'Die Bosman zag gewoon niks PEC-AZ overbodig en stomvervelend Am 6 junior Verjongd Oranje tafeltennisteam zorgt voor stunt Haarlem: met "verHes" verder Sparta verstoort bekerdroom van boos Heracles SSri DONDERDAG 11 MAART 1982 ZWOLLE (GPD) - Slechts vijf minuten droeg de tweede beker-séance tus sen PEC Zwolle en AZ'67 gisteravond het karakter van een heuse voetbal wedstrijd, de overige mi nuten was het slechts een karikatuur daarvan. Dat was in een periode kort na de rust, nadat de Zwolse equipe een in de eerste helft opgelopen achter stand van 0-2 binnen 8 mi nuten had geëgaliseerd. Maar toen Pier Tol de Alk- maarders andermaal op voorsprong had gebracht, geloofde AZ'67 het verder wel en bereikte het freew heelend de eindstreep van deze even overbodige als stomvervelende ontmoe ting. Overbodig, omdat de formatie van trainer Georg Kessler al 14 dagen eerder in de Alkmaarder Hout korte metten had gemaakt (6-1) met de kwaliteitsarme Zwolse ploeg. Daarom oordeelde Kess ler het kennelijk ook niet nodig met zijn sterkste formatie binnen de lijnen te komen en mochten Treytel en Kist plaats nemen in de dug-out ten faveure van Ko ning en Gaasbeek. Met de wis sels na de rust van Jonker en Van de Meer, voor wie Weijsters en Reijnders in het veld kwa men, was de fantasieopstelling nagenoeg compleet. >m Zijn Zwolse confrater Fritz Kor- bach, toch al beperkt in zijn mo gelijkheden door de schorsingen van Jans en Delamere, deed daaraan dapper mee. In de we tenschap dat hij de eerstkomen de weken evenmin kan beschik ken over Van Moorst, die afgelo pen zaterdagavond tegen FC Groningen voor de derde keer het geel zag, moest de rijzige voorstopper in het centrum van de verdediging na de rust plaats maken voor Kastra, die met de van zijn knieoperatie eind no vember weer herstelde Israel vermoedelijk het centrale duo gaat v De wissels waren in feite illustra tief voor de geringe belangen die er gisteravond op het spel ston den. Het mocht derhalve nauwe lijks verbazing wekken dat de paar honderd toeschouwers in het sportpark aan de Ceintuur baan een deerniswekkende ver toning zagen, waarin de werklust en .bezieling ver te zoeken waren. Vooral AZ'67 bezondigde zich in dat opzicht, maar kon zich des ondanks de beste scoringskan sen verschaffen. Nog voor de rust zou AZ binnen 60 seconden twee keer doeltreffend uithalen. Uit een voorzet van Metgod kopte Van Moorst de bal precies voor de voeten van de aanstormende Peters, die geen fout maakte: 0-1. Peters, een van de weinige AZ-spelers die onder het toeziend oog van Rijvers' as sistent Rob Baan een aanvaard bare prestatie op de grasmat leg de, stond ook aan de basis van de tweede Alkmaarse treffer. Vanaf de eigen helft lanceerde hij Tol die, omringd door drie Zwollena ren, de bal het beslissende tikje gaf, waarna Gaasbeek simpel kon scoren: 0-2. Treffers kort na de rust van Rie- mens en Van de Wildenberg, bei de het gevolg van misrekeningen in de Alkmaarse defensie, be zorgden het duel een korte ople ving. Maar het treffen vervlakte weer even snel toen Tol na een kwartier prima samenspel met Metgod knap afrondde: 2-3. Wat zich daarna afspeelde had net zo weinig met betaald voetbal te maken als het aantal toeschou wers dat erop afkwam. Want ook in dit opzicht werd deze dubbele Jan Peters bekerontmoeting voor beide mel 1-0 in clubs een flop. En dan te beden- PEC Zwolle. ken dat de KNVB met deze con structie louter financiële oog merken nastreefde. (r) haalt uil: AZ leidt het bekertreffen met Winst op Sowjet Unie HELMOND (ANP) - Een sterk verjongd Nederlands tafeltennisteam heeft gisteravond in Helmond in de Europese competitie (eerste divi sie) een verrassende overwinning behaald op de Sowjet-Unie. De eind stand was 4-3. De pas zeventien jarige Henk van Sparye was de grote man in de Nederlandse ploeg. Hij versloeg zowel Igor Potnosov als Igor Solopov Coach Stenzei had met opzet zijn ploeg verjongd, omdat Nederland toch geen kans meer maakt eop promotie naar de superdivisie. De Sowjet- spelers hadden die kans nog wel, maar verspeelden de mogelijkheid gistervond. Han Gootzen was door Stenzei gepasseerd en René Hijne werd "te oud" bevonden. Zodoende kregen Patrick Swier(18 jaar) en Henk van Span je (17 jaar) de kans zich waar te maken. Laatstgenoemde greep die mogelijkheid met beide handen aan Aan de andere kant had de Russi sche coach Vladimir Volkov niet zijn sterkste mensen in de enkelspe len ingezet, omdat Bcttine Vriesekoop en René Hyne niet van de party waren Dat is Volkov behoorlijk opgebroken De uitslag Nederland-Sowjet-Unie 4-3. Gedetailleerd Patrick Swier-Igor Solo pov 21-11.15-21, 16-21, Henk van Spanje-Igor Potnosov 23-21,21-17. Sandra de KruijfT-Fljoera Boeloetova 21-17, 16-21. 15-21, Anne Vlieg'Ron van Spanje-Mik hail Ovtsjarov/Podnosov 21-18, 24-22. Swier De KruijfT-Ovtsjarov ValenUna Po- pova 21-9, 21-19. Henk van Spanje-Solopov 21-17, 15-21, 21-19. Swier-Potno- sov 22-20. 11-21. 12- 21 Nieuwe club: SV Voorschoten VOORSCHOTEN De wens om het 50-jarig jubileum in april "ge zellig met z'n allen te vieren", is bij Randstad Sport niet ver hoord. Uit de teleurgestelde za- terdagtak van de Voorschotense voetbalvereniging, die onlangs besloot het accent op de zondag te leggen, is gisteren officieel een nieuwe club opgericht: de SV Voorschoten. De nieuwe zaterdagclub gaat met ongeveer 100 leden van start on der voorzitterschap van Hans Toor. Waar de vereniging, met de kleuren geel/zwart gaat spelen is nog niet bekend. Trainer speelt eigen rechter: boete van 11.000 gulden FRANKFURT (ANP) - De straf- commissie van de Westduitse voetbalbond heeft trainer Rolf Schafstall van VFL Bochum tot een boete van 10.000 mark (ruim 11.000 gulden) veroordeeld. Schafstall had op 26 januari een speler, Waldhof, nadat deze een zware overtreding tegen de vrije verdediger van Bochum had ge maakt. in "zyn nekvel" gepakt. De strafcommissie vond dit ge drag een trainer onwaardig en deelde de forse boete uit omdat Schafstall eigen rechter had ge speeld. De strafcommissie deelde Schaf stall mee overwogen te hebben zijn licentie in te trekken, maar daarvan te hebben afgezien in verband met de sfeer waarin de bekerwedstrijd was gespeeld. ROTTERDAM Waar een kleine club groot in kan zijn, wreef Heracles tweeënhalve week geleden Sparta onder de neus. De 3-1 nederlaag schokte de leiding van de Rotterdamse eredivisieclub, die de uitzichten op broodnodige extra inkomsten zag vertroebelen. Het echec van Almelo moest gisteravond hoe dan ook worden weggewist, maar weinig intelli gent liep Sparta zich lange tijd te pletter op de vlees geworden Twentse defensiemuur. In een oprisping, die acht minuten duurde, vonden de Rotterdammers alsnog de weg naar de halve finale. AZ'67 wacht na de 4-0 winst als tegenstander. Met achterin Danny Blind voor de geblesseerde Bert Jansen en het jeugdige tweetal Edwin Olde Riekerink-Ron van den Berg voor de gepasseerde Ronald Lengkeek en Geert Meijer, poog de Sparta gisteravond goed te maken wat op 20 februari in Al melo was misgegaan. Lichtelijk overspannen deed de thuisclub dat, want al speelde de tweede editie van deze kwartfi nale om de KNVB-beker zich goeddeels op de helft van Hera cles af, zonder de geschorste Da vid Loggie bleek Sparta ander maal weinig doelgericht, althans in eerste instantie. Op links maakte Van den Berg telkens een beweging te veel en boven dien lag hij constant overhoop met zijn eindpass; aan de rech terkant had de talentvolle Olde Riekerink te veel last van plan kenkoorts, terwijl in de punt Van Gaal en Van der Gijp amper los DEN HAAG - De loting heeft woensdagavond uitgewezen, dat Sparta en AZ'67 elkaar tref fen in de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker. De andere halve finale gaat tussen Haarlem en de winnaar van het gisteren afgelaste duel FC Utrecht-DS'79, dat op woens dag 17 maart wordt gespeeld. Sparta en Haarlem spelen op 31 maart het eerste duel thuis. Op 28 april volgt de return. Er is eveneens geloot voor de fina le, die dit keer voor het eerst twee wedstrijden bevat. Het eerste duel wordt gespeeld op 11 mei, de return volgt een week later. kwamen van hun mandekkers Bert Prijs en Martin Lahenkel Sparta zag kortom aanvankelijk geen gat in de Almelose zes mans-defensie en rotzooide maar wat aan. Van Gaal (2 keer) en Van der Gijp (2 keer) schoten voor rust in goede positie aan hun doel voorbij en de toch al uitstekende Heracles-doelman Mare de Clerck liet zich door (op nieuw) Van der Gijp en Tiktak lekker inschieten. Heracles bekommerde zich geens zins om de wensen van het scha mei opgekomen (3500 man) pu bliek. Vóór alles moest de i gen huis veroverde 3-1 sprong worden geconsolideerd Hoe, dat deed er kennelijk der toe. De voetballende naamlo zen van trainer Jan Morsing streefden naar landelijke be kendheid met betonvoetbal; te midden van dit voetbalcabaret der onbekenden liep de van FC Utrecht afkomstige technicus Jan van Staa verloren rond. Hoewel Heracles derhalve bezig was veel van het in de eerste wedstrijd verworven krediet te verspelen, gloorde de hoop op een halve-finaleplaats. Temeer omdat Han Unaola een Moluks onderonsje met Hannes Lalopua na 63 minuten met een paaltref- fer besloot. Maar voetbal liet zich ook nu weer niet beredeneren. In een acht mi nuten durende oprisping lieten Van Gaal (64ste minuut), de ma tige Van den Berg (65ste minuut) en Van der Gijp (73ste minuut) de bekerillusies van Heracles sneuvelen. Mede met behulp ook van de matig leidende Piet Bosman. Na een kopbal van Hans Bossink sloeg Sparta-linksback Adrie van Tig- gelen de bal met de hand uit het doel. Maar Bosman had niks ge zien, keek kennelijk ergens an ders naar. „Maar dat was niet het enige handsgeval", hekelde Heracles- trainer Jan Morsing de leiding. „Bij de eerste goal van Van Gaal werd de bal met de hand meege nomen en in de voorbereiding van het tweede doelpunt klemde Van Gaal met beide poten de bal af. Volgens mij loopt een scheidsrechter niet voor niets in het veld, maar Bosman zag ge woon niks". „Ach, een scheidsrechter beslist nu eenmaal", nam zijn collega Barry Hughes het zowaar eens op voor de arbitrage. „We heb ben een paar gelukkige momen ten gehad, dat geef ik toe. Maar aan de andere kant heeft die De Clerck met fantastische reddin gen Heracles lang in leven ge houden". De Belgische doelman gaf vlak voor tijd nog eens een proeve van bekwaamheid af, toen hij zich staande wist te houden on der een spervuur van schoten van de voor Ron van den Berg gekomen Geert Meijer, Van der Gijp, Tiktak en nogmaals Meijer. De eindelijk op toeren geraakte Vein der Gijp wist hem evenwel in de 89ste minuut te verschal ken, nadat hij eerst zijn mandek ker Prijs had uitgespeeld. Barry Hughes: „Ik ben blij met die plaats in de halve finale. Het le vert de club extra inkomsten op en voetbal minnend Rotterdam wordt zodoende wakker gehou- den" GERARD VAN PUTTEN Haarlemmer Balm in duel met de NEC spelers Visser Haarlem, i.| "vreselijk slechte" u^edstr\jd sprake was. HAARLEM (GPD) - Voor het eerst sinds de invoering van het betaalde voetbal heeft Haarlem door een 0-0 gelijk spel de halve finales van het toernooi om de KNBV-beker bereikt. Op zich een memora bel feit. maar eigenlijk geen s, omdat de kwalifica tie van de verrassende debu tant in de eredivisie na de 0-4 in Nijmegen al vaststond. Het sportieve succes wordt echter óverschaduwd door een financiële situatie die verre van rooskleurig is. Het bekeravontuur tot nu toe (winst op Roda JC, Excelsior en NEC) heeft de club een slordige 40.000 gulden ge kost, zo heeft penningmees ter Frans Bastianen uitgere kend. "Als we ervan uitgaan dat we de finul«- nu t halen, dan moeten er in de halve fi nales bij beide wedstrijden 7000 toeschouwers komen, willen we quitte spelen. Mochten we de finale halen, dan mag er op een positief saldo worden gerekend" Het vrije forse tekort vindt zijn oorzaak vooral in het feit dat Haarlem zijn eerst twee wed strijden thuis speelde en er dit seizoen, ondanks de suc cessen, weinig toeschouwers naar het stadion aan de Jan Gyzenkade komen. Daar komt by dat de twee duels te gen NEC in totaal door slechts 2900 toeschouwers werden bekeken en er door Bastianen telkens plaatsings premies moesten worden uit gekeerd. Dat was gisteravond dus ook het geval, al zou het te verde digen zijn wanneer werd be sloten dat de spelers het met iets minder moesten doen. De discipelen van Hans van Doorneveld stelden hun pre mie in Nymegcn veilig, maar leverden gisteravond zo'n wanprestatie, dat het inleve ren van een aantal procenten op zyn plaats zou zyn. Er was tegen NEC 90 minuten lang niets te beleven. De con clusies van beide trainers (Van de Meent. "Slecht", Van Doorneveld: "Vreselyk slecht") spreken wat dat be treft boekdelen. Zowel Haar lem als NEC kregen een paar kansjes, maar geen van beide ploegen verdiende te winnen. Twm spelers moesten voorty- dig de kleedkamers opzoe ken Haarlem voorstopper Piet Huyg met een hoofd wond na een botsing met Janssen en NEC-doelman Harry Schellekens met een knieblessure na een botsing met Verkalk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17