"Goed gepakt goed Affaire geen Reinigingsdienst voert actie tegen 'slordig' huisvuil ZATERDAG 6 MAART 1982 LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homosexuaüteit mag op de Vlietschans Scholenge meenschap, na eerst te zijn uitgenodigd door de maatschappijleraar, van de rector niet komen. De rector meent dat de school de voorlichting over homosexuaüteit zelf wel kan verzorgen. Annette van 't Sant en Peter Paul, twee leden van de werkgroep die de voorlichting op de Vlietschans op zich zouden nemen, waren over deze afwijzing in eerste instantie teleurgesteld. De zaak veranderde echter toen ze beetje bij beetje het verhaal te horen kregen waarom ze eigenlijk niet welkom waren. Dat riekte naar discriminatie menen beiden. De Leidse Werkgroep Homosexuaüteit, nauw geüeerd aan het COC, verzorgt geregeld op aanvraag voor- Üchtingsavonden. Tweemaal per jaar sturen zij brie ven, naar scholen, jongerencentra, beroepsopleidin gen enz. om kenbaar te maken dat er een instantie is die zich hiermee bezighoudt. Daar kan op worden gereageerd of niet. Op deze manier kwam maatschap pijleraar Scheltus van de Vliet schans bij de werkgroep terecht. Hij wilde voor een aantal klassen dit onderwerp bespreekbaar ma ken. En wie kunnen dat beter dan homosexuelen, dacht hij bij zich zelf. Een formaliteit was nog dat hij toestemming aan rector Van der Linde moest vragen. Maar toen begon het gedonder in de glazen. De rector vond dat eerst het be stuur moest worden geraad pleegd voordat homosexuelen op de school voorüchting kon den houden. Na dit overleg werd besloten de werkgroep niet toe te laten. De redenen waren ondui delijk. Scheltus nam daar geen genoegen mee. Hij eiste duide lijkheid. In een gesprek met de rector kwam onder meer naar vo ren dat directie en bestuur dach ten dat homosexuaüteit niet in hun miüeu voorkwam en de kin derziel zou niet tegen de voor üchting van de werkgroep zijn bestand. Kwaad Peter Paul: "Ik maak me ontzet tend kwaad over zo'n opmer king. Er wordt daarmee totaal voorbij gegaan aan de kinderziel van homosexuele jongens en me- syes op de Vüetschans. De ma nier waarop wij afgewezen zijn moet voor hun een klap in het ge zicht zijn, terwijl wij ze door mid del van onze voorüchting had den kunnen laten zien, hoe je op een positieve manier invulling kan geven aan je homosexueel zijn. Juist in een periode waarin ze dat hard nodig hebben". Scheltus: "Ik had aüe voorzorgs maatregelen genomen. Vooraf heb ik met alle leden van de werkgroep gesproken. Ook heb ik ze de vragen die de leerlingen hadden, voorgelegd. Deze ge sprekken verüepen heel plezie rig. Zelfs deze voorzorg mocht de directie niet vermurwen. Het voorstel van de directie was: laat een dominee de vragen op een bandje beantwoorden". Scheltus had inmiddels een andere manier gevonden. Hij draaide in de klassen gewoon de videoband "Hoera een homo!". Daarvoor had hij wel toestemming gekre gen. De schooüeiding meende dat als dit probleem op video zou worden behandeld er meer af stand zou worden geschapen. Scheltus haalde echter een juri disch trucje uit. Hij üet daarop aansluitend de leden van de Leidse werkgroep de door hem vooraf geïnventariseerde vragen van de leerüngen via de video band beantwoorden. "De reac ties van de leerüngen waren heel goed", volgens Scheltus. "Som migen verzuchtten zelfs: ik wou dat mijn ouders zoiets eens kon den zien". Slechts twee dagen heeft hij dit kunnen doen, daarna moest hij de band inleveren en een officië le berisping van de rector incas seren. De rector gaf overigens wel toe dat na het zien van de vi deobeelden "het aüemaal wel meeviel". Maar correct was het niet wat de maatschappij leraar deed. Inmiddels was de schoolbevolking deze 'rel' zeker niet ontgaan. De homosexuele leraar Kees Groüe- man vroeg zich af of hij nog wel welkom was op de Vüetschans en de leerüngen wier kinderziel tjes zelfs na het zien van de vi deoband niet waren 'bezoedeld' kwamen in het geweer. Ze von den het een vergaande betutte- üng dat de werkgroep niet mocht komen. De schoolkrant stond er bol van. De rector en conrector verklaarden in de naschriften dat er geen sprake was van discriminatie. Ci taat uit de schoolkrant: "De "werkgroep" was in principe even welkom geweest als andere gasten, als het mogelijk was ge weest hiervoor een formule te vinden die voor bestuur en staf acceptabel- was geweest. Zo is die zaak ook aan de orde gesteld, het ging niet alleen om het al dan niet toelaten van homosexuelen, maar het ging er om, wat is hun aandeel in de voorüchting, en waarover en hoe, en met hoeve- len komen zij met klassen of groepen leerüngen in contact". In het geweer Kees Groüeman: "Nadat er door de directie en bestuur allerhande zaken waren bedacht om de werkgroep te weigeren, ben ik inderdaad in het geweer geko men. Dit kon ik niet over mijn kant laten gaan. Ik heb ze zwart op wit gevraagd wat ze van mij dachten. Met stelügheid werd beweerd dat ik geen 'gevaar' was voor de school". Deze geschiedenis speelde zich af in de maanden september tot en met december van het vorig jaar. Al voor de zomervakantie waren de leden van de werkgroep met de maatschapppij leraar overeen gekomen waar ze het precies over zouden hebben. In septem ber kregen ze van hem te horen dat ze niet mochten komen, maar dat hij zich niet geroepen voelde hen officieel af te schrijven. Dat moest het bestuur maar doen. Pas in december kreeg de werk groep een brief van het bestuur waarin werd gemeld dat het na overleg met de directie, had be sloten de voorüchting intern te verzorgen. Leraar Groüeman heeft deze taak op zich genomen. Op herhaalde verzoeken van de werkgroep om een gesprek met het bestuur over deze zaak te hebben, werd niet gereageerd. Zowel Kees Groüeman als Schel tus noemen het voorwendsel van bestuur en schooüeiding ge woonweg vals. "Ze keren de za ken om". Beiden constateren dat de werkgroep gewoon is gewei gerd. Groüeman: "Het is nooit de bedoeling geweest dat ik in de lessen van Scheltus de taak van de werkgroep zou overnemen. Dat hebben wij pas gevraagd na dat er al een standpunt was inge nomen. Ze wiüen zich nu heel open voor doen, maar dat is be slist niet de juiste situatie!". Maatschappijleraar Scheltus zat toen met het probleem: wat zeg ik tegen mijn leerüngen. "Van de rector hoorden ze dat het aüe maal wel mocht, maar dat ze de voorkeur gaven aan iemand bin nen school. En van mij hadden ze al vernomen dat de werkgroep niet mocht komen. In een docen- tenberaad hebben we toen afge sproken dat ik zou zeggen: meestal is het zo dat de rector ge lijk heeft". De rector en het be stuur kunnen dinsdag pas com mentaar geven. Peter Paul en Annette van 't Sant: Het gebeurt op bijna ongrijpbare manier ij •>*-. Annette van 't Sant en Peter Paul: "Zoals het nu is, heb je geen poot om op te staan" LEIDEN - Annette van 't Sant en Peter Paul benadrukken dat de affaire op de Vüetschans geen uitzondering is. Integendeel. Volgens hen blijkt uit dit voor beeld sprekend dat er nog steeds wordt gediscrimineerd. Annette van 't Sant: "En ook hoe dat ge beurt: op een heel verholen, bij na ongrijpbare manier. De feite lijke redenen voor de weigering worden niet aan de werkgroep bekend gemaakt en een gesprek over de hele gang van zaken wordt door het schoolbestuur niet toegestaan". Ze wijzen er ook op dat dit jaar al vijf of zes scholen en andere in- steüingen, met name uit christe lijke kringen, de werkgroep heb ben laten weten geen gebruik te maken van haar diensten. Juist de afgelopen twee maanden kwamen deze afwijzingen bin nen. "Alsof wij zonder afspraak en kennis te maken op de school zouden verschijnen". Peter Paul: "Het is tekenend dat de meeste kritiek op het vooront werp 'wet gelijke behandeüng' uit de kerkelijke hoek komt. Juist christenen zouden zich moeten realiseren, dat het kerke lijke systeem door de eeuwen heen mede verantwoordelijk is geweest voor de vervolging en discriminatie van iedereen, die een stap zette buiten de zeer en ge paden die de kerk aangaf; dus Beiden brengen de weigering ook zonder meer met deze kritiek uit de kerkelijke hoek in verband. "Normaal gesproken wordt er, wanneer er geen belangstelüng is, nooit gereageerd op de brie ven waarin wij de mogelijkheid bieden tot het geven van voor üchting. Het lijkt wel of men nu opeens de behoefte voelt open lijk nee tegen ons te zeggen". Door de affaire op de Vüetschans en andere reacties ervaren Peter Paul en Annette van 't Sant weer aan den lijve hoe belangrijk het Bomen Bij werkgemeenschap De Ratel in het Volkshuis vertelt J. van Wijck uit Leiderdorp zondag ochtend over een reis die hij door Californië maakte en speciaal over de bomen die hij daar aantrof. Zoals de bo men in het Sequoia-park, die soms honderd meter hoog zijn. Het reisverhaal - met dia's - begint om half elf. Aborigines De Aborigines, de oorspronke lijke bevolking van Australië, zijn het onderwerp van een lezing die dr. H. Dagtnar maandagavond om acht uur houdt in de aula van het mu seum voor volkenkunde aan de Steenstraat. Hij praat over de culturele omwentelin gen bij de Aborigines als ge volg van de kolonisatie, het verval van de tradities en de opleving van de culturele zelfbewustheid Jazz De Minerva Jazzband speelt morgenavond in café Scara- bee P ie t erskerkc hoor steeg Aanvang 21.00 uur. is dat die wet op de gelijke be handeüng er doorkomt Niet dat ze daar aüe heü van verwachten: "Met zo'n wet in de hand zal je ook niet aüe gevaüen kunnen aanpakken, omdat ze zo ongrijp baar zijn. Maar zoals het nu is, heb je helemaal geen poot om op te staan". Over het voorontwerp zoals dat net is uitgekomen, zijn de beide voorüchters ook nog verre van tevreden. Het voorontwerp noe men ze een eerste stap in de goe de richting. "De meest openlijke vormen van discriminatie kun nen nu worden aangepakt Er zijn helaas geen juridische mid delen om naleving ervan af te dwingen, oftewel er is geen straf gesteld op vormen van discrimi natie. Op zo'n manier wordt de wet haast alleen een symbool, waar je hooguit van mag hopen dat het enige invloed heeft op de mentaÜteit". Ze zijn overigens wel geschrokken van de reacties die het vooront- gehold zal worden als er tege moet wordt gekomen aan de roep om uitzonderingsclausules voor christelijke scholen en in stellingen. "Wat er nu in staat is echt het minimum", vinden bei de leden van de Leidse Werk groep Homosexuaüteit LEIDEN - Deze maand staan Vreewijk en de Tuinstadwijk in de specia le aandacht van de reini gingsdienst. Bewoners die hun huisvuil niet goed in de grijze huisvuilzak doen, krijgen van doen met Max Frank, opzichter 'huisvuil en ontsmetting'. De reinigings-actie "Goed gepakt - goed gezakt" geldt sinds januari voor heel de stad. De ophaal dienst mag geen oogje meer dichtknijpen als er open vuilnis zakken of los vuil bij de zakken staan. De vuilnisophalers moe ten de rotzooi laten staan. Frank speurt elke maand in een wijk die tot 'speerpunt' in de actie is uitgeroepen, naar de veroorza kers van de rotzooi. Een vuilnis auto rijdt in zijn kielzog. Als het weer eens raak is, leegt de vuü- nisman de inhoud van de zak in zijn vuilnisauto en bekijkt of er aanwijzingen zijn van wie de zak is. Honderden Leidenaren heb ben vervolgens Frank al horen vragen: "Is die zak van u?". "Nou nee", antwoorden verschil lende mensen. Maar op het rusti ge aandringen van Frank ("we hebben uw adres in de zak ge vonden"), moeten zij toch regel matig toegeven dat het mis schien wel eens hun zak zou kun nen zijn geweest. Frank geeft de een het advies voortaan de zak niet zo vol te maken; logisch dat- ie dan niet goed meer dicht kan. De ander wordt vriendelijk ver zocht te bedenken dat los vuü, verspreid door de wind, een zootje in de stad kan maken. Vooral studentenhuizen en flats zijn een probleem voor Frank. Het valt niet mee te controleren welk persoon een niet goed afge sloten zak heeft buitengezet. Is dat niet te achterhalen, dan stopt Frank witte kaartjes in de bus met het verzoek om "stadsver- vuiling en het aantrekken van ratten tegen te gaan". Mensen van het bejaardentehuis "Vreewijk" waar de ophaal dienst enkele slecht afgesloten zakken heeft moeten laten staan, krijgen het advies voortaan een Hij schudt de zakjes leeg, op $oek naar t Vuilnisman Dick Borst heeft drie plastic zakjes van de straat gevist.... container te nemen waar 33 zak ken in kunnen. "Dat zuüen we doen, hoor". Op de Witte Singel kieperen vuü- nisman Dick Borst en Max Frank bijna een zak vol kleding van Max (Taiüeur) in de vuilnis wagen. De zak wordt weer terug gezet op de stoep. "De coördina tie bij zo'n kledingactie met de reinigingsdienst loopt niet altijd even soepel", constateert Frank. Een eindje verderop op de Witte Singel raakt Frank in gesprek met een jongeheer. Na veront schuldigingen dat Frank hem te gen de klok van elf gewekt heeft, wordt hij ervan 'beschuldigd' drie plastic zakjes buiten te heb ben gezet. Het jongmens erkent dat het zijn vuü is, maar de zak jes heeft hijzelf niet buitengezet. De oude hospita komt erbij. Zij is 78, heeft reuma, haar pols ge broken en kan dus geen zware vuilniszakken tillen voor haar huis met jongeheren, zegt ze. "Maar kunnen de jonge mensen die zakken dan niet buiten zet ten?", vraagt Frank, steeds de rust zelve. "Nee, dat kan niet, want die slapen 's morgens nog", verweert de oude vrouw zich. "Dat is uw probleem" meent Frank. Het slaperig jongmens knikt intussen dat de jongeren best hun eigen vuü kunnen bui ten zetten in de grijze KOMO- huisvuilzak. "Weer geregeld". zegt Frank vergenoegd, terug in zijn auto, op zoek naar meer rot zooi. Rotzooi genoeg, de eerste week dat een wijk tot speerpunt is uitgero- pen Slager Post jr. aan de Heren straat die drie zakken onafgeslo ten aan de overkant van de slage rij heeft laten neerzetten, krijgt het advies van Frank de inhoud nat te laten worden door de re gen Dan zakt het en kan de zak dicht "Het pubüek lijkt niet altijd even goed te begrijpen dat de vuüop- haaldienst elke week zo'n 20 tot 22 ton huisvuil bergt. 'Wat maakt dat ene zakje dat ik niet goed heb dichtgemaakt nou uit denken ze dan'. Op zo'n manier krijg je juist rotzooi". De actie "Goed gepakt - goed ge zakt" wordt een succes, conclu deert Frank na enkele maanden actie. In de maand januari had de Zeeheldenbuurt zijn speciale aandacht vorige maand de Bur gemeesters- en Professorenwyk en deze maand dus Vreewijk en de Tuin-Stadwijk. "De eerste dag dat we in zo'n wijk komen, is het nog een rotzooi van jewelste. We schrijven enkele velletjes vol van mensen die hun zak niet goed hebben aangeboden. Na een maand is het nog maar een enke ling". Mensen die na een waarschuwing van Frank toch hun vuil ver keerd blijven aanbieden, lopen het risico op de bon geslingerd te worden door reinigingscontro leur Ben van den Berg. Dat kost dan al gauw 15 of 25 gulden. Maar één waarschuwing van Frank blijkt meestal voldoende te zijn. De actie blijkt verder preventief te werken, alleen al omdat de speuracties van opzichter Frank en vuilnisman Borst opzien ba ren. "Wat is hier aan de hand?", horen we de buurt regelmatig vragen als Frank en Borst hun werk doen. Vanaf volgende week staakt de Leidse vuilophaaldienst. Dat wil niet zeggen dat de vuilnisopha lers deze week meer vuü dan normaal te verwerken hebben gehad. "De mensen gaan er echt met meer om eten om de staking voor te zijn", reageert een vuü- nisman.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3