YS boycotten Libische olie Tarvo Moutbrood c Oppositie Guatemala: Nieuwe verkiezingen Geweld overspoelt Londen Mitterrand moet zorgen VS sussen 3- Labour: geen trek in toespraak van Reagan Wantrouwen in Wenen rond bezoek Ghaddafi 'Miljoenen Polen zijn ondervoed' "CIA beraamt aanval Libië" Brussel krijgt zware kluif aan vakbonden Dat ziet er gezond uit. DONDERDAG 11 MAART 1982 Buitenland LONDEN (GPD) - De toespraak die president Reagan in juni zou houden voor Hoger- en Lagerhuis samen, gaat vermoedelijk niet door. De Labourpartij heeft gisteren officieel laten weten geen prijs te stellen op dergelijke toespraken. Over de toespraak was al een diplomatieke rel ontstaan, toen een woordvoerder van het Witte Huis zondag voortijdig bekendmaakte dat Reagan bij zijn staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk het voltallige Britse parlement in de historische Westminster Hall zou toespreken. Maar de woordvoerder sprak voor zijn beurt. De Britse premier mevrouw Thatcher speelde weliswaar met de gedachte, maar had nog geen overleg gepleegd met de parlementsfracties. Op positieleider Michael Foot was dan ook woedend toen hij het voornemen maandagochtend in de krant moest lezen. Aangeno men werd vandaag in politieke kringen in Londen, dat mevrouw Thatcher de door haar zeer bewonderde Reagan een afgang wil besparen voor een half lege zaal te spreken. LONDEN - De Londense politie heeft een golf van kritiek opgeroepen door de jongste cijfers over ge weldmisdrijven naar ras uit te splitsen De cijfers tonen volgens de politie aan dat zwarten veel meer bij dit soort misdrijven betrokken zijn dan blanken. De geweldmisdrijven in Londen zijn vorig jaar zeer sterk toegenomen, zo tonen cijfers aan die woens dag door Scotland Yard werden gepresenteerd. Vooral de stijging van het aantal berovingen werd door een politiewoordvoerder "angstaanjagend" ge noemd. Vorig jaar waren er in de Britse hoofdstad meer dan 18.700 berovingen, tegen nog geen 14.000 het jaar daarvoor. Dit betekent een stijging met meer dan 30 procent. Een andere berekening leert dat er in Lon den elke dag 50 mensen worden beroofd. Volgens de Londense politie werden vorig jaar 10.400 berovingen uitgevoerd door zwarten, en bijna 5000 door blanken. De overige berovingen werden ver richt door benden met daarin zowel zwarten als blanken, terwijl in enige honderden gevallen het ras van de aanvallers niet kon worden vastgesteld. Deze uitsplitsing heeft bij organisaties van immigran ten, en bij vertegenwoordigers van de Labour-partij grote verontwaardiging opgeroepen. De Londense politie wijst echter elke beschuldiging van racisme van de hand. Men zegt: "Wij hebben die cijfers juist gegeven om onjuiste geruchten tegen te gaan' De grote stijging in het aantal geweldsmisdrijven in Londen - de cijfers over vorig jaar die Scotland Yard ooit heeft genoteerd - bevestigen een landelij ke trent in Engeland. In andere grote steden, maar ook op het platteland, is het aantal geweldmisdrij ven het vorig jaar met 15 tot 25 procent gestegen Met veel militair vertoon en onder een storm van kritiek arriveerde de Libische leider kolonel Ghaddafi gisteren in Wenen. Hij werd ontvangen door de Oostenrijkse regeringsleider Bruno Kreisky. BONN/ROME/WARSCHAU (ANP) Negen a tien miljoen Polen raken ondervoed, doordat zij minder dan het absolute mini mum te eten hebben. Vooral jon geren beginnen reeds verschijn selen van gebrek te vertonen, zo heeft de Westduitse regering in Bonn gisteren bekendgemaakt. De paus zei in Rome de zorg van de Poolse bisschoppen over de si tuatie in hun land te delen als ook "hun overtuiging, dat er geen èerlijke en duurzame oplos sing voor de problemen kan wor den gevonden alleen door mid del van fysiek geweld. Er moet een sociaal akkoord komen, dat is gebaseerd op waarheid en rechtvaardigheid, vrijheid en liefde, zo zei hij twee dagen na overleg over de situatie met drie bezoekende Poolse bisschoppen onder leiding van de secretaris van de bisschoppenconferentie, mgr. Dabrowski. Wanneer vakbonden in Polen na de schorsing krachtens de staat van beleg weer zullen kunnen gaan functioneren, zullen het ge depolitiseerde zijn. Zij zullen de wil van de arbeiders weerspiege len. Er wordt geen terugkeer naar de situatie van door de regering gecontroleerde bonden, die bestond voor de golf van onrust van augustus 1980 en die uiteindelijk leidde tot het ontstaan van de vrije vakbond "Solidariteit". Dit bleek gisteren uit een verkla ring van de staatscommissie voor de vakbonden, die werd ge publiceerd door het Poolse pers bureau PAP. De Poolse radio meldde gisteren in een directe uitzending de vrijla ting van 110 geïnterneerden, on der wie veel mijnwerkers, bij Kattowice, die vanaf de afkondi ging van de staat van beleg op 13 december hadden vastgezeten. GUATEMALA STAD (UPI/AFP) De drie verliezers van de presi dentsverkiezingen in Guatemala gaan zich beraden over een stra tegie die moet resulteren in nieu we verkiezingen. Dit heeft één van de drie, Gustavo Anzueto Vielmann, gisteren verklaard. Op die vergadering zou als een van de mogelijkheden een natio nale staking worden overwogen. Anzueto Vielmann en de andere twee kandidaten voor het presi dentschap die het bij de zondag gehouden verkiezingen niet haalden, werden dinsdagavond gearresteerd tijdens een door hun geleide demonstratie en vier uur lang vastgehouden. De de monstratie was bedoeld als pro test tegen de vermeende fraude bij de regering, generaal Anibal Guevara. Ongeveer 1.000 mensen namen deel aan de betoging. Po litie en soldaten maakten een eind aan het protest. Naar ver luidt zijn er daarbij 20 gewonden gevallen. Volgens een woord voerder zijn de verslagen kandi daten op een "dodenlijst" ge plaatst. In een gemeenschappelijke verkla ring, die gisteren door kranten werd gepubliceerd, zeggen de verliezers "het slachtoffer te zijn van een schandaal dat uniek is in de geschiedenis van de vrije we reld". "Nog nooit eerder zijn drie kandidaten voor het president schap, die in dit geval 80 procent van de kiezers vertgenwoordi- gen, aangehouden". De drie stel len dat zij samen 80 procent van de stemmen hebben behaald en dat Guevara bij eerlijke verkie zingen niet de steun van het volk zou krijgen. De drie Guatemalaanse oppositie partijen hebben bekendge maakt, dat al hun kandidaten, die zondag werden gekozen bij de algemene verkiezingen, zul len weigeren zitting te nemen in het congres of in gemeentebestu ren uit protest tegen de fraude die volgens hen is gepleegd in de verkiezingen. Samen hadden de drie 61 procent van de stemmen voor het presidentschap verwor ven, dat ging naar de regerings kandidaat Generaal Guevara. Maar Guatemala moest ook een nieuwe vice-president kiezen, 67 afgevaardigden en de burge meesters van de grote steden. Een rechts Guatemalaans doodses kader is de grens van Mexico overgestoken en heeft een Mexi caanse priester gemarteld en op gehangen. De geestelijke gaf Guatemalanen die vluchtten voor het geweld in hun land, on derdak. Dit heeft een Mexicaan se functionaris gisteren meege deeld. De priester, de 35-jarige Hipolito Cerv Antes, werd maandag ge wurgd aangetroffen in de stad Mapastepec in de staat Chiapas, 160 km van de grens met Guate mala. Hij had al verscheidene malen dreigementen ontvangen. Cervantes was in de omgeving be kend als een van de verscheide ne priesters die arme Guatemala nen helpen te ontvluchten aan het politieke geweld in hun land, dat vorig jaar 3.000 levens eiste. WENEN/WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten hebben de invoer van Libische olie verboden en de ver koop van andere goederen dan voedsel en medicijnen aan dat land geblokkeerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit lang verwachte embar go gisteren aangekondigd, vrijwel op het ogenblik dat Ghaddafi, het Libische staatshoofd, voor het eerst een bezoek brengt aan een tot het Westen gerekend land, Oostenrijk. „Wij nemen deze maatregelen", al dus de officiële aankondiging, „in antwoord op een voortdu rend patroon van Libische activi teiten, die geweld doen aan de in ternationale normen van ge drag". Als redegevende factoren citeerde de woordvoerder Ghad- dafi's moordcommando's die het op Amerikaanse politieke leiders zouden hebben gemunt en een plan om de Amerikaanse club in de Soedanese hoofdstad Khar toem op te blazen door 20 kilo explosieven te verbergen in twee stereo-luidsprekers. De pers besteedde veel aandacht aan een toneelstuk, waarin de hoofdrol wordt gespeeld door de acteur Gustav Holoubek, die zijn partlementszetel vorige maand opgaf uit protest tegen de inter neringen en de beperkingen op cultureel gebied. In het middelpunt van lopende on derzoeken staat, zo werd gezegd, een man, die in zijn huis spring stof verzameld had. Reeds dins dag was bekendgemaakt, dat in diverse delen van het land wa penbergplaatsen waren opge spoord. Onder de staat van beleg mag men in Polen geen wapens en munitie in bezit hebben. Een woordvoerder van het minis terie van justitie deelde mee, dat in verband met de moord op een politieman in een tram in War schau vier nieuwe arrestaties zijn verricht, waarmee het totaal tot gisteren kwam op negen. Er werd namelijk, zo werd gezegd, niet alleen een onderzoek inge steld naar de moord, maar in ver band daarmee ook wegens de op richting van een "jeugdige ter reurgroep". Vorige week waren bij Warschau vier jongeren en een rk-priester gearresteerd. De VS zeggen over rechtstreekse bewijzen te beschikken, dat de bommen niet alleen uit Libië kwamen, maar tijdens een dans avond in het weekeinde honder den levens hadden kunnen kos ten. Voor de energiepositie van de VS is het embargo tegen Libische olie niet van grote betekenis. De wereld heeft momenteel te ma ken met een overvloedig olie aanbod en de Libische olie werd steeds minder gekocht vanwege een te hoge prijs. In totaal levert Libië tot nu toe minder dan een procent van het Amerikaanse binnenlands verbruik maar de olie is van zo'n hoge kwaliteit dat zij voor de vervaardiging van sommige hoog-geraffineerde produkten toch noodzakelijk was. Moeammar al Ghaddafi arriveerde gistermiddag in Oostenrijk in een kogelvrij, groen en crème ge kleurd vliegtuig, waarvan alle ra men met uitzondering van die van de vlieger gelast waren met kogelvrij staal. Tijdens het vier daagse bezoek aan Wenen zal Ghaddaf gesprekken voeren over een opdracht van miljoenen dollars voor de levering van pijp leidingen door Oostenrijks nogal aangeslagen metaalindustrie, en ook zal de Libische leider de Oostenrijkse wapenindustrie met een bezoek vereren. Ghaddafi werd, ofschoon hij staatshoofd is, bij zijn aankomst op het Weense vliegveld niet zo als gewoonlijk verwelkomd door de Oostenrijkse president Ru- dolf Kirchschlager. In diens plaats was bondskanselier Bru no Kreisky, die zegt dat Ghadda fi Oostenrijk bezoekt op zijn uit nodiging als tegenbezoek dat de Oostenrijkse bondskanselier in 1975 aan Libië heefi gebracht, sa men met vertegenwoordigers van het ministerie van buiten landse zaken en handel op het vliegveld ter verwelkoming van de uitzonderlijke gast anwezig. BEIROET (UPI) "De Verenigde Staten en Israël zullen deze week een aanval van twee kanten uit voeren op Libië en Libanon". Het Libische staatspersbureau zegt dat een man die zei lid van de Amerikaanse centrale inlich tingendienst CIA te zijn, dit had meegedeeld aan "veiligheidsau toriteiten in Libië". Volgens het door kranten in Bei roet verspreide bericht had de onbekende CIA-man de Libiers meegedeeld dat Israël een be langrijke aanval op Zuid-Liba- non zou uitvoeren terwijl Ameri kaanse militaire vliegtuigen Li bië zouden aanvallen. Gezegd werd dat Amerikaanse vliegtuigen "Israëlische kenteke nen" zouden voeren en over Egypte zouden vliegen om ver warring te zaaien en de indruk te wekken dat de toestellen in feite Israëlische en geen Amenkaase waren. "Meegedeeld was dat het plan be raamd was door de CIA en het Amerikaanse ministerie van de fensie. Het State Departement was niet op de hoogte. Het officiële bezoek dat de Franse president Francois Mitterrand morgen aan de Verenigde Staten brengt, komt op een goed moment. Het biedt Mitterrand en zijn Amerikaanse collega Ronald Reagan de gelegenheid een verdere verslechtering van de betrekkingen tussen de VS en hun Europese bondge noten te voorkomen. De datum van het bezoek werd vonge week vrij onverwachts bekendgemaakt. Het bezoek stond al langer op het pro gramma, maar de verwach ting was dat het pas in mei zou plaatsvinden Hoewel Amenkaanse regeringsfunc tionarissen weigeren te spre ken van een "spoedoverleg", is er kennelijk haast geboden gezien de internationale si tuatie en de tegenstellingen die binnen het Westers bond genootschap zijn ontstaan. In Washington wordt gezegd dat de regering-Reagan er prijs op stelt snel met Mitter rand van gedachten te wisse len over allerlei internationa le kwesties, zoals de Oost- Westbetrekkingen, Midden- Amerika en het Midden-Oos ten. De socialistische Franse president wordt in de Ameri kaanse hoofstad momenteel beschouwd als de beste Eu ropese bondgenoot. Vooral Mitterrands harde opstelling jegens de Sowjet-Unie valt bij de huidige, fel anti-com- munistische regeerders in de VS in goede aarde. Toch ver mag de gunstige reputatie die Mitterrand in korte tijd heett verworven onder de Ameri kaanse leiders niet te ver bloemen dat hij op een aantal andere punten op een andere golflengte zit dan zij. Hoewel de Amenkaanse rege ring met tevredenheid de fel le Franse reactie begroette op de militaire machtsovername in Polen en op het aandeel van Moskou daarin, fronste zij de wenkbrauwen by het bekend worden van het Frans-Russische aardgascon tract. Reagan is tegen de con tracten van enige Westeuro- pese landen met Moskou voor de levering van Sibe risch aardgas en deze kwestie zal dan ook zeker aan de orde komen tijdens het bezoek van Mitterrand. Onder druk van de gebleken verdeeldheid tussen de VS en West-Europa inzake het Russisch aardgas en ook in verband met meningsver schillen over het treffen van sancties tegen Polen en de Sowjet-Unie. zullen Reagan en Mitterrand zeker bekijken hoe in de toekomst de Wes terse eenheid beter bewaard kan blijven. De regenng-Rea- gan zal bij het Franse staats hoofd aandringen op een ge meenschappelijke houding van de NAVO-landen tegen over Moskou en andere lan den van het Oostblok. Rea gan heett wat dit aangaat in eigen land te maken met steeds meer politici die in fel le bewoordingen dreigen met terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit West-Eu ropa, omdat de bondgenoten jegens de Sowjet-Unie een te slappe politiek zouden vol gen. Het punt van de kernwapens zal in ieder geval genoeg ge- meenschappelykheid opleve ren tussen Reagan en Mitter rand. Sinds zijn ambtsaan vaarding heett de laatste het zogenaamde dubbelbesluit van de NAVO om 572 nieuwe kernraketten voor de middel lange afstand in Europa te plaatsen altyd van harte ge steund. Midden-Amerika zal meer pro blemen opleveren tussen Mitterrand en Reagan. Parys heett het verzet in El Salva dor erkend als "representa tieve politieke macht", ter- wyl Washington de regering van Duarte steunt. Boven dien zal Frankrijk wapens gaan leveren aan de Sandi- nistische regering van Nica ragua, die er door de Amen kaanse regenng van beticht wordt marxistische guerrilla- groeperingen in Midden- Amerika van wapens te voor zien. Het bezoek van Mitterrand lijkt niettemin op een geschikt tijdstip te komen, omdat de regenng-Reagan momenteel open zou staan voor de Fran se kyk op de Middenamen- kaanse problemen, nu ze aar zelt tussen een directe inter ventie in El Salvador en een politiek van actieve afzijdig heid. ADVERTENTIE Gevaarlijk BRUSSEL (ANP) - Het invloedrijke (katholieke) Algemeen Christelijk Vakverbond in België heett zich gisteren, na het overleg dat de regering gevoerd heett met de sociale partners, uitgesproken tegen een aantal door de regering ontworpen bezuinigingsmaatregelen in de sociale sec tor. Dat is van aanzienlijke politieke betekenis, want geen Belgische regering heett ooit werkelijk buiten de steun gekund van het grootste Belgische vakverbond, het A.C.V.. Het A C V. verzet zich vooral tegen de begin deze week bekend geworden plannen van de regering om de kinderbijslag te verminderen, de werk loosheidsuitkeringen naar beneden te brengen en de mensen meer zelf te laten betalen voor het raadplegen van artsen. Het A C V. zegt dat er geen offers gevraagd mogen worden juist van die H sociale zekerheid moeten leven. Kreisky verklaarde maandag, toen het nieuws van het officiële be zoek van het Libische staats hoofd bekend werd en in politie ke kringen een storm van veront waardiging teweeg bracht, dat Libië de belangrijkste han delspartner van Oostenrijk is in Noord-Afrika. De Oostenrijkse oppositie kritiseerde het bezoek van Gadhaffi - het eerste officiële bezoek dat hij aan een westers land brengt - en noemde de Libi sche leider „de gevaarlijkste man ter wereld". De Oostenrijkers verdenken Ghad dafi ervan dat hij uit is op het ko pen van wapens en niet zo zeer op de levering van metalen pij pen voor de Libische olie-indus trie. PARIJS - De Franse regering heett gisteren besloten de oppo sitieleider van de Centraal Afri kaanse Republiek (CAR) niet uit te leveren aan de autoriteiten van zijn land. Dit is in officiële Fran se kringen vernomen. Patasse, de leider van de "bewe ging ter bevrijding van het Cen- traalafrikaanse volk", is vijf da gen geleden de Franse ambassa de in Bangui binnengevlucht en heett daar politiek asiel ge vraagd. Tarvo Moutbrood is gezond brood, 'i Bevat waarde- volle bestanddelen J uit de volle tarwekorrel. Voedingsvezels. Dit zijn o.a. v W I tarwezemelen die noodzakelijk rfert, - -j"'" -* '""izijn voor een evenwichtig ii- .V* Wj/-- -"C verloop van de spijsvertering 1 i»/C«e V -Zij vormen de onont- v heerlijke ballaststoilcn Moutbrood f ook lekker -r 'V Zetmeel. De voornaamste energiebron ut onze voeding Plantaardig eiwit Onmisbaar voor :n goede opbouw en ontwildteling van spieren en organen. Eiwit geeft energie Bovendien bevat Tarvo Moutbrood extra tarwe- kiemen en zemelen en die zijn belangrijk voor een goede spijsvertering. Kortom: als u dagelijks wilt - t genieten van lekker, "i 'f. gezond en licht 4 "tó V \W, R mij verteerbaar brood. yf'1 (l y ■m Kalk. Speelt een belangrijke rol bij de opbouw van beenderen, tanden en kiezen. verteerbaar brood vraag dan om Tarvo Moutbrood Tarvo Moutbrood. Elke dag gebakken door uw warme bakker. Vitamine B Werkt in de stofwisseling bij dc atbraak van glucose. Mineralen, o a ijzer. Noodzakelijk voor de aanmaak van rode bloedlichaampjes die de zuurstof door het lichaam voeren. Boterham. 340 kj of go kcal ge* Tarvo Meelfabriek B.V., Brielselaan 115,3081AB Rotterdam, tel: 010-85-22.22.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9