Litjens: "Tegenstroom werd te sterk „Er str aalt kracht van Lugdiniimi af' Leidse schaaktitel verrassend voor LSG FA gaat clubs betalen voor afstaan spelers Afscheid record-international door velen met zucht van verlichting begroet 'Lefschopper' Wim Eilander: ROTTERDAM Het woord is straks, bij aanvang van het seizoen '82-'83, aan Wim Eilander. Deze ambitieuze Rot terdamse oefenmeester werd vorige week de taak toebe deeld om Lugdunum waardig door de eerste klasse te leiden. Hij heeft het vertrouwen van het Kikkersbestuur en zal dat nu ook moeten winnen van spelers en suppor ters, die het bericht van zyn entree in het Leidse voetbal wereldje met gefronsde wenkbrauwen voor kennisge ving zullen hebben aangenomen. Want het enige dat men weet is zijn leeftijd (26), het feit dat hij op het veld en in de zaal bij hoofdklas ser Neptunus voetbalt en daar jeugdtrainer is. En dat hij gymnastiekles geeft aan twee jongere broertjes van Robert en Bennie de Roo. Zelf zegt Eilan der bij de eerste kennismakin- g:"Ik ben optimist" en "ik ben ei gen gereid". Ook: "Ik ben een hoogvlieger, die het risico durft te nemen een keer keihard op m'n bek te gaan. Om het maar eens op zijn Rotterdams te zeg gen". Waar de meeste voetballers en naaste betrokkenen de wens kenbaar maken zich primair op de huidige competitie te concen treren, richt Eilander al erg veel aandacht op zijn nieuwe club. Hij zal het niet bij de hierboven gebezigde woorden laten. Blij als hij is met de kans die Lugdunum hem heeft gegeven, wil hij zeker niet het vertrouwen beschamen. "Ik wil als trainer laten zien wat ik kan. De spelers zullen uiteinde lijk het resultaat bepalen. Zij moeten de prestatie neerzetten. Als die uitblijven is het logisch als supporters zullen zeggen: 'Hoe kan het anders, met zo'n piepeltje als trainer. Dan wil je toch kapot?'. Die strijd wil ik aan. Ik werk graag met een beetje weerstand. Dat vormt een extra stimulans". Wim Eilander is de eerste om te be kennen dat hij hoog heeft gegre pen met zijn sollicitatie naar de functie van hoofdtrainer bij Lug dunum. Over een paar maanden breekt de geboren en getogen Rotterdammer daarvoor zelfs zijn loopbaan als actieve voetbal ler (onder meer twee jaar in het C-team bij Excelsior) abrupt af. "Omdat de jus er voor mij, als spits in een elftal dat al een paar jaar tegen degradatie voetbalt, af is. De inspiratie is verflauwd. Ik moet in een spanningsveld werken. Daarom begin ik als trai ner niet bij een club waar je niets te verliezen hebt. Ik wil zo snel mogelijk aan de bak op mijn ni veau van B-trainer. Als ik een nieuwe auto koop, wil ik er di rect mee rijden". "Ik ben optimist. Toen ik in mili taire dienst moest, gaf ik mijn uren als leraar lichamelijke op voeding weg aan een vriend. Ik zou wel zien waarik na die tijd weer aan de slag kon, niet weten de dat de werksituatie zö ongun stig was. Via Mat Kantebeen en Gerard Désar heb ik tot aan het eind van het jaar 14 uur per week werd aan de Don Bosco-lts in Leiden. Daarnaast nog drie uur aan een huishoudschool in Nieu- werkerk aan de IJssel. De gymle raren blijven tegenwoordig net als iedereen veilig in het hokje waarin ze opgeborgen zijn. Nie mand neemt risico meer. Trai ners draaien ook in een vast krin- ZATERDAG 6 MAART 1982 Wim Eilander, volgend seizoen trainer bij Lugdunum: "Ik durf het i co te nemen een keer keihard op m'n bek te gaan". getje rond, zodat uiteindelijk ie dereen weer voor het volgende jaar gedekt is. Ik was dan ook blij dat ik er bij Lugdunum -een mooie springplank ook nog- tus sen ben gekomen". "Ik heb een eerlijk beeld gekregen van de structuur bij Lugdunum. De opbouw steekt goed in elkaar en je wordt er niet aan je lot over gelaten. Er straalt kracht van uit. Nadat bekend werd dat de keus bij Lugdunum op mij was geval len, heb ik opnieuw een gesprek gehad met de voorzitter. Hebben we een aantal zaken nog eens doorgenomen. Dinsdag ben ik bij de wedstrijd tegen Quick Boys gaan kijken en ik zal nog een keer of drie, vier het eerste team bezoeken. Ik moet er voor zorgen dat ik goed beslagen ten ijs kom. Dat vergt een goede voorbereiding, zodat ik op de juiste manier kan inspelen op de gang van zaken". Een aansprekend detail, al dan niet van ondergeschikt belang, vormt in dit patroon Eilanders passie voor het zaalvoetbal. "Ik ben er sinds de jeugd aan verknocht. Wat is mooier dan een duel win nen en te kunnen scoren zonder dat je getackled wordt? Als je voor in de week een wedstrijd speelt en vervolgens herstelt van die inspanning (wat twee tot drie dagen duurt) maak ik geen enkel bezwaar. Blijkt het zaalvoetbal van invloed op de prestatie die op zondag moeten worden gele verd, dan heeft zo'n speler bij mij geen enkel krediet. Die vent moet zich bewust zijn van wat hij doet. Voetbal is een teamsport. Met elkaar vertegenwoordig je op de eerste plaats het elftal, maar tevens de naam van de ver eniging. Een voetballer heeft in de regel een enorm gebrek aan zelfkritiek. Als eerste geeft hij zijn mede-speler ergens de schuld van, dan volgt de scheids rechter, dan de bal, dan het veld en pas veel later vraagt hij aan zichzelf: wat deed ik niet goed? En er zijn spelers die zich een be paalde houding kunnen veroor loven, om wat voor reden dan ook. Zij mogen die positie echter niet uitbuiten. Je moet een col lectief vormen. Willen zij die ver antwoording niet nemen, dan kunnen ze bij mij hun biezen pakken. Maar bij Lugdunum voel ik dat dat goed zit. Kijk al leen naar het verloop binnen de spelersgroep. Er gaan ook geen acht man met wintersport. Dat is. tekenend". GERARD HAVERKAMP Voorschoten vecht voor laatste kans LEIDEN - LSG 3 was dan toch het team, dat aan het langste eind trok in de promotieklasse van de Leidse Schaakbond. De 8V*-1V* winst op Danièl Note- boom uit Noordwijk bleek ten slotte voldoende voor het incas seren van het LSB-kampioen- schap. Concurrent Lisse 1 bleef steken op 6-4 tegen Philidor 4, zodat de ploeg uit Bollenstreek een half bordpunt tekort kwam om LSG 3 een beslissingsmatch af te dwingen. Onverwacht kreeg Lisse nog alle kans om de achterstand op LSG 3 goed te maken. Bij het uitspe len van de twee hangpartijen te gen Philidor 4 kwam Van de Wijngaard, de tegenstander van Kamps, niet opdagen. De Phüi- dor-speler bleek niet op de hoog te te zijn gebracht van de juiste uitspeeldatum. En dat terwijl Kamps juist tot de conclusie was gekomen, dat zijn positie bij cor rect tegenspel niet meer dan re mise zou opleveren. De stand kwam dankzij die reglementaire winst op 6-3 voor Lisse. John van Dijk had intussen, niet wetende dat Van de Wijngaard niet zou verschijnen, in zijn pot tegen Van Pelt de remise met op zet omzeild. Dat bleek later een fatale misser. Immers door de winst van Kamps zou een remise voldoende geweest zijn. Onder hoogspanning balanceerde de partij vervolgens tussen remise en winst voor Van Pelt. De laat ste blunder kwam op naam van Van Dijk, zodat Van Pelt won: 6- 4. De zege van Lisse was te klein, zodat de titel naar LSG 3 ging. Philidor 4 moest door dit verlies genoegen nemen met de laatste plaats. De ploeg degradeert der halve naar de eerste klasse. Voor laatste werd Leiderdorp 1. Via winst op Philidor 3 had dit tien tal D.Noteboom 1 nog op de ranglijst kunnen passeren. Het werd echter een desastreus ver lies (1-9) voor de Leiderdorpers tegen een optimaal gemotiveerd Philidor 3. Laatstgenoemd team behaalde wel de meeste bord- punten, maar eindigde slechts als derde. Leiderdorp kan degra datie slechts ontlopen, als Voor schoten 1 niet uit de KNSB-com- petitie terugkeert èn LSG 3 de promotiewedstrijden met succes afwerkt. Degradeert Voorscho ten èn promoveert LSG 3 niet, dan zal ook D.Noteboom een stapje terug moeten doen. In de strijd tussen LSG 2 en Al phen 1 stond niets meer op het spel. LSG 2 scoorde via Dobbe laar, Struikmans en Bakker in de 'top', maar moest door nederla gen aan de 'staart' met een be scheiden 5l/*-4V* winst genoegen nemen. De eindstand in de promotieklas se: 1 LSG 3 11 m.p.-41V* b.p.; 2 Lisse 111-41; 3 Philidor 3 10-44; 4 LSG 2 10-39; 5 Alphen 1 7-38V*; 6 D.Notbeoom 1 4-2IV*; 7 Leider dorp 1 2-27; 8 Philidor 4 1-27 V*. Afzakkertje Het eerste tiental van Voorschoten moet morgen bij Spangen)Om- moord in de tweede klasse C van de landelijke schaakcompetitie klare wijn schenken. Duidelijk is wel, dat de Voorschotenaren in de beide laatste ronden uit een ander vaatje tapten: na vier maal op rij onderuit te zijn gegaan stonden zij hun mannetje tegen het Haagse DD II (6-4) en bleven zij ook tegen de reserves van het Leidse Philidor overeind (5-5). Nog niet duidelijk is, of zij zich in de KNSB-regionen kunnen handhaven. De tik, die Spangen) Ommoord in de vorige ronde bij Moerwijk uitdeelde (2-8), heeft Voorschoten verrast, maar toch blijft de ploeg in eigen kunnen geloven. Een nederlaag bij de Rotterdam mers betekent voor de Voorscho tenaren bijna zeker een 'afzak kertje' naar de Leidse Schaak bond. Indien dan ook nog LSG III, de kampioen van de LSB, de promotiewedstrijden met als in zet een plaats in de KNSB-com- petitie niet overleeft, moeten bo vendien een paar teams in de LSB het gelag betalen in de vorm van een extra degradatie. Veel zal morgen afhangen van de prestaties van Erik Bongers, Thieme en Both. Dit trio verza melde in het verleden vele nutti ge punten, maar nu prijkt er een schamele drie uit zestien partijen op het scorebord. Eén ding staat echter vast: morgen verschijnt een geladen Voorschoten op vol le oorlogssterkte achter de bor den bij Spangen/Ommoord. Verhuisd Voordat de beide teams van het Leidse Philidor morgen aan hun duels tegen CVI/Utrecht en DD II kunnen beginnen, zal er eerst in de ochtenduren verhuisd moe ten worden. De ledenvergade ring van de grootste Leidse schaakclub nam immers in fe bruari unaniem het besluit 'In den Bierdeghel' te verruilen voor de ruime aula van de MEAO- school in het Lammenschans- park. Philidor's eerste wacht een moeilijk examen tegen de profs van Utrecht, terwijl het tweede de laatste theoretische degrada tiekans kan ontlopen via winst op DD II. Als de reserves van D/Watergraafs- meer morgen compleet aantre den, krijgt het eerste team van LSG het in klasse I A zwaar te verduren, maar het Amsterdam se tiental is in dit seizoen nog niet voltallig geweest, omdat het steeds spelers aan het eerste heeft moeten afstaan, zodat LONDEN (ANP) - Voor het eerst in haar geschiedenis gaat de Engelse voetbalbond clubs betalen voor het afstaan van spelers 'aan nationale elftallen. Dit heeft secretaris Ted Croker donder dag bekend gemaakt na een trip naar West-Duitsland. De West- duitse voetbalbond betaalt aan de clubs al jaren 5500 gulden per speler per interland. De Engelsen gaan dit voorbeeld volgen. De nieuwe regeling gaat de Engelse voetbalbond een miljoen gul den per jaar kosten. Meerburg Bij de Zoeterwoudse vierdeklasser Meerburg zal Ben Nolen nog een jaar als trainer werkzaam zijn. De oefenmeester uit Bodegra ven heeft er inmiddels een tweejarig dienstverband bij de voet balclub opzitten. UTRECHT (GPD) - Paul Litjens is nooit het toonbeeld geweest van een topsporter. Desondanks wordt zijn naam onmiddellijk in verband gebracht met de sport waarin hij excelleerde. Paul Litjens, de hockeyer. Om meer dan één reden verfoeit hij die kwalifi catie en nu hij na 12 jaar opvallend presteren de stick in de paraplubak schuift, blijkt dat hij met pijn in het hart afscheid neemt van Oranje, dat hij 177 maal diende. De 34-jarige jurist is het tegen de stroom oproeien beu, maar weet ook dat zijn vaarwel door velen met een zucht van verlichting wordt begroet. Op 12 januari sloot hij in Bombay zijn imposante carrière af. Mok kend, omdat het vierde wereld kampioenschap waaraan hij deelnam geen medaille oplever de. Mokkend ook omdat de slag om het brons van Australië werd verloren en aan verliezen heeft hij al 34 jaar hooglijk de pest. De wijze waarop hij dat „noodlot" trachtte teontlopen, liep echter allerminst parallel met het geijk te patroon van een topsporter. Een uitstapje, biertje, sigaretje, het past niet in het ideaalbeeld dat zwemsters, turnsters en atle ten hebben opgeroepen van sporters die naar het hoogste grijpen. Litjens weet het als geen ander en tegen zijn leefwijze is nu plotseling de meeste opposi tie gekomen. Rebellie December 1981, Pakistan. Het Ne derlands elftal bereidt zich in het Aziatische hockeymekka voor op het wereldkampioen schap dat twee dagen voor de jaarwisseling in India begint. De resultaten zijn magertjes, op de natuurgrasvelden domineert de strafcorner van de Neder landse beul minder dan de laat ste jaren gebruikelijk is en er ontstaat een rebellie tegen de aanvoerder, die besluit om het wereldkampioenschap te mij den. Bondscoach Wim van Heu- men dooft het vuur door zijn spelers voor de keus te stellen: Litjens gaat mee, wie dat niet accepteert kan thuisblijven. Niemand besluit daartoe. De tegenstroom die de spelers groep opwerpt, accepteert Litjens. Althans tijdens de titel strijd in India. Nu niet meer. Hij legt uit: „Het is een proces dat langzaam op gang is gekomen. Jarenlang werd ik de hemel in geprezen. Ik joeg alle corners langs de vijandelijke keepers. Die begonnen zich te weren. Niet alleen de doelverdedigers, maar ook de lijnstoppers specialiseer den zich in de afweer, waardoor het direct scoren uit corners moeilijker werd. Daar kwam nog bü dat de lange hoekslag werd afgeschaft en dus werd aantoon baar dat ik minder scoorde. Dat stuitte op verzet en allengs ging de pers wijzen op mijn leeftijd en op het feit dat er her en der een grijze haar zichtbaar werd. Feiten waar je niet omheen kan, maar er ontstond een vijandelij ke stemming die op mij en op Wim van Heumen een druk leg de. Als ik alle corners raak zou blijven schieten, zou dat als nor maal worden uitgelegd, niet als een topprestatie. Omdat dat niet gebeurde, werd naar redenen ge zocht die op het persoonlijke vlak liggen. Er werd niet geke ken naar de verbeterde afweer. Met andere woorden, ik zou hooguit nog mijn „normale" ni- veau kunnen bereiken, nooit meer uitblinken zoals jaren van me werd verwacht". Ongelijk "Ik heb mezelf weieens afgevraagd of ik mijn instelling zou moeten wijzigen. Zo beestachtig hard op de corner trainen dat ik in staat zou zijn 100 procent te scoren. Mij niet gezien, dan zou ik een corner-imbeciel zijn geworden, zonder oog voor de vele andere facetten die aan het spel kleven. Omdat ik die keus niet deed, voelde ik de tegenstroom groeien. Ik had er maling aan. Heb me in Bombay niet anders gedragen dan ik voorheen deed. Niemand heeft mij via betere prestaties van mijn ongelijk kun nen overtuigen". Feit is dat de schuld van het mis sen van een medaille voor een groot deel op de schouders van Litjens werd geschoven. Hij scoorde maar zeven keer, even veel als centrumspits Roderik Bouwman. Litjens: „Het aantal valt tegen, maar als je dat afzet tegen het aantal corners dat we kregen, bereikte ik een hoger ge middelde dan in menig toernoti waar ik het dubbele aantal pro duceerde. Niemand heeft zich af gevraagd wat de reden was. Vooropgesteld dat het me geen barst interesseert wie de goals maakt, want ik heb meermalen verbaasd gestaan als ze me na af loop tot topscorer uitriepen. Maar ze moeten wel gemaakt worden, wil je succes hebben. Eén zo'n middel is die corner van mij, maar ik ben volkomen af hankelijk van de aanvallers, die de hoekslagen moeten versieren. Toen Bouwman en Tom van 't Hek dat niet deden, maar aan vankelijk zelf scoorden, vond ik dat prachtig, maar aangezien Wouter Leefers dat niet deed, hoewel hij ervoor terug was ge haald uit Hongkong, wist ik al dat de stroom zich sterker tegen mij zou keren. Niet alleen vanuit de spelersgroep, ook via de pu bliciteitsmedia. Die stroom is door welke topprestatie dan ook niet meer te keren, dus heb ik be dankt voor de eer". Record Vanwege zijn schier onbereikbare record van 267 interlanddoel- punten, zal Litjens' naam nog wel eens vallen. Zeker in wed strijden waarin zijn opvolger (Ties Kruize dan wel Roderik Bouwman) geen succes boekt. Stellig ook als er hete politieke hangijzers naar voren komen. Voor het wereldkampioenschap van 1978 te Argentinië en de Olympische Spélen van 1980 te Moskou, was Oranjes aanvoerder een veel gevraagde gast voor ra dio en tv. Als lid van het comité Olympische Spelen en Mensen- Paul Litjens, de strafcornerspe cialist. "Niemand heeft mij via bete re prestaties van mijn ongelijk kunnen overtui gen". rechten, werd zijn mening op prijs gesteld. Terugblikkend, meent hij: „Paul Litjens had daar een mening over. Niet Paul Litjens de hoc keyer, die toevallig ook nog hard met een stuk hout tegen een bal kan slaan. Natuurlijk, ik begrijp wel dat het publicitair lekkerder ligt, maar je bent in de eerste plaats mens. Sport en politiek zijn namelijk niet meer te scheiden. Je hockeyt in een maatschappij waarin zaken voorvallen die niet door de beu gel kunnen. Daar mag je over na denken, dat kun je niet afdoen door te zeggen datje er niets mee te maken hebt, maar je moet wel uitgaan van de individuele ver antwoordelijkheid. Je moet je dan afvragen of je het met je ei gen geweten in overeenstem ming kunt brengen om in dat be wuste land te gaan spelen, maar vaak worden twee zaken door el kaar gehaald. Er ontstaat een dialoog. Voor- en tegenstanders worden gehoord, maar als ik in Moskou was gaan hockeyen was dat geen bewijs geweest dat ik het eens ben met de manier waarop de zaken in de Sowjet-Unie behandeld worden. Argentinië en Moskou waren een hot item voor de politiek, maar de sport heeft andere belangen. Die botsten, maar het draaide er ten slotte wel op uit dat de sport zich als het ware geneerde voor haar eigen standpunt, hoewel het er van overtuigd was dat het nooit tot een algehele olympi sche boycot zou komen". Narigheid 'Ik denk dat de internationale hoc- keyfederatie in deze een ander beleid moet voeren. Het moet strenger selecteren waar het kampioenschappen laat verspe len. Dan voorkom je een hoop narigheid en ben je af van toer nooien waar de wereldtop weg blijft, zoals in Moskou, waar In dia olympisch kampioen werd, terwijl het op het wereldkam pioenschap in eigen land met hangen en wurgen de vijfde plaats behaalde". In de race naar de top moet het Ne derlands team het voortaan zon der Litjens doen. Begin juni ko men de zes toplanden in Amstel veen bijeen in de strijd om de Champions Trophy, die Neder land vorig jaar in Karachi dank zij een paar geweldige klappen van Paul Litjens veroverde. Op het moment dat Oranje van Pa kistan won en de kans rook op succes, groeide Litjens uit tot de meest bejubelde man. Een jaar later wordt hij weggehoond door collega's die zelf opmerkelijk matig presteerden, niet thuis ga ven toen hun aanwezigheid werd vereist. Discussie Litjens: „Als ik een slok op had, liep ik bij de eerste de beste trai ning voorop. Die instelling mis ik bij velen. Daar kon ik me aan ergeren, want mijn club Kam pong is het schoolvoorbeeld wat je met mindere kwaliteit maar een geweldige inzet kunt berei ken. Maar ook dat hebben maar weinigen ooit willen inzien. Wij speelden recht toe recht aan, zonder franje, doelgericht. Ande ren zagen liever technische hoogstandjes, maar verhieven die acties tot doel en niet tot mid del om tot het doel te komen. Dat leidde binnen Oranje tot discus sies, waar we nooit uit zijn leko- men. Toen de voorstanders van schoonheid ontbraken, wonnen we in Karachi de Champions Trophy, op de overige toernooi en hebben we het goud nooit kunnen pakken. Ik bedoel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10