c LEIDSCH 10AGBLAD Kennedy wil kernwapen-stop Tweede kort geding Albert Heijn over boekenprijzen Haig sluit dialoog over Midden-Amerika niet uit 3- Brandbrief over de IKON Verzet tegen bewapening rukt op in VS Luxemburgse politie in opspraak Expositie van Vermanings vuurstenen Militaire hulp noodzakelijk, maar Terlouw: kernenergie is niet per se nodig NCRV mag zich evangelische omroep noemen Europees Kampioenschap Zaalvoetbal DONDERDAG 11 MAART 1982 HAARLEM (GPD) - De Vereni ging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels wil van Albert Heijn BV de namen van Belgische leveranciers van boe ken aan het kruideniersconcern. Aan de hand van die namen wil de vereniging nagaan of Albert Heijn werkelijk boeken impor teert of via een constructie van uitvoer en direct daarna invoer de bepalingen voor gestelde prjzen voor boeken omzeilt. De vereniging stelde deze eis giste ren tijdens een kort geding tegen Albert Heijn voor de president van de Haarlemse rechtbank. Aanleiding voor het kort geding zijn verkoopacties van Albert Heijn met stripboeken uit Bel gië. De boeken worden fors on der de normale prijs verkocht Varia Vorig jaar werd Albert Heijn in een eerste kort geding verboden nog langer onder de vastgestelde ver koopprijs boeken te verkopen die het concern eerst exporteert naar België, om ze vervolgens weer naar Nederland te halen voor verkoop. Met deze U-bocht constructie handelt Albert Heyn onrechtmatig, oordeelde de pre sident van de Haarlemse recht bank toen. Of Albert Heijn mogelijk nog van de U-bochtconstructie gebruik maakt, wil de Nederlandse boek handel onderzoeken aan de hand van namen van leveranciers. De boekhandel vermoedt dat er nog steeds papieren" leveranciers onder zitten, die geen echte ex porteurs zijn. Albert Heijn wei gert de namn aan de vereniging te geven, het conern wil die al leen kwijt aan een vertrouwens man (registeraccountant of advo caat) die geheimhoudingsplicht heeft. Met het vrijgeven van namen van leveranciers zou het „vertrouwe lijke" karakter in de relatie tus sen Albert Heijn en leveranciers gevaar lopen, vertelde gisteren raadsman mr. Duk. De weigering is van principieel belang, aldus mr. Duk, die betoogde dat niet Albert Heijn maar de boekhan del het tegenbewijs moet leve ren. Het verstrekken van anonie me vrachtbrieven moet voldoen de zijn, vindt Albert Heijn. De verkoopacties van Albert Heijn zijn „hakbijlslcgen" in het sy- teem van vastgestelde prijzen voor boeken, zei de raadsman van de boekhandel, mr. Wichers Hoeth. De president van de Haarlemse rechtbank doet volgende week vrijdag uitspraak. WASHINGTON (UPI/Reuter) Ongeveer 140 leden van het Amerikaanse congres hebben zich gisteren uitge sproken voor een stopzetting van de produktie van kern wapens door de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Deze zou onmiddellijk moeten ingaan en gevolgd moe ten worden door een aanzienlijke uitdunning van de we derzijds aanwezige voorraden. Bijna 19 jaar nadat president John Kennedy had voorgesteld tot re ductie van kernwapens te komen hij deed dit in een toespraak voor de Amerika-universiteit ontvouwden Edward Kennedy, democratisch senator voor Mas sachusetts, en drie collega-volks vertegenwoordigers hun voor stellen. "Twintig jaar later moeten we de impasse doorbreken die pogin gen tot wapenbeheersing fru streert", aldus Kennedy. "Nu moeten we de eerste stap zetten: de produktie bevriezen, geen kernwapens meer installeren en ze ook niet meer uitproberen. Daarna moeten de Amerikanen en de Sowjets gaan onderhande len over aanzienlijke beperking van de arsenalen. Misschien heb ben we voor het laatst de kans om af te stappen van een strate gie van vernietiging en ons te richten naar een strategie van vrede. Kortom, we moeten de LUXEMBURG (ANP) - Nadat de Luxemburgse politie al eens eer der in opspraak was gekomen, worden nu ongeveer 20 functio narissen van de politie en de gen darmerie van het Groothertog dom verdacht van onoirbaar ge drag. Zij zouden in diensttijd in nachtlokalen kosteloos hebben geprofiteerd van de gunsten van de daar werkzame dames en ook gratis hebben gedronken. Naar gisteren in Luxemburg werd vernomen, zijn in verband met deze zaak drie leden van de gen darmerie geschorst. Volgens het hoofd van de veiligheidsdienst, kolonel Jean-Pierre Wagner, zijn er ook disciplinaire maatregelen getroffen. Minister Emile Krieps die onder meer de strijdkrachten onder zich heeft, sprak intussen berich ten tegen als zouden de politie en de gendarmerie "corrupt" zijn. Wel zei hij dat enkele functiona rissen waren geschorst, omdat zij er van worden verdacht eige naars van verdachte nachtloka len voor politie-invallen te heb ben gewaarschuwd. In maart 1980 werd het hoofd van de Luxemburgse politie, de 43- jarige majoor Georges Rauch, met drie zakenlui opgepakt, om dat hij werd verdacht van soute neurschap, corruptie en wapen en drugshandel. wapenwedloop in zijn tegendeel doen verkeren". De parlementsleden die zich in ge lijke zin uitlieten als Edward Kennedy waren de Republie- keinse senator Mark Hatfield (Oregon) en de Democraten Ed ward Markey uit Massachusetts en Jonathan Bingham uit New York. Zij zeiden dat zeker 138 volksverte genwoordigers hun standpunt delen. In alle delen van de Verenigde Sta ten hebben velen zich tot nu toe uitgesproken voor een bevrie zing van de aanmaak van kern wapens, gevolgd door de beper king van het aantal ervan. Ettelij ke plaatselijke besturen hebben zich in de afgelopen maanden uitgesproken voor een beper king van nucleaire wapens. Hat field, die passages aanhaalde uit een rede, die hij binnenkort in de senaat hoopt uit te spreken, sprak van een "historische gele genheid" en zei dat een morato rium een "tijdelijke vuurvaste steen is die de wapenwedloop die uit de hand dreigt te lopen indamt en onder controle kan brengen" Kennedy en zijn medestanders ga ven aan, dat de regering het geld, dat ze nu uitgeeft aan de opvoe ring van de Amerikaanse bewa pening, heel wat beter kan beste den aan binnenlandse sociale programma's. ASSEN (ANP) Het provinciaal museum van Drenthe in Assen zal vanaf 18 maart de omstreden archeologische stenen werktui gen van Tjerk Vermaning ten toonstellen. Het gaat om onge veer tweehonderd vuurstenen, die Vermaning in 1965 in Hoo- gersmilde en in 1968 in Hijken vond en die volgens het Biolo gisch Archeologisch Instituut (BAI) vals zijn. Tegen die mening is de Vereniging Actieve Praktij karcheologie Ne derland (APAN) in het geweer gekomen. Vermaning wordt door het BAI overigens niet als de vervalser beschouwd. Hij werd van een desbetreffende aanklacht in hoger beroep door het hof van Leeuwarden vrijge sproken. Bij de expositie van de stenen zal de visie zowel van het BAI als van de APAN worden getoond. LONDEN - Uit protest tegen een dreigende verdubbeling van de tarieven voor het openbaar vervoer werd gisteren in de Britse hoofdstad gestaakt door het bus- en metropersoneel. Voor de Kingston busgarage vatten stakers post met borden met stakingsleuzen. De kerkeraad van een hervormde wijkgemeente in Zwolle heeft al le hervormde kerkeraden in Ne derland een brief gestuurd waar in diep ongenoegen wordt geuit over de IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland). In de brief vraagt de kerkeraad onderschrij ving van zijn bezwaren tegen de IKON, met het dringende ver zoek dit via de classicale (regio nale) vergadering aan de synode kenbaar te maken. Het wordt tijd, dat het tot de synode goed doordringt, dat het zo niet langer kan, vindt de Zwolse kerkeraad. "Het IKON-beleid moet onver wijld een punt op de synodale agenda worden". Van de desbetreffende wijk is ds. L. J. Geluk predikant. Hij is ook voorzitter van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. De Zwolse kerkeraad is van oor deel, dat het geluid van de IKON bijzonder eentonig en ongenuan ceerd is, zowel in maatschappe lijk en politiek als in ethisch en theologisch opzicht. Het bijbelse getuigenis over mens en wereld wordt er nauwelijks gehoord. In bredere lagen van de kerk be staat hierover verontrusting, schrijft de kerkeraad. "Jarenlang heeft de IKON gewei gerd, gerechtvaardigde klachten ter harte te nemen. Vriendelijke verzoeken en gesprekken hebben geen effect. Daaroor heeft de IKON zich ver van grote delen van 'het gewone kerkvolk' ver wijderd. Ons zijn vele pogingen bekend, die ten doel hadden een koersverandering te bewerken. Allemaal vergeefs". Volgens de Zwolse kerkeraad be staan er plannen om de IKON los te maken van de kerken. "In dat geval zullen de kerken geen en kele inspraak meer hebben en zijn ze ook hun zendtijd voor goed kwijt". Een reden temeer, vindt de kerkeraad, om by de sy node krachtig aan de bel te trek ken. Hervormde Kerk: beroepen te Assen L. Lingen Klooster ter Apel, te Rijnsaterwoude kandi daat J. P. Kraaijeveld Utrecht; aangenomen de benoeming tot pastoraal medewerker te Rumpt (Bet.) J. W. Slok, hulpprediker te Renswoude. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Fra- neker kandidaat F. Buitink Een rum; beroepen te Winterswijk H. Linde Bergentheim. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Rotterdam-Alexanderpolder R. Boogaard Leiden. Volgende week donderdag, vrij dag en zaterdag vergadert de hervormde synode op 'Hyde- park' in Doorn. Op de agenda staan benoemingen, kerkordelij- ke zaken, een beleidsnota van de Raad voor de Katechese, een no titie van de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving over het (kernenergievraagstuk en een beleidsnota van deze raad, en de ontvangst van een de legatie van de Eva geiisch Christelijke Kerk in Halmahera (Indonesië). Open huis Zaterdag 20 maart houdt de her vormde gemeente te Oegstgeest van 11 tot 1 uur 'open huis' in de Pauluskerk aan de Warmonder- weg ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van deze kerk. Er zal orgelspel zijn en ook de kindercantorij onder leiding van Theo Goedhart brengt wat ten gehore. Deskundigen kunnen vertellen over de symboliek van het kerkgebouw en de betekenis van de gebrandschilderde ra men. In de consistorie wordt een tentoonstelling ingericht van ou de foto's en tekeningen. Op zaterdag 3 april, van 10 uur tot half 5. wordt in de zaal achter de christelijke gereformeerde kerk te Rijnsburg een ruilbeurs voor verzamelaars van kerk kaarten gehouden. De kerkenver- zamelaars hebben zich de laatste jaren enigermate georganiseerd. Een verzamelaar in Zaandam verzendt tegen een gering bedrag twee keer per jaar een 'bulletin" met een schat van gegevens over kerkgebouwen en plaatsen waar liefhebbers kerkkaarten kunnen bestellen. De eerste rui Ida g in Marknesse - een paar jaar geleden bracht al zo'n 60 verzamelaars bijeen. Op een tweede in Cajtricum wa ren er nog meer. Henk Brussee, organisator van de dag in Rijns burg, verwacht er een kleine 100 "De nog steeds verdergaande versplintering van calvinistische kerkgenootschappen in Neder land getuigt van weinig binding met Calvijns opvatting, dat er niémand is die niet door enige nevel van onwetendheid is om huld." (Stelling uit proefschrift van dr. J. de Gier (Ede), secreta ris van het theologisch tijdschrift van de Gereformeerde Bond Theologia Reformata'. De Gier promoveerde in Utrecht op een studie over de dichter Geerten Gossaert). Zeventig zwarte bewoners van de krottenwijk Nyanga in Kaap stad zijn in de anglikaanse ka thedraal een hongerstaking be gonnen uit protest tegen hun be handeling door de regering. Ze hebben gezegd, deze staking desnoods tot het bittere eind te zullen volhouden. WASHINGTON - Volgens de Amerikaanse minister van defensie Alexander Haig vormt de strijd om de macht in Centraal-Amerika een onderdeel van een wereldwijde worsteling met het marxistisch-leninisme. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het is voor minister Terlouw (economische zaken) nog steeds „geen uitge maakte zaak" dat onze toekom stige energievoorziening zonder kernenergie onmogelijk zou zijn. Dit zei de bewindsman gister avond bij de afronding van het energiedebat in de Tweede Ka mer. Hij betwijfelt of de brede maatschappelijke discussie over de toekomst van de energievoor ziening in ons land tot nieuwe wetenschappelijke of technische inzichten zal leiden. Wel zal zij de consequenties van bepaalde keu zen moeten aantonen en zal moe ten blijken wat de bevolking daarvan vindt, „wat zij er voor over heeft". Een zekere mate van kernenergie- onderzoek en een zekere kennis op dit gebied moet er in ons land blijven, antwoordde Terlouw op kamervragen. „Wij kunnen ons niet veroorloven als industrie staat met een hoog wetenschaps- peil dit niet te doen". Maar in Eu ropees verband moet Nederland geen actieve rol spelen op het ge bied van kernenergie-onderzoe- k. De deelneming aan het zogenaam de Kalkarproject (de snelle kweekreactor in West-Duitsland) is een ingewikkelde zaak volgens de minister. Of en hoe Nederland zich daaruit kan terugtrekken, is nog in onderzoek, daarover moet ook nog met België worden over legd. Terlouw moest tot zijn spijt toege ven, dat de commissie-Beek (die de gevolgen van eventuele slui ting van de kerncentrales moet onderzoeken) nog steeds niet compleet is. Hij blijft ernaar stre ven dat dit werk zo spoedig mo gelijk begint en dat nog dit jaar rapport wordt uitgebracht. Aan drang van het CDA om „een an dere weg" te volgen wees hij af. De minister wil zich aan de af spraken van het regeerakkoord houden. Meer bijstand aan het regime in El Salvador is dan ook nodig om Cuba ervan te werhouden zijn machtsinvloed uit te breiden. Niettemin is het duidelijk dat de Amerikaanse regering onder toe nemende druk van het Congres gedwongen is bemiddelings voorstellen zoals Mexico die op tael heeft gelegd, in overweging te houden, teniende langs de weg van onderhandelingen in Cen traal-Amerika een oplossing te bereiken. Haig legde gisteren verklaringen af voor een sub-commissie van de Senaat die de geld-toewijzingen voor buitenlandse hulp onder zoekt, op dezelfde dag dat Nica ragua de Verenigde Naties deel genoot maakte van zijn vrees voor een inval met grote Ameri kaanse bijstand, vanuit Hondu ras, Guatemala en El Salvador, die het Sandinistische regime ten val zou moeten brengen. De Nicaraguaanse minister van landbouw Jaime Wheelock, heeft in New York gezegd, dat Nicaragua poogt een discussie met de VS te openen, doch dat een delegatie van zijn land in Washington Alexander Haig niet te spreken heeft gekregen. De Nicaraguaanse minister Whee lock pareerde de waarschuwing van de VS dat zijn land 'een nieuw Cuba' dreigt te worden, met de beschuldiging "dat de CIA-plannen demonstreren dat de VS van Nicaragua een nieuw Chili willen maken". In Chili werd, met Amerikaane bijstand de langs democratische weg ge kozen linkse president Allende afgezet en vermoord. Zowel Haig als zijn collega van de fensie Weinberger weigerden commentaar. Over "geheime" acties wordt niet gesproken, af gezien van de vraag "of zij al dan niet bestaan". Haig noemde tij dens de hoorzittingen het even tuele afsnijden van verdere mili taire bijstand aan El Salvador "een dodelijke klap voor de rege ring (van dat land) zich te hand haven. Echter", zei hij, "de toe stand daa is niet zo ernstig als ommigen die afschilderen". Naar zijn mening staat de regering niet op het punt te vallen. Het ge sprek over het Mexicaans bemid delen zal (zondag) worden voort gezet. Volgens Haig hebben de Mexica nen niet veel meer voorgesteld dan de VS al hadden geopperd en dat door Nicaragua verleden jaar is verworpen. De Mexicaan se voorstellen behelzen, zei Haig, geen voorziening die Nicaragua dwingt de handen af te houden van zijn buren, en vooral El Sal vador en Costa Rica. In elk geval noemde hij de dialoog met zijn Mexicaanse ambtgenoot 'con structief. BANGKOK - By een beschie ting van een Cambodjaans vluchtelingenkamp aan de grens van Thailand met Cambodja zijn gisteren zeker 12 vluchtelingen om het leven gekomen. Er vielen meer dan 35 gewonden. Het kamp herbergt ongeveer 45.000 vluchtelingen, maar dient tevens als basis voor Cambodjaanse ver zetsgroepen die de Vietnamese troepen in Cambodja bestrijden. De Vietnamese troepen in Cam bodja hebben in januari een nieuw offensief ingezet tegen de guerrillastrijders van de Rode Khmer. DEN HAAG (GPD) - De NCRV mag zich "een evange lische omroep" blijven noe men als ze dat wil. Dat heeft de Reclame Code Commissie bepaald. Eind 1981 had deze omroepvereniging zich zo ge noemd in verschillende dag en weekbladadvertenties. Dat wekte de woede van drs. J.A. van Delden, directeur van de Evangelische Hoge school in Amersfoort en ex- medewerker van Evangeli sche Omroep (EO). Van Delden diende bij de Code Commissie een klacht in, die nu echter ongegrond ver klaard is. De commissie is van oordeel dat de NCRV in de publikaties "niet aanleunt tegen haar zusterorganisatie, de Evangelische Omroep, en dat niet op ontoelaatbare wij ze gebruik gemaakt wordt van de woorden "evangeli sche omroep". De NCRV vindt zelf dat zy in de gewraakte advertenties nooit buiten haar boekje is gegaan, omdat zij zich al sinds 1924 - het oprichtings jaar - op het evangelie ba seert en daar ook steeds voor is uitgekomen. Vrijdag 2 en zaterdag 3 april 1982 Groenoordhal Leiden Vrijdag 2 april 19 00-20 00 Voorprogramma 20 00-21 00 Italië-Spanje 21 30-22.30 Belgie-Nederland Zaterdag 3 april 19 00-20 00 Voorprogramma 20 00-21 00 Europees Kampioenschap 3-4 plaats 21 30-22 30 Finale Europees Kampoenschap Toegangsprijzen Passé Pariout geldig voor beide avonden (4 wedstrijden) 12.50 p p Toegangsbewijs voor één avond 7,50 p p Voorverkoop: Bondsbureau Afd Leiden 071-899372 (9 00-16 00 uur Groenoordhal 071-212521 (9 00-16 00 uur) Leidsch Dagblad 071-144941 (9 00-17 00 uur) Vooraanvang van de wedstrijden aan de Groenoordhal. Leidsch Oagblad voordeel coupon Waarde 2,50 Op vertoon van deze coupon ontvangt u een passe partout (geldig voor beide wedstnfddagen) voor slechts 10.-.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13