Talent haar sterkste wapen Alie Boorsma ook uiterst rap op 'schuurpapier' Raymakers foutloos Jan Arnouts redelijk "van quitte" Loggie zes duels geschorst Cijfers sportprijsvragen Annemarie Verstappen bedreigt Oostduitse krachtpatsers VRIJDAG 5 MAART 1982 Sport PAGINA 13 ROSMALEN (GPD) Kan een hardwerkende mavo-scholiere, die nauwe lijks anderhalf uur per dag traint, geen tijd heeft voor conditie-oefenin gen en op last van haar trainer niet aan krachttraining mag doen, zich meten met het Oostduitse zwemtalent? Of met de razendsnelle Ameri- kaantjes, de Canadese zwemsters of de Australische meisjes? Het beves tigende antwoord van Annemarie Verstappen, geboren en getogen in de Brabantse buurtschap Kruisstraat (onder de ambtelijke vleugels van Rosmalen), bestaat slechts uit een bescheiden hoofdknikje. Een blik op de wereldranglijst leert dat zij op de 100 meter vrije slag alleen de Oostduitse krachtpat sers Caren Metschuk en Birgit Meinecke voor zich moet dulden. Maar de afstand lijkt groter dan de halve seconde die de Brabant se scheidt van de eerste plaats. In LUZÊRN (ANP) - Jan Ar nouts en Thomas Wildforster hebben op de openingsdag van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap an kerkader 47/i twee overwin ningen behaald. De nationale titelhouder zegevierde ruim schoots na middernacht in Luzern over de voor Zwitser land uitkomende Nederlan der Hans Koevoets. In de eer ste ronde had de 23-jarige bil jarter uit Etten-Leur de Span jaard José Albert, terzijde ge schoven. De doorgaans niet al te sterk startende Arnouts mocht van geluk spreken dat hem in de openingsronde niet al te veel obstakels in de weg werden gelegd. Zowel Albert als de Zwitserse kampioen Koe voets leverde onvoldoende weerwerk om de Brabander te verontrusten. In de tweede ronde bleef Koevoets tegen Arnouts op 39 caramboles steken. Die topreeks werd verschillen de keren overtroffen. Onder andere door de Westduitser Wildforster, die in de mid dagsessie tegen de Tsjecho- slowaak Kovac al 159 had ge noteerd en 's nachts met Al- bert als tegenstander tot 152 kwam. Overrompelend was de start van de Fransman Francis Connesson, die het laatste wereldkampioen schap twee jaar geleden ook veroverde. Omstreeks mid dernacht pas kon hij zijn ope ningspartij tegen de zwakke Italiaan Oddo starten. In een hoog tempo reeg Connesson zijn caramboles aaneen. Voor Oddo was het pleit in acht beurten beslecht. De ruime zege bracht Connesson in groep B naast de Belg Ludo Dielis op de eerste plaats. het Oostblok immers worden de sportsterren gekoesterd als na tionale helden, terwijl zij in Ne derland alleen maar forse tegen wind ontmoeten. En toch heeft Annemarie Verstappen een be langrijk wapen in handen: haar talent. Op basis van dat gegeven durft haar trainer, Honk Veld man, een 52-jarige majoor bij de landmacht, dan ook te beweren dat zij pas aan het begin staat van een glanzende sportcarrière. Tijdens de jongste Speedo Meet in Amersfoort ontfutselde Anne marie Verstappen, op een mo ment dat niemand dat verwacht te, Enith Brigitha het 50-meter- baanrecord op de 100 meter vrije slag, door een tijd neer te zetten van 56,10. En nauwelijks een week later bevestigde zij haar groeiende vorm in het Westduit- se Offenbach, door op een 25-me- ter-baan de vaderlandse tijden op de 100 meter vrije slag en de twee vlinderslagonderdelen scherper te stellen. Opvallende prestaties van een meisje dat tij dens de Europese kampioen schappen in het Joegoslavische Split vorig jaar nog de kenners verbaasde door uiterst wisselval lige prestaties. Twistpunt over het hart gestreken en mag zij in het vervolg een half uurtje langer trainen. Daarna is het haastje-repje naar school om zich voor te bereiden op het mavo-ex amen, dat zij in mei van dit jaar met succes hoopt af te leggen. En zo moet Annemarie Verstappen de concurrentie aangaan met de wereldtop die, met name in de Oostbloklanden, wordt omringd door zorgzame begeleiders. Het lijkt een ongelijke strijd, maar Annemarie Verstappen is gebe ten het tegendeel te bewijzen. De eerste echte krachtmeting met de Nederlandse top is dit week einde in Zutphen tijdens de Ne derlandse kampioenschappen kortebaan. Dan moet blijken of aan de hechte conditionele basis ook de gewenste snelheid is toe gevoegd om de recordjacht tot een succes te maken. Het grote twistpunt bij de insiders was toen de vraag, of Annemarie als stayer verder moest, of dat haar kracht vooral lag op de kor tere afstanden. Op die vraag is nu het antwoord gegeven. „Toen Annemarie ruim drie jaar gele den als 13-jarige bij mij kwam trainen", verklaart trainer Honk Veldman, „ben ik eerst begon nen haar de nodige conditie bij te brengen". Dat gaat niet in één jaar, daar heb je tijd voor nodig. Met enige verbazing heeft de inter nationale zwemwereld de pro gressie van dit Brabantse meisje gevolgd, niet wetende dat haar oefenschema's in vergelijking met de buitenlandse toppers ui terst bescheiden van opzet zijn. Zes dagen in de week kruipt An nemarie Verstappen 's morgens om half zes by haar vader of moeder achter op de brommer om de afstand tussen Kruisstraat en Rosmalen, de plaats waar Honk Veldman woont, te over bruggen. Vervolgens stapt zij in de auto van haar trainer voor het ritje naar het overdekte zwem bad in Den Bosch, waar zij dan haar baantjes trekt Tot een paar weken geleden mocht dat maar drie kwartier per dag, maar onder de indruk van Arrne- mane's prestaties hebben de ambtenaren inmiddels de hand Annemarie Verstappen hoopt komend weekeinde op het NK- vergeefse strijd voert met de Oostduitse krachtpatsers. ZEIST (ANP) - De tuchcom- missie van de KNVB heeft David Loggie, de spits van Sparta, een schorsing opge legd van zes wedstrijden. Bovendien moet hij een boe te betalen van driehonderd- vijftig gulden. Loggie gaf zondag de Feyenoorder Wijnstekers een klap en kreeg toen van scheidsrech ter Mulder de rode kaart. De tuchtcommissie schorste nog negen spelers voor drie gele kaarten: Ivor Nielsen (Feyenoord vier wedstrijden en 200 gulden boete en Ron de Groot (NEC), drie wedstrijden en 250 gulden boete. Aad Kila (FC Twente), vier wedstrijden en 500 gulden boete en Ab Gritter (FC Twente), vier wedstrijden en 350 gulden boete. Vlugt, (SC Amersfoort), vier wedstrijden en 125 gulden boete. Hartman Kok (FC Amster dam), vier wedstrijden en 125 gulden boete. John Leeuwerik (De Graaf schap), drie wedstrijden en 125 gulden boete. John Delamere (PEC), drie wedstrijden en 275 gulden boete. Scheidsrechter Mulder diende na afloop van Sparta-Feye- noord een klacht in over Sparta-trainer Barry Hug hes, die meermalen het veld betrad. Ook Hughes mag ■r voeren. Koolhof Het maandenlange touwtrek ken om Jurrie Koolhof, de topscorer uit de eerste divi sie, is beslist in het voordeel van PSV. De Eindhovense eredivisie club en Vitesse werden het gisteren eens. De 22-jarige Koolhof, die een vaste keus is in het Neder lands b-elflal, is direct speelgerechtigd voor zijn nieuwe club. Voor Van der Duim is de Gouden Schaats daarom nog wel degelijk een serieuze aangelegenheid en pas zondagavond begint het ver tier, terwijl maandag de schaat sen worden verruild voor ski's. Ook de dames van de rijders mo gen het uitstapje naar Inzeil kos- tenloos meemaken, hetgeen nog al verwonderlijk is omdat dit be taald wordt uit het budget van de allround-ploeg Winnares op de 1500 werd net als op de 500 meter Alie Boorsma, die zonder grote buitenlandse concurrentie de Gouden Schaats voor de tweede maal zal kunnen winnen Ondanks de slechte om standigheden, het ontbreken van wind was de enige meevaller, bleef ze voor de tweede maal in dit seizoen onder de 42 sec. op de sprint, die Ina Steenbruggen nog een persoonlijke toptijd oplever de. ADVERTENTIE i Zutphen te bewijzen dat zij geen Morgen 6 maart DE SLEÜTELS-TJI.V.V. Aanvang 14.30 uur sportpark "De Vliet". Uitslag mid-lotto i Eerste prijs: Geen winnaar; tweede prijs: 2 winnaars, bruto 150.000; der de prijs: 89 winnaars, bruto ƒ2.853.80; vierde prijs; 4.292 winnaars, netto 59,10; vijfde prijs: 67.862 winnaars, netto 5.-. Uitslag cijferspel mid-lotto nr: 7a Winnend nummer was: 7 6 1 13 7 Zes cijfers goed: 2 winnaars, bruto 100.000, vijf cijfers goed. 2 w innaars, bruto 10 000, vier cijfers goed: 26 win- naars. netto 1.000, drie cijfers goed 245 winnaars, netto 100, twee cijfers goed: 2.369 winnaars, netto 10. Uitslag lotto nr: 8 Eerste prijs: 2 winnaars, bruto ƒ341.937.40; tweede prijs: 2 winnaars bruto ƒ75.000; derde prijs: 165 win naars, bruto f 1.682.80; vierde prijs: Uitslag Eerste prijs 13 winnaars, bruto 4 028,40 Tweede prijs 485 w innaars, netto ƒ71.90; derde prijs: 5.780 win naars, netto 15,10. Uitslag toto-gelijk nr: 8 Eerste prijs: 4 winnaars, bruto ƒ2 149.10; tweede prijs: 6 winnaars, netto 184,10; derde prijs: 63 win naars. netto 87.60, vierde prijs 1 427 winnaars, netto 0.10. Uitslag cijferspel nr 8 Winnend nummer was: 9 0 6 2 8 0 Zes cijfers goed geen winnaar, vijf cij fers goed: 4 w innaars, bruto 10 000, vier cijfers goed: 26 winnaars netto 1 000. drie cijfers goed. 313 winnaars, netto 100. twee cijfers goed: 2.852 winnaars, netto 10. ER IS1- MIGUUJ6.' ^30tsv Winst Epple WATERVILLEY VALLE (ANP) - De Westduitse Irene Epple heeft gisteren de spanning in de strijd om de wereldbeker ski terugge bracht. In Waterville Valley zegevierde zij in de reuzesla lom met een totaaltijd van 2 minuten en 11,85 seconden. Epple was in beide manches de snelste. Haar zuster Ma ria Epple bezette in 2.12,11 de tweede plaats. De Zwit serse Erika Hess, die nog steeds de leiding heeft in het wereldbeker-klassement, eindige als vierde. Hess ver zamelde in totaal 277 pun ten. Epple is haar nu tot op drie punten genaderd. De uitslag: 1. Irene Epple (WDL) 2.11,85 (1.06,15 en 1.05,70); 2. Maria Epple (WDL) 2.12,11 (1.06,54 en 1.05,57); 3. Tamara McKinney (Vst) 2.12,92 (1.06,74 en 1.06,18); 4. Erika Hess (Zwi) 2.13,51 (1.07,26 en 1.06,25); 5. Cindv Nelson (Vst) 2.13,77 (1.07,08 en 1.06,69). De Noor Ol Bremseth heeft het springen van de 70 meter- schans van Lahti gewonnen. De wedstrijd van gisteren gold voor de wereldbeker. Stand in de strijd om de we reldbeker: 1. Armin Koegler (Oost) 160 pnt; 2. Horst Bulau (Can) 128 pnt; 3. Roger Ruud (Noo) 105 pnt. De Westduitse Irene Epple heeft de spanning teruggebracht in de strijd am de wereldbeker skiën In Waterville Valley won zij de reuzeslalom. Van der Duim in Inzeil op recordjacht INZELL (GPD) In plaats van recordijs kregen de in Inzeil neergestreken schaatsers gisteren knarsend schuurpapier voorgeschoteld. Natte sneeuwvlokken die zich op de baan vastzetten ontnamen ieder uitzicht op snelle tijden en daar is het tijdens de Gou den Schaats, waarmee gisteren een begin werd gemaakt, in eerste instantie wel om begonnen. De dames werkten het eerste deel van hun vierkamp af en in het tussenklas- sement leidt de Nederlandse kampioene Alie Boorsma voor Ina Steenbruggen. INZELL (ANP) - Schaatser Jan Ykema moet over twee weken een operatie aan zijn linker schouder ondergaan. De Neder landse sprintkampioen, die mo menteel een schorsing uitzit van een maand, omdat hij wei gerde deel te nemen aan de jubi leumwedstrijden van de KNSB in Den Haag. heeft al ruim een jaar last van zijn schouder. Met name in het zomerseizoen, bij de conditietraining, schoot zijn arm dikwijls uit de kom. Dr. Hermans zal op 18 maart in Hil versum trachten een einde te maken aan de klachten van de Fries. want het zyn tenslotte record- wedstnjden en daar moet je goed weer voor hebben". In het achterhoofd van de wereld kampioen leefde echter ook het komende weekeinde. Hy draait er niet omheen waarop zyn vizier gericht is: het wereldrecord op de vyf kilometer dat al vy f jaar in handen is van Kay Arne Stensh- jemmet. Van der Duim acht zich nog sterk genoeg onder de 6.56,9 van de inmiddels gestopte Noor te duiken. Een tweede doel van Van der Duim is de 1500 meter. Het we reldrecord (1 54.79 van Ene Hei den) lijkt momenteel nog te hoog gegrepen voor hem, maar een verdere verscherping van zyn persoonlijke toptyd (1.58,42) ziet hy wel zitten. Serieus de 500 meter werden de wedstry- den afgelast wegens de slechte toestand waarin dc baan verkeer de. De 1000 en 3000 meter kwa men hierdoor niet meer aan bod. Drie Nederlandse all-rounders hadden 's ochtends voor de lo ting al afgezien van deelneming. Rolf Sibrandv deed dat op dok tersadvies. Hij kampt met bloed armoede. maar wil in het week einde wel van de party zyn. En de volgende week vormt de Am sterdammer met Hilbert van der Duim. Fnts Schalij en Yep Kra mer het Nederlandse allround- kwartet in het Noorse Savalen, waar nog een interland tegen de Noren, Zweden en Westduitsers op het programma staat. Van de Duim Behalve Sibrandy besloten ook Kramer en Van der Duim giste ren al bij voorbaat niet in actie te zullen komen. Van der Duim: „Ik had de weersberichten be luisterd. Regen, sneeuw en een föhn werden voorspeld. Dan heeft het geen zin om te rijden, Voor de heren was er het gebruike lijke voorprogramma alvorens zij in het weekeinde hun grote vier kamp en spnnttoernooi voor de Gouden Schaats rijden, maar na Tijdens springconcours Indoor Brabant DEN BOSCH (ANP) - Piet Ray makers heeft met Ricardo het tweede en laatste onderdeel van Indoor Brabant een springcon cours tabel A met hindernissen van een maximale hoogte van 1,50 mtr. gewonnen. Hij bleef als enige in de barrage met vier com binaties foutloos. Het was een dubbel Nederlands succes, want Rob Ehrens eindigde met Oscar Drum als tweede. De Belg Ferdi Tyteca en de Brit Harvey Smith deelden de derde plaats. Beiden werden in de barrage gediskwali ficeerd wegens het ryden van een foutief parcours. Zoals gebruikelijk stond het eerste onderdeel van Indoor Brabant in het teken van een verkenning van de omstandigheden voor rui ter en paard. Daar leende het springconcours, tabel A, met tien hindernissen en dertien spron gen in de goed bezette Braban thallen in Den Bosch (rond 4.000 toeschouwers) zich uitstekend voor. De opgave van parcour- bouwer Theo van Vugt was net niet te licht en ook niet al te Zo bleef het aantal foutloze combi naties tot vier beperkt. De Belg Ferdi Tyteca hield niet alleen alle hindernissen heel met de licht bruine T Soulaiky, hij maakte ook de beste tijd (56,07 sec.). Eu ropees kampioen Paul Schocke- möhle moest met Deister bijna een seconde op hem toegeven. De Canadese Linda Southern werd derde; Henk Nooren vier de. Tot de afwezigen op Indoor Bra bant behoorde de in Nederland geboren ruiter Franke Sloot haak. De Westduitser besloot dat zijn paarden nog niet helemaal rijp waren voor het grote werk na de winterpauze en bleef thuis.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13