Op het gebied van de buitenlandse politiek vraagt het inspraakor gaan de regering om oog te heb ben voor de mensenrechten in Indonesië. Ook moet worden af gezien van wapenleveranties aan dat land Twee doden in verkeer ROTTERDAM (ANP) - By een verkeersongeval in Rotterdam- zuid zijn gistermorgen vroeg twee jongemannen om het leven gekomen. De auto waann de twee zaten, raakte op de Europa- weg door nog onbekende oor zaak in een slip en botste vervol gens tegen een lichtmast. De slachtoffers zijn de twintigjarige A T. van Vliet uit Rotterdam en de 17-jarige J.C. Rietveld uit Rockar\je. AALSMEER (ANP) - De 44-jari- ge J. Dijkstra uit Amstelveen en zijn 11-jarig zoontje Edward- Jan zijn gistermiddag om zes uur om bet leven gekomen toen ze in hun plezierjacht in een jachthaven te Aalsmeer aan het werk w aren. Volgens de rijkspolitie te water functioneerde het verwar mingssysteem van het bootje niet goed en zijn de twee door koolmonoxydevergifliging om het leven gekomen. LEIDEN Groenteveiling: appels 1.26-1.34, aardappelen 20-30. andijvie 1.80- 2.25. snijbonen 15,30-16.10, kro ten 15-31. boerenkool 21-24. prei 1,20-1.40. spinazie 1.45-2.10, spruiten A 1.69-1,80. spruiten B 1.85. spruiten D 1.10-3.-. uien 17-34. was peen 46-48, witlof 1.60-2.45. sla 28-55, raapstelen 50-52. M-ldi-rij 56-74 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 12 maart boerenkool per kg 1.01-1,04, *asp.rn Al 14,-16, AM 9 -12,-. BI 10, -15.-. Bil 6, -7. per kist Aanvoer 733V* ton. prei A 89-1,23. prei B 6,10 per kg, selderij 0.47 LEIDEN - Op de veemarkt werden van daag 1 055 dieren Aan slachtrunderen 721 en aan schapen/lammeren 334 De prvjsnotenngen luiden als volgt stieren le kw 8.70 tot ƒ9.15. 2e kw ƒ8,10 tot ƒ8,70. vaarzen le kw (8,10 tot ƒ9.00, 2e kw ƒ7.50 tot ƒ8.05 koeien le kw ƒ8.05 tot ƒ9.00. 2e kw ƒ7.63 tot ƒ8.00. 3e kw ƒ7.15 tot ƒ7,60. worstkoeien ƒ6.20 tot ƒ7.30; extra kw ƒ9.50 tot ƒ14.-. schapen ƒ215 tot ƒ290. lammeren ƒ235 tot ƒ335 Toelichting slachtrunderen redelijk (aanvoer), vlot (handel en iets hoger (prijzen, voor stieren iets lager) Scha pen/lammeren redelijk, vlot en stabiel Bredero VB Bahrtn. Telt 191.00 190.20 192.00 191.00 37.10 37.20 32.00 31 00 210.50 206.50e MAANDAG 15 MAART 1982 ACTIEVE AANDELEN 95,00 05.00 103.00e 94.50d SchJumberfei Schappen Tokyo PI Vlklnc BINNENLANDSE AANDELEN Sm— 96.50 96.50 175.00 175.00 326 00 326 00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Hnr.-irr, BUITENLANDS GELD Beursovcfzicht AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak werd vandaag overspoeld door golven aanbod, waartegen over slechts mondjesmaat vraag stond cn deze ontwikkeling had tot gevolg dat veel koersen met guldens tegelijk daalden Hier en daar ontstond tegen het midda guur wat weerstand, maar er werden toch harde klappen uit gedeeld Zo lag Unüever rond twaalf uur f 4.20 lager op 148 KLM waa opnieuw helemaal uit de gratie cn moest naast de 4 verlies van vrydag nu nog 3,40 inleveren op 96.60. Kon. Olie was rond 1 lager op 77 en Akzo moest twee kwartjes op ƒ28 Philip* werd veertig cent goedkoper op 21,60 en Hoogovens dertig cent op 15.40

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19