Recordpoging Maas mislukt Eerste nederlaag voor Jan Arnouts Rijsdam bedankt voor Oranje rugbyteam Op 800 meter bij nationale zwemkampioenschappen Gouden schaats voor Boorsma U.V.S.—C.V.V. Succes voor Henk Nooren Goede start Tsjechen in Davis-cup r/sao/e ZATERDAG 6 MAART 1982 LEIDEN - Een oud conflict is er de oorzaak van dat Will Rijs dam en Kees Koemans mor gen niet zullen aantreden voor het Nederlands rugby team dat in Barcelona een in terland tegen Spanje af werkt. De beide DIOK-spelers zien af van het duel in de B- poule om redenen die nauw met elkaar samenhangen. Rijsdam heeft bedankt voor een plaats op de reservebank en voelt zich aan de kant ge zet. "Ik hou het nu voor gezien met het Nederlands team, want ik ben geen pop, waar mee maar gespeeld kan wor den", ontlaadt hij zijn erger nis. Koemans heeft zich terug getrokken "uit een stukje soli dariteit met Rijsdam en mede in verband met een buik bles sure". Het gaat in het conflict tussen Rijsdam en bondscoach Frits Frankfort opnieuw om het opstellen van Henny Vermeu len van Hilversum. In het verleden leidde dat al tot een botsing tussen de Leidenaar en de bondscoach, die hun ve te later bijlegden, maar nu Frankfort voor het treffen met Spanje weer de voorkeur geeft aan Vermeulen, is de maat voor Rijsdam vol. Hij heeft er geen moeite mee dat er een vervanger voor hem wordt gezocht, "als dat dan maar een goede is. Was dat het geval, dan zou ik best re serve willen zitten, maar dat is niet zo. Ik wil niets ten na dele van Vermeulen zeggen, want die jongen kan er zelf niks aan doen, maar hij kan Thomas Wildförster de ware kadrist LUZERN (ANP) - Gistermiddag incasseerde de 23-jarige Jan Arnouts zijn eerste ne derlaag bij het E.K. 47/1. Na overwinningen op figuranten als de Spanjaard Jose Albert en de Zwitserse Nederlander Hans Koevoets, moest de biljarter uit Etten- Leur ervaren, dat Thomas Wildförster in meerdere mate beschikt over het surplus aan precisie, die de ware kadrist kenmerkt. DELFT - Grootmeester Jan Hein Donner (foto) heeft gisteren de computer Belle geveld. Ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de vereniging Christiaan Huygens bond de Amsterdamse schaker geheel alleen in een kamer van de TH. in Delft de strijd aan met de in New Jersey opgestelde computer, die luistert naar de naam Belle. Per open telefoonlijn reageerde het rekentuig op de zetten van Donner. Na de tweede tijdcontrole (56 zetten in 5 uur spelen) werd de partij gearbitreerd door de president van de wereldschaakbond Olafsson. Deze kende de over winning toe aan Donner. Met een slotreeks van 196 bereikte de Westduitser in zes beurten de eindstreep. De winst van de 27- jarige ingenieur bij de staalfa briek Krupp was een ijzersterke voortzetting van zijn partij op de eerste avond tegen Albert, die hij in vijf beurten uitmaakte. Voor Arnouts viel het doek bij 236 ca ramboles. Frankfort (zelf niet bereikbaar gisteren) koos hèm echter wel, omdat hij een snelle wed strijd voorziet tegen Spanje en omdat hij Rijsdam niet zo snel meer vindt, zo verklaar de hij de betrokkenen zijn keuze. De bondscoach zei de voorkeur te geven aan ie mand die in het open spel sneller is, boven Rijsdam die krachtiger is in de set-scrum. "Maar daarmee begint het rugby", zegt Rijsdam, "en bo vendien ben ik top-fit de laat ste weken. Die grotere snel heid is maar betrekkelijk, want als Vermeulen vier zwa re scrums heeft gehad, is hij nog langzamer dan ik. Maar ik mag me wel in elkaar laten slaan tegen Tunesië, als Frankfort me hard nodig heeft voor de routine en de hardheid, maar de volgende wedstrijd word ik er zo naast gezet. Dat wil er bij mij niet in. Ik laat niet met me spelen. fiet zou toch mijn laatste sei zoen al zijn geweest in het na tionale team, maar nu hou ik het voor gezien." Op dat laatste punt verklaarde Kees Koemans zich solidair met zijn ploeggenoot van het Leidse DIOK. "Rijsdam draait allang mee in het Ne derlandse rugby", zegt Koe mans, "en hij heeft het gezicht daarvan mede bepaald. Te gen Tunesië was hij wel no dig om de zege te bevechten. Nu kan Oranje niet meer pro moveren en vermoedelijk ook niet meer degraderen, dus zeg ik: laat hem dan die laatste interlands keurig afwerken en gooi hem niet in de hoek als een oude broek". Daarbij speelt voor Koemans ook nog een belangrijk tech nisch detail mee, dat onver brekelijk is verbonden met zijn uiting van solidariteit. "Er is er maar één die links kan spelen. Dat is Rijsdam. In de interlands waarin Ver meulen en ik de voorkeur kre gen, kwam hij steds vragen of hij op rechts mocht spelen, omdat het niet ging. Als dat morgen weer zou gebeuren, loop ik de kans dat mijn bles sure alleen maar verergert. Dat ik voor deze ene wed strijd heb afgezegd, staat daarmee direct in verband. Verder heeft DIOK gewoon de sterkste eerste rij van Neder land, maar daar willen ze niet aan". Reden genoeg voor de zwaar te leurgesteld Will RijsdLam (34 inmiddels) om defintief of te haken voor Oranje. "Ik vind DIOK veel belangrijker". bewijs krijgen voor het toernooi om het W K. is nog altijd groot. Ook al mocht hij er niet in slagen zich bij de eerste vier te scharen, dan nog is deelneming aan de mondiale titelstrijd niet uitgeslo ten. Door de onzekerheid over de komst van de Japanner Ko- bayashi wordt het Europese con tingent tijdens het wk-toernooi, over twee maanden in Duisburg, wellicht vergroot. Op de derde dag van het toernooi in het Zwitserse toeristenstadje krijgt Arnouts nog te maken met Zoltan Kovac uit Tsjechoslowa- kye, de eerste Oosteuropeaan die aan een internationaal biljart- toernooi meedoet, en de Europe se kampioen Grethen. De eerste twee in de groep van Arnouts ko men op de slotdag tegenover de onbetwiste toppers uit groep b, de Belg Ludo Dielis en wereld kampioen Francis Connesson uit Frankrijk. Dielis maakte in zijn ontmoeting met de ongevaarlijk geachte Oos tenrijker Kurt Mastny een pijnlij ke misstap. Na een goede ope ningsserie van 95. liep het stroef bij de Vlaming. Doordat Dielis dne keer achtereen miste, kon Mastny hem passeren en in de slotbeurt de 300 caramboles vol maken. Het was de enige verras sing in de tweede middag-sean ce. Bij na had Albert een andere favoriet, de jonge Luxemburger Grethen, ten val gebracht Een slotreeks van 35 verschafte Gre then uiteindelijk zyn tweede overwinning van het toernooi. Om 600 punten bijeen te tikken, had Grethen evenwel 49 beurten nodig, hetgeen hem kwam te staan op een beschamend moyenne van 12.24. De kans dat Europa in Luzem, evenals een jaar geleden in Moyeuvre, een toe vals kam pioen in het 47/1 krijgt moet nu wel uiterst gering worden geacht 7 groep Stand i 1 Wildförster 2 Arnouts 3 Grethen 4 Kovscs 5 Albert 6 Koevoets Stand in groep b r 1 Connesson 2 Dielis 3 Mastny 4 Wynen 5 Oddo 8 (uit 3) 198 34 62 4 (uit 3) 134 3098 4 (uit 2) 46 1224 2 (uit 2) 58 11.84 0 (uit 3) 73 1294 0 (uit 3) 49 7.55 i twee ronden: 4 115 4000 2 103 29 11 2 94 16 40 2 97 12.92 0 59 9.81 ZUTPHEN (GPD) De recordpoging van Annelies Maas op de 800 meter mislukte op het nippertje. Aangetrokken door een waanzinnig hard gestarte Annemarie Verstap pen, zag het er aanvankelijk gunstig uit voor de in Duitsland wonende zwemster, maar op de laatste meters bleek zij toch kracht te kort te komen om haar in december van het vorig jaar gezwommen toptijd van 8.30,2 sec. te verbeteren. Alie Boorsma. INZELL - Het' beste puntento taal en drie nieuwe persoon lijke records waren voor Ina Steenbruggen nog niet toe reikend om in Inzeil in het bezit te komen van een gou den schaatsje. Het kleinood, met een waarde van 1500 gul den, ging naar Alie Boorsma, die voor de tweede achter eenvolgende maal de dames wedstrijden om de Gouden Schaats won. Onder de halfbewolkte lucht reed Alie Boorsma een snel lere 1000 meter dan tijdens het onlangs op hetzelfde ijs gehouden WK, terwijl de om standigheden toen optimaal waren. Na die winst op de kilometer had Alie Boorsma drie af standszeges binnen en daar mee tevens de toernooi-over- winning. Tegen Ina Steen bruggen ging de nationale kampioene op de 3000 meter niet meer voluit. Steenbrug gen daarentegen reed de bes te race in haar carrière. Ze mikte op een nieuwe per soonlijke toptijd (was 4.39,62) en dat lukte haar: op de eind streep bleek ze met 4.36,58 min. slechts twee seconden boven het nationale record van Ria Visser te zijn uitge komen. Annelies Maas, die in de voorberei ding voor deze Nederlandse kampioenschappen in het Graaf Otto-bad in Zutphen werd gehin derd door een fikse griep, kwam nu na een overigens uitstekend gezwommen race, uit op 8.31,77 sec. Daarmee bewees zij prima in vorm te zijn. Trainer Honk Veldman had voor Annemarie Verstappen twee plannetjes uitgedokterd, die, naar gelang de race vorderde, uitgevoerd konden worden. Het was de bedoeling dat de zwem ster uit Rosmalen zou proberen het record op de 400 meter te pakken en als dat zou lukken door te gaan voor een ereprijs op de 800 meter. Na 200 meter lei dend te hebben afgelegd in 2.05,19 bleek de recordpoging al tot mislukken gedoemd en kwam er voor de Brabantse van af de kant het seintje om het wat rustiger aan te doen. En terwijl Annemarie Verstappen wat uitvierde, gleed Annelies Maas soepel naar de eerste plaats met in haar spoor de sterk zwem mende Jolande van der Meer. De Delftse tikte als tweede aan in 8.36,20, terwijl voor Annemarie Verstappen 8.41,92 werd geno teerd. Opvallend op dit nummer was de uiterst matige prestatie van de winnares van vorig jaar, Reggie de Jong. Zij moest met 8.55,17 genoegen nemen met een vierde positie. De strijd op de 1500 meter was on gemeen spannend. Vrijwel zij aan zij ploegden Gerard Smit en Edwin Kooyman zich door het water, waarbij laatstgenoemde via enkele tussensprints pro beerde de winterkampioen van vorig jaar van zich af te schud den. Niet zo'n gekke tactiek want Smit was in zijn voorbereiding op dit marathon-nummer ge stoord door een oproep voor mi litaire dienst. Uitgerekend vijf dagen voor deze kampioen schappen moest hij de wapenrok aantrekken. Pogingen om in au gustus van vorig jaar al voor zijn eerste oefening op te komen mis lukten en ook een verzoek om na deze titelstrijd zich te mogen melden liepen op niets uit. Zo wordt in dit landje topsport be dreven en dan wordt er ook nog van de titelkandidaten verwacht dat zij zich meten met de buiten landse concurrentie, die wel de nodige faciliteiten krijgen. Daarom was het in dubbel opzicht een genoegdoening voor Gerard Smit dat hij er alsnog in slaagde het Nederlands kampioenschap te behalen in de zeker niet slech te tijd van 15.42,51. Hoe span nend de strijd verliep bleek uit de chrono van HPC'er Edwin Kooyman die slechts 0,04 sec. la ter aantikte. Als derde man voor het ereplatform meldde zich de Heemstedenaar Gerard de Kort. Zijn tijd was 15.51,73. Dat het ook de komende dagen hard zal gaan bij de Nederlandse titelstrijd zwemmen, werd bewe zen in de estafettes. Startzwem mer Frank Drost van AZPC no teerde op de 4 x 200 m vrije slag met 1.50,65 een Nederlands re cord, dat op naam stond van Hans Kroes. Laatstgenoemde presteerde het echter om als laat ste man bij HPC 1.49,27 op de klokken te brengen, een tussen tijd die niet voor een record in aanmerking komt vanwege de vliegende start. Wel droeg zijn chrono bij tot de totaaltij d van 7.35,25, waarmee HPC het Ne derlands estafetterecord scher per stelde. Tweede werd AZPC in 7.38,33 en derde Steenwijk '34 met 7.56,48. De dames van AZPC gingen ook wel hard, maar hun tijd van 8.25,91 bleef juist boven het re cord (8.25,75). De tweede plaats was voor Zwemlust-Den Hom mel in 8.33,01 en derde werd La- ga met 8.37,99. In de Nederlandse jeugdzwem- ploeg (geboren in '67 of later) is bij de jongens de LZ-zwemmer Gijsbert van der Leden uitgeno digd. Voorts heeft de keuzecom missie ook Jimmy Lassoy van AZC uitverkoren. Op 13 en 14 maart zal de selectie uitkomen in een vierlanden wedstrijd. Annelies Maas: mislukte recordpoging. ADVERTENTIE Sportcomplex Zondag a s. Kikkerpolder" NjJ w aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden LEIDEN (ANP) - Henk Noo ren heeft gisteravond het to taal aantal Nederlandse over winningen tijdens indoor Brabant op drie gebracht. Met Opstalan N zegevierde de professional in het spring concours over twee fasen. Hij bleef in de barrage als enige foutloos in 22,70 seconden. De Westduitser Fritz Ligges en de Fransman Jean Marc Nicolas waren weliswaar sneller, maar maakten één springfout. Piet Raymakers viel ook opnieuw in de prij zen (vierde). LEIDEN - De basketballers van Spaarbank Trotters hebben gis teravond de competitiewed strijd tegen Zaandam verloren. De ploeg van spelverdeler Will Moerer moest met 94-89 buigen. LEIDEN (ANP) - Tsjechoslowa- kije, dat in de eindstrijd van 1980 tegen de Verenigde Staten ver rassend beslag legde om de Da- viscup, is de wedstrijd tegen West-Duitsland in grote stijl be gonnen. Tomas Smid. de zwakke plek in de Tsjechische ploeg, be gon met een overtuigende zege op Uli Pinner: 9-7, 6-4, 6-1, waar na Lendl zelf Rolf Gehnng op 6- 1, 6-2, 6-2 hield Tsjechoslowakije is daarmee nagenoeg zeker van een plaats in de tweede ronde, die zal gaan tegen de verliezende finalist van 1981 Argentinië of Frankrijk. In die ontmoeting in Buenos Aires won Guillermo Vi las na vijf uur en 35 minuten spe len met 6-1, 4-6, 7-5, 3-6, 7-5 van Yannick Noah In Rome nam Engeland, dat sinds 1926 de Daviscup met meer in bezit heeft gehad, een voor sprong van 1-0 tegen Italië. Zwe den, dat het zonder Björn Borg moet doen, nam in Stockholm een voorsprong van 1-0 tegen de Sowjet-Unie. Dit laatste land kwalificeerde zich vong jaar ten koste van Nederland voor de eer ste groep. De toen ongenaakbare Vadim Borisov verloor nu met 9- 7, 6-1, 6-4 van de zeventien-jarige Mats Wilandcr ADVERTENTIE a-fl-flJLfl-tLtLfi-Q-p.B.a.fi a a.a a a a_Q.a.a,a.a a.a a n a Bezoek zondag a s de competitiewedstnjd V.T.L. - S.V.L.V. Aanvang 14 30 uur. Toegang f 1.50, kinderen en 65+ 0,75. Deze advertentie werd aangeboden door VAN EGMOND CLEANING-SERVICE Rooseveltstraat 9 Tel. 071-311774 letden Vï"rrinnj"irB"B"B"5"D"Bxa~B"5"s"imr5"ö'aTj"8"injX!rrrB"B"rinnnrB"5"ir8*3"5"8"8~B ADVERTENTIE MAANDAG A.S. "SPORTHAL "CLEYN DUIN" ZAALVOETBALGALA TE KATWIJK 19.00 uur VAN DER PLAS 20.00 uur EKL BOYS - LFCj - UVS) Leidse afd. beker 21.00 uur DE TEGELHANDEL - HASSELT MVK (België) om de Benelux beker Heerr ook niet dikzak, vwsj ms- HE0T ISJ£-U4-hM-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11