'Gulden middenweg' geen oplossing 'Eén tennisbal kan een goot verstoppen Dr. Wiersinga in Alphen over tegenstellingen binnen de kerken PAGINA 8 X f Geestelijk leven J ZATERDAG 6 MAART 1982 ALPHEN AAN DEN RIJ- N- Dr. Herman Wiersin ga, gereformeerd studen tenpredikant in Leiden, gelooft, dat de geestelijke tegenstellingen binnen de kerken groter zijn dan men vaak denkt en dat de 'gulden middenweg' hier voor geen oplossing biedt. "Het is echt een zaak van kiezen geworden. Daar valt eenvoudig niet aan te ontkomen". Hij zei dat de ze week op een zeer druk bezochte bijeenkomst van de Raad van Kerken in Al phen aan den Rijn. De traditionele tegenstellingen (zo als rooms-katholiek-protes- 'tants, vrijzinnig-orthodox, her vormd-gereformeerd, christen- dom-humanisme) zijn wat ver bleekt en als het ware ingehaald door een andere tegenstelling, die meer te maken heeft met de politieke keuze, handeling en ac tie, met 'wereldse' aangelegenhe den dus. Dat begint soms op klei ne schaal, maar het blijkt gewel dig veel om het lijf te hebben. De gedachte dat de hele zaak wel wordt opgelost als er maar min der 'politiek' in de kerk wordt ge stopt en als de pastor zich maar koest houdt, noemde Wiersinga 'nogal naief"De vraag waar wij als kerk op uit zijn, laat zich niet r verdringen". Voorwaarden De gereformeerde synode heeft vo rig jaar een paar voorwaarden ge steld aan het 'politieke spreken* van de kerk. De kerk moet in dat spreken christenen in politieke en maatschappelijke organisa ties - die hun eigen verantwoor delijkheid hebben - niet voor de voeten lopen. Dat spreken moet, zo luidt een andere richtlijn, 'evangelisch gefundeerd' zijn en het 'gevoelen van de gemeente' vertolken. (Wiersinga: "Niet alles wat zich als 'evangelisch' aan dient fs evangelisch"). Boven dien moet aan dat spreken een zekere deskundigheid ten grond slag liggen. Dr. Wiersinga was van die voor waarden niet onder de indruk. "Ik vind dat toch niet de oplos sing. Zo kan de kerk belangrijke zaken vrij gemakkelijk op hun beloop laten. Het wordt gevaar lijk, als er niet één plaats meer is waar ze in alle duidelijkheid aan de orde kunnen komen. Conflic ten moeten juist boven tafel". Beleving De oorzaak van de tegenstellingen binnen de kerken zocht dr. Wier singa in het verschil in beleving van dit bestaan, in geloofsbele ving en in beleving van de ge loofsleer. Hij spitste dat toe op vier wezenlijke pnten: God, Je zus, de kerk en de geschiedenis toekomst). Eerst God. De een ziet een God die in de he mel troont en die alles regeert. Voor wie de mens respect moet hebben. De ander een God die meelijdt en in beweging is en die onze inzet vraagt. Voor de een is hij de middelaar en verlosser, die door zijn kruis op Golgotha verzoening en verge ving heeft teweeggebracht. Voor de ander is zijn kruis een terecht stelling in deze aardse geschiede nis en martelaarschap en inspi reert het tot een achter hem aan gaan. Een Jezus-beweging naar gerechtigheid en vrede, via zijn volgelingen. De kerk is voor de één een verga dering van gelovigen, een schuil plaats. Voor de ander een instru ment met een profetisch-kriti- sche functie, die alles te maken heeft met de gang van zaken in deze wereld. En wat de toekomst betreft, die is voor de een tóch wel gegaran deerd (daar zorgt God immers voor), terwijl de ander vanuit het geloof juist de nadruk legt op de eigen verantwoordelijkheid in het gebeuren. Theologie Dr. Wiersinga verklaarde de onrust in de kerken vooral uit het ont staan van 'een andere theologie'. Die is begonnen in Latijns-Ame- rika, waar christenen uit bijbelse verhalen moed putten om zich te verzetten tegen onderdrukkende overheden. Christenen in Noord- Amerika en Afrika hebben dat overgenomen (zwarte theologie) en van daar is het overgewaaid naar Europa (feministische en politieke theologie). Die ontwikkeling is nog niet ten einde. Integendeel, de vraag is nu, ojf de gezichtspunten van deze nieuwe theologie vroéger - inde geschiedenis van Israel en bij Je zus van Nazareth misschien ook al aan de orde waren. "Waarover wonden de profeten van Israel en wond Jezus zich nu echt óp?", vroeg Wiersinga. "Dat is inde bijbel toch na te gaan". Veelvormigheid in de kerk vond Wiersinga niet zo'n probleem. Immers, daarbij gaat het om het formuleren van dingen waarvan toch niemand precies het juiste weet. "Maar wanneer het, als consequentie van het geloof, op dóden aankomt, dan kun je niet altijd wachten tot iedereen het Dr. Wiersinga adviseerde de Al- phense Raad van Kerken, juist over deze dingen het gesprek gaande te houden en de verschil len "die we aan den lijve voelen" vooral niet te versluieren. Het zijn verschillen die tot in de litur gie van de kerk doorwerken. Wiersinga kan dat weten. Hij gaat zowel in een kritische ge meente (studenten) voor als in gewone wijkkerken. "Het beraad over waar we als kerk op uit zijn is broodnodig. Het meest gevaar lijke is wel, hierover te zwijgen". S. J. de Groot WIERSINGA: "Het is echt een zaak van kiezen geworditn Proef met onderhoud historische kerken duurt vijf jaar NAARDEN- Het was een prettige bijeenkomst, compleet met drankjes en hapjes, woensdag middag in de prachtig gerestau reerde Grote Kerk van Naarden. Daar was een groot gezelschap van mensen uit de kerkelijke we reld en de monumentenzorg bij een om getuige te zijn van de aanbieding van de eerste exem plaren van het boek 'Opdat de ruimten meevieren', geschreven door dr. Regnerus Steensma, do cent voor kerkbouw en kerkge bruik aan het Instituut voor Li turgiewetenschap in Groningen. Die eerste exemplaren gingen naar mr. R. Hotke, directeur-generaal voor culturele zaken van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, en naar d*\ R. J. Mooi, secretaris-gene raal van de Nederlandse Her vormde Kerk. Steensma's boek, uitgegeven bij Bosch en Keuning, gaat over het instandhouden van historische kerken en het gebruik ervan. Een waardevol boek, waarover het hele gezelschap vol lof was. Een voor iedereen goed leesbare tekst, een keur van foto's en dat alles in fraaie uitvoering. Wat wil je nog meer! Maar er zijn die middag ook 'harde' dingen gezegd. Met name over de stilstand in de monumenten zorg door de bezuinigingen, over de 'rampzalige' gevolgen daar van voor de oude kerken en over de steeds geringere mogelijkhe den van de kerkelijke beheersin stanties om deze gebouwen nog te onderhouden. DIEPEVEEN: "Het monumentale kerkbezit takelt af'. De sprekers zijn bepaald niet om de hete brij heengelopen. De Naardense kerk gaf veel te genie ten. Wat er gezegd werd, gaf veel te denken. Zorgelijk Mr. J. van Aartsen, voorzitter van de Bouw- en Restauratiecom missie van de Hervormde Kerk (de uitnodigende instantie), be gon er al mee in zijn welkomst woord. "Wij hebben grote pro blemen. De mogelijkheden om voor hoognodige restauraties een beroep te doen op de over heid zijn zeer beperkt geworden. Er dreigt een zorgelijke toestand. Voor het onderhoud van geres taureerde kerken is er nu wel een regeling gekomen, maar die is lang niet toereikend". Dr. W. J. Diepeveen, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdij en, sloeg eenzelfde toon aan. "Het aantal hervormde bijdra gers aan 'Kerkbalans' neemt jaarlijks met 3 procent af. De overgeblevenen hebben dat tot nu toe goed opgevangen, maar er kan een tijd komen dat dit niet meer gaat. Instandhouding van zo'n 1200 historische kerken bin nen één kerkgemeenschap is niet alleen een kerkelijk belang. Kerkvoogden kunnen voor hun aandeel daarin alléén op her vormden een beroep doen. Dat gaat vaak ten koste van andere bestemmingen. Vele hervormde gemeenten verkeren hierdoor in nood. Het monumentale kerkbe zit tókelt af. Bij hun keuze tussen het monument of de pastorale zorg hebben tal van gemeenten het kerkgebouw al moeten afsto ten". Alleenrecht Functionarissen van overheid en Monumentenzorg gaven deze middag wel enig tegenwicht, ge lukkig zonder dat de sfeer erdoor geprikkeld werd. Zo zei jhr. ir. L. van Nispen tot Sevenaer (Monu mentenzorg), dat kerkbesturen er verstandig aan zouden doen, hun alleenrecht op het oude kerkgebouw eens kritisch te be zien. "Als er mede-gerechtigden zijn, komen er ook mede-verzor gers". Overigens vond de jonk heer de inspanningen van me nige kerkvoogdij 'indrukwek kend'. Hij gaf toe, dat e teel weinig perspectief in zit en dat de kerk geen vereniging is tot instandhouding van monumen ten. "Het gebouw is middel, geen doel. Maar sloop is voor de hele gemeenschap, ook voor niet-ker- kelijken, toch geen kleinigheid". In Nederland staan meer dan 2200 oude kerken. Ruim 170 hebben al geen kerkelijke bestemming meer. En voor 70 heeft men nog helemaal geen bestemming ge vonden. Mr. Hotke van CRM bond de kerk besturen op het hart, effectief in te spelen op de nu getroffen on derhoudsregeling. Dit is een proef, die, zo deelde hij mee, vijf jaar duurt. Ze kan alleen slagen, als de kerkbesturen eraan mee werken. "Onvoldoende onder houd", zei Hotke, komt niet al leen door gebrek aan geld maar ook door te weinig belangstel ling. Soms weten kerkbesturen zelfs een begin van verval niet te voorkomen. Eén tennisbal kan een goot verstoppen, met alle ge volgen van dien. Men kan dat voorkomen door eens per jaar de goten te laten nakijken". Maar ook mr. Hotke moest erken nen, dat er financieel 'bijzonder weinig' kan. Uitdaging moedig uit. "Als wij nou zorgen voor de belangstelling, zorgt dan voor het geld?" Hotke bleef op zó'n directe vraag het ant woord schuldig. Er kon alleen een lach af, en die was nog een beetje wrang. De zin van de bijeenkomst in Naar den was - naast de aanbieding van Steensma's mooie boek -, dat mensen die heel nauw bij het bewaren van de kerkelijke monu menten zijn betrokken elkaar weer eens op de feiten hebben ge drukt. Zij delen niet alleen el- kaars zorgen, maar willen ook samen naar oplossingen zoeken. Die liggen niet beslist niet voor het grijpen. Soms zal men er his torische en traditionele posities voor moeten prijsgeven. De Gr. Het bestuur van het Interkerke lijk Comité Tweezijdig Ontwape ning (Icto) is 'redelijk tevreden' over het besluit van de gerefor meerde synode om contact en gesprek inet het Icto tot stand te brengen. Wel betreurt het, dat de synode met het Icto niet eenzelf de relatie wil aangaan als met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). "Kerkleden kunnen en mogen in zake het vraagstuk van oorlog en vrede verschillende standpunten innemen. Exclusieve financiële en morele steun van de kerken voor één visie is voor andersden kenden dan ook onaanvaard baar". Aldus het Icto. "Zij beta len namelijk ook mee aan deze eenzijdige visie en worden ook eenzijdig voorgelicht en toege rust". "Dat schept ontegenzegge lijk pastorale problemen". Het Icto-bestuur raadt de kerkle den aan, niet overhaast te reage ren met opzegging van hun kerk lidmaatschap of vermindering van hun kerkelijke bijdrage. Wel moet er een dam worden opge worpen tegen deze ontwikkeling binnen de kerken. Overigens wil het Icto de kerken niet verleiden tot uitspraken over de manier waarop de wa penwedloop kan worden tegen gegaan. "De kerken zouden hier mee het christendom binden aan een bepaalde politieke stro ming". De leiding van de veertig rooms- katholieke orden en congregaties in Nederland (5000 priester-reli gieuzen) heeft een beleidspro gramma voor de toekomst opge steld, waarin de solidariteit met de armen en verdrukten in de maatschappij een zwaar accent krijgt. Daarnaast zullen zij zich beijveren 'voor een meervoudige ambtsbediening in de kerk en daarmee ook voor een meervou dige opleiding tot ambten en be dieningen van mannen en vrou wen. De orden hebben hun over wegingen neergelegd in een bro chure. Hervormde Kerk: beroepen te Huizen J. Mouthaan Nunspeet; bedankt voor Oosterwolde (Geld.) H. Harkema Brakel. Ge reformeerde Kerken: beroepen te Wezep P. Hofland Gucht- machtpredikant) Zoetermeer. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Maassluis A. Algra Sliedrecht. Gereformeer de Gemeenten: bedankt voor Geldermalsen J. van Haaren Amersfoort. Het moderamen (dagelijks be stuur) van de synode der Her vormde Kerk heeft voor de twee de keer minister Van der Stoel van buitenlandse zaken per brief gevraagd, bij de regering van Taiwan aan te dringen op het respecteren van de mensenrech ten in dat land. De Continental Singers geven morgenavond om 8 uur in de Zuiderkerk te Leiden een go spelconcert. De KRO-tv zendt morgenoch tend om 11 uur de eucharistievie ring uit van de Antonius-paro- chie in Leiden (Zuidwest). Voor ganger is pastoor W. H. Happel. Het koor van de parochie (olv B. Juffermans) werkt mee. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv can to rij, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well, 11.15 ds. v. Leeuwen en pastoor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Sterringa; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 9 dr. Jongeneel, 10.30 ds. Verdoom, 5 ds. Koolstra; Vredesk.(Burggravenl.) 10.30 dr. Lam ping; Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Hege- Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. Driebergen, Katwijk. Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius; Oude Vest 10 ds. Bohlmeijer, Den Haag, 5 ds. Hortensius, 10.30 dienst voor do ven, hr. Terpstra; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. De Bruin. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 9 ds. Hagen, 5 hr. Verstrate. Geref. K. Vryg. (Herengr.): 10.15 en 5 ds. Veldman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lok horstk.): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. ha. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9,45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 nam. in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30 en 12; HaarLstraat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Hanemaayer, Alphen, 7 hr. Tazelaar, Alphen. Geref. ■K.: 10 ds. v.d. Bos, Gouda. 6.30 ds. Verdoom, Wadd.veen. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Lefeber, 5 ds. Ko- renhoff, Heemstede, jeugddienst; Kruisk. 10 ds. Bogers; Opstkerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderk. 10 en 6.30 ds. Oosthoek; De Bron 9 en 10.30 ds. Ver heul, 3 bevestiging en intrede ds. Nieu- wenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 mevr. ds. v. Everdingen, Leiden; Albanianae (Diamantsr.) 10 ds. Mulder; 'Onderweg' Lijsterl. 10 ds. Oort; Sionsk. (Planetens.) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Geref. K Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Avondmaal. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(RUnstroom): 8.45 ds. Veldman, 2.30 ds. v.d. Leest. Ned. Geref. K. (school Willemstr): 10.30 ds. De Lange, 4.30 ds. Janse. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Visser. Volle-evang.gem. (school Bosparkweg 4): 10 hr. v. Putten. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. v. Waveren. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hoek, Asperen, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Linde, Oudewater; üv.kerk 10 ds. Vermaas, Huizen, 6.30 i. Wieman; ethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Rich- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. K.: 10 ds. Welbedacht. 5 ds. v. Dalfsen, R.dam. Rk Kerk: dorp zat 7. zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv. Gem. 10.15 ds. v.d. Wal, 5 ds. Krispijn; Parkwijk 7 ds. v.d. Wal. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Geref. K.: 9.30 ds. Koster, 5 ds. Vrolijk. Vliegkamp: 10 oecum. dienst, vloot- aalm. Buskermolen en vlootpred. v. Melle. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Schuur- Ichthusk. 10 ds. v. Sliedregt 5 ds. v. Roon; Pniêlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Gr. v. Pr.school 10 kand. Heemskerk; Overduin 2.15 ds. Baas. Geref. K.: Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. ha. Ned. Geref. K.: 8.30 en 7 ds. Janse, ha. Chr. Geref. K.: 10 en 5. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Groenendijk, Schevenin- gen, 7 zie geref. kerk. Geref. K.: 10 hr. Brouwer, Katwijk, 7 ds. Vlasblom, Boskoop, jeugddienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 mevr. ds. Westera; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth; Leythenrode 10 ds. Lutmers, mmv 'Hart en Stem'. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 dr. v. Roon, Dordrecht, 7 ds. Schalk. Geref. K.: 9.30 mevr. ds. Attema, Nieu- werbrug a.d. Rijn, 7 ds. Koftrie, Zwijn- drecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. K 10 en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put ter, ha. Ned. Geref. K. (Salvatori): 9 ds. Schuur man, 5 leesd. Chr. Geref. K.: 10 en 4.30 ds. v. Dijken, ha. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jonge, Alphen, 6.3p ds. Cnossen, Delft, jeugddienst Geref. K: 9.30 ds. Nooteboom, 6.30 ds. Aalbers. Geldrop. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 7 ds. Beek huis, R.dam. Remonstr. Gem.: 10 prof. dr. Kuiper. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 ds. Samson, R.dam, jeugd dienst Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 7 ds. Vrolijk, Katwijk, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Quak, Vianen, 7 ds. Goverts, ontmoe- tingsdienst NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Pa ter, Haastrecht, 7 ds. Zoutendijk. Geref. K.(W. Verlaat): 10 ds. Fernhout 7 hr. Kat, Ouderkerk a.d. AmsteL Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Post Er melo, 7 ds. Keuning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Post, Ermelo. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kerst en, Katwijk, 5 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, 7 zie herv. gem.; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.): 's mid dags receptie tgv 75-jarig bestaan. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDW1JKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Kalkman. Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 10.30; Jozefk. zat 7, zo. 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Bruinsma, Den Haag; Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden, ha; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Kooman, ha, 7 ds. Heemskerk, ha. Geref. K.: 10 ds. Heemskerk, ha, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 5 ds. Van Wijckerslooth: 4 ds. Visch, ha. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: WilLkerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 12; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. Geref. K.: 9.30 kand. v. Wallinga, 5 ds. Pannekoek, Leiden, jeugddienst Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RLJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Zoutendijk, 7 ds. Koelewijn. Chr. Geref. K.: 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. K.: Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oe- Geref K. Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. K: 9.30 dienst, 6.30 ds. Wal let Ouderkerk a.d. Amstel. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Visser, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Romein, Rijnsburg. Geref. K.: 10 ds. Brokerhof, 5 ds. Baas. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11.30. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. K.: 9.30 hr. Taselaar, Alphen, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Driebergen. Geref. K: 9.30 ds. Heule, Wassenaar. 6.30 dr. v. Oeveren. Vliegkamp: zie Katwijk aan den Rijn. Geref. K. Vrijg.: 8.30 en 5.15 ds. Heida. ha. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Fer- werda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot. 7 ds. v.d. Schoot, zangdienst; De Ontmoeting, Noordhofland: 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver heide, zangdienst, mmv 'De Lofstem',: Den Haag, W. Lekkerkerker, trompet, en R. Heidema, orgeL Geref. K.: 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Blokland, R.dam. Aulagemeenschap Noordhofland: 11 woorddienst, 'Kies het leven'. i Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 10 en' 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9 ds. Verboom (in Kruiskerk), 6.30 ds. Maasland (in Bethelkerk); Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roetman; Bethelk.9.30 ds. Roetman, 5 ds. Ver boom; Imm.kerk 10 ds. Hoekstra, O.geest, 5 ds. De Jong, Z.meer. Geref. Kerk: Kruisk. 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 dr. Wind, Kampen. Rk Kerk: Victork. 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv.Gem. 10 ds. Hemste de, L.dorp. Rk Kerk: zat 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v.d. Plas, Delft, 7 ds. v. Bruggen; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Den Boer, Wou denberg. Geref. K.: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meu- len; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Christ Eek en Wiel. jeugddienst. Geref. K.: 9.30 ds. Huizebosch, Steen- wijk, 6.30 ds. treurniet, Woerden. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. Geref. K: 9.30 ds. Gesink, Noordwijk, 7 hr. Cornelisse, Nieuwerkerk a.d. lJssel. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv.Gem. 10 ds. Haakman, 6.30 kand. Westerik, Utrecht. Geref. K.. 10 ds. Schaafsma, Utrecht, 6.30 ds. Wijngaarden, N.-Vennep. Avondmaal. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meyering, O.geest

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8