Dieptepunt in 'Madrid' Misstanden in Franse ziekenhuizen Guatemala mag kiezen: uit drie dictators C J OESO dooft als nachtkaars Slag in nek voor Paisley Yorkshire Ripper betaalt schade Overleg strandt Mitterrand: herstel Frans- Israëlische vriendschap Artsen de straat op ZATERDAG 6 MAART 1982 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Een discussie over de werkloosheid tussen de 24 minis ters van sociale zaken van de OE- SO-landen eindigde gisteravond in Parijs met de onofficiële vast stelling. dat ieder lid ermee door zal gaan zijn eigen oplossing voor het probleem te zoeken. Mi nister van sociale zaken Den Uyl, die de tweedaagse conferentie voorzat, sprak op de afsluitende persconferentie enige malen over gebrek aan overeenstem ming. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling had tot nu toe als politiek ge voerd, dat eerst de inflatie dient te worden bestreden en dat de werkloosheid daarna min of Buitenland "Gebrek aan overeenstemming" meer vanzelf vermindert. Vanuit dit standpunt is te verklaren dat het zes jaar geleden was, dat bin nen de OESO-landen officieel over de werkloosheid gesproken werd. De situatie binnen de lidstaten loopt echter te ver uiteen, dat de ministers gezamenlijk tot een formule hadden kunnen omen. In landen met een sterke bevol kingsgroei, zoals in de Noorda- merikaanse landen, Australië en Nieuw-Zeeland, worden andere maatregelen vereist dan die wel ke in Japan en in een aantal Westeuropese landen tot een ge wenst resultaat zullen kunnen leiden. Minister van sociale zaken Den Uyl liet niet na zijn eigen standpunt op de conferentie uiteen te zet ten. Zijn opvatting dat werkloos heid als zodanig met kracht dient te worden aangepakt, los van de mogelijkheden die er bestaan om de inflatie te lijf te gaan. wordt op het ogenblik tot op zekere hoogte door de socialistische Franse regering gedeeld. De ministers verloren zich, na har de en langdurige discussies, in een imhens slotcommuniqué, waarvan de tekst overigens tot lang na afloop van de afsluitende persconferentie uitbleef. De journalisten reageerden hierop door voorzitter Den Uyl en secre taris-generaal Van Lennep geen vragen te stellen. Deze situatie symboliseerde het gebrek aan overeenstemming dat de 24 mi nisters in deze tweedaagse confe rentie hadden weten te bereiken. De conferentie ging als een nachtkaars uit Over twee jaar, zo verklaarde se cretaris-generaal Van Lennep, zullen de ministers van sociale zaken van de OESO-landen op nieuw in Parijs bijeenkomen om over het werkloosheidsvraag Stuk te spreken. Het thema komt tevens ter sprake op de vergade ring van de OESO-raad, die in mei van dit jaar wordt gehouden (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - De veiligheidsconferentie in Madrid (CVSE), sinds de opening op 11 november 1980 toch al geplaagd door een lange reeks incidenten, bereikte gisteren een nieuw dieptepunt. Na problemen over de agenda, de condities van een speciale ont wapeningsconferentie, over de tekst van een slotdocument en vertragingsacties van de Oost bloklanden bij de hervatting op 9 februari jongstleden, konden oost en west gisteren niet eens een akkoord bereiken over het werkprogramma voor de volgen de week. De Oostbloklanden wilden de tot dusverre gevolgde procedure - per week twee plenaire zittingen, twee werkgroepen en een infor mele bijeenkomst voor de dele gatieleiders - normaal voortzet ten. De westerse landen opper den daar ernstige bezwaren te gen. Zolang de situatie in Polen zich niet wijzigt, willen zij per se niet praten over de inhoud van een slotdocument. Vandaar dat Priester in Polen veroordeeld om preek WARSCHAU (AP) - Na eerst nu bekend is geworden heeft een militaire rechtbank in Polen een rooms-katholieke priester ver oordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf wegens beledi gingen aan het adres van de Poolse leiders. De priester deed zijn gewraakte uitspraken tij dens een preek een week nadat vorig jaar december de staat van beleg was afgekondigd. Een en ander is bericht door het in War schau verschijnende blad Sztan- dar Mlodych. De krant gaf verder weinig bijzon derheden. Zo is onbekend wan neer het vonnis is uitgesproken of welke beledigende termen de priester heeft gebruikt. De naam van de priester was Jewulski en het proces werd" gehouden in Koszalin. Van de zijde van de katholieke kerk is tot nu toe geen commen taar geleverd op het gebeurde. Wolff in China PEKING (AP) - Joop Wolff, ex- parlementslid voor de Commu nistische Partij van Nederland, is gisteravond in Peking ontvan gen door Li Yimeng, voorzitter van de Chinese vereniging voor internationaal begrip, aldus het persbureau Nieuw China. Wolff bezoekt China op uitnodi ging van de vereniging. de werkgroepen voor de wester se landen op dit moment vol strekt overbodig zijn. België deed daarom het voorstel, namens een aantal bevriende landen, zoals een westerse diplo maat het voorzichtig formuleer de, om de komende week slechts twee plenaire zittingen te hou den, deze desnoods uit te brei den tot vijf en de werkgroepen af te schaffen. Dit voorstel werd echter door de Oostbloklanden afgewezen. Omdat voor alle beslissingen una nimiteit vereist is (zelfs voor het inlassen van een koffiepauze is algemene toestemming nodig, schamperde een lid van de Ne derlandse delegatie) is de veilig heidsconferentie opnieuw in een ernstige impasse geraakt. Gister avond laat kwamen de 35 delega ties opnieuw bijeen om toch nog een oplossing te vinden. Precies een jaar nadat de veiligheidscon- ferentic officieel beëindigd had moeten worden, is de frustratie en ontreddering groter dan ooit, vooral in het neutrale kamp. De Zwitserse delegatie verklaarde openlijk, dat zij de veiligheids conferentie voor gezien houdt. De Oostenrijkse delegatieleider Ceska noemde de huidige gang van zaken „volstrekt absurd". Niemand, noch bij de westerse delegaties noch bij die van het Oostblok, durfde zich gister avond laat aan een voorspelling te wagen wat er precies met de veiligheidsconferentie gaat ge beuren als er geen overeenstem ming bereikt zou worden over het werkprogramma voor de vol gende week. EL SALVADOR - Als een dirigent bespeelt de president van El Salvador, José Duarte. hier zijn gehoor tijdens een verkiezingsbijeenkomst in San Sebastian, waar slechts een paar honderd mensen belangstelling toonden voor zijn toespraak. Op 28 maart worden er in het land algemene verkiezingen gehouden. Tussentijdse verkiezingen Noord-Ierland: (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De extremistische, Noordierse dominee Ian Paisley heeft gisteren een forse neder laag geleden doordat zijn partij, de Democratic Unionist Party (DUP), een Lagerhuiszetel heeft verloren bij een tussentijdse ver kiezing in Belfast. De zetel werd met ruime meerder heid veroverd door de eveneens protestantse, maar minder extre me kandidaat van de Official Unionist Party (OUP), dominee Martin Smyth. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Peter Sutcliffe, alias de Yorkshire Ripper, zal zijn huis moeten verkopen om de moeder van een van zijn dertien slachtoffers een schadevergoeding van ruim 32.000 gulden te kunnen be talen. Een gerechtshof heeft donder dag de hoogte van de schade vergoeding bepaald die de Ripper moet betalen aan me vrouw Irene MacDonald. Zij verloor niet alleen haar doch ter, de 15-jarige Jane, maar ook haar man die kort na de moord op Jane overleed om dat hij het verlies mei xon verwerken. Irene MacDonald spande bijna twee maanden geleden een civiele procedure aan tegen Sutcliffe. Een rechtbank in Leeds schreef daarbij juridi sche geschiedenis door haar verzoek om schadevergoe ding ontvankelijk te verkla- Het gerechtshof heeft nu de hoogte van de uitkering vast gesteld. Sutcliffe, die een le venslange gevangenisstraf uitzit, liet zich door enkele advocaten vertegenwoordi gen. Deze advocaten vochten de schadevergoeding noch de hoogte daarvan aan. De verkiezing moest worden ge houden om een opvolger te kie zen voor het Lagerhuislid Robert Bradford, die vorig jaar novem ber werd doodgeschoten. De uit slag wordt in Londen gezien als een triomf voor de gematigde krachten in Noord-Ierland. De DUP en de OUP zijn de laatste maanden in een felle strijd ver wikkeld geraakt. Beide partijen streven ernaar binnen het Ver enigd Koninkrijk te blijven. Maar de DUP van Paisley neemt een absoluut onverzoenlijke houding aan jegens de katholie ke minderheid in Ulster. De OUP is tot op zekere hoogte nog wel tot overleg bereid, en voelt in ieder geval niets voor de gewelddadige 'oplossing' van de Noordierse problemen, die Pais ley niet schuwt. De kandidaat van Paisleys partij, dominee William McCrea, slaag de er zelfs niet in de tweede plaats op te eisen bij deze tussen tijdse verkiezing. Hij eindigde nog achter de kandidaat voor de Alliantiepartij, een partij die streeft naar verbroedering tus sen roomskatholieken en protes tanten. Dominee Paisley zei, direct nadat de uitslag bekend was geworden, „teleurgesteld" te zijn. „Maar je kunt nu eenmaal niet alles win nen. De aanhang voor mijn partij stijgt nog steeds, en wij komen zeker terug", zo voorspelde hij. TEL AVTV (ANP) - Ondanks het verschil van mening tussen de Franse president Francois Mitterrand en de Israëlische premier Menachem Begin over de rechten van het Palestijnse volk heeft Mitterrand aan het eind van zijn driedaags bezoek aan Israël het herstel van de vriend schap tussen de twee landen aangekondigd Bij zijn afscheid op de luchthaven van Tel Aviv zei de Franse president te hopen dat zijn bezoek de weg heeft geopend om onderling vertrouwen op te bouwen tussen zijn land en de joodse staat. Hij zei niets over de Palestijnse rechten, het onderwerp dat tijdens zijn verblijf in Israël leidde tot een botsing tussen hem en Begin. Mitterrand bedankte het Israëlische volk voor de "warme ontvangst en, hopelijk ook voor het vertrouwen". Begin, die donderdagavond bij een diner ter gelegenheid van Mitterrands bezoek onwel werd, was niet bij de afscheidsplechtigheid op het vlieg veld Ben Goerion aanwezig. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Een protestoptocht van 2000 artsen door de straten van Parijs heeft weer eens duidelijk gemaakt dat het niet goed gaat met de Franse staatsziekenhui zen. De hiërarchie is er zo meedo- ADVERTENTIE genloos dat jonge artsen een vaak hopeloze strijd voeren om ooit op een niveau te komen waar ze redelijk verdienen en zich niet meer blauw hoeven te werken. Aan de andere kant zijn er de topspecialisten die eens het recht hadden gekregen op zogenaamde privé-bedden in het staatszieken- huis waar ze zijn aangesteld, en die zijn weer boos omdat hun dat voorrecht zal worden afgenomen. Dat nam niet weg dat de artsen in hun witte jassen arm in arm door Parijs marcheerden in de hoop door de minister voor gezondheid Jack Ralite te worden ontvan gen. Ralite had diezelfde morgen nog in een radio-interview ge pocht dat de optocht een sof zou worden, en dat hij de heren wel eens zou ontvangen. Niet alleen werd het geen sof, maar toen de artsen voor zijn deur stonden, liet hij ze door zijn kabinetschef te woord staan. De minister heeft aangekondigd dat hij alle pnve-bedaen nog ait jaar zal afschaffen. En hij heeft beloofd dat er zo'n 1500 jonge art sen in de staatsziekenhuisdienst zullen worden opgenomen, om te verhinderen men daar nog lan ger weken van zestig uur en meer maakt. Het is echter zeer de vraag of minister Ralite het geld zal weten te vinden om deze ex- tra-krachten te betalen. Veel meer dan de moeilijke ornstan- digheden waarin de jonge artsen verkeren, trekt echter de kwestie van de privé-bedden de aan dacht van het grote publiek. On geveer twintig jaar geleden was bedacht dat topspecialisten kon den worden overgehaald hun kennis in dienst van staatszie- kenhuizen te stellen, als men hen de kans gaf hun staatssalans wat aan te vullen met honoraria van prxvé-patiénten die in dat zelfde ziekenhuis onderdak kon den krijgen Op het ogenblik beschikken van de 14.000 Franse artsen die full-time in een staatsziekenhuis werken er ongeveer 3800 over een paar privé-bedden, en dat weer komt in totaal neer op zo'n twee pro cent van de totale beddencapaci teit. De meeste privé-bedden zijn in Parijs geconcentreerd. Daar beschikt de helft van de 900 „pa trons" over een eigen afdeling Hoewel het lokmiddel bleek te werken en een aantal specialis ten kon worden aangetrokken die anders in de privé-sector ge bleven zouden zijn, ontstonden er ontegenzeggelijk misstanden. Privé-salarissen van staats-art- sen liepen niet zelden tot giganti sche hoogten op. En het kwam ook herhaaldelijk voor dat de betrok ken arts veel te iveintg van zijn tijd aan de patiënten besteedde die op staatskosten in de zalen op hulp lagen te wachten. Tijdens het bewind van de vorig jaar in de verkiezingen versla gen president Giscard had men al zwakke pogingen ondernomen misstanden uit de weg te ruimen. Ingrijpende maatregelen bleken echter pas van de socialistische overwinnaars van de verkie zingsstrijd te verwachten. De nieuw benoemde minister van gezondheid Jack Ralite is echter een van de vier communisten, die in de regering van premier Mau- roy werden opgenomen. Dit had tot gevolg dat met name de strijd om de ziekenhuisbedden een zui ver politiek aspect kreeg. Minis ter Ralite gaaf uit van het princi pe „gelijkheid voor allen", en daarom eist hij dat alle privé- bedden uit principe moeten wor den afgeschaft. Sterker nog de minister is uit op een tot in alle uithoeken werkende staats-ge- zondheidszorg. En daarmee heeft hij veel protest geoogst in krin gen die in principe niet tegen hervormingen zijn. Op het televisiescherm ver schijnt plots een oraryekleu- rige tank. bestuurd door een Micky Mouse-achtig figuur tje. De tank stevent af op een snel groeiende rode hamer en sikkel. Er klinken enige scho ten en de oorlogsmachine walst het communistische symbool plat. „Alleen langs de gewapende weg. zoals het generaal Guevara voor ogen staat, kan het communisme worden overwonnen", zo meldt een anonieme stem door de luidspreker. Morgen zondag 7 maart, vinden er verkiezingen plaats in het Middenamerikaanse Guata- mala. Verkiezingen, waaraan hoogstwaarschijnlijk nog geen 40 procent van de bijna 3 miljoen geregistreerde kie zers zullen deelnemen. Rond de 40 doden per dag is in Guatemala de gewoonste zaak ter wereld. Het byna tra ditionele politiek geweld is de afgelopen vier jaar in een stroomversnelling geraakt Socialisten en sociaal-demo craten zijn na de moord op hun belangrijkste leiders on dergronds gegaan. De linkse guerrilla groeit snel en Gua temala is hard op weg om een tweede El Salvador te wor den. Vier kandidaten Generaal Anibal Guevara is de 'officiële' kandidaat voor het Guatemalaanse president schap. En Guevara, tot voor kort nog minister van defen sie. is niet eens de meest rechtse kandidaat Daar is nog Gustavo Anzueta, die gelooft dat het leger zon der hulp van Zuidamenkaan- se specialisten nooit een ein de zal kunnen maken aan de snel terrein winnende guer rilla. En Mano Sandoval, sinds de jaren '50 de onbe twiste leider van ultra rechts in Guatemala, heeft reeds aangekondigd dat, als hij aan de macht komt, er in één keer zal worden afgerekend met de door hem veronderstelde kampementen van de Guate malaanse guerrilla op Mexi caans grondgebied. Alejandro Maldonado is de eni ge van de vier presidentskan didaten die by de verkie zingscampagne van enige realiteitszin getuigt. Hij geeft de schuld voor het uitputten de politieke geweld in Guate mala niet direct aan Cuba, Ni caragua of de Sowjet-Unie. „Ik geloof dat de basis voor het gewapende verzet in onze landen onze eigen schuld is", zo vertelt hij me. „Guemllos groeien niet in de bomen, maar in de sociale armoede". „Ze zijn het produkt van de on rechtvaardige tegenstellin gen die in Midden-Amerika de boventoon voeren. En die omstandigheden hebben wy zelf gekweekt. Jarenlang hebben wij het Guatemalaan se volk uitgebuit en laten ver loederen", zo meent Maldo nado. „Vijftig procent van de bevolking is analfabeet, de meerderheid van de indiaan se bevolking is werkloos. Van de 100 kinderen die wor den geboren bereiken er slechts 35 de leeftijd van 15 jaar". Maldonado's kandidatuur wordt, behalve door zijn ei gen Nationale Vernieuwings Partij, ook door de Guatema laanse christen-democrati sche partij gesteund. Hij lijkt op het eerste gezicht de enige van de vier presidentskandi daten die Guatemala wellicht nog van een verwoestende burgeroorlog kan redden. Maldonado heeft ambitieuze onderwijs- en landbouwher vormingsplannen in gedach te. Maar belangrijker nog is de politieke opening naar links, die hem voor ogen staat „Ik wil trachten so ciaal-democraten in mijn ka binet op te nemen zo verze kert hij me. Kansen Zullen het leger en de ultra rechtse groepen een dergelij ke politieke opening zonder meer accepteren? „Het zal natuurlyk botsingen geven", antwoordt Maldonado. „maar ik geloof dat Guatemala aller eerst een sterke persoonlijk heid als president nodig heeft Een president die het leger oner controle kan bren gen en die de ultrarechtse ter reurgroepen met het wet boek in de hand vervolgt" Maldonado lijkt wat dat as pect betreft erg zeker van zichzelf en legt me uit dat $r binnen het Guatemalaanse leger behalve ultrarechtse en rechtse officieren ook een groep van 'progressief libe raal' denkende officieren be staat Maakt Alejandro Maldonado enige kans bij de verkiezin gen van zondag 7 maart? „De laatste opiniepeilingen geven me 38 procent", zegt hy. „Met Sandoval op een tweede plaats met 26 procent". Maar zal het leger maar zo maar zijn kandidaat laten vallen? In 1978 weigerde het leger de zege van de ultrarechtse Ma rio Sandoval te accepteren en bracht het met medewerking van de verkiezingsraad gene raal Romeo Lucas aan de macht. Zal er dit keer dan geen fraude plaatsvulden? „Ik geloof dat de internatio nale omstandigheden op het ogenblik geen fraude toe staan", zo antwoordt Maldo nado vaag. Met 'internationale omstandig heden' doelt Maldonado wel licht op de Verenigde Staten. De relaties met Washington werden door de Guatema laanse militairen inn 1977 bruusk verbroken toen de toenmalige Amerikaanse pre sident Jimmy Carter trachtte het regime enig respect voor de mensenrechten by te brengen. Niettemin heeft Ro nald Reagan op de begroting voor 1983 reeds 250.000 dollar uitgetrokken voor militaire bijstand aan Guatemala. Het Witte Huis heeft in dat ver band opgemerkt dat men hoopt dat de verkiezingen van 7 maart het imago van de Guatemalaanse leiders enigs zins zal verbeteren Kandidaat Gustavo Anzueto, vaak genoemd als mede op richter van de rechtse ter reurorganisatie 'Witte Hand', hoeft volgens de opiniepei lingen op niet meer te reke nen dan 15 procent van de stemmen. Mario Sandoval is met zijn geruchtmakende fascistische militantie voor het Amerikaanse Congres be slist een onaanvaardbaar fi guur. En generaal Guevara kan het imago van het Guate malaanse bewind moeilyk verbeteren omdat hy juist als minister van defensie de af gelopen dne jaar direct ver- antwoordelyk is geweest voor de onbegrensde schen dingen van de mensenrech ten. Entecedenten Rest dus Alejandro Maldonado. De christen-democraten die zijn kandidatuur steunen be schikken over een sterke lob by in Washington. Maldona do heeft zich bij de verkiezin gen als een realistisch den kende liberaal gepresenteerd en valt goed by de kiezers. Maar of al zyn uitspraken even oprecht zijn mag wor den betwjfeld, want zyn poli tieke antecedenten zijn nu niet bepaald erg fris. Tot vyf Jaar geleden was Mal donado een militant lid van Sandovals fascistische natio nale bevrijdingsbeweging. Van 1970 tot 1974 was hy mi nister van onderwys in het kabinet van de militaire pre sident Carlos Arana, volgens velen nog altyd de sterke man achter de schermen in Guatemala. En als ambassa deur bij de Verenigde Naties probeerde hij nog tot vorig jaar juli de wandaden van het huidige regime onder leiding van generaal Romeo Lucas goed te praten „Ook Maldo nado is in feite een rechtse rakker", zo verzekert me een Guatemalaanse journalist, „ik denk dat hij binnen twee jaar de Duarte van emala zal zyn". ROB SPRENKELS BLIJVEN HELPEN! V f,E 5850 V Ie Zeist «I ruim 400 projecten in Afrika, Azië en Latijns Amerika VASTENAKTIE GIRO

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9