LEIDSCH m DAGBLAD Maas vol radioactiviteit Belastingfraude komt op grote schaal voor Banken betuttelen hypotheeknemers Hypotheek rente daalt tot 11 pet. Deinruilwaarde van uw auto is zojuist fors gestegen! O O 3 YMfÊf) i Grote hasjvondst in Hiilegom: vier man gearresteerd Thorpe niet naar Amnesty Zilvermerk Onthullend geheim rapport van Rijkswaterstaat: Leidse enquête: vaak kleine bedragen iü Het Motor huis j^jj)[KD :3SJ VRIJDAG 5 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36720 QUI"T^ncri-r-^- Orecieur G. Koopman 01/MO wu DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vereniging Eigen Huis concludeert na onderzoek: (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT/LEIDEN - Ban ken stellen betuttelende en on aanvaardbare voorwaarden aan mensen die een hypotheek wil len afsluiten voor de aankoop van een eigen huis. Daarmee dekken de banken zich in tegen risico's op kosten van de hypo theeknemers. De vereniging spreekt in dit verband van een "onredelijke beperking van de bewegingsvrijheid van de woon consument". Tot die conclusie komt de Vereni ging Eigen Huis na een uitge breid onderzoek naar de hypo- theekvoorwaarden. Als voorbeeld noemt de Vereni ging Eigen Huis onder meer de LEIDEN Belastingfraude komt op grote schaal voor, zjj het dat het tot geringe bedragen beperkt bUjft. Een onderzoek van de LONDEN (UPI/AFP) - Jeremy Thorpe, de voormalige leider van de Britse liberale partij, heeft gis teren bekendgemaakt dat hij zich terugtrekt als directeur van de Britse afdeling van Amnesty International. Zijn benoeming had veel kritiek opgeroepen, om dat hij in 1979, hoewel vrijge sproken, beschuldigd was van medeplichtigheid aan een po ging tot moord. In een brief deelde Thorpe mee dat hij niet langer een bron van con flicten binnen de organisatie wil de zijn. Afgelopen zaterdag had de raad van bestuur besloten tot een onderzoek. Thorpe wilde dit niet afwachten. Toenemende bewolking Toenemende bewolking:, maar tot mor genavond droog. Minimumtemperatuur van 4 graden aan de kust tot om bet vriespunt plaat selijk in bet binnenland. Middag-temperatuur omstreeks 9 gra in de nacbt weinig wind, overdag tot matig en aan de kust tot krachtig toe nemende zuidenwind. 6 Maart 1982 Zon op: 07.18 uur, zon onder: 18.28 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 23.56 en 12.37 uur. laagwater 07.47 en 20.36 uur gang van zaken bij de AMRO- bank, die een hypotheek op "ie der denkbaar tijdstip onvoor waardelijk en zonder opgaaf van redenen kan opzeggen". Dit in tegenstelling tot andere banken die wel ontbindende voorwaar den aangeven. Hypotheekne mers kunnen daardoor van de ene op de andere dag voor het blok worden gezet, aldus de on derzoekers. Leidse rechtssocioloog Prof. P. Vinke heeft dit uitgewezen. Uit een enquête onder 1800 perso nen blijkt dat 31 procent van de 'fatsoenlijke' doorsnee belasting betaler belasting ontduikt door inkomsten te verzwijgen. Onge veer 40 procent doet dit door be paalde aftrekposten op te schroe ven. Het onderzoek van prof. Vinke, die vanmiddag afscheid nam als hoogleraar in de rechtssociologie aan de Leidse universiteit, geeft ook aanwijzingen over de motie ven achter de belastingontdui king. Voor een deel van de on dervraagden is een argument dat de overheidsuitgaven "overtrok ken en verspillend zijn". Fraude met de belasting wordt verder in gegeven door het vermoeden dat anderen het ook doen, beperkte mogelijkheden tot vermogens vorming (vooral met het oog op de oudedagsvoorziening) en het "onaangename en pietluttige op treden van belastingambtena- Dat het ontduiken van inkomens belasting en dergelijke als niet zo ernstig wordt ervaren, blijkt ook wel uit het feit dat 54 procent van de ondervraagden het als een aanvaardbaar verschijnsel er vaart. In vergelijking met proble men als werkloosheid en inflatie wordt aan belastingfraude niet zo zwaar getild. Vinke nam ook belastingambtena ren onder de loep. Ook daar komt fraudering voor. Vier pro cent gaf toe inkomsten te ver zwijgen en acht procent bleek af- trekposten op te kloppen dan wel te verzinnen. Een doelmatiger controle kan vol gens negen procent van de belas tingambtenaren de zogenaamde kleine belastingontduiking (tot vjf procent van het inkomen) voorkomen. Kritiek heeft het onderzoek ook op de zg. "Veilig-onder dak"- hypo theek van Nationale Nederlan den. Die lening zou in zijn geheel kunnen worden opgeëist zodra de hypotheeknemer van baan verandert of werkloos wordt. Men is bovendien verplicht om elke verandering in het beroeps leven binnen veertien dagen te melden. Een daling van de waarde van het huis tijdens de looptijd van de hypotheek kan volgens Eigen Huis bij een groot aantal banken leiden tot de eis van versnelde af lossing. Alleen de RABO-bank kent deze voorwaarde niet, ter wijl het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten er alleen toe over gaat als er sprake is van een ver waarloosd onderhoud. Als voorbeelden van betutteling noemt het onderzoek het voorko- ZUIDHORN (GPD) - Dieven die het voorzien hebben op het zilverwerk van de Gere formeerde Kerk Vrijgemaakt in Zuidhorn kunnen zich be ter nog eens een keer beden ken. Het kerkbestuur zal het zilverwerk namelijk laten merken met de naam van de kerk, waardoor het voor die-' ven vrijwel niet meer verhan delbaar en dus waardeloos is. Aanleiding tot het merken is een inbraak, begin januari. Toen werden dertien verzil verde bekers gestolen met een vervangingswaarde van zesduizend gulden. mend verbod om bomen in de ei gen tuin te kappen, de eis om schriftelijk toestemming voor een verbouwing te vragen en het gegeven dat het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten heeft be paald dat een hypotheek opge zegd kan worden zodra het be treffende huis op de Monumen tenlijst komt te staan. Een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Hypo- Van sommige radioactieve stoffen staat vast dat ze afkomstig zijn van twee langs de Maas gelegen kerncentrales in België en Frankrijk. Dit blijkt uit een ge heim rapport van Rijkswater staat, directie Limburg. Drie- deskundige instituten hebben het onderzoek uitgevoerd in op dracht van de ministeries van volksgezondheid en milieuhy giëne, landbouw en visserij en verkeer en waterstaat. Volgens de tabellen in het rapport zijn in vrijwel alle onderzochte paling, brasem, snoek en voorn met name de gehaltes van ce sium 134, cesium 137 en radium 226 erg hoog. Voor deze stoffen bestaat geen veilige grens. Ze worden opgeslagen in het li chaam. De radioactieve besmetting van het Maasslib is nóg hoger dan die van de vis. Bij de metingen zijn behalve cesium ook cobalt 58 en cobalt 60 aangetroffen, die de in druk bevestigen dat de kerncen trales langs de Maas de radioacti viteit in de rivier verhogen. Niet alle radioactieve stoffen in de Maas kunnen worden toege schreven aan lozingen. Sommige stoffen zijn duidelijk afkomstig van de constante radioactieve neerslag in Nederland, die voor het merendeel nog steeds het ge volg is van de bovengrondse kernproeven die Amerika en Rusland rond het begin van de jaren '60 uitvoerden en door Chi na tot op heden worden geno- Het rapport van Rijkswaterstaat trekt geen duidelijke conclusies uit de gevonden gehaltes. Ir. Jan vap der Sluis, scheikundig tech noloog van de Stichting Interna tionaal Waak tribunaal en des kundige op het gebied van radio activiteit in de Maas, is onthutst over de cijfers. Hij noemt het rapport onthullend. Volgens Van der Sluis is het voor het eerst dat cijfers over radioactieve stoffen in Maasvis en slib worden gepu bliceerd. Het rapport, dat de resultaten van metingen in de periode 1976-1978 weergeeft, is al een jaar gereed. Rijkswaterstaat heeft echter tot nu toe volgehouden dat het rap port nog niet klaar was. Men heeft geen voorrang aan publica tie ervan willen geven omdat de cijfers volgens een woordvoer der niets voorstelden, althans niet schokkend waren. In Limburg ontstond eind vorig jaar opwinding over het uitblij ven van het rapport. Vooral sportvissers, die vis voor het on derzoek hadden geleverd, vrees den dat Rijkswaterstaat het rap port achter hield, omdat de in houd kennelijk tot onrust onder de bevolking zou kunnen leiden. Rijkswaterstaat en het ministerie van verkeer en waterstaat, die de coördinatie van het onderzoek hadden, wuifden dat vermoeden weg als onzin. Het rapport is evenmin bekend bu "VS beproeven Chili-recept op Nicaragua" WASHINGTON (AP) - Een be langrijke Nicaraguaanse rege- rings-functionans heeft gisteren gezegd dat de Amerikaanse ge heime dienst CIA bezig is een "destabilisenngprogramma" te gen Nicaragua uit te voeren, zo als dat ook gebeurde in Chili voor de val van Salvador Allende in 1973 Commandant Jaime Wheelock, mi nister van landbouw, zei dat de CIA beschikt over een fonds van 19 miljoen dollar (47.5 miljoen gulden) voor het werk in Nicara gua "Er gebeuren te veel dingen tege lijk om nog van toeval te kunnen spreken", zei Wheelock tijdens een persconferentie. theekbanken zei vanochtend desgevraagd het onderzoek niet te kennen. Hij zei zich slecht te kunnen voorstellen dat het om meer ging dan incidenten. "Mocht uit het onderzoek een al gemene tendens blijken die tot kritiek aanleiding geeft, dan zal dat in onze kring zeker ter tafel komen", aldus de woordvoerder. De Vereniging Eigen Huis geeft desgevraagd aan dat het niet om incidenten gaat, maar om bepa lingen die onderdeel zyn van de hypotheekvoorwaarden. "Ban ken zullen zich er altijd beroepen dat er van dit soort bepalingen geen gebruik wordt gemaakt. Wij zeggen dan: als u ze niet ge bruikt, schrap ze dan maar". het RIWA, de Rijncommissie Waterleidingbedrijven. Het RI WA heeft enkele jaren geleden grote investeringen gedaan om voor het verkrijgen van drinkwa ter over te schakelen van de Rijn op de Maas, omdat die schoner zou zijn. Voor de RIWA een overkoepelend orgaan van tien waterleidingbedrijven, zijn de kerncentrales echter een pro bleem aan het worden. Eind vorig jaar noemde de RIWA de plannen van Frankrijk in Chooz aan de Maas vier nieuwe kerncentrales te bouwen al zorg wekkend. Maar ook is men onge rust over België dat langs de Maas twee nieuwe kerncentrales wil bouwen en het voornemen heeft om de bestaande uitte brei den. Als alles doorgaat zullen rond het jaar 2000 een achttal grote kerncentrales staan aan een rivier waarop miljoenen mensen zijn aangewezen voor hun drinkwater. HILLEGOM De rijkspolitie in Hiilegom heeft gisteren bij een inval in een loods meer dan ze ven miljoen gulden aan hasj en hasj-olie ontdekt. Tegelykertyd werden ook vier arrestaties ver richt Op het ogenblik van de inval in Hiilegom waren drie mannen be zig de hasj (soft-drug) en hasj- olie (hard-drug) vanuit een con tainer over te laden in twee be stelwagens en een personenwa gen. In een geheime bergplaats va de container hadden de man nen ongeveer 1460 kilo hasj en 70 liter hasj-olie vervoerd. Aangehouden werden een 21 -jari ge Heemstedenaar en twee Am sterdammers van 29 en 30 jaar Direct na hun arrestatie werd 26 PAGINA'S President Mitterrand Botsing Mitterrand- Begin over PLO PAGINA 9 Baghwan boos op de NOS PAGINA 5 Proces Koos H. krijgt vervolg PAGINA 7 Speerpuntacties bij grafici PAGINA 23 ook de huurder van de loods, een 26-jarige Hillegommer aange houden. De inval in de loods was het sluit stuk van een onderzoek dat in augustus 1981 begon Toen zag de politie een van de geanesteerden. een bekende handelaar in verdovende midde len. in de buurt van de loods Rechercheurs van de rijkspolitie waren toen bij de loods in ver band met de verscheping van het verdovende middel metha-cualo- ne naar Amerika door een HUle- goms transportbedrijf Het on derzoek was een samenwerking van de Heemsteed se politie, Hil- legomse rechercheurs en het dis trict Den Haag van de rijkspoli tie. AMSTERDAM - De hypotheek rente daalt weer. Gisteren ver laagden de Postgiro/Rijkspost spaarbank en de Algemene Bank Nederland de rente met respec tievelijk 0,6 en 0,7 procent. Eer der deze week verlaagden drie kleinere hypotheekbanken de rente al met 0.2 procent. Bij de RPS wordt de rente voor ge wone hypotheken met maande lijkse betalingen 11 procent en voor tophypothekén 11,5 procent cent. De rente voor gewone hy potheken met halfjaarlijkse beta lingen wordt 11,3 procent en voor tophypotheken 115 procent. Bij de ABN wordt het tarief voor een 1-jaars hypotheek met ge meentegarantie 10,8 procent en voor 3- en 5-jaars hypotheken met gemeentegarantie 11,4 pro cent. Zonder deze gemeente garantie liggen deze tarieven 0,2 procent hoger. De daling is een gevolg van het succes van de laatste staatlening en internationale rentedalingen. De Vereniging Eigen Huis ver wacht, dat ook de andere hypo theek-instellingen hun rente op korte termijn zullen verlagen. In de afgelopen vier maanden is de hypotheekrente in totaal 1,4 pro cent gedaald. AMSTERDAM (GPD) De hoeveelheid radioactieve stof fen in de Maas is verontrustend hoog. De besmetting van vis en slib in deze rivier, die in toenemende mate miljoe nen mensen in Nederland en België van drinkwater voorziet, is veel ernstiger dan tot dusverre werd aangeno men. PARIJS (AP) In het hoofdgebouw van de OESO in Parijs is gisteren een tweedaagse bijeenkomst begonnen, waar de ministers van sociale zaken van de 24 aangesloten Westerse landen van gedachten wisselen over de verhouding economisch en sociaal beleid. De bijeenkomst wordt voorgezeten door minister Den Uyl. Op de foto naast hem, jhr. mr. Van hennep, de secretaris-generaal van de OESO. (Zie ook pagina 23). Rijdtuineenvandetop-10 ral merken? Dan is het nu een gouden moment om bij opel Het Motorhuis over een Opel te komen praten. Want wij hebben momenteel veel vraag naar goede gebruikte wagens Er valt nu te praten, te handelen, af te dingen, opel te profiteren. Bij aankoop van welke Opel dan ook, geven we voor -(■KJ. bepaalde merken grif 1000, - meer dan de gangbare □pel inruilprijs! Maar voor inruilwagens van alle merken geldt: Met het Motorhuis valt nu meerte regelen dan ooit. Rij maar eens snel bij ons binnen. □pel Leiden, Katwijk, Voorschoten. tiANKUJGTU d€KRAHT ppOGKAMMA-INfOkMATIE OVER Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S vp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1