LEIDSCH m DAGBLAD Maandag acties in metaal Vele Leidse kunstwerken zoek Conflicten bij oogheelkunde ;^v gyjfti Winkelhof weert wake Voordelige stroom uit gasdruk? Optimisme bij Ahold over winst Staking grafici: geen ochtendbladen verschenen COMMENTAAR niuimJGTVtKKK*"7 DONDERDAG 4 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36719, Directeur G Koopman Bmtu 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Schadepost bij uitlenen van zeker twee ton (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Honderd tot honder vijftig schilderijen en tekeningen van BKR-kunstenaars, die zijn uitgeleend door het stedelijk mu seum de Lakenhal, worden ver mist. Dat zeggen betrouwbare bronnen. Het bedrag dat hiermee is gemoeid, ligt tussen de twee honderd- en driehonderddui zend gulden. Vanaf vorig jaar september heeft het museum De Lakenhal het uitgeleende BKR-werk (Beel dende Kunstenaarsregeling) geïnventariseerd. Dat was name lijk al enkele jaren niet gebeurd. Controle van de boeken leerde direct al dat een flink aantal werken spoorloos was; het was zelfs niet meer te achterhalen waar de schilderijen hadden ge hangen. Ze bestonden alleen nog maar op papier naar het zich liet Een tocht langs gemeentelijke in stellingen en openbare gebou wen waar ook werken hingen, leerde dat de stand van zaken nog somberder was. In sommige gevallen was er zelfs vrij veel ver dwenen. Navraag mocht niet ba ten. Vermist dat was het enige wat er kon worden opgeschre- Helemaal klaar met de inventarisa tie is De Lakenhal nog niet. Zo moet bijvoorbeeld het stadhuis nog worden bezocht. Zoals het er naar uiziet is over enkele weken de definitieve lijst klaar. Lakenhal-directeur Wurfbain rea geert zeer laconiek. Sterker nog, hij ontkent wat mensen van zijn eigen museum ontdekten. "Er zouden honderd tot honderdvijf tig BKR-werken zijn verdwe nen? Dat bestrijd ik. Er raakt wel eens wat beschadigd, maar dat er zoveel weg is, is pertinent niet waar. Ik durf dat met de hand op het hart te zeggen". Volgens De Lakenhal-directeur ontbreken er op dit moment slechts acht kunstwerken. Wethouder Schoute van culturele zaken heeft de zaak in onderzoek genomen en zegt "voorlopig geen enkele waarde aan dit ge rucht te hechten". Morgenmid dag heeft de wethouder een on derhoud met vertegenwoordi gers van de Bond voor Beelden de Kunstenaars. (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Amnesty International mag niet meer in het Leiderdorpse winkelcentrum 'Winkelhor komen Amnesty had met de bedrijfsleider van 'Winkelhor een mondelinge afspraak dat er vijf "wakes" gehouden mochten worden. Dne zyn er tot nu toe geweest. De oorzaak van het verbod is niet duidelijk. Het publiek zou zijn gehinderd, men zou zijn geërgerd door de actie. Bovendien zou Winkelhof de politiek buiten de deur willen houden. De wakes zijn een onderdeel van de landelijke actie waarin aandacht wordt gevestigd op landen waar mensen verdwijnen, omdat ze het niet eens zijn met het politieke regime. Burgemeester Van der Have en wethouder Meerburg deden onder andere aan een wake mee. Van der Have toonde zich vanmorgen desgevraagd "stom verwonderd" over de beslissing van 'Win kelhor. De burgemeester zal druk uitoefenen om deze beslis sing terug te draaien. Onderzoek nieuwe bron van energie DEN HAAG (GPD) - De bodem in het Noorden des Lands bevat vrijwel zeker een enorme hoe veelheid erg goedkope electrici- teit die gedurende wel 30 jaar een belangrijke rol kan spelen in de énergievoorziening. De enorme druk waarmee het aard gas naar boven komt, kan ge bruikt worden om turbines aan te drijven die voor een prikje electriciteit kunnen produ ceren. Minister dr. Jan Terlouw (econo mische zaken) staat positief te genover een onderzoek naar deze totaal nieuwe vorm van volstrekt schone energie. Voor wellicht twee ton subsidie kan er zeker heid geschapen worden over de ze langdurige stroombron. Vandaag is aan dr. Terlouw ge vraagd om op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de methode van "stroom-uit-gas- druk". Deze volkomen milieu- ongevaarlijke manier van ener gie winnen betekent wellicht het "ei van Columbus" voor lange ja ren in met name het Noorden des Lands. De gevolgen kunnen zijn dat er minder behoefte zal be staan aan kernenergie en ook minder noodzaak aanwezig is voor een snelle ombouw van electrictiteitscentrales van olie en gas op kolen-stook. Tien jaar geleden heeft de NAM, de Nederlandse Aardolie Maat schappij, al eens onderzocht of er uit de enorme gasdruk in de di verse bellen in Friesland, Gro ningen en Drenthe, stroom te ha len was. In die tijd, dus voor de geweldige stijging van de olie prijzen, bleek het gasdruk-turbi ne-project niet rendabel voor de NAM. Op het ogenblik aarzelt de NAM nog omdat de rentabiliteit voor deze maatschap van de olie reuzen Shell en Esso nog niet vast staat. ZAANDAM (ANP) - Ahold NV heeft de tweede helft van vorig jaar veel beter gedraaid dan in de eerste helft. Daalde de netto winst in het eerste half jaar met 20 procent, in de tweede helft is dat meer dan gecompenseerd. Over het hele jaar bedroeg de nettowinst 53.8 miljoen gulden, rond 3.7 procent meer dan in 1980. Dit jaar zal - zo verwacht het Ahold-bestuur, die winst zeker worden geëvenaard. De omzet steeg vorig jaar met ruim 21 pro cent tot 7 miljard gulden. Het be drijfsresultaat bedroeg 92.1 mil joen, wat overeenkomt met 1.3 procent van de omzet. In 1980 was dat nog 1.56 procent. Opklaringen In de nacht en ochtend enkele regen- of hagelbuien, maar later op de dag op klaringen. Minimumtemperatuur rond 2 graden, middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Tot matig afne mende noordwesten wind. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.06 en 23.36 uur, laagwater 06.19 en 19.10 uur. AMSTERDAM - Stakende grafici beletten vanochtend chauffeurs om kranten op te halen bij de Telegraaf voor verspreiding over ons land. De krant werd op beperkte schaal verspreid in de hoofdstad. Burgemeester mocht er niet in (Van r verslaggevers) LEIDEN - Burgemeester Goe- koop en gemeentevoorlichter Meijer zouden deze week diep in de nacht een poging hebben gedaan om het ge kraakte pand Gulden Vlies (Breestraat 125) binnen te ko men. Zij wilden een gesprek met de krakers. Dit vertellen de bewoners van het pand. "Ze hadden behoorlijk wat op en bleven maar zeuren dat ze erin wilden. We hebben hen buiten laten staan". Goekoop verklaart dat hij na de raads commissie politiezaken en na nog "wat nagepraat te heb ben, toevallig langs het Gul den Vlies liep, toen de deur open ging. We hebben toen een blik naar binnen gewor pen". ZOETERMEER/AMSTERDAM (ANP/GPD) - Na de sta kingsacties van de graflei beginnen volgende week ook acties in de metaalsector. De cao-onderhandelingen in de metaal- en elektrotechnische industrie (ruim 200.000 werknemers) liepen gisteravond in Zoetermeer gedeel telijk vast doordat de Industriebond FNV uit het over leg stapte. overschotten in de ziektegeld- kassen in de metaalsector. Die overschotten zijn het gevolg van een ruim vastgestelde premie en een dalend ziekteverzuim. De Industriebond FNV houdt nu vast aan het vandaag aflopende ultimatum. De acties in de me taal-sector zullen maandag be ginnen. De actieplannen houden in dat 15 bedrijven met in totaal 7000 werknemers voor onbepaal de tijd plat gaan. Wiegel WD-oppositieleider H. Wiegel wil "per kerende post" van de rege ring vernemen hoe het nu zit met de ziektegeldplannen. Hiertoe heeft hij vragen gesteld aan de 'vijfhoek' uit het kabinet, die zich met de korting op de ziekte- gelduitkeringen bezig. De vijf hoek bestaat uit de minister-pre sident en de ministers van socia le zaken, financien, binnenland se zaken en economische zaken. Wiegel wil weten waar nu precies het verschil van inzicht zit en of de strijd met name gaat over de vraag wanneer en onder welke omstandigheden het kabinet een loonmaatregel wil treffen. Arrestaties wegens fraude met cheques HILVERSUM (GPD) - Met de ar restatie van 21 verdachten heeft een speciaal rechercheteam een einde gemaakt aan een groot scheepse fraude met bank- en gi rocheques in de regio Hilversum, Utrecht en Amsterdam. Met de fraude is een bedrag van ruim anderhalf miljoen gemoeid. De kopstukken van de fraude zijn een 35-jange ex-advocaat uit Loosdrecht en een 40-jarige in woner van Hilversum. De andere hoofdverdachten zijn afkomstig uit Rotterdam, Doorn, Ochten en Ridderkerk De cheques zijn buitgemaakt bij naar schatting 150 inbraken in Amsterdam, Utrecht en het Gooi. De Industriebond FNV liep weg nadat de werkgevers niet wilden toezeggen akkoord te gaan met volledige doorbetaling van het ziektegeld, waarvan de kosten niet voor rekening van de werk nemers mogen komen. Door de stakingsacties binnen ae grafische industrie moesten de meeste Nederlanders het van morgen zonder ochtendblad stel len. Verschenen gisteren al geen middag- en avondbladen, van nacht stonden de persen van alle landelijke- en de meeste regiona le ochtendkranten stil. Tot diep in de nacht heeft de directie van De Telegraaf geprobeerd de sta king te doorbreken. Omdat in het verleden bij acties De Telegraaf ook al profiteerde van stakingen bij andere kranten door de oplage te vergroten, ver zocht directeur Van Ginkel van de Perscombinatie (Volkskrant en Trouw) gisteravond aan Druk en Papier het stakingsparool voor zijn bedrijf op te heffen. De vakbond wilde daar niet op in gaan. Ruim 20.000 van de in to taal 30.000 grafici gaven gehoor aan de oproep van de FNV-bond Druk en Papier het werk 24-uur neer te leggen. De staking was bedoeld als waar schuwing aan het adres van de werkgevers in deze bedrijfstak, die niet op de eisen van de bon den wilden ingaan. Het grootste struikelblok vormen de ziekte uitkeringen. De stakers willen dat de werkgevers garanderen dat het ziektegeld voor honderd procent wordt uitbetaald, zonder dat het de werknemers extra geld kost. Metaal Tijdens het overleg over de metaal cao gisteravond in Zoetermeer liep het mis toen de Industrie bond FNV als tussenvoorstel het ultimatum aan de metaal-werk gevers bereid was op te schorten tot zaterdag. De werkgevers ech ter, meenden meer tijd nodig te hebben om een plan van de In dustriebond FNV en de Unie BLHP (leidinggevend-en hoger personeel) door te rekenen en aan de achterban voor te leggen. Dat plan behelst de extra-kosten die nodig zijn om de 100-pro- cents ziektegelduitkeringen te realiseren weg te halen uit de 22 PAGINA'S Directeur H. Rip ledereen in de Tielse computer PAGINA 15 Weer onenigheid over ziektewetplan PAGINA 7 Britse vips op bres voor Times PAGINA 19 Poolse gevangenen mogen emigreren PAGINA 9 De FNV heeft met haar l stakingen behalve de werkgevers ook het CNV en een aantal politieke partijen te gen zich ingenomen. De acties zijn veroordeeld in termen van "voorbarig" en "onverstandig", en dat is. als ze inderdaad alleen tegen de ziektegeldkortmg zou den zijn gencht, niet onbegnjpe- lijk. Waar de bezwaarden echter aan voorbij gaan is het klimaat waann organisaties van werkgevers en werknemers elkaar treffen aan de onderhandelingstafel. De ver standhouding tussen beide so ciale partners is ronduit gnmmig. En dat komt met alleen door de dreigende korting van het ziekte geld Ook de weifelmoedige hou ding van het kabinet in bezuini gingskwesties heeft daarmee te maken In het geval van het ziektegeld is het kabinet de vakbeweging te gemoet gekomen door de verant woordelijkheid voor de 100 pro cent loondoorbetaling bij ziekte in handen van de sociale partners te leggen Die kunnen daarover gaan onderhandelen Maar of dat tot een akkoord zal leiden is zeer de vraag De ruimte voor een loonsomstijging (maximaal 6.5 procent) is zeer beperkt Bij een 100 procent ziek- tegelduitkenng zal die ruimte on getwijfeld worden overschreden en dan staat het kabinet niets an ders te doen dan opnieuw een loonmaatregel te nemen om het plafond van het loonbeslag laag te houden. De werkgevers hebben zich van een nieuwe looningreep niet af kerig getoond Maar voor de vak beweging is het een somber per spectief. Een nieuwe loonmaatre gel (korting op de pnjscompensa- tie) betekent een nieuwe aanslag op de lonen en daar staat (nog steeds) niets (bijv. werkgelegen heid en/of grotere medezeggen schap) tegenover. Voor de vakbeweging staat de ziek tegeldkwestie dan ook niet op zichzelf. In de voorjaarsnota van het kabinet zullen straks nieuwe bezuinigingen worden aangekon digd. Die leggen andermaal een zware last op de schouders van de werknemers. Opnieuw zal een beroep worden gedaan op de matigingsbereidheid van de vak beweging. En opnieuw zal de vakbeweging zich daartegen ver zetten zolang er niets tegenover staat Zo bezien zijn de stakingsacties van de FNV - hoe voorbarig mis schien ook - alleszins begrijpelijk. Ze dienen als een duidelijk waar schuwingssignaal aan het adres van werkgevers en kabinet, die dat hopelijk tijdig zullen oppak ken. Er staan drastische bezuinigingen op stapel Daarvoor is een breed maatschappelijk draagvlak nodig, dat slechts bereikt kan worden door een grote(re) mate van on derlinge overeenstemming tus sen kabinet en sociale partners. Het kabinet heeft daarbij een veelzijdige verantwoordelijkheid en mag zich dan ook best wat na drukkelijker doen gelden dan het tot nu toe heeft gedaan. w Leidse oogarts al anderhalf jaar niet in AZL v...-,BMJUlMMKIfTNaMT (Van c r verslaggevers) LEIDEN - De Leidse oogarts prof. dr. C C. Kok van Alphen, die we reldfaam veroverde op het ge bied van hoornvliestransplanta ties, verschijnt al anderhalfjaar niet meer op de afdeling oogheel kunde van het Academisch Zie kenhuis. Zij houdt nu op haar huisadres praktijk. Mevrouw Kok van Alphen heeft zich in 1980 ziek gemeld omdat haar het werken op de afdeling, waaraan zij sinds 1969 als wetenschappe lijk medewerker en vanaf. 1977 als bijzonder hoogleraar verbon den is, onmogelijk werd ge maakt. Behalve zakelijke ver schillen van inzicht bleken voor al persoonlijke conflicten daarin een rol te spelen. Met deze onthulling komt het uni versitair weekblad Mare van daag. Al ruim een jaar rommelt het op de afdeling oogheelkun de. Zowel het college van be stuur als de directie van het Aca demisch Ziekenhuis doet al ge ruime tijd verwoede pogingen om de sfeer op de afdeling oog heelkunde te verbeteren Alle medewerkers van de afdeling oogheelkunde hebben vorige week een brief gekregen waarin maatregelen worden aangekon digd om het functioneren van de afdeling te verbeteren. De maatregelen die het college en bestuur treffen zijn, volgens Ma re opmerkelijk te noemen en nog nooit eerder vertoond binnen de Leidse universiteit. Prof. dr. J A. Oosterhuis, de directeur-beheer der van de afdeling, die door Kok van Alphen als de grote boosdoe- nen wordt beschouwd, wordt tij delijk ontheven van de eindve rantwoordelijkheid over het be heer van de kliniek. Deze taak wordt overgenomen door dr. C. Prof.dr. C.C. Kok van Alphen. de Visser, die als 'adviseur' aan het dagelijks bestuur van oog heelkunde wordt toegevoegd. Bovendien zal prof. A. Th. Schweizer (medisch directeur AZL) namens de directie zitting nemen in het bestuur van de af deling, eveneens ter versterking van 'het beheer'. Ook zullen de pogingen om naast Oosterhuis een tweede hoogleraar in de Oog heelkunde te krijgen, worden hervat. Het college en de directie gingen b(j hun maatregelen uit van de aanbevelingen die een commis sie van onderzoek opgesteld had op basis van, een ook voor de be stuurlijke top. vertrouwelijk ge bleven rapport. De commissie, die zeker honderddertig ge sprekken in krap twee maanden met alle medewerkers heeft ge voerd. had zich namelijk tegen over iedere gesprekspartner ver plicht de precieze inhoud van het onderhoud geheim te houden. Zie verder pagina Leiden Jiïïï)1D Wilt u ml) nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p bon ingevuld m een open enveloppe /onder post/egel opsturen naar L eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1