Luxueus kuuroord in Noordwijk: 32 miljoen Toch weer stijging aantal leerlingen visserij school Noordwijk akkoord met plan Palace- terrein Bistrotheek mag aan Noordeinde Grootscheeps plan projectontwikkelaar Kuypers Karen Gabay ongewild lange tijd in boeien DONDERDAG 4 MAART 1982 Streek Projectontwikkelaar Kuypers (rechts) buigt zich samen met architect Van Egmond over de plannen voor een kuurcentrum in Noordwijk. Het centrum moet verrijzen aan de Noordwijkse boulevard, tussen De Zeeleeuw en Heemborgh. KATWIJK - Het leerlingenaan tal van de School voor de Zeevisvaart in Katwijk is vo rig jaar voor het eerst weer gestegen. De school telt nu 69 leerlingen, van wie er 60 uit Katwijk komen. Leerlingen die eenmaal voor het vissers vak hebben gekozen, veran deren maar zelden meer van school. "Het getij begint te keren. De belangstelling voor het zee- visvaartonderwijs is weer groeiende", meldt het be stuur van de Katwijkse school in zijn jaarverslag over 1981. In het jaarverslag wordt de terugloop in de voorgaan de jaren geweten aan onbe kendheid met de opleiding. Door het verschaften van goede informatie over de op leiding is dat nu ondervan gen. Ook de verslechterende econo mische omstandigheden 'aan de wal' kunnen volgens het jaarverslag een oorzaak zijn voor de toenemende belang stelling voor de zeevisvaart. Het bestuur denkt dat de strengere naleving van de Zeediplomawet door de scheepvaartinspectie veel jongeren het belang van een schoolopleiding heeft doen nngv angst en verwerking één van de economische pij lers van Katwijk genoemd. Het wordt opmerkelijk ge noemd dat, ondanks de be perkingen die Je overheid legt op de hoeveelheden te vangen vis. de visonderne- mers toch blijven investeren in nieuw materiaal en sche pen. In het jaarverslag wordt de ha- Het maatschappelijk aanzien van het vissersberoep is vol gens het jaarverslag met sprongen omhoog gegaan. Dit zou verband-houden met de moderne apparatuur en de dure schepen, die aan het vakmanschap en de zorg van de moderne zeevisser wor den toevertrouwd. Als hoogtepunten uit het les- jaar noemt het jaarverslag de reizen met het mstructievaar- tuig "Koningin Juliana" In het afgelopen jaar is voor de eerste maal ook een tweo- w eek se reis naar verderweg gelegen visgronden gemaakt Het Nederlands Maritiem In stituut heeft vorig jaar veer tien dagen het "Maritiem Project" op de school ge bracht. om vooral de leerlin gen van de basisscholen ken nis te laten maken met de zeevaart. zeekust staat er haast mee volge bouwd. Duitsers zijn er grote liefhebbers van. Maar ook in En geland zie je ze veel. Bij ons heb je alleen instellingen die het mid den houden tussen een beauty farm en een kliniek. Daar kun je maar voor één soort behandeling terecht". Een kuurcentrum houdt het mid den tussen een vakantieoord en een medische kliniek. Je gaat er heen om je kwalen te laten gene zen, maar kunt er tegelijkertijd ontspannen in een luxueuze om geving. "Er hangt geen zieken huissfeer, maar de behandeling is wel als in een kliniek", zegt Kuypers. Golfslagbad Precies een jaar geleden heeft het idee voor een kuurcentrum voor het eerst postgevat in het hoofd van Kuypers. Tijdens reizen langs toeristencentra in Duits land en Engeland heeft hij de ideeën en kennis opgedaan om zijn plan verder in te vullen. Het resultaat is een groots opgezet en veelomvattend project. Het kuurgedeelte komt op de bega ne grond. De behandeling daar wordt geënt op de Thalassa-the- rapie, waarbij veel gebruik wordt gemaakt van zeewater. Er moe ten behandelingen gaan plaats vinden n de inhalatie van zee- waterdamp, ter bestrijding van ondermeer astmatische aandoe ningen. Warm zout water wordt ook gebruikt als middel tegen Ook komen er modderpakkingen, solaria. UV-bestralingen tegen schubziekte en onderwatermas sage. Dit kuurgedeelte moet wor den begeleid door een uitgebrei de medische staf, bestaande uit artsen, fysiotherapeuten en ver plegend personeel. Daarnaast komt op de begane grond ook een golfslagbad. Dit bad, dat iets groter moet worden dan dat in Scheveningen. wordt ook voor het publiek van buiten het hotel toegankelijk. De eerste verdieping wordt voor een groot deel in beslag geno men door een wintertuin. Kuy pers stelt zich dat voor als een grote ruimte met transparante wanden en daken, waarin sub tropische planten groeien. De rest van het uit vier of vijf bouw lagen bestaande gebouw wordt een hotel met 204 kamers. Luxe Kuypers zet de gedachte achter dit bouwwerk uiteen "Het hotel komt wat prijs betreft te liggen in de duurdere middenklasse. Het project is vooral gericht op Duitse bezoekers. Die krijgen vaak een deel van de kosten van het verbluf in een kuurcentrum vergoed door het ziekenfonds of de verzekering. Dat geld gebrui ken ze dan om een wat luxer ho tel te nemen". Hij vervolgt "De voorzieningen voor slecht weer zoals de winter tuin en het golfslagbad zijn om het centrum ook buiten de zo mermaanden aantrekkelijk te maken. Hoewel Duitsers zich veel minder aan het slechte weer aan de kust gelegen laten liggen, moet er natuurlijk wel wat te be leven zijn. Het kuurcentrum zal zeker ook bezoekers buiten het toenstenseizoen trekken. Ik hoop dat dat zuigkracht heeft op de andere voorzieningen in Noordwijk, zodat die in de win ter ook meer open gaan". Het hotelgedeelte is in de eerste plaats bestemd voor bezoekers van het kuurgedeelte. Dit deel wil Kuypers verhuren aan een grote hotelgroep. De onderhan delingen daarmee verlopen vol gens hem positief, al is een be zwaar dat moeilijk in te schatten is, hoe een kuurcentrum in Ne derland gaat lopen. Er is geen vergelijkingsmateriaal. Kuypers wil het gehele complex zelf in eigendom houden Het kuurgedeelte wil hu exploiteren in een maatschap met "mensen uit de medische wereld". Met het bekende voorbehoud dat alles mee moet zitten, verwacht Kuypers in september of oktober van dit jaar de bouw te kunnen laten beginnen Een bouwver gunning is aangevraagd. Onzeke- De totale stichtingskosten worden geschat op ruim 32 miljoen gul den. Daarbu is de inrichting van het kuurgedeelte niet inbegre pen. Een hele investering, maar Kuypers is optimistisch over de kansen. "Noordwijk heeft veruit de meeste toeristische overnach tingen van de hele Nederlandse kust", zegt hij. We hebben hier alles om het de toe risten naar de zin te maken. Daarom heeft zo'n project hier veel kans van slagen. Veel meer dan buvoorbeeld in Nieuw- schans in Groningen, waar ook plannen bestaan om. met over heidssteun, een kuurcentrum te beginnen. Ik reken hier voor het eerste jaar op 85.000 overnachtin gen". Burgemeester Bonnike verklaart desgevraagd, dat dc gemeente zeker geneigd is om mee te werken aan hot kuurplan. "We vinden dit project een goede zaak voor Noordwuk. Alleen de planologie kan roet in het eten gooien Voor wat betreft de bui tenmaten past het gebouw nog niet geheel in het bestemmings plan", aldus Bonnike. re factoren zun nog de verhuur van het hotelgedeelte en de vraag of het nodig is het bestem mingsplan van de gemeente te wijzigen in verband met de kuur- plannen. VOORHOUT - Omdat de poli tie niet over de goede sleutel beschikte, heeft de 10-jange Karen Gabay uit Voorhout ongewild lange tud in de poli- tieboeien gezeten omdat de politie niet over de goede sleutel beschikte. De Boerhaaveschool in Voor hout hield gisteren open huis en daarbg waren onder ande ren politiemensen aanwezig die een toelichting gaven op hun werkzaamheden Het jonge Voorhoutse meisje vroeg of de politie haar even in de boeien wilde slaan Nadat zij in de pobtieboeien was geslagen bleken die met geen mogehjkheid meer open te gaan Tot schnk van velen beschikte de Voorhout- se politie niet over de goede sleutel. De goede sleutel bleek aan de sleutelbos te zit ten van een andere agent die op dat moment patrouilleer de in de bollenstreek Nadat deze via de mobilofoon was opgeroepen kon het meisje worden bevryd. Laten trekken door brommer: fietser in ziekenhuis RIJNSBURG Een lSjarige jongen uit Katwuk belandde gistermiddag in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden met een lichte hersenschud ding. doordat hij met zun hoofd tegen een verkeers licht was gebotst. Het ongeluk gebeurde toen de jongeman zich op een fiets door een bromfiets het trek ken op de Runsburgerweg. Ter hoogte van de Laan van Verhof begon de jongen te slingeren, verloor de macht over het stuur en botste ver volgens tegen het verkeers licht. NOORDWIJK - Als het aan projectontwikkelaar Kuypers ligt, wordt Noordwijk binnen enkele jaren het eerste kuuroord van Nederland. "Er- holung", zegt hij. "Daar gaan de Duitsers hele maal plat voor. Die hebben alles over voor hun gezondheid". Al jaren is Noordwijker M Kuy pers bezig met het ontwikkelen van plannen voor 'zijn' stukje boulevard: het terrein van het vroegere hotel Hoogduin, gele gen tussen De Zeeleeuw en Heemborgh. Eerst zouden er ap partementen komen maar dat le vert tegenwoordig niets meer op. Zodoende heeft Kuypers het lu mineuze idee van een kuurpro- ject uitgewerkt. "Nederland is eigenlijk een uitzon dering in kuurland", zegt Kuy pers. "In alle omringende landen zijn kuurcentra. De Duitse Oost- Het Palace-hotel aan de boulevard van Noordwijk in zijn glorieuze dagen. Nu heeft een plan om de na de Palace-brand leeggekomen plek met moderne etablissementen te bebouwen goede kans van slagen. NOORDWIJK - Het gemeentebe stuur van Noordwijk gaat ak koord met de voorlopige plan nen voor de bebouwing van het terrein van het voormalige Pala ce-hotel aan de boulevard. Dit is gebleken tijdens een onder houd tussen de gemeente en de Bataafse Aannemings Maat schappij (BAM), de nieuwe eige naar van het terrein. De BAM wil het terrein in fasen bebouwen. Het eerste deel omvat een over dekt horeca-centrum, waarin uit eenlopende etablissementen kunnen worden ondergebracht. Deze etablissementen komen in open verbinding met elkaar. Hier bovenop wil de BAM apparte menten bouwen. Omdat er op het ogenblik weinig vraag is naar appartementen, wil de BAM met de bouw hiervan wachten tot de tijd daarvoor gunstiger is. Volgens wethouder Van Duyn, die namens de gemeente bij het ge sprek aanwezig was, passen deze plannen beslist binnen de moge- üjkheden die het bestemmings plan openlaat. "We hebben met het voorstel van de BAM geen enkele moeite, al moet ik daarbij aantekenen dat er nog geen bouwtekeningen beschikbaar Een voorwaarde die het gemeente bestuur aan het gefaseerde bouwwerk stelt, is dat dit ook in het eerste onderdeel een gaaf, af gerond geheel vormt. "Op grond van de informatie die de BAM ons heeft verstrekt, heb ik geen reden daaraan te twijfelen", al dus Van Duyn. Gemeente geeft toch bouwvergunning: tredens gaan verzorgen met ar tiesten als André Hazes, Anita Meuer en Lee Towers en zo. En misschien draait er wel eens een discoplaatje tussendoor. Maar een discotheek, nee" Volgens Van der Horst levert de bi strotheek in eerste instantie ze ven arbeidsplaatsen op en zal dit aantal over een jaar zijn verdub beld De protesterende bewoners van het Noordeinde hebben eerder deze week laten weten aan de Raad van State te vragen de nu verleende bouwvergunning op te houden totdat deze instantie een uitspraak heeft gedaan over de verlening. De bewoners willen ook een uitspraak van de Raad van State hebben over de juist heid van het afgeven van de bouwvergunning. ALKEMADE Nog ruim voor Pinksteren hoopt Rijpwe- teringer E. van der Horst aan het Noordeinde in Roelofa- rendsveen zijn bistrotheek Maribaya te openen. De ge meentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten besloot maandag achter gesloten deuren om Van der Horst, in tegenstelling tot wat burgemeester en wethou ders wilden, de Alkemadenaar de gevraagde vergunning voor zijn eet- en dansgelegenheid te geven. Door toedoen van een aantal buurtbewoners zijn de moties rond de zaak hoog opgelopen. Deze bewoners hebben zich uit vrees voor overlast van meet af aan verzet tegen de komst van de bistrotheek. Zo werd de vraag of Van der Horst wel een hinder wetvergunning mocht krijgen uitgevochten tot aan de Raad van,State. Toen die de vraag met ja had beantwoord, bleef de bouw van de bistrotheek hangen op een meningsverschil tussen het Alkemadese college en Van der Horst over het aantal bij de zaak aan te leggen parkeerplaat sen. Volgens een gemeentelijke verordening moest Van der Horst zorgen voor één parkeer plaats op elke vier zitplaatsen. Dat Van der Horst maar voor ne gentien plaatsen kon zorgen in- plaats van de volgens B en W be nodigde 24 deed hen besluiten geen bouwvergunning af te ge ven. De overeenkomst die de Rijpwete- ringer met de eigenaar van een nabijgelegen supermarkt had be reikt over het gebruik van diens vijftig plaatsen tellende parkeer terrein telde niet meer voor het college, omdat dit geen (zoals B en W wilden) twintigjarig schrif telijk contract was maar slechts een éénjarige overeenkomst die stilzwijgend steeds voor een jaar zou worden verlengd. Van der Horst "het wordt beslist geen discotheek Discotheek Het bezwaarschrift dat Van der Horst tegen deze weigering in diende kwam vorige maand al ter sprake in de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. Toen kwam de commissie er niet uit en besloot de zaak aan te hou den. Maandag werd er achter ge sloten deuren opnieuw gepraat over de zaak. en toen werd beslo ten toch een bouwvergunning af te geven. Van der Horst is blij met dat be sluit en hoopt nog ruim voordat het toeristenseizoen weer los barst zijn bistrotheek te kunnen openen. Hij schat na de afron ding van de bouwplannen op pa pier nog zes weken nodig te heb ben om Noordeinde 127 om te bouwen tot een bar/bistro/dan- cing Hu wil, zegt hij, zich meer richten op het publiek van boven de twintig jaar. De angst dat er een veel geluidsoverlast gevende dis cotheek in het pand komt, is vol gens hem ongegrond. "Alles wordt in massief eiken uitge voerd. dus dat is duidelijk niet op de jeugd gericht", vindt hu. Hij wil een "zo compleet mogelijk uitgaansgebeuren" creëren door een eetgelegenheid, bar en dan cing in één gebouw te combine ren. "De mensen hoeven dan niet steeds van horeca-instelling naar horeca-instelling te lopen als ze een avondje uit willen", aldus Van der Horst. Van een disco theek is in elk geval beslist geen sprake. "Ik wil wel wat gastoD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17