Indal blijft toch in Leiden C D- "Allerarmsten zijn ook nu in Polen het slechtst af" Europa-museum in Burchtzalen Hondenshow in Leiden Verhuizing van de baan: werk voor veertig mensen behouden FNV TEGEN KORTIHC ZIEKENGELD Leidse stadsrubriek DONDERDAG 11 MAART 1982 Leiden LEIDEN - De Russische terriër en de Chinese Shar-pei vor men twee pronkstukken op de clubmatch die de kynolo- genvereniging Rijnland zon dag in de Groenoordhallen houdt. In totaal zullen 335 honden en 92 verschillende rassen voor heel wat gekef zorgen. Ook stamboomloze honden zijn aanwezig en zul len om een speciale beker strijden. De beste hond van 'Clubmatch 1982' ontvangt een zilveren legpenning van de gemeente Leiden, die wordt overhan digd door loco-burgemeester Waal. In totaal zijn er 41 be kers te winnen. Ook zijn er in de Groenoordhal len stands aanwezig, onder meer van de Dierenbescher ming. Het Leids Dierenasiel neemt een aantal 'baasloze' honden mee. Men hoopt zon der hond de hallen weer te verlaten. 'Clubmatch 1982' is van 's morgens tien tot 's middags vijf uur geopend. De Chinese Shar-pei fronst het voorhoofd, bij het zien van de fotograaf Zondag in de Groenoordhallen. Chauffeur Goekoop terug uit Polen LEIDEN - "Het leger bestuurt in Polen op alle niveau's mee. In de kamer naast die van de burge meester van Torün zit de militai re commandant. Die controleert het bestuur. De mensen kunnen naar hem toe om zich te bekla gen". Het vierde hulptransport van de Stichting Regio Leiden Helpt Polen is gisteravond in Leider dorp teruggekeerd en één van de deelnemers, de Leidse burge meester Goekoop (die als chauf feur was meegegaan) geeft zijn indrukken weer. "Een dag in een provincieplaats is te weinig voor een goede indruk. Bovendien verschillen de meningen in Po len zelf aanzienlijk. De zaak lijkt wel minder chaotisch dan in de cember (voordat in Polen de staat van beleg werd afgekon- LEIDEN - Het Leidse computerbedrijf Indal blijft in Lei den. De werkgelegenheid van ruim veertig mensen blijft hierdoor voor Leiden behouden. Bij Indal is maanden gepraat over verhuizing omdat de moderne fabriek aan de Admiraal Banckertweg dit jaar veel te groot zou worden. De Amsterdamse tikmachinefabriek IBM besloot namelijk het werk terug te trekken dat sinds jaar en dag was uitbesteed aan Indal. Ruim dertig mensen is ontslag aangezegd en een grote afdeling op de fabriek komt binnenkort leeg te staan. Een nieuwbouwplan van Indal in Rijswijk samen met het Haagse zuster bedrijf Van Swaay Scheeres gaat echter niet door. Door uitbreiding van de computersector hoopt de directie van Indal de fabriek aan de Admiraal Banckertweg toch weer vol te krijgen. Computers voor klimaatregeling in tuinbouwkassen is de eigenlijke stiel van Indal; de massaproduktie van tikonderdelen voor IBM is (tot 31 maart) niet meer dan een belangrijke nevenactiviteit. Hoop De directie van Indal heeft haar hoop voor het komende jaar vooral ge richt op de verdere ontwikkeling van een zogenaamde substraatcom puter, een 'alleskunner' op het gebied van automatische voeding van kasgewas. Dit betekent op vrij korte termijn uitbreiding van de werk gelegenheid bij Indal. "Helaas kunnen we hiermee de 'IBM'-werkne- mers niet terug in dienst nemen", vertelt bedrijfsleider Homulle. "Het gaat hierbij om werk op hoog niveau". moeting van verschillende cultu ren te analyseren". Aan de tentoonstellingen wordt onder andere meegewerkt door de Verenigde Naties, Het Hoge Commissariaat voor vluchtelin gen, de Unesco, het Nederlandse Rode Kruis, verscheidene am bassades, diverse kerkgenoot schappen, verscheidene departe menten, een vijftigtal humanitai re verenigingen en zeer vele vrij willigers. Naast de exposities biedt het Euro pa-museum nog het volgende: het jeugdmuseum, een reeks creatieve activiteiten en het cul turele centrum dat een uitge breid naslagarchief bevat. LEIDEN - In de Burchtzalen zul len van 22 maart tot en met 10 april tegelijkertijd drie omvang rijke, gratis toegankelijke ten toonstellingen worden gehou den, te weten: "Onze vrienden de Surinamers", "Geen herberg, geen stal" over vluchteling, ver drevene en balling en "Goede buren", over onder meer buiten landse werknemers in Neder land. Deze exposities behoren tot de reeks van reizende activiteiten van het Europa-museum, dat "sedert jaren doende is spannin gen in de samenleving bij ont- ADVERTENTIE l.v.m. een staking bij de reinigingsdienst zullen de ge bruikelijke taken van de dienst niet worden uitgevoerd van dinsdag 9 tot dinsdag 16 maart a.s. Het gaat hierbij om de huisvuilophaaldienst, de grof- vuilophaaldienst en het ledigen van containers en laadkisten. Daarom verzoekt het gemeentebestuur u dringend om "voor" dinsdag 16 maart geen huisvuil of grofvuil langs de weg te zetten om ernstige vervui ling van de stad te voorkomen. digd). Er is een strenge voedsel distributie, er is weinig maar voor iedereen wat. Al komen de allerarmsten er ook nu het slechtst van af. Niemand weet exact wat de toekomst zal bren gen" De reis van Leiderdorp naar Torün wordt door chauffeur Goekoop als "voorspoedig" bestempeld. De controles aan de grenzen wa ren minder streng dan bij vorige gelegenheden, al moesten de fo totoestellen worden ingeleverd en al keek een Oostduitse doua ne-beambte wat vreemd op toen hij opeens een kip hoorde kake len. Een van de chauffeurs ver voerde een haan en twee kippen bestemd voor de stoker van het medisch sociaal centrum in To- run. Het kloeke trio heeft onge schonden dat doel bereikt. De vijf vrachtwagens die de stich ting ditmaal had weten te be machtigen, vervoerden goederen (medicijnen, voedsel, kleding) met een waarde van zo'n tachtig duizend gulden. Afgelopen zater dag zijn de wagens vertrokken Zondagavond arriveerde de tien koppige delegatie in Tonin. Daar werden contacten gelegd met het plaatselijk comité en de volgen de dag werden de goederen ge lost. Niet alleenin Tonin zelf, maar ook in de (wijde) omgeving. Zoals spullen voor een bejaar dentehuis en een kindertehuis, waarvoor speciaal in LPEIDER- DORP actie WAS GEVOERD Burgemeester Goekoop voerde diverse gesprekken, onder meer met zijn ambtsgenoot van Torün. Uitgekleed Dinsdagochtend vertrok de dele gatie van de Stichting Regio Lei den Helpt Polen weer. Goekoop: "Bij de grens werden de heer Pa ling (de tolk) en ik nagenoeg uit gekleed. Maar aangezien wy nooit smokkelen en hele brave mensen zyn, mochten we door gaan". De conclusie die de Leid se delegatie uit de reis heeft ge trokken is dat Polen nog altijd behoefte aan hulp heeft, maar dat daarbij zeer gericht gewerkt moet worden 'Niet alle voedsel hulp is nog nodig, maar er is wel behoefte aan specifiek voedsel", zegt Goekoop "Kleding lykt minder nodig, medicynen wel. Maar dat r brtxiifll is aan hulp blijkt wel uit het feit dat uit een van de wagens pakketten die voor particulieren waren be stemd. zijn gestolen. Het blijkt ook uit de kinderen die ons on derweg probeerden tegen te hou den en zich daarby soms byna lieten overryden". De stichting is van plan nog min stens twee hulptransporten naar Polen te laten ryden De vertrek datum van het eerstvolgende is voorlopig op tweede paasdag be paald CDA houdt verkiezings bijeenkomst LEIDEN - Het CDA houdt dins dagavond een verkiezingsbyeen- komst met het oog op de provin- ciale-statenverkiezingen Leiderdorper J W Hckkelman. lysttrekkcr voor de statenknng Leiden, houdt een inleiding over de Provinciale Staten van Zuid- Holland Het Leidse gemeente raadslid M M Kokxhoorn-Pa- penhove, kandidate voor de sta ten, zal ingaan op de Leidse pro blemen en wat een statenlid daaraan kan doen. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discus sie. De CDA-bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Wiener- wald aan de Steenstraat en be gint om acht uur. ADVERTENTIE De substraat-computer, waar Indal nu haar hoop op heeft gevestigd, een alleskunnerop het gebied automatische voeding van kasgewas. 12 MAART AKTIEDAG 12 tot 2 UUR PROTESTMEETING STADHUISPLEIN KOMT ALLEN! door René van der Velden Jaap Visser 'In the ghetto' (1) Jenny Gressie uit de Lopsen- straat is bang voor de verpau pering van Transvaal, beter bekend als de Hakbijlen- buurt, het wijkje achter het belastingkantoor. De Trans- vaal-bewoners zitten onder hand tot aan hun nek in de rotzooi. Jenny Gressie luidt de noodklok: "Het lijkt hier wel een getto". De renovatie in Transvaal is achter de rug. De rotzooi is gebleven. Jenny Gressie: "Drie jaar lang hebben hier containers gestaan in ver band met de renovatie. Drie jaar lang kwamen ze uit alle delen van de stad hier hun vuil dumpen. De containers zijn weg maar de vuildum- pers komen hier nog altijd. We waren echt blij met de re novatie. We dachten dat de wijk eindelijk zou opknap pen. Nu staan er leuke huizen maar het is nog altijd een vre selijke rotzooi. Er komen bij mij wel eens mensen over de vloer die vragen: joh, ze zou den de boel hier toch renove ren. Wanneer beginnen ze dan?" Het speelterreintje in de Lopsenstraat: één van de vuilnisbelten tn de Hakbijlenbuurt (links) De leegstaande fabriek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg Heerlijke plaats voor de kinderen c ravotten maar het is er levensgevaarlijk. Bovendien ligt het er barstensvol met vuil en ritselt het vc ratten", (rechts). (Foto n< iny Gressie raakte in alle sta ten toen zij afgelopen zater dag in deze krant over de ac tie 'Goed gepakt - goed ge zakt' va de reiniging las. "Als je een doosje voor je deur hebt staan dan maken ze daar een heel drama van. Maar hier voor de deur ligt een speelveldje dat dienst doet als vuilnisbelt. Daar doen ze helemaal niets aan. Afgelo pen vrijdag kwam er een gro te optocht door de straat. Eerst de interessante 'reini- gingscontrolewagen'. toen een vuilnisauto en als klap op de vuurpijl een veegwagentje dat met een noodvaart het speelterreintje voorbij reed. Dat was natuurlijk veel te veel werk Het enige waar de reinigingsheren naar keken was of de touwtjes wel goed om de vuilniszakken zaten. Als ik zoiets meemaak dan vraag ik me toch werkelijk af waarom ik reinigingsrechten betaal". 'In the ghetto' (2) Al bijna dertig jaar woont Jen ny Gressie in de Hakbijlen- buurt. "Ik ben hier opge groëid. Het is altijd een grote pestzooi geweest. Nu zitten m'n zoons van 9 en 11 jaar ook in de rommel. Ze spelen tussen de ratten, joekels van beesten. Ze kunnen hier in de wyk nergens anders dan in de rotzooi spelen Die jon gens vinden het heerlijk om te ravotten in de leegstaande fabriek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg. Ik kan ze er maar met de grootste moeite vandaan houden. Het is daar levensgevaarlijk. Bovendien ligt het er barstensvol met vuil en ritselt het van de rat ten Ik ben als de dood dat als het zaakje daar straks tegen de vlakte gaat de ratten onze wyk intrekken. Dne jaar lang heb ik vanwege de renovatie m'n ramen en deuren dicht moeten houden. Straks moet Volgens Jenny Gressie hebben "de heren opzichters van de reiniging proppen in hun oren". Talloze keren .heeft zy aan de lijn gehangen om te vragen of er iets gedaan kon worden aan de vuilnisbelten in Transvaal "Steeds weer kreeg ik te horen dat ze on middellijk een veegwagen zouden sturen om de rotzooi weg te halen. Het moet nóg gebeuren". Ondanks de renovatie is Trans vaal nog altyd een achterge stelde wijk. vindt Jenny Gressie "Op het stadhuis en bij de reiniging denken ze ach. het is toch maar de Hak bylenbuurt". By de reinigingsdienst schuilt de verantwoordelyke opzich ter de schuldvraag van zich af Volgens hem zijn de vele buitenlanders die in de wyk wonen voor een belangryk deel schuldig aan de vervui ling omdat ze niet van de rei- nigingsvoorschriften op de hoogte zijn. In dat geval zou het toch aardig zyn om eens met een tolk langs de Turkse en Marokkaanse deuren te gaan Over het tot vuilnisbelt den speelterreintje zegt de opzichter "Daar blijven wy vanaf Da's het pakkie an van de plantsoenendienst" Reinigingsvoorlichter Mari Tol is bost bereid om samen met de Transvaal-bewoners een uitgebreide schoonmaakac tie op te zetten. "Als de bewo ners naar mij toekomen wil ik ze best helpen Zo'n wijkje kunnen wc in één dag aan pakken We kunnen op die dag ook voorlichting geven aan do Marokkanen en Tur ken die er wonen. We kunnen bijvoorbeeld een geluidswa gen rond laten gaan met ie mand die Turks cn Marok kaans in de microfoon kan kleppen. Ik zie dat wel zit ten Jenny Gressie: "Ik ook".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3