Universiteiten moeten snoeien Abortus in Frans ziekenfondspakket tiet X&cetiek P' verkoper/ chauffeur 249! Kamer steunt forse ingreep Indonesië deporteerde inwoners Oost-Timor "Reagan moet plan Mexico aanvaarden" België handhaaft verbod Nederland oefent geen druk uit op Suriname g Het NIEUWE blad voor de moderne jonge vrouw LEVENSVERHALEN REPORTAGES •ffijisiinemj™ 'JlÊÊts fotoroman THEO STET B.V. Antiek Ook in eethoeken de meest komplete manau-speciaalzaak voor het "natuurlijk"zitten Firma Vletter-Slagter, VRIJDAG 5 MAART 1982 DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met de forse bezuinigingen op de begrotingen van de universiteiten en hogescholen die minister Van Kemenade heeft voorgesteld. De dertien instellingen voor wetenschappelijk on derwijs zullen in fases tot 1986 102 miljoen gulden minder mogen uitgeven. De instellin gen waren onder protest al akkoord gegaan met deze bezuinigingen. Dat bleek gisteren tijdens het mon deling overleg dat de vaste com missie voor onderwijs en weten schappen met minister Van Ke menade had over het Algemeen Financieel Schema (AFS) Uni versiteiten en Hogescholen 1983- 1986. Het AFS bevat meerjaren afspraken met de instellingen voor wetenschappelijk onder wijs over de bedragen die zij, met enige slagen om de arm, kunnen verwachten van de overheid. De onderwijsspecialisten van de verschillende fracties in de Tweede Kamer waren niet be paald gelukkig met de steeds slechter wordende financiële po sitie van de universiteiten en ho gescholen, maar over het alge meen werd de aanpak van minis ter Van Kemenade met opvallen de eenstemmigheid gesteund. „Helder, duidelijk, maar aller minst vroliik", zei CDA-woord- voerder Ad Lansink over de maatregelen. „Een pijnlijke, maar redelijke reeks maatrege len", voegde Cees van den Anker (PvdA) daaraan toe. Profijt Minister Van Kemenade onder streepte de noodzaak om ook te bezuinigen in het wetenschappe lijk onderwijs. Hij gaf toe dat het wetenschappelijk onderwijs re latief zwaar door de bezuinigin gen was getroffen, maar voegde daaraan toe dat dat het gevolg was van een bewuste keuze. „Waar het meest profijt getrok ken wordt van onderwijs, zal ook het meest ingeleverd moeten worden". De minister kon niet garanderen dat universiteiten en hogescho len niet verder hoeven te bezui nigen. Van Kemenade: „Als de regering nieuwe bezuinigingen vraagt, wil ik zelf kunnen afwe gen waar die gelden vandaan ko men binnen de begroting van on derwijs en wetenschappen". Wel deed hij de toezegging dat even tuele nieuwe bezuinigingen wat planmatiger zouden worden dan de ad hoe maatregelen die hij voor 1983 en 1984 heeft voorge steld. Een belangrijk onderdeel in de ge plande bezuiniging is de „con centratie en taakverdeling" van en tussen universiteiten. Voor het eind van het jaar moeten de universiteiten en hogescholen gezamenlijk hebben aangegeven welke faculteiten en/of studie richtingen eventueel samenge voegd zouden kunnen worden. Van Kemenade streeft ernaar daarover met de instellingen tot overeenstemming te komen. Het is de bedoeling dat in de loop van 1983 daarover enige duidelijk heid zal ontstaan. JAKARTA (Reuter) - Indonesië heeft eind december ongeveer 4.000 inwoners van Oost-Timor gedeporteerd naar. een klein ei land na een militaire operatie van de Oosttimorese guerrilla strijders van de Frctilin-bevry- dingsbeweging. Dit heeft een functionaris van het Rode Kruis gisteren meegedeeld. David Delapraz van het Rode Kruis zei op een persconferentie dat hij en een onderzoeksteam onlangs enkele van de 806 geeva- cueerde families heeft gespro ken. Volgens Indonesië zijn zy "tijdelijk verplaatst". Delapraz gaf geen bijzonderheden over hun situatie. De families verbly- ven nu op het eiland "Atauro". in de Bandazee, op 32 km. van Dili, de hoofdstad van oost-Timor De voormalige Portugese kolonie werd in 1976 door Jakarta gean nexeerd. Deze annexatie, niet er kend door de Verenigde Naties, volgde op gevechten tussen In donesische tropen en het Fretilin dat voor onafhankelykheid strydt. Delapraz zei dat het Rode Kruis aan de Indonesische regering rapport zal uitbrengen, met aan bevelingen die hy met wilde ge ven Het team van het Rode Kruis is in oktober met het onderzoek be gonnen na rapporten over depor- taUes, bezorgd over "mogelyke slachtoffers onder de burgerbe volking". Vredesregeling El Salvador WASHINGTON (UPI/DPA) - Een groep van zeker 100 leden van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren een dringend beroep gedaan op pre sident Reagan om het Mexicaan se bemiddelingsvoorstel voor Midden-Amerika te aanvaarden. Dat voorstel houdt onder meer in het beginnen van onderhande lingen tussen de belangrijkste politieke tegenstanders in El Sal vador. President Lopez Portillo van Mexico opperde het voorstel eind februari, waarop de VS tot In een brief zeggen de afgevaardig den, onder wie 12 republikeinen, dat het Mexicaanse voorstel uit zicht biedt op een middenweg en een politieke verzoening in El Salvador Huns inziens bereiken de groeiende crises in El Salva dor. Guatemala en Nicaragua een kritiek punt en lopen de VS daardoor de kans betrokken te raken by een grote regionale brand. FREMONT, CALIFORNIÊ (AP) Arbeiders van de autofabrxek General Motors in het Amerikaanse Fremont zien hun laatste pro duct van de lopende band rollen. Sluiting van de GM-fabriek bete kent werkloosheid voor 2100 werknemers. Ook zes andere fabrie ken van de autogigant elders in de wereld zullen worden gesloten dit jaar. PARIJS/BRUSSEL (GPD) - Abor tus zal vanaf september door het Franse staatsziekenfonds wor den betaald. Dat heeft mevrouw Yvette Roudy, minister voor de rechten van de vrouw, gisteren besloten. Het nieuws zal op de „Internationale Dag van de Vrouw" (8 maart) door president Mitterrand officieel bekend wor den gemaakt. Tegen die dag was een staking van militante vrou wen aangekondigd omdat Mit terrand zijn verkiezingsbelofte nog niet had ingelost. Niet alleen het bewind van Mitterrands voorganger, president Giscard, had het taboe rond de abortus overeind gehouden, ook het nieuwe socialistische bewind had geprobeerd de kwestie van abortus als deel van het zieken fonds op de lange baan te schui- De nieuwe maatregel is een enor me stap vooruit in een tijdperk waarin voor weinig kapitaal- kachtige abortus-patiënten de in greep bijna onoverkomelijk ad ministratieve en juridische be zwaren met zich mee bracht. Uit recente opinie-onderzoeken blijkt echter dat 74 procent van de Franse vrouwen vindt dat abortus uit de ziekenfondskas dient te worden betaald. België De verouderde abortuswetgeving in België blijft voorlopig onge wijzigd gehandhaafd. De Belgi sche Kamer verwierp donderdag met 95 stemmen tegen, 92 stem men voor en drie onthoudingen een voorstel om de strafbaarheid van abortus voor een proefperio de van twee jaar op te schorten. Na de verwerping dienden de initiatiefnemers direct een nieuw voorstel in om de opschorting van de bestaande wetgeving slechts voor een jaar in te voeren. Daarover zal nu later beslist moeten worden. Tegenstanders van het voorstel. onder anderen christen-demo craten en een aantal liberalen, houden vast aan een strikte be scherming van het ongeboren le ven. Opschorting van de huidige wet betekent in hun ogen vol strekte liberalisering van abor tus, en daar willen ze in ieder ge val niet aan. De Belgische Kamer en de Senaat zullen zich nu wel gaan buigen over wetsvoostellen die abortus met meer voorwaar den omkleden en ruimere moge lijkheden moeten geven. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft met haar besluit om de onderhan delingen over ontwikkelings hulp aan Suriname op te schorten geen politieke druk op Suriname willen uitoefe nen. Dat bleek gistermiddag tijdens een vergadering van de vaste kamercommissies voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwer king. Hiermee komt de rege ring impliciet terug op eerde re uitspraken van premier Van Agt, dat de besprekin gen over de ontwikkelings hulp aan Suriname (het zoge heten CONS-overleg) pas weer zouden kunnen worden hervat wanneer de democra tie in Suriname zou zijn her steld. Woordvoerders van verschil lende partyen hadden de mi nisters Van der Stoel (buiten landse zaken) en Van Dyk (ontwikkelingssamenwer king) hierover een uitspraak gevraagd. Minister Van der Stoel zei overigens wel dat een verder afwyken van de democratische weg onver mijdelijk uitwerking zou hebben op de intensiteit van de betrekkingen tussen beide landen. Dit standpunt is ook aan de Surinaamse mach thebbers kenbaar gemaakt. Maar volgens Van der Stoel zyn er na het aftreden van premier Chin a Sen ..geen ex tra negatieve ontwikkelingen te melden". Op zoek naar het echte leven Op een love-boat leerde ik de liefde kennen. Wie was die telefoonmaniak? Mijn vriend was verslaafd Topmodellen: mijn verloofde haat mijn werk Alphen a/d Rijn. Heerhugowaard. Raamsdonkveer, HET GROOTSTE EN GOEDKOOPSTE ADRES IN NEDER LAND keuze uit ruim 500 nieuwe en gebruikte topmerken caravans, vouwwagens, tenten, voortenten, aanhangwa gens. boottrailers, paardentrailers Permanente show dagelijks van 9 tot 6 uur Zaterdags van 9 tot 5 uur gratis koffiebar Camping- en caravanafd. Wij verkopen de topmerken caravans o a. Bergland. Hobby. Kip-GokJstream, Roller Palace Nieuw bij ons het gehele Wilk Programma o a. Wilk Sport - Safari - Touring - Safari de luxe Nu nog enkele overjarige modellen en div. maart aanbiedingen Afd vouwwa gens. André Jamet, Freetime, Scout, Walker. Nu op div. vouwwagens maart korting, grote keus gebruikte vouwwagens div. merken en modellen vanaf f 750.- Theo Stet b.v. AKTIE! Nleuwa Rljksgoedgek. 1,5 ton tandemaaaer f 2575,- Tev. nweigebr. aanhang/bagagewagana, boot/ vee/paardentrallera, auto-ambulances tegen de scherpste prijzen. Keuze uit 800 stuks. Nu op alle Atlanta-trailers 10% maart korting. Caravanvoortenten Keuze uit ruim 15 modellen o.a. Brandt, Domus. Ger- jak, Walker al vanal I 399.- Let op bij ons vindt u een grote kollektie nok-, hul- en bungalowtenten, in div uitvoeringen Nu in maart op alle tenten en caravanvoortenten 10% korting Theo Stet b.v sorteerd in surfplanken, nieuw 090,- Surtpakken compleet 275,- Surflaarzen 29,75 Afd. accessoires 1001 Camping- en caravanacc vindt u bij ons tegen lage pnjzen Zonneiuitels voor aan de caravan vanat l 98.- ld. sL per maat Raamluitels op frame div kleuren 38.75. Porta- potti 45 spoeltoilet t 139.-, waterpasjes t 7 90. d«k ge vulde slaapzakken 24 95. truma kachels type 3002 399.-. 6 kg gasflessen gevuld 69 95, d<ssefwegers 19 95 Eurostekkers 12 75. waterpasies 7 90. spatbord- spiegels 29 75. dompelpomp 10 Itr per minuut 19 95 Elektrolux 60 Itr koelkast, trio 575.-. blokbatterijen 3 98. agvakem toiletvloeistot 9 90. verder tientallen aanbiedingen GROOTSTE EN GOEDKOOPSTE ADRES IN NEDERLAND A lp hen een den Rijn a Oudhoornsekerk richting centrum via Hoottstraat ie Antiekzaak rechts 01720-93216 Na 10 00 uur 01720-31588 MANAU-SPECIAALZAAK: Lange Mare 106 Telefoon 134357 - Leiden RIET-SPECIAALZAAK: Haarlemmerstraat 275-277 Telefoon 121559 - Leiden y-iyVVVVWVWVVVV AUTOSCHADE? Plaat- en spuitwerk doen wij graag voor u. Snel. goed en... goedkoop Vervangende auto beschik baar. Vlotte afhandeling met de verzekeringsmij. Een sleuteltje in de rubriek Woonruimte/ onroerend goed aangeboden Bel 071-143545 Van Foreestlaan 11 (t.o zwembad De Hoorn) 2404 HC Alphen aan den Rijn Tal. 01720-31133 Gevraagd voor bloemenlijn naar Duitsland. Ervaring vereist. Inlichtingen na 6 uur: 01718-23125. Trappenberglaan 2, Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11