Ziekenhuizen in de knel Terlouw zwak? Hoe komen we daarbij Geen pilotenstakdng door Airbusconflict Shell-tankers en Nedlloyd ontduiken wet minimumloon "LTS wordt ondergewaardeerd" Hogere winst bij Heineken Winst NMB fors lager Vijf mei nu "feestdag" Eerste militairen in Sinaï Belangstelling voor metaal-opleiding het laagst Plan minister zet 20.000 banen op het spel rjaarsbeurs aarsbeurs plus Binnenland PAGINA 7 ZATERDAG 6 MAART 1982 ROTTERDAM (ANP) - De twee grootste Nederlandse reders, Nedlloyd en Shell-tankers, ont duiken de wet op het minimum loon door onderbetaling van aan boord varende Aziaten. Volgens een woordvoerder van het minis terie van sociale zaken zijn beide reders in overtreding, maar zijn geen sancties mogelijk. De loon- technische dienst van het minis terie onderzoekt dit jaar de loon- betalingen door Shell-tankers en Nedlloyd. Beide reders hebben naar eigen zeggen bijna tweeduizend Azia ten in dienst. Deze mensen ver dienen ongeveer zeshonderd gul den per maand. De reders zijn gevrijwaard van boycotacties in het buitenland door overeen komsten met de Nederlandse zeeliedenbond FWZ. De reders betalen de bond jaarlijks circa 3,5 ton. De FWZ acht deze beta lingen, zo zegt de bond, de nor- De minister heeft de provinciebe sturen geschreven, dat ze het aantal ziekenhuisbedden wil te rugbrengen tot 3,7 per duizend inwoners en dat de provincies in juni van haar een lijst kunnen verwachten van ziekenhuizen en/of afdelingen die daarom moeten verdwijnen. Volgens de norm zijn er 13.000 ziekenhuis- AMSTERDAM (ANP) - Het drankenconcern Heineken heeft vorig jaar een netto winst geboekt van f 120,4 min tegen f 83,1 min in 1980. Een stijging van 45 pet. Voorge steld zal worden een onver anderd contant dividend van f3,50 per aandeel van f25,- nominaal. Hierop komt in mindering het al betaalde in terim-dividend van f 1,50. De omzet van Heineken nam vorig jaar toe met 11,9 pet van f 3.230 min tot f3.613 min. De winst per aandeel over 1981 komt uit op f 8,33 tegen f 5,75 over 1980. De jaarvergadering is op 27 april. AMSTERDAM (GPD) - De Neder- landsche Middenstandsbank NV zag in 1981 de winst met 19 pro cent dalen tot f 147,5 miljoen. Dit als gevolg van de noodzaak aan zienlijk meer toe te voegen aan de voorziening algemene risico's, namelijk f310 miljoen, dat is 45 procent meer dan in 1980. Deze hoge dotatie weerspiegelt de ver dergaande verslechtering van de gang van zaken bij de cliënten van de bank, waardoor de risi co's in de kredietportefeuille toe- Het bruto-resultaat van de NMB (dus de baten minus de lasten) steeg vorig jaar met vijf procent tot f 593,3 miljoen. In het eerste half jaar daalde het bruto-resul taat met zeven procent vergele ken met het zeer gunstige eerste half jaar 1980. In het tweede half jaar nam het bruto-resultaat ech ter toe met 17 procent, vergele ken met het tweede half jaar 1980. De wat de bank noemt bevredigen de ontwikkeling van het bruto- resultaat in het gehele jaar, dank zij het krachtige herstel van in het tweede half jaar, is het gevolg van een redelijke toeneming van de bedrijfsomvang, hoewel de kredietverlening aan het Neder landse bedrijfsleven maar zeer beperkt groeide. Verder kon de stijging van de lasten worden be perkt tot zes procent tegen tien procent in 1980. De rentemarge lag gemiddeld op het niveau van het voorgaande jaar. Het dividend wordt verlaagd van f14 tot f 12 per aandeel. Evenals in voorgaande jaren kan het divi dend naar keuze worden verkre gen geheel in contanten, dan wel f6,75 in contanten en f2,50 in aandelen ten laste van de agio- reserve. maalste zaak van de wereld en vergelijkt ze met het aloude "vakbondstientie". Volgens FWZ-bestuurder C. Roo- denburg worden de bedragen op de FWZ-rekening gestort om het verplichte lidmaatschap van de vakbond te financieren. De FWZ regelt via de internationale ver- voersfederatie ITF voor de re ders een zogenaamd "blue certi ficate". Met dit certificaat wor- bedden teveel. Vijfduizend ervan zullen al worden afgeschreven op grond van een vorig jaar ge maakte afspraak tussen zieken huizen, ziekenfondsen en over heid, die inhield dat minder bed den niet minder personeelsleden zou betekenen. De overige 8000 zullen nu ook ver sneld moeten verdwijnen. De sectie ziekenhuizen van de NZR heeft vrijdag vastgesteld, dat de minister wel steeds over minder bedden praat, ook in de Tweede Kamer, maar niet over de werk gelegenheid. Als er verder niets gebeurt zal een inkrimping van het beddenaantal met 8000 vol gens de NZR inderdaad 15.000 20.000 arbeidsplaatsen kosten. De NZR voorspelt in dat geval een "geweldig kwaliteitsverlies". De ziekenhuizen willen namelijk wel meewerken aan een bedden reductie, maar de voorwaarde is daarbij altijd geweest dat er an dere mogelijkheden worden ge schapen om de patiënten op te vangen. Meer poliklinische voor zieningen en verterking van de eerste lijn (huisartsen, wijkver pleging e.d.) bijvoorbeeld. Daar van is nu volgens de NZR echter nog geen sprake. Het sectiebestuur heeft gisteren besloten, de leden te informeren over de dreigende moeilijkheden en contact op te nemen met de provincies. Ook heeft het vastge steld, dat een zo grote verminde ring van de werkgelegenheid volkomen in strijd zou zijn met alle pogingen van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) om geld te steken in het tegenhouden van de groei van de werkloosheid. DEN HAAG (GPD) - De mi nisterraad heeft gisteren bij Koninklijk Besluit vastge steld dat 5 mei „de dag is waarop jaarlijks de bevrij ding van het koninkrijk in 1945 van de Duitse en Japan se bezetter wordt herdacht en gevierd". De Tweede Kamer had eerder op zo'n Konink lijk Besluit aangedrongen. Bewust heeft de regering niet de term „nationale feestdag" in dit verband gebruikt. Dan zou het een algemene vrije dag zijn. „Nu wordt het aan de vrije beslissing van de burgers overgelaten of het een vrije dag zal zijn", aldus Van Agt na afloop van de mi nisterraad. De ambtenaren krijgen in elk geval vrij. den de reders gevrijwaard van internationale acties door de ITF in buitenlandse havens. De reders betalen hun Aziaten, vooral Indonesiërs en Hong- Kong-Chinezen, 276 dollar vol gens internationale ILO-normen. Daarmee handelen zij correct, mits de schepen waarop deze Aziaten varen nooit een Neder landse haven aandoen en bij voorbeeld hun thuishaven in het AMSTELVEEN - De Vereniging van nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) is niet van plan het stakingsmiddel te gebruiken om een boordwerktuigkundige in de cockpit van een nieuwe Airbus A310 geplaatst te krijgen. „Een afdwingende staking zien we niet zitten, maar dat betekent niet dat we ons verzet opgeven", aldus voorzitter F. H. H. van Via- nen van de VNV. Het verenigingsbestuur heeft deze week een gesprek met de minis ter van verkeer en waterstaat aangevraagd. De VNV wil in dit gesprek nogeens uitleggen wel ke bezwaren zij ziet in een door slechts twee man gevlogen A310. Zoals bekend heeft de KLM on langs besloten een nieuwe Air bus waarvan zij er tien heeft be steld, zonder boordwerktuigkun dige zal worden gevlogen. Dit zeer tegen de zin van de vliegers die een tweemansbediening on voldoende achten. Vorige maand gaf de VNV een persconferentie over deze kwes tie. De indruk werd gewekt dat er eventueel tot staken zou wor den overgegaan als de KLM-di- rectie niet alsnog zou besluiten de A310 met een boordwerktuig kundige te laten vliegen. Het be stuur van de VNV heeft nu bij monde van haar voorzitter sta ken uitgesloten. „De AelO is niet onveilig maar ook niet optimaal Verre-Oosten hebben. Zowel de Nedlloyd-schepen met volgens een woordvoerder om en nabij de 1250 Aziaten, als de Shelltan- kers met ongeveer driehonderd Aziaten aan boord doen echter zo nu en dan Nederlandse havens aan, waardoor zij onder Neder landse normen vallen en daar mee in overtreding zijn De woordvoerder van Shell geeft toe dat de tankers van het bedrijf Nederlandse haven niet mijden, veilig. De werkbelasting is voor de twee man te hoog. Aan de an dere kant kunnen wij de tech niek niet tegenhouden", aldus Van Vianen. Hij voegt er wel aan toe dat de cao- onderhandelingen met de KLM- directie voor de Airbus-vliegers hard zullen worden gevoerd. De VNV eist een aangepaste werk en rusttijdenregeling en de sala rissen van de vliegers zullen om hoog moeten gaan, aldus de Ver eniging van de Nederlandse Ver keersvliegers. De ondernemingsraad van de KLM heeft gisteren het directie besluit om de A310 zonder boordwerktuigkundige te laten maar is niet bekend met de over treding. Volgens stafdirecteur G. van Maa- nen van Nedlloyd zou gelijke be taling van Aziaten verstrekkende gevolgen hebben voor de werk gelegenheid van de Nederlandse officieren bij de rederij- De lage re betaling scheelt de rederij per schip tussen de zeshonderd- en achthonderdduizend gulden op jaarbasis. Bij de rederij varen 120 schepen met een combinatie van Nederlandse officieren en Aziati sche gezellen. De concurrentiepositie van Nedl loyd zou volgens Van Maanen ernstig in de knel komen indien de rederij haar buitenlanders het Nederlandse minimumloon zou betalen. Van Maanen voegt daar aan toe, dat de Aziaten volgens daar geldende normen niet te klagen hebben. vliegen, geaccepteerd. De onder nemingsraad ziet daarmee af van de mogelijkheid om het besluit juridisch aan te vechten. Op grond van artikel 27 van de Wet op de Ondernemingsraden heeft de ondernemingsraad het recht om besluiten van de directie door de rechter te laten beoorde len waar het gaat om de veilig heid van het personeel. Tijdens een gisteren gehouden hoorzit ting waarvoor de directie en de groepscommissies van vliegers en boordwerktuigkundige waren uitgenodigd, is echter besloten in deze kwestie van dit recht af te zien. Het deze weck gepresenteerde banenplan van Den Uyl ver toonde één groot manco: nieuwe economische maatre gelen stonden er nauwelijks in. De marktsector moest worden versterkt, dat wel. Maar hoe dat moest gebeuren werd niet duidelijk. De grote denker achter dit eu vel, D'66-minister Jan Ter louw, bleef bescheiden op de achtergrond. Trefwoorden als innovatie en nieuw indus trieel élan, die hij tevoren bij herhaling had uitge schreeuwd, kregen niet de uitbundige vertaling die het volk had mogen verwachten. De WIR-premies (Wet Investe- rings Rekening) zouden weer op ruime schaal worden uit gedeeld. Er was net als vorig jaar een bedrag uitgetrokken voor de regionale investe ringspremieregeling. Maar de exportbevordering, de inno vatie, het "aandachtsgebie- denbeleid" en het sectorbe- leid kwamen niet uit de verf. Het bleef bij "streven naar", "intensiveren" en "verken ningen". Is Terlouw daarom een zwakke minister? Hoe komen we er bij. Vraag het de leiders van D'66. De media hadden de af gelopen een hetze tegen onze Jan ontketend Hoe hadden ze het kunnen doen. Terlouw heeft immers wel degelijk economie gestudeerd, als bij vak. Dus hij weet er ook wel wat van. Bovendien heeft hy de verkiezingen gewonnen. Hij wilde een kabinet van CDA. PvdA en D'66. Dat kwam er. Hij wilde zes be windslieden van zijn partij in de coalitie. Die kwamen er ook. Terlouw zwak? Welnee. Economisch beleid is geen si- nécure. Daar doe je jaren over. Terlouw ziet dat goed. Hij draagt dat ook uit in de Tweede Kamer Het komt al leen niet zo goed over. De media pakken het niet op Dat ligt aan de media, niet aan Terlouw. Feiten Op één punt heeft de D'66-top gelijk: de media hebben de laatste tijd geen kans onbe nut gelaten om scherp tegen Terlouw uit te halen. Daarbij Terlouw: slachtoffer... werden vooroordelen soms als feiten gepresenteerd Ter wijl er toch voldoende feiten voorhanden waren. Neem het optreden van Ter louw in de kamercommissie voor economische zaken. Een tas vol vragen over het energiebeleid wordt op zijn tafel neergezet. Terlouw zet daar een schutterende beant woording tegenover. Neem het banenplan van Den Uyl: weimg tot niets. Vraag een in gewijde van het ministerie naar het functioneren van zijn minister. Zijn antwoord is veelzeggend. Terlouw is ruim vijf maanden aan het bewind. Maar er komt weinig uit zijn handen. In tegenstelling tot zijn voor ganger Van Aardenne (WD) blijkt hij de samenhangen van het beleid slecht te over zien. Van Aardenne had een feilloos geheugen voor din gen die een jaar tevoren had den gespeeld Terlouw moet in veel gevallen al na twee maanden door zijn ambtena ren worden "bygepraat" ge schiedenis, ontwikkeling, stand van zaken. Hij komt moeilijk tot beslissingen. Zijn agenda wordt volge propt met bijeenkomsten buitenshuis, toespraken en openingen. Als de bewinds man van huis is, dansen de ambtenaren "High-Lights" En dat is nog niet alles. Ook m ondernemerskring wordt het optreden van Terlouw met enige zorg gadegeslagen. De "high-lights" in onderne mersland, toch al relative rend waar het de politiek be treft, gunnen hem voorlopig het voordeel van de twijfel. Maar zeggen er wel nadruk kelijk bij dat er met Van Aar denne toch wel erg goed te praten viel. Die ervaring heeft ook het weekblad "De Tijd", dat deze week fors uitpakt over Ter louw. Het blad meldt boven dien dat ook de consumen tenorganisaties en de vakver enigingen van werknemers weinig ingenomen zijn met de nieuwe minister van economische zaken. Hoe zou dat komen? Mr. J.J. Vis, politicoloog en Eerste- Kamerhd voor D'66, komt in "De Tijd" met een verhelde rende analyse. D'66, zegt hy, heeft nooit een sterke affini teit gehad met economische zaken. Zaken als innovatie en het bedrijfsleven hebben nooit sterk in de partij ge leefd. "En als je politieke lei der dan op die portefeuille gaat zitten krijgt je een vage verhouding tussen de essen tie van de party enerzijds en het beleid van de voormalige politieke leider anderzijds". Met andere woorden: Terlouw worstelt voortdurend met de vraag hoe hy zijn beleid met het D'66-potlood kan inkleu ren. Dat dit weinig oplevert is genoegzaam aangetoond. Daar komt trouwens nog bij dat hij in het kabinet voort durend moet opboksen tegen Den Uyl om nog enige in breng te kunnen hebben in het werkgelegenheidsbeleid. Zoals we hebben gezien heeft hij dat gevecht, althans in de eerste ronde, verloren. Presentatie Maar er is meer Niet alleen komt zijn beleid onvoldoen de uit de verf Ook zijn pre sentatie, die in de verkie- zingscaravaan van een bijna Amerikaans professioneel gehalte was, deugt niet. Voor de televisie komt hij niet veel verder dan aanduidingen als "integraal beleid", "samen hangen" en "plaatje inkleu ren". Zelfs zijn eigen achter ban dreigt daarby het geloof in de grote leider te verliezen. Zo leert een enquête van "De Tijd" en onderzoeker Mauri ce de Hond dat maar liefst 47 procent van de D'66-kiezers Terlouw vindt tegenvallen resp. zwaar tegenvallen Dat is meer dan het gemiddelde van alle ondervraagden. Een ontmoedigend resultaat, dat ook in de top van D'66 aanlei ding geeft tot grote zorg. Toch is in die kring niet alle hoop weggeëbd Sommige profeten zien in het gestuntel van Terlouw de ouverture van een forse kiezerswinst voor D'66 by de komende sta tenverkiezingen. Zy herinne ren gnuivend aan het Van Agt-effect van 1977 nadat de CDA-premier o.m in het Menten-debat voor het oog van het hele volk genadeloos was afgeslacht Het slachtof fer Van Agt deed het goed in de huiskamers en dat resul teerde in 1977 ui een enorme populariteit, die zowel de premier als zyn party ten goede kwam. By Terlouw ligt dat echter iets je anders Zyn party is niet zo homogeen als het CDA Bo vendien hebben de D'66 kic zers geen gemeenschappely ke ideologie of overtuiging, waardoor ze zich een vaste plaats in de politieke arena zouden kunnen verwerven. Het slachtoffer Terlouw zal daarom nog wel MB tijdje zonder veel hoop zyn beleid kunnen voortzetten. WIM WIRTZ ASSEN (GPD) De eerste militairen van het Nederlands Sinai-detache ment (Sindet) vertrekken vandaag naar het Midden-Oosten. Om half vier gaan 24 kwartiermakers naar Tel Aviv. Vandaar reist de groep verder naar de Sinai. De kwartiermakers worden op Schiphol uitgelei de gedaan door minister Van Mierlo van defensie en de bevelhebbers van landmacht, luchtmacht en zeemacht. De kwartiermakers beginnen in de Sinai met het aanleggen van commu nicatielijnen ten behoeve van het internationale vredesleger MFO (Mul tinational Force and Observers), waar het Nederlands Sinai-detache ment deel van uitmaakt. De Sinai moet op 26 april door Israël zyn ontruimd. AMSTERDAM (ANP) - Een eerste knelpunt voor de toestroom van arbeidskrachten naar de metaalnijverheid ligt bij de geringe maat schappelijke waardering voor het lager be roepsonderwijs. De LTS moet niet afgeschil derd worden als een laatste mogelijkheid, maar als een opleiding die perspectieven biedt op de arbeidsmarkt. Dit staat in "Werken in de metaal?", een on derzoek naar de schoolloopbaan en beroeps keuze van leerlingen die in 1980 een Amster damse LTS in de richting metaal verlieten. Het is uitgevoerd door de Stichting voor Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam (SEO) in opdracht van de gemeente Amsterdam en de Economische Technologische Dienst van Noord-Holland (BTD). Aanleiding voor het onderzoek was de onbevredigende aansluiting van de vraag naar en het aanbod van metaalarbeiders op de Amsterdamse arbeidsmarkt. Behalve een grote openstaande vraag bestond er een aan zienlijk aantal werkzoekenden in de metaal. De schoolverlaters zelf laten blijkens het on derzoek voor het merendeel positieve gelui den horen over de keuze van de LTS. De keuze van de richting op die school is afhan kelijk van interesse voor het vak. De metaal wordt daarbij als saai beschouwd, zodat minder leerlingen die richting kiezen. Het gemiddelde niveau van de schoolverlaters in de metaalrichting blykt lager te zyn dan in andere richtingen. De onderzoekers komen verder tot de conclu sie dat het onderwyssysteem zelf meewerkt aan de minder goede naam die de metaal- richting binnen de LTS heefi. Zo worden de metaalklassen opgévuld met leerlingen die liever iets anders hadden gedaan, maar voor wie bij een andere richting geen plaats is. Daar komt voor de leerlingen, die behoren tot culturele minderheden nog bij, dat zij ge middeld slechtere vooruitzichten op èen baan hebben dan andere leerlingen. Zij ver laten volgens de onderzoekers de school va ker zonder diploma of met een diploma op lager niveau, waardoor zy minder vaak vol doen aan de eisen van de werkgevers. Daarbij spelen ook taal- en andere cultuurpro blemen een rol, evenals een "nogal stereoty pe beeldvorming" by de werkgevers. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de sectie ziekenhui zen van de Nationale Ziekenhuisraad is ongerust over de plannen van minister Gardeniers, het aantel ziekenhuis bedden versneld te verminderen. Als de plannen van de minister doorgaan, kunnen er volgens het sectiebestuur in de ziekenhuissector ten gevolge van het sluiten van ziekenhuizen of afdelingen ervan 15.000 tot 20.000 ar beidsplaatsen verloren gaan. AMSTERDAM (ANP) - Twintig kaderleden van de federatie Abva-Kabo hebben gistermiddag het kantoor van het gewest van de PvdA aan de Keizersgracht in Amsterdam bezet Zij voeren deze actie utt protest legen de gevolgen van de zesprocents bezuinigingsoperatie van de gemeente Amsterdam aoor het sociaal-cultureel werk Volgens de AbvalKabo betekent deze bezuiniging een verlies van 40 tot 75 arbeidsplaatsen in het welzijnswerk 7 t/m11 maart 1982 dagelijks van 9-18 uur zondag 7/3 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7