Minderheid Leidse grafici staakte Krakers: onafhankelijke deskundige inschakelen Uit ervaring weet ze nu waar het over "Poldermolen in Stevenshof eventueel naar andere plek" Om staat Gulden VUes te beoordelen Baby uur huilend in auto DONDERDAG 4 MAART 1982 LEIDEN - Het CAO-conflict tussen de FNV-bond "Druk en Papier" en de gra fische werkgevers heeft in het Leidse drukkerij-wereldje voor vaak heftige discussies gezorgd maar gestaakt is er in Leiden slechts door een minderheid. Druk en Papier had in het hele land tot een waarschuwingsstaking van een dag opgeroepen om "duidelijk te maken dat we al meer dan genoeg hebben ingele verd aan de ondernemers". Van de grotere' bedrijven gingen gisteren de Leidse drukkerijen Brill en Groen volledig 'plat'. De Leidenaren die by Rotogravure in Haarlem en by Sam- som-Sythoff in Alphen werken, staak ten eveneens byna allemaal. Het Neder landse Drukkerij Bedrijf (NDB) in Zoe- terwoude en het Leidsch Dagblad druk ten echter 'gewoon' door. Aan de stakingsoproep van de FNV-bond "Druk en Papier" is in Leiden al met al slechts matig gehoor gegeven. Dit in te genstelling tot de rest van het land waar volgens de cijfers van Druk en Papier 21.000 van de 35.000 leden een dag staakten; meer dan zestig procent van de leden. Van de Leidse leden staakten slechts 150 van de 750 leden; een scha mele twintig procent. Vakbondsbestuurder Harrie Staas noemt de stakingsbereidheid in Leiden "te leurstellend". In de kantine van het Leidsch Dagblad probeerde Staas de verzamelde werknemers gistermorgen een uur lang tot staking te bewegen: "Mensen, we hebben de laatste jaren al zat ingeleverd. Elke nieuwe lastenver zwaring willen de werkgevers afwente len op de schouders van de werkne mers. Dat mogen we niet pikken. Wij zeggen de werkgevers: blijf met je fik ken van de verworven rechten af. Niet voor niets hebben we al jaren offers ge bracht voor honderd procent zieken geld. Over de arbeidstijdsverkorting in fasen viel niet eens te praten". Drie werknemers van het Leidsch Dag blad staakten op zeventig FNV-leden bij deze krant. Directeur Koopman consta teerde echter nuchter dat het verhaal van vakbondsman Staas tot een werk onderbreking van een uur had geleid. Hetzelfde gebeurde bij het Nederlands Drukkerij Bedrijf in Zoeterwoude waar vakbondsbestuurder Vlierman het woord voerde, evenals overigens direc teur Sloos die een algemene verhande ling hield over de economische situatie. Hier staakten 15 werknemers van de on geveer honderd FNV-leden. De vakbondsbestuurders hebben het ge voel dat de stakingsbereidheid bij het Leidsch Dagblad en het Nederlands Drukkerij Bedrijf veel groter zou zyn geweest als zij hun praatje een dag eer der hadden gehouden. "We houden het vuurtje warm". Mogelijk worden deze bedrijven tot "speerpunt" uitgeroepen op vrijdag twaalf maart, de landelijke FNV actie-dag tegen korting op het zie kengeld. ran Druk en Papier voetbalvereniging Leiden werd gesproken van "een af wachtende houding" bij de meeste Leidse werknemers. "De actie moest snel op touw gezet worden. Op sommi ge bedrijven misten we een motor om de zaak op tyd in gang te zetten. Maar de twaalfde maart doen er veel meer mee, als het moet. Dat hoor je nu al". Werknemers die bijna in hun eentje durf den te staken, hebben het niet gemak kelijk gehad. Zij spraken van intimida tie door directie en collega's. "Maar toch staak ik want de bond heeft gelyk. Be zuinigen oké, maar niet steeds maar weer op de nek van de arbeiders". "Wat moet ik nu", zei een andere 'durfal'. "Ik ben WD-stemmer, maar nu sta ik op m'n bedryf ineens genoteerd als de rooie hond". FNV-bestuurder Harry Staas: "Stakingsbereidheid in Leiden te leurstellend". LEIDEN - De bewoners van het gekraakte Gulden Vlies aan de Breestraat willen hun pand door een onafhankelijke bouwkun dige laten vaststellen. De ze zou moeten beoordelen of en hoe het Gulden Vlies snel en goedkoop be woonbaar en brandveilig islte maken. De bewoners zouden het samen met de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften eens moeten worden wie de bouwkundige zou moe ten zjjn. De Leidse politie betrapte staatssecretaris Stuiveling gisteren op bezoek in Leiden. Haar vingerafdrukken werden genomen en ze bracht enige tijd in een cel door. Desondanks wist men de bewindsvrouw geen bekentenis af te dwingen. Staatsecretaris Stuiveling brengt bezoek aan Leiden LEIDEN - Staatssecretaris Saskia Stuiveling van Binnenlandse Za ken heeft gistermiddag op uitno diging van de PvdA-fractie in de gemeenteraad een bezoek aan Leiden gebracht. Het bezoek had tot doel de staatssecretaris te confronteren met de Leidse pro blemen. Stuiveling werd ontvangen in buurthuis Het Spoortje in Lei- den-Noord. Na een wandeling door deze wyk en door een deel van de binnenstad, bekeek de staatssecretaris het politiebu reau aan de Zonneveldstraat. De gemeente wil zo snel mogelijk een nieuw politiebureau laten bouwen (aan de Langegracht), maar het ryk wil pas na 1985 met geld over de brug komen. Stuive ling zei dat wat de huisvesting van de politie betreft Leiden geen uitzondering is. maar wel een zorgenkind. Verder zei ze geen nieuwe argumenten te heb ben gehoord waarom de nieuw bouw in Leiden voorrang zou moeten krijgen. Wethouder Bordewijk van finan ciën gaf zyn partijgenote een toe lichting op de moeilijke financië le situatie van de gemeente Lei den. De gemeente is bij voortdu ring met het rijk in de slag over de hoogte van de extra steun die de gemeente ontvangt. Stuiveling wees erop dat de Finan ciële Verhoudingswet, waarin de verdeling van het geld over de Nederlandse gemeenten is gere geld, binnen enkele jaren wordt gewyzigd. Dat betekent vooral dat de gemeenten sneller duide lijkheid zullen krijgen over hun financiële positie. De PvdA-fractie noemde het be zoek van de bewindsvrouw nut tig. "Als er nu iets op het depar tement over Leiden beslist moet worden, weet zij tenminste uit ervaring waar het over gaat", al dus een raadslid. D'Ancona De Partij van de Arbeid begon gis teren officieel met de campagne voor de provinciale en gemeente raadsverkiezingen. 's Middags was er een bijeenkomst voor ou dere leden. Cock Kerling, lande lijk partijbestuurslid, sprak de ruim dertig aanwezigen toe. Staatssecretaris Hedy d'Ancona van Sociale Zaken sprak 's avonds in de Burchtzaal. Zy gaf een toelichting op het werkgele genheidsplan van het kabinet, met name op het punt van de deeltijdarbeid. De staatssecreta ris verdedigde het nut van deel tijdarbeid voor de emancipatie van de vrouw. D'Ancona hekelde het plan van CRM-minister Van der Louw om jongeren te verplichten te werken voor hun uitkering. "Van der Louw was in de jaren zeven tig zo'n voorstander van 'de spe lende mens'. Nu is hij doorge schoten naar de andere kant". D'Ancona zei niet te voelen voor een verplichting voor bedrijven om vrouwen in dienst te nemen. Daarvoor zijn er volgens de staatssecretaris te veel zwakke groepen op de arbeidsmarkt. De lijsttrekker bij de gemeente raadsverkiezingen, wethouder Tesselaar, hield zijn eerste ver kiezingstoespraak. ("Ik spreek makkelijker voor een sportclub of een woningbouwvereniging", zo begon hij.) Tesselaar vond dat de partij extra aandacht moest schenken aan de Merenwijk, om dat naar zijn mening daar een hetze gevoerd wordt tegen de PvdA en tegen wethouder Waal in het bijzonder. Jazz Het Dixieland-orkest de Down Town Jazz Band van Roe/ie Hueting komt zondag naar Leiden. Deze 'Jazz on Sun day' vindt plaats in het bow ling-restaurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan en be gint 's middags om drie uur. The Dance De band The Dance uit New York (USA), die muziek heet te maken die zich laat type ren als neo-funk met afro-in- vloeden, speelt vrijdagavond in het Leids Vrije Tijds Cen trum aan de Breestraat. Het optreden begint om negen Muziektheater De Tentakel, een belgische mu ziektheater-groep, brengt het stuk De Laatste Strohalm. Het stuk speelt zich af in een atoomschuilkelder. De uitvoe ring vindt zaterdagavond plaats tn het LVC, Breestraat 66 en begint om negen uur. Café Het Leids Vrijetijds Centrum houdt voortaan op zaterdag middag een open café. In het café wordt aandacht ge schonken aan jongeren-cul tuur door middel van exposi ties, film en dergelijke. Het café is geopend van twee tbt vijf Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt morgenavond in de Willem de Zwijgerschool een ruilbeurs. Verzamelaars van postzegels, munten, sigarenbandjes, lu- cifermerken en ansichtkaar ten zijn vanaf 19.00 uur wel kom in de school (W.de Zwij gerlaan 144). De eerste keer is de toegang gratis. Groene Cursus Het IVN houdt vanaf 25 maart weer een 'Groene Cursus' voor beginners. De cursus gaat in op de natuur in de di verse landschappen rond Lei den. De cursus bestaat uit een zestal lezingen in de Sterre- ivacht (Kaiserstraat) en een zestal excursies. De lezingen worden gehouden op de don derdagavond vanaf kwart voor acht. Nadere inlichtin gen: Fluitekruidzoom 12, Lei derdorp. Deze commissie van beroep had aanstaande maandag zelf een kijkje willen nemen "met des kundigen" om zich een oordeel te vormen over de bewoonbaar heid van het pand. De bewoners vinden dit niet nodig. "De com missie is immers niet deskundig op bouwtechnisch gebied". De bewoners/krakers hadden het besluit van burgemeester en wet houders om tot ontruiming over te gaan, by de commissie aange vochten. B W menen dat het pand brandgevaarlijk is en beslo ten "dus" tot ontruiming. De be woners vinden deze redenering erg gevaarlijk. Een kraakster: "Voortaan zou bijna elke particu liere woningbezitter met een be roep op brandgevaar huizen kun nen ontruimen die al jaren leeg staan en vervolgens gekraakt zijn. Op zo'n manier maak je de anti-kraak wet overbodig". De bewoners zijn daarom tegen het B W - besluit in beroep gegaan bij de commissie voor de beroep en bezwaarschriften. Deze meen de afgelopen maandag geen ad vies te kunnen uitbrengen over de rechtsgeldigheid van het B W-besluit zonder het pand eerst van binnen bekeken te hebben. Niet opgeven Intussen hangt de ontruiming nog steeds boven het hoofd van de bewoners. De Leidse kraakbe weging wil het grote pand niet opgeven "omdat dan het pand opnieuw ongestraft leeg kan blij ven staan". Toen het Gulden \lies vorige maand gekraakt werd, stond het al jaren leeg. Net vóór de kraakactie verklaarde wethouder Bordewijk (finan ciën) dat de gemeente geen geld had voor het restauratieplan van het Gulden Vlies. Maar een paar weken na de kraakactie verklaar de hy in de gemeenteraad ineens een miljoen gulden voor de res tauratie 'gevonden' te hebben. Omdat een ontruiming boven hun hoofd hangt en omdat de bewo ners het Gulden Vlies niet zon der slag of stoot prijs willen ge ven "aan leegstand" hebben de bewoners het pand gebarrica deerd. Twee krakers waren het met de beslissing om te barrica deren niet eens en zyn het huis uitgestapt. Deze krakers vinden dat de Leidse Kraakbond zich te veel met het pand is gaan be moeien. "Logisch", menen reste rende krakers, "want dit pand gaat de hele kraakbeweging aan nu er ontruiming dreigt. Als het ontruimd wordt dan kunnen we er niet meer in, dat is duidelijk. Wordt het gebouw opgeknapt dan zouden er misschien wel vijftien tot twintig mensen op de bovenverdiepingen kunnen wo- Burgemeester Goekoop merkte deze week op "dat de oorspron kelijke krakers niet meer in het pand wonen". Bovendien zou den de bewoners er een knok ploeg op na houden. De bewoners bestempelen deze uitspraak van Goekoop als kwaadaardige onzin. "Wij ver denken de heer Goekoop ervan dat hij ons met deze opmerking in een kwaad daglicht wil stellen. Zodoende probeert hy alvast een gewelddadige ontruiming door de politie goed te praten". LEIDEN - Een baby, die al meer dan een uur huilend in een afge sloten auto lag, was voor bewo ners van de Groenesteeg gister middag reden de politie te waar schuwen. Toen agenten pools hoogte gingen neir den echter gelijktijdig de ouders, die nogal verbaasd reageerden op de ongerustheid van buurtbe woners en politie. De ouders zijn niettemin aver de zaak onderhouden. Een proces verbaal werd niet opgemaakt. LEIDEN - Er zal in de Stevenshofjespolder wellicht geen plaats meer zijn voor de Ste- venshofse poldermó- len. "Als de molen niet voldoende ruimte krijgt om te werken, moet hij worden ver plaatst naar een open plek buiten de Stevens hofjespolder". Dat zegt de Provinciaal Planolo gische Dienst (PPD) een adviesorgaan van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. De molen is onderdeel van één van de 27 bezwaarschriften, die een commissie uit gede puteerde staten morgen te behandelen krijgt over het bestemmingsplan Stevens hof. De bezwaren richten zich voornamelijk op de be reikbaarheid van de nieuwe woonwijk, het wegbestem- men van bedrijven in en by de polder en over de nood zaak van bebouwing van de Stevenshofjespolder. een wijk waarvan wethouder Tes selaar met een weids gebaar zegt er "best zelf wel te willen gaan wonen". Een aantal mensen uit de buurt vindt De Leeuwenhoek tus sen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan en Roomburg bij de Nieuwe Vaart gunsti ger voor de bouw van huizen. Bovendien moet om het ge bied ten westen van Leiden te ontsluiten een "fraaie" boerdery worden gesloopt en een oude ijsbaan worden op geofferd. "Uit niets is aange toond dat op andere plaatsen in de stad geen oplossing voor de woningnood kan worden gevonden". De adviseurs van de provincie zeggen echter dat het onver- Provincie behandelt bezwaarschriften mijdelyk is dat de woning bouw in de Stevenshofjespol der in "het belang van de volkshuisvesting" moet wor den geaccepteerd. Schrama Tegen de plannen van de ge meente met de polder is ook het veevoederbedrijf van Schrama aan de Rijndijk in het geweer gekomen. Het be drijf, dat al generaties lang aan de Rijn staat, moet weg omdat het niet zou passen in de nieuw te bouwen woon wijk. De PPD geeft de ge meente weliswaar gelijk maar zegt erbij: "Handhaving is niet gewenst, maar ver plaatsing van het bedryf is fi nancieel niet haalbaar". Wo- niningen mogen pas worden gebouwd op een afstand van minimaal honderd meter van het bedrijf. Over Chrispijns' caravansbe- dryf aan de Ryndyk zegt de PPD het terrein door de ge meente is gekocht en dat het belang van de woningbouw boven dat van Chrispyn gaat. Het zal dus moeten verdwy- nen naar een andere plaats, het liefst binnen de Stevens hofjespolder. Oliehandeleigenaar H. van der Berg zal met het slopen van zijn huizen en een loods de weg vry moeten maken voor een groen- en recreatieroute. Van der Berg is het daar ui- De molen in de Stevenhof die eventueel naar e moet worden verplaatst. x plek buiten deze polder teraard niet mee eens, maar de PPD acht de plannen van de gemeente op dit gebied "reëel an financieel uitvoer baar". De twee wateringen in de polder zijn volgens de PPD recreatieve "elemen ten". Er is dan ook geen be zwaar tegen woonboten in de Dobbewatering en de Veen- watering. Met roei- en zeilver eniging "Die Leythe", die be zwaar heeft tegen woonboten daar, zal in de toekomst con tact moeten worden opgeno men waar die woonboten ko men, aldus de PPD. De Werkgroep Milieubeheer Leiden wil onder andere dat er nog meer huizen en dich ter op elkaar gebouwd gaan worden. De werkgroep wil ook dat er op het geplande tracé van Ryksweg 11 wo ning gebouwd zullen wor den. Op die manier kan Ter Wadding als groenvoorzie ning gehandhaafd blyven. De PPD vindt de plannen zoals ze nu op tafel liggen echter acceptabel. "Meer woningen aan de zuidkant zyn niet mo gelijk in verband met de aan leg van Ryksweg 11". Het college van B en W van Voorschoten ziet met lede ogen aan dat er in de buurt van de winkels in Noord-Hof land. een wijk in Voorscho ten, een winkelcentrum in de Stevenshofjespolder zal wor den gebouwd. Volgens de PPD is de afstand tussen de winkels in Noord-Hofland en het winkelcentrum voldoen de. B en W van leiden zegden toe in een straal van vierhon derd meter van het station Voorschoten geen winkels te zullen laten openen. Het gemeentebestuur van Was senaar maakt zich zorgen over Rijksweg 11* Het plan houdt volgens het- college geen rekening met die weg nu woningbouw tot op de ge meentegrens is gepland. De PPD gaat wat dit punt betreft mee met Wassenaar. "Een iets zuidelijker tracé lijkt mo gelijk", meent de PPD. C. Fokker vraagt zich af of er op deze wereld wellicht een plaatsje is voor zijn boeren woning uit 1806. "Kan dat niet worden ingepast", zo vraagt hy hoopvol. De PPD adviseert de provincie dit met de gemeente Leiden te bekijken. Er zijn ook wat stemmen opge gaan tegen de aanleg van een brug over de Rijn tussen de Vink en het Haagsche Schouw. Het is te duur vin den onder andere J.T.M. Heemskerk en J.J. de Niet. De brug is echter gewenst, zegt de PPD, voor voor een directe aansluiting van open baar vervoer op het Mors- kwartier. Ijsbaan Bü n groot aantal bewoners de Rijndyk is nogal wat teleurstelling ontstaan toen bekend werd dat de ijsbaan daar moest verdwijnen. Ze staken de koppen by elkaar en dienden ook een bezwaar schrift in by de provincie. Daarin vragen ze onder meer of er een nieuwe ijsbaan in de Stevenshofjespolder kan ko men. De PPD zegt hierover dat een nieuwe ijsbaan door B en W bij de uitwerking van het bestemmingsplan moet -worden bezien.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4