Plankzeilen in 10 jaar grote rage Zeven RAI-hallen gevuld met nieuws op watersportgebied Zeiler ontdekt voordeel van trailbare jachten Regio is present op Hiswa Veilig vissen DONDERDAG 11 MAART 198*2 E,"I PAGINA 1 Ruim 440 exposanten op het gebied van water- en kam- peersport zullen de komende tien dagen verspreid over 48.000 vierkante meter in ze ven hallen van het Amster damse RAI-gebouw hun goe deren en diensten aan de man brengen. De Hiswa 82 is de 27ste in de reeks van inter nationale waterrecreatieten- toonstellingen die wordt ge houden. De groots opgezette expositie, die vorig jaar meer dan 150.000 bezoekers trok, wordt georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport. Een vereniging die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert. Gouden Hiswa stak met 14 leden van wal De Hiswa, bestaat vijftig jaar. De organisatie ontstond in 1932 toen de nu 82-jarige S. Joosten en een aantal colle ga's in de branche opriep een einde te maken aan het grote aantal watersportbeurzen. Jachtbouwers voelden zich min of meer verplicht aan die exposities deel te nemen en dat kostte hun behalve veel tijd ook flink wat geld. De heer Joosten krijgt een aan tal sympathisanten bijeen en op zondag 16 april 1932 wordt de vereniging opgericht. Zij bestaat dan uit veertien leden en zeven bestuursleden. Be sloten wordt zelf een tentoon stelling te organiseren. Bo vendien wordt een adverten tieverbod ingesteld voor eventuele nieuwe water- sportbladen. De eerste Hiswa-tentoonstel- ling wordt in 1933 gehouden in een zijhal van de oude RAI aan de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam.Jaarlijks vin den nu de exposities plaats, steeds in het nieuwe RAI-ge bouw. Een topjaar wordt 1971. Er komen meer dap 225.000 bezoekers. Op de Hiswa zullen opnieuw vele bedrijven en organisa- ties uit de eigen omgeving 1 vertegenwoordigd zijn. Zo j zult u in de RAI hallen onder meer stands aantreffen van: i Amcom (Aalsmeer). Arie de Boom (Oude Wetering). Bras- ker mastenmakerij (Zoeter- woude). Fa. v d. Brink en i Zns. Kolibriwerf (Stomp- wijk). Bukh diesel Nederland (Waddinxveen), Coleman Be nelux (Zoeterwoude). Evers (Lisse). Float Inflatables (Sas- senheim), Heeren en Zoon, lak en verffabnek (Aals- meer). High Performance J (Wassenaar). Holland Boat Service (Leiderdorp), Huls- hoff Watersport (Rijsenhout), Imhoff (Wetenngbrug), Infor- maticcentrum Nurn.m flOfl (Nieuw Vennep), 1 T Holl.imi (Ter Aar), Jeanneau (War- t mond), Jeegee (Alphen aan den Rijn), Kempers, scheeps- en jachtwerf (Alphen aan den Ryn), Kempers. jachthaven- zeilmakerij (Kudelstaart), Leelok Sailing (De Kaag), Lowland Yachts. Mannas- sist. Marine Power (allen Zoeterwoude). Van der Neut (Alphen aan den Rijn), North Sails Holland (Koudekerk aan den Rijn), Olympia jacht werf (Warmond), Sailspint (Oude Wetering), Sikkens (Sassenheim). Sport Centraal (De Kaag). Stam Yachting (Aalsmeer), Troost (Leiden). Valentijn en Zn. scheepswerf (Langeraar), Verschuur (Kat- wyk). Vidiboot. Visch gebr., jachthaven (beiden War mond). Watersport, jachtwerf (Voorschoten), Westeinder Watersport (Aalsmeer), Van Wyk en Zn. jachtwerf (Wou- brugge). 'Grootje" is dit jaar de blikvan ger van de Hiswa voor het RAI-gebouw. Een stalen plat bodem ontworpen en ge bouwd door de heer De Groot. Het schip is 11 80 me ter lang en weegt 12 000 kilo. Kost'Ti 200 000 gulden. In het RAI-gebouw zullen on der meer vouw- en opblaas boten, kano's, zeilplanken, roei- en visboten, zeilvliegtui- gen, open zeilboten, kajuit zeiljachten, ronde en platbo demschepen, catamarans, motorzeilers en motoijachten te zien zijn. De produkten zijn afkomstig uit talrijke landen, onder meer de Verenigde Staten, Taiwan, Canada, Australië, Japan, Nieuw-Zeeland en ons eigen land. De tentoon stelling is dagelijks geopend van tien tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur. Op zaterdagen en zonda gen is de Hiswa alleen over dag geopend. De toegangsprijs bedraagt tien gulden per persoon. Kinde ren tot 14 jaar en houders van een bejaardenpas betalen zes gulden. Evenals verleden jaar zal er op de Hiswa een gratis toegan kelijk watersporttheater ge opend zijn. Dagelijl^ wordt een programma afgewerkt waarin sportlieden en des kundigen over hun ervarin gen komen vertellen. In to taal komen tien verschillende watersportthema's aan de or de. Ze hebben betrekking op de houtbouw, het plankzeilen, de navigatie en communica tie, het wedstrijdzeilen, de tuigage, de onderwatersport, het zeilen met catamarans, het toervaren en waterskiën. Verder worden er dagelijks modeshows gehouden. Tij dens de zes theatervoorstel- Deze maand viert de zeilplank- sport in Nederland haar tien de verjaardag. Op de zeven tiende maart 1972 kwam na melijk de eerste met zeilplan ken gevulde container aan in ons land. Ondanks de beden kingen van allerlei sceptici kreeg deze vorm van water sport spoedig de wind in de zeilen. Het plankzeilen werd een gigantisch succes en telt nu duizenden en duizenden beoefenaren. De geestelijke vaders van de plank waren de Amerikanen Hoyle Schweitzer en Jim Drake. De eerste was een en thousiast golvensurfer en de tweede een verwoed catama ranzeiler. Hoyle Schweitzer wilde bij het surfen niet al leen afhankelijk zijn van de golven. Hij dacht er aan om ook de wind als voortstu wingsbron te gebruiken. Jim Drake ergerde zich er aan dat hij voor eventjes zeilen na zijn werk steeds tenminste een half uur nodig had voor het optuigen en ook nog eens een halfuur voor het aftuigen van zijn 'cat'. De beide mannen ontmoetten elkaar en uit hun gesprekken over hun problemen werd het idee van de windsurfer, de zeilplank geboren, het bleef niet bij een idee. Er kwam een ontwerp tot stand en de eerste plank werd ge bouwd. Het was een geval van polyethyleen met een houten zwaard, een houten giek en verschillende inmid dels zwaar verouderde con structies. Verhaaltje Er verscheen een artikeltje over de plank in het Dupont Magazine, het blad van een Amerikaanse kunststofgi gant. Het blad kwam ook on der ogen van Martin Spanjer, een employé van het textiel- concern Ten Cate in Nijver- dal. Hij las het verhaaltje over de twee Amerikanen en hun uitvinding, de windsurfer. Het bracht hem prompt op een idee. Het bedrijf was net begonnen met het weven van zeildoek. Zo'n plank met in het zeil de naam van de on derneming zou op een ludie ke manier de aandacht kun nen vestigen op de produk ten van het concern. Welnu, er werd een aantal planken bij Schweitzer en Drake be steld en die zending arriveer de op de genoemde zeven tiende maart 1972 in ons land. Letterlijk met vallen en op staan toonden medewerkers van het bedrijf de windsurfer aan het toen nog overwegend uiterst sceptische publiek. Een demonstratie tijdens de Sneekweek wekte voorname lijk de hilariteit van de toe schouwers op de wal. Het woei die dag namelijk nogal stevig en die eerste plankzei lers hadden slechts weinig er varing. Het gevolg was dat ze meer naast hun 'strijkplan ken' - zoals sommige critici ze noemden - in het water lagen dan ze zeilden. Het was een moeilijk begin, maar het idee sloeg aan. Veel vooral jongere mensen kre gen vertrouwen in de zeil plank en zo langzamerhand ontstond er vraag naar dit nieuwe watersportprodukt. Die vraag werd al vrij gauw zo groot dat besloten werd de planken in Nederland te pro duceren. Een textielfabriek ging zich bezighouden met lingen zullen kampioenen de monstraties geven op droog- trainers. Ook het publiek wordt daarbij betrokken. Tijdens de Hiswa presenteert het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond de offi ciële wedstrijdklassen. Ge toond zullen worden de een- mansboten Optimist, Euro pe, Laser en Finn en de twee- mansboten Cadet, Vaunen, 470 en de Flying Dutchman. Van de traditionele klassen worden een Olympiajol en een Regenboog geëxposeerd. Ook de officiële plank- zeilklassen krijgen een plaatsje toebedeeld. Van an dere klassen worden model len en foto's getoond. De KNWV wil op die manier een objectieve, met-commerciële informatie geven. In het Hiswa-theater krijgt het publiek gelegenheid kennis te maken met de droogtrainer De eerste zeilplank, de Windsurfer, werd tien jaar geleden op de Europese markt geïntroduceerd door de Nederlandse fabrikant Ten Cate. Het is nog steeds de grootste wedstrijdklasse ter wereld. de produktie van zeilplan ken. Problemen Toen bleek dat er een boterham met het maken van de plan ken te verdienen was bleef Ten Cate niet alleen. De plan- kenfabrieken rezen als de be kende paddestoelen uit de grond. En daarmee ontston den ook de problemen wat de patentrechten betreft. Hoyle Schweitzer had in verschil lende landen octrooi aange vraagd om zijn produkt tegen kopiëren te beschermen. Hy had echter verzuimd ook in Nederland zijn patent te de poneren. Het gevolg was dat er in ons land een uitgebreide handel in allerlei merken en types planken ontstond. Ten Cate deed nog wel pogingen om op grond van de Auteurs wet deze ontwikkeling een halt toe te roepen, maar er werd niet meer bereikt dan een paar jaar uitstel van exe cutie. Vooral nadat de rechter besloot dat de Auteurswet niet van toepassing was op de planken werd de Nederland se markt overstroomd met windsurfers. Die uitspraak gaf de plank ui teraard veel meer 'status' en het verbond was ondertussen graag bereid de windsurfers in hun gelederen op te ne men. Op hun beurt waren de surfers nu weer bang om bin nen dat grote geheel hun identiteit te verliezen zoge zegd. Er werd heel lang 'ge hakketakt' over het samen gaan, dat pas enkele maan den geleden zijn beslag kreeg. De plank kreeg de er kenning van de International Yacht Racing Union te Lon den en ook het Olympisch Comité kon er niet meer om heen. Besloten werd om in 1984 de planken te laten mee doen aan de olympische zeil wedstrijden te Los Angeles. Enorme strijd Ondertussen is er achter de schermen een enorme strijd ontbrand tussen Hoyle Schweitzer en Fred Oster- mann, de ontwerper van de Windglider. De International Yacht Racing Union beslist dat dit merk plank bij de olympische zeilwedstryden moet worden gebruikt Schweitzer, die de windsur fer op de markt bracht en daarop ook in Amerika pa tent heeft, verzet zich uit alle macht tegen die beslissing. Hij heeft sterke troeven in handen en het is op het ogen blik nog niet eens zeker of het plankzeilen wel een on derdeel wordt van de Olym pische Spelen. Dat alles laat de meeste plank- zeilers volkomen koud Zij beoefenen hun sport met al lerlei planken en genieten er van. De ontwikkeling staat allesbehalve stil Strandsur- fen is al een feit. Het surfen op het ijs doet opgang Snel heden van honderd kilome ter per uur zyn in die geval len niet onmogelyk. Kortom, de plankzeilsport heefl vele duizenden in haar ban en het einde van haar stormachtige ontwikkeling is nog lang niet in zicht. - - De Hiswa zal dit jaar voor Het eerst in het aanzienlijk uitgebreide RAI-complex worden gehouden. In de hallen bieden vijftig exposanten meer dan vorig jaar hun diensten en produkten aan. De totale waarde van de bijna 900 tentoongestelde vaartuigen bedraagt ongeveer 48 miljoen gulden. Ondanks de concurrentie van de Visma in de Rotterdamse Ahoy-hallen die eind van de ze maand wordt gehouden, heeft het HISWA-bestuur op nieuw besloten ruimte te re serveren voor de hengel sport. Jaren geleden is dat ook gebeurd, maar daarna is het "vissen" toch weer ver dwenen uit de RAI. Belangrijkste overweging is ge weest dat van de bijna twee miljoen hengelaars die ons land telt, er elk jaar enkele duizenden een visbootje ko pen. Vooral de open polyes ter jollen en de kleine ktyuit- boten zijn het meest in trek. Veel van die bootjes zijn te vin den in de kustwateren, zeear men of Delta-wateren. Op de Hiswa zal vooral aandacht worden besteed aan de veilig heid van de sportvisser. Geen overbodige luxe want elk jaar verdrinken er weer mensen doordat er onoordeelkundig wordt gehandeld. Naast de vaartuigen zijn er ook de hengelsportmatenalen, zowel bestemd voor het bin nenwater als voor een visdag- je "ter zoute". Zonder twijfel zal ook de ko mende Hiswa-tentoonstel- ling het aantonen: de "day- sailers" - kleine kajuitzeil jachten die per trailer ver plaatst kunnen worden - zyn in opkomst. Het aanbod wordt jaarlijks groter en in de vakantiemaanden ziet men op de wegen steeds vaker ka juitzeiljachten op een trailer achter een auto. De populari teit van de day-sailer wordt duidelijk snel groter Hel be zit van zo'n scheepje met trai ler plus auto schept namelijk nieuwe en haast letterlijk on begrensde mogelijkheden voor de waterrecreant. De mogelykheden worden slechts beperkt door de capa citeit van de auto en de wette lijke bepalingen. De wet is streng waar het om aanhan gers en dus ook om boottrai lers gaat. Zo mag de lengte van de trailer niet meer dan acht meter en de totale lengte van aanhanger en auto niet meer dan achttien meter be dragen. De maximale breedte bedraagt twee en een halve meter en de hoogte vier me ter. In de praktijk heefl men van die beperkingen nauwe lijks of geen hinder. De auto veelal tot minder in staat dan de wet goedvindt. Het komt erop neer dat een jacht met een lengte van ze ven en een halve meter en een breedte van twee en een halve meter en een gewicht van anderhalve ton nog door een behoorlijke middenklas ser kan worden getrokken. Een wat langer en zwaarder jacht is wettelyk nog toege staan Maar slechts weinig auto's kunnen zo'n combina tie over een lange afstand zonder problemen trekken Het wordt helemaal mocilyk als de auto dan ook nog vier personen plus een complete vakantie-uitrusting moet tor sen Voor het vervoer achter de auto kan men natuurlyk het beste een jacht hebben met een midzwaard of intrekbare kiel. De totale hoogte van de com binatie kan dan binnen rede- lyke perken worden gehou den. Dat heefl natuurlyk een gunstig effect op het benzine verbruik Bovendien worden wegens het lagere zwaarte punt de zywindgcvoeligheid verminderd en de wegliggmg verbeterd. Een ander voor deel is dat dergelyke schepen op een helling te water gela ten kunnen worden. Er hoeft dan dus met van een kraan gebruik te worden gemaakt. Weinig comfort Om het gewicht binnen aan vaardbare grenzen te houden wordt er in een "day-sailer" natuurlyk geen zware bin nenboordmotor geïnstal leerd. De meeste waterspor ters geven de voorkeur aan de buitenboordmotor Het is duidelijk dat het comfort aan boord van een day-sailer in veel gevallen niet op een al te hoog peil staat. Ook al weer met het oog op besparing op het gewicht is de inrichting over het algemeen sober Voorts is de kajuit doorgaans tc klein om er lang in te ver blijven. Veel comfort is ech ter ook niet nodig Pet slot van rekening is dc boot met voor het maken van weken lange tochten bedoeld. De mobiliteit is één van de gro te voordelen van de day sai ler. Dc watersporter is niet meer aan een beperkt gebied gebonden. 21 maart amsterdamr-aa

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11