'Wij willen gewoon bij studieproblemen helpen Museum Lakenhal zoekt sponsors Traditionele Rommelmarkt in Menkenhal Nog geen oplossing voor 'afvalslakken' Luchtvaart bedrijf komt naar Leiden PAGINA 4 Leiden DONDERDAG II MAART 1982 I Voor sportverenigingen LEIDEN In de Ton Menkenhal begint morgenavond de jaarlijkse Rommelmarkt Sport In die voor de zesde maal wordt gehouden. Er is geen officiële openingshandeling. Feyenoord-voetballer Wim Van Hanegem, die de officiële opening zou verrichten, heeft het laten afweten wegens televisieverplichtingen. De Rommelmarkt Sport In is een evenement waar jaarlijks dui zenden mensen op af komen. Vorig jaar bijvoorbeeld bedroeg het bezoekersaantal 12.000. De markt is een gelegenheid voor sportverengingen om hun kas te spekken. Leden van deze clubs zyn de standhouders; de opbrengst gaat naar hun vereniging. Er doet dit jaar een record aantal sportverenigingen aan de rom melmarkt mee: 85. Zij zijn afkomstig uit Leiden, maar ook uit Leiderdorp, Voorschoten, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Wasse naar, Valkenburg en Katwijk. Tijdens de rommelmarkt zullen enkele prijzen worden uitgereikt aan mensen die zich voor het verenigingsleven verdienstelijk hebben gemaakt. Ook is er muziek in de Ton Menkenhal. Zater dagavond, van acht tot elf uur, treden de Zoeterwoudse Sweet Wood Dixie Stompers met enkele straatzangers op. Zondagmid-' dag, van twee tot vijf, is de beurt aan de Leidse Old Black Horse Saloon Band. Zondag houdt de atletiekvereniging De Bataven een prestatieloop in het kader van de rommelmarkt. Het startschot valt om elf uur bij de Ton Menkenhal; deelnemers kunnen kiezen uit drie af standen: vier, acht en twaalf kilometer. Zij kunnen zich van half tien af in het restaurant van de Ton Menkenhal inschrijven en dienen wel in trainingspak te verschijnen, omdat er geen kleed gelegenheid beschikbaar is. De openingstijden van de Rommelmarkt Sport In zijn: vrijdag avond van kwart over zeven tot half elf; zaterdag van tien uur 's ochtends tot elf uur 's avonds en zondag van tien tot vijf uur. Voor restauratie van schilderijen T PtnPM /~i— -.ij u:: _n LEIDEN Om geld bij elkaar te brengen voor de restauratie van schilderijen gaat mu seum De Lakenhal sponsors zoeken in het bedrijfsleven. Veel schilderijen van het ge meentelijk museum zijn no dig aan een opknapbeurt toe en de subsidie van de ge meente blijkt ontoereikend. Bedoeling is nu dat bedrijven een schilderij 'adopteren' en daarmee de kosten van de restauratie voor hun reke ning nemen. Eén bedrijf uit de Leidse regio ging al voor in het rijtje spon sors dat volgens De Lakenhal niet lang genoeg kan worden. Heineken Bierbrouwerij uit Zoeterwoude droeg bij in de restauratiekosten van de zo genaamde bierbrouwerska mer in het museum. Een der gelijk principe wordt overi gens ook gehanteerd door Dierenpark Wassenaar, waar particulieren en bedrijven een bijdrage leveren aan de verzorgingskosten van die ren. In ruil daarvoor prijkt op de kooien van de beesten een bordje met de naam van de 'pleegouder'. Ook De Laken hal wil, zij het bescheiden, aan naamsvermelding van de sponsors gaan doen. De Lakenhal heeft de laatste tientallen jaren een grote ach terstand opgelopen wat be treft de restauraties. Omdat dit niet op tijd is onderkend, zit het museum nu met 453 schilderijen die hard aan res tauratie toe zijn. Bovendien Directeur Wurfbain met een schilderij dat nodig aan restauratie toe i zyn er nog eens 37 schilderij en die niet eens meer op te knappen zijn: die zijn al ver loren. Tesamen maken deze 490 schilderijen bijna de helft Directeur Wurfbain van het museum heeft nu een pro gramma opgesteld volgens welke alle schilderijen in het jaar 2000 opgeknapt zouden zijn. Restauratie van een schilderij kost echter gemid deld zo'n 3.000 gulden, terwijl de gemeentesubsidie slechts 30.000 gulden per jaar be draagt. Wanneer er geen ex tra geld komt, betekent dat dat de restauratie van alle schilderijen nog eens hon derd jaar langer zou duren. Pogingen om bij het ministe rie van CRM geld los te peu teren liepen op niets uit. Vandaar dat De Lakenhal met een ander initiatief is geko men: adoptie van schilderij en door bedrijven. De leden van de commissie cultuur vroegen zich gisteravond echter af of ook dit initiatief genoeg geld zal opleveren. "Het is bekend dat de gul heid van het bedrijfsleven in deze tijden zijn grenzen heeft", bracht D'66-er Hoe- kema in. Ook Maat (PvdA) en Van Oosten (PPR) toonden hun angst dat er wellicht nog meer schilderijen verloren zullen gaan bij gebrek aan geld voor een opknapbeurt. Directeur Wurfbain noch wet houder Schoute kon deze angst wegnemen. Schoute: "Door dit soort acties zal het geld druppelsgewijs binnen- komen. Elk schilderij dat door instellingen van buiten af kan worden opgeknapt, is meegenomen". Om zoveel mogelijk sponsors aan te trekken zal in elk geval een tentoonstelling worden ge houden waarop bedrijven met hun eventueel toekom stig pleegkind kunnen ken nismaken. Eigen geluid In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat speelt mor genavond Willy Nilly, een vijf mansformatie uit Rotterdam "met een eigen geluid". Mogen we de organisatie geloven, dan kan de bezoeker zijn borst nat maken, want de band zal in het LVC officieel haar tweede elpee presenteren. Aanvang: 21.00 Wervelend In het LVC spelen zaterdag een Amerikaanse en een Duitse band: Unknown Gender en Ca- rambolage. De Amerikanen spelen naar verluid "swingen de en indringende metalen funkJrock" en de Duitsers bren gen "grappige en toch moderne pop plus een wervelende sta ge—act". Aanvang wederom 21.00 uur. Eigentijds De Amerikaanse groep Great Djeli zal op zondagmiddag 14 maart een optreden verzorgen in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1 te Leiden. We hebben hier te maken met een groep waarvan de muziek "het meest aan die van Flairck doet denken". Geknipoogd wordt er naar folk, western, rock en klas sieke muziek". Het concert be gint om 15.00 uur. Selfkicker In 't Gerecht aan de Lokhorst straat treedt zaterdagmiddag de Amsterdamse dichter John ny - the Selfkicker - van Doorn op. Aanvang 17.00 uur. Volksmuziek In de clubsoos van de Captain's club Leiden treedt zaterdag het Vlaardingse duo Benedicamus op. Het programma begint om 20.00 uur. Plaats: het Vogelnest, Nachtegaallaan, Leiden. Instuif In het LVC aan de Breestraat wordt zondagavond weer de maandelijkse volksdansinstuif gehouden. Zoals gewoonlijk be gint de instuif om 19.00 uur. Javaans In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt zondagmid dag tussen 14.30 en 16.00 uur de Javaanse gamelon bespeeld. Uitgevoerd worden klassieke Javaanse muziekstukken. Ge zien de beperkte plaatsruimte in de zaal is het raadzaam uw plaatsen tijdig te bespreken. Bel daarom: 071 - 132641 Met ontslag bedreigde studentenpsychologen en artsen: LEIDEN Het voorstel om de stu dentenpsychologen- en artsen te ontslaan, omdat zij geen nutti ge functie meer hebben, is vol gens twee van hen, Bert van Loon en André Smits, gebaseerd op een zeer fout beeld van de werkelijkheid. Van Loon: "Ze hebben de zaken flink versim peld. Ze denken nog steeds dat wij een therapeutische aanpak hebben, terwijl we gewoon stu denten met bijvoorbeeld studie moeilijkheden zo snel mogelijk willen helpen". En Smits voegt daar - niet zonder ironie - aan toe: "Wat de Leidse universiteit nu wil doen, is uniek in dit land". Voor de vijf studentenpsychologen (twee part-time) en vier studen tenartsen (eveneens twee part—- time) is geen plaats meer aan de Leidse universiteit, volgens de taakgroep studie- en studenten begeleiding. Deze commissie - opgericht in mei '81 - heeft in de afgelopen tijd bekeken welke ta ken de universiteit allemaal had (of zou moeten hebben) op het gebied van het begeleiden van, en het geven van voorlichting aan studenten. Waarom opheffen? Omdat volgens de taakgroep studenten evenals de doorsnee-burger gebruik kunnen maken van de niet-uni- versitaire maatschappelijke voorzieningen als zij in nood ver keren. Vroeger was dat wat moeilijker, omdat bijvoorbeeld psychiatrische behandeling voor studenten toen moeilijk te beta len was. Maar dat is veranderd; door de Algemene Wet Bijzonde- LEIDEN, ZOETERMEER - Er is voorlopig nog geen afdoende op lossing in zicht voor de 'afvals lakken' van de Leidse vuilver branding aan de Gabriêl Metzu- straat. De verwachting is dat pas in september de resultaten van een onderzoek naar gevaarlijke stoffen in de slakken bekend zul len zyn. Nu worden de slakken naar België afgevoerd, maar ge deputeerde Hoek van Dijke vroeg zich gisteren in Zoeter- meer af hoe lang de Belgen daar toestemming voor zouden blij ven geven. Zoals bekend hebben de vuilver brandingsinstallaties in de Rand stad grote moeite de afvalslak ken af te voeren. In Leiden werd de toestand kritiek toen België weigerde de slakken in te voe ren. Als noodoplossing werden de slakken naar Zoetermeer af gevoerd, maar na enige tijd ga ven de Belgen toch weer toe stemming de slakken naar dat land te brengen. Het lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland zei gisteren bij een werkbezoek van de staats secretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne Lambers-Hac- quebard aan Zuid-Holland onder meer dat hij "angst heeft dat de Belgen van de één op de andere dag de grens dichtgooien voor de slakken". Ook de Leidse vuilver branding zou daardoor met een slakkenprobleem kunnen wor den opgezadeld. Directeur F. van Overmeire van de Leidse vuilverbranding gisteren over het slakkenprobleem: "Nu hebben we nog geen moeilijkhe den met de slakken, maar ik ver wacht ze in de verre toekomst wel. De Belgen blijven geen Bel gen", zei hij. "Ze zullen op een gegeven moment de slakken niet meer willen hebben". Volgens hem is men in Nederland moreel verplicht hier het eigen vuil te verwerken. Overigens brengt het vervoer van de slakken naar Bel gië "ongelooflijk hoge kosten met zich mee". Per gezin moet er nu twaalf gulden per jaar meer op tafel komen om het huisvuil te verwerken. Bij de Leidse vuilverbranding denk met dat het niet zo'n vaart loopt met giftige stoffen in de slakken, maar de provincie staat er wat kritischer tegenover. Hoek van Dijke: "Op grond van onze gegevens zeggen wij: voor zichtig". Mocht het gevaar mee vallen dan zullen de slakken wel licht kunnen worden gebruikt als bouwmateriaal, onder andere voor de aanleg van wegen. Staatssecretaris Lambers-Hac- quebard: "We zullen de slak wat minder negatief moeten benade ren. Het blijft perspectieven bie den als bouwmateriaal". re Ziektekosten zijn de materiële drempels voor studenten om zich tot de maatschappelijke voorzieningen voor hulpverle ning te wenden verdwenen. Maar er zijn volgens de taakgroep meer redenen om de studenten psychologen en -artsen te ver drijven. Neem de psychologen, vijfeneenhalve formatieplaats sterk. Jaarlijks maken zo'n 300 studenten van hun diensten ge bruik, op een totaal van ruim 15.000 studenten. En dat is zeer weinig, oordeelt de taakgroep. Wat betreft de stu dentenartsen (1.7. formatie plaats): ook zij houden zich voor al bezig met psychische proble men en daarom is hun rol naar de mening van de taakgroep gelijk aan die van een huisarts of van een psycholoog. Nee, volgens de taakgroep is het beter deze voorzieningen op te doeken en het geld te besteden aan - nuttiger - zaken. Interes sant is overigens te lezen dat de sportende student naar de me ning van de commissie zich niet hoeft aan te sluiten bij een Leid se sportvereniging wil hij de spieren sterken. De sportvoorzie- ningen voor studenten dienen gehandhaafd te blijven. Of het illustratief is voor de werk wijze van de taakgroep of niet, dat laten Van Loon en Smits bui ten beschouwing, maar het is wel een feit dat leden van de taak groep slechts één keer bij hen op bezoek zijn geweest. Van Loon: "Het gesprek duurde een uurtje. Ja, daarvoor hebben we ze wel veel informatie gegeven, maar wat vind je daarvan terug in hun rapport - niets". Van Loon en Smits zeggen beiden dat ze de bui niet hebben zien hangen. Integendeel, zij ver wachtten juist dat er positief over hun werkzaamheden zou worden geoordeeld. Van Loon: "Jaren geleden was onze aanpak therapeutisch, maar daar zijn we vanaf gestapt. Nu zijn we veel LEIDEN - Het hoofdkantoor van het luchtvaartbedrijf Schreiner verhuist van Scheveningen naar Leiden. Eurocommerce bouwt voor Schrei ner een nieuw kantoor aan de Plesmanlaan in Leiden. Aan het eind van dit jaar moet het kan toor klaar zijn. Bij Schreiner werken tachtig mensen. Schreiner vliegt helicopters en klei ne vliegtuigen, vooral voor de olieboorplatforms op zee. "We zit ten te krap in Scheveningen. En Leiden ligt dichtbij Schiphol en b»j Den Haag", motiveert direc teur Schreiner jr.. de keuze voor Leiden. meer gericht op problemen die samenhangen met het onderwijs. Zo'n cursus examenangst die we geven is een daar een goed voor beeld van". Het alternatief dat de taakgroep voorstelt - studenten met moei lijkheden moeten maar externe bureau's bezoeken - is volgens Van Loon en Smits maar met één woord te typeren: onzinnig. Smits: "Die taakgroep had juist moeten weten dat wij over pro fessionele know-how beschik ken die die bureau's niet hebben. Bovendien, je stapt bij ons mak kelijk naar binnen, maar je gaat niet zo makkelijk naar een ex tern bureau. De drempel is daar veel hoger, zoals dat heet". Volgens Smits valt het overigens nog maar te bezien of externe bu reau's eigenlijk wel zo bly zullen zijn met een toeloop van studen ten: "Want afgezien van het feit dat ze de deskundigheid missen is het ook nog eens een keer zo dat ze de mankracht waarschijn lijk met eens hebben om al die mensen op te vangen". t: "wat de Leidse universiteit nu Serieus Waarom kan een extern bureau een student in studienood eigen lijk niet helpen? Het ontbreken van deskundigheid, dat klinkt een beetje te algemeen. Van Loon: "Een student die een ex tern bureau bezoekt, krijgt te maken met een therapeutische aanpak. De student zegt bijvoor beeld: ik heb studieproblemen. Waarop de therapeut zegt: en hoe is je verhouding met je moeder. Of jij zegt: dit vak ligt me niet. Waarna de therapeut je vraagt: masturbeer je vaak? Kijk, die zware aanpak kennen wij al lang niet meer. Die externe bureau's werken wel zo serieus". De taak van de studentenpsycholo gen kan volgens Smits en Van Loon zeker niet helemaal wor den overgenomen door studiebe geleiders binnen de faculteiten en decanen. Smits: "Soms zegt een studiebegeleider: ja, daar voor moet je toch echt bij het bu reau studentenpsychologen zijn, want ik ben geen psycholoog. Wordt het advies van die taak groep opgevolgd, dan kan dat il doen, is unielc in dit land". (Foto: Holvast). niet meer. Bovendien, wij onder steunen ook de begeleiders. Dat valt dan ook weg". Het argument van de taakgroep dat het bureau moet worden op geheven, omdat op 15.000 stu denten slechts 300 mensen ge bruik maken van deze voorzie ning, valt volgens Smits en Van Loon moeilijk te verdedigen. Smits: "In de eerste plaats zijn deze cijfers niet hoger of lager dan het landelijke gemiddelde, en dan: wat zeggen die cijfers nou bijvoorbeeld over de aard van de problemen. Niets toch?". Op de vraag hoe groot zij de overle vingskansen van hun bureau schatten, antwoorden beide he ren verschillend. Van Loon zegt: "Ik ben eerlijk gezegd nogal somber; ja, ik zie het duister in". Smits daarentegen: "Ik ben wat optimistischer, want ik neem toch aan dat bijvoorbeeld de le den van het dagelijks bestuur van de universiteit over een rede lijke wijsheid beschikken". WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4