Nieuwspoort: buurtcafé van het Binnenhof Perscentrum viert 20 jaar contacten, roddel en achterklap -c ZATERDAG 13 MAART 1982 Extra Het Haagse Nieuwspoort is een uniek perscentrum. Niet alleen omdat de minister-president er op bezoek komt om de resultaten van het kabinetsberaad mee te delen of om er een spelletje ping-pong te spelen, maar vooral ook vanwege de mogelijkheden tot informeel contact tussen journalisten enerzijds en ministers, kamerleden en voorlichters anderzijds. Nieuwspoort is het bunrtcafé van het Binnenhof, met de bar als onvermijdelijk centrum van het politieke circus. Nieuwspoort bestaat deze maand twintig jaar en dat werd onlangs nog groots gevierd met een feest in de Ridderzaal. Een portret. Door Weert Schenk In de overvolle bar van pers centrum Nieuwspoort nipte minister Van Agt van justitie van zijn rode port. Zijn aan wezigheid was een vrij zeld zame gebeurtenis, want de bewindsman liet zich daar niet graag zien. En het was helemaal een verrassing, om dat op het Binnenhof een cri sissfeer hing, die hij zelf te weeg had gebracht. Al een week lang was Van Agt niet in de Tweede Kamer versche nen om een voorstel over de grondpolitiek te verdedigen. Eenieder verkeerde in grote onzekerheid: zou Van Agt het eerste kabinet-Den Uyl laten vallen? Het was februari 1977. Andere bewindslieden van het kabinet-Den Uyl zaten ook in Nieuwspoort. De meesten van hen waren vaste klanten minister Vredeling (defen sie), minister Duisenberg (fi nanciën), staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) Op een gegeven moment componeerde Van Dam uit de losse hand een tekst op de melodie van „Januari, fe bruari, etc", een lied van een Surinaamse groep dat hoog in de hitlijst stond. Even later zong heel Nieuwspoort: „Van Agt. komt je antivoord nog vannacht?". Van Agt glim lachte wat. Kort daarop ver trok hij. De volgende dag meldde de minister zich ziek. Een paar dagen later liet hij het kabinet-Den Uyl vallen. Dit voorval is nooit eerder be schreven. Nieuwspoort-voor zitter Frits van der Poel is van plan de gebeurtenis in de jubileumkrant ter gelegen heid van het twintigjarig be staan van het perscentrum te vermelden. Als bewijs van de goede sfeer in Nieuwspoort. Dat zoiets kan, zonder dat het de verhoudingen schaadt. Kees Bastianen, tot voor kort parlementair nieuwsjager van de Volkskrant, heeft er een andere kijk op. Volgens hem heeft het lied van Van Dam bijgedragen tot de kabi netscrisis. „Het was dodelijk voor Van Agt, uitermate bele digend Het moet hem enorm hebben gekwetst. Het zegt ook wel iets over de arrogan tie van de PvdA. Ik denk dat dit hem over de streep heeft getrokken. Nadat dit gebeurd was, zei Van Agt nu is het af gelopen". Nieuwspoort is het buurtcafé van het Binnenhof. Politici en pers kunnen er plempen en slempen. En de gang van zaken heeft er soms invloed op het politieke gebeuren. Dat doet Nieuwspoort uitstijgen boven zomaar een café. Nieuwspoort is geen opvallend ge bouw op het Binnenhof. Men kan het gemakkelijk voorbijlo pen, als niet bij toeval het kope ren bordje met het pretentieuze opschrift „International press centre - Nieuwspoort centre international de presse" wordt opgemerkt. De toegang is een onooglijk poortje waarachter vroeger het bedrijf van een viool bouwer huisde. In de hal van Nieuwspoort hangt het motto, dat de journalist moet typeren. Het staat ook op elk ter plekke aanwezig suikerzakje ge schreven: „Hij weet het laatste nieuws het eerst en schreef daar gisteren reeds over". Mooie tekst, maar het blijft onzin. In het perscentrum worden dage lijks vijf tot zes persconferenties gegeven door alle mogelijke ac tiegroepen, verenigingen, partij en, bedrijven en' andere belan gengroepen. Het biedt de pers veel faciliteiten: telefoons, telex, radio- en televisie-aansluitingen, viditel, schrijfmachines enz. Het is uniek in de wereld zoals het in Nieuwspoort toegaat. Nergens anders gaat de minister-presi dent wekelijks op bezoek bij de pers om de uitkomsten van het kabinetsberaad mee te delen. Zo als ook buitenlandse journalis ten verbaasd kijken als de pre mier na afloop van die persconfe rentie daar in een sterk naar zweetlucht ruikend zaaltje met zijn chauffeur gaat ping-pongen, zoals Den Uyl gewoon was te doen. Het is in het buitenland ook on voorstelbaar dat een journalist samen met een minister in de kroeg hangt. Daar gaat het alle maal veel formeler. Een persclub nodigt een autoriteit uit, die dan zijn officiële woordje komt doen. Kloppend hart Nieuwspoort heeft in het land niet alleen een naam verworven door de persconferenties van de mi nister-president. Al in de jaren zestig maakte Frits van der Poel maandelijks voor de KRO een te levisieprogramma onder de titel: „Vanavond in Nieuwspoort". Te genwoordig komen er wekelijks vooral radioprogramma's van daan, waarvan „De Slag bij Nieuwspoort" stellig het be kendste is. Joop van der Wal, bedrijfsleider van Nieuwspoort, typeert het perscentrum als een democra tisch bolwerk, een praathuis, waar iedereen zijn zegje kan doen, het kloppend hart van de samenleving en als een doorgee fluik. Van der Wal zegt dat Nieuwspoort een belangrijke functie heeft in het contact tus sen politiek en burger. Het ver baast niemand dat hij Nieuws poort onschatbare waarde toe dicht. De plaats waar Nieuwspoort is ge vestigd, noemt Van der Wal een gouden spot. „Het is van essen tieel belang dat Nieuwspoort en de Tweede Kamer naast elkaar liggen en dat er een doorgang binnendoor is. Daardoor wordt het overstappen over en weer voor zowel pers als politici erg gemakkelijk. Ook voor de pers conferenties is het gemakkelijk en snel bereikbaar. Mensen die bij onze Nationale Klaagmuur, het Binnenhof, zijn geweest, be leggen hier een persconferentie". Iedereen kan van Nieuwspoort ge bruik maken, maar alleen leden hebben toegang tot de sociëteit met de bar, het restaurant en de leesplank. De soos telt momen teel 1600 leden, poorters zoals ze worden genoemd. Dat zijn jour nalisten, voorlichtingsfunctiona rissen, public relations-mensen van bedrijven, kamerleden en, automatisch, alle kabinetsleden. Circus Het aantal leden groeit de laatste jaren enorm, omdat het politieke gebeuren in Den Haag steeds be langrijker wordt. De meest uit zonderlijke poorter is ongetwij feld Julius Vischjager, hoofdre dacteur van de niet bestaande Daily Invisible. Hij luistert de persconferenties van premier Van Agt altijd op met kregelige vragen. Met name voor veel parlementaire journalisten en kamerleden is de bar een onvermijdelijk onder deel van het politieke circus. Niet iedereen is daarvan over tuigd. De helft van de kamerle den heeft zich nist als poorter aangemeld. De redenen hiervoor zijn uiteraard verschillend. Zo waarschuwde CD A-fractiesecre taris Kleisterlee tijdens het vori ge kabinet nieuwe kamerleden voor Nieuwspoort. Hij noemde de soos gevaarlijk, omdat er al leen maar linkse journalisten zouden zitten die er op uit waren CDA'ers te pakken te nemen. Andere kamerleden zijn bang in de ontspannen sfeer tot uitspraken te worden verleid of in een even tueel benevelde geestestoestand uit de school te klappen, want het alcoholgebruik onder journa listen en politici is enorm groot. Om één uur 's middags wordt er al whisky geschonken. Hoewel het te ver drijft om het in Nieuwspoort een dronkemans bende te noemen, zijn er talloze verhalen over poorters die als een balletje van de kruk vielen. Mooie verhalen doen de ronde over de voormalige politiek leider van de CHU, J. T. Mellema, een er kend innemer die daarvoor ook eens zijn rijbewijs is kwijt ge raakt. Op een keer kwam Melle ma uit Nieuwspoort, waar hij weer een stevige borrel had ge dronken. In de provincie sloeg hij verkeerd af, waardoor hij op een landweggetje terecht kwam. Even verder sloot een slagboom het weggetje af. Mellema was echter in de veronderstelling voor een spoorwegovergang te staan en bleef daar lange tijd wachten op de trein die maar niet wilde komen. Contacten Natuurlijk wordt vooral op de ver- gaderdagen van de Kamer druk van de bar gebruik gemaakt. Na of tijdens de debatten lest men in Nieuwspoort de dorst. Er heerst dikwijls een gezellige sfeer, waarin de bezoekers zich goed kunnen ontspannen. Afgezien van het gezelligheidsaspect blijft de instelling zakelijk. Pers en po litiek hebben elkaar nodig; de één om aan nieuws te komen, de ander om in het nieuws te ko- Opzienbarend nieuws valt echter over het algemeen niet in Nieuwspoort te halen, leert een rondgang langs een aantal parle mentaire journalisten. Er wor den meer stukjes van een legpuz zel verzameld, want Nieuws poort mag dan wel een belangrij ke ontmoetingsplaats voor pers en politici zijn, het is niet de eni ge. De wandelgangen van de Tweede Kamer, het kamerres taurant, verjaardagsfeestjes en enkele chique Haagse eetgele- genheden zijn circuits waar ka merleden anoniemer hun echte nieuws naar buiten kunnen brengen. In Nieuwspoort wordt vaak niet eens over politiek ge praat. Het leggen en onderhou den van contacten is het belang rijkste. In de informele sfeer met een ge vuld glas onder handbereik ont staat een verbroedering. Ge poogd wordt om een persoonlij ke verstandhouding te schep pen, of althans de illusie daar van. Slechts éénmaal pakte het zo drastisch anders uit, dat er een vechtpartij ontstond tussen een journalist en minister Vredeling. Kees Bastianen van de Volkskrant: „In wezen is de sfeer in Nieuws poort bikkelhard. Met ijdeltuiten wil ik niks te maken hebben. Daar verdoe ik mijn tijd niet mee. Ik vind het allemaal leuk en aardig, maar ik zit daar wel voor mijn werk. Ik bemoei me alleen met mensen aan wie ik iets denk te hebben. Je zoekt dus de big shots, de grote mannen". Passeren Ferry Mingelen, tien jaar parle mentair verslaggever voor het dagblad Trouw en thans GPD- correspondent in Brussel zegt: „Je investeert veel tijd in contac ten. Dat hoefl niet direct iets op te leveren. Maar later, als je die persoon nodig hebt, kan je hem gemakkelijker aanspreken". Kees Bastianen „Als je met een minister of kamerlid bent door gezakt, kan je hem later altijd uit zijn bed bellen of zijn secretares se passeren". Met de eventuele informatie die journalisten in de soos opdoen, dienen ze zorgvuldig om te gaan. Ze moeten aanvoelen wat ze wel en niet kunnen gebruiken. Er is veel roddel en achterklap die niet direct voor publicatie in aan merking komen. Kees Bastianen: „Emoties spelen in de politiek een grote rol. Ik vind het belangrijk om te weten met wie Van der Stee contacten heeft in de bankwereld. Ik wil weten met wie politici zuipen en naar bed gaan. Ik wil weten door welke persoonlijke omstandig heden Jan Pronk zijn verwach tingen als minister van ontwik kelingssamenwerking niet waar maakt. Ik zal het niet schrijven, maar je krijgt wel een beter in zicht in het gedrag van de politi- Volgens de Volkskrant-man wordt zijn kritiek op politici daarom niet milder. „Het wordt geen sfeer van ouwejongens-krenten- brood. Je blijft ze op hun daden beoordelen, maar je begrijpt het beter als je weet hoe het precies zit. Dan kan je het ook beter aan de lezer uitleggen. Miljardencontract Als voorbeeld kan dienen het ge drag van oud-minister Vredeling van defensie op de avond vóór de dag dat hij het „contract van de eeuw" voor de aankoop van F 16- straaljagers moest onderteke nen. Van de ondertekening was overigens niemand op de hoogte. De minister had eerst de neie avond in Nieuwspoort, zoals ge bruikelijk, rode wijn zitten drin ken met een paar journalisten die hem zaten te jennen. Kort daarvoor had Vredeling de aan koop van de F 16's heel stoer te genover de het PvdA-congres verdedigd met de historische woorden: „Congressen kopen geen vliegtuigen". Nu kreeg hu weer te horen wat een mooie so cialist hij was, die wapentuig kocht. Laat op de avond vertrok Vrede ling behoorlijk aangeschoten met twee journalisten naar Am sterdam, waar hij de hele nacht doorging. De volgende morgen zette hij de tocht voort in Leiden. Inmiddels was op zijn ministerie paniek uitgebroken. Er was een korte plechtigheid georgani seerd met de Amerikaanse am bassadeur en Vredeling liet geen antwoord geven op de semafoon oproepen. Hij bleef zoek. Pas in de middag vertrok Vrede ling, ongewassen en ongescho ren, naar Den Haag. Niet naar het ministerie, maar naar de redactie van het ANP In een spreekka mertje aldaar is met de nodige excuses toen het miljardencon tract ondertekend. Nogmaals Bastianen: „Kijk, als journalist moet je dat weten. Daaruit blijkt dat Vredeling ondanks zijn grote mond het heel moeilijk met die aankoop had. Hij was die nacht op de vlucht, denk ik". Code De meeste persmensen gooien de informatie die ze in Nieuwspoort opdoen nooit in de prullenbak Ze zullen hem vroeger of later zeer zeker gebruiken. Wel wor den ze geacht zich aan de code te houden dat mensen die informa tie geven niet worden geciteerd. Ook dat levert af en toe proble men op. Zo is er momenteel een conflict tussen minister Van Dam en de Volkskrant Verslag gever Hans Goessens schreef vo- ng jaar tijdens de formatie van het huidige kabinet dat Van Dam in Nieuwspoort had gezegd: „Sommigen geloven in een rege ringsprogram, anderen geloven in God- De parlementaire journalisten vin den dat het belang van Nieuws poort wisselt Er zgn ook vaak tijden dat het er een slappe boel is. Het heeft vermoedelijk te ma ken met de aard van het kabinet. Het eerste kabinet-Van Agt was volgens de meesten een waarde loze tijd. Voor de normale verslaggeving is de soos van Nieuwspoort ook niet nodig. Een van de journalis ten die er met vaak komt is Hans de Bruyn, chef parlementaire redactie van de Gemeenschappe lijke Persdienst (GPD), waarbij onder andere deze krant is aan gesloten. „Het zijn vaak dezelf den die er zitten. Ik hou niet van cafés en om nu beroepsmatig met politici te gaan drinken staat me erg tegen Voor het leggen van contacten heb ik geen kroeg of glas bier nodig". Dat wil niet zeggen dat hij niet blij is met het perscentrum. Vooral voor persconferenties en tijden van formaties, crises en belang rijke debatten is Nieuwspoort een uitkomst Naarmate het in Den Haag spannender wordt, is Nieuwspoort een verzamelpunt van de parlementaire pers en po litici. Het nieuws wordt om de een of andere reden daar het eerst bekend. 'Wie bent u?" In plaats van 's nachts in de kou op het Binnenhof bg de deur van de vergaderzaal te wachten op de eerste reactie van de naar buiten komende politici, gaan veel jour nalisten aan de bar van Nieuws poort hangen Daar horen ze het ook wel. Verleden jaar tijdens de kabinetsformatie gebeurde het meermalen dat verslaggevers op een nachtelijke persconferentie met lallende stem aan Van Agt een vraag stelden. Niet iedereen zal het soosgebeuren van Nieuwspoort begrijpen De buitenstaander is geneigd het als een zootje ongeregeld af te doen Wat zal nu de mening zgn van de actievoerder die onlangs de bar binnenkwam en met 1ui<1< lUn vroeg: „Is hier een journalist aan wezig?" Met veel zelfkennis zwe gen alle aanwezige vcrslagge vers. Misschien zat de buitenlandse cor respondent van de GPD die ja ren geleden min of meer bg toe val in Nieuwspoort kwam nog het dichtst bij de waarheid Wel iswaar enigszins door de drank verdoofd, sprak hg een Imp zwartgekuifde heer aan met de vraag „Wie bent u?" Barend Biesheuvel keek de man aan en antwoordde naar waarheid „Ik ben de minister-president". Waarop de vraagsteller veront waardigd reageerde: „En dat zit hier maar te zuipen In plaats van het land te regeren".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23