c "We zijn feministen maar niet radicaal' weidse agenda Waterpartijen in ruil voor grond Verbouwing raadhuis duurder Terweeweg wordt verkeersveiliger Lezers schrijven Vrouwentrefpunt in Warmond: Amnesty mag toch weer in Winkelhof lien auto s beschadigd Stad en rand MAANDAG 8 MAART 1982 Vooral inrichting gemeentehuis kost meer Het verbouwde gemeentehuis in Oegstgeest De uiteindelijke kosten blij ken meer dan drieëneenhalve ton hoger uit te vallen dan aanvankelijk was OEGSTGEEST - De verbouwing van het ge meentehuis in Oegstgeest is 369.000 gulden duurder dan aanvankelijk werd gepland. Met name de telefooninstallatie, de inrich ting, het meubilair en het tijdelijk onderko men aan de Endegeesterstraatweg tijdens de verbouwing bleken aanzienlijk duurder dan aanvankelijk werd geraamd. Het eigenlijke tekort was 389.000 gulden. Vol gens een woordvoerder van het gemeente huis kan dit bedrag teruggebracht worden tot 369.000 door het schrappen van kunst werken voor het gemeentehuis. De gemeente had al eerder 6.347.000 gulden uitgetrokken voor de vernieuwing van het raadhuis, maar het definitieve bedrag is nu 6.716.800 gulden geworden. Burgemeester en wethouders wijzen erop dat de over schrijdingen zich op een groot aantal posten hebben voorgedaan. Zij geven aan dat tot voor kort "de gerechtvaardigde verwachting bestond dat de verwachte overschrijdingen op diverse onderdelen konden worden opge vangen door "meevallers" op andere onder delen". In plaats van meevallers zijn er echter tegen vallers geweest in de uitgevoerde werken. Zo kon onder andere noodzakelijk meer- werk en de risicoverrekening van lonen en materialen niet beneden de eerdere ramin gen worden uitgevoerd, zoals wel aanvanke lijk was verwacht. Bij de opstelling van de begroting voor 1982 was men er trouwens al van uit gegaan dat de al eerder gereserveerde 71.000 gulden voor de aanschaf van meubilair onvoldoen de was. In de volgende raming werd dan ook een bedrag van 250.000 gulden opgenomen. Uiteindelijk komt de inrichting en het meubi lair nu 259.535 gulden hoger uit dan de oor spronkelijke raming van 71.000 gulden, die zoals gezegd alweer was verlaten. De te lefooninstallatie bleek 75.410 gulden duur der te zijn dan was gepland en de raming voor het tijdelijk onderkomen voor het ge- meentepersoneel aan de Endegeesterstraat weg was 54.252 gulden duurder dan gedacht In totaal kwam men daarmee op hogere kos ten van 389.197 gulden. MAANDAG Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: discussie over thema 'vrouw en inkomen' en film 'Rosie, the riveter', 20.00 uur. Zaal Middelweg 28: Spiritistisch Ge nootschap, "Helderziende waarne ming" door mevrouw Rademaker, 20.00 WARMOND - Zes vrouwen hebben in Warmond belangrijk pionierswerk verricht. In navolging van buurtgemeenten als Sassenheim, Lisse en Noordwijk hebben ze het aangedurfd een Warmonds vrouwentrefpunt op poten te zetten. En uit het verhaal van één der pioniers, Anita van der Vooren (22), blijkt dat dit veel meer om het lijf heeft gehad dan pakweg de oprichting van een damesvoetbalclub. "We zijn feministen maar we zijn niet radicaal. Je moet je in een kleine gemeente als Warmond gematigd opstellen, want anders bereik je niet veel", zegt Van der Vooren. Op het eerste gehoor een uitspraak die je niet zou ver wachten van iemand die nog maar net begonnen is. Dat het een allerminst voorbarige uit spraak is blijkt uit haar verdere betoog: "Op de avond van onze eerste bijeenkomst in 'Ut Sloe- pie' (15 februari, red.) hoorden we dat er voor de deur een de monstratie zou worden gehou den. Men verweet ons anti-man te zijn. Ja, ik weet wie er achter zaten, maar ik noem geen na- De demonstratie ging om onbe kende redenen niet door. Van der Vooren, gezeten temidden van een hele kudde huisdieren, lacht en zegt: "Jammer want het zou een mooie gelegenheid zijn geweest voor de oprichting van nog een praatgroep". Na dit be denkelijke voorval is Van der Vooren er meer dan ooit van overtuigd "dat het noodzakelijk is de bedoelingen van het vrou wentrefpunt heel duidelijk naar buiten te te brengen". "We willen met Warmondse vrou wen van alle leeftijden en uit alle lagen van de bevolking bezig zijn met zaken waarin ze zelf zijn geïnteresseerdIn een later sta dium willen we ze ook interesse in bepaalde zaken bijbrengen", verwoordt Van der Vooren de doelstelling van het vrouwen- trefpunt. De deuren van Ut Sloepie, een der zalen van verenigingsgebouw 't Meerpunt, staan daartoe elke maandagavond open voor alle vrouwen die willen meedoen. "Ze hoeven zich niet van te vo ren op te geven". Tot het programma behoren onder meer spreekavonden met gast sprekers, het opzetten van een vrouwenkrantje, cabaretavon den en activiteiten ten bate van Amnesty International. Verder kan gebruik worden gemaakt van de eigenhandig ingerichte bibliotheek. Vanzelfsprekend staan de planken hiervan vol met vrouwenlectuur en -literatuur. Voor boeken van Maarten 't Hart kan men er waarschijnlijk niet terecht. Voor het overige hangt veel af van de ideeën en initiatie ven van de deelneemsters. Terugkijkend op de oprichtings avond zegt Van der Vooren: "Voor Warmondse begrippen hadden we een grote opkomst De eerste keer kwamen er negen tien voornamelijk jonge vrou wen. Nu hebben we met onszelf erbij gerekend al zo'n dertig deelnemende vrouwen. Wel is duidelijk dat jonge vrouwen niet zo'n grote drempelvrees hebben als de ouderen. We hopen dat dit zal veranderen. Dat kan als de oudere vrouwen die meedoen hun vriendinnen en de jongere vrouwen hun moeders uitnodi gen. We moeten het namelijk vooral hebben van mondrecla- Van der Vooren, die evenals twee andere oprichters werkzaam is bij Mariënhaven, beschouwt een vrouwentrefpunt in Warmond als "uniek". "Het unieke ervan is dat het is opgericht door zes im- port-Warmonders. De Warmond se vrouwen hebben blijkbaar nooit zo gedacht over zaken als emancipatie en feminisme. Ik denk dat dat komt doordat War mond altijd een streng-katholie- ke gemeente is geweest". En: "Ook uniek is dat we geen enkele ervaring hebben op organisato risch gebied. Niemand van ons is een ervaren discussieleidster. Maar we geloven dat het ons zal lukken. In Noordwijk is het vrouwencafé ook van de grond gekomen door de inzet van acht tien vrouwen die gewoon zijn be gonnen met eigen middelen". Van der Vooren verwacht bij voorbaat al veel reacties op dit artikel. "Ja, we staan hier be kend als de Rooie Vrouwen van Warmond. Als we een cafe bin nenkwamen dan was het altijd van "hé, daar heb je hen ook weer". Vooral mannen zeiden dat toen ze er eenmaal weet van hadden dat wij met plannen voor een soort vrouwencafé rondlie pen. Ik begrijp dat niet". "Er zijn toch ook ik weet niet hoeveel mannencafés. Ga maar eens naar een sportkantine" voegt ze er la chend aan toe. En: "Zet dat laat ste maar niet in de krant". Blootstellen "Warmond is natuurlijk een uiterst hechte gemeenschap, iedereen Anita van der Vooren"Je moet je in Warmond gematigd opstellen, anders bereik je niet veel". (Foto: Holvast) kent iedereen. Dat heeft als na deel dat je je in een discussie niet zo gemakkelijk kunt blootstel len. Daarom zullen we in het be gin niet discussieren over al te zware onderwerpen zoals vrou wenmishandeling". "Nee, we krijgen voorlopig geen subsidie. De gemeente is wel en thousiast. Maar we moeten het doen met het geld en de midde len van Ut Sloepie. Het vrouwen- trefpunt is eigenlijk een neven activiteit van Ut Sloepie. Mijn man is contactpersoon van Ut Sloepie, vandaar. We willen ech ter een eigen ruimte. Nu moet je eerst de hele boel verslepen voordat je wat kunt beginnen. De Burcht zou een ideale ruimte zijn. Met dat gebouw gebeurt echter niets sinds de verhuizing naar 't Meerpunt, doodzonde is dat". Behalve reacties van mannen, pseudo-demonstranten en de ge meente Warmond heeft het vrou wentrefpunt er ook een binnen wil LEIDERDORP - Amnesty In ternational mag de laatste twee wakes toch houden in het Leiderdorpse winkelcen trum 'Winkelhof. Dit resul taat werd bereikt tijdens overleg tussen Amnesty en 'Winkelhof het afgelopen weekeinde. Waarom 'Winkelhof de beslis sing heeft teruggedraaid, is niet duidelijk. Amnesty en 'Winkelhof zullen samen een verklaring opstellen, waarin die redenen waarschijnlijk staan vermeld. Overigens is er niet alleen druk van buiten uitgeoefend op het winkelcentrum. Diverse winkeliers waren niet van de beslissing om Amnesty uit het winkelcentrum te weren op de hoogte. Een aantal van hen waren het met die beslis sing ook niet eens. Dat bleek onder andere uit een affiche op één van de winkelruiten met de tekst "Amnesty Wel kom". Dat affiche werd zater dagochtend verwijderd, na dat bekend was geworden dat Amnesty en 'Winkelhof overeenstemming hadden bereikt. Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film Les Ordres van Michel Brault, 20.00 uur en 22.15 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1lezing over de Aborigines, 20.00 Jongerencentrum Stats, Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur buiten landse jongeren, 19.00-21.00 uur. Kantine NEM, Vyf Meilaan: ruil- en vei lingavond "De Postzegelvrienden, 20.00 't Bruggehoofd, Steenschuur 11: ama teurfotografie, 20.00 uur. Lange Mare 45: bijeenkomst Vereniging Ouders van Drugsverslaafden, 20.00 uur, tel. 130547. Leiderdorp, kruisgebouw Berkenkade, contactmiddag ouders met baby's, 13.30 Voorschoten, Lindehoeve openbare jongeren-raadsvergadering, 20.00 uur. Zoeterwoude, Ons Huis, Kosterspad, cursus politieke vorming voor vrouwen, 20.00 uur. Voorschoten, gemeentehuis, commissie financiën, 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vryd. 5 maart tot 12 maart door Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502 en Apotheek Linnaeus, De Kempenaer- straat 31, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelyk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi (tel. 122444) gebruik maken. Voorschoten - Voorschotense Apo theek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk- Spreekuur op maandag, woensdag en vrijdag van 13.00 -13.30 uur. tel 896193. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim. tel. 02522-11463. progressief wannend, pw 20.000 gulden schade in Wassenaar n verband met de komende :n een forum- r¥l «91 1 1*1 WASSENAAR - In Wassenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag tien auto's die stonden geparkeerd bij een autodealer aan de Rijks straatweg zwaar beschadigd. De beschadigingen zijn vermoedelijk voor een deel aangebracht met het metalen uiteinde van een tankslang van een benzinepomp. Van drie splinternieuwe auto's werden zowat alle ruiten ingeslagen en de carrosserie zwaar ingedeukt Zeven tweedehands auto's werden even eens onder handen' genomen. Zo werden onder andere in de deuren deuken getrapt. Volgens de dealer is er voor zo'n 20.000 gulden schade aangericht Bij de politie is een vaag signalement van de dader(s) bekend. avond houden", aldus Van der Vooren. Tot slot werpt Van der Vooren een blik in de toekomst. "Later kun nen we ons misschien wat radi caler opstellen. Eerst moeten nog veel meer vrouwen die drempel over, vooral oudere vrouwen. Dan is het misschien mogelijk afzonderlijke praat groepen te laten draaien. Toch zijn we tevreden met wat we nu hebben. De eerste aanzet is er". WIM KOEVOET In Oegstgeest OEGSTGEEST - De Terweegweg, de afsluiting van de Emmalaan en de voetgangersoversteek plaats op de Lijtweg zijn de eer ste maatregelen uit het plaatselij ke verkeersplan die de gemeente Oegstgeest wil gaan uitvoeren. Zo moet volgens de plannen van de gemeente het kruispunt Kem- penaerstraat/Terweegweg wor den aangepast. Er zou een smalle middenberm in de Kempenaer- straat moeten komen evenals een kleine verlegging van twee hoeken op de kruising. Verwacht wordt dat deze ingreep 64.500 gulden gaat kosten. Verder wordt door burgemeester en wethouders voorgesteld het trottoir van de Leidsestraatweg door te trekken waar deze aan sluit op de Terweeweg. Deze met de thans voorgestelde voor zieningen het voor de Terwee weg gestelde doel al kan worden bereikt". Deze voorzieningen gaan rond de 67.500 gulden kos ten. Middenbermen met verkeerszui- len zouden volgens de plannen moeten komen op de aansluiting van de Terweeweg op de Lijt weg. Eenzelfde berm zou ter hoogte van het veelvuldig ge bruikte gemeentecentrum moe ten komen in de Lijtweg, samen met een voetgangersoversteek plaats. Met name bejaarde bezoe kers van het gemeentecentrum hebben gevraagd om deze voor ziening. De kosten voor deze aanpassingen aan de Lijtweg worden geraamd op 43.000 gul den. Hoofdwond na val op paaltje OEGSTGEEST - Een jongen uit Leiden is zaterdagmiddag rond half drie bij de Pedagogische Academie aan de Kennedylaan in Oegstgeest gewond geraakt toen hij viel en met zijn hoofd op een paaltje terecht kwam. Hij liep bij deze valpartij een snee in zijn voorhoofd op. De jongen werd door de Oegstgeester poli tie naar het Academisch Zieken huis gebracht. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Inbraak De tverkzaamheden in De Bloemerd. laatste weg wordt daarmee tot Al deze maatregelen moeten er een uitrit De kosten hiervoor worden geraamd op 13.500 gul den. In de Emmalaan, tussen de Ter weeweg en de Juffermansstraat heeft men inmiddels een afslui ting voor autoverkeer op proef ingesteld, om te kunnen bepalen wat de gevolgen zijn voor de om liggende straten. Verwacht wordt dat in eerste instantie meer verkeer van de Juffermans straat gebruik gaat maken door deze afsluiting. B en W nemen aan dat dit over enige tijd weer afneemt. Eventueel volgen nog Ook kon men er noi extra voorzieningen in straten in spraak over doen of naast een snelheidsremmend ef fect toe leiden dat het gebruik van deze noord-zuidroute door het doorgaande verkeer wordt teruggedrongen. In totaal is voor deze ingrepen 188.500 gulden no dig. Uit overleg met de Directie Verkeersveiligheid in Den Haag is gebleken dat de kans op subsi die klein is. Deze instelling heeft meegedeeld in financieel opzicht "volgeboekt" te zijn tot en met 1984. Vertraging de Plateau Naast de afsluiting van het deel van de Emmalaan moet volgens de plannen op de kruising van deze straat met de Terweeweg een plateau worden aangebracht. Deze maatregelen moeten voor de Terweeweg een snelheids- remmend effect hebben. De in het verkeersplan opgenomen plateaus op de andere kruisingen met de Terweeweg (Frederik Hendriklaan en Prins Hendrik laan) willen B en W vooralsnog liever niet laten aanleggen, "om dat het heel wel mogelijk is dat geen uit te maatre gelen in Oegstgeest eigenlijk wel voor subsidie in aanmerking moeten komen. Een subsidie aanvraag zou zeker een vertra ging van twee tot drie jaar met zich meebrengen. De gemeente ziet een dergelijke vertraging echter niet zitten, ook omdat de kans om na die tijd subsidie-te krijgen erg klein is. Overleg over subsidie met Rijkswaterstaat loopt waarschijnlijk ook op niks uit. De gemeente gaat er dan ook al van uit dat de kosten geheel voor haar rekening moeten ko men. Het bedrag moet nu ge haald worden uit het verkeers- leefbaarheidsfonds waarin na af trek nog 217.336 gulden over is. LEIDERDORP - In het sport- en recreatiepark 'de Bloemerd' in Leiderdorp is men momenteel druk bezig met de aanleg van singels en een vijver. Deze werk zaamheden maken deel uit van de laatste fase die in dit park moest worden uitgevoerd. Deze aanleg is tot stand gekomen na een handel tussen de gemeen te en de firma Koen uit Leider dorp. Dit bedrijf vroeg de ge meente om 5000 kubieke meter grond, een vraag die vaker voor komt aangezien gemeenten bij het bouwrijp maken van terrei nen partijen overtollige grond verkopen. De firma Koen had nu op korte ter mijn een flinke hoeveelheid no dig. Daarom bood men de ge meente aan de waterpartijen die nog op de planning stonden voor 'de Bloemerd' te graven en af te werken in ruil voor de grond die daarbij vrijkomt In het ontwerp voor 'de Bloemerd' wordt in het gebied tussen het nieuwe Alecto-terrein en het ge bouw van de schietsportvereni ging rekening gehouden met dergelijke waterpartijen, die ook noodzakelijk zijn voor de water- berging bij langdurige regenval. De gemeente zelf is meteen inge gaan op de aanbieding van de fir ma Koen. De werkzaamheden zijn dan ook al begonnen voor de gemeenteraad (die vanavonmd vergadert) zijn definitieve goed keuring heeft kunnen geven. Voor de afwerking en inrichting van het terrein tussen de water partijen moet de gemeente wel zelf 11.000 gulden beschikbaar stellen. De huidige aanleg biedt volgens B en W ook mogeUjkhe- den om in dit gebied een rijwiel crossbaan, waar nogal wat vraag naar is, op te nemen. ZOETERWOUDE - Bij een inbraak in een woonhuis aan de Am bachtsherenweg in Zoeterwoude zijn gisteravond een fotocamera, geld en gouden ringen gestolen. De inbrekers verschaften zich vroeg in de avond toegang tot het pand door het slot te forceren van de keukendeur. De bewo ners waren niet thuis. H.A. Geleijnse directeur Lucascollege VOORSCHOTEN - De 48-jarige H.A. Geleijnse is benoemd tot di recteur van het Lucascollege, de scholengemeenschap voor havo en mavo in Voorschoten. Tot nu toe is Geleijnse docent wiskunde en decaan van de havo-afdeling van deze school. Hij zal met ingang van het volgen de schooljaar de huidige direc teur A.C.H.J. van Noort opvol gen, die gebruik maakt van de vervroegde uittredingsregeling. Van Noort is directeur van het Lucascollege sinds de oprichting in 1971. Winkelhof (2) Met stijgende verbazing en ontstel tenis lazen wij in het Leidsch Dagblad (4 maart jl.) het bericht dat 'Winkelhof heeft besloten om Amnesty International niet meer in het winkelcentrum te la ten. Met name zijn wij verontwaardigd over de weinig flatterende rol die de heer Schouten (één winkelier - red.) hierin volgens Clarissa van Hartingsveldt gespeeld zou hebben. 'Winkelhof over hun klanten denken. Maar wij hopen dan toch dat zij hiermee een grove generalisatie maken, want er zijn toch zeker nog wel uitzonderin gen. Wij wensen burgemeester Van der Have dan ook alle succes toe om de beslissing van 'Winkelhof on- gdaan te maken. R. Bakker H. van Beveren (Twee "Winkelhof-klanten") Roodborststraat 68 Leiderdorp Winkelhof (3) [s in deze wereld, waar reclame en commercie heersenwerkelijk De Mak van Amnesty Internaüo- ^orEèftöToïv" nai is niet gediend met de^ mensen die het recht op een vrije meningsuiting is ontzegd? waarop mevrouw E.J. Franso- Van Eek meent te moeten reage ren (ingezonden brief 5 maart jl. red.) op de bezwaren van de •Winkelhof-winkeliers ten op zichte van acties van Amnesty JWWSBS "SSsmsastE: Is de gemiddelde mense in het na jagen van de bevrediging van dikwijls oppervlakkige belangen voor de ellende van anderen? Of houdt hü oogkleppen voor om zijn eigen, veilige wereldje niet te doorbreken en moet hij door "hogerhand" worden beschermd voor het beeld van de kaars met het prikkeldraad? Men zou het haast wel geloven als men nagaat hoe de heer Schou ten en andere winkeliers van getuigt van de "ik heb gelijk poli tieke of ik schiet". Met wat meer begrip voor eikaars belangen en wat minder polarisatie zou de wereld er beter uitzien en zou Amnesty International mis schien wel overbodig kunnen worden. J.A. Devilee Essenpark 15 Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidech Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG Geen krant ontvangen: M. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Ln.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 •"•r poet 79,70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Ptv. Alg. redactiechef: Lósse f 0.80 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. tal. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2