Onderwijs moet banen verdelen C »{11R Teamwerk bemoeilijkt tuchtrecht Spanning ten top in kabinet: waar is te bezuinigen? Statenlid zet zich zelf op non-actief Dertiende Penning afgeschaft Kamer doet beroep op minister: Zwart geld circuit bij Martinair in Lelystad Kamer stemt in met 5000 extra woningen Schots en scheef 'Goedhart DONDERDAG 11 MAART 1982 DEN BOSCH (GPD) Het CDA-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, ir. J. Siepman, heeft zijn werkzaamheden opge schort tot na een rechterlijke uitspraak. Siepman moet 26 april terechtstaan voor de Bossche rechtbank. Hij wordt ervan ver dacht op "strafrechtelijk niet toelaatbare wijze" voordeel te heb ben behaald bij de verbouwing van zijn woning in Vught. De gedeputeerde zou een voordeel van 60.000 gulden hebben ge noten bij de verbouwing van zijn woning in 1976. De verbou wing werd uitgevoerd door dezelfde aannemer die een bejaar dencentrum in Vught verbouwde. Siepman is penningmeester van de stichting waartoe het bejaardencentrum behoort. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Om een mid deleeuws belastingrecht af te kunnen schaffen is een wetsont werp ingediend bij de Tweede Kamer. Het gaat om het recht van de Dertiende Penning dat dateert uit de twaalfde eeuw en geldt voor enkele gebieden in Abcoude, Baambrugge. Vinke- veen en Kamerik. Bij grondver- kopen in die locaties wordt 7,7 procent (het dertiende deel) afge dragen aan de rechthebbenden. De regenng stelde Kamer nu voor dat recht af te schaffen. Om het financieel verlies voor de tegen- woordige rechthebbenden (de staat en drie groepen particulie ren) te compenseren zal nog 20 jaar lang bij elke grondverkoop in plaats van de oude 7,7 procent nu 10 procent worden afgedra gen. Na die twintig jaar is het af gelopen. Het recht van de Dertiende Pen ning is in de twaalfde eeuw inge steld door de toenmalige lands heren. de graaf van Holland en de bisschop van Utrecht. Die ga ven, toen hun gebied nog wilder nis was, delen uit ter ontginning, onder meer aan de heren van Ab coude en aan proost en kapittel van Sint Pieter m Utrecht. Als moeite voor hun ontginnings werk kregen zij dan het recht van de Dertiende Penning bij elke grondtransactie. Het bijzondere recht is tot op de dag van van daag voortdurend doorgegeven en van kracht gebleven. DEN HAAG (GPD) - Een zeer grote meerderheid in de Tweede Kamer is van mening dat de herverdeling van arbeid in het onderwijs centraal moet staan in de gesprekken die minister Van Kemenade zal hebben met de onderwijsvakorganisaties over het door hem voorgestelde „sociaal contract". In dat sociaalcontract wil de minister afspraken vastleggen met de vakbonden over het vrijwillig inleveren van salaris in ruil voor be houd en eventueel uitbreiden van de werkgelegenheid. Minister Van Kemenade. Dat bleek gisteren uit de steun die de regeringspartijen CDA en D'66, maar ook oppositiepartijen WD en PPR gaven aan een mo tie van het PvdA-kamerlid Mar tin Konings. Met deze breed ge steunde motie onderschrijft de Tweede Kamer de pogingen van minister Van Kemenade, om - gezien de zorgelijke werkgele genheidssituatie in het onder wijs - met de vakorganisaties te komen tot duidelijke afspraken over de bestemming van het sa laris dat onderwijsgevenden eventueel gaan inleveren. Minister Van Kemenade, die al met de onderwijsorganisaties aan het praten is over een dergelijk so ciaal contract, benadrukte in zijn antwoord op de vragen van de kamerleden naar aanleiding van zijn begroting nog eens de bij zonder moeilijke positie waarin hij zich bevind. Niet minder dan 83 procent van de SCHIPHOL (ANP) - Bij de vesti ging van Martinair in Lelystad heeft vanaf 1978 een zogenoemd 'zwart geld circuit' bestaan. Dit is gebleken na een eerste onder zoek in de inbeslaggenomen boekhouding van de vestiging door de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is uit verhoren van medewerkers van het bedrijf in middels komen vast te staan dat met name vanaf '78 met financië le manipulaties is begonnen. In die tijd was er veel vraag naar re clame- en lesvluchten, de vaste vlieginstructeurs niet geheel konden voldoen. Om die reden werden freelance piloten gebruikt die, zo zei de woord voerder, buiten de boekhouding om voor hun diensten werden betaald. Door lesgelden en reclame-inkom sten niet officieel in de boekhou ding te verwerken, werd een 'zwarte pot' door de medewer kers van Martinair gecreëerd, waaruit de freelance piloten dan weer werden betaald. ADVERTENTIE onderwijsbegroting bestaat uit salarissen en elke bezuiniging zal, nu de franje van de andere begrotingsposten al ruimschoots is verwijderd, onvermijdelijk in de hoek van de rechtspositie val len. De minister liet de Kamer dan ook weten dat er niet aan een beperking van de kosten per ar beidsplaats te ontkomen zal zijn, als grootscheepse werkloosheid voorkomen moet worden. De minister vertelde met zijn colle ga's van financiën en binnen landse zaken al in onderhande ling te zijn over een andere ma nier van het verdelen van de be zuinigingen over de verschillen de ministeries. „Veertig procent van de personeelslasten van de overheid zit bij het ministerie van onderwijs", hield hij zijn ge hoor voor. „Bij bezuinigingen door de overheid is, gezien de forse bezuinigingen bij Onder wijs, het 'dubbel pakken' van de onderwijsgevenden al snel een feit". De minister vond dit een goede zaak. Examengeld De honderd gulden examengeld voor he hoger beroepsonderwijs is van de baan. Minister Van Ke menade kwam met het intrekken van deze maatregel tegemoet aan de bezwaren die de kamerleden hiertegen hadden ingebracht. Voor 1982 kan de minister de 9,4 miljoen gulden die deze maatre gel zou opleveren vrij maken, omdat de HBO-wet dit jaar nog niet wordt ingevoerd. Voor de ja ren daarna zal nog een dekking voor deze post gevonden moeten worden. Bijna alle kamerleden waren te leurgesteld over de zeer karige manier waarop de bewindslie den omgesprongen zijn met het kort middelbaar beroepsonder wijs (kd.bo). Deze tweejarige, nu nog experimentele onderwijs voorziening voor jongeren die van het lager beroepsonderwijs afkomen, zou bij integrale invoe ring 40.000 jongeren een plaats kunnen bieden. Het betreft jon geren die nu vaak werkloos zijn, omdat ze geen passende voorop leiding hebben gehad. CDA, VVD, D'66 steunden dan ook een motie van Martin Konings (PvdA) waarin de bewindslieden opnieuw gevraagd worden geld vrij te maken voor invoering van het k-mbo per 1 augustus 1983. Maar staatssecretaris Deetman liet er geen onduidelijkheid over bestaan dat hij daarover zijn twij fels had. DEN HELDER - Een aantal Tweede-Kamerleden dook gisteren onder in Den Helder. De leden van de vaste kamercommissie voor defensie brachten een bezoek aan de Koninklijke Marine en mochten bij die gele genheid een tochtje op zee maken op de onderzeeër "Dolfijn" Het VVD- kamerhd Ploeg, die als ex-legerofficier zeer vertrouwd is met de krijgs macht, kroop als eerste in de onderzeeboot, gevolgd door Knol (PvdA). Schaper (D 66), Keja (WD) en Borgman (CDA). DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren met in stemming gereageerd op de 5000 woningen extra die het kabinet voor 1982 aan het woningbouw programma heeft toegevoegd. Bij de afwikkeling van het begro tingsdebat van volkshuisvesting spraken allen er hun tevreden heid over uit dat het kabinet aan de wensen van de Kamer tege moet is gekomen. Het debat over TILBURG (ANP) - Een 23-jari- ge Schot die op het punt stond te zweren levenslang lief en leed te zullen delen met zijn Tilburgse geliefde, belandde even later eenzaam in de cel. De man kreeg op het laatste moment niet een huwelijksacte maar een dag vaarding onder de neus ge duwd. Hij bleek in zijn vader land al getrouwd te zijn. Voor het feestelijke gezelschap was dit de reden om veront waardigd het Tilburgse ge meentehuis te verlaten, met achterlating van het bruids boeket. De Schot had zijn aanstaande op de mouw gespeld dat zijn Schotse vrouw was overle den. Bovendien had hy ge probeerd de burgerlijke stand te misleiden met valse papieren. de begroting werd enkele weken geleden onderbroken teneinde minister Van Dam gelegenheid te geven in overleg met zijn colle ga Van der Stee van financiën te bezien of de financiële ruimte voor de gevraagde 5.000 premie- huurwoningen gevonden kon worden. Nypels (D'66) vroeg in een motie de aandacht voor mensen die buiten hun schuld, als gevolg van de hoge hypotheekrente, in moeilijkheden zijn geraakt en mogelijk - gedwongen hun ei gen woning moeten verkopen. Voor mensen met lagere inko mens zou de regering een tijdelij ke overbruggingssubsidie in het leven moeten roepen, aldus het kamerlid. Van Dam liet weten niets voor een dergelijke subsi die te voelen. "Als we regels creëren voor ge dwongen verkoop dan is er de mogelijkheid gedwongen ver koop uit te lokken doordat men eenvoudig niet aan zijn verplich tingen voldoet. En bij gedwon gen verkoop zou dan de overheid te hulp moeten snellen", aldus de bedwindsman. Volgens Van Dam ligt er een doem op de huizenmarkt die er af moet. Het eigen woningbezit is een goede zaak aldus Van Dam en "ik zal er alles aan doen dat te blijven bevorderen". De marktsituatie maakt het de re gering onmogelijk het eigen wo ningbezit door allerlei extra maatregelen te bevorderen Sinds 1978 zijn de prijzen van woningen met veertig procent gedaald, daar zou men van moe ten profiteren aldus de minister. weerrapporten Voorzitter medisch tuchtcollege, jhr. mr. P.J.W. de Brauw: Amsterdam geheel bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg hagelbui regenbui regenbui regenbui licht bew. regenbui onbew. licht bew. onbew. regenbui half bew. wolkbreuk half bew. half bew. onbew. onbew. licht bew. Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casa -blanca half bew. Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. UTRECHT (ANP) - Werken met teams in de gezondheidszorg be moeilijkt het werk van de medi sche tuchtcolleges. Soms is moeilijk na te gaan wie van de betrokken artsen verantwoorde lijk kan worden gesteld voor een fout of nalatigheid. Ook komt het voor dat tuchtcolleges klachten die in wezen gegrond zijn, moe ten afwijzen, omdat ze tegen de verkeerde arts zijn gericht. Dit blijkt uit een pre-advies dat jhr. mr. P.J.W. de Brauw, voorzitter van het Centraal Medisch tucht college in Den Haag, heeft uitge bracht voor de komende verga dering van de Vereniging voor Gezondheidsrecht. Het zeer omvangrijke pre-advies gaat over "de samenwerking in de geneeskundige behandeling en verzorging van patiënten". Mr. De Brauw signaleert ook pro blemen bij waarneming Bij klachten tegen waarnemers blijft de arts voor wie wordt waargeno men, buiten schot. Toch blijkt volgens mr. De Brauw herhaal delijk dat de manier waarop de waarneming is geregeld en de wijze waarop de waarnemer is in gelicht, zodanig zijn dat tucht rechtelijk gezien ook de arts voor wie wordt waargenomen, nala tigheid verweten kan worden. Maar als de klacht niet tegen hem is gericht, kan het tuchtcol lege hem niet in de zaak betrek ken. Gegevens Van groot belang noemt hij het vastleggen van gegevens waarop een waarnemer kan afgaan. Maar volgens hem gebeurt dat maar zelden. Hij vraagt zich af of een waarnemer wel mag aanvaarden dat hem zonder enige verdere in formatie de verantwoording voor een heel patiëntenbestand wordt overgedragen. In ziekenhuizen, waar bij een be handeling altijd een groot aantal zorgverleners gezamenlijk be trokken is, is het volgens mr. De Brauw dikwijls moeilijk of on mogelijk vast te stellen bij wie de schuld van een fout of commis sie ligt, terwijl die toch ernstige gevolgen kan hebben. Mr. de Brauw noemt het vastleg gen van gegevens en het vormen van dossiers een onmisbaar on derdeel van de uitoefening van de geneeskunst. In de zieken huispraktijk is de verslaglegging gewoonlijk voldoende. Maar wanneer een fout is gemaakt wordt herhaaldelijk tekortge schoten. Dat dan soms de tijd ontbreekt om direct het nodige vast te leggen vindt mr. De Brauw begrijpelijk, "Dat dit later niet met de grootste zorgvuldig heid gebeurt is onbegrijpelijk, wellicht psychologisch verklaar baar, maar onaanvaardbaar" Wensen Vaak ontbreken persoonlijke wen sen van patiënten, die bij een eer ste bezoek aan de specialist of bij de verwijzing door de huisarts zijn aangemeld. Het gebruik dat de patiënten door assistenten worden opgevangen, werkt dit euvel in de hand. De chirurg ope reert zonder de patient tevoren te hebben gezien en die moet af gaan op wat een assistent de vo rige avond bij een gesprek heeft opgevangen en genoteerd, ris keert het verwijt van zeer onvol doende zorg wanneer hij niets af weet van een ter zake doend ver zoek of een mededeling. Mr. De Brauw zegt ook. dat het van het grootste belang is dat specia listen noteren welke mededelin gen zij de patient vóór zowel als na de behandeling hebben ge daan. In de praktijk van het tuchtrecht komen vaak gevallen voor waarbij een beroep wordt gedaan op een mededeling van artsen of verpleegkundigen die bij de patiënt verwarring heeft veroorzaakt omdat die niet klopt met vroegere, of door anderen verstrekte informatie. ADVERTENTIE tegels-plavuizen Hoorn 126a, Alphen a d Rijn Telefoon 01720-22100 De vroege crisis van oktober jl. even vergetend, staat het ka binet-Van Agt II - dat van daag precies een half jaar oud is - voor de moeilijkste da gen uit zijn korte bestaan. De aandacht is vooral gevestigd op het gegoochel met miljar den. maar daarachter ligt le vensgroot de vraag of dit ka binet is opgewassen tegen de beproevingen die 's lands ontredderde economie van zijn bestuurders vraagt. Die bestuurders hebben elkaar de afgelopen weken met drei gende taal om de oren gesla gen. Van Agt kondigde - te vroeg - grote spanningen aan, PvdA-voorzitter Van den Berg zei rekening te hou den met het einde van dit ka binet en minister Den Uyl zei gisteravond nog dat de coali tie ten einde is als er niet ge noeg geld voor zijn banen plan op tafel komt (lees: als er teveel wordt bezuinigd). Voorpostengevechten voor de discussies die vanavond in het zg. „kernkabinet" en morgen in de voltallige mi nisterraad moeten losbran den over de Voorjaarsnota. Dat is de financiële tussenba lans, die bezuinigingen zal moeten bevatten om het fi nancieringstekort van de overheid dit jaar binnen de perken tehouden en waarin zal moeten staan hoe het ka binet het vorige week gepre senteerde werkgelegenheids plan van Den Uyl denkt te betalen. Via de media is de Nederlandse bevolking de laatste tijd over spoeld met cijfers over bezui nigingen. voorstellen van links en rechts, rijp en groen. Hierna volgt een overzicht van wat er nu aan voorsteUen op tafel ligt en waarover mo gelijk morgen een beslissing valt. Formule Op basis van een afspraak uit het regeerakkoord worden de bezuinigingen, om hoeveel miljarden het ook gaat, vol gens een vaste formule „ver sleuteld". Die formule luidt 3 (sociale zekerheid): 3 (ambte narensalarissen): 2 (begrotin gen ministeries): 1 (volkge zondheid). Maar daar houdt de eensge zindheid op. Over het hoe veel en het hoe waren de drie regeringspartijen het tot gis teravond laat nog volstrekt oneens. Het hoeveel is nog het makkelijkst in kaart te brengen: de PvdA wil niet meer dan 1,5 tot 2 miljard be zuinigen. Meer kan onze samenleving volgens de socialisten niet verdragen in één jaar. Wel willen de socialisten nu al harde afspraken maken over meer bezuingingen (ca. 3 mil jard) in 1983. De helft van die bezuinigingen moet volgens minister Den Uyl direct voor de stimulering van de werk gelegenheid gebruikt wor den. Maar CDA en D'66 vin den dat dan ook slechts voor de helft sprake is van echte bezuinigingen. De CDA-ministers in het kabi net houden voorlopig nog vast aan 4,5 miljard bezuini gingen in 1982 Alleen dan kan het financieringstekort van de overheid worden te ruggebracht tot ongeveer 6.5 procent. D'66 ten slotte kiest voor de gulden middenweg De Democraten willen 3 tot 3.5 miljard bezuinigen, maar willen dat daarnaast nog eens een miljard gulden wordt uit getrokken voor directe steun aan het bedrijfsleven. CDA Het CDA heeft voorgesteld per 1 juli alle ambtenarensalaris sen en sociale uitkeringen te bevriezen, dus geen prijs compensatie te geven. Dat le vert dit jaar nog 1,5 miljard op. Speciale maatregelen (weer een eenmalige uitke ring bijvoorbeeld) zijn dan nodig om de koopkacht voor de minima dit jaar op -1 pro cent te houden, zoals in het regeerakkoord is afgespro ken. Volgens de verdeelsleutel moet dan ide sector van sociale ze kerheid en ambtenarensala rissen nog eens 1,5 miljard gevonden worden Die ko men er in de CDA visie via beperking van de kinderbij slag (700 miljoen) en via en kele andere maatregelen, zo als het verlagen van de hoog ste uitkeringen van 80 naar 70 procent van het laatstgeno ten inkomen, door een geli deUjker groei naar de hoogste uitkering en door te korten op uitkeringen in gezinnen met meer dan één inkomen. Deze maatregelen kunnen nooit helemaal dit jaar al wor den ingevoerd. Met name CDA-fractieleider Lubbers is bereid een hoger financie ringstekort te aanvaarden al nu maar harde afspraken over die. deels al in het re geerakkoord genoemde, maatregelen worden getrof fen. Ten slotte wil het CDA op de volksgezondheid 250 miljoen bezuinigen, maar het is nog onduidelijk hoe dat moet worden ingevuld. Verder zul len de diverse departemen ten samen nog eens 800 mil joen moeten inleveren. En el ke minister moet zelf maar zien waar hij dat weghaalt. Totaal komt dit op een bezuini- gingsprogramma van iets meer dan 4 miljard. D'66 Evenals het CDA (en de PvdA) wil ook D'66 bezuinigen op de kinderbijslag. Daarvoor zyn diverse varianten denk baar. waarover nog geen overeenstemming bestaat Bevriezing van de kinderbij slag levert dit jaar het minst (100 miljoen), een inkomen safhankelijke kinderbijslag het meest (700 miljoen) op. Kiezen PvdA en CDA beide voor ongeveer 700 miljoen bezuinigingen op de kinder bijslag, D'66 rekent met niet meer dan 500 miljoen. Een aantal andere sociale maatre gelen, zoals de invoering van de anti-koppelbazenwet, ver laging van de bejaardenaf trek, anti-cumulatiemaatre gelen in de WAO, de invoe ring van ec-n glijdende schaal bij sociale uitkeringen en be perking van de pwmlwtl tutie in de AOW moeten vol gens D'66 maximaal 700 mil joen opleveren. Totaal ligt zo dus 1J2 miljard op tafel in de sector van de so ciale zekerheid. Ook D'66 wil 800 miljoen bezuinigen op de diverse departementale be grotingen en nog eens 300 miljoen op de volksgezond heid. Blijft voor de Democra ten nog eens 1,2 miljard te be zuinigen over Daartoe willen zy alle lonen, sa larissen en uitkeringen per juli bevriezen: geen prijscom pensatie dus, een algemene loonmaatregel. Maar gister avond was nog niet bekend wat dat werkelijk aan bezui nigingen zou kunnen opleve ren. Een deel ervan wordt im mers weer ongedaan ge maakt omdat by lagere lonen de belastinginkomsten zullen dalen en bovendien de beste dingen sterk zullen teruglo pen (minder omzetbelasting) CDA en PvdA hebben het voor stel al van de hand gewezen pvda De PvdA-voorstellen zien er het simpelst uit Zij beslaan dan ook het laagste bedrag Zoals al gezegd wil de PvdA dit jaar nog ruim 700 miljoen weghalen via invoering van een inkomensafhankelyke kinderbijslag (byslag naar draagkracht dus). In 1983 moet dat al het dubbele ople veren. Daarnaast wil minister Van Thyn een korting aanbren gen op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers van 2 procent. Levert dit jaar 700 miljoen op. De helft daar van moet gelden als voor schot op het in 1983 ook in het bedryfsleven in te voeren li; ringsloon Ten slotte vult de PvdA deze bedragen aan met 300 miljoen gulden via bezuinigingen op de volksgezondheid en 400 mil joen op de diverse departe menten tot iets meer dan 2 milj ar Uit deze bry van voorsteUen moeten in de eerste plaats de ministers Van Agt. Den Uyl. Van der Stee, Terlouw en Van Thyn een bruikbaar' mengsel zien te brouwen Uit bovenstaande zou je denken dat daarvoor goede reken kunst een eerste vereiste is Dat moge onmisbaar zyn. ge noeg is het niet Met poUtieke wil komen zy wellicht verder De twyfels daarover zyn in politiek Den Haag echter met van de lucht HANS DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7