Volkshuis: toch verbouwing Goekoop hoeft vuilnis toch niet op te ruimen PPR: gemeente moet leegstand bestrijden Lezers schrijven Paaltjes Ondanks voorkeur wethouder Van Dam voor nieuwbouw "Illegalen" gepakt Vlietschans Sanders gebedrijf Een globa Jazzmuziek De Poolse jazzpaxefonist Na- mislowsky en zijn band tre den vanavond op in de Koets- o-theek aan de Kruisstraat. Aanvang half tien. Aanvan kelijk zou de Pool vorige week al in de Koets-o-theek optre den, maar hij kreeg toen te kampen met problemen aan de grens. Autokeuring De afdeling Leiden van Veilig Verkeer Nederland houdt morgen, vrijdag en zaterdag een keuringsactie in samen werking met Auto Leithon aan de Zoeterwoudseweg. Automobilisten kunxjen hun bezit deze dagen bij dit gara- laten inspectereh. globaal onderzoek kost niets; voor een wat nauwkeu riger inspectie geldt een gere duceerde prijs. Veilig Verkeer Nederland doet verder van zich spreken door middel van een mobiele informatiestand die in het autobedrijf aanwe- zig is. De openingstijden: donderdag van negen tot ne gen uur, vrijdag van negen tot vier uur en zaterdag van negen tot twee uur. Energie Het Humanistisch Verbond, af deling Leiden, organiseert morgen een discussieavond over "Mens en energiege bruik". Dit in het kader van het landelijk project "leefba re toekomst". Discussieleiders: Willem Nieu- wenhuys (geoloog olie en gas winning) en Jan Gevers-Leu ven (arts AZL speciaal ge richt op onderzoek van de me disch menselijke kant van kernenergie). Plaats: café Ei- genzorg, Stationsweg 29 in Leiden. Aanvang kwart over acht. Toneel Selskip "Fryslan" deelt mede dat de toneelgroep "Gysbert Japicx" uii Haarlem vrij dagavond het blijspel "Hai- tinck mei CK" opvoert. Het stuk begint om acht uur in de aula van de Bedrijfstechni- sche school, Vondellaan 35, Leiden. Noorderwiek De festiviteiten in de Noorder wiek, de school aan de Ter Haarkade, zijn vrijdag niet van twee tot vijf, zoals eerder gemeld, maar van vier tot ze ven uu. Nederlands Half maart wii het buurt- en wijkcentrum 'Op Eigen Wie ken' met twee cursussen Ne derlands beginnen. De eerste cursus wordt gegeven op dinsdagmiddag 16 maart van twee tot drie uur. De tweede cursus wordt gegeven op donderdagavond 18 maart van acht tot negen uur. De deelnemers houden zich bezig met het opfrissen van 'oude', misschien wat weggezakte kennis bv. de spelling van werkwoordsvor- Daarnaast wordt aandacht be steed aan het onder woorden brengen van een eigen stand punt; het maken van goede zinnen; de betekenis van xvoorden; het schrijven van eenvoudige brieven en het maken van verslagen. Op dinsdagmiddag kan mis schien voor kinderopvang toorden gezorgd. Voor inlich tingen: teL 210215. Aanmel den bij het buurt- en wijkcen trum "Op eigen wieken', Val kenpad 2, Merenwijk, tel 212893. WOENSDAG 10 MAART 1982 Van grond in Goeree Overflakkee DEN HAAG/LEIDEN - Burge meester Goekoop van Leiden heeft zijn zin gekregen. Hy hoeft het afval dat ooit eens op twee stukken grond van zijn familie is gestort in Goeree Overflakkee niet op te ruimen. De Raad van State is van mening dat de ge meente Ooltgensplaat op het Zuid-Hollandse eiland de ver keerde heeft aangeschreven. Niet de zogenaamde blote eige naar, maar de 'vruchtgebruik- ster' van de grond is volgens de staatsraad verantwoordelijk voor de gang van zaken op de stukken grond. "De vraag is of Goekoop wel de goede is. Degene die wordt aangeschreven moet na tuurlijk wel de macht hebben om het afval te verwijderen". Gisteren werd de zaak Goekoop, na eerst niet ontvankelijk te zyn verklaard, uiteindelijk toch door de Raad van State behandeld. De Raad van State wilde in eerste in stantie de vraag wie het afval moet weghalen niet behandelen omdat Goekoop te laat de Raad van State zou hebben betaald. Dat moest binnen een bepaalde termijn gebeuren. De Raad van State gaf echter toe een fout te hebben gemaakt en liet de zaak alsnog voorkomen. Burgemeester Goekoop heeft van de gemeene Ooltgensplaat een aanschrijving gekregen om het afval dat op de twee stukken land is gestort weg te halen. Lei- dens eerste burger vindt dat dat niet zijn werk is. "De politie daar moet daar maar beter opletten, zodat het vuil niet gestort kan worden", zei hij enige tijd terug. Inmiddels zijn de stukken dijk- grond verkocht aan de overheid. De staatsraad vroeg zich mede daarom af of het nog zin heeft een uitspraak in deze zaak te doen. "De aanschrijving is ver keerd". Hij verzocht de vertegen woordiger van B en W van Oolt gensplaat het college te vragen de aanschrijving in te trekken. "De gemeente moet nu gewoon J 7 eigenaren aanschrij- LEIDEN - Het leegstaande fa briekscomplex van Nieuwen- huizen aan de Morsweg zal ongeveer over tweeëneenhal- ve week worden gesloopt. Het Leidse gemeentebestuur heeft dit besluit deze week geno men. Gemeenteambtenaar Hans Meijer deelde dit gister avond mee tijdens een verga dering van de projectgroep Transvaal. Buurtbewoners hebben de ge meente verschillende keren tot spoed gemaand wat be treft slopen, ook deze maand nog. Het complex trekt vol gens hen niet alleen mensen aan, die uit alle delen van de stad komen om hun vuil te lo zen, maar ook jongeren die er plezier in scheppen alle rui ten kapot te gooien. "Blijft de gemeente laks reageren, dan zullen we wel eens actie gaan ondernemen", aldus de bewo ners. Zij kregen de steun van gemeenteraadslid Van Oos ten (PPR) die schriftelijke vragen over de voormalige conservenfabriek aan B en W stelde. Gisteravond tijdens de verga dering kwam de vraag nog naar voren of het zinvol is om het vuilnis uit het complex te verwijderen. Volgens ge meenteambtenaar Meijer niet. Hij typeerde deze wens van een buurtbewoner als: "Dat noem ik water naar de zee dragen; het is niet zinvol te noemen met het oog op de spoedige sloop". LEIDEN - De gemeente moet de leegstand van woningen en ge bouwen zoveel mogelijk bestrij den. Het in gebruik nemen van woningen als opslag- of be drijfsruimte moet duurder wor den, het vorderen van woningen eenvoudiger en het verplichten van eigenaren om achterstallig onderhoud te verrichten moet vaker worden toegepast. Zo luidt een voorstel van PPR- raadslid Van Oosten aan de ge meenteraad. Het raadslid heeft zijn voorstel voorgelegd aan de raadscommissie voor volkshuis vesting, omdat hij vindt dat de landelijke wetgeving op het ge bied van de bestrijding van leeg stand lang op zich laat wachten. Het vorderen van woningen ten be hoeve van woningzoekenden kan volgens Van Oosten worden vereenvoudigd. Er zouden meer woningzoekenden voor een gevorderde woning king moeten komen. De selectie van 'vorderingskandidaten' zou versoepeld moeten worden. Er zou alleen die woningen gevor derd moeten worden, waarbij de, kans van slagen groot is en de preventieve werking het hoogst. Reparaties aan gevorderde wo ningen zouden beperkt moeten blijven tot dringende zaken, zo dat het betaalbaar blijft. Van Oosten stelt ten behoeve van een snellere afwikkeling van vor deringen een uitbreiding van het personeel by de directie volks huisvesting voor. Dat zou een halve arbeidsplaats kunnen zyn, bekostigd uit het Fonds Wonin gonttrekking. Dit fonds wordt gevormd door bijdragen van on dernemingen, die woonruimte in gebruik willen nefnen. Tarieven De tarieven die hierbij gelden moe ten volgens Van Oosten dras tisch worden verhoogd. Hy stelt voor om het tarief van 150 gulden per vierkante meter te verhogen tot 500 gulden. "Het onttrekken van een wooneenheid levert dan een bedrag op dat in meer ver houding staat tot de kosten van het verwezenlijken van vervan gende woonruimte", aldus het raadslid. Van Oosten noemt het in het be lang van de volkshuisvesting dat het aanschrijven van eigenaren tot het verrichten van achterstal lig onderhoud wordt verscherpt. Het college heeft zich tot nu toe steeds op het standpunt gesteld, dat. er voor een actiever aan- schrijvingsbeleid geen geld is. De PPR wil hiervoor een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar stellen. Dit bedrag moet even eens uit het Fonds Woningont trekking worden geput, zo luidt het voorstel. LEIDEN - Het bestuur van het Leidse Volkshuis heeft gisteravond tóch ge kozen voor verbouwing van het pand aan de Apo- thekersdijk. Het verbouw de onderkomen moet dan opnieuw onderdak bieden aan zowel stedelijk jonge renwerk (Stats) als vol wassenen werk en buurt huiswerk. Wethouder Van Dam sprak zich twee weken geleden duidelijk uit voor nieuwbouw. Hij liet weten dat de gemeente geen geld be schikbaar zou stellen als het be stuur van het Volkshuis zou kie zen voor verbouwing. Het Volks huis zou het dan moeten doen met het miljoen dat het ministe rie van CRM voor verbouwing beschikbaar stelt. Van Dam was gisteravond even op de bestuursvergadering van het Volkshuis en óók hier benadruk te hij dat hij liever een nieuw Volkshuis ziet verrijzen aan de Ir. Driessenstraat. Hij zou dan twee vliegen in een klap slaan: een nieuw en beter Volkshuis én een buurtvoorziening voor hét oosten van de binnenstad. Voor zo'n nieuw Volkshuis zou Van Dam wel twee-en—een-half miljoen wUlen lospeuteren. Het bestuur van het Volkshuis stel de gisteren dat het miljoen voor verbouwing slechts als eën bod van de gemeente moet worden gezien. Een miljoen is te weinig voor een deugdelijke verbou wing, maar er valt volgens het bestuur misschien wel meer geld by de gemeente uit te slepen. "Tot voor enkele weken geleden hadden we de vrije keus tussen nieuwbouw en verbouw. De kos ten zouden niet veel verschillen. Nu stelt de wethouder ons voor het blok door minder geld te ge ven als we voor verbouwing kie- zen. Dan moeten we maar onder handelen over meer geld". Vergroting Ook wil het bestuur met de ge meente spreken over de moge lijkheid tot vergroting van het Volkshuis. Met meer geld voor verbouwing zou het grondopper vlak van het oude Volkshuis ver groot kunnen worden. Ook wil het bestuur onderhandelen over een extra buurtvoorziening aan de Ir. Driessenstraat én een eigen ruimte voor het jongerencen trum Stats. Stats liet er gisteren geen twijfel over bestaan te voelen voor een zelfstandige huisvesting. Wet houder Van Dam wil hieraan meewerken. Als voorbeeld werd al het oude schoolgebouw aan de Aalmarkt genoemd. Het Volkshuisbestuur besloot gis teravond ook (na zes uur verga deren) om met de gemeente raadsfracties te gaan spreken. "Wat wethouder Van Dam vindt, hoeft de hele gemeenteraad nog niet te vinden". Niet het voltallige bestuur toonde zich gisteravond bereid tot hero pening van de onderhandelin gen. Voorzitter Henk Madern en bestuurslid Jan Hermans bleven voorstanders van nieuwbouw. Ook een aantal stafleden waar schuwde het bestuur tegen de nu genomen beslissing. "Van Dam heeft ons de gevolgen de keus voor verbouwing al voorgespie geld: maar een miljoen gulden die vooral nog moet worden be steed aan het opzetten van een buurtvoorziening voor Heren- gracht/Zijlsingel en Pancras Oost. Dan kan het Volkshuis misschien nog net geverfd en be hangen worden". Het duidelijkst omschreef portier Piet Veefkind gisteravond nog wat dat zou betekenen. Emotio" nele gronden om het Volkshuis aan de Apothekersdijk te behou den (het Volkshuis is een monu mentaal pand dat in Leiden niet weg valt te denken), bleken bij hem bepaald niet doorslagge vend. "Dit gebouw is brandge vaarlijk, de daken zijn verrot, le veranciers kunnen er nauwelijks komen, de mensen verdwalen in het pand, het is onveilig en de rioleringen zyn rot. Als je dat van een miljoen wilt opknappen, dan kun je het Volkshuis beter gelijk by de kraakwagen zetten". Voorstanders van de verbouwing vestigen hun hoop echter op eer der ter sprake gekomen plannen die echter inmiddels door wet houder Van Dam zyn afgewezen. Een miljoen van CRM én nog geld van de gemeente voor het pand dat overgedragen wordt voor een symbolische prijs. In ruil daarvoor zou de- gemeente dan een paar ton in de verbou wing moeten steken. LEIDEN - Bij een technische controle op de Plesmanlaan gistermorgen zijn dertig auto's en twee illegaal in ons land wonende Chinezen uit Rotterdam aangehouden. De twee mannen, die inmiddels zyn overge dragen aan de vreemdelingenpolitie, zaten in de auto by een landge noot die wel over de juiste papieren beschikte. De auto van deze 26-jarige inwoner van Rotterdam bleek overigens een wrak te zyn. De politie heeft bij deze controle nog drie wrakken van de weg gehaald en acht processen verbaal wegens gladde banden en slecht functionerende remmen uitgedeeld. Kennelijk baalt Ruud Paauw zo van de paaltjes, dat hij het 'onbe gonnen werk' vond, om dieper in i het 'paaltjesoerwoud' te duiken, vandaar: De WD biedt in haar programma wel degelijk een uit stekende oplossing, om zowel van de paaltjes, als de parkee roverlast af te komen. Parkeergarges zyn dank zy de WD geen schimmen meer, maar concrete plannen. Bovendien toont de WD ook bezorgdheid voor de overlast die fietsers on dervinden. Want dacht u, dat het voor een fiet ser prettig was om bynga platge- Waalst te worden tussen passe rende auto's en rampzalig ge plaatste paaltjes? (Morsweg). Kunnen fietsers smartegeld vragen en de ziekenhuisrekening naar het stadhuis sturen, als zy er niet in slagen paal of auto te ontwy- ken? Misschien kan wethouder PWaal banenplan-subsidie aanvragen, by 'Ome Joop' om zo wat ge meentelijke palenrukkers te kunnen aanstellen. Met het ge rooide oerwoud kunnen dan mis schien wat grachten gedempt worden, of 'paalwoningen' ge bouwd worden. Bovendien wordt door het aanstel len van gemeentelijke palenrooi ers. eeh prachtige gelegenheid geschapen voor het op een posi tieve wijze kanaliseren van de vernielzucht die sommige men sen nu drijft tot het vernielen van auto's, telefooncellen etc. J.M.F.G. Paddenburg Nieuwe Rijn 11 Leiden Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactièwege wórden ingekort. Wij protesteren tegen de weigering leden van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit toe te laten tot de Vlietschans voor het geven van voorlichting. Dit is een ui ting van discriminatiè. Van der Linde probeert dit te weerleggen met het volgende: "het ging niet om het al of niet toelaten van ho- mosexuelen, maar het ging er over, wat is hun aandeel in de voorlichting, en waarover en hoe, en met hoevelen komen zij met klassen of groepen leerlin gen in kontakt". (Citaat school krant van de Vlietschans). Het is duidelijk dat dit geen hout snijdt; het onthouden van nor male menselijke kontakten is juist de kern van discriminatie. Door deze weigering wordt ook de OOT*fl kwaliteit van het onderwijs ern stig geschaad. Maatschappijleer is in de eerste plaats opgezet om leerlingen een zo genuanceerd mogelijk beeld te geven van de samenleving. Het is duidelijk dat dit op deze manier niet mogelijk is. Dit verschijnsel komt niet alleen op de Vlietschans voor, maar steekt in heel Nederland de kop óp. Dit is een heel ernstige kwes tie, waaraan we niet gen voorbij gaan. Ferry W. de Z Haarlem iwijgerlaan 82 Voorschoten Meindert van der Kaay Morsweg 79a Leiden David Stelpstra Haydnlaan 99 Leiden (oud-leerlingen van de Vlietschans) Kagie getiteld "Leiden Noord, beeld van een wijk". Het is een aardig boekje ovèr de ge schiedenis van vooral de laatste tien jaar van onze wijk. Maar jammer genoeg slaat het boekje de plank ook wel eens behoorlijk mis. Dat is het geval, wanneer de voorzitter van het wijkkollektief, Joop Vervoorn, aan het woord gelaten wordt over het buurtko- mitee van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW - een landelijke bond tegen alle vormen van woningnood, waar van sommige leden betrokken waren bij de oprichting van de Socialistiese Pairtij). Het boekje beschrijft hoe de op richting van de BHW-afdeling in Leiden Noord het begin beteken de van de acties tegen het slechte onderhoud en een' huurverho ging van 20%. Deze schrikbare huurverhoging was afkomstig van CHU- (nu CDA) minister Udink, u weet wel, dezelfde die later de gouden handdruk van Ogem kreeg. Algemeen vonden wij in Leiden Noord, dat voor on ze verkrotte woningen deze huurverhoging pure diefstal was, en velen I weigerden dan ook te betalen. Daar is Joop Vervoorn, als CDA-man, misschien een beekje van geschrokken. Hij zegt teminste in het boekje: "Daar za ten Maoisten achter" en "Binnen 3 maanden hebben we al die linkse jongens eruit geduveld". Omdat het boekje verzuimt naast de persoonlijke mening van Joop Vervoorn ook de werkelij ke gebeurtenissen weer te geven, willen we dat graag bij deze pro beren te doen. Door het BHW-buurtkomitee is vanaf eind 1970 gedurende een aantal jaren in Leiden Noord de strijd aangebonden tegen de ver krotting en de onterechte huur verhogingen die de toenmalige Gemeentelijke Woningstichting (GWS) en besturen van woning bouwverenigingen hun huurders oplegden. Daarby kon het BHW- komitee rekenen op een brede steun onder de bewoners van Leiden Noord, getuige de vaak drukbezochte buurtvergaderin- gen en een handtekeningaktie in de buurt toen de directeur van de GWS weigerde met het BHW-ko- mitee van Noord te praten. De "Buurtkrant", het maandelijks blad van de BHW, dat f 0,50 kost te, had in die tijd Noord 600 lezers. Natuurlijk de den zich ook meningsverschillen voor over de te volgen koers, waarby o.a. Joop Vervoorn een rol speelde. In grote lijnen komt het er op neer, dat door de aktiviteiten van het BHW-Buurtkomitee het tot de verantwoordelijke autoriteiten doordrong, dat men Leiden Noord niet langer aan het lijntje kon, houden. Wat ons voorheen niet gelukt was, lukte door het inhouden van de huurverhoging: we dwongen het opknappen van de buurt af. De "huisbazen" ko zen eieren voor hun geld. De ge meente begon de oprichting van wykkollektieven te stimuleren die de op gang gekomen stads vernieuwing moesten begelei den. Van het wijkkollektief Lei den Noord werd Joop Vervoorn voorzitter. Het is jammer, dat de schrijver van het boeKje zich over de BHW zo eenzijdig heeft laten voorlichten. Vooral daar het gaat om een organisatie die het begin van een nieuwe ont wikkeling markeerde, niet alleen Leiden Noord, maar ook in ande re Leidse wijken. Ondergeteken den waren in de betreffende pe riode lid van het BHW-buurtko mitee in Leiden Noord. Suze v.d. Hout, Joop Vermeer, Co Geuke, Cor Vergeer, p/a Prins Frederikstraat 4, Leiden. 't Is zeer te prijzen dat de wethou der erop toeziet dat het vuil goed verpakt wordt. Maar mag ik U eens vragen, heeft U wel eens een kijkje genomen in de Kore- vaarstraat, waar die muur een jaar geleden is omgewaaid? Wat een vieze troep, zeg maar gerust rotzooi. En hoe lang vergaderen de heren nu al over dat Sanders- complex. Al jaren, en nog wordt er niets gedaan. U moet eens gaan kijken hoe het er uitziet. Gewoon een vuilnisbelt Dit is beslist geen reclame voor de stad. En dat midden in het cen trum. Sloop die rommel en maak er een parkeerplaats van. De stad zou er nog mee gebaat zijn ook. C. Privé-Lacourt Raamsteeg 57 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4