SM Leiden: nog bijna de mist in binnen handbereik Bayern München: halve finale Nederlaag Den Bosch Zondervan naar West Bromwich Plaat: "We dachten dat we er al waren" Utrecht gelukkig bij Den Haag: 1-0 E SPAARBï LEIDEN - Ging het nog bijna mis ook, onvoorstelbaar eigenlijk. Uitstekende zone- verdediging, perfect uitgebalanceerde aanval en een voorsprong daardoor van maxi maal 19 punten. Niets leek Parker tien minuten voor tijd tegen Amstelveen te kunnen gebeuren, de wedstrijd die bovenal zelfvertrouwen moest brengen voor de naderende play-offs had de ploeg, zoals dat heet, in de knip. Het liep, zoals zo vaak aan de wetten der logica in de sport geen peil valt op te trekken, weer heel anders. In plaats van een royale winstpartij werd een uiterst moeizaam bevochten 88-82 zege en in plaats van vertrouwen wierp de 'Phyrrus-overwinning' weer stof genoeg op tot nadenken. Dat laatste geldt dan voornamelijk voor Leiden-coach Ton Boot die uiteraard blij was met de punten, maar niet bepaald content kon zijn over de terugval van zijn ploeg in de slotfase. Tegenstre ver Theo Kinsbergen daarente gen lachte breeduit. "Verloren, maar toch een beetje gewon nen", meende hij. En optimis tisch als altijd voegde hij er nog aan toe: "Wij verslaan Den Bosch straks en komen in de finale te genover Parker te staan. En ik moet dan nog zien wie er dan wint. Want we kunnen beter spe len dan we vanavond hebben la ten zien. Nu twintig minuten goed, dan dertig". Kern Een beetje prematuur, die voor spelling, al zit er misschien toch een kern van waarheid in zijn be toog. In potentie kan Amstel veen moeiteloos met de besten mee, punt is alleen dat de ploeg, in de breedte nu eenmaal niet zo sterk, nog steeds erg wisselvallig speelt. Dat kostte het team de af gelopen weken een aantal over- CANTU (ANP) - In het finale- toernooi om de Europa Cup 1 basketbal heeft Den Bosch gisteravond opnieuw een ne derlaag geleden. De nationa le kampioen verloor in Can- tu met 102-84 van de Ita liaanse kampioen Squibb. De Italianen leidden bij rust met 44-39. Topscorers aan Nederlandse zijde waren Richardson met 32 punten en Dekker met 14 punten. Voor de Italianen scoorden Kubec 24 pnt. en Flowers 20. Bij Den Bosch speelden zowel Cramer als Miller mee. Eerstgenoemde raakte tijdens het nieuw- jaarstoernooi geblesseerd aan de enkelbanden. Miller maakte zijn rentree na een afwezigheid van acht we ken, waarin hij naar zijn zeggen niet fit was geweest. winningen. Ook gisteren waren de 'show-boys' een kwartiertje gewoon niet aanwezig. Dat brak ze uiteindelijk op, al kwamen ze, toen er even keihard werd ge werkt, uit verloren positie nog angstig dichtbij. "Maar", stelde Mitch Plaat aan de andere kant: "We hadden het nooit meer zover mogen laten komen". De man die opnieuw ditmaal dankzij een staaltje van perfecte balbehandeling in de laatste minuten - de zege veilig stelde vervolgde: "We dachten dat we er al waren. Van die ver onderstelling mag je tegen een klasse-ploeg als Amstelveen nooit uitgaan. Een kwestie van onderschatting, geloof ik. Mag in de nabije toekomst niet meer ge beuren. Is niet goed voor het mo reel". Plaat had gelijk. Voor de vertoning op zich - de 1200 toeschouwers vermaakten zich uitstekend - was het natuurlijk wel aardig dat het nog zo spannend werd en voor Kinsbergen was het prettig dat zijn vedetten alsnog het vuur uit de sloffen liepen, maar Lei den had die Amstelveense we deropstanding nooit mogen toe staan. Met Plaat (vier fouten) zelf op de bank en Emill Hagens dit keer totaal van slag af (moe, niet alert en schotpercentage van 13) stokte evenwel tien minuten voor tijd plots het ritme dat daar voor zo nadrukkelijk de toon van de wedstrijd had beheerst. Van 79-60 naar 82-80, dat is toch al te gek. Gelijk Tot 19-19 ging het aanvankelijk ge lijk op. Wilson Washington had in tien minuten niet alleen 16 punten en vier dunks achter zijn naam staan, maar tevens tegen standers als Bruinsma, Downey en Hagens via fraaie blocks met een al een flinke desillusie be zorgt. Alles wees daarom op een net zo spannende partij als an derhalve week geleden, zeker nu Owen Wells er weer bij was. Dat ging dus - tot vlak voor tijd - niet op. Scores Leiden - Puidokas 24 (9), Plaat 17, Dow ney 17 (5), Bruinsma 11 (5), Fopma 9 (3), Kragtwijk 6 (7), Hagens 2. Schotper- centage 49, rebounds 39, balverlies 10. Amstelveen - Washington 27, Runia 17, Wiel 15. Wells 14, Van Noort 4, Van Oos teroom 2, Boots 2. Schotpercentage 55, rebounds 30, balverlies 13. Want Boot schreef, bij 27-23, een zone voor en zette tevens toen 'beer' Fopma in, een man die met zijn fysiek en met zijn even merkwaardige als effectieve schot momenteel als een soort geheim wapen wordt gebruikt. In combinatie met de press werkte het uitstekend. Washing ton kwam de bucket niet meer in, het tempo van Amstelveen zakte en Steve Puidokas nam de leidende rol over. Binnen een mum van tijd zat het toen zeer sterk spelende Leiden op flu weel. Na de 53-40 ruststand leek de zaak definitief beslist toen ook Bruinsma (schitterende hoekje) en Downey (ongelooflijk mooie dunk) de geest kregen. Amstel veen werd even volledig gedold. Kwam terug tot 69-60, maar werd net zo gemakkelijk op 77-60 ge zet en zoiets werkt normaliter frustrerend. Alleen, ditmaal had het een averechts effect. Leiden waande zich na die gave demon stratie zo zeker dat men zich alles dacht te kunnen permitteren. En daar kwam men dus van terug. Verslapping Van de verslapping die toen bij de thuisploeg optrad profiteerden Wells en Runia. De ruimte die de twee spelmakers kregen benut ten ze om van ver raak te schie ten en hoewel het verschil zien derogen kleiner werd - 81-72 geloofde de thuisploeg het wel, per slot van rekening was er nog maar een minuut of vier te spe len. Enorm agressief verdedi gend pakte Amstelveen echter DEN HAAG (ANP) - Op 22 no vember van het vorig jaar staakte scheidsrechter Tho mas de competitiewedstrijd FC Den Haag-FC Utrecht, nadat er een bom binnen het speelveld ontplofte. Ruim dne maanden later werd in het Zuiderpark het restant, tweeënvijftig minuten, ge speeld. FC Utrecht pakte de volle winst toen die tijd bijna verstreken was. Carbo werd matchwinner in een half duel, dat geen winnaar ver diende. Vier minuten eerder had de afloop even goed op 1-0, inplaats van 0-1, geteld kunnen worden. De Haagse draver Melis flitste in een ui terste wanhoopspoging op wonderschone manier door de complete Utrechtse verde diging. Melis passeerde ook doelman Van Breukelen maar moest de bal uit een verkleinde hoek inschieten. Hij deed dat onmiddellijk, maar trof slechts de paal. De wedstrijd leek hierna in remi se zonder doelpunten te ein digen Nadat Tempelaar voor een spierscheuring was ver vangen, hervatte Utrecht met een snelle aanval het spel. Wouters werd op de rand van buitenspel aangespeeld, hij passeerde Mansveld en be diende Carbo voor hem in middels door Havenaar verla ten doel: 0-1. Utrecht kreeg daarmee iets te veel, Den Haag te weinig. CRAIOVA - Van de favorieten voor de eindzege in het toernooi om de Europa Cup I lijkt na de eerste ronde in de kwartfinales alleen Bayern München zeker van een plaats in de halve eindstrijd. De Duitse kampioen zette binnen twintig minuten het Roemeense Universitatea Craiova op een onoverbrugbare 2-0 achterstand om de wedstrijd vervolgens ongestoord te kunnen uitspelen. Liverpool had veel meer moei te met CSKA Sofia. Op bezoek bij Bij de cuphouder hielden de Bulgaren de schade beperkt tot 1-0 verlies. Anderlecht kwam tegen Rode Ster Belgrado ook al niet overtuigend voor de dag: slechts 2-1 winst. Aston Villa deed het beter door Dynamo Kiev in Rusland op 0-0 te houden. De verdediging van FC Kaiserslautem doet er van alles aan om de Engelse spits van Real Madrid. Laurie Cunningham, het scoren te beletten. Men zou slechts een half uurtje stand houden ENSCHEDE (GPD) - Kort voor het sluiten van de Ne derlandse transfermarkt heeft FC Twente alsnog over eenstemming bereikt met West Bromwich Albion over de overgang van Romeo Zon dervan naar deze Engelse club. Het transferbedrag ligt dicht bij de één miljoen gul den. Als vervanger heeft FC Twente inmiddels de 21-jari ge Jan van Gestel van Willem II aangetrokken, een links benige verdediger, die ook zou zijn gecontracteerd als de transfer van Zondervan naar West Bromwich Albion niet rond was gekomen. Studentenploeg Craiova, dne jaar ongeslagen in eigen huis, heeft geen enkel uitzicht op een posi tief resultaat gehad tegen Bayern München. Na zeven minuten schoot Paul Breitner uit de twee de lijn 0-1 in, dik tien minuten later volgde Europees voetballer van het jaar Rummenigge zijn voorbeeld. De Beierse formatie zorgde er daarna alleen nog voor de defensie gesloten te houden. Scheidsrechter Charles Corver hield Beierlorzer (München) en Stefanescu (Craiova) de gele kaart voor De onlangs tot Belg genaturaliseer de Juan Lozano bezorgde Ander lecht een kleine zege op Rode Ster Belgrado. Het doorgaan van dit duel is overigens lang twijfel achtig geweest. Joegoslavisch ambassade-personeel vroeg uit stel van de wedstrijd na een schietpartij, waarbij twee Joego- slavcn waren betrokken. Rode Ster maakte in het volgepakte Astndpark een sterke indruk. Geurts opende de score, nog voor rust zorgde Durovski voor evenwicht. Lozano boog een hoekschop na een kwartier in de tweede helft direct om in de win nende treffer. Verder dan 2-1 liet Rode Ster het niet komen. Aston Villa had eigenlijk met een grote overwinning op Dynamo Kiev naar Engeland terug moe ten keren. De Engelse kampioen kreeg kansen te over maar benut die kennelijk liever voor eigen publiek. Voor bekerhouder Liverpool ziet de toekomst er minder florissant uit. CSKA Sofia verdedigde zeer hardnekkig. En dus werd het niet, zoals vorig jaar 5-1, maar slechts 1-0. Alleen Whelan vond een gaatje in het Oosteuropees cordon. Europa Cup II Barcelona is hard op weg naar een finale-plaats in het Europa Cup U-toernooi, die in het eigen sta dion Nou Camp zal worden ge speeld. Lokomotive Leipzig on dervond in de tweede helft van het duel met de bekerwinnaar uit 1979 de kracht van de Catalanen. De vermaarde Enrique Castro Quim bracht zijn ploeg aan de leiding. In de slotfase nam Bar celona nog meer afstand. Vgf mi nuten voor het einde soleerde Moran langs dne verdedigers en hing doelpunt nummer twee in de touwen. In blessure-tijd te kende Simonssen voor de 0—3 eindscore. Tottenham Hotspur veroverde te gen Eintracht Frankfurt een gun stig uitgangspunt: 2-0. Na 58 mi nuten bezweek de Duitse afweer onder de druk van de Engelsen, terwijl men in de counter dicht bij een verrassende treffer was geweest. Miller schoot van af stand 1-0 in en die goal gaf Spurs nieuwe moed. Negen mi nuten voor het einde noopte Ha zard de Duitse invaller-doelman Jüriens tot een tweede gang naar het net. Karl-Heinz Kórbei kreeg zijn tweede gele kaart in EC-ver- band en zal de return derhalve moeten missen. Ook Standard Luik heeft zich met een 2-0 zege kandidaat gesteld voor een plaats bij de laatste vier. De Portugese kampioen FC Por to werd van begin af aan onder druk gezet In de achtste minuut was Luik, met Arie Haan en Si mon Tahamata, dichtbij een doelpunt. Maar scheidsrechter Renggli gaf geen penalty toen Wendt op de rand van het straf schopgebied werd neergehaald. De 30 000 toeschouwers kregen na een half uur wel de openings treffer voorgeschoteld. Engel- bert knalde van veraf raak. Porto ontketende na rust een offensief Wendt zou dat uiteindelijk de kop indrukken. Hij verspeelde in eerste instantie de bal aan verde diger Gabnel maar achterhaalde diens terugspeelbal op doelman Fonseca. Die was kansloos op Wendt laatste tik: 2-0. Van de 25 000 plaatsen bg Legia Warschau-Dynamo Tiblissi wa ren er slechts 16.000 beschikbaar voor toeschouwers. De eerste wedstrijd tussen een Pools en Russisch team sinds de noodtoe stand werd afgekondigd was met uiterst scherpe veiligheidsmaat regelen omgeven. Ongeregeldhe den bleven daan ook uit Wel werden de Russische voetballers voortdurend uitgefloten en uit gescholden wanneer zg aan de bal waren, zo meldt het persbu reau UPI. Woorden schoten ech ter tekort. De Russische beker houder won met 0-1, dankzij een doelpunt van Sulakvelidze UEFA-Cup Hamburger SV had het in het ei gen Volksparkstadion, waar FC Utrecht in de tweede ronde zelfs won, opnieuw erg.moeilijk. Het nietige Zwitserse Xamax Neu- chatel begint over tVW wckrn met slechts een 3-2 achterstand aan de return. Nadat Barstrup aanvankelgk voor 1-0 h.i i M zorgd, zette Xamax de wedstrgd naar zijn hand Givens. een Ier, produceerde vijf minuten na de Duitse treffer de gelgkmaker en kort na rust werd het zelfs 1-2 door toedoen van Luethi HSV pakte m het slotofTensief toch nog de volle winst. Doelpunten makers waren Memenng en in valler Von Heesen. De tweede Duitse vertegenwoordi ger. FC Kaiserslautem. heeft nog nauwelgks uitzicht op het beha len van de voorlaatste ronde Real Madrid stuurde de Duitsers met een 3-1 nederlaag weg uit het Bernabeu-stadion Een half uur hield Kaiserslautem stand in de Spaanse heksenketel Toen tekende de Engelse spits Cun ningham voor 1-0 Vier minuten later was het opnieuw raak Her nandez De Spargaarden bleven aandringen en Juanito scoorde 3-0, voordat Eilenfeldt de eer kon redden. Hg deed dat uit een strafschop. Valencia werd door twee doelpun ten van Frank Amesen voor een afgang bespaard Met een bezoek aan Góteborg echter nog voor de boeg is 2-2 een uiterst wankele basis De vier doelpunten vielen binnen de eerste twintig minu ten Comeliusson en Nilsson maakten binnen twee minuten een 1-0 achterstand ongedaan waarna Amesen uit een penalty even later zgn tweede en gclgk- makende score kon laten afroe- prn Dundee United heeft met een 2-0 voorsprong op zak weinig méér te vrezen van Radnicki Nis. Bei de doelpunten, van Narey en Dodds. vielen vlak voor rust. Washington gaat voor niets omhoog. Plaat heeft van afstand weer eens doeltreffend uitgehaald. Downey en Bruinsma zijn alweer op weg naar eigen helft. punt voor punt terug en uitein delijk moest Plaat bij 82-78 toch nog van de bank komen om het zaakje te redden. Hagens kon het dit keer niet aan, de rest die daar voor zo goed had gespeeld al evenmin, als verlamd keek ieder een toe hoe Amstelveen maar dichter en dichter bg sloop. Plaat had het verlossende ant woord uiteraard wel klaar. Lei den's onbetwiste ster door de ja ren heen kon door op balbezit te spelen nog juist voor zijn dat hoogmoed ook echt voor de val zou komen. Wat hij niet kon ver hinderen, de zege ten spgt, was dat het zelfvertrouwen toch nog een forse deuk opbep. Dat had beshst niet nodig geweest. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11