Omdat er anders niets gebeurt O C Ontwikkelingshulp en adoptie<yp-afstarid ZATERDAG 6 MAART 1982 PAGINA 19 De Derde Wereld komt steeds dichterbij. Missie en zending hebben grotendeels plaatsgemaakt voor particuliere organisaties die via het systeem van individuele adoptie van kinderen en projecten de problematiek op het niveau 'van-mens-tot-mens' brengen. De regering doet er via het ministerie van ontwikkelingssamenwerking nog een schepje bovenop. Maar tegelijkertijd kampt de maatschappij met een economische crisis. Door deze moeilijk situatie moeten de hulporganisaties en het ministerie zich een weg zien te banen. Door Annemiek Ruygrok en Anneloes Timmerije Wat brengt tienduizenden Nederlanders ertoe elke maand een vast bedrag uit te trekken voor een kind of project in de Derde Wereld? Waarom groeien or ganisaties als bijvoorbeeld Foster Parents Plan - ondanks de economische recessie - tegen de ver drukking in? Waarom krijgen regeringen het niet of nauwelijks voor elkaar om via het belastingfor mulier meer geld beschikbaar te krijgen voor ont wikkelingssamenwerking en de hulporganisaties wel? Eigenlijk is het te gek om los te lopen: Nederland geeft 1,5 procent van het nationaal in komen aan de Derde Wereld. En daarmee is ons land in de westerse wereld al een koplo per. Geen enkel EG-land bij voorbeeld haalt die 1,5 pro cent oftewel het minimale plafond van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt. Maar zelfs die 1,5 procent is maar een schijntje van het bedrag dat werkelijk nodig is om in de Derde Wereld struc tureel iets te kunnen doen. En door de huidige recessie loopt dat schijntje nog terug. De mensen gaan immers minder verdienen, waardoor het totale nationale inkomen daalt. Maar wanneer de mi nister van ontwikkelingssa menwerking zou vragen om een verruiming van zijn be groting, zouden de grootste moeilijkheden ontstaan. Particuliere hulporganisaties kennen die problemen niet. Integendeel zelfs. De Neder landers zijn gul als het gaat om 'nun' geadopteerde kin deren of projecten op af stand. Jaloezie Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking is niet onverdeeld blij met die ten dens. "Het is niet goed dat de hulp zich richt op één kind, één gezin of één project. Daardoor komen mensen in een bevoorrechte positie te staan. En dat wekt alleen maar jaloezie op". Die jaloe zie kan zich ontladen in een ware hetze tegen het betref fende kind of gezin. Het is geen uitzondering dat jaloer se dorpelingen in de Derde Wereld het huisje van zo'n 'bevoorrecht' gezin in brand steken of de familie bedrei gen. Een ander nadeel van de adop- tie-op-afstand is, aldus woordvoerster Betty van den Bos van Ontwikkelingssa menwerking, dat vaak de al lerarmste kinderen niet aan de bak komen. "Er wordt te veel ingespeeld op de vraag. De mensen hier willen een leuk, knap, gezond kindje. Het moet representatief zijn. Gehandicapte kinderen, mis vormde kinderen komen vaak niet in aanmerking. En juist die hebben het meest die hulp nodig". Nut Anderzijds is Ontwikkelingssa menwerking ook overtuigd van het nut van de hulporga nisaties. Want in feite vormen die meer dan een aanvulling op het werk, dat door Ontwik kelingssamenwerking worai verricht. Het ministerie werkt dan ook vaak samen met organisaties in die zin, dat de hulpstichtingen dik wijls aankloppen bij Ontwik kelingssamenwerking, om dat zij een bepaald project zelf niet meer kunnen 'be happen'. "Wanneer een pro ject te groot wordt, kloppen ze wel eens bij ons aan om subsidie. Wij beoordelen of dat project past in ons beleid en verlenen die subsidie dan wel of niet". Volgens Betty van den Bos zijn de hulporganisaties niet de schuld van het fenomeen 'adoptie-op-afstand', maar het Nederlandse publiek. 'Dat wil in direct contact staan met de kinderen in de Derde Wereld Dat eist een directe controle. En dat wil weten wat er met zijn geld ge beurt'. komitee twee Die bezwaren die er (kunnen) bestaan over de werkwijze van de hulporganisaties gel den nog het minst voor Ko mitee Twee, een niet zo be kende organisatie, die toch al vijf jaar bestaat. Hulp aan de basis, geweldloosheid, kans arme kinderen zijn veelge bruikte begrippen van Inge Herrebout, bestuurslid van het Komitee. Vanwaar die be trekkelijke onbekendheid? "We timmeren niet zo gek veel aan de weg. Dat heeft uiter aard te maken met onze ideeën over hulp aan kansar me kinderen in de Derde We reld. De drang om een grote organisatie te worden is bij ons afwezig. We willen klein blijven om de dialoog duide lijk te houden. De projecten die we nu hebben kunnen we goed bemannen. Komitee Twee werkt bijna uitsluitend met vrijwilligers. Groter wor den zou betekenen, dat wij de zaak niet echt goed meer kunnen bolwerken", aldus Inge Herrebout. "Wij hebben ongeveer vierdui zend vaste adoptanten, die maandelijks tussen de twin tig en vijfentwintig gulden betalen. Samen met giften en subsidies komen wij aan een budget van rond de één mil joen gulden per jaar. Wy heb ben drie grote projecten: ge handicapte weeskinderen in Vietnam, een kindertehuis in Bangladesj en de bouw van schooltjes in Brazilië". "Eerlijk gezegd is het geen ge richte keus geweest. We zijn er als het ware ingerold. Ko mitee Twee is voortgekomen uit het Komitee voor Vietna mese Weeskinderen. Na de oorlog in Vietnam is deze or ganisatie om verschillende redenen uiteengevallen. Wat er overbleef was een handje vol vrijwilligers en een mil joen gulden in kas. Daar za ten we dan, wel geld maar geen projecten. Aanvankelijk hebben we geprobeerd ons adoptantenbestand by een andere organisatie onder te' brengen. We kregen echter van alle kanten het advies om het werk op onze eigen wijze voort te zetten. Aartsbis schop Dom Helder Camara was, vanwege zijn bekend heid met de Derde Wereld problematiek en zijn ideeën over geweldloosheid, voor ons op dat moment de aange wezen persoon om verder ad vies te vragen. Via hem zijn we in contact gekomen met priester Dom Marcello, die in het Braziliaanse Guarabira met kinderen werkt. Sinds die tijd steunt Komitee Twee zijn werk". "In het na-oorlogse Vietnam was het niet meer mogelijk om direct hulp te bieden. Toch wilden we de kinderen, die altijd het meest de dupe zijn van een oorlog, blijven H.P. Kolk: "Men ziet meer in gezin Inge Herrebout: "Ontwikkelingshulp moet naar twee kanten werken". steunen. In samenwerking met het VU-ziekenhuis in Amsterdam hebben wij een kinderziekenhuis in BaVi op gezet. Onze betrokkenheid met de gehandicapte wees kinderen in Vietnam hebben wij overgehouden aan het werk met het Komitee voor Vietnamese Weeskinderen. De boeddhisten, met wie wij in die tijd samenwerkten, hebben ons weer attent ge maakt op een boeddhistisch kindertehuis in Bangladesj, wat dringend hulp nodig had". Behalve deze drie grote projec ten heeft Komitee Twee nog de zogenaamde vijf-procent- pot, waaruit jaarlijks geld gaat naar kleinere, kortlopen de projecten. Ook steunt het Komitee met dit geld wel eens projecten van andere or ganisaties. Het basiscrite rium daarbij is alleen reeds bestaand opbouwwerk te steunen. "De vraag moet uit de Derde Wereld zelf komen. Deze organisaties moeten op een geweldloze manier hulp bieden aan de 'basis'. De eer ste levensbehoefte, dat staat bij ons centraal. Dus eten, drinken, onderdak, onder wijs etc.". Een kleinschalige organisatie dus, dat Komitee Twee. Het heeft bijvoorbeeld geen tele foon, alleen maar om de on kosten zo laag mogelijk te houden. In schril contrast hiermee staat het Foster Parents Plan. Riant gezeteld in een Amster dams herenhuis en met een bestand van 95.000 adoptief ouders, die elke maand vijf enveertig gulden leveren voor 'hun' kind, zit FPP min of meer op rozen. De organisatie valt of staat met het adoptie-op-afstand-sys- teem. Dat wil zeggen: de adoptie-ouders krijgen zes keer per jaar een briefje van hun kind (vaak opgesteld door een maatschappelijk werker), eens per jaar een rapport over het wel en wee (voortgangsrapport) en een foto van het kind met het he le gezin. De pleegouders op hun beurt kunnen de kinde ren kaarten en pakjes sturen. i succesformule "Ze vinden het enig brieven en kaarten te krijgen, ook al kunnen ze niet lezen of schrijven", verdedigt direc teur Kolk de werkwijze van zijn organisatie. Kraaltjeseffect Dus toch het spiegeltjes- en kraaltjeseffectToch de ellen de inde ontwikkelingslanden op een commerciële manier aan de man brengen? Kolk ontkent heftig: "Beslist geen liefdadigheid. En het is geen plicht om die brieven en kaarten te beantwoorden. Maar men wil hier in Neder land toch een stukje bewijs zien"? FPP gaat er volgens zijn zeggen steeds meer toe over om hele gemeenschap pen te adopteren. "Maar met handhaving van het adoptie- op-afstand-systeem". Kolk geeft dat niet zonder meer toe. Maar zijn blijdschap dat er per dag honderd adoptan ten bijkomen, spreekt boek delen. "Zo'n kind is dan meer de vertegenwoordiger van een gemeenschap of project. Het komt niet tegenover de anderen in een bevoorrechte positie te staan. Want de rest van die gemeenschap profi teert even hard mee" Terre des Hommes Rob Dessauvagie van de stich ting Terre des Hommes (di recte hulp aan kinderen in nood) glimlacht peinzend: "Het zijn jouw woorden, maar ja dat is zo". Terre des Hommes 'doet' ook aan individuele adoptie Maar neigt steeds meer naar het systeem van hele projec ten, groepsadoptie of project adoptie "We willen voorkomen dat een kind in een uitzonderingspo sitie terechtkomt. Bovendien is het veel duurder, zeer ar beidsintensief. De mensen die daar werken hebben hun handen al vol. Als ze dan ook nog briefjes naar de pleegou ders moeten schrijven. We houden wel vast aan een jaar lijkse verantwoording Con trole moet er zijn. Om de dne jaar evalueren we de projec ten: is het nog wel nodig zo veel geld, zoveel hulp te stu ren? Kan het met minder ook"? Komt er door de economische recessie minder geld bij jullie binnen? Dessauvagie: "Niet minder, wel anders. Vroeger kregen we meer algemene giften In de trant van jullie zien maar wat voor goeds je ermee doet Nu zyn de mensen meer pro ject-gencht Ze willen mee helpen aan een specifiek plan". De economische achteruitgang vormt blijkbaar dus geen aanleiding de portemonnee te sluiten voor hulp aan de Derde Wereld. Ook Boude- wyn Poelman, coördinator van de Gast aan Tafel-actie van de Novib. zegt dat het (nog) niet nodig is aan extra fondswerving te doen. "Er is een groeiende onderstroom in de Nederlandse bevolking die steeds meer interesse krygt voor wat er in de Derde Wereld aan de hand is. Men sen dénken erover. Ik geloof dat de bijdrage voor ontwik kelingshulp gewoon tot het huishoudpakket is gaan be horen. Ik vind dat een ver heugende ontwikkeling". De voornaamste doelstellingen van Novib zijn: de steun aan organisaties die streven naar ontwikkeling van de aller armsten in ontwikkelingslan den en voorbchting en be wustwording van Nederlan ders over de situatie van mensen in die ontwikkelings landen. De Novib trekt nogal wat geld uit voor informatiemate riaal. Is dat geld niet beter op z'n plaats in de Derde-We reldlanden? "Nee, wy vinden informatie een belangrijk onderdeel van de Derde Wereld-problema tiek. Mensen hier moeten we ten wat daar gebeurt en voor al wat wij, de ryke landen, er in stand houden. Als wij hier de import uit de zogenaamde lage lonen landen blijven te genhouden, dan blokkeren wy daarmee de ontwikkeling van de arme landen. Boven dien los je met geld alleen het probleem niet op. Je hebt het uiteraard nodig, maar net zo belangryk is het bewustwor dingsproces van de mensen hier. Die moeten goed op de hoogte zyn'. Gezien de forse geldstroom naar de particuliere hulpor ganisaties lykt het erop dat de Novib gelijk heeft Alleen is ook de Novib niet zo gelukkig met het adoptie-op- afstand-systeem "Ik ben ervan overtuigd dat Foster Parents Plan met de beste bedoelingen te werk gaat. Ik zet zelf alleen wat vraagtekens bij de manier waarop zij werken Het uit gangspunt is zeer individu eel Het is eigenlijk een aspi rientje voor het geweten Maar het blyft by symptoom bestrijding Het is geen op lossing voor het vraagstuk". Geen oplossing Dat hulp aan de Derde Wereld, zoals het nu via de particulie re 9rgamsaties gebeurt, geen echte oplossing biedt, daar van zijn ook de organisaties zelf overtuigd. Dat hun systeem niet altyd even 'fris' overkomt, bestry den ze evenmin. Om met di recteur Kolk van Foster Pa rents Plan te spreken: "Men sen blijven mensen. Een ge zin is enigszins controleer baar. Daar lopen ze warmer voor dan voor een waterput". Zolang de Nederlanders zich 'schuldig' maken aan die hang naar contróle, zal de hulp aan de Derde Wereld dus in deze vorm blyven be staan Je kunt het symptoom bestrijding noemen, een aspi rientje voor het geweten of gewoon liefdadigheid. Maar zowel het ministerie van ont wikkelingssamenwerking, als de hulporganisaties zelf en ook de vrijwilligers die ui de Derde Wereld werken zyn ervan doordrongen dat het tenminste iets is. Omdat er anders niets gebeurt. Rob Dessauvagie: "Mensen leren op eigen benen te staan'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19