Weer onenigheid binnen kabinet Aanhouding oorlogsmisdadigers illusie Kamsteeg biedt gewoon meer FORD HONDA 14.995,MAZDA—15.936,OPEL 14.995,- V.W. 13.500,- 14.708,- kamsteeg ©<@>v-a-g Tffiscisjj fTïïóTrrtïtfl Arsenicum in grond water van ziekenhuis Over loonmaatregel Blokkade transport splijtstof gebroken Verhaal verkrachting vermoedelijk bedacht DONDERDAG 4 MAART 1982 Binnenland PAGINA 7 Scheidende jhr. mr. De Beaufort wijst juridisch systeem als oorzaak aan APELDOORN (ANP) - Maatregelen om het Lukasziekenhius in Apeldoorn in de toekomst te beschermen tegen doorsijpelend grondwater kosten minimaal 2.1 miljoen gulden. Dat heeft drs. K J Sprangers. scheidend directielid van het ziekenhuis, samen met zijn opvolger E. Verboog gisteren meegedeeld. Het ziekenhuis blijkt in de jaren zeventig te laag gebouwd te zijn, waardoor spoedig na de ingebruikneming wateroverlast ont stond De provincie trok een ontheffing om grondwater te ont trekken in nadat aanwezigheid van arsenicum in dat grondwater werd vastgesteld. Volgens Sprangers heeft de directie in op dracht van de provincie alternatieven moeten bedenken voor het oppompen van water. De door de Grondmij aangedragen alternatieven houden in opho ging van het ziekenhuisterrein en het treffen van een aantal bouwkundige voorzieningen. Volgens de directie van het zie kenhuis zal het rijk zich garant moeten stellen voor de kosten van twee miljoen gulden. 'Het ziekenhuis zelf heeft als neutraal lichaam nu eenmaal geen potje voor dit soort zaken. Bovendien, als de provincie bepaalde voorzieningen van ons eist zullen we de minister van volksge zondheid om medewerking vragen", aldus Sprangers. De Beaufort: rijk der fabelen. WAGENINGEN (GPD) - De Wa- geningse politie heeft gister avond een einde gemaakt aan een blokkade-actie van ongeveer 80 demonstranten tegen kern energie bij het ITAL (Instituut voor Toepassing van Atoomener gie in de Landbouw) in Wagenin- gen. De blokkade was bedoeld om een transport van 22 splijt stofstaven, met daarin vier kilo uranium, onmogelijk te maken. De politie gebruikte bij het bre ken van de blokkade in een aan tal gevallen geweld en schroom de daarbij niet de actievoerders door schoppen en stompen te dwingen de blokkade op te ge- De door de Wageningse basisgroep Stop Kernenergie, georganiseer de actie richtte zich tegen het vervoer van de splijtstofstaven omdat er, zo menen zij, geen garanties zijn dat het uranium in Amerika niet voor militaire doel einden wordt gebruikt. De in lo den containers verpakte splijt stofstaven komen vandaag in Bremerhaven in West-Duitsland aan en worden vandaar ver scheept naar de opwerkingsfa- WEERRAPPORTEN Amsterdam zwaar bew. 10 5 1 De Bilt licht bew. 9 5 9 Deelen zwaar bew. 9 5 14 Eelde zwaar bew. 9 5 4 Eindhoven zwaar bew. 11 6 16 Den Helder zwaar bew. 7 4 06 Rotterdam onbew. 9 6 0 Twente zwaar bew 5 9 Vlissingen onbew. 9 6 8 Zd. Limburg regenb. 12 7 10 Aberdeen zwaar bew. - 4 08 Athene regen - 11 - Barcelona half bew. 16 5 0 Berlijn zwaar bew. 9 5 11 Bordeaux zwaar bew. 20 7 4 Brussel regen 11 6 13 Frankfort regenb. 12 5 3 Genève zwaar bew. 12 4 0 Helsinki sneeuw 1 0 6 Innsbruck zwaar bew. 7-1 0 Klagenfurt mist 5—4 0 Kopenhagen geheel bew. - 2 - Lissabon zwaar bew. 19 10 0 Locarno onbew. 14-2 0 Londen onbew. 11 5 2 Luxemburg geheel bew. 10 2 8 Madrid licht bew. - 3 0 Malaga licht bew. 22 10 0 Mallorca mist 17 3 0 München geheel bew. 11 3 0 Nice zwaar bew. 15 5 0 Oslo zwaar bew. 2 0 9 Parijs zwaar bew. 14 6 8 Rome zwaar bew. 17 2 0 Stockholm regen 4 1 7 Wenen zwaar bew. 12 1 0 Zürich zwaar bew 11 6 0 Casa Blanca zwaar bew - 14 0 DEN HAAG (ANP) - Er zijn in Ne derland geen aanhoudingen meer te verwachten van oorlogs misdadigers. De veroordeelde oorlogsmisdadiger die zich ge signaleerd weet. zorgt er voor dat hy blijft in het land waar hij zich veilig acht en zal hiet onverhoeds de Nederlandse grens passeren. Tot deze conclusie komt jonkheer mr. L.A.R.J de Beaufort, sinds 1979 landelijk officier van justitie speciaal belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers en ande re politieke delinquenten uit de Tweede Wereldoorlog, in zijn laatste jaarverslag. Mr. De Beau fort is met ingang van 1 januari 1982 benoemd tot advocaat-ge neraal bij het Gerechtshof in Amsterdam. Volgens het ministerie van justitie zal er op korte termijn een nieu briek van Savannah River Plant in de Verenigde Staten. De Wageningse basisgroep vroeg twee weken geleden schorsing van de transportvergunning aan bij de Raad van State om zo een beroep tegen het verlenen van de vergunning door de staatssecre taris van volksgezondheid en mi lieuhygiëne mogelijk te maken. Het verzoek werd echter afgewe zen, waarna de basisgroep be sloot tot een geweldloze blokka de-actie over te gaan zodra de vrachtauto's van de in dit soort klussen gespecialiseerde Duitse transportonderneming Transnu- clear aan de ITAL-poorten zou den verschijnen. Dat gebeurde gisteravond om ne gen uur. Het duurde echter tot na elven voor de vrachtwagens wa ren geladen. Toen de wagens om twaalf uur met rijkspolitie-escor- te aan de poort verschenen, brak de politie op piet zachtzinnige wijze de blokkade. De meeste ac tievoerders werden over de grond gesleept naar een met hon den bewaakte omheining. Er zijn geen arrestaties verricht. Na het vertrek van de vrachtauto's werd iedereen vrijgelaten. De Wageningense burgemeester mr. J. D. van Ketwich Verschuur ontkende na afloop dat alléén door de politie geweld was ge bruikt. „Helaas is de actie niet helemaal geweldloos verlopen. Door actievoerders is getrapt en politiemensen hebben daarop te ruggetrapt". Van Ketwich sprak in dit verband van 'enkele inci dentjes'. Marinier dood aangetroffen in Noorwegen DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige Nederlandse sergeant der mari niers Willem Thuis uit Veenen- daal is gisterochtend in Hemnes in noord-Noorwegen dood aan getroffen in de cabine van een rupsvoertuig. De doodsoorzaak is nog onbekend Er is een commissie van onder zoek ingesteld bestaande uit ver tegenwoordigers van Noorse po litie en van de Nederlandse krijgsmacht. Dit heeft een woordvoerder van de Koninklijke Manne gisteren meegedeeld. Beroepssergeant Thuis nam in Noorwegen deel aan de voorbereidingen van de grote NAVO-winteroefening. "Alloy Express", die deze maand in het noorden van Noorwegen wordt gehouden. Sergeant thuis was getrouwd en vader van twee jonge kinderen. we landelijke officier worden be noemd. Het laatste jaarverslag van De Beaufort is inmiddels door minister De Ruiter (justitie) aan de Tweede Kamer aangebo den. In zijn verslag stelt De Beaufort dat de geruchten dat gezochte misdadigers van tijd tot tijd in Nederland verblijven naar het rijk der fabelen verwezen moe ten worden. Onderzoek van der gelijke geruchten hebben nooit tot bevestiging ervan geleid. De meeste oorlogsmisdadigers zijn volgens De Beaufort vrijwel on grijpbaar omdat zij een andere nationaliteit hebben aangeno- Volgens De Beaufort biedt het recht slechts beperkte mogelijk heden om nu nog strafrechtelijk handelingen tussen de diverse werkgevers- en werknemersor ganisaties willen afwachten alvo rens in te grijpen. Die tijd willen de andere bewindslieden, en vol gens onze zegsman vooral pre mier Van Agt, aan Den Uyl niet geven. Het komend weekeinde buigen de ministers uit de sociaal-economi sche driehoek alsmede minister Van Thijn (binnenlandse zaken) en premier Van Agt zich over de alsnog gerezen problemen. Naar verwachting zal de zaak dinsdag in een kabinetsvergadering aan de orde komen. Premier Van Agt heeft besloten zijn voorgenomen reis naar Thailand uit te stellen. Volgens plan zou hij 9 maart ver trekken. Dat wordt nu 13 maart. De reisduur is beperkt van in to taal tien tot zeven dagen. Veroordeeld CDA-fractieleider Lubbers en zijn D'66-collega Brinkhorst hebben gisteravond de stakingsactie van de grafici tegen de ziekengeld- maatregelen. die gisteren en van morgen de dagbladen in Neder land lamlegden, veroordeeld. Volgens Lubbers zijn de sta kingsacties „niet redelijk", Brinkhorst noemde ze „onver standig". Voor de NOS-televisie zei Lubbers dat stakingen op dit moment ei genlijk niet aan de orde zouden moeten zijn. „De vakbeweging speelt geen sterke kaart De FNV eist dat het mes van tafel zou gaan, dat is gebeurd, maar de problemen zijn er kennelijk nog steeds", aldus Lubbers. De CDA-fractieleider zei overigens wel te betreuren dat minister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) nog steeds geen goed concreet voorstel op tafel heeft gelegd voor de ziektegeld- maatregelen. Hij zag dat als een van de redenen waarom de FNV in staking is gegaan. Alleen van de zijde van de PvdA kwam begrip voor de stakingsac tie. Woordvoerster Ter Veld zei dat het ging om een „staking voor goede cao's". Zij wees erop dat „staken mag". op te treden tegen misdrijven die in de Tweede Wereldoorlog zijn gepleegd. Dit komt vooral door de verschillen in de strafbepalin gen op grond waarvan in Neder land en in de Bondsrepubliek Duitsland in deze zaken nu nog strafvervolgingen kunnen wor den ingesteld. Over de uitleveringsverzoeken die nu nog lopen, onder andere aan Sparye en Canada, is De Beau fort somber. Hij verwacht niet dat de verzoeken door die landen worden gehonoreerd. In september 1979 heeft De Beau fort een opsporingsblad uitgege ven van oorlogsmisdadigers die tot dan toe aan de tenuitvoerleg ging van hun straf waren ontko men. In het totaal werden er 314 veroordeelden gesignaleerd. Tijdens het proces over het antise mitische boekwerkje demonstreer den buiten de rechtszaal in Breda enkele tientallen mensen, voorzien' van een spandoek dat niets aan duidelijkheid te wensen overliet Verkoop anti semitisch boek bestraft BREDA (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft gisteren een maand voor waardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd en duizend gulden boete geëist tegen de 63- jarige boekenantiquair S. de B. De man wordt ervan verdacht van maart tot september 1981 in zijn toenmalige zaak in Bergen op Zoom het anti-semitische boek "De ergste vijanden van on ze volken" in de verkoop te heb ben gehad. Het in het Duits geschreven boek. dat de officier mr. Huigen, als sterk anti-smitische omschreef en dat ook in Duitsland verbo den is, heeft een Columbiaanse uitgeverij in 1979 uitgegeven. De B. ontkende ten stelligste op de hoogte te zijn geweest van de in houd van het boek. Hij zei er, na lezing, ook een groot tegenstan der van te zijn. Volgens een medewerker van de Stichting bestrijding anti-semi- tisme, die de zaak aanhangig had gemaakt bij het openbaar minis terie. lagen er in de winkel van De B. nog wel 200 andere anti semitische boeken. Slechts twee van de op de lijst voorkomende personen bleken zich in Nederland op te houden en konden worden aangehou den. Per 1 januari 1982 zou in 60 van de oorspronkelijk 314 gevallen nog tenuitvoerlegging van straf mo gelijk zijn, meldt De Beaufort In de andere gevallen bleken de veroordeelden te zijn overleden of moest van opsporingsmaatre gelen worden afgezien wegens verjaring van het recht tot tenuit voerlegging. In 22 van de 60 genoemde gevallen kan het recht tot tenuitvoerleg ging in de komende tien jaren veijaren. De maatregelen die zijn getroffen met het oog op de op sporing en aanhouding van de 60 veroordeelden blijven echter van kracht, aldus De Beaufort. AMSTERDAM (ANP) - De 25-jan- ge vrouw die beweert eind janua ri in de Bijlmerbajes in Amster dam door een parketwacht te zijn verkracht, wordt er nu van verdacht een valse aangifte te hebben gedaan. Dit heeft de offi cier van justitie, mr H.P Wool- drik, gisteren meegedeeld. De vrouw beweerde dat zij na een bezoek aan het bureau voor rechtshulp in de gevangenis door het gebouw was gaan dwa len. Zij zou toen terecht geko men zijn op de afdeling van de rechter-commissaris, maar vol- Rentedragende leningen voor studenten DEN HAAG (GPD) Studenten boven de achttien jaar zullen na invoering van een nieuw stelsel van studiefinanciering rentedra gende lenipgen kunnen sluiten om hun basisbeurs, die voor ie dereen gelijk zal zijn, aan te vul len. Minister Van Kemenade (on derwijs en wetenschappen) voelt er het meest voor deze leningen te laten verstrekken door de Postbank, die dan wel tegen die tijd zou moeten draaien. Het is de bedoeling dat de rente voor deze aanvullende leningen geba seerd wordt op de marktrente Dat heeft minister Van Kemenade gisteren laten doorschemeren in een gesprek met studentenbon den uit het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. De stu dentenbonden hadden de minis ter om een onderhoud gevraagd met het oog op het door hem voor dit najaar aangekondigde wetsontwerp betreffende de stu diefinanciering. ADVERTENTIE gens haar twee parketwachten aanwezig waren. Eén van hen zou haar hebben verkracht, ter wijl de ander op de uitkijk stond. Mr Wooldrik vertelde dat een on derzoek van de rijksrecherche heeft aangetoond dat het verhaal van de vrouw op verschillend punten niet klopt. Volgens hem zijn er vele getuigen gehoord en is gebleken dat met name de tijd stippen die de vrouw noemde, niet kunnen kloppen "Het is niet alleen zo, dat wy het bewijs niet rond krijgen, maar zelfs het sterke vermoeden hebben dat zij het hele verhaal heeft verzon nen", aldus Wooldrik. De twee parketwachten worden dan ook niet meer als verdachten beschouwd. De vrouw is inmid dels als verdachte verhoord, maar zij blijft bij haar verklaring De officier van justitie zal waar schijnlijk nog deze week beslis sen of zij gerechtelijk zal worden vervolgd. De advocate van de vrouw, mr An toinietta Pinkster, liet weten dat zij haar cliënte in elk geval blijft bijstaan. Op het justitiële beleid wilde zij, in afwachting van na dere informatie, liever nog geen commentaar geven. "Verkrach tingszaken zijn nu eenmaal altijd een moeilijke aangelegenheid", aldus mr. Pinkster "Dikwijls is het woord van de één tegen het woord van de ander. Mijn cliénte is er kapot van. Zy beleeft 't als iets verschrikkelijks dat zij plot seling niet meer als slachtoffer, maar als verdachte wordt aange merkt. Haar positie in de Bijl merbajes was toch al niet zo aan genaam meer. Onlang heeft zij drie dagen cellulair gekregen omdat er buiten een demonstra tie aan de gang was. En nu dit nog". Woningraad: behoefte aan nieuwe huizen blijft groot AMSTERDAM (GPD) - De be hoefte aan nieuwbouwwoningen in Nederland wordt al jaren sys tematisch onderschat. Ook nu weer dreigt onderschatting van de problemen. Die waarschu wing komt van drs. B G. A. Kempen, directeur van de Natio nale Woningraad Het is volgens hem noodzakelyk de prod uk tie van nieuwbouwwoning op blij vend hoog peil te houden, omdat niet zeker is of enerzijds de be volkingsgroei afneemt en ander zijds de gemiddelde woningbe zetting weer gaat stygen. Als dé onzekere factor daarby ziet Kempen vooral de gezinnen van immigranten. Die hebben veel kinderen, die over 10 a 15 jaar zelfstandig willen wonen. Steeds meer woningen dreigen volgens Kempen ook te verkrot ten. omdat niet alleen particulie re huiseigenaren, maar ook cor poraties te weinig geld in het on derhoud kunnen steken De overheidssubsidies voor het on derhoud zyn volgens de woning raad niet toereikend De vraag naar woningen zal ook niet in zakken, volgens Kempen, „om dat er nog 300 000 woonboten, woonwagens en dergelijke in Ne derland zijn, waarvan de over heid wel veronderstelt dat de be woners daarvoor vrijwillig ko zen, maar waarvan wy veronder stellen dat ze wel degelijk een echt huis willen". De Nationale Woningraad, een or ganisatie van 700 Nederlandse woningcorporaties, wil de ver koop van eigen woningen bevor deren. In samenwerking met het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten is gewerkt aan een garantieregeling voor kopers van premie-A-woningen. Directeur Kempen „Het komt erop neer, dat een koper eventueel inko mensverlies door ziekte of werk loosheid verzekert. Dat gaat dan 300 a 500 gulden per jaar kosten. Wy hopen dat daarmee de angst by veel mensen, die eigenhjk best willen kopen, wordt wegge- De Nationale Woningraad vindt het belangrijk dat het eigen-wo- ningbezit bevorderd wordt om zo meer huurwoningen vrij te krijgen voor mensen met lage in komens. Kempen verweet giste ren de Vereniging Eigen Huis een panieksfeer te maken „Ze moeten daar eens ophouden met hun doemverhalen die de markt verzieken", aldus Kempen. 2-deurs 1200 cc v.a. 2-deurs 1000 cc vanaf 12 maart a s. in onze showroom V.W. - AUDI: DEGELIJK DUURT T LANGST Af Leusden KAMSTEEG ZUID B V. OEGSTGEEST LEIDERDORP KATWIJK VOORSCHOTEN DEN HAAG (GPD) Binnen het kabinet zou opnieuw onenigheid zijn gerezen over de vraag wat de regering moet doen wanneer de loonsomstijging dit jaar de 6,5 procent overschrijdt. Dat risico zit erin nu het kabinet de werkgevers en werknemers wil toe- staan het gekorte ziektegeld toch tot 100 procent aan te vullen. Een eventuele hogere loonsomstij- ging dan 6,5 procent moet vol gens de regering uit de prijscom pensatie worden betaald. Daar toe zou een loonmaatregel geno men kunnen worden, wanneer werkgevers en werknemers het daar niet vrijwillig eens over worden. De onenigheid spitst zich nu met name toe op de vraag wanneer de regering eventueel zou moeten ingrijpen. Volgens kabinetskringen zou door de vijf meest betrokken minis ters (Van Agt. Van der Stee. Den Uvl. Terlouw en Van Thijn) voor „de meest stringente aanpak" zijn gekozen. Dat wil zeggen dat ingegrepen zou moeten worden zodra ook maar de geringste aan wijzing bestaat dat de toegestane loonsomstijging wordt over schreden. Dezelfde, goed inlichte kringen zeiden gisteren dat minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid)- zich daar uiteindelijk toch van heeft afgekeerd. In de concepttekst van het wetsont werp dat hij nu moet opstellen, zou Den Uyl minder ver willen gaan dan is afgesproken. Hij zou Politie gebruikt geweld Valse aangifte in Bijlmerbajes?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7