Computer in Tiel weet alles over onze schuld Staatsbezoek afgelopen Dagelijks tienduizend 'checks' \ïnt6rv\6NN bij Bureau Kredietregistratie Beatrix verovert Duitsers Gedwongen pensionering hoogleraren uitgesteld Dolfinarium weer open DONDERDAG 4 MAART 1982 Varia PAGINA 15. Dutch facts The Book of Facts' van de Ameri kaan Isaac Asimov hij is al thans de naamgever en redac teur, maar de 'redactie' telt ook nog vier namen, 'andere mede werkers' weer twee namen, 'met de assistentie van': nog eens tien namen, dus ze hebben er met hun zeventienen aan gewerkt!) bevat 3000 feiten, waarvan er 15 in re latie staan tot Nederland of Ne derlanders. Daarvan heb ik er, als een aardappelschudmachine, twaalf geselecteerd: ,tfans van Meegeren, die schilde rijen van Vermeer vervalste, zou misschien nooit zijn gepakt als hij er niet eentje aan de nazi-lei- der Hermann Goering had ver kocht. De naoorlogse Nederland se regering, die aannam dat het om een echte Vermeer ging, be schuldigde Van Meegeren ervan nationaal bezit naar het buiten land te hebben gestuurd. De schil der bekende toen de vervalsing en bewees dit door een nieuwe 'Vermeer' te schilderen voor een jury van kunstkritici". (De fou ten in de namen zijn authentiek). „Van Vincent van Gogh is bekend dat hij maar één schilderij heeft verkocht". „Van Gogh begon pas op zijn zeve nentwintigste te tekenen". „De Nederlandse schilder Peter Paul Rubens sprak liever Ita liaans dan Nederlands als hij te gen een man van cultuur sprak. Zelfs als hij brieven in het Neder lands schreef, signeerde hij met 'Pietro Paolo'." „Gerrit Smit, een koopman van Ne derlandse afkomst, stelde 120.000 acres wildernis in Adirondack ter beschikking aan weggelopen slaven - een nobel experiment dat hij in samenwerking met zijn zoon uitvoerde, die als hervormer actief was in de Underground Railroad". „Het grootste deel van de 15 mil joen dollar die de Verenigde Sta ten nodig hadden om Louisiana van Napoleon te kunnen kopen, werd geleend door Engelse, Ne derlandse en Franse bankiers*'. Met moge waar zijn dat de Euro peanen in de 16e eeuw niet bij brood alleen leefden, zij leefden bijna wel bij graan alleen. Bier, gestookt uit graan, werd in grote hoeveelheden gedronken. Neder landse soldaten te velde kregen in 1582 zeveneneenhalve liter per dag. De soldaten van koningin Elizabeth kregen de helft min der". „In 1900 ontdekten drie geleerden, de Nederlanders Hugo de Vries, de Duitser Carl Corens en de Oos tenrijker Erick von Tschermack, onafhankelijk van elkaar de wet ten van de erfelijkheidsleer, leder van hen ontdekte, bij naspeurin gen in vroeger werk over dit on derwerp, dat Gregor Mendel de ontdekking al 33 jaar eerder had gedaan. Ieder van hen publiceer de over dit onderwerp, en alle drie gaven zij de eer aan Mendel, een opmerkelijke demonstratie van wetenschappelijke eerlijk heid in triplo". „Tot de twaalfde eeuw, toen terug kerende kruisvaarders hun opge dane kennis erover mee terug brachten, waren windmolens waarschijnlijk onbekend in Eu ropa. Daarna werden zij ver trouwde bakens in het landschap van Holland, Engeland, Frank rijk en Duitsland". „De opmerkelijkste van alle 17e- eeuwse microscopisten was Anto- nie van Leeuwenhoek, die zijn hele volwassen leven portier was in het stadhuis van Delft (een si necure). Hij bouwde zijn eigen microscopen en beschreef als eer ste de spermatozoa - een beetje beducht dat dit wellicht als ob sceen zou worden beschouwd. Hij was de eerste die iets beschreef dat alleen bacterieën geweest kunnen zijn. Het duurde meer dan een eeuw voordat iemand anders bacterieën zag, dat wil zeggen, voordat er microscopen werden gebouwd die even goed en helder vergrootten als Leeu wenhoeks kleine lensjes". „Als de tijd rijp is voor een ontdek king, is zij rijp. Decennia lang hadden de scheikundigen ver geefs getracht bepaalde on verklaarbare feiten op het feit van de organische chemie op te losse. In september 1874 kwam de 22-jarige Nederlandse scheikun dige Jacobus H. van 't Hoff met zijn leer van het tetraedische koolstof atoom, die alles verklaar de. Twee maanden later publi ceerde de 27-jarige Franse schei kundige Joseph A. Le Bel een ver handeling waarin hij precies het zelfde opperde. De twee mannen waren geheel onafhankelijk van elkaar te werk gegaan". „In Amsterdam, het eerste centrum van het burgerlijke kapitalisme, werd in de 17e eeuw zoveel waar de toegekend aan de tulp, dat een verzamelaar 500 kilo kaas, vier ossen, acht varkens, twaalf scha pen, een bed en een aantal kos tuums voor één enkele tulpebol van het geslacht Viceroy ruilde. Niet de suiker, de olie of de krui den, maar de tulp veroorzaakte de eerste hoogconjunctuur en daaropvolgende instorting van de kapitalistische economie. Toen in 1637 de bodem uit de tul- penmarkt wegviel, kreeg de Ne derlandse economie een grote klap". Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog heeft het publiek minder geld geleend. Er werd vorig jaar meer afgelost dan opgenomen. Het uitstaande bedrag liep hierdoor met bijna twee procent terug: van 12.9 miljard tot 12.7 miljard gulden. Anders ge zegd: de Nederlander leende tweehonderdmiljoen gulden minder. Opvallend is, dat vorig jaar meer werd gespaard. De spaartegoeden stegen met ruim tien procent. Wat de teruggang betreft: die was bij drie belangrijke vormen van krediet (financieringen, doorlopend krediet en geldleningen) waar te nemen. Het scherpst was de daling bij de financieringsmaat schappijen. Om in het oog te houden, dat het publiek niet meer leent dan het zich kan veroorloven, hebben de ban ken in 1965 het Bureau Kredietregistratie (kortweg BKR) in Tiel in het leven geroepen. Iedereen die financiële verplichtingen van meer dan duizend gulden heeft, staat hier 'genoteerd'. Vóór de ban ken een lening verschaffen, toetsen zij bij het BKR of de kredietvrager in staat is de lasten te dragen. Een simpele handeling: één druk op de knop en luttele seconden later weet de bank welke verplich tingen de klant nog meer heeft. Een kijkje achter de schermen. Directeur H. Rip: "Geen misbruik i (Foto Cees Zorn) Of meneer Jansen de lasten van een ton wel kan dragen; of meneer Pieterse niet té veel hooi op zijn vork neemt als hij zich nog verder in de schulden steekt. Tienduizend keer per dag roe pen de banken gegevens op. De computer van het Bureau Kredietregistratie heeft geen seconde rust. Zonder enige hapering braakt hij de ge wenste informatie uit. Wie voor meer dan duizend gul den in het krijt staat, komt, gewenst of niet gewenst, voor in het miljoenenbestand van het BKR. "En elk jaar wordt er een groter beroep op ons gedaan. Neem de eerste twee maanden van dit jaar. Nu al hebben we ze ven tot acht procent méér aanvragen dan over januari en februari in 1981", vertelt direkteur H. Rip. "We mer ken wél dat de banken min der klanten hebben die geld willen lenen. Maar het BKR breidt in de breedte uit. Er komen nieuwe partijen bij, geeft dus meer werk." Registratie, vindt Rip, is nodig. Omdat het voor de banken ondoenlijk is een totaalbeeld krijgen van hoeveel schuld iemand al heeft. De grens van duizend gulden kan in som mige gevallen ook lager zijn. Als iemand weigert z'n aflos sing te betalen. Niet na één termijn, maar pas als de si tuatie volledig is vastgelo pen, komt er een aantekening achter zijn naam. De kranten staan dagelijks vol met advertenties over hoe eenvoudig het is om een smak geld te lenen. Binnen een uur kun je, bij wijze van spreken, zo over een ton be schikken. Zijn banken en an dere kredietinstellingen niet té gemakkelijk met het geven van kredieten? Zorgvuldig Rip: "Normaal gesproken gaan die banken heus wel zorgvul dig te werk. Natuurlijk, uit zonderingen komen voor. Ik heb daar geen voorbeelden van, die kennen wij niet. De bank toetst, maar het BKR weet niet wat zij doet. Men sen denken af en toe dat wij vertellen of iemand krediet waardig is. Maar dat is abso luut niet waar. Ons bureau meldt alleen welke verplich tingen iemand heeft. Meer niet. Summiere informatie dus. Privacy-gevoelige za ken, zoals inkomen, politieke gezindheid, geloof, werkge- nee, daar houden we ons niet mee bezig. Het BKR is geen geheimzinnig bureautje in Tiel. We registreren niet al leen de slechte dingen, maar ook de goede." Toch praat de Nederlander niet graag over de inhoud van zijn portemonnee. De kredietge vers kunnen vrij over die in formatie beschikken. Is dat redelijk? "Als je een lening aangaat, ga je ermee akkoord dat je wordt geregistreerd. Ik weet dat er banken zijn die dit er uit drukkelijk bij vertellen. Het is", in de ogen van Rip al thans, "gewenst dat wordt genoteerd wie wat heeft ge leend. De bank heeft er recht op te weten of de klant wel kan terugbetalen. Kunnen wij die banken met simpele gegevens van dienst zijn, dan hoeven zij, niet in het privé- leven van iemand te gaan wroeten." Rip beweert, dat zaken die in de gevoelige, persoonlijke, sfeer liggen, zo weinig moge lijk geweld worden aange daan. Daarom worden slechts naam, adres, geboor tedatum, krediet met loop tijd, niet onbelangrijke onre gelmatigheden in de aflossin gen en de afloopdatum gere gistreerd. Code Rip; "De bank heeft een code, die elke week verandert. Een bediende die de bank verlaat, kan na zeven dus niets meer aan de weet komen. Boven dien is het onmogelijk om bij ons zo maar in en uit te lopen. Zelfs ons personeel kan niets stiekem doorlezen. Stuk voor stuk hebben ze geheimhou ding." Kan iedere Nederlander die dat wil inzage krijgen in de gege vens die het BKR over hem of haar heeft? "Vanzelfspre kend", zegt Rip. "Alleen niet via de telefoon. Je kunt naar Tiel komen of naar een wille keurige bank stappen, be taalt tien gulden en binnen een paar dagen heb je, aange tekend, de letterlijke infor matie in huis die wij hebben. Klopt het niet, dan kun je dat laten veranderen. Een fout kan altijd worden gemaakt. Tenslotte hebben we niet minder dan 27.000 maal 'De Vries' in het bestand en 17.000 keer de naam Jansen. Dus is een menselijke fout zo gemaakt. Hoewel er bij ons erg weinig vergissingen zijn, moet ik zeggen." Vragen andere dan die onder nemingen die by het BKR zijn aangesloten om informa tie, wat doet het bureau in zo n geval? "Geven we niet", stelt Rip resoluut. "Het komt inderdaad nogal eens voor, dat zulke instanties bij ons aankloppen. Alleen de ban ken en financieringsmaat schappijen krijgen gegevens. En de overheid? Ook niet. Of ze moet geld hebben ver strekt. Dé ministeries hou den de gang van zaken bij het BKR wel nauwlettend in de gaten. Met de hand op mijn hart kan ik stellen, dat onze informatie alleen maar voor het doel wordt gebruikt waarvoor ze is bestemd." Schat Leveranciers van waardevolle goederen zouden, voordat zy hun spullen afleveren, best willen weten waar zij met hun klanten aan toe zyn. Het bureau in Tiel zou hun zo van dienst kunnen zyn. Het ge beurt niet. Een baas, die een werknemer op een vertrou welijke plaats zet en zou wil len weten of hij financieel niet te zwaar is belast BKR kan het antwoord geven, maar het zwijgt. "We hebben een schat aan gegevens", zegt Rip. "Ze zijn echter alleen toegankelijk voor de krediet gevers." Kan iemand eisen dat zijn naam uit het bestand wordt geschrapt? En hoelang blijft hij daarin zitten, nadat alle verplichtingen zijn voldaan? Rip; "Niemand kan van ons ei sen dat wij zijn naam eruit halen. Nu hebben we daar een vergunning voor, straks bepaalt een wet dat registra tie móet Iedereen die schuld heeft zal hiervan dan op de hoogte moeten worden ge bracht Moet het BKR dan zo'n twee miljoen brieven versturen? Nee. daar zal wel een regeling voor worden ge vonden. De financiers zullen dit in hun contracten moeten vermelden." Wat het laatste betreft: vijf jaar nadat alle schulden zijn afge lost, wordt een naam uit het bestand gehaald Een werknemer die naar z'n baas stapt voor een lening, gaat vijf minuten later naar een bank en vraagt eveneens een behoorlijk bedrag. Wel licht krijgt hy dit, als er geen andere zware verplichtingen zyn geregistreerd. De man gaat echter verder en peutert by andere financiers óók nog eens een fiks voorschot los. Wat dan" Niet onderling Rip: "Onderlinge leningen van families of werkgevers, daar staan wij buiten. By een bank moet je een formulier invul len en vertellen of je nog meer lasten hebt. Geef je die niet op, dan zit je fout Inder daad, toetsen kun je niet Dus in principe kan dit Komt men er achter, dan kan het contract direct teniet worden gedaan en het geld worden opgeëist Dit geval ruikt naar fraude" Ons bureau is niet opgezet om dit op te sporen. Kunnen we diefstal op de één of andere manier voorkomen, dan doen we dat." Heeft Rip enig inzicht hoe 'arm' Nederland is. Of anders ge zegd: hoeveel schuld hebben we met z'n allen? "Laat ik vooruit zeggen, dat wij niet over alle informatie beschik ken. We, het publiek, staan voor 12 7 miljard in het knjt Eén op de dne gezinnen heeft een schuld van f. 7600. Daar naast staat er nog 90 miljard aan hypotheken uit. Arm? Nee, we zijn wat voorzichti ger geworden. Vooral met le nen. Dat vind ik verstandig. De continuïteit van het inko men komt in gevaar. Dan moet je ervoor zorgen minder vaste lasten te hebben. Daar kun je natuurlyk verschil lend over denken." Hebben veel landgenoten fi nanciële problemen? "De schatting is tussen de 100.000 en 150.000 Hiernaar wordt nu een onderzoek gedaan. De eerste voorzichtige conclusie is. dat het om minder dan 100.000 mensen zal gaan. Ver plichtingen komt de Neder lander over het algemeen goed na. Hij moet in ernstige moeilijkheden verkeren als 'ie dit met meer doet Dan kom je by de zogenaamde 'stille armen" terecht. Mensen die voor de buitenwereld een normaal bestaan leiden, maar ternauwernood broodbeleg kunnen kopen." Pesten Niet iedere Nederlander zal ge lukkig zyn met de registratie in Tiel Stel je voor. dat een actiegroep 30 000 mensen op trommelt die willen weten wat voor gegevens er by het BKR over hen bekend zyn? "Om te pesten of zo? Betalen ze hun tientje, dan zullen wij in derdaad evenzoveel aangete kende stukken, f 6.50, moe ten versturen. Alleen daarom al vangen we graag die tien gulden. Voorlopig zyn het maar vyftienhonderd men sen por jaar die graag willen weten wat ons bureau van hen heeft geregistreerd." Uitbundige toejuichingen voor koningin en prins STUTTGART (GPD) - Koningin Beatrix en prins Claus zyn giste ren op de laatste dag van hun staatsbezoek aan Duitsland met zeer groot enthousiasme in Stutt gart ontvangen. Tijdens een kor te wandeling die koningin en prins door het centrum van de stad maakten, stonden zo'n 30.000 mensen langs de kant, die hen uitbundig toejuichten, 's Avonds bij het vertrek van het koninklijk paar uit de stad, te vens het einde van het staatsbe zoek aan Duitsland, waren zo'n 13.000 mensen toegestroomd. In een korte toespraak tot de presi dent van de deelstaat Baden- Wurttemberg, Lothar Spaeth, zei koningin Beatrix dat zij en prins Claus „overweldigd en ontroerd" waren door de geweldige ont vangst in Stuttgart. „Daar zijn geen woorden voor, dat kan je al leen maar voelen", zo zei de ko ningin. 's Ochtends hadden koningin en prins in abominabel slecht weer een bezoek aan Berlyn gebracht. Als tweede buitenlands staats hoofd legde de koningin een krans by het verzetsmonument Plotzensee, dat opgericht is ter nagedachtenis van het Duitse verzet tegen Hitier en de slacht offers van de Duitse concentra tiekampen. Ook bracht de konin- BONN (GPD) - Volgens Duits- lands grootste boulevardblad Bild heeft koningin Beatrix tijdens haar driedaagse staatsbezoek aan de bondsre publiek de harten van de Duitsers veroverd. Haar stra lend lachen, jubelt Bild, wordt alleen maar door het fonkelen van haar prachtige juwelen overstraald. Wat de publiciteit over het staatsbezoek van het konink lijk paar betreft, moet zonder twyfel van een geslaagde missie worden gesproken. De serieuze Frankfurter Alge- meine Zeitung berichtte elke dag uitvoerig over het bezoek van Beatrix en Claus aan Duitsland, de andere landely- ke bladen deden dat welis waar minder, maar hadden zonder uitzondering grote voorverhalen gepubliceerd. De televisie verzorgde spe ciale reportages. En by dit al les viel op dat er nauwelyks een negatief woord over de koningin en Nederland viel. Beatrix wordt omschreven als een zelfbewuste jonge vrouw op de troon van Oranje en vooral de inhoud van haar ta felredes wordt geprezen. Dat waren niet de vaak nog ge- bruikelyke zondagspraatjes, waann uitsluitend hoffelyk- heden en gemeenplaatsen werden genoemd, maar geen- gageerde redevoeringen, die tot bewondering van de toehoorders door Beatrix in accentviy Duits werden voorgelezen. gin een bezoek aan de Berlijnse Ook bezochten koningin en prins de Berlijnse muur. Ter hoogte van de Brandenburger Tor stap te de koningin uit en liep even langs de muur. dit in tegenstel ling tot andere buitenlandse be zoekers, die meestal vanaf een podium een blik in de DDR wer pen. Een kort bliksembezoek werd ook gebracht aan de Neder landse en Antilliaanse stands op de Internationale Toeristenbeurs in Berlyn. DEN HAAG (ANP) - Het komt er niet van de hoogleraren die 65 jaar zyn geweest, met in gang van het komende stu diejaar gedwongen met pen sioen te sturen. De wettelyke regeling ervoor wordt voor bereid. maar is niet tydig ge reed Ze zal een jaar later ef fect hebben dan minister Van Kemenade van onderwys en wetenschappen had gewild. In het kader van de bezuini gingen zou de maatregel een HARDERWIJK (ANP) - Onder de naam Zeedierenpark Harderwyk bv gaat aanstaande zaterdag, kpffte tijd nadat het faillissement over het oude bedryf werd uitge sproken. het dolfinarium aan de Harderwykse boulevard weer open. Het dolfinarium wordt on dergebracht in een stichting waarin onder meer burgemees ter J E van Boeyen als vertegen woordiger van de plaatselyke overheid zitting heeft genomen. Door bemiddeling van een bank, die een bedrag van 250 000 gul den beschikbaar stelde, kunnen de kleinere crediteuren vrywel volledig worden betaald "De grote crediteuren zullen de meeste veren moeten laten", al dus curator mr Tuin. "De groot ste schuldeiser, de ontvanger van de belastingen en de be- dryfsvereniging. zullen ook niet alles van hun vordering ontvan gen". paar miljoen gulden "opleve- De universiteiten en hogescho len wachten op de bnef van het departement, waarin het uitstel wordt meegedeeld. Het ministerie verwacht dat het wetsontwerp nog voor de zomervakantie wordt inge diend. In het overleg over de maatre gelen hebben de universitei ten en hogescholen aange drongen op een overgangsre geling Niet alleen verandert er iets voor de zittende hoog leraren. die thans bepaalde rechten hebben, ook moeten de instellingen van wetcn- schappelyk onderwys de voortgang van het onderwys en het onderzoek kunnen or ganiseren Tot nu toe gaan de hoogleraren op hun zeventigste verplicht met emeritaat, enkelen leg gen hun ambt vrywillig eer der neer. De vorige minister van onderwys en weten schappen. Pais. kondigde de verlaging van de leeftyd aan, waarop ze met pensioen moe-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15