Afdeling allergologie weg "Onmogelijk om met die man samen te werken Leidse stadsrubriek Bestuur en directie AZL doorbreken stilzwijgen: Lakenhal-collectie Bewoners hofjes weer slachtoffer afpersing wordt voortdurend geïnventariseerd" DONDERDAG 4 MAART 1982 Lelden door René van der Velden Jaap Visser Bakkers tonen hun waren Oogarts over directeur oogheelkunde LEIDEN De Groenoordhal- len waren gisteren en van daag het domein van de bak kers uit West Nederland. Een tweedaagse tentoonstelling - die twee jaar geleden zo'n zesduizend bezoekers trok - geeft een beeld van het he dendaagse bakkersbedrijf: produkten van een eerlijk tarwebrood tot ware kunst werken van suikerproduk- ten. De tentoonstelling geldt voor de bakkers zelf als een vakwedstrijd, waarvan de winnaars naar de nationale kampioenschappen in Wage- ningen mogen. De wedstrijd valt uiteen in 87 klassen met uiteenlopende benamingen (klasse 67: Oude wijven- koek). Ruim honderd stands geven xeen beeld van het brood- en banketbakkerswe zen, niet alleen op het gebied van de eetbare produkten, maar ook van bakkerskle- ding, bakmachines en derge lijke. Bakkerskunstwerken in de Groenoordhallen. Ze kunnen opgegeten worden. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN "Een harde werker, maar onmogelijk om mee samen te werken..Hij kan totaal niet de legeren en wil alles zelf doen". Zo karakteriseert de oogarts Kok van Alphen directeur-beheerder Oosterhuis van de afdeling oog heelkunde van het academisch ziekenhuis. Volgens Kok van Al phen zijn er zeker dertig mede werkers van de afdeling met ru zie vertrokken. "En dan niet al leen artsen, maar ook operatie- zusters en technisch personeel" Directe aanleiding tot haar ziek melding was voor Kok van Al phen de overstelpende hoeveel heid patiënten die zij onder haar verantwoording kreeg, nadat de oogarts dr. H. Vulker, haar be- trekking bij de afdeling opzegde. "Zij is weggepest", meent Kok van Alphen. "net als trouwens ie der ander die enig intellect had en Oosterhuis voorbij dreigde te streven. Oosterhuis kan niet ie mand naast zich hebben, laat staan boven zich". Oosterhuis heeft zich akkoord ver klaard met de maatregelen. "Als het beheer ruggesteun nodig heeft, professioneler moet. dan ^jn deze maatregelen wenselijk" Ook het verloop onder arts-assis tenten en pas afgestudeerde art sen die een opleiding tot specia list volgen was het afgelopen jaar bijzonder groot. Drie van hen be sloten in het eerste jaar van hun opleiding, de al lang gekoesterde wens oogarts te worden voorlo pig maar op te geven. Het drietal. P van Delden. C. Bierman en C Reymer, bevestigen tegenover de verslaggever van Mare het verhaal van Kok van Alphen Zij spreken van intimidatie, gebrek aan begeleiding en voegen daar ryag aan toe het ontbreken van aandacht voor de opleiding van de assistenten bij staf en hoogle- Oosterhuis ziet het vertrek van Bierman, van Delden en Reymer als toeval. "Dat gebeurt op ande re afdelingen ook wel". Het enor me personeelsverloop komt hem onjuist voor. De dne assistenten zagen zich re gelmatig geplaatst in situaties waann van hen medische hande lingen verwacht werden waartoe zij nog niet in staat geacht moch ten worden. Eén van hen: "Ik moest patiënten na een operatie nakijken op complicaties Maar hoe weet ik dat? Ik had nog nooit een complicatie gezien. Je werd nergens op gewezen, je werd to taal niet ingewerkt". De voorma lig arts-assistenten en Kok van Alphen hekelen de organisatie van de afdeling en de atmosfeer waarin geen open overleg moge lijk was. Directeur Schweizer van het AZL vindt de problemen op oogheel kunde niet al te ernstig "De moeilijkheden waren niet dusda nig dat wij als bestuur vergaande maatregelen in het persoonlijke vlak hoefden te treffen. Anders hadden we dat wel gedaan. Maar we konden het er ook niet zo by laten". Directie en bestuur hebben hier mee het stilzwijgen doorbroken. Het bleek dat bij veel medewer kers in het ziekenhuis de behoef te bestond eens duidelijk geïn formeerd te worden over de drei gende sluiting van deze afdeling. De directie en bestuur doen deze mededeling in Centrum, het blad van het Academisch Ziekenhuis. Voor de achtergrondinformatie houden ze de lijn van het enkele maanden geleden verschenen rapport van de onderzoekscom missie van de universiteit aan. Dit houdt in dat de duizenden al lergische patiënten die deze po likliniek bezoeken, hun heil er gens anders moeten zoeken. Zij moeten zich nu wenden tot de af delingen keel- neus- en oorheel kunde, longziekten, huidziekten of voor jongere patiënten kinder geneeskunde. Ook het voorstel van het hoofd van de afdeling allergologie, P. Wid- jaja en zijn medewerkster dr. Van Nierop, heeft de directie en bestuur in ogenschouw geno men. Zij pleitten namelijk met vele argumenten voor handha ving van een onafhankelijke cen trale allergologische polikliniek. In eerste instantie voelden direc tie en bestuur daar ook wel voor. Echter, een volgens de directie en bestuur serieuze afweging heeft geleid tot een andere be- leidskoers. Zij zeggen hierover: "Zo'n centrale polikliniek heeft voordelen voor de continuering zowel voor pa tiënten als de medewerkers en voortzetting van opleiding. Doorslag in de andere richting heeft gegeven het streven van het faculteitsbestuur om de aller gologie een steviger en ook in or ganisatorisch opzicht een duide lijker plaats te geven in de we tenschappelijke ontwikkelingen van de Immunologie (onderzoek naar de vatbaarheidsgraad voor (infectie)ziekten). Binnen de kringen van het specialisme Al lergologie mag men over de noodzaak van dit alles van me ning verschillen met de faculteit, het is wel de bevoegdheid van de laatste om voornoemd beleid door te voeren", aldus directie en bestuur. Directie en bestuur stellen zich voorts op het standpunt dat er beslist niet met de huidige pa tiënten van de polikliniek aller gologie wordt gesold. Zij zijn er van overtuigd dat de belangen van deze patiënten in de reeds ander genoemde poliklinieken blijven gewaarborgd. De vrees van de patiënten dat ze van hot naar haar zullen worden verwezen, doen directie en be stuur ook af in de mededeling aan de medewerkers van het AZL. Zij menen dat in de dage lijkse praktijk het merendeel van de patiënten verschijnselen heb ben die op het gebied liggen van één van de specialismen. "Slecht een klein gedeelte zal niet door één specialist kunnen worden behandeld. Voor dit vermoedelij ke kleine aantal patiënten erken nen wij dat dit een nadeel is bij de voordelen van de gekozen koers". LEIDEN - Twee bewoners van Leidse hofjes zijn gisteren weer het slachtoffer geworden van afpersing. Zoals al een paar maal eerder is gebeurd, belde een jonge vrouw bij hen aan en peuterde geld los door een zielig verhaal op te hangen over een ziek kindje. Een man van negentig jaar oud gaf gisteren 200 gulden weg. terwijl een tweede slachtoffer, een 57—jarige man, 150 gulden armer werd ge maakt. Beide heren deden aangifte bij de politie en konden een signale ment geven. Het blijkt om een ongeveer 30-jarige vrouw te gaan met blond haar. Een dergelijk signalement werd ook bij andere gevallen van afpersing al gegeven. De politie adviseert mensen die ooit benaderd worden om geld te geven, door te verwijzen naar de sociale dienst. LEIDEN - Bomen die in de midden berm van de Nieuwe Beesten markt stonden, zijn gisteren door de Plantsoenendienst verwij derd. Het ligt overigens in de be doeling dat het groen na verloop van tijd weer terugkeert naar de Nieuwe Beestenmarkt. Alleen worden de bomen dan wel langs de kant van de rijweg wor den geplaatst en met meer in het midden. De verplaatsing houdt verband met de nieuwe wegen loop bij de Nieuwe Beestenmarkt en molen De Valk. Oi>erigens worden de bomen niet voor het eind van dit jaar terugverwacht in het centrum van de stad. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Dat er een paar jaar geleden voor het laatst werd geïnventari seerd in museum De Lakenhal is niet waar volgens directeur Wurfbain. Hij reageert hiermeer op het bericht dat er honderd tot honderdvijftig schilderijen en tekeningen van het museum zoek zijn. "Onze collectie wordt voortdurend geïnventariseerd. Op dit moment zijn we daar weer druk mee bezig. Vier panden, waaronder het stadhuis, hebben we nog niet gehad. Op dit moment ontbreken er acht kunstwerken" En dat is nog geen ramp, oordeelt de museum-directeur, want "Die kun nen nog best boven water komen De ervaring heeft geleerd dat er wel eens een schilderij tijdelijk niet 'bestaat' Dan is het by voorbeeld ver keerd opgeborgen of foutief in de administratie verwerkt. Zo'n kunst werk duikt dan meestal later weer ergens op". Pas één keer heeft de directeur naar eigen zeggen meegemaakt dat een schilderij echt verdween. "Een ambtenaar had dat schildenj op z'n kamer hangen en vond het zo mooi dat hy 't mee naar huis had geno men. Overigens verwacht ik de inventarisatie over enkele weken te hebben voltooid. Er gaat dan een lijstje naar het gemeentebestuur, die regelt de zaken verder met de verzekeringen. Daar mag ik me niet mee bemoeien". De waarde van BKR-werken loopt volgens Wurfbain uiteen van honderd vijftig gulden tot vijftienduizend gulden. Hij schat de gemiddelde waar de van een BKR-schilderij op ongeveer tweeduizend gulden. Elly Neuteboom, secretaresse van de directie sociaal-cultureel werk, vertelt dat er in Leiden op dit moment zo'n vijfentwintig kunstenaars zijn die in de Beeldende Kunstenaars Regeling vallen. "Drie van hen hebben te kennen gegeven dat hun werk niet uitgeleend mag worden. Wat er in de depots van De Lakenhal ligt, gaat naar allerlei gemeentely- ke instanties. Ambtenaren komen eens per jaar in De Lakenhal kyken en kunnen dan bepaalde werken reserveren. De bodedienst van het museum registreert dat en hangt de werken later by de desbetreffende instanties op". Job Habold, landelijk bestuurslid van de Bond voor Beeldende Kunste naars (BBK) en gespecialiseerd op beeldrecht-zaken, in een eerste reac tie: "Als inderdaad blijkt dat een belangrijk aantal kunstwerken met een waarde van naar schatting twee tot drie ton. aangekocht in het kader van de BKR-regeling en uitgeleend door De Lakenhal, is verdwe nen, dan moet de verantwoordclyke persoon op het matje worden ge roepen. In dit geval is dat de directeur. Die man kan desnoods voor de rechtbank worden gedaagd". WIM BRANDS JAAP VISSER Het gebouw van het Leidsch Dagblad door de ogen va Willemse - "De bol op het dk moet weg Dat u zo fuftip' (Folo avond de rust in Groenoord. Zij kregen daarby wel de hulp van de weergoden. Want by een temperatuur van tien gra den onder nul en bij een ijzi ge oostewind is het natuur lijk geen pretje om lallend over straat te slenteren en te gen muren te plassen André de Jong. politie-inspec- teur Nico van Ooik en het buurtcomité Groenoord kwa men van de week in het buurtcentrum tot de conclu sie dat zaterdagavond 9 ja nuari geen ideale graadmeter "Het was gewoon te koud", was de eensluidende mening. Op zaterdagavond 24 april en zondagavond 25 apnl komt er een herkansing tydens het dubbel-concert van de pop groep Queen De Jong. Van Ooik en het buurtcomité spraken af om na dat week einde opnieuw rond de tafel te gaan zitten. De Jong hoopt dat op korte ter- myn een tweede in- en uit gang van het Groenoordhai- terrein kan worden gemaakt aan de kant van de Gooi- DM liaan Da ingang aan de Willem de Zwygerlaan zal dan worden afgesloten voor automobilisten en alleen toe- gankelyk zyn voor fietsers en voetgangers. Volgens de laat ste berichten draait dit voor stel van de Jong volop in de ambtclyke molen op het stadhuis De bestuursleden van Groenoord hopen ondertus sen dat De Jong hen zal uit nodigen om het concert van Queen by te wonen. Kunnen ze zich ook niet ergeren aan het vreemde blik in de wyk. LEIDEN - Bestuur en directie van Academisch Zieken huis hebben zich achter het standpunt van de faculteit geschaard om de afdeling en vakgroep allergologie op te heffen. Dit betekent, hoewel het definitieve besluit nog deze maand moet worden genomen in de medische faculteitsraad, dat er over een half jaar geen polikli niek en vakgroep allergologie meer is op het AZL. Leidsch Dagblad Leidse kunstenaars kregen de opdracht om het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel te schilderen. Hun werk hangt sinds giste ren in het museum De La kenhal aan de Oude Singel. Enkele kunstenaars verkla ren zich nader over hun gees teskinderen. Schilderes A.Krijgsman ver klaart eerlijk dat ze eigenlijk helemaal niet was gefasci neerd door het gebouw. "Nee, ik vind het gebouw aan de overkant veel mooier. Maar het punt in de stad vond ik wel mooi het dyna mische". Peter Willemse maakte een rea listisch, of misschien beter: fotografisch schilderij. Hij heeft het over de beklem mende sfeer die het gebouw 'uitstraalt'. "Ik heb het ge bouw daarom in de nacht ge schilderd. Het regent boven dien zodat je die rode neon letters mooi kunt laten weer spiegelen. Merk vooral op dat het gebouwtje aan de Rijn- en Schiekade in de brand staat. Die truc heb ik toegepast om de mensen te dwingen goed te kijken. De bol op het dak moet overigens worden weg gehaald. Dat ding doet af breuk aan het gebouw. Hetis zo tuttig". Gerard de Reus, die ook zeer realistisch schilderde, rea geert verbaasd als wij hem vragen of hij ook door het macabere werd aangetrok ken. Integendeel, het was juist de stilte die hem bekoor de. De Reus: "Op mijn schil derij is de lucht gelig. En dat wijst er al op dat we hier te maken hebben met een na middag in de herfst. Ik heb trouwens de werkelijkheid wel vervalst, want ik heb het licht laten vallen op een plaats waar het nooit valt. Nee, die bol stoort my niet. Want ja, dat ding mag dan le lijk zijn, maar als je het ziet denk je toch direct aan rate lende persen en zo. Wat ik wel lelijk vind is die nieuw bouw achter dat prachtige oude gebouw". Van realisme moet Koos van de Water niets hebben. "Toen ik ging kijken viel me één ding heel erg op: de symmetrie. Als je de omgeving er bij be trekt, wordt het gebouw een spil. De kant van de Witte Singel heb ik vervolgens groen geschilderd, de kant Het gebouw van het Leidsch Dagblad door de ogen van A. Krijgsman "Het punt in de stad vond ik wel mooi - het dynamische". Het gebouw van het Leidsch blad door de ogen van Koos Water - "Als je de omgeving er bij betrekt wordt het gebouw een spil". Het gebouw van het Leidsch Dagblad door de ogen van Gerard de Reus - "Die bol mag dan lelijk zijn, je denkt toch direct aan ratelende persen". (Folo hoIvmu van de Ryn- en Schiekade grys. Ik heb dat groen ook la ten golven, omdat het gedeel te van de Witte Singel het le- vendigst is. Nee. im mijn ge val mag je geen typeringen als macaber of duister ge bruiken. Mijn benadering is namelijk niet emotioneel; ik probeer geen stemmingen op te roepen. Het gaat mij om de Blikvangers Grocnoordhallen-directeur André de Jong en zijn buren uit Groenoord hebben de vre despijp gerookt. De buurtbe woners zyn tevreden over de verkeersmaatregelen die De Jong samen met de politie heeft genomen tydens en na het concert van The Police in de Groenoordhallen, zater dagavond 9 januari De popconcerten in de immen se veehal waren de bewoners van Groenoord al jaren een levensgrote doorn in het oog. Concert gangers parkeerden hun auto's kris kras in de wijk. De Groenoorders kon den nauwelijks hun deuren in of uit. Laat staan dat ze hun eigen blik voor hun ei gen deuren kwyt konden. Ook de lawaai overlast en het urineren in portieken en te gen muren waren de bewo ners meer dan zat. Daarom dreigden zy bij het concert van The Police de he le wijk te blokkeren. Zo ver is het niet gekomen want vijf man personeel van de Groenoordhallen en zes man van de Leidse verkeerspolitie vingen het blik op en hand haafden op de bewuste

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3