Wethouder wil nieuw Volkshuis Winkeliers van Morsweg weer boos op gemeente Studentenartsen en studentenpsychologen kunnen verdwijnen" "Steun beloofd. Wij zijn beroofd" Meer geld voor nieuwbouw dan verbouw Demonstratie krakers uit Amsterdam Twee huizen gekraakt aan Lage Morsweg W erkgelegenheidsplan komt over paar weken I l Leidse stadsrubriek VRIJDAG 5 MAAKT iy«2 I LEIDEN - De studentenartsen en studentenpsychologen aan de Leidse universiteit kunnen eigenlijk wel verdwijnen. Het is niet nodig om binnen de universiteit aparte medische en psycho therapeutische voorzieningen te hebben. Dergelijke voorzienin gen zijn buiten de universiteit voldoende beschikbaar. Een advies van die strekking heeft de werkgroep studie- en stu dentenbegeleiding gedaan. De werkgroep werd in mei vorig jaar ingesteld met als taak te bekijken welke voorzieningen voor stu denten nu werkelijk nodig waren. Geconcludeerd wordt nu dat dat de universiteit alleen over die studentenvoorzieningen moet beschikken, waarvan de behoefte "overheersend gericht is op studenten". En dat is bij studentenartsen en studentenpsycholo gen niet het geval. Het bleek de werkgroep trouwens ook dat de gebleken behoefte aan die twee voorzieningen niet bijster groot was. De werkgroep ontdekte die behoefte elders wel: de mensa en de mogelijkhe den voor studentensport moeten worden gehandhaafd. Volgens de werkgroep is wat betreft dat laatste de capaciteit van van sportcomplexen in de regio te gering. Met de invoering van de twee-fasenstructuur denkt de werkgroep dat er vooral behoefte zal bestaan aan begeleiding in de studie. Binnen elke faculteit moet dan ook het aantal studie-adviseurs worden uitgebreid. De werkgroep geeft ook nog een paar advie zen in het kader van de verkorting van de studieduur: bevorde ring van de studievaardigheid, advisering over de samenstelling van studiepakketten en verbetering van de voorlichting. Het rapport van de werkgroep ligt nu by het College van Bestuur. Het wordt nu toegezonden aan alle betrokkenen, waarna het universiteitsbestuur een standpunt zal i De middenstanders Vlasveld, Kerkvliet en Pet bereiden hun actie voor. Het spandoek hing vanochtend boven de Morsweg te wapperen. LEIDEN - De winkeliers aan het begin van de Morsweg blijven kwaad op de gemeente. In alle vroegte hingen zij van morgen een spandoek over de Morsweg: "Steun beloofd. Wij zijn beroofd". Als voornaamste boosdoeners in de ogen van de winkeliers prij ken op het spandoek de namen van wethouder Cees Waal (ruim telijke orde) en ambtenaar Ewalt Keijser (economische zaken). De winkeliers verwijten Waal dat de rioleringswerkzaamheden aan de Morsweg vorig jaar maar liefst vijf maanden hebben geduurd. De winkeliers foeteren verder op ambtenaar.Keijser die herhaalde keren schadeloosstelling zou hebben beloofd maar nu "net doet alsof zijn neus bloedt". Rampjaar De ondernemers Aad Vlasveld, LEIDEN - Wethouder Hans van Dam (club- en buurthuizen) heeft zwart-op-wit gekozen voor nieuwbouw van het Leids Volkshuis op het Ir. Driessenplein. "Dat is voordeliger dan een verbouwing. Bij nieuwbouw slaan we twee vliegen in een klap: een nieuw en een beter Volkshuis en een buurtvoorziening voor het oosten van de binnenstad". Betrokkenen van het Volkshuis zijn geschrokken van de duidelij ke stellingname van de wethou der. Zij voelen zich voor het blok gezet. Bestuur, personeel en be zoekers van het Leids Volkshuis zijn al bijna twee maanden aan het discussiëren en het kissebis sen over een keuze voor nieuw bouw op het Ir. Driessenplein of voor verbouwing van het be staande Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. De prijs zou weinig uitmaken, werd tot nu toe ge dacht. Nieuwbouw en verbou wing zouden allebei bijna twee miljoen gulden kosten en de fi nanciering zou weinig verschil uitmaken. De keuze was aan het Volkshuis, zei Van Dam. Maar door nu aan te geven hoeveel geld er beschik baar kan zijn voor de nieuwbouw en voor de verbouwing, lijkt de wethouder de keuze van het Volkshuis vast te leggen. Van Dam: "We hebben de conse quenties van de keuzes op een rijtje gezet". Wat blijkt? Voor nieuwbouw van het Volkshuis wil de wethouder veel meer geld en veel meer ruimte beschikbaar stellen dan hij aanvankelijk had 'toebedeeld'. Tevens wil hij veel minder geld uittrekken voor ver bouwing, dan de betrokkenen bij het Volkhuis tot nu toe hadden gedacht. De wethouder wil voor een verbou wing slechts het miljoen'gulden uittrekken waarmee het ministe rie van CRM over de brug zou moeten komen. Geen cent ge meentegeld wil hij er in stoppen. ("Dat heb ik ook nooit toege zegd"). Als het Volkshuisbestuur zou besluiten tot verbouwing, dan wil Van Dam gemeentegeld reserveren voor een buurtvoor- LEIDEN - Een aantal Amster damse krakers heeft gisteravond gedemonstreerd in het motel Ho liday Inn. De krakers deelden pamfletten uit waarin ze protes teerden tegen het feit dat ze uit hun Amsterdamse kraakpand waren gezet. Op de plaats van dat kraakpand zou een vestiging van Holiday Inn moeten komen. De Leidse politie werd wel gealar meerd maar bij aankomst bleken de demonstranten bereid uit ei gen beweging op te stappen. LEIDEN - Aan de Lage Morsweg zijn deze week twee woningen gekraakt. Het gaat om twee du- plexwoningen die al sinds maart vorig jaar leeg staan. De bedoe ling van de eigenaar, de woning bouwvereniging Tuinstadwijk, was om de twee woningen sa men te voegen. Het huis zou dan als modelwoning gaan füngeren. Omdat de duur van de leegstand en de plannen van de eigenaar echter wat onduidelijk waren, heeft er geen politieoptreden te gen de krakers plaatsgehad. ziening voor de wijken Pancras en Rijnevest op het Ir. Driessen plein. Als het bestuur van het Volkshuis echter volgende week dinsdag 'kiest' voor nieuwbouw, dan wil Van Dam zich sterk maken voor een gebouw dat twee-en-een-half miljoen gulden mag kosten. Dat bedrag zou bij elkaar te schrapen zijn met CRM-subsidie (hopelijk één en een kwart miljoen gul den), met de opbrengst van het oude Volkshuis (een kwart mil joen) en met het gemeentegeld waarvoor een buurtvoorziening zou moeten worden neergezet als het Volkshuis kiest voor verbou wing (één miljoen gulden) De keuze lijkt hiermee vastgelegd. Voor slechts een miljoen gulden dreigt er immers 'weinig' te ver timmeren aan het Volkshuis. Wethouder Van Dam meent ech ter dat de keuze nog steeds aan het Volkshuis is: "Ik heb slechts de consequenties van de keuzes aan willen geven. De keuze blijft aan het Volkshuis". Verdeeld De geledingen binnen het Volks huis blijven verdeeld ondanks de "consequenties" die de wethou der inmiddels aan de keuzes heeft verbonden. Vooral het ste delijk volwassenwerk van het Volkshuis blijft vast houden aan de oude, vertrouwde plek aan de Apothekersdijk. Het buurthuis werk en het jongerencentrum Stats in het Volkshuis neigen echter steeds meer te kiezen voor de nieuwbouw, zeker na de re kensom van Van Dam. Het Volkshuisbestuur wil volgende week dinsdag de definitieve keu ze maken. Het nieuwe gebouw zou volgens de wethouder 1600 vierkante meter mogen beslaan; 600 vierkante meter meer dan de wethouder tot voor kort wilde gaan. De helft van het gebouw zou ter beschik king komen van het buurthuis werk voor acht buurten (D'Oude Morsch, De Camp, Maredorp, Maredijk, Noordvest, Pancras- West en -Oost en Rijnevest). De andere helft zou gelijkelijk ver deeld moeten worden door het stedelijk volwassenwerk en het jongerencentrum Stats. Ook voor alle andere gebruikers van het Volkshuis zoals de werkge meenschap De Ratel is plaats in het nieuwe Volkshuis. Door ge zamenlijk gebruik van gemeen schappelijke ruimtes varieert de beschikbare ruimte overigens. Als Stats niet in de nieuwbouw zou willen zitten, dan kan dit jonge rencentrum elders onderge bracht worden. De nieuwbouw wordt dan kleiner en dus goed koper. Met het uitgespaarde geld zou bijvoorbeeld de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt aangepast kunnen worden voor Stats. Deze school komt in '84 vrij. wethouder Van Dam wil nog tij dens zijn wethouderschap (dat in september afloopt) de nieuw bouw van het Volkshuis door de gemeenteraad slepen. De eerste paal zou dan begin volgend jaar de grond in kunnen. De bouwtijd - van het nieuwe Volkshuis zal ruim een jaar belopen. Maar' de strijd is nog niet gestre den. In het Volkshuisbestuur was tot nu toe een meerderheid voor verbouwing van het Volks huis te vinden. Drie weken gele den kon het bestuur echter nog geen knoop doorhakken en ba lanceerde zelfs op de rand van een bestuurscrisis. Voorzitter Henk Madern (een uitgesproken voorstander van nieuwbouw) zwaaide zelfs met zijn portefeuil le. Het bestuur stond onder zwa re druk om de beslissing uit te stellen, meer mogelijkheden te geven tot inspraak (vooral van de bezoekers van het Volkshuis) en meer informatie te krijgen van de wethouder. Die informatie ligt er nu dan einde lijk zwart-op-wit. Maar de we situatie lijkt eerder een com plete bestuurscrisis dan eei slissing dichterbij te brengen Groeperingen binnen het Volks huis die voor verbouwing kiezen overwegen al actie te voeren op dat Van Dam terugkomt op zijn idee geen gemeentegeld voor de verbouwing beschikbaar te stel len. Van Dam: "Kiest het Volks huis voor verbouwing, dan res pecteer ik dat. Maar ik stop er geen gemeentegeld in. Het blijft woekeren met de centen. Ik kan het geld maar één keer uitgeven en dat geld gaat dan dus niet naar de verbouwing van het Volkshuis maar naar de buurt voorziening voor het oosten van de binnenstad". Theo Kerkvliet en Anton Pet hadden vorig jaar een financieel en economisch rampjaar, vooral door de vernieuwing van de rio lering. Computerman Vlasveld heette vorig jaar nog keuken man. Zijn zaak "Ideaal Keuken bv" heeft hij echter moeten op heffen. "Ik heb vorig jaar zegge en schrijve één keuken ver kocht". Snackbareigenaar Pet klaagt dat hij vijf maanden lang bijna geen klant over de vloer kreeg. 'Byna niemand kon m'n zaak bereiken. De straat lag open. En toen de straat weer dicht lag, bleek de loop er uit te zijn. Pas nu trekt de zaak weer aan en kan ik m'n schulden aan de lichtfabrieken afbetalen". Melkman Kerkvliet heeft on langs laten uitrekenen dat de no- lenngs werkzaam heden hem vo rig jaar 55.000 gulden omzet heb- be gekost. De winkeliers van de Morsweg - ondersteund door de winkeliers vereniging BAL (Belangengroep Aanvoerroutes Leiden) - eisen van de gemeente schadeloosstel ling voor de gederfde inkomsten tijdens de rioleringswerkzaam heden. "Alles best", vindt ambte naar Keijser, "maar dan moet ik wel eerst een aanvraag van de winkeliers in handen hebben. En die komt maar niet af'. Steun De winkeliers moeten aantonen dat zij vorig jaar onder een bij standsinkomen van 29.000 gul den bruto gedoken zijn. Lukt hen dat, dan vult de gemeente het behaalde inkomen aan tot 29.000 gulden. Het geld hiervoor komt uit de geldpot van de veror dening 'steun bedryven in de stadsvernieuwing'. "Zovele ke ren hebben we de winkeliers de procedure uitgelegd", zegt Keij ser. "Ik weet niet meer wat we nu nog kunnen doen. maar ik heb nog steeds geen cijfers gézien. Zonder cijfers kunnen we niets; wij zitten aan die regeling vast en kunnen niet zo maar met geld gaan strooien... De tijd die de winkeliers aan actievoeren be steden. kunnen ze beter in hun boekhouding stoppen". De gemeente heeft het ministerie van economische zaken overi gens gevraagd om de verorde ning anders te mogen toepassen. Voortaan wil de gemeente via een korte, eenvoudige procedure renteloze leningen met geld uit de steun pot verstrekken aan winkeliers die in het nauw ko men doos de stadsvernieuwing. De ingewikkelde regeling om winkeliers schadeloos te stellen voor inkomstenderving zou op de helling moeten. Keijser "De regeling schept op het moment teveel verwachtingen by winke liers". Uit de verordening wordt overi gens vooral geld gehaald voor bedryven die willen verplaatsen. Waar de winkeliers van de Mors weg zeggen dat de gemeente hen weg wil hebben uit de Morsweg, zegt Keijser dat geen enkele win kelier van de gemeente weg moet. "Maar er is daar sprake van overbewinkeling. Acht win kels aan de Morsweg zijn vol doende. Winkeliers die willen verhuizen, houden we dus niet tegen, maar stimuleren we juist met geld uit de steunverorde- ning". LEIDEN - Het Leidse werkgele genheidsplan zal over een paar weken worden gepubliceerd. Wethouder Fase van economi sche aangelegenheden zei dit gis teravond tijdens een vergadering van haar commissie. Het Leidse werkgelegenheidsplan wordt opgezet door een werk groep waann diverse gemeente lijke diensten en het arbeidsbu reau met de Leidse vereniging voor Industrie samenwerken. Uitgangspunten: het scheppen van werkgelegenheid door het split sen van volledige arbeidsplaat sen in deeltijdbanen; het stimu leren van nieuwe bedrijven in de kleinschalige ambachtelijk-in- dustrièle sfeer en de kansen van werklozen op werk vergroten door scholing en banen projec ten. Op 26 april zal de gemeente een on dernemersdag organiseren. De dag is gericht op mensen die be langstelling hebben voor het op zetten van een eigen bedryf en op ondernemers wier bedryf nog zou kunnen groeien. Om de Leidse werkgelegenheids plannen van de grond te krijgen heeft de gemeente het ryk ver zocht om twee ton beschikbaar te stellen. Geld dat nodig is om een coördinator aan te trekken. Verder schrijft de gemeente: "Aan gezien de gemeente niet over de middelen beschikt verzoeken wij u de Leidse projecten mogelijk te maken door middel van een subsidie in het kader van het lan delijke werkgelegenheidsplan". Ballet Het ergste balleed is voor Mar jolein Briër geleden. De pri ma ballerina van het Leidse ballet heeft weer werk gevon den. In de Amsterdamse Wla- dimir-studio's geeft zij weer balletles, onder meer aan een aantal Leidse leerlingen. In de herfst van het vorig jaar trok Briër aan het korste eind in het conflict met haar voor malige zakelijke leider Paul Hoogenboom. Gevolg: Briër mag voorlopig in een straal van twintig kilometer rond Leiden geen balletles meer geven. Een aantal van haar leerlingen is bereid om de 'verbannen ballerina' achterna te reizen. In het ballingsoord in Am sterdam boden zij Marjolein, ter gelegenheid van haar veertigste verjaardag, een dans aan. De zes Leidse leer lingen hadden in het geheim stevig gerepeteerd. Onder de noemer 'Chi Chi Carré' oog- ste de zes op het verjaardags feest van Briër zoveel bijval, dat zij overwegen om vaker met deze dansgroep op te tre den. Openbaar (2) Het is al weer bijna drie maan den geleden dat het bestuur van de Leidse Woning Stich ting laaiend was op "mejuf frouw A. Ponsen". Het PSP- gemeenteraadslid Annelies Ponsen zit samen met andere raadsleden in een adviesclub je voor de LWS. Deze "Ad viesraad" vergadert per defi nitie in beslotenheid; zo wil len de moderne tijden... Me vrouw Ponsen klapte uit het clubje. Het LWS-bestuur viel over haar heen. Mevrouw Ponsen had haar door René van der Velden Jaap Visser Marjolein Briër aanschouwt de verrichtingen van haar Leidse leerlingen die ter ere van de veertigste verjaardag van de balleri na een dans opvoeren. (Foto: Caroline Wolter»). makkers yan de PPR en de CPN verteld dat de LWS in de steigers gaat. De LWS moet namelijk óf een wo ningbouwvereniging óf een gemeentebedrijf worden. Be langwekkende informatie vonden ook de CPN en de PPR Erger was, zo meenden de LWS-bestuurders, dat de linkse drie partyen vonden dat de bewonerscommissies van de LWS "het" ook moes ten weten. Dan krygen de be woners van LWS-woningen misschien eindelijk eens de kans om wat in de LWS te brokkelen, redeneerden de drie. Het LWS-bestuur nep 'boe' en 'bah'. Ponsen was de kwaaie pier. Hoe durfde ze; strikt ge heime informatie van de Ad viesraad doorspelen zonder dat het LWS-bestuur en de rest van de Adviesraad er gens vanaf wisten! Wethou der Dick Te s se laar van volks huisvesting moest nota bene nog nadenken over een nota over de zaak! Bovendien: "De informatie van mejuf frouw Ponsen aan de bewo nerscommissies is voorbarig en onjuist. Zij informeert de bewoners vanuit een eenzij dig partij-politiek en niet-ob- jectief standpunt", jeremieer- de het bestuur bij Tesse laar die tevens voorzitter van de Adviesraad is. Drie maanden later. Het LWS- bestuur haalde deze week zijn 'gelijk' bij heel het ad viesclubje, op één clublid na; uiteraard mevrouw Ponsen, de stoute meid in het gezel schap... Zy had niet zo 'snel' naar de bewoners mogen stappen, vond de grootst mo gelijke meerderheid. Dat was een valse start. Eerst had me vrouw Ponsen de andere ge meenteraadsleden in de ad viesclub moeten waarschu wen dat zy van plan was de bewoners te waarschuwen. Dan hadden alle politieke partijen gelyk aan de start- streep kunnen staan om de bewonerscommissies in te lichten... Driewerf foei dus. Mevrouw Ponsen heeft voor haar beu gepraat. Dat was gezegd. De adviesraad ging weer over tot "de orde van de dag". Me vrouw Ponsen werd niet in de hoek gezet. Zy kreeg zelfs geen muts op, met de letters "DOMOOR" erop. De handelwijze van de advies raad is vrigen om moeilykhe- den. Direct klapt Ponsen weer uit de club; ze wordt im mers toch niet in de hoek ge zet En wat let de anderen ei genlijk om een 'valse start' te maken? Dat kan alleen maar inspraakvTees of dommig heid zijn. Bij het LWS-bestuur ligt inmid dels de bewuste nota van wethouder Tesselaar: De no ta zet de voordelen en nade len op een rijtje van een LWS als woningbouwvereniging en van een LWS als gemeen tebedrijf. Vóór de zomer moet de keuze gemaakt zijn. Het personeel van de LWS mag in de loop van deze maand inspreken; de bewo ners mogen "later" hun zegje doen... Maar tegelijkertijd met de nota Tesselaar' ligt er intussen ook de nota 'Bewonerscom missie'; een nota waarin de meningen van de bewoners commissies over de LWS bij elkaar geniet zijn. Drommels, de inspraak dreigt gelyk op te lopen. Wat zullen de LWS- regenten laaiend zijn...

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3