Onbegonnen Werk D "Met die woestijn komen we deze eeuw niet meer klaar" Politie breekt huis aan Garenmarkt weer open Rond de sluitingstijden moet je blijven proeven -C Leidse archeoloog na vondst in Sakkara Leiden Als het aan burgemeester Goe- koop ligt. komt er wéér een horecaproefdit keer om na te gaan of het in deze stad moge lijk is de cafés drie keer per maand in het weekeinde een uur langer,te laten openblij ven (van 02.00 naar 03.00 uur). Er zou volgens de burgemeester moeten worden gewerkt met een bonnensysteem. Iedere ca féhouder krijgt et drie per maand en levert er steeds één in bij het politiebureau als hij gebruik wil maken van het langer tappen. Het aardige van burgemeester Goekoop is dat hij met zoveel vlijt naar een oplossing streeft, dit in tegenstelling tot zijn voorganger wiens ge zicht bij het woord café nog zuiniger trekken ging verto nen dan normaal al het geval Goekoop gdét het regelen, dat staat voor mij zo vast als een borrel op een toonbank. Al leen is nog onduidelijk hoe en wanneer. Want één ding is ze ker: je kunt er lang en lekker mee bezig zijn. Hebben we net een proef gehad met drie nachtcafés onder het wakend oog van een commis sie waarin horeca-mensen én buurtbewoners elkaar trof fen, nu zou er een proef moe ten komen met een commissie zónder horeca-ruiters en zon der omwonenden. Ach, zeg ik maar, je moet in dit vak blijven "proeven", an ders raak je de smaak kwijt en weten we helemaal niet meer of iets om twee dan wel om drie uur dicht moet. Het uitkijken is nu al naar de derde commissie. Ik stel voor die samen te stellen uit bril- dragenden en linkshandig en, want hun inzichten behoren zeker niet over het hoofd te worden gezien. 't Is een beetje het ziektebeeld van deze tijd: commissies, commissies, rapporten zon der conclusies en géén beslui ten. En dan de papieren heisa die er altijd en eeuwig aan te pas moet komen: een pilsje na twee uur vereist een bon en een bon vereist een admini stratiekantoor. Als ik caféhouder was, ging ik ervan aan de drank. Conservatief Mr Ph. J. de Ruijter de Wildt (7i) legt, na afhandeling van nog lopende zaken, zijn func tie als stadsadvocaat neer, zo viel vorige week in de krant te lezen. Met De Ruijter de Wildt, een verre nazaat van de zeeheld, Nou néé. Je hoeft maar te lezen tvat hij van de mensen van de rechts winkel vindt ("Mensen met een beperkte kennis van za ken. Nu is dat niet zo erg als ze zonodig maar adviezen vragen aan bijv. hun hoogle raren") om te weten dat uit die hoek de wind zeker niet waait. Leidse kroniek door Ruud Paauw zeg maar "de anatomie" van Leiden. Hij wist hoe het in de ze stad toeging en dat is nooit weg. Niet zo openhartig is De Ruijter de Wildt als het gaat om het antwoord op de vraag waar om de toenmalige burgmees ter, jhr. Van Kinschot, hem 25 jaar geleden aanzocht om stadsadvocaat te worden: "Zeg ik niet". Dat roept enige nieuwsgierig heid op. verdwijnt een sterke persoon lijkheid van het Leidse stads- toneel, een uiterst gewiekst heerschap, ja misschien wel de laatste Leidse tycoon. Hijzelf zal bij deze kwalifica ties ongetwijfeld rillen van ontzetting, maar dat moet dan maar even. "Niemand heeft mij ooit een conservatief genoemd", zegt hij in zijn af scheidsinter view. Dat zal best waar zijn, maar dat op zichzelf zegt niets. Het ligt er maar aan in wat voor gezelschap je gewoon bent te verkeren. Bij Amicitia, de Ro tary Club en de Drie October- Vereeniging (om maar eens iets te noemen) hanteert men het woord conservatief spaar zamer en stellig in een heel andere context dan in pak weg fat Leids Vrijetijds Cen trum Als De Ruijter de Wildt niet conservatief is, behoort hij De Ruijter de Wildt is naar mijn gevoel een man die be hoort tot het snel uitstervende ras van de sociale regenten: figuren stammend uit gede genfamilies, gepokt en gema zeld in de vooroorlogse stan denmaatschappij, maar rea listisch genoeg om te beseffen dat de dingen niet blijven zo als ze waren en dat je daar mee moet leren leven. Conservatieven die zich verzet ten tegen het conservatisme. Merkwaardig eerlijk is De Ruijter de Wildt in zijn erken ning dat hij niet louter en al leen uit idealisme tal van be stuursfuncties op zich nam. Hij deed het ook om op een nette manier zijn advocaten praktijk onder de aandacht te brengen ("Als je alleen maar achter je bureau blijft zitten, komt er niemand"). Wat hij niet vermeldt is dat hij via al die functies tevens een uitstekende kijk kreeg op Jhr. Van Kinschot en mr. De Ruijter de Wildt. Als ik de ogen sluit, zie ik de beide mandarijnen haarscherp Ach, en dan verbeeld ik me dat ik het wéét. Nee, ook ik zeg het niet. Lekker Deze week ben ik even binnen gewipt op de Westnederland se ba kkersdagen in de Groenoordhal, een vakexpo sitie van brood-en banket bakkers. Ik doe het nooit meer, hoor, want het is een Tantalus kwelling. Je loopt er voortdurend rond met het water in de mond, iets waar je bij meubelbeurzen tenminste geen last van hebt. Broden - ik wist niet dat er zó veel variaties bestaan. O, en van die zalige, hoge witte, mijn wettige echt- De Wielmakerssteeg aan het eind van de vorige eeuw. Op straat staan voor de z.g. wevershuisjes manden en tonnen met ruwe wol klaar om naar de fabriek te worden gebracht. (Uit deel 6 van "Hutspot, Haring en Wittebrood", dat gewijd is aan de Leidenaars en hun nijverheid). genote helaas met veei wu weten omdat ze die niet zo goed voor het lijf acht. Op ze ker moment stond ik bezuiden iets kleins, dat volgens een bijbehorend kaartje slechts een "eervolle vermelding" van de jury had gekregen, maar door mij dolgaarne even tussen duim en wijsvin ger richting mond was getild. Met het laatste restje fatsoen dat in mij was, heb ik dat nog kunnen voorkomen. Na enig geslenter langs bijna architectonische lekkernij- ontwerpen, belandde ik bij een gigantische hoeveelheid taarten. In rechte lijn opge steld. Zeker honderd meter tdórt. Ik ben toen maar weggegaan. 't Moet te behappen blijven. Deel 6 Vandaag ligt deel 6 van het ver zamelwerk "Hutspot, Haring en Wittebrood" in de boek winkels. Het is getiteld "Lei den, Leienaars en hun nijver heid." en geschreven door D. de Boer, C. Quispel en A. Fok- kema. Deze aflevering, met weer vele prachtige, oude illustraties (talrijke in kleur) houdt zich voornamelijk bezig met het schilderen van bloei-verval- bloei-verval van de textielin dustrie in deze stad. Een vi taal, ja onuitwisbaar onder deel van de Leidse historie. In twintig bladzijden zijn glo rie en ellende samengevat, helder geschreven en zeer leerzaam - bij uitstek ge VRIJDAG 5 MAART 1982 schikt als lesmateriaal op Leidse scholen. Want wie die geschiedenis, met haar be langwekkende sociale en eco nomische betekenis, niet kent, weet nauwelijks iets van Lei den af. De faam van het Leidse laken, de zorg voor de kwaliteit wie de boel bedroog kreeg het Leidse zegel in de wang ge drukt en werd voor eeuwig uit de stad verbannen), de werk- en leefomstandigheden van de arbeiders, de kinder arbeid - het wordt beknopt maar scherp belicht. De kracht van dit deel is ook een beetje zijn zwakte: doordat er zoveel aandacht aan de tex tiel wordt besteed, is de ande re nijverheid in Leiden wat in de schaduw gebleven. Ook nu weer tal van anekdotes ter opsiering van het hoofd verhaal. Eén ervan gaat over de z.g. vol lers, mannen die het zwaarste werk in de textiel deden en dan ook af en toe zeer lastig 's Nachts om twee uur luidde voor hen (het speelt in de ze ventiende eeuw) de "volres- clocke", die het sein gaf om met het werk te beginnen. De mannen moesten urenlang rondstampen in de volkui pen, waarin de geweven stof door de werking van urine, warm water en volaarde kromp en viltachtig werd. Het was bijzonder smerig werk. De vollers deden hun werk spiernaakt. Een bedenkelijke zaak in dit kuise land. Nog erger was evenwel dat de vol lers soms van elders vers wa ter, drank of voedsel gingen halen. En dat deden ze in de zelfde blote staat. Er was weliswaar een verorde ning die dat verbood, maar daar hielden de ruige ttollers zich niet aan. En zo viel er in de 17de eeuw van heel wat naaktloperij in de Leidse straten te geniéten. Tot de schepenen hard ingrepen: de vollers moesten van de heu pen tot de knieën een soort schort dragen als ze op straat kwamen. Wie "uyt tvulps- heyt" toch naakt liep, zou een forse boete krijgen. Er kan veel in dit land, maar men dient zijn schaamte te bedekken, nietwaar. Een zucht van verlichting moet door de rijen der schepenen zijn gegaan toen de volmolen zijn intrede deed. Eindelijk was men dan van die enge blote kerels af.... LEIDEN - De politie is er gisteren voor een tweede keer aan te pas komen om de nieuwe huurder van het pand Garenmarkt 17 in zijn woning te helpen. De eige naar van het pand aan de Garen markt 17 had de nieuwe huur ders de toegang verhinderd door de deur van binnen af te grende len. Het pand Garenmarkt 17 is door de gemeente gevorderd omdat de eigenaar slechts een woonver gunning voor het bovenpand heeft. Het benedenpand werd toegewezen aan een Leids wo ningzoekende. Ook vorige week vrijdag moest de politie de toe gangsdeur echter al openbreken: de eigenaar doet er alles aan om de nieuwe huurders te weren. Ging de nieuwe huurder vorige week nog niet daadwerkelijk in het pand wonen, gisteren was hij dat wel van plan. De man wilde het huis alvast betrekken in af wachting van de komst van zijn gezin uit Turkije. Volgens eige naar Groenendijk was dit echter niet de afspraak. De huurder zou volgens hem wachten tot de uit spraak van een door hem aange spannen schorsingszaak bij de Raad van State. Groenendijk wil de de toewijzing van de woning aan een woningzoekende onge daan maken. Groenendijk toonde zich dan zeer kwaad toen enkele agenten de voordeur kwamen openbreken om de huurder toegang te verle nen. "Volgens mij had de politie niet eens een bevel van de offi cier van justitie. En ze hebben de boel maar opengebroken zonder mij te waarschuwen. Ik was thuis en had makkelijk zelf de grendel van de deur kunnen ha len". Groenendijk heeft nu een advocaat in de arm genomen en zal proberen de huurder alsnog uit zijn huis te weren. "Ik moet nog bekijken of ik de huurder wel zo rustig en vredig laat zit ten. Er is niet eens gas en licht in het pand en ik betwijfel boven dien of de man zijn gezin ooit over laat komen. Ik vermoed dat hü wil gaan onderverhuren". LEIDEN - Sakkara - een klein plaatsje op dertig ki lometer afstand van Cairo zal de gewone sterveling weinig zeggen, voor Egyp tologen is het woestijnpla teau echter een waar lus toord. Want het relatief ge zien kleine stukje grond, vijf bij twee kilometer, be vat vele graven van mach tige heren en dames uit de oudheid. Na in '75 al het graf van Horemheb (1330 voor Chr.) te hebben ge vonden, stuitten Leidse en Lon- dense archeologen begin dit jaar op de rustplaats van Tjia (1250 voor Chr.), in zijn tijd schatkist bewaarder. Of, om het eigentijd ser uit te drukken, minister van financiën. De Engelsen werkten al een tijdje op deze immense begraafplaats toen in '75 de Leidenaars zich bij hen schaarden. Zoeken zouden zij naar het graf van Maya, een man (let wel) die onder Toetan- chamon schatkistbewaarder was. De Leidenaars waren vooral in hem geïnteresseerd, omdat er in het Leidse museum van Oud heden een paar beelden van Maya staan; in vroeger tijden ge roofd door kunstdieven. Met de plattegrond van de Pruisische geleerde Lepsius in de hand to gen de archeologen aan het werk. Optimistisch, omdat de Germaan in 1848 het graf van de minister van financiën had ge zien. Helaas, een groot landmeter bleek Lepsius niet te zijn. Hoe goed er ook werd gezocht, Maya bleef onvindbaar. De plat tegrond van de Pruis was niet juist. Tot ieders verbazing stuit ten de archeologen echter wel op Horemheb, een tijdgenoot, die minister van defensie was. En ei genlijk - zo vertelt de Leidse ar cheoloog drs. M.J. Raven - de ware machthebber was in zijn tijd. "Een prachtige vondst was het", zegt hij, één van de Nederlandse deelnemers. "Sommige mensen zeiden zelfs: is het het juiste graf wel, maar wij zaten goed; dat wisten we zeker". De nieuwe vondst, die begin dit jaar werd gemeld, is niet specta culair in de zin dat de archeolo gen echt werden verrast. Want al in '75 vonden zij het graf van me vrouw en meneer Tjia. Raven: "Omdat we toen andere dingen aan ons hoofd hadden Horem heb dus - hebben we het graf af gedekt en gezegd: dit komt later wel". Stuifzand Het graf van Tjia wordt door Raven als volgt beschreven: "Het is bo vengronds gebouwd; de doden lagen natuurlijk wel in de grond. Tegenwoordig ligt het hele graf ondergronds, maar dat komt doordat er in de loop van de tijd een flinke laag stuifzand over heen is gewaaid. Je komt binnen in het Oosten en loopt naar het Westen. De graven werden zo ge bouwd, omdat de zon in het Wes ten ondergaat en de Egyptenaren daarom dachten dat daar ook het dodenrijk lag. Eenmaal binnen kom je op een binnenhof. Aan het uiteinde daarvan zijn kapel len gebouwd; daar werden door nabestaanden op feestdagen maaltijden neergezet Op de mu ren stonden trouwens een paar prachtige reliëfs. Ée deel was he lemaal gesloopt; waarscmjrmjK door vToeg-christenen, de Kop ten". Architectonisch gezien is het graf van Tjia niet van een even grote schoonheid als de laatste rust plaats van Horemheb, vertelt Ra ven. Te wijten is dat aan het feit dat in de tijd van Tjia Ramses de touwtjes in handen had. Ramses gaf heel wat opdrachten om bouwwerken te maken, daarbij de kwaliteit uit het oog verlie zend. Toch mag hieruit niet de conclusie worden getrokken dat het vin den van het graf van Tjia geen belangrijke gebeurtenis was. Ra ven: "In de eerste plaats is het natuurlijk belangrijk dat we dit graf kunnen vergelijken met an dere. En in de tweede plaats, we hebben al vrij snel iets zeer fraais gevonden. We vonden namelijk een deurtje waaruit bleek dat het graf nog een eindje doorliep. Wat bleek: daarachter stond een klei ne piramide. Waarvan overigens een deel weg was. We weten vrij wel zeker dat kunstdieven uit de achttiende eeuw dat op hun ge weten hebben. Ze hebben het deel meegenomen naar Enge land. Er bestaan gravures van de piramide". Heremieten Is het zoeken in 't algemeen ge sproken al niet makketijk, door de werkzaamheden van kunst dieven uit vorige eeuwen is het werk van de hedendaagse ar cheologen er nog moeilijker op geworden. De dieven hadden weliswaar kennis van zaken, maar hen ging het niet om de sa menhang, of anders gezegd het reconstrueren van een tijds beeld. Nee, mooie voorwerpen veel geld konden verdienen, die zochten ze. Ze woelden de aarde dan ook flink om. Gezegd mpet worden dat veel van hun vondsten uiteinde tijk wel in musea's terecht kwa- Raven: "Onze zoektochten worden ook bemoeilijkt doordatje overal de resten van latere graven vindt. En in de buurt van het graf dat we nu hebben gevonden was bij voorbeeld een klooster. De mon niken zwierven over het grafveld en woonden soms als heremieten in de ruines. Hun afval vinden wij nu; ook die spullen moeten gedateerd worden. Ja, soms vindt je weieens wat dat je niet kunt plaatsen - jammer". In maart zal er achter het zoeken weer een tijdje een punt worden gezet. Volgend jaar januari gaan de archeologen weer terug voor een week of tien. Is het niet fru strerend om het graafwerk steeds te moeten staken? Raven: "De zeven archeologen die aan dit project bezig zijn hebben alle maal banen aan universiteiten en musea. Het is dus niet mogelijk om full-time in Egypte te werken. Bovendien, we moeten onze bevindingen ook rijp ma ken voor publicatie; dat werk kunnen we net zo goed thuis doen". Hoe groot is de kans dat Raven zich zijn verdere leven zal btijven bezighouden met het woestijn plateau bij Sakkara? "Vrij groot. Het grootste deel van onze col lectie hier in het museum van Oudheden komt uit Sakkara. Hoe meer informatie wij verkrij gen, hoe beter. Daar komt bij dat er in die woestijn waarschijnlijk nog vreselijk veel graven zitten. Zoveel zelfs dat we daar deze eeuw zeker niet meer mee klaar komen". WIM BRANDS LEIDEN - Het was op 8 maart 1908, dat in New York en Chica go duizenden textielarbeidsters de straat op gingen. Zy eisten een acht-urige werkdag, gelijk loon voor gelijke arbeid en kies recht voor vrouwen. Deze gebeurtenis wordt jaarlijks herdacht en 8 maart is uitgeroe pen tot de Internationale Vrou wendag. Op deze dag worden de eisen van de vrouwenstrijd nog eens extra onder de aandacht ge bracht. In het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk) zijn vrouwen maandag ochtend vanaf half tien welkom op de koffie. Om tien uur wordt de film 'Union Maids' vertoond. Deze film is het verhaal van drie Vrouwendag in Leiden vrouwen uit Chicago, die in de dertiger jaren actief waren in de strijd voor een algemerje vak bond voor ongeschoold perso neel. Na de film is er een muzikaal optre den van Riet Roosloot, die gitaar speelt en vrouwenliedjes zingt. Er is - uiteraard - kinderopvang, 's Middags demonstreren vrouwen bij de vestigingen van de HEMA en V en D. Volgens de organisa toren van de demonstratie ver dwijnt er bij die winkelbedrijven sluipenderwijs steeds meer werk. Werk dat voornamelijk door vrouwen wordt gedaan. De demonstranten verzamelen zich 's middags om drie uur bij de Hartebrugkerk in de Haar lemmerstraat. In het Vrouwenhuis (Hooigracht 79) wordt 's avonds vanaf acht uur gepraat over het thema vrouw en inkomen. Tevens wordt de film 'Rosie, the riveter' vertoond. Deze Amerikaanse film gaat over het inschakelen van vrouwen in het arbeidspro ces tijdens de Tweede Wereld oorlog en het afdanken van hen na de beëindiging van de oorlog. De film werd onlangs door de VARA op de televisie gebracht. Jazz Het kwartet van Fred Leeflang treedt zaterdagavond op bij jazz-zolder Hot House. De groep speelt eigentijdse jazz, soms compositiesoms totaal geïmproviseerde stukken. Het kwartet is als volgt samenge steld: Fred Leeflang (tenor- ,alt-, sopraansaxofoon en fluit), Peter Schön (piano), Arnold Dooyeweerd (bas) en Jghn Engels drums). Het con cert begint om tien uur; Hot House is gevestigd op de zol der van het Leids Vrijetijds centrum, Breestraat 66. Fietstochten Swifttoer begint zondag het nieuwe fietsseizoen met een recreatieve toertocht door de Leidse regio. Dat soort toch ten organiseert Swifttoer tot oktober elke zondag, zowel voor leden als niet-leden. De start is tussen half negen en negen uur bij het clubhuis aan de Admiraal Banckert- weg in De Waard. Deelnemers kunnen kiezen uit een rit van dertig kilometer of van zestig kilometer. Kinderen tot twaalf jaar mogen onder be geleiding mee. Eenmaal per maand, op zaterdag, stippelt Swifttoer een langere fiets tocht (120 tot 370 kilometer) uit voor de gevorderde trim mer. Voor meer informatie: A. van Kordelaar, Diefsteeg 7 in Leiden, tel. 071-121265 of in het clubhuis. Prestatieloop Atletiekvereniging Holland houdt zaterdag een prestatie loop in de Leidse Hout. Deel nemers kunnen kiezen uit verschillende afstanden van V/2 tot 13'/2 kilometer. De start is om elf uur op de atle tiekbaan. Archeoloog Raven"We zaten goed, dat wisten we zeker".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4