De verwording van de econoom prof. Heertje Eigenaar/bewoner staat nog steeds in de kou (Mill DONDERDAG 11 MAART 1982 Meningen "Een ieder heeft recht op arbeid, op vrije keuze van beroep, op rechtvaardige en gunstige ar beidsvoorwaarden en op be scherming tegen de werkloos heid". De econooom Arnold Heertje en de ex-hoofdredacteur van Interme diair Ed van der Wolk maken zich zorgen over de haalbaarheid van dat uitgangspunt. Zij beslo ten via het boek "Werkloosheid, verwording en verwachting, de economische crisis en haar slachtoffers" Nederland te waar schuwen voor een dreigende, nog veel ingrijpender crisis en tege lijk een handreiking te bieden om daaraan te ontkomen en ge noemde rechten veilig te stellen. Hun boek valt in vier onderdelen uiteen. Het eerste deel bevat een reeks artikelen van en inter views met ondernemers, vak bondsbestuurders en economen over de identiteit en de toekomst van de crisis. Deel twee geeft aan de hand van bijdragen van een aantal sociaal-wetenschappers een beeld van de gevolgen van de crisis voor maatschappij en indi vidu; deel drie bevat een tweetal literaire variaties op thema's van Guus Kuijer en Laurens ten Cate en in deel vier komen de schrijvers zelf aan het woord met 26 stellingen om het tij te keren. Heertje legt zich de laatste jaren steeds meer toe op popularise ring van zijn wetenschap. Hij doet dat met een bewonderens waardige gretigheid, maar het resultaat is steeds vaker bedroe vend. Na zijn rammelende theo rieën over zwart geld in het "Of ficieuze circuit" en de volslagen oninteressante cryptologie van het dagboek "Hoe erg is het werkelijk met de economie?" is dit een nieuw dieptepunt. In de eerste drie delen van het boek nauwelijks tot geen nieuws, behalve dan een pessimisme dat zijn weerga in dit toch al zo som bere land nauwelijks kent. Een in de hoop op een snel succesje bij elkaar geraapt rommeltje, dat alleen dient als kapstok om de 26 stellingen van het duo zelf aan op te hangen. Het mag (o ijdelheid) gerust verbijsterend worden ge noemd dat zoveel verstandige landgenoten zich daarvoor heb ben geleend en dat een respecta bele uitgever als Keesing deze ti tel in zijn fonds heeft opgeno men. Maar laten we de reddingsboei van Heertje en Van der Wolk even nader bekijken. Interes sant materiaal, daar niet van. Wat bijvoorbeeld te denken van de stelling dat ambtena ren en politici zich evenzeer laten leiden door eigenbelang als het bedrijfsleven? In de toelichting wordt gezegd dat dit een veronderstelling is. Maar evengoed wordt zij als een keiharde waarheid op ta fel gelegd. "Zo kan ook wor den verklaard", zeggen de twee auteurs, "dat by de overheid veel werkgelegen heid m stand wordt gehou den die niet in de behoeften van de bevolking voorziet, zodat derhalve van een ver spilling sprake is". Wat opvalt is dat de twee au teurs (andermaal) hebben verzuimd aan te geven wat je onder de behoeften van de bevolking moet verstaan. Aan de andere kant appel leert zo'n stelling natuurlijk wel aan de vooroordelen die ongetwijfeld in brede lagen van de bevolking leven. Maar er zijn meer stellingen. Bijvoorbeeld: kostwinners die in de bijstand komen moeten allemaal dezelfde uit kering krijgen Verder de au tomatische prijscompensatie moet worden afgeschaft. En: er moet één loondervingswet komen voor alle uitkerings trekkers. Voorts belasting fraude moet worden bestre den door een verschuiving aan te brengen van de directe (bijv. loonbelasting) naar de indirecte belastingen (motor rijtuigen, btw). En tot slot: het profijtbeginsel (wie van bepaalde diensten wil profi teren moet daarvoor betalen) moet grootschalig en be scheiden worden ingevoerd. Het zijn stellingen met een zwa re politieke lading. Vandaar waarschijnlijk dat extra-par lementaire kabinet Want één ding is wel duidelijk de poli tiek zal het over dit soort maatregelen voorlopig niet eens worden. Op zichzelf zou dit de vorming van een a-po litieke ministersploeg kun nen rechtvaardigen. Ware het niet dat zo'n kabinet - met dit soort maatregelen - zonder twijfel op overwegend maat schappelijke bezwaren zal stuiten. Hun boodschap blijft voorlopig louter theorie. Een dagdroom voor in de collegezaal. Maar wel een bijzonder frisse. Denk eens in: een a-politieke ploeg van managers. Dat maakt de besluitvorming toch een stuk gemakkelyker Geen lastig gedram van de achterban. Geen kromme compromissen. Nee, gewoon een deskundig gezelschap. Keurige heren met een gezag hebbend notabel aan het hoofd Misschien iets voor Heertje? Het roer moet om. Dat is nu wel duidelijk. Nadat WD-leider Wiegel in de verkiezing stoer- nee het fundament al had ge legd, roepen nu ook deskundi gen dat de tijd rijp is. We kunnen er niet meer omheen. Volgens Heertje en Van der Wolk is de totale ontredde ring nabij. Nederland staat op zinken. Kijk om je heen: werkloosheid, criminaliteit, agressie. Het wordt hoog tijd om de bakens te verzetten. Sa men de schouders er onder, de handen aan de ploeg. Een krachtige leider, weg met de politiek. Dat is wat ons land nodig heeft. Heertje en Van der Wolk hebben een kant-en-klaar concept: een extra-parlementair kabi net, a-politiek, een a-politieke leider. Zo'n ploeg kan de noodzakelijke impopulaire maatregelen voorbereiden en treffen. In twee jaar kunnen ze de Nederlandse economie dan even gezond maken. Daarna weer verkiezingen. En het werk is geklaard. Want zoals het nu gaat, lukt het niet. Het huidige kabinet rot zooit maar wat aan. En er komt niets uit ("Het huidige parlementaire kabinet wordt gekenmerkt door onderlinge twisten en persoonlijke ve tes. Op het vitale punt van het sociaal-economisch be leid is geen sprake van sa menwerking en coördinatie van beleid, maar veeleer van een welhaast dagelijkse openbaarmaking van de on derlinge tegenstellingen"). Kijk naar de ministers van fi nanciën, van sociale zaken en werkgelegenheid en van eco nomische zaken: "Ze gaan hun eigen gang, geleid door de behartiging van individue le oogmerken en onder ver waarlozing van de werkelijke noden van de bevolking, spe ciaal op het punt van de werkgelegenheid En dat is, volgens de schrijvers, nog niet alles. Ook de ambte naren en overige politici zijn verdacht. We denken wel dat het algemeen belang bij de overheid voorop staat. Maar dat is maar schijn. De au teurs: "In werkelijkheid kun nen de activiteiten, gedragin gen en beslissingen in de pu blieke sector (de overheid red.) ook beter worden ver klaard uit de hypothese dat de bureaucraten en politi ci individuele oogmerken na streven. Voor een politicus kan een dergelijk oogmerk zijn het vergroten van het aantal stemmen bij volgende verkiezingen en voor een ambtenaar het vergrpten van het budget waarover hij be schikt". Overheidsuitgaven Nu weten we, opnieuw volgens Heertje en Van der Wolk, ook hoe het komt dat de over heidsuitgaven de pan uitrij zen: "Dit inzicht brengt met zich mee dat de stijging van de overheidsuitgaven niet langer alleen kan worden ver klaard uit het oogmerk de welvaart van de bevolking te verhogen. De groei van de overheidsuitgaven staat me de onder invloed van de door het eigenbelang gevoede ex pansiedrift van ambtenaren en politici". Wie de stellingen van Heertje en Van der Wolk tegen het licht houdt, neemt het boek serieus. Het is de vraag of het dat waard is? De belangrijk ste boodschap van beide he ren is ongetwijfeld dat er een extra-parlementair kabinet, een a-politieke regerings ploeg, moet komen. In het concept van Heertje en Van der Wolk zou een dergelijk kabinet uniek zijn in de par lementaire geschiedenis van deze eeuw. Sinds 1901 zijn er in Nederland negen (min of meer) extra parlementaire (of niet-parle- mentaire) kabinetten ge weest. In drie van deze kabi netten vormden niet-parle- mentariërs de meerderheid. Maar alle negen hadden ze een duidelijke binding met het parlement. Heertje en Van der Wolk willen een lou ter a-politieke ploeg. Dus geen binding met het parle ment? Daar komt men niet achter. Beide auteurs hebben ver zuimd te beschrijven in wel ke verhouding hun extra-par lementaire kabinet moet ko men te staan tot het parle ment. Dat is jammer, want anders zou men misschien ook weten of het parlement zo'n kabinet naar huis kan sturen. Als er maar een frisse club komt. Een soort regerings ploeg van managers die even stevig de schouders eronder zet en de economie in twee jaar tijd gezond maakt. Er blijven echter vragen on- 1 beantwoord. Volgens Heertje en Van der Wolk hoeven de leden van hun extra-parle mentaire kabinet niet op hun lichting voor het bedrijfsle ven (door verlaging van de overheidsuitgaven). De ander koppelt daar een gericht werkgelegenheidsbeleid aan vast. Maar beide oplossingen kosten geld. Voor een deel moet dat geld uit de over heidssector komen. De lonen moeten misschien verder omlaag. Misschien moet er ook wat van Defensie af. Maar willen we dat? In het concept van Heertje en Van der Wolk hebben we niks te willen. A-politieke mi nisters kijken naar de feiten. Niet naar de politiek. Dus ook niet naar de volkswil. Zij constateren slechts dat ken nelijk niemand voor de crisis wil betalen. En gaat het niet goedschiks, dan maar kwaad schiks. Vreemd genoeg weten beide auteurs intussen wel waar "de werkelijke noden van de bevolking" uit bestaan. Ter wijl die zich toch uitsluitend politiek laten vertalen. Be strijding van de werkloos heid vraagt offers. En kiezen voor offers is politiek. Maar misschien zien we het niet breed genoeg. Misschien we ten a-politieke deskundigen best wat goed is voor ons land. Dus misschien moeten de politiek maar vergeten. Impopulair Volgens de twee auteurs kan hun kabinet de Nederlandse economie in twee jaar gezond maken. Je trekt binnens lands even stevig aan de touwtjes. En klaar is Kees. Dat Nederland een open eco nomie heeft, uiterst gevoelig is voor internationale ontwik kelingen, daar gaan de au teurs gemakshalve aan voor bij. Een flink aantal impopulaire maatregelen en de zaak is ge zond. De gevolgen moeten we kennelijk voor lief nemen. Een vakbeweging die bij de eerste de beste maatregel het hele bedrijfsleven plat legt (wat gaat dat kosten?). Wette lijke regelingen die na de hei lige twee jaar onder druk van de volkswil weer worden te ruggedraaid. En een totaal vervreemde politiek die elke voeling met de redders ïn- nood heeft gemist. Een leuk perspectief. Heertje rechts) Van der Wolk: moet 077} politieke toekomst (stem menwinst red.) te letten. Zij zijn (derhalve) geschikt om de "noodzakelijke impopu laire maatregelen voor te be reiden en te treffen". In te genstelling tot het huidige kabinet - als we de auteurs moeten geloven - zullen zij de "werkelijke noden van de be volking, speciaal op het punt van de werkgelegenheid" dus niet verwaarlozen. Maar wat zijn de werkelijke noden van de bevolking? De werkloosheid moet terug. De psychische en sociale ge volgen ervan zijn zorgwek kend. Daarover is ie deren het - met de auteurs - eens. De één probeert de werkloosheid terug te drin gen via een forse lastenver Dit is ons derde en laatste stuk je over de Leidse regeling woonruimteverdeling 1982, die zojuist door de gemeente raad is vastgesteld. In de bei de voorgaande stukjes van vorige week en de week daar voor ging het om het recht op registratie van economisch gebondenen uit de omgeving van Leiden resp. van men sen, die niet (meer) duurzaam aan het arbeidsproces deel nemen. Behalve voor deze beide punten hadden we de aandacht van de gemeente raad ook gevraagd voor een zeker niet minder belangrijk onderwerp, nl. de positie van de eigenaren/bewoners op de Leidse woningmarkt. Verslechterd Tot 1 mei 1978 hadden de men- sen, die een eigen huis in Lei den bewonen, dezelfde rech ten op registratie en een woonvergunning als bewo ners van huurwoningen. Heel onverwacht en praktisch zon der discussie is de positie van eigenaren/bewoners toen echter aanzienlijk verslech terd. Ook de regeling woon ruimteverdeling 1982 heeft daarin nauwelijks verbete ring gebracht. Bewoners van een eigen woning in Leiden kunnen binnen Leiden alleen verhuizen door opnieuw een woning te kopen of door een duurdere woning van een particuliere eigenaar (met een huurprijs van tenminste 350,- per maand) te huren. (Ze kunnen overigens ook woningruil proberen, want dan wordt een woonvergun ning steeds verleend.) Voor een huis van een woning bouwvereniging of van de LWS komen ze niet in aan merking. Zij kunnen nl. niet als woningzoekende worden geregistreerd en dat is, zoals u weet, de enige manier om zo'n woning toegewezen te krijgen. Ook voor een woning van een particuliere eigenaar met een huur van minder dan 350,- komen ze niet in aan merking. Hypotheek Het is dus duidelijk, dat-vooral problemen ontstaan bij de bewoners van een eigen huis, die noodzakelijk moeten ver huizen, terwijl ze zich niet op nieuw een (geschiktere) ei gen woning kunnen permit teren en evenmin kans heb ben op een duurdere particu liere huurwoning. Wat dat laatste betreft: de "grotere" particuliere eigenaren (bijv. verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen) stellen via hun beheerders nl. vaak inkomenseisen. Om wie gaat het hier nu? We moeten in de eerste plaats denken aan de groeiende groep eigenaren, die de hypo theek niet meer kunnen beta len. Het is ons opgevallen, dat vooral jonge gezinnen met kleine kinderen èn de vaak grote gezinnen van bui tenlandse werknemers er het slachtoffer van worden. Men sen vaak, die hun huis koch ten, omdat ze het lange wach ten op toewijzing van een huurwoning beu waren; mensen ook veelal, met lage re inkomens, voor wie een ei gen huis, zeker in deze tijd, eigenlijk veel te duur is. De gevolgen kunnen zeer triest zijn: het huis wordt verkocht, door de bank of door de be woners zelf om erger te voor komen. Het gezin staat op straat en heeft vaak boven dien nog een fikse schuld overgehouden. Gezinsuitbreiding Daarnaast gaat het om eigena ren/bewoners, die moeten verhuizen, omdat hun huis bijv. veel te klein is geworden t.o.v. de grootte van hun ge zin of omdat voor de verhui zing een medische reden geldt. Denkt u maar aan de eigenaar, die een ten dele ver huurde woning heeft gekocht in de veronderstelling, dat de huurder bij uitbreiding van zijn gezin wel zo gewillig zou zijn op te stappen; en aan de eigenaar van een vochtige woning, wiens zoontje aan bronchitis lijdt. Hebben mensen in deze situa tie niet de mogelijkheid een voor hen betere woning te kopen of te huren, dan strij ken B en W nog wel eens de hand over het hart Met hulp van de zg. hardheidsclausule worden ze dan toch geregi streerd. Zo niet echter de eigenaren/be woners, die moeten verhui zen, omdat ze de lasten van de woning niet meer kunnen opbrengen. Registratie wordt in deze gevallen steevast ge weigerd. Pas als het huis ver kocht is en het gezin op z'n best ergens bij familie onder dak is gebracht, vindt regi stratie plaats. En dat bete kent dan nog niet meer dan dat het een plaatsje heeft ver overd (onderaan) de wacht lijst. Normen Al sinds 1978 hebben we keer op keer bij huisvesting, bij B en W en bij de gemeenteraad aangedrongen op herinvoe ring van de mogelijkheid van registratie voor eigenaren/be woners. Er zijn immers eige naren, die die registratie net zo hard of harder nodig heb ben dan huurders, dat mag toch zo langzamerhand wel duidelijk heten. Voor het recht op registratie van die eigenaren, die hun hypotheek niet meer kunnen opbrengen, zullen normen ontwikkeld moeten worden. Je kunt je bijv. voorstellen dat eigenaren kunnen wor den geregistreerd, als hun hy potheek een zeker percenta ge van hun inkomen over treft. Het is duidelijk, dat er gauw iets moet gebeuren, want de nood is hoog. Daarom zijn we niet tevreden met het voorne men van B en W by de eerst volgende regeling woonruim teverdeling (vermoedelijk dus ingaande januari 1983) dergelijke normen vast te leg gen. Dat betekent nl. dat het huidige onrechtvaardige be leid nog minstens een jaar voortduurt en dat mag o.i. niet. Onverbindend Ook juridisch lijkt dit beleid bepaald niet waterdicht. Dat blijkt uit een recente uit spraak van de Raad van Sta te. De gemeente Loosdrecht had een inwoonster van die plaats registratie als woning zoekende geweigerd. De vrouw bewoonde een woon boot, die haar eigendom was Ze wilde verhuizen, omdat de boot erg vochtig was en zo doende voor haar als astma- patiénte ongeschikt. De ver ordening op de verdeling van woonruimte in Loosdrecht sloot eigenaren/bewoners van het recht op registratie uit. En zonder registratie was het volgens het Loosdrechtse systeem van woonruimtever deling weer niet mogelyk een 2311 EK Leiden woonvergunning te krygen voor een met subsidie ge bouwde woning, een zeer omvangrijke categorie wo ningen dus. Om die consequentie vond de Raad van State de uitsluiting van eigenaren/bewoners in strijd met "een doelmatige verdeling van de woonruim te" Aan deze eis moet eÜN gemeentelijke verordening op de verdeling van woon ruimte voldoen. Anders is de verordening in strijd met de wet Om die reden was de Loosdrechtse verordening op dit punt in stryd met de wet, dus "onverbindend". De ge meente moest alsnog bezien of mevrouw op grond van haar slechte woonomstandig heden kon worden geregi streerd Eigenaren/bewoners in Leiden rest dus voorlopig geen ande re mogelijkheid dan de wei gering van hun verzoek om registratie in beroep aan de Raad van State voor te leg gen. Best kans dat ze gelijk knjgen De Loosdrechtse verordening heeft op dit punt veel weg van de Leidse'..

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23