Zeilplank moet uit vaarroute verdwijnen t 3" Reporta9e "Amerikaans vredesleger in El Salvador mogelijk" EenFbggenpohl is z'n gdd meerdan waard if (jdi Ook Leidse regio surfvrif gemaakt Lord Butler overleden (79) Nationalisten China mogen naar Taiwan poggenpohl WOENSDAG 10 MAART 1982 Varia Al geruime tijd voorden er Literai re Variété-avonden georgani seerd in de Kleine Komedie in Amsterdam. Afgelopen zondag- avond mocht ik een Cestoda- avond presenteren. Van de zeven schrijvers, die ik sinds 1975 'voor het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar gen res' de Cestodaprijs heb toege kend, konden er vijf aanwezig zijn: Gerrit Komrij, Herman Pie- ter de Boer, Harry Mulisch, Hugo Brandt Crstius Piet Grijs, Bat- tus, Stoker, Jan Eter, etcetera) en Kees van Kooten. K. Schippers kon niet, Annie M. G. Schmidt werd helaas ziek, maar toch: een prima gezelschap, al zeg ik het zelf. Dat vonden de 250 bezoekers (waarvan 208 betalende, die tus sen de f 12.50 en f 17,50 entree moesten betalen) blijkbaar ook, anders waren ze wel weggeble ven. Deze avonden worden geor ganiseerd door Boudewijn Spit zen en Bart de Groot, bij wijze van hobby, want misschien heb ben ze deze keer quitte gespeeld, maar de meeste keren hebben zij er, ongesubisidieerd als zij zijn, geld uit hun eigen zak bij moeten leggen. In een land waar op de televisie bitter weinig aan literatuur wordt gedaan (het VPRO-pro- gramma 'De Letteren' bestaat nog maar nauwelijks maar heeft maandag meteen al de CPNB- prijs gekregen, waarschijnlijk uit vrees dat het anders weer ver dwenen zou zijn voordat het be kroond kon worden), is zo'n lite raire variété-avond in een echte schouwburg in het hartje van de hoofdstad natuurlijk een kost baar kasplantje dat zorgvuldig gekoesterd zou moeten worden, maar de beide organisatoren zul len het toch niet lang meer vol kunnen houden als er niet wat meer 'loop' in komt. De optreden den kunnen de kop niet kosten. De zes Cestoda-prijswinnaars, toch allen auteurs van naam ik reken mezelf voor het gemak ook maar even mee), kregen met el kaar evenveel aan honorarium als Martine Bijl voor een optre den van veertig minuten vraagt. Daar leverden zij met hun zessen een programma van tweëeneen- half uur voor. Die discrepantie tussen de 'waarde' van een optre dende cabaretier of zangeres CWieteke van Dort met pianist 45 minuten voor 2750 gulden, Marti ne Bijl veertig minuten voor 2250 gulden), en de 'waarde' van een optredende schrijver of dichter, is eigenlijk des te merkwaardi ger, omdat er bij die schrijvers (althans afgelopen zondag in de Kleine Komedie) heel wat te la chen valt. In elk geval niet min der dan bij de meeste entertai ners, wier 'prijzen' we dezer da gen dank zij het theaterbureau van Paul Brandenburg hebben leren kennen, opdat we er vast voor konden gaan sparen. Hoe krijg je nu meer 'loop' in die literaire avonden? Door meer pu bliciteit. De vooraf-publiciteit lijkt me groot genoeg, maar het merkwaardige is, dat de kranten over de eenmalige voorstellingen zelf zelden of nooit meer schrij ven. Iedere krakkemikkige pia nist uit een ander werelddeel die voor een handjexx>l publiek in de Kleine Zaal van het Concertge bouw mag spelen, krijgt automa tisch zijn recensie, en ieder pop groepje uit den vreemde wordt door alle kranten deftig nabe- schouwd, maar als de 'fine fleur' van de Nederlandse literatuur, stuk voor stuk bovendien heel 'po pulaire' schrijvers, een hele avond voor een bijna volle schouwburg optreden, is er geen recensent present. Boudewijn Spitzen houdt het er maar op dat ze op de kranten niet weten of ze er iemand van de kunstredactie of van de literaire redactie naar toe moeten sturen, en dat vreselij ke dilemma dan maar oplossen door helemaal niemand te stu ren. En voor zijn eigen plezier komt zo'n man of vrouw natuur lijk niet, in Nederland. Toch had hij dan Kees van Kooten kunnen zien voorlezen uit zijn bundel 'Veertig', die toen nog niet in de boekhandel was. Hij had kunnen horen dat Annie M. G. Schmidt haar beroemde uitspraak: 'La chen mag van God' (in 1966 ge daan in 'Mies en Scène'), eigen lijk anders en venijniger had be doeld, namelijk: 'Lachen mag om God'. Ook hadden ze kunnen ho ren hoe de pseudnoniemen J. Bernlef, K. Schippers en G. Brandts in feite te danken zijn aan de geheel onbekend gebleven Frits Jacobsen. In 1958 hadden Henk Marsman, Gerard Stigter, Gerard Bron en Frits Jacobsen het blad 'Barbarber' opgericht, dat tot een uniek blad zou uit groeien. Na het eerste nummer had Frits Jacobsen er geen zin meer in. Dan treden we allemaal terug, besloten de overige drie, en gaan we onder pseudoniem weer verder. Henk Marsman koos voor J. Bernlef, Gerard Stigter voor K. Schippers (omdat iemand zijn naam in een zakenbrief tot Schippers had verbasterd, en de K., omdat hij dat de aardigste letter van het alfabet vond), en Gerard Bron voor G. Brands. En niemand heeft daarna ooit meer iets van Frits Jacobsen gehoord.. Een dikke 150.000 watersporters erbij in krap vijf jaar tijd. Dat kon ook niet goed gaan. En inderdaad: het windsurfen, een vorm van watersport die de afgelopen jaren snel furore maakte, zal meer en meer aan banden worden gelegd. Aan het ongekende gevoel van vrijheid waar de plankzeilers van plegen te genieten tijdens het beoefenen van hun bezigheid, zal dan ook alras een einde komen. De windsurfers zitten de overige watersportbeoefenaars én de beroepsscheepvaart nu eenmaal teveel in het vaarwater. Trouwens, hengelaars zijn doorgaans ook niet zo lovend over de standvastigen die met zo'n plankje hun (vis)water door klieven. De verwoede plankzeiler staat, aan de vooravond van het nieuwe surfsei- zoen, een vervelende verrassing te wachten. De provincie Zuid-Hol land buigt zich dezer dagen over een voorstel om de planken te gaan weren van doorgaande scheepvaartroutes en uit de buurt van brug gen en sluizen. Dit plan houdt in concrete in dat bijvoorbeeld op De Zijl, een geliefd surfwater, het plankzeilen verboden wordt. Immers, diezelfde Zijl is een drukbevaarde route voor de beroepsscheepvaart én daar bij de meest intensief ge bruikte route naar de Kaag. Gedeputeerde staten leggen provincialestaten vandaag de lijst voor van de wateren die surfvrij moeten worden. Het gaat in deze regio verder hoofdzakelijk om de Woud wetering (Woubrugge), het Aarkanaal (Ter Aar), de Vliet (Leiden) en de Oude Rijn (vanaf de Gouwsluis tot de sluis bij Bodegraven). De mogelijkheid om op deze plaatsen in het weekeinde de surfsport te beoefenen wordt vooralsnog opengelaten. Maar op de plaasen waar 's zaterdags veel boten in de vaart zijn zal de surfer ook die dag niet kunnen wegzei- len. Ongelukken Maken windsurfers zoveel brokken dat dergelijke impo pulaire maatregelen noodza kelijk zijn? De ingewijden beweren van wel. Uit de spaarzame cijfers die voor handen zijn, blijkt het echter allemaal nog wel mee te val len. Die cijfers tonen aan dat in de periode tussen 1977 en 1980 slechts achttien wind surfers bij een ongeval waren betrokken. Het cijfer is wat verdoezeld, omdat het alleen betrekking heeft op de onge vallen in de rijkswateren, waarbij proces-verbaal werd opgemaakt. Cijfers over het afgelopen jaar ontbreken by Rijkswaterstaat helaas nog. Groepscommandant J.G. Del haas van de Rijkspolitie te Water in Aalsmeer laat zich niet misleiden door het ogen schijnlijk te verwaarlozen aantal ongelukken. "Moéten er dan altijd indrukwekken de aantallen ongelukken plaatsvinden, voordat er maatregelen worden geno men?", zo vraagt hij zich af. Delhaas weet uit de praktijk dat de hoeveelheid 'bijna-on- gelukken' met en door surf planken onvoorstelbaar groot is, maar ook "dat je als politieman lang niet alles hoort". Zijn korps heeft juist het afge lopen seizoen de surfers nauwkeurig geobserveerd. Delhaas: "En daaruit is ge bleken dat met name de be roepsscheepvaart regelmatig in gevaar wordt gebracht door de plankzeiler. Door snel ingrijpen kan vaak erger worden voorkómen. Want hoe gaat het vaak: een surfer, die met zijn plank toch gauw dertig, veertig kilometer per uur haalt, scheert vlak voor een schip langs en valt plot seling in het water. Zo'n schipper kan zo'n schuit van 1000 ton echt niet ineens op zij gooien. Bovendien weet h(j niet precies of die surfer het gevaar loopt om onder zijn boot terecht te komen. Iemand die plat op het water ligt, kan hij niet zien". Vaarbewijs? Dergelijke situaties hebben zich volgens Delhaas met na me voorgedaan op de Zijl. Maar ook op de rustiger me ren schuilt het gevaar, zo meent de politieman. "Wat dacht van de zwemmers? Het water hier in de omge- vipg is vaak nog van zo'n kwaliteit dat er veel in wordt gezwommen. Zwemmers en surfers by elkaar, dat is vré- gen om moeilijkheden". Het liefst zou Delhaas zien dat er aparte plassen voor de surfsport werden aangewe zen. Een aardige oplossing zou ook zijn om een vaarbe wijs voor surfers verplicht te stellen, een regel die binnen afzienbare tijd ook voor jachteigenaren verplicht wordt. Blijkens een arrest van de Hoge Raad fs de surf plank daadwerkelijk een 'zei lend klein vaartuig'. Echter de surfers laveren tussen de regeltjes door, want een vaar bewijs wordt pas verplicht voor eienaren van zeiljach ten, groter dan 15 meter, óf voor motorboten, die sneller kunnen varen dan twintig ki lometer. De plannen van de provincie zullen door surfers zelf niet met gejuich worden ontvan gen. Anders ligt dat bij dege nen die beroepsmatig bij de sport zijn betrokken. Niet al leen bij de politie, ook bij de snel in aantal groeiende surf- scholen bijvoorbeeld. Naast de beroepsscheepvaart is ook de hengelaar doorgaans niet zo gelukkig met het explosief gegroeide aantal plankzeilers in de binnenwateren. Mevrouw Rijks van de Alkema- dese Surfschool zal er geen traan om laten dat er op veel minder plaatsen kan worden gesurfd. Op het gevaar af dat ze voor eigen parochie gaat preken hekelt ze de onerva ren surfer, die denkt de sport 'wel even' in de vingers te krijgen. "Maar zó gaan staan en meteen wegvaren, dat is alleen voor een enkeling weg gelegd. Het gros dat onerva ren het water opgaat, om ver volgens in een doorgaande vaarroute te gaan staan klun zen, wekt alleen maar erger nis op bij andere waterge bruikers. Het is nü zo dat een schipper van een boot uit ar moede maar opzij gaat zodra hij eensurfer in z'n gezichts veld krijgt. Al zou hy zelf voorrang hebben, je zorgt dat je weg komt. Dergelijke voor vallen kweken irritaties. En juist vanwege die irritati wor den de regeltjes en wetten ge boren". Rigoreus Anderzijds beseft mevrouw Rijks ook wel degelijk dat de opkomst van de surfplank zo onstuitbaar is gebleken en dat het allemaal zó uit de hand is gelopen, dat er in al lerijl wel regels gemaakt moéten worden. 'Toen ik een Door Miep Hoenson paar jaar geleden het surfen aankaartte by de diverse in stanties en hamerde om méér voorlichting over deze sport, werd er steevast gezegd: ach, over een paar jaar hoor je toch helemaal niets meer over die plank Nou. u ziet het". Minder enthousiast over het voorstel is de 'belangenclub' van de plankzeilers, de surf- bond die onlangs opging in het Konmklyk Nederlands Watersport Verbond. Secre taris Jibben van deze club kan zich nauwelyks voorstel len dat het de provincie ernst is. "Want het is zonder meer duidelijk dat surfers echt niet op de Nieuwe Waterweg, het Am sterdam-Rijnkanaal of andere drukbevaarde routes komen. Dus om nou het plankzeilen op provinciale wateren te gaan verbieden- ....nee, dat is veel te rigou reus". Mocht de provincie naar de me ning van het Watersport Ver bond te ver gaan met beper kende maatregelen dan over weegt Jibben toch om by de ze overheidsdienst protest aan te tekenen. "In onze ogen is er geen enkele aanleiding tot het opstellen van deze re gel. Voor zover ons bekend valt het reuze mee met die ongelukken". "Niemand heeft echte cijfers, iedereen gaat op z'n gevoel af als hy het heeft over de vele ongevallen met surfplanken" zegt ook secretaris Evers van de Alphense wmdsurfvereni- ging 'Zegerplas' "We hebben al zo vaak geprobeerd om die cijfers boven water te halen, maar ze zijn er gewoon niet". Beroepssport De Alphense vereniging maakt zich verder (nog) niet druk oer de op handen zijnde wij ziging in het vaarreglement Zuid-Holland. Logisch, want -zoals haar naam al aangeeft- de vereniging surft alleen op een zandafgravingsplas Het probleem zou alleen dan voor de Alphenaren gaan spelen, als een vaag plan om de Oude Rijn via de Zegerplas om te leiden op een goede dag nog eens wordt uitgevoerd. Voor alsnog ontbreekt het geld voor dat plan, tot grote vreug de van de Alphense surfers. Evers denkt dat het "best wel eens zal gebeuren" dat een schipper een noodstop moet maken voor een onervaren surfer. De Alphenaar denkt echter niet dat dergelyke voorvallen aanleiding zijn tot het maken van nieuwe regel tjes. Evers: "Kyk, ik wil niet zeggen dat er een hetze tegen surfers wordt gevoerd, maar het is wél zo dat het plankzei len een beroepssport wordt, net als voetballen. Het surfen heeft zo'n enorme vlucht ge nomen dat men misschien het idee heeft er geen grip meer op te hebbn..." BUENOS-AIRES (AP) - De Ame rikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Thomas En- ders, heeft gisteren gezegd dat de organisatie van Amerikaanse sta ten mogelijk een inter-Ameri- kaanse vredesleger voor El Sal vador op de been zou kunnen brengen. Hij voegde hier aan toe dat de Verenigde Staten en Ar gentinië zich overigens momen- LONDEN (Reuter/UPI) - Lord "Rab" Butler, vaak genoemd de beste premier die Engeland nooit heeft gehad, is maandag avond in zijn huis in de buurt van Londen overleden. Dit heeft zijn familie gisteren bekendge maakt. Hij is 79 jaar oud gewor den. Richard Austin Butler, die na de tweede wereldoorlog tot aan 1964 zeer belangrijke minister sposten heeft bezet, was in-1957 en opnieuw in 1963 bijna premier van Engeland geworden. Een groot aantal politici gelooft dat Butler, een gematigd man, bij zijn partijleiders in ongenade viel omdat hij de bezetting van de Sinai door Israël volledig steunde. Enders hield een persconferentie op de Amerikaanse ambassade in Buenos Aires, kort voor zijn vertrek naar Chili. De ondermi nister voerde tijdens zijn vier daagse bezoek aan Argentinië besprekingen met president ge neraal Leopoldo Galtieri en an dere topfunctionarissen. Enders opperde de mogelijkheid een beroep te doen op het ver drag van Rio de Janeiro, de basis van het 11.000 man sterke in ter- Amerikaanse vredesleger, dat in 1965 intervenieerde in de Domi nicaanse Republiek. Ondertussen heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken het rapport van Amnesty International, waarin melding wordt gemaakt van de schending van de mensenrechten in El-Sal- vador, niet geheel accuraat ge noemd. Dit omdat de hierin op genomen informatie acht tot 14 maanden oud is. Volgens woordvoerder Dean Fi scher was het rapport niet even wichtig opgesteld, omdat het slechts sprak van de praktijken van de regering en niet van die van de guerrillastrijders. Acht landen, waaronder vier NA- VO-leden, hebben gisteren voor gesteld dat de mensenrechten commissie van de Verenigde Na ties moet vragen om uitstel van de later deze maand te houden verkiezingen in El Salvador. De ontwerpresolutie werd ge steund door Algerije, Denemar ken, Frankrijk, Griekenland, Ier land, Mexico, Nederland en Joe goslavië. Er staat in dat het Sal vadoraanse volk zelf zijn toe komst moet kunnen bepalen "zonder directe of indirecte bui tenlandse inmenging van welke soort dan ook." PEKING (AFP/AP/Reuter) - De politie in China is begonnen met het vrijlaten van 4.237 lagere functionarissen, soldaten en spionnen van de Chinese natio nalistische partij, zo heeft radio Peking gisteren bericht. Het plan, alle gedetineerden van deze partij op vrije voeten te stel len, werd maandag goedgekeurd door de permanente commissie van het nationale volkscongres. De vrijlatingen vinden ondermeer plaats om Taiwan's hereniging het vaste land te bevorderen. De Chinese premier Zhao Ziyang heeft aangedrongen op zuivering van politieke tegenstanders in het staatsapparaat. In een toe spraak voor de permanente com missie van het nationale volks congres zei Zhao dat sympathi santen van de extreem Linkse "bende van vier", die een leiden de functie hebben, uit hun ambt moeten worden ontheven. De re de werd gisteren in de officiële Chinese pers gepubliceerd. De Chinese volkscommunes, de door Mao Zedong in het leven geroepen collectieve boerdeyen, zijn aan het verdwijnen. De prag matische opvolgers van de in 1976 overleden "grote roergan ger" willen de agrarische pro- d uk tie vergroten door de boeren meer vryheid te geven en de ge legenheid winst te maken, iets wat ten tyde van Mao werd verfoeid als "revisionistisch" en "kapitalistisch". DEN HAAG (GPD) - Prinses Juliana en prins Bernhard zul len op uitnodiging van presi dent Soeharto een bezoek bren gen aan Indonesië. Ze gaan van 26 mei tot 10 juni. Het program ma van de reis, die een privé- karakter draagt, staat nog niet vast. Tijdens een eerder bezoek van Juliana, toen zij nog konin gin was, heeft Soeharto haar al gevraagd nog eens terug te ko men als ze wat meer tijd zou hebben. ADVERTENTIE Een fraai voorbeeld uit het Poggenpohl-programma: de NR 18. Dekoraticve kunststof omlijst door een raamwerk van donker eiken. Ook van deze Poggenpohl-kcuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga kijken bij de Poggenpohl-vakman b.v. Gcbr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoudc-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11