Voorschoten wil meer greep op woonruimte c In Zoeterwoude komt buurtbus Hotel mag naast Albert's Corner Weidse agenda Komen tot doelmatiger verdeling 3- "Dorp" van 50 miljoen voor gehandicapten in Zoeterwoude Minister geeft geld Vrachtauto ramt viaduct Leiderdorp EVP: geen stemadvies voor CDA Vrouw (38) zwaar gewond Rechtszaak supermarkt tegen Wassenaar VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten wil meer greep krijgen op de beschikbare woonruimte in Voorschoten. In een pas verschenen nota worden een aantal voorstellen gedaan om de verdeling en toewijzing van woningen sterker aan banden te leggen, zodat "de schaarse woonruimte doelmatiger wordt verdeeld". Stad en rand WOENSDAG 10 MAART 1982 In de nota worden vier terreinen aangehaald, het terrein van de jongerenhuisvesting, de samen stelling van de woningadvies commissie (WAC) en als belang rijkste de woonruimtewetgeving en de plaatselijke woonruimte- verordening 1977. De voorstellen over deze twee laatste hebben vergaande gevolgen. De gemeente Voorschoten heeft een woonruimteverordening uit 1977. Daarin staan regels waar aan woningzoekenden moeten voldoen om in aanmerking te ko men voor woonruimte en wan neer iemand een vergunning no dig heeft om ergens te wonen. Op dit moment is het zo dat als iemand in een huurhuis wil wo nen met een kale huurprijs bo ven de 620 gulden of een koop huis van boven de 211.000 gul den, er geen aanvraag voor een woonvergunning nodig is. Deze grenzen, die door het ministerie zijn vastgesteld, mogen de ge meenten met maximaal 50 per cent verhogen. De gemeente wil nu voor de huurwoningen van deze gelegenheid gebruik maken en de huurgrens op 930 gulden ZOETERWOUDE - Het splinter nieuwe internaat voor geestelijk gehandicapten 'Swetterhage' in Zoeterwoude wordt volgende week woensdag in gebruik geno men. Dan zullen 316 pupillen uit een aantal internaten (waaronder 'Huize de Weipoort') bijeen ko men op een twaalf hectare tel lend terrein dat een klein dorp genoemd mag worden. Op het terrein staan twee zoge naamde sterpaviljoens (bestemd voor 72 bewoners) en twintig bungalows waarin zes tot acht bewoners in relatieve zelfstan digheid gaan wonen. De bouw van een kinderboerderij staat ook op het verlanglijstje van de stichting 'Gemiva' die op drachtgever is voor het complex. Met de bouw van het complex is vijftig miljoen gulden gemoeid. Naast de aanwas van het inwoner tal van Zoeterwoude is de komst van de pupillen ook van beteke nis voor de werkgelegenheid in dit dorp. Voor de medewerkers van 'Swetterhage' is tevens een aantal nog te bouwen woningen gereserveerd (25 stuks) in het plan Blankaartpolder. De officiöle opening van 'Swetter hage' is in september gepland. De voornaamste reden is dat de bewoners dan een beetje aan de omgeving gewend zijn. Hiermee wordt de maand september waarschijnlijk een van de belan- grijskte en meest feestelijke in de laatste jaren voor Zoeterwou de want dan wordt ook de burge meester Detmersweg geopend, die Zoeterwoude van het door gaande verkeer ontlast. Verdere hoogtepunten zijn dan de realisa tie van het winkelcentrum in de dorpskern en het verenigingsge bouw 'de Klaverhal*. Om al deze ingrijpende veranderingen te vieren wordt nu al hard gewerkt aan de organisatie van een feest- week die de vroegere viering van het 700-jarig bestaan van Zoeter woude nog moet overtreffen. LEIDEN - Een 27-jarige Voorscho- tcnaar heeft maar kort mogen ge nieten van cheques, die hy gis teravond had gestolen bij een particulier in Leiden. De ware toedracht is de Leidse politie nog niet bekend. De man werd in ie der geval later op de avond bij het verzilveren van de cheques op het station in Amsterdam ver dacht gevonden. De lokettiste waarschuwde de politie. De Voorschotenaar bekende en is ingerekend. per maand brengen. Hierdoor vallen vrijwel alle huurwoningen in Voorschoten binnen de in vloedssfeer van de gemeentelij ke toewijzing. "Vanuit die posi tie kan getracht worden het doorstromingsbeleid naar de du re woningen te kunnen sturen of te bevorderen", aldus de ge meente. De koopgrens wordt niet verhoogd omdat door de economische recessie het aantal koopwoningen erg groot is en de belangstelling minimaal. Een andere voorgestelde wijziging in de woonruimteverordening is, om kamerbewoners, die geen economische binding met Voor schoten hebben, de eerste vijf jaar dat ze in Voorschoten wo nen, niet als woningzoekende in te schrijven. Volgens de woning adviescommissie gaat het hierbij vooral om studenten. Ook zal in de verordening duidelijker be schreven worden dat personen zich pas als woningzoekende kunnen inschrijven als ze twee jaar in de gemeente wonen (zelf standig of inwonend). De huidi ge formulering heeft nogal eens tot misverstanden geleid. Strijd Verder zal de zogenaamde tien-ki lometer grens worden geschrapt Mensen die werken in Voorscho ten en daar ook willen wonen, maar binnen een straal van tien kilometer een woning hebben, worden nu nog niet ingeschre ven. Gebleken is dat deze bepa ling is strijd is met onder meer de woonruimtewet 1947. In plaats van deze afstandsgrens wordt voorgesteld een nieuwe 'sub- lijst', als aanhangsel te voegen bij de vier bestaande woninglijsten voor verschillende categorièn woningzoekenden. Op deze "sub-lijst' komen dan die men sen te staan, die niet in Voor schoten wonen, wel economisch gebonden zijn, maar binnen de tien kilometer een huis hebben. Naast deze strengere voorwaarden, wil de gemeente ook meer greep krijgen op de huur- en koopwo ningen. In de nota staan vier mogelijkhe den aangegeven om het aantal toewijsbare huurwoningen, met name flats, te vergroten. In over leg met de eigenaars/beheerders wil men de gehanteerde inko mensdrempel verlagen, waar door volgens de gemeente meer woningzoekenden in aanmer king kunnen komen voor deze woningen. De toekomstige huur ders zouden dan een beroep kun nen doen op de huursubsidie re geling. Dit voorstel zou van toe passing zijn op ongeveer 400 (duurdere) flatwoningen. Aan banden Ook zou de toewijzing van wonin gen door eigenaars/beheerders aan banden moeten worden ge legd. Nu is het nog zo dat zij wo ningen kunnen toewijzen aan ge gadigden zonder de tussenkomst van de gemeente. De gemeente wil dit veranderen en aan deze kandidaten ook de eis stellen van woningzoekend en/of econo misch gebonden. Wel is het zo dat als een woningzoekende aan deze eis voldoet, door de ge meente een woonvergunning moet worden afgegeven. On geacht het feit of de woningzoe kende op grond van het gehan teerde puntensysteem van de ge meente, aan de beurt is. Het han teren van de maatregel "econo- mische-binding" heeft gevolgen voor de toewijzing van ongeveer 440 flatwoningen en 40 eenge zinswoningen, alle binnen de huursector. Verder komt bij alle nieuwbouw- plannen voor sociale woning bouw het toewijzingsrecht ge heel bij de gemeente. Dit is overi gens een voortzetting van het huidige beleid. Als laatste wordt genoemd, dat de gemeente de verkoop van huurwoningen moet voorkomen. In de nota staat dat de gemeente desnoods voor het nakomen van de con tractuele verplichtingen naar de rechter stapt. Voor de koopwoningen heeft de gemeente alleen de mogelijkheid om met het begrip "economische binding" meer invloed op de toe wijzing te krijgen. Flatsplitsing In de nota wordt verder nog kort ingegaan op de samenstelling van commissie en de splitsing van grote flats. De woningad viescommissie geeft aan het col lege van burgemeester en wet houders advies omtrent woning toewijzing. Enige tijd geleden zijn problemen gerezen rond de wijziging van een plaatsvervan gend lid in deze commissie, die nevenfuncties zou onderhouden die als onverenigbaar met het werk van de commissie moesten worden beschouwd. Om dit te gen te gaan moet nu in de veror- DEN HAAG/LEIDERDORP - IBIS kan beginnen met de bouw van een hotel in de Leiderdorpse Elisabethhof. Staatsraad Bouke- ma wees vanmorgen het verzoek van Albert's Corner om de ver leende bouwvergunning te schorsen af. Gisterochtend diende het schor- singsverzoek bij de Raad van State. AC is bang dat de vesti ging van een hotel naast het ei gen restaurant nadelige financië le gevolgen zal hebben. Verder zou het hotel niet passen in het karakter "park en plantsoen", dat in het uitbreidingsplan uit 1960 is vastgesteld. Veel aandacht besteedde advocaat Koeman van AC aan het advies van de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaarschriften, die een bezwaar van AC gegrond had verklaard. B en W van Lei derdorp hebben dat advies naast zich neergelegd en het bezwaar schrift afgewezen. Koeman noemde de commissie be roep- en bezwaarschriften een "keurige commissie" met alle maal "wijze heren" die B en W van advies moeten dienen. Vol gens Koeman hebben B en W het advies naast zich neergelegd om dat de grond in de Elisabethhof voor veel geld wordt verkoéht. Maar de argumenten van B en W zijn niet juist, aldus Koeman. B en W proberen nu "recht te pra ten wat krom is", betoogde de advocaat van AC. Hij voegde daar nog aan toe dat een hotel in strijd zou zyn met de bestemming die is vastgelegd in het uitbreidingsplan. Volgens hem mogen er alleen instellingen komen op medisch gebied of on derwijsinstellingen van bijzon dere aard. Een hotel valt daar niet onder. Wethouder Meerburg was het daar niet mee eens. Hij vond dat de bestemming in het uitbreidings plan (zogenaamde "bijzondere doeleinden") een zeer ruim ter rein is, waar zeker een hotel in past. Ook de advocaat van IBIS, Van der Schans, betoogde dat. Verder zou het hotel passen bij het karakter "park en plant soen", even goed als bijvoor beeld een medische instelling. Wethouder Meerburg wees er ver der op dat AC tweemaal in de ge legenheid was gesteld zelf een hotel neer te zetten in de Elisa bethhof. "Het is een frappant feit dat wat AC niet wil, zij ook niet aan een ander wil toestaan", al dus Meerburg. DEN HAAG/WARMOND - Twee Warmonders van 36 en 22 jaar oud moeten respectievelijk twee en drie weken in de gevangenis doorbrengen, omdat zij meineed hebben gepleegd of tot meineed hebben aangezet. De Haagse rechtbank veroordeel de het duo tot twaalf weken ge vangenisstraf, waarvan in het ge val van de 36-jarige Warmonder negen voorwaardelijk en bij zijn 22-jarige plaatsgenoot tien voor waardelijk. De oudste van de twee werd vorig jaar in Warmond aangehouden, omdat hij aangeschoten achter het stuur zat. Zijn compagnon verklaarde later bij de rechtbank valselijk dat een ander de auto had bestuurd. LEIDERDORP - Een vracht wagenchauffeur heeft gister middag geprobeerd met een te hoge lading onder het via duct van de Mauritssingel door te komen. Zonder suc ces, want de hoge container- bak botste tegen de viaduc- trand en ging schuiven. Een auto die er achter reed kreeg vervolgens de contai- nerbak op de motorkap. De bestuurder van deze auto, een vrouw uit Leiderdorp, raakte hierbij licht gewond en is overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De rijbaan is enige uren ge stremd geweest. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude krijgt de beschikking over een buurtbus die wordt ingezet tus sen de afgelegen gebieden in de gemeente. Minister Zeevalking van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de provincie Zuid-Holland toestemming ver leend om onder andere in deze gemeente met een buurtbuspro ject te starten. Het is de bedoeling dat de provin cie nu voorlopige buurtbuscomi- té's instelt, die het project voor bereiden en de uitvoering bege leiden. Duidelijk is nu in ieder geval al dat de buurtbussen die geschikt zijn voor zo'n acht per sonen, door vrijwilligers zullen worden gereden en rijden vol gens een vaste dienstregeling. De kosten van het project zijn voor rekening van het ministerie van verkeer en waterstaat. Dit buurt busidee voor Zoeterwoude vloeit voort uit een landelijk experi ment dat in 1977 van start is ge gaan met bussen die rijden in ge bieden die een geringe bevolking hebben. Deze gebieden lenen zich vaak niet voor ontsluiting met het gebruikelijke openbaar vervoer. De kosten daarvoor zou den dan te hoog worden. Omdat er toch veel behoefte scheen te zijn aan vervoer zijn de buurtbusprojecten opgezet. Er werden proeven genomen in Friesland, Groningen, Noord- LEIDERDORP - De EVP (Evan gelische Volkspartij) zal haar le den adviseren bij de komende gemeenteraadsverkiezingen niet op CDA of WD te stemmen. De EVP doet zelf niet aan de verkie zingen mee ("maar over vier jaar wel", zegt voorzitter Feddema). Aanhangers van de partij kun nen volgens Feddema het beste op een progressieve partij stem men. "Ze kunnen zelf wel uitma ken op welke". Delegaties van CDA-Leiderdorp en EVP ontmoetten elkaar gis teravond. Het CDA had het ini- tiatief genomen tot dit gesprek, met als doel de EVP zover te krij gen dat het haar leden zou advi seren op het CDA te stemmen. Het CDA bereikte echter het om gekeerde. "Hoewel de lijsttrek ker wethouder Meerburg op ons een progressieve indruk maakt", zegt Feddema. "Maar dat mag niet doorslaggevend zijn". Het is vooral de landelijke opstelling van het CDA die tot het negatieve oordeel van de EVP leidt. Als "plaatselijk" argu ment geldt dat het CDA recente lijk in de gemeenteraad verdeeld bleek te zijn toen een anti-kern wapenmotie werd ingediend. De EVP behaalde bij de laatste ver kiezingen (voor de Tweede Ka mer) in Leiderdorp één procent van de stemmen. WOENSDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met fdms en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Ma dame Wang's' - Paul Morrisey, woe en do 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekïdesia, film 'Network', 21.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - film en discussieavond voor vrouwen, 20.15 Rijksherbarium - Schelpenkade, film 'Bonaire boven en onder water', 20 uur. Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur, 20 uur. Leiderdorp - Muzenhof, ledenvergade ring PPR, 20 uur. Sjelter - Heemraadlaan, thema-avond 20 uur. dening van de commissie duide lijk gesteld worden dat (plaats- vervangende-) leden geen bin ding mogen hebben met organi saties, kantoren en personen die zich bezig houden met woon ruimteverdeling. De stichting jongerenhuisvesting in Voorschoten heeft zich meer dere malen sterk gemaakt voor flatsplitsing om op deze manier meer jongeren aan goedkopere woonruimte te helpen. Al gerui me tijd geleden werd door de stuurgroep die zich bezig houdt met huisvesting van alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens positief gereageerd om 50 flats te splitsen. Een deel van de ze flats was in handen van de christelijke woningbouwvere- ning (flats aan de Jan Evertsen- laan). Deze vereniging wil echter niet overgaan tot de flatsplitsing. Ook de woningadviescommissie is een tegenstander van splitsing. Het gemeentebestuur wil voor alsnog niet dat de gemeenteraad een uitspraak doet omtrent deze zaak. Zij wil dat de stuurgroep nogmaals met een advies komt over de flatsplitsing, waarna de raad geinformeerd zal worden. De stuurgroep vergadert aanstaan de maandag over deze zaak, ter wijl deze nota volgende week woensdag behandeld zal wor den. DONDERDAG APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijd. 5 maart tot 12 maart door Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502 en Apotheek Linnaeus, De Kempenaer- straat 31, Oegstgeest. tel. 153274 Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi (tel. 122444) gebruik maken. Voorschoten - Voorschotense Apo theek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk- Spreekuur op maandag, woensdag en vrijdag van 13.00 - 13.30 uur; tel. 896193. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim. tel. 02522-11463. Brabant, Limburg en Zuid-Hol land. Het bleek zo'n succes te zijn dat het ministerie al een jaar later besloot nog vijf projecten op te zetten. Daarop heeft Zoe terwoude zich aangemeld als ge gadigde. Met name door de afgelegen lig ging van de buurtschappen Zuidbuurt en Weipoort en de be volkingsdichtheid kwam Zoeter woude voor de bus in aanmer king. Politiek Met de Provinciale Statenverkie zingen voor de deur komt het D'66 statenlid Tom Smit spre ken in Leiderdorp en wel mor genavond. De bijeenkomst is in de Menswordingskerk aan het Heelblaadjespad. Aanvang kwart over acht. Film De Franse film 'Rude journée pour la reine" met Simone Sig- noret wordt morgenavond van af negen uur vertoond in de Mu zenhof aan de Engelendaal in Leiderdorp. VOORSCHOTEN - Een 38-jari- ge vrouw uit Leiden is gister avond na een aanrijding op de Leidseweg-Noord zwaar gewond overgebracht naar het Diaconessenhuis in Lei den. De vrouw, die haar auto langs de Leidseweg had ge parkeerd, reed zonder te kij ken de Leidseweg op. Een aansnellende wagen kon haar niet meer ontwijken en door boorde de auto in de rechter flank. De bestuurder van deze auto, een 38-jarige Leidenaar raak te tijdens het remmen nog twee andere geparkeerde au to's. Hij kwam met de schrik vrij. WASSENAAR - De supermarkt Hoogvliet is een rechtszaak be gonnen tegen de gemeente Was senaar. Hoogvliet vindt dat Was senaar zich onrechtmatig heeft gedragen door een vergunning af te geven voor de supermarktves tiging Digros in de Starrenburg- laan. De winkel van Hoogvliet zit enkele honderden meters verder aan de Van Hogendorpstraat. In november 1980 heeft Hoogvliet aan de gemeente Wassenaar ge vraagd of er in het pand Starren- burglaan 47 een supermarkt mocht komen. Wassenaar schreef terug dat zij daar geen medewerking aan zou verlenen. Het resultaat is echter anders. Digros heeft het pand toch be trokken. Hoogvliet vindt nu dat de gemeen te Wassenaar een schadevergoe ding moet betalen. De gemeente is overigens verzekerd tegen der gelijke schadeclaims. LEIDSCH sS& DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgevers maatschappij Letdscb Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 1 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307,30 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Ptv AJg. redactiechef: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parqs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W. F J. Wirtz lel 071-144941 t

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2