De 21Grandorama Opent In Leiden eiharde keuken-koopjes! Grote vragen bij gemengd gehuwden DONDERDAG 11 MAART, BELANGRIJK NIEUWS VOOR UW PORTEMONNEE: Geen kerkgeld voor IKV Bijbelvertaling kan minder 'mannelijk' Berkhof niet welkom in Zuid-Afrika KEUKENS BADKAMERS Mët R.V.S. spoelbak en afdruipgedeelte Mèt Philips koelkast Mèt gas kookplaat 1 rWBiïrnl 'Zwaar massief! eiken: Romantiek ind. apparatuur: Keuken in hout-kunststof kombinatie indusief apparatuur Normaal minstens 5640- Nu GRANDORAMAJS FEESTPRIJS yfa Softline keuken ind. apparatuur Echt eiken keuken indusief apparatuur '«siijji, G RAN DO RAMA'S FEESTPRJJS ff LAMELLEN P KECJKEN in licht eiken inclusief apparatuur TAVEB bouwbedrijf: Verbouwingen Nieuwbouw Keukenplaatsingen Loodgieterswerk CV. Schilderswerken TAVEB GRANDORAMA Echt eiken landhuiskeuken ind. apparatuur Levendaal 79 (hoek Gerengracht, naast Vierman) telefoon: 071 -124880 Leiden. Geopend: di t/m zat 9 30-17 30. Koopavond op donderdag 19 00-21 00 u Rapport projektgroep Oecumenische catechese Geestelijk leven Een aantal kerken in ons land heeft dan wel in 1971 onderlinge afspraken gemaakt over het pastoraat aan gemengd gehuw den, de gemengd gehuwden zelf hebben nog grote vragen bij hun feitelijke positie binnen de kerken. Juist deze vragen zou den in een 'oecumenische cate chese' centraal moeten staan. Dat staat in een rapport dat de in terkerkelijke projektgroep 'Oe cumenische catechese voor ge mengd gehuwden' heeft aange boden aan de Raad van Kerken en enkele lid-kerken. De projectgroep 'Oecumenische catechese' kwam in 1977 tot stand op initiatief van de Raad van Kerken. Niet alle kerken die bij deze raad zijn aangesloten de den eraan mee. Vijf gingen op de uitnodiging van de raad in, te we ten de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Remon strantse Broederschap en de Rooms-Katholieke Kerk. Onderzoel De aanbevelingen in het nu aange boden rapport zijn gebaseerd op een 'verkennend onderzoek' bij veertien catechesegroepen in de provincie Utrecht. Uit dit onder zoek bleek, dat de 'oecumeni sche catechese' in feite maar een kleine groep van kerkelijk ge mengd gehuwden bereikt. Chris tenen die kiezen voor andere re latievormen dan het huwelijk, en huwelijksparen waarvan een van de partners niet-christelijk of niet-gelovig is, komen in de cate chesegroepen nauwelijks voor. Ook de inhoud van de catechese was opmerkelijk. Noch de cate cheten, noch de deelnemers aan de catechese hadden de 'leer van de kerk' hoog op hun verlang lijstje staan. Toch bleek, dat de kerkleer vaak aan de orde komt. De rapporteurs trekken hieruit de conclusie, dat gemengd ge huwden wel degelijk behoefte hebben aan meer helderheid in hun relatie tot de kerken. Dat geldt ook voor meer praktische kerkelijke zaken, zoals kerkkeu- ze, deelneming aan de liturgie van eikaars kerken, intercommu nie (avondmaal-eucharistie), doop en geloofsopvoeding van de kinderen. De projectgroep vindt het nodig, dat al deze on derwerpen niet alleen in een 'oe cumenische catechese' worden besproken. Door te zoeken naar 'oecumeni sche kerkopbouw' zal de positie van de kerkelijk gemengd ge huwden kunnen verbeteren, en dat is nodig. "Wanneer de kerken zelf niet tot zichtbare eenheid in staat zijn, worden de gemengd gehuwden feitelijk overvraagd als men hen beschouwt als voor trekkers van de eenheid der ker ken, of zelfs van de eenwording van de wereld". Andere opdracht Tegelijk met de aanbieding van haar rapport heeft de projekt groep zich opgeheven. Wel vraagt ze de kerken, een nieuwe commis sie met een andere opdracht in het leven te roepen. Deze zou een 'leerplan' moeten ontwikkelen voor oecumenische catechese aan gemengd gehuwden, waarbij re kening wordt gehouden met de resultaten van het onderzoek. De kerken zouden moeten aangeven, voor welke groep gemengd ge huwden catechetisch materiaal kan worden uitgewerkt. Hierover kon de projectgroep het onderling niet eens worden. De vraag bleef namelijk op tafel lig gen, of een catechetisch leerplan zich moet richten op kerkelijk gemengd gehuwden óf dat een leerplan voor gemengd gehuw den van wie een van de partners niet-christelijk of niet-gelovig is voorrang heeft. Henk van Hout, algemeen secreta- ris van de Sint Willibrordvereni- ging, constateert in een bijdrage bij het commissierapport, dat de kerken de meeste aandacht blij ven geven aan het interkerkelij ke huwelijk, terwijl toch een niet onbelangrijk deel van de ge mengd gehuwden al lang niet meer tot de kerkelijke invloeds sfeer maar tot die van de onker kelijkheid behoprt. Over andere samenlevingsvormen zegt Van Hout, dat deze, door de houding van de kerken daar tegenover, helemaal buiten ker kelijk bereik dreigen te vallen. Hij bepleit, dat de kerken meer rekening houden met de ver scheidenheid in kerk en samen leving en voor verschillende groepen eigen vormen van oecu menische catechese gaan ont wikkelen. De vrouw van de lutherse pre dikant in Zaandam, me vrouw B Melin-Broumell, voert in het evangelisch-lu- therse blad ELK van deze week een pleidooi voor een nieuwe vertaling van de bij bel waarin rekening wordt gehouden met vrouwen. Bijbelvertalingen blijven no dig, schrijft mevrouw Melin. "Steeds nieuwe ontdekkingen van bijbelse bronnen en over oude talen zorgen efuoor, dat vertaalwerk een doorgaand proces blijft. Maar als ik over een nieuwe vertaling hoor, is mijn eerste vraag als vrouw: zal dit een inclusieve verta ling zijn, dat wil zeggen: zal er rekening worden gehouden met vrouwen en zal het Woord bevrijd worden uit eenzijdige interpretaties u>aarin het vrouwelijke deel van Gods schepping zich niet kan vin den?" Wanneer mevrouw Melin het woord 'man' in de bijbel leest, weet zij echt wel, wat er ei genlijk mee bedoeld wordt. "En tochvanwege het le ven in een wereld waar het woord 'man' mannelijk bete kent en niét man én vrouw, waar het een aanduiding is voor het zogenaamde sterke en dominerende geslacht, heb ik er soms moeite mee. Een ge voel van nief-bevrijd zijn". "Het Woord Gods is voor ieder een bedoeld- Maar dit is in een patriarchale cultuur ge schreven, en de interpretaties en vertalingen zijn in een door de man gedomineerde wereld gemaakt". Zonder ontrouw te willen wor den aan. de oorspronkelijke Griekse of Hebreeuwse tekst, pleit mevrouw Melin voor een Nederlandse vertaling "waarin Gods liefde en gena de zich voor heel de schepping weerspiegelen". "Waar man én vrouw worden bedoeld, moet er niet voor lijk woord gekozen worden. Er zijn woorden die wél ver anderd kunnen worden en toch de essentie van het Woord niet veranderen". Mevrouw Melin geeft er een paar voorbeelden van Psalm 1 "Welzalig de man die niet wandelt in de raad der god delozere'Johannes 15 "Wie n Mij blijft, gelijk ik in hem, die draagt veel vrucht". Bei de teksten zouden, volgens haar. meer aanspreken als er een 'inclusieve taal' werd ge bruikt "Het zal de bijbel tot een leven diger Woord maken. Een Woord voor ons allen". Stakingen. Het bestuur van de Stichting voor kerkelyk-sociale Arbeid in Rotterdam heeft de kerkeraden en gemeenteleden van de hervormde, doopsgezinde en remonstrantse gemeenten in de Maasstad opgeroepen, 'niet af te geven' op acties en stakingen tegen de verlaging van het ziek- tegeld. Zelf betuigt het stich- tingsbestuur solidariteit met de acties, "omdat bij regeringsmaat regelen te weinig wordt uitge gaan van mensen die er het slachtoffer van worden". "De offervaardigheid van deze mensen neemt af. Zij zien, dat enerzijds sociale voorzieningen worden aangetast, omdat er moet worden bezuinigd, terwijl anderzijds zaken als het zwarte- geldcircuit, de winsten van olie maatschappijen en de tarieven van medische specialisten met de grootst mogelijke voorzichtig heid worden aangepakt". Het stichtingsbestuur is echter ook kritisch. Het noemt de voorstel ling van zaken zoals de vakbon den die geven in sommige geval len 'demagogisch'. "Terugkeer naar de vette jjaren 60 is niet mo gelijk. De nationale koek wordt niet groter". "Het appel van de vakbonden op materialistische verlangens kan schadelijk zijn voor de solidariteit met werklo zen, gehandicapten, weduwen, wezen, buitenlanders en mensen in de Derde Wereld". Daarom kan het stichtingsbestuur toch begrip opbrengen voor Den Uyl en Dales, als zij ernaar streven, de belangen van al die i die recht hebben op sociale be scherming veilig te stellen. Hervormde Kerk: beroepen tc Hollandschcvcld G Korporaal Krimpen aan de Lek. te Bode graven M. Verduin Kampen, te Zevenaar R. Beltman (laatstelijk zendingspredikant) Oegstgeest; aangenomen naar Soest L. J van den Brom Blokzijl, bedankt voor Schiedam E H. Wolbers Terneu- zen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Garijp(Fr H. Rooze Roosendaal. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Ouddorp L. Blok NunspeeL Het Franse bisschoppencollege heeft geprotesteerd tegen het voornemen van de Franse rege ring om in het nïyaar abortus op te nemen in het ziekenfondspak ket. De Zuidafrikaanse regering heeft professor dr. H. Berkhof, voorzit ter van de Raad van Kerken in Nederland, een visum gewei gerd. De Universiteit van Zuid- Afrika (Unisa) had hem uitgeno digd voor een aantal gastcolleges en een rondreis langs blanke en zwarte theologische instituten door het hele land. Het bezoek zou zijn van omstreeks 25 april tot begin juni. Het pro gramma was al rond. De Unisa is een 'schriftelijke uni versiteit'. Zij verzorgt lessen voor blanken en niet-blanken. Doetinchemse kerkeraad stemt toe Professor Berkhof is de laatste ja ren al verscheidene keren toe gang tot Zuid-Afrika geweigerd. De kerkeraad van de gere formeerde kerk in Doetin- chem geeft als eerste in Nededand de plaatselijke kerkleden de vrijheid het deel van hun kerkelijke bijdrage dat is bestemd voor het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in mindering te brengen. Een aantal gemeenteleden heeft namelijk te kennen gegeven, deze instantie op geen enkele wijze, ook fi nancieel niet, te willen steunen. De Doetinchemse kerkeraad heeft daartoe besloten buiten mede weten van de classis (regio) Zut- phen, waaronder de gerefor meerde kerk van Doetinchem ressorteert. Mevrouw J. Misdorp van het clas- sisbestuur verklaarde, dit een 'zeer ongebruikelijke gang van zaken' te vinden. "Als iedereen die ergens tegen is de daarvoor bestemde belasting niet betaalt, dan blyven we nergens meer" Zij acht het niet uitgesloten, dat kerkleden in andere plaatsen het i Doetinchem gaan volgen. De heer S. Kodde van de Doetin chemse kerkeraad zei, dat het hier niet gaat om een zaak van 'haat en nyd' ten opzichte van het Interkerkelijk Vredesberaad. "Het IKV ligt by een aantal ge meenteleden nogal gevoelig. Door allerlei uitspraken en leu zen krygt deze organisatie een politiek tintje. In onze kerk be staat pluralisme. Dat wil zeggen, dat ieder zyn eigen opvattingen heeft en daarom vry is om zelf te bepalen, of hy iets wel of niet wil steunen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19