Leven Britten weer duurder Aanval Prawda op Sowjet-bonden EG ruziet over Moskou-boycot Politieke strijd rond Parijse recherche twen Druk communistische vakbond komt Mitterrand slecht uit Verldezingsoproer oppositie Guatemala Offensief in Afghanistan Begroting gunstig voor bedrijven LOOD GIETERS- WERK— Haughey (56) Iers premier 'Belangenverdediging arbeider tandeloos' Buitenland J WOENSDAG 10 MAART 1982 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Tijdens een massale bij eenkomst in het hoofdkwartier van de Parijse politie aan 'Quai des Orfèvres' hebben honderden politie-officieren uit Parijs en omstreken gisteren geprotes teerd tegen het overplaatsings- beleid van de Franse minister van binnenlandse zaken. Gaston Defferre. President Mitterrand is verzocht tussenbeide te komen in het conflict, dat inmiddels heeft geleid tot het aftreden van de hoogste chef van de Parijse recherche. Minister Defferre heeft de strijd aangebonden tegen de 'staat in de staat', die de grote Parijse po litiekorpsen vormen. Defferre besloot een van de Parijse 'su per-flics', het hoofd van de 'bri gade criminele' commissaris Le- clerc, over te plaatsen naar Mar seille, waar hij zelf burgemeester was. Leclerc weigerde echter op het voorstel in te gaan. Hij beriep zich op een oud recht dat Parijse politie-officieren hebben om uit sluitend binnen Parijs te worden overgeplaatst. Minister Defferre hield het been stijf en commissaris Leclerc is intussen door een ander als hoofd van de beroemde mis daadbrigade opgevolgd. Maar daar bleef het niet bij. Leclercs baas, de bekende commissaris Le Mouel, die een eind maakte aan het drug-syndicaat 'The French Connection', was razend dat Defferre hem in deze over plaatsingskwestie niet had ge raadpleegd, te meer daar hij Le clerc promotie in eigen gelede ren had beloofd. Toen de minis ter niet wilde inbinden, ham Le Mouel ontslag als hoofd van de Parijse recherche. Ook op zijn post werd van de ene dag op de andere een opvolger benoem- Minister Defferre had gelijk toen hij uitriep dat hij 'de hoogste baas van de politie' is, maar hij heeft nog steeds niet verteld waarom zo nodig de hoog gekwa lificeerde Leclerc uit Parijs weg moest. De waarheid achter 's 'mi nisters opzet is echter dat Le clerc al sinds de socialistische overwinning in mei 1981 op de zwarte lijst stond. Linkse politie bonden hadden al eerder zijn vertrek geéist, want Leclerc had zich in de ogen van deze bonden steeds omnngd met een aanhang uit 'rechtse' bonden en hij had van zijn gezindheid nooit een ge heim gemaakt. Revanche De linkse vakbonden, maar vooral de communistische CGT, willen kennelijk revanche nemen op de lange jaren waarin de macht van rechts hen voor de voeten liep. Tekenend daarvoor is ook het ge val van de zelfmoord van René Lucet, een wat ongebruikelijk optredend ambtenaar, die door het bewind van president Gis- card was aangesteld om orde op zaken te stellen in het regionale, 3500 man personeel tellende bu reau voor sociale uitkeringen in de Provence. Lucet had de strijd aangebonden tegen de communistische vak bond CGT, die kans had gezien alle aanvragen om uitkering via het partijbureau te laten lopen en voor elke aanvraag 20 centimes op te strijken. De opbrengst liep in het miljoen en werd voor een deel aan de kas van de commu nistische partij afgedragen. Met de komst van het linkse be wind ging de CGT opnieuw in de aanval. Het resultaat was dat de minister voor sociale zaken, me vrouw Questiaux, eind februari Lucet schorste „wegens onregel matigheden in de uitoefening van zijn functie". Begin maart werd hij vervolgens ontslagen, zonder dat mevrouw Questiaux de beschuldiging nader wenste te preciseren. Het personeel schaarde zich achter Lucet en begon een staking. Lucets laatste verklaring droop van cynisme. Hij brachte 'hulde' aan de 'com munistische overwinnaars' die „nadat ze me niet aan de basis hadden kunnen treffen, zich nu de steun verwierven van Mada me Questiaux". De volgende dag schoot hij zich door het hoofd- Verkiezingen Beide zaken komen president Mit terrand en premier Mauroy slecht uit. Ze verhogen zeker niet de hoop van de socialisten om bij PAGINA 9 de kantonale verkiezingen van aanstaande zondag erg overtui gend uit de bus te komen. De laatste maanden waren er al meer verhalen over regeerders die geweken zouden zijn voor vakbondsdruk, met name die van de CGT. De socialistische ministers zouden hebben toege geven om de goede sfeer in de regering met te bederven, waar aan vier communisten deelne men. die zich overigens als de beste leerlingen van de klas ge dragen Hoewel Madame Questiaux op de nominatie stond bij de komende kabinetshemening te worden ontslagen, zal Mitterrand dit nu moeilijker kunnen doen om haar ongelijk niet openlijk te onder strepen. Minister Defferre is. als een van de oudste partijgenoten, onaantastbaar President Mitter rand zal de vuurhaard voor de zo veelste keer zelf moeten doven. Tenslotte is hy volgens de regels van ee Franse grondwet de baas. en de ministers niet meer dan zyn allerhoogste loopjongen- Tegenstanders Guevara in arrest GUATEMALA STAD (UPI/AFP) Nationale politie en leger heb ben gisteren met schoten en traangas een eind gemaakt aan een demonstratie van ongeveer duizend mensen die betoogden tegen wat zij beschouwen als fraude bij de verkiezingen van afgelopen zondag. Dit heben ooggetuigen verklaard. Een televisieploeg van de Ameri kaanse maatschappij ABC werd uiteen geslagen en afgevoerd. Volgens de ooggetuigen werden de betogers, aanhangers van de drie presidentskandidaten die de verkiezingen verloren, voor het nationale paleis opgewacht door oproerpolitie. Tot de demonstra tie was maandag besloten op een vergadering van de drie kandida ten. Voor het nationale paleis zou een van de verslagen kandidaten een toespraak houden. Toen de de monstranten optrokken naar het paleis vuurden politie-officieren met pistolen en semi-automati- sche wapens. Andere vuurden traangasgranaten af. Het is niet duidelijk of er in de lucht werd geschoten of gericht. Een lokaal radiostation meldde dat er drie gewonden zijn. Ook elders, in de buurt van de be toging, werd geschoten. Een ver slaggever van het persbureau UPI moest in dekking gaan toen er werd gevuurd bij het kantoor van de centrumrechtse opposi tiepartij beweging voor nationale ISLAMABAD (AFP) Russische en Afghaanse regeringstroepen zijn, volgens berichten uit diplo matieke kringen in de Pakistaan se hoofdstad Islamabad, afgelo pen zaterdag ten noorden van Kaboel een groot offensief be gonnen dat talrijke slachtoffers zou hebben geëist onder de Af ghaanse opstandelingen en de burgerbevolking. By bombardementen in het gebied van Shamali, in de provincie Ka boel, en in de provincies Parman en Kapisa zouden ongeveer dui zend mensen zijn omgekomen. De Russische militairen zouden vervolgens vanaf de weg tussen Kaboel en de Russische grens ongeveer 50 kilometer zijn opge rukt tot Sharikar, de hoofdplaats van Parwan. bevrijding (MLN). Functionaris sen van de partij zeiden dat poli tie in burger verantwoordelijk was voor het vuren. In Washington sprak de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Dean Fis- her, de Amerikaanse bezorgd heid uit over de berichten uit Guatemala van aanzienlijke on regelmatigheden bij de verkie zingen. De drie verslagen presidentskandi daten van de oppositie Mario Sandoval Alarcon, Alejandro Maldonado Aquirre en Gustavo Anzueto Vielman - blijken bij de betoging te zijn gearresteerd. Zij voerden de demonstratie aan van mensen die betoogden tegen fraude, die bij de verkiezingen van afgelopen zondag zou heb ben plaatsgevonden. Alarcon, Aquirre en Vielman zou den naar president Lucas Romeo Garcia zijn gebracht voor een on derhoud. Het onafhankelijke ra diostation Fabulosa meldde dat de vrouwen van twee van de kan didaten en van een kandidaat voor het vice-presidentschap bij de betogingen in elkaar werden geslagen en in een politiewagen werden weggevoerd. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN De Britse minister van financien Howe heeft gisteren in het Lagerhuis een betrekkelijk milde begroting gepresenteerd. Met name het bedrijfsleven lijkt van deze begroting te zullen profiteren. Generaal Anibal Guevara heeft zichzelf gisteren op grond van de verkie zingsuitslag uitgeroepen tot president van Guatemala. Zijn drie tegen kandidaten beschuldigen hem van geknoei met de uitgebrachte stemmen. Guevara was door de heersende regering kandidaat gesteld. Howe zegde de Britse industrie verschillende lastenverlichtin gen toe. Het aandeel dat de werk gevers moeten betalen in sociale premies, zal met één, en later met nog eens een half procent wor den verlaagd. Grote bedrijven zullen bovendien minder behoe ven te betalen voor energie. De gewone Brit gaat er per saldo iets op achteruit. Weliswaar hoeft hij het komende jaar iets minder inkomstenbelasting te betalen, maar daar staan verho gingen van de sociale premies en duurdere sigaretten, drank en benzine tegenover. Stimulering van de activiteiten in de bouw, een bescheiden werk loosheidsprogramma en sociale uitkeringen die met de inflatie in de pas zullen blijven, zijn met vreugde ontvangen door de en kele tientallen zogenaamde 'half- ADVERTENTIE aanleg leidingen onderhoud leidingen worm- en koudwater voorziening levering sanitair komplete badkamer verzorging dakbedekkingen etc. etc. OUDE NIEUWVEENSEWEG 111-113 NIEUWVEEN 01723-9541 leid van de Europese Commissie ten aanzien van de Sowjet-Unie. Het Parlement beticht de Com missie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) er van dat de EG in 1980 de Ameri kaanse graanboycot tegen de Sowjet-Unie, ingesteld wegens de Russische inval in Afghanis tan in december 1979, heeft on dermijnd. Volgens een maandagavond door het Europese Parlement aange nomen resolutie heeft de Com missie toegelaten dat er tijdens die Amerikaanse graanboycot (van 1 januari 1980 tot 1 april 1981) meer voedsel door Europa aan Moskou geleverd is dan nor maal. De Commissie reageerde gisteren verontwaardigd. De beschuldi gingen werden 'volstrekt' onte recht genoemd. „Zulke beschul digingen kunnen de internatio nale reputatie van de EG en de relaties met de handelspartners ernstig schaden", zo staat er in De Commissie reageerde mede zo scherp omdat de actie van het Parlement op een politiek zeer ongelegen moment komt. Euro pa wordt al voortdurend vanuit de Verenigde Staten verweten afbreuk te doen aan de hardere Amerikaanse houding ten aan zien van Moskou. Niet alleen na de inval in Afghanistan, maar meer nog na de militaire macht sovername in Polen in december De Gemeenschap staat onder druk vanuit Washington om in zake Polen en de Sowjet-Unie duidelijke sancties te treffen. Tot nu toe is de Gemeenschap er echter niet in geslaagd intern overeenstemming te bereiken over een gedeeltelijke boycot van een aantal Russische import- produkten. Met veel publiciteit hebben de Eu ropese ministers van buitenland se zaken in februari besloten de import van een aantal Russische goederen, zoals diamanten, bont, kaviaar, textiel, te gaan beper ken, maar daadwerkelijke maat regelen zijn tot nu toe uitgeble ven. De landen konden het eerst onderling niet eens worden over de vraag welke produkten pre cies onder de boycot zouden val len. De invoer uit de Sowjet-Unie van grondstoffen zoals olie en mineralen vallen in elk geval bui ten deze sanctie, omdat Europa zichzelf niet te veel wil schaden Volgens Commissie-kringen in Brussel heeft de kritiek van het Europese Parlement overigens minder te maken met de zorg over de internationale houding ten aanzien van Moskou, maar destemeer met de identiteitspro blemen van het Parlement zelf. Beide Europese instituten besto ken elkaar nu met onderling ver schillende cijferreeksen om het gelijk te bewijzen. Ook dit klein oorlogje binnen de Europese Ge meenschap zal zo nog wel even duren. zachten' in de Conservatieve fractie. Deze 'halfzachten' hebben er bij Howe en premier Thatcher de af gelopen maanden sterk op aan gedrongen een minder rigide economische politiek te voeren dan tot dusver. De Bntse rege ring is hen een stukje tegemoet gekomen door ongeveer 7 mil jard gulden extra in de economie te pompen. Het ziet er dan ook naar uit dat Ho- we zijn begroting zonder al te veel moeite door het Lagerhuis zal loodsen. Een van de 'half zachten' beschreef Howe's be groting zelfs enthousiast als „de eerste politieke begroting die we van hem hebben gezien". De modale Brit zal vooral de verho ging van verschillende indirecte belastingen zwaar vallen. Een pint bier wordt een dubbeltje duurder, een fles wijn 50 cent, een fles sherry 65 cent, en benzi ne 10 cent per liter Dat zijn belastingverhogingen die niet meer doen dan de inflatie compenseren. Een fles whisky gaat met minder dan het tempo van de geldontwaarding omhoog en wordt f 1,50 duurder, waar dat een rijksdaalder zou moeten zy- n. Deze naar verhouding geringe ver hoging is door Howe bedoeld om de Schotse whisky-industrie te helpen, die door de geweldige belastingverhogingen van de af gelopen jaren (een fles whisky kost momenteel 32 gulden) haair afzet sterk heeft zien dalen. De regering is de uitkeringstrek kers tegemoet gekomen door hen een stijging in de uitkerin gen toe te zeggen, die gelijk zal zijn aan de inflatie. Zelfs de 2 procent die de werklozen bij de vorige begroting tekort kwamen, wordt bij deze begroting weer goed gemaakt. Howe zei te verwachten, dat de in flatie aan het eind van het jaar niet meer dan 9 procent zal be dragen. en volgend jaar nog lager zal worden. Momenteel bedraagt de inflatie in het Verenigd Ko ninkrijk 12 procent, een percen tage dat twee jaar geleden nog boven de 20 zat. Woordvoerders van de vakbonden en de Labourparty hebben zich over de begroting ontevreden be toond. Zij vinden dat de regering haar monetaristische politiek On voldoende heeft losgelaten, en hadden met name op banenplan nen voor de werklozen gehoop- t Oppositieleider Foot zei dat Howe „schuldig is aan grove mislei ding. omdat hij een poging heeft gedaan de monetaristische poli tiek van de regering, die tot de huidige malaise heeft geleid, door kleine maatregelen te ver doezelen". LONDEN (GPD) - Met een verrassend grote meerder heid heeft het Ierse parle ment dinsdag Charles Haug hey tot de nieuwe premier ge kozen. Haughey kreeg 86 stemmen, zijn tegenhanger Fitzgerald 79. Haughey. leider van de Fianna Fail-partij, werd premier dank zij de steun van twee onafhankelijke parlementsle den en van de marxistisch georiënteerde SFWP, die met drie zetels in het parlement vertegenwoordigd is. Hij volgt Fitzgerald op, wiens coalitie regering in januari viel omdat onafhankelijke parlementsleden, van wiens steun hij afhankelijk was, niet achter de door hem voor gestelde strakke bezuini gingsplannen wilden staan Charles Haughey (r). ADVERTENTIE MOSKOU (Reuter) - Het blad van de Sowjetrussische communisti sche partij, de Prawda, heeft gis teren bepaalde vakbondsfunctio narissen die niet zijn opgekomen voor de rechten van de arbeiders laksheid verweten. Het artikel is geschreven door Yvan Yoenak, sinds 196 secreta ris van de communistische partij in de provincie Toela ten zuiden van Moskou. De eerste indruk is dat het alleen gaat over vak bondszaken in zijn eigen rayon, maar vier dagen geleden is de ho ge baas van de vakbonden, Ale- xei Sjibayev, ontslagen en over een week begint het vijfjaarlijkse vakbondscongres van het land. Het artikel doelt duidelijk op de redenen van zijn ontslag. Yoenak zegt dat bepaalde vak bondsfunctionarissen het con tact met het volk hebben verlo ren en teveel in hun kantoor rondhangen. Het gevolg daarvan is "bureaucratie, formalisme en traagheid" en een oppervlakkige benadering van de organisatie van de werknemers voor het ver vullen van de gestelde doelen. Yoenak vindt dat de verdedigende functie van de vakbonden beter moet worden georganiseerd, zo dat zij de belangen van de werk nemer tegenover de bedrijfslei ding beter vertegenwoordigen. "Er zijn nog heel wat fabrieken waar de vakbondsorganisaties in feite aanhangsels van de be drijfsleiding zijn geworden en geen eigen karakter hebben", al dus zijn klacht. De helft van de arbeiders die bij de rechter hun beklag deden wegens oneerlijk ontslag is daarna in hun functie hersteld en dat werpt een vreemd licht op de vakbonden die onder de Sowjet-wet alle ont slagen moeten goedkeuren. Yoenak zegt dat de communisti sche partij van Toela willekeuri ge besluiten van de leiding en ook "de tandeloosheid van be paalde vakbondswerkers" tracht te bestrijden. Zijn kritiek geeft voedsel aan de speculatie dat Sjibayev door de leiding van de communistische party pas na vijf jaren is ontsla gen omdat hij geen lering zou hebben getrokken uit de Poolse crisis. De officiële Poolse vakbonden, die georganiseerd zijn naar Sowje- trussisch model, zijn niet in staat gebleken de golf van arbeidson- lust die in de zomer van 1980 het land overspoelde en tot de ope- nchting van de onafhankelijke vakbondsfederatie Solidariteit leidde, in bedwang te houden. Sjibayev en andere SowJeClUtSt- sche vakbondsleiders beten uit niets blijken dat zij hun eigen ac tiviteit in het licht van de Poolse gebeurtenissen wilden herzien, ondanks sterke aandrang van de leiding in het Krembn dat zy dat wel moesten doen. Sjibayev was een partijftinctiona- ris die geen lid van de vakbond was toen hij m 1977 tot VOORttteT van de centrale vakbondsraad werd benoemd Zijn opvolger daarentegen, Stepan Sjalayev. is van 1963 tot 1980 vakbondsfunc- tionans in volledige dienst ge weest van de bosbouw en hout verwerkende industrie. Sjalayev zal by dc opening van het congres op 16 maart het hoofd rapport uitbrengen en verwacht wordt dat hy er by zyn gehoor op zal aandringen een actievere rol in de fabrieken te spelen over eenkomstig de wens van de par ty Lelden, Breestraat 142-144, (el. 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9