Amnesty mag winkelcentrum niet meer in Cultureel Centrum niet ideaal voor bioscoop Geld onderkomen scouts is er nog niet eidse agenda Burgemeester stom verwonderd1 over besluit Peperbus ontsierend Nieuw gebouw in Zoeterwoude kost honderdduizend gulden Jan Preenen eerste op lijst PSP PAGINA 2 Stad en rand DONDERDAG 4 MAART 1982 (Vervolg van pagina 1) LEIDERDORP - Verontwaardiging en verbazing zijn de eerste reacties op het besluit t Amnesty International niet meer in het winkelcentrum toe te laten. Clarissa van Hartingsveld van de Leiderdorpse afdeling Amnesty International is zeer verbaasd. Er waren duidelijke afspraken ge maakt met manager Immink van 'Winkelhof. "Er is een mondelin ge overeenkomst voor vijf wa kes. In november is dat afgespro ken met Immink", aldus Clarissa van Hartingsveld. In januari, toen er a! twee wakes waren ge houden, werden de data van de laatste drie aan Immink voorge legd. Volgens Clarissa van Hart ingsveld ging hij daarmee ak koord. De verbazing was dan ook groot toen afgelopen zaterdag Immink een lid van Amnesty op belde met de mededeling dat er geen enkele wake meer gehou den mocht worden. "Argumen ten voor die beslissing werden niet aangevoerd. Na vragen van ons werd gezegd dat het publiek Onderzoek beveiliging van scholen VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten onderzoekt mo menteel in samenwerking met de scholen hoe de schoolgebou wen beter beveiligd kunnen wor den. Wethouder Marselis liet gis teravond in de raadscommissie voor welzijn blijken dat hij wei nig heil ziet in de suggestie van het CDA om de omwonenden in te schakelen. Woonwagens komen bij N-Hoflandbrug VOORSCHOTEN - De plaats voor woonwagens bij de Noord-Hof- landbrug in Voorschoten wordt vrijwel zeker door de provincie goedgekeurd. Wethouder Marse lis deelde gisteravond in de raadscommissie voor welzijn mee dat hij daarover een gesprek met de provincie heeft gehad. Omdat bij voor deze plek ook medewerking nodig is van het gemeentebestuur van Leiden, is daar inmiddels al overeenstem ming mee bereikt. De provincie ziet verder Allemans- geest nog steeds niet zitten als een mogelijkheid om nog woon wagens te plaatsen, maar is wel bereid om die plek alsnog kri tisch te bekijken. Een derde mo gelijke standplaats van drie wa gens komt voorlopig op het tracé van Rijksweg 11. Daarvoor komt alleen goedkeuring als de ge meente ook een vaste plaats aan wijst in het bestemmingsplan Starrenburg by de Veurseweg. De provincie dringt in elk geval bij de gemeenten op spoed aan. Voorschoten wacht nu op zijn beurt op toestemming van de provincie. Zodra deze binnen is kunnen de plaatsen voor de eer ste drie woonwagens gereed worden gemaakt. geklaagd zou hebben", aldus Van Hartingsveld. Amnesty weet nu nog steeds niet wat precies de reden is van het besluit dat op aandringen van een aantal winkeliers is geno men. Daarom is er een aangete kende brief gestuurd met de vraag alsnog de argumenten die geleid hebben tot de beslissing bekend te maken. Voor morgen moet die brief beantwoord zijn anders zal Amnesty actie onder nemen. Wat voor acties dat wor den is nu nog niet bekend. Zielig Volgens winkelier Schouten, lid van het bestuur van de winke liersvereniging, hoort een derge lijke actie niet thuis in een win kelcentrum. Hy zegt het "zielig" te vinden als er mensen lopen met sandwich-borden en tegelij kertijd mensen met ballonnetjes. Ook de kaarsen met prikkel draad er omheen, het symbool van Amnesty International, pas sen niet in de sfeer van 'Winkel hof. "Ik denk niet dat we daar ons feest omheen moeten bou wen", aldus Schouten. De win kelier vindt ook dat Amnesty te- ver is gegaan. 'Winkelhof gaf een vinger en Amnesty nam de hele hand, aldus Schouten. Volgens de winkelier gaf Amnesty steeds "acte de presence" als de winke liers wat organiseerden. En ze stonden er op de zaterdag. Manager Immink voert aan dat klanten en winkeliers zich geër gerd hebben aan de actie. En als de klanten klagen is dat niet goed. "Er wordt door de winke liers druk uitgeoefend want ne gatieve publiciteit kunnen we De reclamezuil in Voorschoten: "Een bonk roest, gewoon afbreken en meegeven met het grofvuil"? aldus WD'er Van Gogh. VOORSCHOTEN - Burgemeester en wethouders van Voorscho ten gaan bekijken of de reclamezuil in het dorpscentrum ge handhaafd moet blyven. Wethouder Marselis liet gisteravond blijken weinig nut te zien in deze zogenaamde peperbus die bestemd is voor ideëele reclame maar bijna niet wordt gebruikt. Marselis noemde de zuil "ontsierend voor het dorpscentrum". De toentertijd in Den Haag gekochte "peperbus" (transformator huisje) is in korte tijd veranderd "tot een bonk roest", aldus mr. Van Gogh (WD), die vervolgde: "gewoon afbreken en met het grofvuil meegeven". Van Gogh herinnerde nog aan de paar dui zend gulden die de gemeente gereserveerd had voor het onder houd van deze peperbus, maar waar niks mee gedaan schijnt te zijn. Wethouder Marselis gaf de toezegging binnen het college van bur gemeester en wethouders deze zaak op te nemen. De zuil is vorig jaar geplaatst op aandrang van de PSP. Nadat de zuil aan de kop van de Schoolstraat stond, toonde niemand meer interesse en kwamen er bij de gemeente alleen maar bezwaren binnen van de plaatselijke middenstand. Burgemeester Van der Have (links) en wethouder Meerburg tijdens één van de wakes in 'Winkelhof. niet hebben", aldus Immink. Amnesty is volgens de manager zelf schuldig aan de weigering van 'Winkelhof om ze niet meer toe te laten. Immink: "Het zou kunnen zijn dat hun presentatie wat opdringerig is geweest". Winkeliers kwamen met die klacht bij de manager. Volgens Immink waren er ook klanten bij winkelier Schouten geweest met de mededeling dat ze de actie best vonden, maar daarbij had den gezegd: "Laat ze ons nou niet ondersteboven lopen". Onzin, zeggen Clarissa van Hart ingsveld van Amnesty en burge meester Van der Have. "We zijn absoluut niet agressief geweest. We hebben ons zeer rustig gedra gen", vertelt burgemeester Van der Have, zelf één van de mensen die met sandwich-borden in het winkelcentrum stonden. "Zie lig" voelt hij zich overigens ook niet. Laag bij de grond Clarissa van Hartingsveld is het met Van der Have eens. Zij legt de schuld bij winkelier Schou ten. Tijdens de derde wake moest de stand van Amnesty op een andere plaats staan die door Immink was aangewezen. Claris- sa van Hartingsveld: "De plaats die was toegewezen was recht te genover de winkel van Schou ten, die op die avond een zeer vreemd gedrag vertoonde. Hij maakte flauwe opmerking. En hij hield mensen aan en begon te smoezen in de richting van onze stand. Ik vind dat laag bij de grond. Wij hebben niemand ge hinderd en niemand agressief benaderd". Burgemeester Van der Have zal al zijn invloed gebruiken om de be slissing van 'Winkelhof onge daan te krijgen, zei hij vanoch tend. Van der Have was "stom verwonderd", toen hij de béslis- sing vernam en "begreep er niets meer van". Hij zal met manager Immink gaan praten. Van der Have: "Ik zal proberen om wat er beloofd is ook gedaan te krij gen". De burgemeester wil dat de actie in elk geval afgemaakt wordt. Onderdak Voorschotense theater onzeker VOORSCHOTEN - Het is nog de vraag of de Voorschotense bio scoop onderdak krijgt in het Cul tureel Centrum of dat de be schikbare ruimte (vier lokalen en een zaal) gebruikt zal worden door verenigingen. De exploitan- te van de plaatselijke bioscoop heeft advies ingewonnen bij de bioscoopbond. Uit het antwoord is gebleken dat de aanwezige ruimte wel kan worden gebruikt voor de verto ning van films, maar dat het toch geen ideale situatie zal zijn. Beter zou het zijn als het pand ver bouwd zou worden. De gemeen te wijst bouwkundige ingrepen echter in eerste instantie van de hand. Blijft ook nog de vestigingsmoge lijkheid van diverse verenigin gen en instellingen. Zo zou vol gens burgemeester en wethou ders bijvoorbeeld het sociaal- raadswerk er onder dak kunnen. Ook wordt de stichting Jonge renhuisvesting genoemd in ver band met het Cultureel Centrum. Verder zou het als onderkomen kunnen dienen voor de gehandi- capten-soos, het UW en de AN- BO en EHBO-verenigingen. Ver der komen op het lijstje voor het centrum de toneelvereniging en vrouwenorganisaties als mogelij ke gebruikers voor. Het poppentheater zou terecht kunnen in een hoek van de grote zaal, die ook voor repetities door de toneelvereniging zou kunnen worden gebruikt. Een verdere accommodatie waar binnenkort in gemeentelijk ver band over gepraat wordt is het gebouw Leidseweg 33. Binnen kort wil de gemeente tot aan koop overgaan en moet er dus ook duidelijkheid komen over het gebruik. Het jongerenpasto raat wil het liefst in het gebouw blijven zitten. Samen met de groep "Op blote voeten" hebben zij in ieder geval al hun voorkeur uitgesproken voor dit gebouw. Zij zouden daar graag samenwer ken en het liefst drie lokalen krij gen. Bedenkingen Al met al blijkt de belangstelling van instellingen voor dit gebouw toch al groter te zijn dan de mo gelijkheden, melden B en W. Zo spreekt ook de basketbalvereni ging 'Blitz' huisvesting in het ge bouw Leidseweg 33 erg aan, me de vanwege de gebruiksmoge lijkheid van het schoolplein. Bedenkingen tegen onderdak in dit gebouw heeft het Creatief Centrum, dat de toebedachte ruimte te gering vindt. Deze in stelling ziet ook het samenwo nen met de Wereldwinkel en 'Blitz' niet zo zitten. De Wereld winkel zelf heeft trouwens ook "onoverkomelijke bedenkingen" tegen het pand Leidseweg 33. Zij houden vast aan een centrale plaats in de kern van het dorp voor hun activiteiten. Naast het Cultureel Centrum en Leidseweg 33 krijgt Voorschoten nog twee gebouwen voor sociaal- culturele doeleinden, het Am- bachts- en Baljuwhuis en het voormalige instructiebad. De verbouwing van het monumen tale Ambachts- en Baljuwhuis is binnen niet al te lange tijd af. Men overlegt momenteel nog met een gegadigde voor de hore- cavestiging. Voor het instructiebad staan naast het gebruik door 'Avanti' wijkac- tiviteiten op het programma. Er zou volgens B en W mogelijk ook een ruimte voor de jeugd van de Vlietwijk kunnen komen. Tot nu toe heeft de jeugd uit deze wijk ZOETERWOUDE - Het is nog on zeker hoe scouting Zoeterwoude het nieuwe onderkomen naast de eveneens nieuwe opslagplaats van gemeentewerken moet be kostigen. De kosten voor de rea lisering van een gebouw voor de scoutinggroep worden geschat op een ton. CD A-raadslid Van der Geest vroeg zich gisteravond in de raadscommissie voor finan ciën af in hoeverre de gemeente alsnog moet bijspringen in de fi nanciering van het jeugdhonk. Haast is geboden volgens de chris ten-democraat omdat op 1 juli de oude opslagplaats aan de Mie- ning verlaten moet zijn. Het be drag dat voor het nieuwe onder komen nodig is kan waarschijn lijk wel aanzienlijk worden ver laagd door zelfwerkzaamheid van de scouts. Wethouder Maan sprak in dit verband zelfs van twintig tot dertigduizend gulden. De aanbesteding voor de bouw van de nieuwe gemeentewerkplaats achter het gemeentehuis is trou wens ook gisteren gedaan. De vijf ton die hiervoor nodig zijn maken deel uit van de zeseneen half ton die over zijn op de ge meenterekening. Voor de afwikkeling van de ge meenterekening over 1979 was trouwens gisteravond veel waar dering van de zijde van de com missieleden. Het rekeningover zicht over '79 was het eerste dat op uitgebreide wijze informatie verschafte. Dit is de betrokkenen goed bevallen. Er bleken weinig vragen te leven ten aanzien van het overzicht. Wel bleek dat de gemeente nogal wat terugvorde ringen heeft lopen. Zo wordt een tegoed van de over heid verwacht voor de schoolartsendienst. Een vergis sing bij het opstellen van de be groting levert nu een welkome meevaller op. Een ander te vor deren bedrag moet van de stich ting 'Eendenkooi' komen. De stichting moet de gemeente nog zo'n 275.000 gulden terugbetalen die zij teveel aan stichtingskos- ten heeft ontvangen. Voorstellen voor de wijze van afbetalen zijn inmiddels gedaan door het stich tingsbestuur. 1979 was een goed jaar met een ba tig saldo van een dikke zeseneen half ton. Zoals gezegd is dit be drag grotendeels gereserveerd voor de bouw van de nieuwe ge meentelijke opslagplaats. Hek Een uit "de pre-historie" daterende zaak is in Zoeterwoude de we reld uit geholpen. De zaak be treft een principiële afwijzing van de Zoeterwoudse gemeente om een hek te onderhouden. In de eerste helft van de jaren zestig heeft aan de Uiterdijk een grond- overdracht plaatsgevonden. Hierbij onstond een stuk wei land dat omzoomd moest wor den door een hek. De betrokken boer vond dat de gemeente dit hek moest betalen en ook voor het onderhoud diende op te draaien. Zo'n twintig jaar is over deze kwes tie gebakkeleid. Nu is dan einde lijk het hek van de dam. De ge meente zal het hek kopen voor 2000 gulden en tevens de betrok ken boer afkopen met 1250 gul den voor het gepleegde onder houd. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscom missie voor financiën werd deze zaak tot volle tevredenheid i de commissieleden daarmee uit de wereld geholpen. Gisteravond werd vanuit het colle ge van B en W nog een suggestie gedaan om in de komende jaren links en rechts nog wat extra te bezuinigen. Aan de commissie werd gevraagd de begroting nog eens systematisch door te nemen en eventuele posten waarop be zuinigd kan worden aan het col lege voor te leggen. Zij bekijken dan de haalbaarheid van de sug gesties. Het CDA-commissielid Engelkes zag weinig heil in een bezinning op de begroting. Hy vreesde veel werk met weinig rendement om dat op veel posten door rijksre gelingen toch niet kan worden bezuinigd. De overige commis sieleden waren wel gecharmeerd van het B en W initiatief. een lokaal van het scholencom plex aan de Molenlaan. B en W wijzen erop dat twijfels over vol doende intensief gebruik van de instructiebadruimte inmiddels achterhaald zijn, omdat ook een sportinstituut al belangstelling heeft getoond voor medegebruik van dit pand. Op accommodatiegebied is van de zijde van de Bloemenwyk nog het verzoek binnengekomen bij de gemeente om tezijnertijd hun huidige tijdelijke buurthuison derkomens te vervangen door een permanent gebouw. Ook heeft de gemeente een verzoek ontvangen van de Baha'i Ge meenschap voor een onderko men evenals de vraag naar ruim te voor Moslims. LEIDERDORP - Jan Preenen, ex- voorzitter van het 'Komité Lei derdorp voor de Vrede', voorzit ter van de Chili-werkgroep en voorzitter van de PSP in Leider dorp is lijsttrekker geworden van deze partij voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. De PSP gaat samen met de PPR de verkiezingen in. Zij krijgen op de gezamenlijke lijst de derde Tweede op de lijst is Nicolien van der Fluit en derde is Hans Blans- jaar. DONDERDAG Groenoordhallen: Westnederlandse bakkersdagen, 10.00-20.00 uur. K&O gebouw. Oude Vest 45: dialezing over walvissen en dolfijnen, 20.15 uur. Stadsbouwhuis, Langegracht: vergade ring projectgroep verbetering woonom geving De Kooi, 10.30 uur. Stadhuis, vergadering deelcommissie voor schouwburgzaken, 16.00 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: vrij advies, 20.00-21.00 uur. Troef, Noordeinde 2A: werkgroep dienstweigeren, voorlichting en begelei den dienstweigeren, 20.00-21.30 uur, tel. 216180/149324. LWH-gebouw, Caeciliastraat 18: open avond Leidse Werkgroep Homosexuali- teit, 21.00-01.00 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19.00-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp. Muzenhof, PvdA-ledenver- gadering, 20.00 uur. Voorschoten. Gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20.00 uur. Lindehoeve, optreden 'Bries', 21.30 uur. Warmond. Gemeentehuis, commissie openbare werken, 20.00 uur. Zoeterwoude. Gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 26 februari tot 5 maart waar genomen door Zuider Apotheek Lei den, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Oegstgeest - Linnaeus, Kempenaer- straat 31. tel. 153274, tot zaterdag 13 uur. Daarna zie apotheken Leiden. ten noorden van dé Ryn: 134604; ten zuiden daarvan: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Ge zondheidscentrum Florijn 10, Leider dorp, tel. 896193, spreekur ma., woe. en vrij. van 13-13.30 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum, Van der Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Warmond - A. de Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: E. Baron Mackay en G. Boschma, W. Dijkstra en M. Brandt. H.J. Hart en I.C.M. Loo- mans, H.F. Haciömeragaoglu en G.C. Anes, A.A.M. Willems en L.A. Steimel, M. van der Wende en A. Ravensbergen, A. Baatenburg de Jong en H.P. Noort, K.L. de Lussanet de la Sablonière en C.M.S.J. Vandenabeele, O.I.M. Ydema en M.C. Gutjahr, F.J. Moerman en F.C.J. Visser, E. Mieremet en M E. Hol, J.G. Schoonwater en A.H. Chaudron, P.C.M. Huyzer en J.C.J. Maaskamp, H. Olivier en R.M. Buijs, J.A.M." Uppelschoten en W. Robbers, E. Koolmoes en M.B. Har- tevelt, H.A.J. Lelieveld en G.M.M. Vroom. LEIDEN - Geboren: Wouter-Jan zv. J.F. Brookman en L.D. Monté, Thomas zv. A.J. Linmans en K.M. Carlsson, Rachida dv. M. Daoudi en Z. Kissari, Stasja zv. A. van Apel doorn en S. Miijanié, Neeltje Jacoba dv. W. van Duyn en J. Schaap, Comelis zv. C. Prins en S. Sloos, Marloes dv. L.D. Clocquet en C. Morren, Comelis Arie David zv. J. Verweijmeren en P. van Va- len, Elzeliene Maria Suzanne dv. P.J.L. Bastiaans en C.D. Noordzij, Ai\ja Mari- lou Aneli dv. L. van Weeren en M.E. de Jong, Quöé Hoa zv. D.H. Nguyen en T.H. Nguyen, Dorothea Sjoerdje Helene dv. J.L. Berkheij en H.D.L. Bertz, Clau dia dv. Ph.A. Kuijvenhoven en A.M.M. Kouwenhoven, Ruth dv. M.A. Schouten en K.H.J. Withoff> Richard Hendricus zv. A. Hoogewoning en M.M>A. van der Putten. LEIDEN - Overleden: W. Karstens, geb. 8-7-1922 man, A. van der Loo. geb. 27-7-1912 man, J.J.A. Corstjens, geb. 11-11-1909 man, M. van Polanen, geb. 12-8-1913 vrl. geh. gew. met Th. M. Biegstraaten, J.J. Swaan, geb. 28-9-1905 man, A.C. Seijn, geb. 23-1- 1943 man, H.J. van der Zon, geb. 20-3- 1904 man, L. Rogier, geb. 9-4-1910 man. J. van der Plas. geb. 20-1-1923 man, J.P. Vos. geb. 15-3-1918 vrl. echtg. van E. Magnin, M. van Dam, geb. 18-12-1919 man, A.C. Ribot, geb. 7-6-1891 vrl. geh. gew. met F. van der Reyden. M.W. van den Berg, geb. 27-7-1933 vrl. echtg. van A. J. Heemskerk, T. van der Plas, geb. 22-9-1912 vrl. echtg. van A. van der Plas, W.F. Langezaal, geb. 15-1-1904 man, J.H. Teeuwen, geb. 10-6-1906 man, MM. Hoogervorst, geb. 19-3-1922 vrl. echtg. van N.W. Meeuwenoord, A. Vianen, geb. 10-11-1942 vrl., R.J.J. Voormolen, geb. 22-10-1079 man, H. Jekel, geb. 10-8-1893 Geboren te Warmond: Saskia H. dv. van der Geest, A.J. en Verhoog, J.C.J., En- gelina M. dv. van Es, J.F. en Nieuwen- huijzen, C., Cornelia P.A. dv. Groen in 't Woud, C.G.P. en Rotteveel, A.Q.M. Geboren te Leiden: Nick J.J. zv. van Winsen, J.M.J. en Kortekaas, J.J.A.C.M. Trijnfje A.E. dv. Ouwehand, W. en van Duyn, J. Geboren te Leiderdorp: Frank J. zv. Ro- zing. P.M.M. en Face, C J. Huwelijken: Poldervaart, M. en van der Sleet, P C Huwelijksaangiften: Gysen, A. en Mul der, M.A.D., Hofmann, P.G. en Altink, M. Taverne (1896), Johanna w/v Sieval, P. Mgr. van Niekerk, Jacobus T P. (1910) e/v van Noort. A M G. Overleden te Oegstgeest: Elzink, Jan H.F (1905). Overleden te Leiden: Somerwil, Corne lia H. (1900) w/v Leget, A A. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij LexJsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W F J Wirtz lel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2