Begin botst met Mitterrand Zimbabwe: breuk in blanke partij Smith Kremlin kraakt in machtsstrijd rond Brezjnjev C Spook van Regensburg ontmaskerd Rechter stuit aanleg startbaan Frankfurt Haig: crisis in Guatemala ernstiger dan El Salvador "Pleidooi voor Palestijnse staat afschuwelijk idee" VS en Londen hekelen Pools "emigratieplan HII VRIJDAG 5 MAART 1982 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De aanleg van de omstreden startbaan-West bij het vliegveld van Frankfurt moet voorlopig worden gestopt. Dat is beslist door de admi nistratieve rechtbank in Kassei, die daarmee de bond voor milieu en natuurbescherming in de Bondsrepubliek in het gelijk stelde. Deze had een klacht ingediend tegen het feit dat de waterhuishouding van het nieuwe project totaal onvoldoende geregeld zou zijn. De minister van verkeer van de deelstaat Hessen had het vliegveld welis waar voorlopig toestemming gegeven om ondanks deze moeilijkheden toch te gaan bouwen, maar daaraan was het risico verbonden dat die toestemming uiteindelijk weer ingetrokken kon worden. Dat is nu op last van de rechtbank in Kassei gebeurd. De rechters voeren voorname lijk formele redenen voor dit verbod aan. Zij zijn van mening dat de gemeente Grossgerau, op welk gebied de startbaan gebouwd moet wor den, niet voldoende bij de voorbereidingen van de bouw en voorname lijk van de waterhuishouding is betrokken. De volgende stap die genomen moet worden is dat nu de rechtbank in Darmstadt opnieuw moet gaan onderzoeken hoe de waterhuishouding eruit kan zien. Dat kan maanden duren, dat wil zeggen voordat dat onderzoek is afgelopen. Daarna bestaat zelfs nog de mogelijkheid dat er een geheel nieuw plan voor een waterhuishouding op tafel moet wor den gelegd. Buitenland GUATEMALA STAD/LOS ANGE LES (AFP) Guatemala staat aan de vooravond van een crisis vergelijkbaar met die in El Salva dor, die in de "naaste" toekomst een z^er ernstige bedreiging zou kun- en vormen van de veilig heid van Mexico. Dit heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, verklaard in een interview met de Los Angeles Times. Volgens Haig is die crisis geen kwestie van "weken of maan den". Zij lijkt verder een grotere bedreiging van de Amerikaanse belangen te worden dan die in El Salvador. "Het is niet het pro bleem van een domino waardoor de een na de ander valt, maar het is een duidelijke, op zichzelf staande reeks gebeurtenissen die heel Midden-Amerika zou kun nen wegvegen en onder invloed van Cuba brengen", aldus Haig. De politieke realiteit verhindert de Mexicaanse autoriteiten te doen wat een buitenlandse waarnemer als een logische actie beschouwt, zo voegde de minister eraan toe. Hij herhaalde dat de VS snel moeten handelen. "In zekere zin dient het probleem met spoed aangepakt te worden". De Los Angeles Times ziet in de verklaringen van Haig de scherp ste waarschuwing tot nog toe van de Amerikaanse regering te gen de "Sowjet-Cubaanse be moeiing in Midden-Amerika". Haig onderstreepte onder meer dat een bedreiging van Mexico vanuit Guatemala gevaarlijker zou zijn omdat zich in het zuiden van Mexico oliebronnen bevin den. De krant meldde verder dat de sinds 1977 geblokkeerde Amerikaanse wapenleveranties Minister Haig verklaarde gisteren voor een ondercommissie van het Huis van Afgevaardigden dat voor het eerst in El Salvador een Nicaraguaanse soldaat is gevan gen genomen die "door het San- dinistische front voor nationale bevrijding (FSLN) gestuurd is om met de guerrillastrijders mee te vechten". Een en ander be wijst dat de activiteit van het ver zet tegen het Salvadoriaanse be wind vanuit Nicaragua wordt ge leid. aldus Haig die niet nader m details wilde treden. De president van Guatemala, gene raal Romeo Lucas Garcia, heeft gisteren opnieuw beloofd dat de algemene verkiezingen van zon dag "volledig vrij, eerlijk en dui delijk" zullen zijn. Het leger zal hierop toezien, aldus de presi dent. Een leider van de gezamenlijke linkse oppositie was daar niet zo zeker van. "Als deze verkiezin gen vrij zullen zijn zal de gene raal geschiedenis maken", zei hy. JERUZALEM (Reuter/UPI/AFP) Het pleidooi dat de Franse president Francois Mitterrand gisteren in het Is raëlische parlement hield voor de rechten van het Pale stijnse volk op een eigen staat, is kort daarop door pre mier Begin afgewezen als een "afschuwelijk idee". De Israëlische premier prees Mit terrand als een vriend van Israël, maar vroeg zich tevens af of Frankrijk echt voorstander kon zijn van overdracht van de Westelijke Jordaanoever aan een "vijand die uit is op onze vernie tiging". Mitterrand had in zijn rede voor de Knesseth opgeroepen tot een dialoog tussen alle partijen in het Midden-Oosten. Zo'n benade ring zou volgens de president ook moeten inhouden dat de Pa- lestijnen een eigen vaderland zouden krijgen, en te zijner tijd een eigen staat. Dit Franse pleidooi voor een Pale stijnse staat is volgens Begin een hinderpaal voor de volledige her nieuwing van vrienschappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en Israël. Op een persconferentie later op de dag maakten Mitter rand en Begin duidelijk dat ze op dit punt niet nader tot elkaar zijn gekomen. Tijdens de bijeenkomst van de Knesseth had Begin ook de Franse minister van buitenland se zaken Chëysson - die onder de toehoorders zat - gekapitteld over diens recente suggestie dat Israël besprekingen zou moeten beginnen met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO. Die suggestie had overigens de steun van Mitterrand, die heeft ver klaard dat Frankrijk onder zijn presidentschap een evenwichti ge verhouding moet opbouwen met Israël en de Arabische sta ten. Palestijnse studenten op de Weste lijke Jordaanoever hebben giste ren geprotesteerd tegen het be zoek van Mitterrand. Ze eisten Franse erkenning van de PLO als de legitieme vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk. Mi nister Cheysson had een ontmoe ting met vier Palestijnse burge meesters van de Westelijke Jor daanoever in Jeruzalem. Voor dat doel hadden de Israëlische autoriteiten tijdelyk de beper kingen op de bewegingsvrijheid van de burgemeesters opgehe- De vertegenwoordiger van de PLO in Parijs, Ibrahim Souss, zei te leurgesteld te zijn over Mitter- rands rede in Jeruzalem. Hij vond dat de Franse president on voldoende uiting had gegeven aan het "lijden van het Palestijn se volk onder de zionistische mi litaire bezetting". Ook maakte Souss bezwaar tegen het onder scheid dat Mitterrand volgens hem heeft gemaakt tussen ener zijds de Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever en Gaza en anderzijds de overige Palestij nen. "Het Palestijnse volk is één en ondeelbaar en herkent zich in de PLO, die het strijdende Pale stijnse volk vertegenwoordigd". De Egyptische minister van bui- JERUZALEM - De toestand van de premier van Israël, Mena- chem Begin, die gisteren onwel werd tijdens een officieel diner ter gelegenheid van het bezoek van president Francois Mitter rand, baart geen zorgen. Zijn arts heeft hem geadviseerd eni ge tijd rust te nemen. De 68-jarige Begin heeft al enkele hartaanvallen en een beroerte gehad. Hij moet nog steeds een rolstoel gebruiken nadat hij enige tijd geleden een dijbeen- breuk opliep. tenlandse zaken Boutros Ghali heeft zich positief uitgelaten over Mitterrands rede. Hij sprak de hoop uit dat Europa een posi tieve rol zal gaan spelen, die een stimulans zal betekenen voor het proces naar een rechtvaardige, alomvattende vrede in het Mid den-Oosten. Mitterrand zal op 12 maart in Was hington besprekingen voeren met president Ronald Reagan. Dit heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Aan de besprekingen zullen de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson en diens Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig deelnemen. Volgens Amerikaanse functiona rissen zullen de voorbereidingen voor de economische topconfe rentie van zeven landen, die in juni in Parijs plaatsvindt, een be langrijk onderdeel van het over leg tussen Reagan en Mitterrand uitmaken. Beide staatshoofden zullen aan deze topconferentie deelnemen. Zij gaan daarna naar Bonn voor een topbijeenkomst van de NAVO. Mitterrand Clinks) sluit de ogen als Israels premier Begin de verzamelde pers uitlegt dat de Franse ideeën c Palestijnse autonomie voor zijn volk onverteerbaar zijn. SALISBURY (Reuter/AFP/UPI) - Van de 19 leden van de Republi keinse Front Partij van Ian Smith in het Zimbabwese parle ment hebben er zeven zich terug getrokken uit deze partij. Zij wil- WASHINGTON (AFP/Reuter) - De Amerikaanse regering heeft gisteren het besluit van de Poolse militaire leiders veroordeeld, geïnterneerden uit Polen te laten emigreren. "Deze maatregel is cynisch en betreurens waardig", zo meent Washington, "want daardoor hebben de duizenden politieke gevangenen slechts de keuze tussen gevangenschap en per manente ballingschap". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de beslis sing van de Poolse leiding een "duidelijke schending van de akkoorden van Helsinki die Polen heeft ondertekend". Groot-Brittannië heeft ge zegd dat het geen Poolse geïnterneerden wil opnemen die het militaire bewind dwingt het land te verlaten. De Britse regering wil de Poolse autoriteiten niet helpen hun binnenlandse problemen op deze manier op te lossen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken meent dat de Poolse leiders kennelijk niet van plan zijn de dialoog te bevorderen en hervormingen door te voeren, als ze geïnterneerden willen laten emigreren. Gisteren arriveerde in Polen een delegatie van acht leden van het Ameri kaanse congres om humanitaire en economische kwesties te bespreken met de regering en de rooms-katholieke kerk. ADVERTENTIE Dat Man 6en In het Zimbabwese parlement zijn er van de honderd zetels twintig gereserveerd voor de blanken. Eén zetel is sinds een poosje va cant. De zeven verklaarden dat ze niet langer deel wilden uitma ken van een partij die het toen malige Rhodesië bestuurde in de tijd van de oorlog tussen blank en zwart. Premier Robert Muga be heeft de laatste tijd herhaalde lijk Smiths front partij ervan be schuldigd een verzoening tussen blank en zwart in de weg te staan. Eén van de zeven verklaar de dat hij met zijn actie het ver trouwen van Mugabe wilde win- Mugabe liet doorschemeren dat hij meer blanken in zijn regering wilde opnemen als ze zouden breken met Smith. In het 28-kop- pige kabinet zit momenteel één onafhankelijke blanke. Smith verklaarde teleurgesteld te zijn door de actie. Volgens hem kon de breuk voor de blanken niet op een slechtere tijdstip ko men. Zuid-Afrika De Nasionale Partij van premier Botha in Zuid-Afrika heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen in de provincie Transvaal zowel ter linkerzijde als ter rechterzijde stemmen verloren. De winst ging onder meer naar de progressieve liberale partij (PFP), die tegen de apartheid is gekant. De PFP komt nog een zetel tekort om een meerderheid te hebben in de ge meenteraad van Johannesburg, Zuid-Afrika's grootste stad. Maar omdat ook de Nasionale Partij in deze gemeenteraad geen meer derheid heeft zal de PFP moge lijk toch het gemeentebestuur overnemen. Omdat geen enkele partij in de gemeenteraad van Johannesburg over een meerder heid beschikt, zal de partij die het gemeentebestuur levert af hankelijk zijn van de steun van onafhankelijke gemeenteraads leden. Maar elders in Transvaal beteken de het stemmenverlies voor de Nasionale Partij winst voor de uiterst-rechtse Herstigte Nasio nale Partij (HNP). In het tradio- nele bolwerk van de Nasionale Partij, Pretoria, behaalde de HNP 6 van de 36 gemeenteraads zetels, waarin de NP overigehs de meerderheid behoudt. De verkiezingen komen op een gunstig tijdstip voor de Nasiona le Partij, die ten prooi is aan ern stige interne verdeelheid. De 16 rebellerende leden, die eerder deze week uit de parlementaire fractie van de NP werden gesto ten, hebben gisteren ex-minister Andries Treurnicht tot hun lei der gekozen. Het Kremlin kraakt. Zowel Sowjetrussische als Westerse Moskou-kenners denken dat aan de Sowjettop een zware machtsstrijd woedt, waaraan zowel het leger als de gehei me politie (KGB) deelnemen. "Er is zeker een worsteling aan de gang, maar wij weten nog niet wie de spelers zijn", al dus een Westerse kremlind- loog. "Wij vangen bepaalde signalen op, weten dat er een wijziging op til is. maar weten met ze ker welke kant het uitgaat", verklaart een Sowjetrussi sche politieke waarnemer, die slechts wil spreken als zijn naam niet wordt ge noemd. Dat er problemen zijn, zou vooral blijken uit recente ge beurtenissen na de dood van de Michael Soeslov, de voor aanstaande partij-ideoloog die algemeen werd gezien als de man achter de val van Ni- kita Chroetsjow in 1964 en diens opvolging door Brezjn jev. Diens overlijden heeft de politie van de huidige Sow- jet-machthebbers verzwakt, zoveel lijkt duidelijk. Voor alsnog oppert niemand de mogelijkheid dat Brezjnjev zijn functie van president of die van secretaris generaal van de communistische par tij dreigt te verliezen Een belangrijke aanwijzing dat serieus wordt gepoogd Brezjnjev tot aftreden te be wegen is de publicatie van een opmerkelijk openhartig artikel in het Russische blad Aurora. Daarin wordt Breign- jev weliswaar niet met name genoemd, maar wel dringt de schrijver openlijk aan op het vertrek van de president. Eén van de andere op onrust duidende signalen vormen berichten dat twee nauwe vrienden van Bregryevs dochter Galina zijn aange houden op beschuldiging van diamantsmokkel. Het zou daarbij om verscheidene miljoenen gaan. Naar ver luidt vond de arrestatie van een bij de smokkel betrok ken man, "Boris de Zigeu ner". plaats op de dag van Soeslovs begrafenis op 29 ja nuari in een poging recht streekse tussenkomst van le den van het Politbureau te verhinderen. Die woonden namelijk de begrafenis bij. Daarnaast zijn er hardnekkige geruchten als zou Brezjnjevs zoon Joeri binnenkort zijn ambt als eerste onderminis ter van buitenlandse handel neerleggen en opnieuw met regionaal partijwerk worden belast. Op het kabinet van Joeri Brezjnjev kreeg een journalist te horen dat de man ziek is, maar dat hij nog altijd onderminister is. Als laatste belangrijk signaal geldt het niet-ondertekenen door Bre^jryev van het doodsbericht van Semyon Tswigun, eerste onderdirec teur van de KGB en echtge noot van een zuster van Breqjnevs vrouw Victoria Sowjetbronnen bevestigen dat er geruchten gaan dat Tswigun zelfmoord pleegde nadat hij een onderzoek inza ke corruptie had geleid dat grote ontstemming teweeg bracht bij een aantal hoogge plaatste functionarissen van de communistische partij. Sowjetrussische en Westerse bronnen zijn er van overtuigd dat zelfs als de geruchten niet volledig juist zijn, ze deel uit maken van een opgezette krachtproef, bedoeld om een verzwakte Brequjev in verle genheid te brengen. "Dit soort dingen zou ondenkbaar zijn vóór Soeslovs dood", al dus een goed ingelichte Sow jetrussische waarnemer. Wat uiteindelijk op het spel staat is Breignjevs macht en de mogelijkheid hem op te vol gen als leider van de commu nistische partij. Daarmee zyn ook de speculaties over de opvolging in alle hevigheid losgebarsten. Volgens de waarnemer zijn er dne mede dingers voor die hoge func tie. Konstantin L Tsjernenko (70), Breqr\jevs persoonlijke vriend die tijdens de 17 jaar dat Brezjryev aan de macht is eenm geweldige invloed heeft gekregen in het Polit bureau. Joeri P Andropov (67), chef van de KGB. de met 50.000 actieve agenten grootste spionagedienst ter wereld. Joeri F. Oestinov (73). sedert 1976 minister van defensie en politiek hoofd van de 4,8 mil joen manschappen tellende Sowjet-strijdmachten. Daarnaast is er ook nog Andrei Kirilenko (75), het Politbu- reaulid dat vaak wordt be schouwd als de meest waar schijnlijke opvolger van Brezjnjev. Volgens een bron heeft Kirilenko echter in een veel slechtere gezondheid dan algemeen wordt gedacht en hij zou dan ook niet langer gelden als iemand met wie men op lange termijn reke ning moet houden. Van Tsjernenko neemt men aan dat hy geen machtsbasis bezit behalve zijn persoonlij ke banden met Brezjnjev. Maar er zijn genoeg elemen ten voorhanden waaruit blijkt dat hij poogt Soeslovs rol van party theoreticus over te nemen. Tsjernenko reisde in februari naar Parijs om daar het congres van de Fran se communisten by te wo nen. Recent ontving hij in Moskou een delegatie Griek se communisten. "Als hij in Soeslovs schoenen kan stap pen, zou hij partijleider kun nen worden in een collectief leiderschap tydens een over gangsperiode na Brezjnjev", aldus de Sowjet-bron. Andropov, zo gelooft men, zou op aanzienlyke tegenwerking kunnen rekenen vanwege de algemene vrees voor zyn macht via de KGB. Toch wordt gedacht dat ook hy streeft naar de rol van party ideoloog. Oestinov schijnt een strijd te le veren voor echte controle binnen het militaire apparaat met zyn onderminister Niko lai Ogarkov. Hy kan evenwel niet bogen op vroegere mili taire ervaring en zou, om zyn positie te verstevigen, in 1981 belangryke toespraken heb ben gehouden over de be dreiging van van de vrede in de hedendaagse wereld Geruchten over een machts strijd in het Kremlin zijn niet nieuw, maar ditmaal zyn Westerse én Sowjetrussische waarnemers het erover eens dat de dood van Soeslov een kettingreactie op gang heeft gebracht. Het belang daarvan zal wellicht pas volledig dui- delyk worden als het tyd- perk-Brezjnjev ten einde is gelopen. Wanneer dat dan ook is BONN (GPD) - „Chopper - Het Spook van Re gensburg", is ontmaskerd. Ongeveer een jaar lang heeft een spookstem de patiënten var( tandarts Kurt Bachseitz de huid volge- scholden. De stem kwam uit de verwarming, de wc of het kraantje naast de stoel van de aan de rand van het Zuidduitse Regensburg wonende tandarts. Alleen zijn 16-jarige as sistente Claudia Judenmann hoefde het niet te ontgelden. „Chopper", zoals het spook zichzelf noemde, hield immers van de scho ne Claudia. De politie is er nu dus achter gekomen wie Chopper is. De hoofdofficier van justitie. El- mar Fischer, kon op een persconferentie waardig verklaren dat „het veel eenvoudiger was dan wij dachten" „Chopper was mense- lyker dan velen meenden. De geest bestaat uit meerdere menselijke stemmen", aldus de officier, die echter niet wilde zeggen aan wie die menselijke stemmen toebehoorden. Noch wilde hy bevestigen of ontkennen dat het die van de tandarts, diens vrouw en as sistente Julia zelf waren. Chopper is uitgegroeid tot een waarlyk feno meen in de Bondsrepubliek. Tandarts Bach seitz kreeg meer patiënten, die zich kenne lijk graag door de spookstem lieten zeggen dat zij met „hun jammerlijk gezicht moesten wegwezen" of hoopten op andere beledigin gen. De boulevard kranten startten series, waarbij naar verluidt tienduizenden guldens honoraria aan sommige betrokkenen werd aangeboden. Al snel volgde de serieuze pers. De weekbladen Stern en Spiegel verschenen met geïllustreerde artikelen en zelfs het uit gebreide televisiejournaal liet Chopper voor tientallen miljoenen mensen aan het woord. Uit Darmstadt reisde een gezelschap van tien deskundigen van de Duitse PTT naar Re gensburg om het huis van de tandarts met laserstralen en microfoons te onderzoeken. Er werd niets ontdekt Kosten van de opera tie: 60.000 mark. Uit München kwamen ex perts en onderzochten de muren Resultaat nihil. En uit Freiburg meldde zich een heuse professor in de parapsychologie. Aanvanke lijk verklaarde de hooggeleerde heer nog: „Ik had het gevoel met een wezen in nood te spreken". Na enkele dagen kwam de parap sycholoog echter tot de ontdekking dat „geen enkele geest op zo n afgryselijke ma nier omgaat met uitdrukkingen voor uit werpselen' Vervolgens werd de politie ingeschakeld die als eerste de tandarts, diens vrouw en assis tente Claudia aan een langdurig verhoor on derwierp. Of zy de daders zyn? Volgens een politiewoordvoerder gaat het om twee vol wassenen en een jongere die hun normale stemmen verdraaid hebben. Dus geen spra ke van buikspreken of keelspreken. zoals onder andere door het weekblad Der Spiegel werd vermoed En ook geen gewiekste zen damateurs. De namen van de daders worden voorlopig uit rechterlyke overwegingen niet bekend ge maakt Officier van justitie Fischer, die ook op de televisie aan het woord kwam „Een van hen valt tenslotte nog onder de jeugdbe scherming".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9