Onderzoek Zeeburg: TNO te duur Sportclub Rijnsoever voelt zich benadeeld Hillegoin Noordwij kerhout idest toch weer voor Keuringsdienst van Waren Man sticht brand om onderzoek te voorkomen "Andere Katwijkse clubs krijgen wel voldoende geld" Aanleg riolering: loopgraven Noordwij k PAGINA 25 DONDERDAG 11 MAART 1982 Streek NOORDWIJKERHOUT - Niet het Houtinstituut TNO in Delft, maar de Keuringsdienst van Waren zal nogmaals een onderzoek instellen naar de aanwezigheid van spaan- plaatgas in woningen in de wijk Zeeburg te Noordwijker- hout. Voor het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne is er geen verschil tussen een onderzoek door TNO of de Keuringsdienst. Wethouder Heemskerk wil vanwege de geringe kosten de laatstgenoemde in stantie inschakelen. NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse politie heeft eergisteren een 24- jarige inwoner van Wilnis aange houden die de zondag ervoor brand had gesticht in garagebe drijf De Rooy te Nieuwkoop. De man verklaarde dat hij dit had gedaan om het de politie onmo gelijk te maken verder onder zoek in te stellen naar gebreken aan zijn auto. De politie had de auto 's middags in beslag genomen toen bij een aanrijding bleek dat deze niet was verzekerd. Voor verder on derzoek was het voertuig naar het garagebedrijf overgebracht. Zondagavond om elf uur ontdek ten twee passerende broers uit Bodegraven de brand in het be drijf. Door snel optreden konden zij voorkomen dat het kapitale bedrijf bestaande uit een grote werkplaats, kantoren en een showroom volledig uitbrandde. Na een technisch onderzoek bleek achteraf dat de auto van de man uit Wilnis geen gebreken ver toonde. De schade aan het gara gebedrijf wordt op 25.000 tot 30.000 gulden gesdhat. De Noord wij kerhoutse wethouder deed deze medeling gisteravond tijdens een bijeenkomst van on geveer 40 Zeeburgbewoners in hotel-restaurant Van der Geest. Zij waren daar bijeen om te pra ten over de stappen die zullen worden ondernomen om het spaanplaatgas-probleem in de wijk op te lossen. Dat door wethouder Heemskerk aangekondigde tweede onder zoek wordt geheel verricht door de Haarlemse Keuringsdienst. Bij het eerste onderzoek, ver richt in drie woningen, moesten de bewoners zelf de temperatuur op een bepaald niveau houden en het huis flink doorluchten om andere "luchtjes", die mogelijk het onderzoek zouden kunnen beïnvloeden, te verwijderen/ Ook die werkzaamheden wil Heemskerk door de Keurings dienst laten verrichten om te voorkomen dat hij straks het ver wijt krijgt dat deze niet goed zou den zijn gebeurd. Dat betekent wel een verdubbeling van de on derzoekskosten. Normaliter kost een onderzoek door de Keurings dienst ruim 200 gulden per wo ning. Dat komt nu te liggen rond de 450 gulden. De kosten zullen overigens worden gedragen door de gemeente, aldus heeft Heems kerk toegezegd. Warmer weer Het tweede onderzoek wordt ge houden in juni of juli van dit jaar. Bewoners verwachten dat dan, als gevolg van het warmere weer, meer spaanplaatgas vrijkomt dan de toegestane 120 micro gram per kubieke meter lucht. De bewoners zullen zich tot die tijd bezig houden met het zoeken naar drie woningen waarin het onderzoek door de Keurings dienst van Waren moet plaats hebben. Als de vermoedens van de bewo ners door de resultaten van de onderzoekingen door de Keu ringsdienst worden gesteund, en er dus daadwerkelijk teveel spaanplaatgas in de woningen hangt, zal een juridische proce dure worden aangespannen. Te gen wie is vooralsnog niet duide lijk. Projectontwikkelaar Spaar- neveste heeft de spaanplaten ge kocht bij Van Opstal, die de pla ten heeft laten maken in Frank rijk. Onduidelijk is nog of alle verwerk te platen zijn voorzien van het zo genaamde Komokeur, een be wijs dat de platen zijn gefabri ceerd volgens normen van de rijksoverheid waardoor de afgif te van gas onder de toegestane hoeveelheid blijft. Volgens 'bouwer J.P.A. Nelissen zijn alle platen van dat keur voor zien. Bewoners twijfelen daaraan omdat ze platen hebben zien lig gen waarop dat certificaat niet was geplakt. De gemeente be schikt over een Komocertificaat, gekreten van de bouwer, maar dat betreft slechts een levering van beperkte omvang. Onderzoek Tijdens de bijeenkomst verklaarde huisarts Van Heesch dat een aan tal ziektegevallen bijna zeker door spaanplaatgas is veroor zaakt. Hij onderbrak daarmee een betoog van de directeur van openbare werken van de ge meente Noord wijkerhout De Boer, die een uitgebreide voor lichting gaf over het wel en wee van spaanplaatgas. Van Heesch vond het niet zinvol dat De Boer zo uitgebreid in details trad. Vol gens hem moet nu eerst maar eens onderzoek worden verricht om vast te stellen wat er precies aan de hand is. De directeur gemeentewerken be nadrukte in ziin rede dat een aan tal van de klachten, er zijn er vijf tig, mogelijk wordt veroorzaakt door angst. Klachten worden al gauw aan het gas toegeschreven als mensen vermoeden dat er spaanplaatgas aanwezig is, een mededeling die ontleende De Boer aan een brochure die bin nenkort wordt uitgebracht over deze materie door het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. Bewoners brachten daar tegenin dat kinderen ook last hebben van het gas. "Zij we ten niet waarom het gaat en heb ben er dan ook geen angst voor", aldus bewoner G. van der Slot. Bewoners klaagden er tijdens deze bijeenkomst over dat zy geen be stek van de woningen hadden gekregen van de bouwer. In zo'n bestek staat tot in details welke materialen in de woning worden verwerkt. "We hebben alleen een verkoopfolder gehad. We hebben om een bestek gevraagd, maar dat hebben we nooit gekregen", aldus een bewoonster van de wijk Zeeburg. In die zogenaamde verkoopfolder staat volgens bewoners niets over spaanplaat of de te verwer ken hoeveelheid. Wat dat laatste betreft menen zij dat volgens de richtlijnen van de overheid in elk geval teveel spaanplaat is ver- sleept bank voor rechter HILLEGOM - De gemeente Hille- gom is van plan een gerechtely- ke procedure tegen de Neder landse Bank aan te spannen om het geld terug te krijgen dat ze heeft verloren bij het faillisse ment van de Amsterdam Ameri- cain Bank. De gemeente had bij de bank een bedrag van 600.000 gulden uitstaan waarvan zy voor lopig maar 200 000 gulden terug krijgt. Nadat de bank vorig jaar zomer in moeilijkheden is gekomen, heeft de Nederlandsche Bank in au gustus twee bewindvoeders aan gesteld die de zaken voor de Am sterdam Americain Bank moes ten afronden. De gemeente Hillegom blijkt nu niet tevreden over de manier waarop de Nederlandsche Bank haar wettelijke taak heeft ver richt Of Hillegom daadwerkelijk overgaat tot een gerechtelijke procedure, hangt af van een ge tuigenverhoor dat binnenkort plaatsvindt. Bromfietser rijdt in storm op auto LISSERBROEK - Een 18-jarige bromfietser uit Lisse is gister avond gewond geraakt by een aanrijding in Lisserbroek. De jongeman merkte, tijdens storm en regen, een langs de weg geparkeerde auto pas op het laat ste moment op en moest onver wacht uitwijken. Hierdoor reed hij tegen een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 30-jarige Lissenaar. De bromfietser is naar het Leids Academisch Zieken huis overgebracht. KATWIJK - "Die ongelijke behandeling steekt ons wel. We gunnen het de andere verenigingen van harte, dat zij wel voldoende geld krijgen van de gemeente. Maar het is erg vervelend als je merkt dat je zelf niet aan de bak komt". Atletiekvereniging Rijnsoever voelt zich door de gemeente Kat wijk afgescheept. De vereniging heeft 275 leden, is een tijd lang zelfs de snelst groeiende atletiek vereniging van het land geweest, maar is nog steeds gehuisvest in een bouwvallig en uitgewoond Dick van Beelen (links) en Uwe Voss voor bet uitge woonde onderkomen van atletiekvereniging Rijns- onderkomen aan De Krom en krijgt binnen afzienbare tijd een andere ruimte. De hockeyers hebben wel bijna 25.000 gulden gekregen om hun onderkomen op te knappen. Dat steekt de at letiekvereniging. "De gemeente verschuilt zich ach ter oneigenlijke argumenten", vinden Voss en Van Beelen. Wet houder Vink wil voor ons niet meer dan een materiaalloods. Een kleedkamer is volgens hem niet nodig, want atletiekers ko men toch in hun trainingspak naar het veld. Een ruihte om gas ten te ontvangen, zoals de hoc- keyvereniging krijgt, vindt hij voor ons niet nodig. By atletiek ontvang je geen gasten, zegt hij". Maar Vink vergeet dan volgens Voss en Van Beelen dat de atle ten geen gasten uitnodigen omeat ze zich voor hun accom modatie schamen. "Wij willen graag tegenstanders ontmoeten, om ons te meten in het kogelslin geren of speerwerpen, sporten die op De Krom goed kunnen", zeggen ze. Verschuilen De beide bestuursleden hebben sterk het vermoeden dat het toe gekende bedrag van 5.000 gulden al bij voorbaat vaststond. "Open bare werken zegt dat het van de gemeente niet meer mag zyn. De gemeente zegt dat zij afgaat op de opgave van openbare werken. Zo verschuilen die twee zich ach ter elkaar". Volgens hen heeft Vink indertijd toegezegd dat bedrag uit zijn ad vies aan de gemeenteraad te schrappen. De wethouder heeft dat volgens beide bestuursleden niet gedaan onder het mom van Dan hebben jullie vast wat en over de rest valt altijd te praten. "Maar hij is helemaal niet tot pra ten bereid en verschuilt zich ach ter anderen", vinden zij. Dat bleek ook tijdens de vergade ring deze week van de raadscom missie voor cultuur en recreatie. Een aanvullende subsidie van ruim 60.000 gulden bovenop de acht ton die al beschikbaar is ge steld voor de nieuwe accommo datie van Quick Boys werd toen goedgekeurd. Verschillende raadsleden noemden het als reactie daarop onterecht dat de atletiekvereniging het met zo'n klein bedrag moest doen. Wet houder Vink toonde zich echter niet bereid terug te komen op het door de gemeenteraad toegeken de bedrag. Atletiekvereniging Rijnsoever ver schilt al jaren met de gemeente van mening over haar huisves ting Enkele jaren geleden kwam een gebouwtje naast het huidige onderkomen leeg. De vereniging vroeg de gemeente dit gebouw als kleedruimte in gebruik te mo gen nemen. De gemeente vond dat dit pandje voor huisvesting moest worden gebruikt. Twee jaar lang heeft het leeggestaan Toen Rynsoever het pandje uiteindelijk kreeg aangeboden, was het volledig ge sloopt en in een bouwval veran derd. Het gebouwtje had zelfs in brand gestaan. Onrecht Atletiekvereniging Rynsoever heeft nog steeds hoop dat de ge meente op haar besluit wil terug komen en alsnog het volledige bedrag van 13 500 gulden wil toe kennen. "Onze vereniging is in 1976 nota bene mede op verzoek van de gemeente opgericht, om dat die behalve voetbal ook an dere sporten in Katwyk wilde stimuleren", herinneren beide bestuursleden zich "Dat brengt wel een zekere verplichting met zich mee". Wethouder Vink verwijst voor een reactie naar zijn collega Parle- vliet, die voorzitter is van de wel- zijnscommissie. Deze zegt 'We proberen de verenigingen in De Krom zoveel mogelyk recht te doen in deze overgangstyd. Maar op grond van adviezen van open bare werken meenden wy dat 5 000 gulden voor de ÉkMÉm eniging op het moment voldoen de is Hij vervolgt "De tyd is voorby dat we gemakkelyk met het geld konden omspringen. Maar als Rynsoeverr tekort komt, zyn wy zeker bereid dit opnieuw te be kijken. We willen niemand on recht doen". Wethouder Parlevliet kon geen antwoord geven op de vraag waarom de hockeyclub wel een aanzienlyk bedrag voor de ver bouwing van haar tydelyk on derkomen heeft gekregen. Hy zei daarvoor te weinig thuis te zyn in sportaangelegenheden. NOORDWIJK - Het kruispunt van de Voorstraat met de dr. Ha- driaan van Neslaan is reeds enige tijd het toneel van een groot scheepse operatie van de dienst gemeentewerken in Noordwijk. Een en en ander heeft te maken met de aanleg van een riolering naar het nieuwe woongebied in het Vinkenveld. De bewoners van woningen bij het kruispunt hebben het er maar moeilijk mee. Hun wijk ligt hele maal overhoop. Her en der liggen bergen zand, stapels stenen, struiken en lantaarnpalen. Het 'strijdtoneel' wordt doorsneden door diepe loopgraven. Voor fiet sers is het kruispunt nog met moeite te nemen. Automobilis ten zien de toegang naar het cen trum via de Voorstraat echter af gesloten. Directeur Sijens: "De riolering loopt vanaf de Herenweg via het kruispunt Voorstraat/Van Nes laan naar de Hyacintenstraat, en vandaar tussen de fiats door naar het terrein waar men gaat bou- "Een aannemer is momenteel ook bezig met het verleggen van ka bels. Het kruispunt is namelijk een knooppunt van allerlei on- huisje aan De Krom. Over enkele jaren krijgt voetbalvereniging Katwijk een nieuwe accommo datie op die plaats en dan ver huist de atletiekvereniging naar de velden van v.v. Katwijk. Met veel zelfwerkzaamheid denkt de vereniging het tijdelijke on derkomen aan De Krom voor 13.500 gulden leefbaar te kunnen maken. De gemeenteraad wilde niet meer dan 5.000 gulden be schikbaar stellen en vond dat de atletiekers daar maar mee aan de slag moesten. Rijnsoever wil nu proberen alsnog dat geld van het gemeentebestuur los te krijgen. Voorzitter Uwe Voss en secretaris Dick van Beelen lichten toe hoe de vork in de steel zit: "Ons club gebouwtje is volkomen onge schikt voor zijn doel. Je kunt je er niet eens wassen en fatsoen lijk omkleden. Op cursussen leer je altijd: Stuur je kinderen pas naar huis als ze hebben gedou- ched. Nou, dat is bij ons dus on mogelijk. De elektrische installa tie deugt ook niet We denken dat als volksgezondeheid zou ko men, het pandje onmiddellijk als sportaccommodatie zou worden afgekeurd" Ze vervolgen: "Wat wij vragen is echt alleen het hoogst noodzake lijke. Zelfs een boiler voor warm water hebben we geschrapt. Ook om douches en een aanrecht vra gen we niet We willen om de kosten te drukken alles zelf doen. Alleen voor loodgieters- en stukadoorswerk moeten we mensen laten komen en ook voor het verbeteren van de elektri sche installatie". Trainingspak Ook dit minimale voorstel van Rynsoever ging de gemeente nog te ver Hockeyvereniging Rynsoever zit ook in een tydelyk deraardse verbindingen', aldus Sijens. Dat daarbij weieens wat mis kan gaan, werd vorige week bewe zen. Al te driftig graafwerk had de beschadiging van een tele foonkabel tot gevolg. Hierdoor werd de verbinding met een deel van de wijkbewoners afgesne den. Hoe lang het werk nog gaat duren is volgens Sijens niet te zeggen. Het weer speelt hierbij een be langrijke rol. De vorst heeft bij voorbeeld al voor enige vertra ging gezorgd. De horeca in het centrum heeft er in elk geval baat bij dat de Voor straat zo snel mogelyk weer dicht gaat. De touringcars, waar mee ae Duitse toeristen naar Noordwijk komen, worden bij gebrek aan ruimte aan de kop van de Voorstraat geparkeerd. Het bewuste kruispunt. Op de foto is duidelijk te zien dat de hele rijbaan is opengebroken. De bijeenkomst gisteravond in hotel-restaurant Van der Geest werd geleid door A. van Remundt (midden) G. van der Slot (rechts). Zij zijn een actie begonnen in de wijk Zeeburg met het doel zekerheid te krijgen over hoeveelheid spaanplaatgas in Zeeburgwoningen. Links M. van Remundt, student aan de TH in Delft, die e spreekbeurt hield over spaanplaatgas.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25