Deeltij darbeid staat centraal KORTING Omvang zegelfraude duister C Soldaten willen langer dienen Foltering in opvanghuis DIGROS KATWIJK In werkgelegenheidsplan Beleid overheid gifvondsten te soepel bij Terlouw stelt D'66- kiezer meest teleur Aardbeving schokt Z-Limburg Daar heeft DIGROS geen OPEC conferentie voor nodig.- WOENSDAG 3 MAART 1982 Binnenland Werkloosheid sclirikt dienstplichtigen af DEN HAAG (GPD) - Defensie zoekt naar maatregelen om dienstplichtigen te dwingen na veertien of zestien maanden het leger te verlaten. Een groeiend aaintal soldaten weigert na die periode met zogenoemd klein verlof te gaan en wil de volle pe riode van 24 maanden uitdienen. De krijgsmacht kampt daardoor met problemen. Formeel is de dienstplicht 24 maanden. Sinds een aantal jaren is het echter gebruikelijk om na veertien of zestien maanden (af hankelijk van de functie) met klein verlof te gaan. Tot aan het groot verlof, dat na 24 maanden volgt, moeten de dienstplichti gen dan binnen een etmaal pa raat kunnen zijn. Het klein verlof is ingesteld om.de dienstplicht te verlichten en de soldaten niet al te lang aan de arbeidsmarkt te onttrekken. Door de huidige werkloosheid be slissen echter steeds meer solda ten dat ze niet met klein verlof willen. In plaats van werkloos te worden in de burgermaatschap pij blijven ze liever nog een half jaar de wapenrok dragen. Defen sie kan dat met de huidige rege lingen niet verhinderen, maar is er wel door in de problemen ge raakt. Momenteel zitten er bij het leger ongeveer duizend soldaten die voor hun klein verlof hebben be dankt. Intussen zijn echter de keuring en oproeping van nieu we lichtingen doorgegaan, waar door een overschot aan soldaten is ontstaan. „Als het zo doorgaat liggen we straks met twee man in een bed", schetst een woordvoer der van defensie de problemen. Staatssecretaris Van Houwelingen onderzoekt mogelijkheden om aan die moeilijkheden het hoofd te bieden. De soldatenvakbond WDM heeft al laten weten zich te verzetten tegen gedwongen ontslag na veertien of zestien maanden dienst. Wie dat wil moet de volle 24 maanden kun nen uitdienen, aldus de WDM. Eerder heeft de bond juist steeds gepleit voor een algemene ver korting van de militaire dienst plicht. Negen maanden geëist tegen vrouw (21) DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie by de Haagse rechtbank, mr. Schimmel, heeft gisteren een gevangenisstraf van negen maanden, waar van vier voorwaardelijk, geëist tegen een 21-jari- ge vrouw uit Den Haag Zij wordt ervan verdacht op 13 december van het vorig jaar een urenlange marteling op touw te hebben gezet van een me debewoonster van het opvanghuis voor dakloze jongeren aan de Stationsweg m de residentie. De ze medebewoonster zou laatdunkende opmer kingen hebben gemaakt over het tweejarige dochtertje van de vrouw. Die dag ontbood zij de medebewoonster op haar kamer, naar getuigen beweerden "om haar een lesje te leren". Toen het meisje, Doreen, met wil de komen, werd zij gehaald door een aantal ande re bewoners van het pand en meegenomen naar de kamer van de vrouw. Doreen werd onder meer afgetuigd met riemen, ge schopt in buik en maag. met haar hoofd tegen de muur geslagen en ook bewerkt met een gloeien de krultang en brandende sigaretten Ze bep on der meer brandwonden en een gescheurd trom- melvbes op. De hele marteling duurde volgens sommige getuigen twee, volgens anderen vier uur. De leiding van het tehuis wist helemaal niets van de gebeurtenissen De vrouw heeft een relatie met een herolnever- slaafde, die ook de vader van het kind is Deze man verkeerde echter meer binnen dan buiten de gevangenismuren, waardoor hij weinig vreugde bracht in het leven van de vrouw. DEN HAAG (GPD) - Het zwaartepunt van het banenplan van minister Den Uyl ligt op de invoering van deeltijdarbeid en de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Daarnaast zijn en worden er extra maatregelen getroffen voor de bouw 5000 extra woningen in de huurpremiesector voor het onderwijs en de dienstverlenende sectoren. Het Cen traal Plan Bureau heeft berekend dat alle plannen samen dit jaar 12.000 banen zal opleveren en volgend jaar 17.000. Daarnaast hoopt het kabinet 30.000 mensen aan werk te helpen door het splitsen van volletijdbanen in deeltijdbanen. Met nadruk stelt het kabinet, dat deze eerste versie van het banen plan alleen geldt voor dit jaar. In het najaar zullen de plannen voor de periode 1983-1985 worden ge presenteerd. Het kabinet ver wacht echter niet dat in de jaren tachtig voldoende werkgelegen heid kan worden geschapen. „De samenleving staat de komen de jaren voor de keuze om te be rusten in een langdurige, massa le werkloosheid of om het be schikbare werk beter te verde len. Het kabinet zal de herverde ling van werk krachtig bevorde ren", schrijft Den Uyl. Het kabinet houdt daarbij vast aan het standpunt, dat verkorting van de arbeidsduur niet mag lei den tot verhoging van de ar beidskosten of verzwaring van de collectieve lastendruk. .Ar beidstijdverkorting door herver deling van werk zal gepaard moeten gaan met een evenredige vermindering van inkomen". Subsidie Volgens het kabinet zou per be drijfstak, bedrijf of instelling een concreet plan voor de herverde ling van het beschikbare werk moeten worden opgesteld. Dat kan bijvoorbeeld in het kader van het cao-overleg. Voor het op stellen van dergelijke plannen stelt het kabinet 10 miljoen gul den beschikbaar. Om de plannen van de sociale partners en het be leid van de regering goed op el kaar af te stemmen zal het kabi net een stuurgroep herverdeling van werk instellen. Stichting Natuur en Milieu: UTRECHT (GPD) - De overheid laat bij gifvondsten in de bodem maar al te vaak ten onrechte ge ruststellende geluiden horen. Men beperkt zich by dergelijke uitspraken tot één of enjcele stof fen en de onmiddellijke effecten daarvan. De overheid gaat dan voorbij aan de effecten van de optelsom van allerlei chemica liën en de gevolgen op lange ter mijn. Dr. Lucas Reijnders, toxicoloog (vergiftkundige) bij de stichting Natuur en Milieu, zei dit gisteren op een persconferentie in Utrecht. Hij vond dat Nederland langzamerhand een cocktail van vergiften is, die eikaars werking kunnen versterken. Bovendien ^ijn er gevolgen, zoals het optre den van kanker en van aangebo ren afwijkingen, die reeds door minieme hoeveelheden milieu verontreinigende stoffen kunnen worden veroorzaakt. Volgens Reijnders is van veel giftige stof fen nog te weinig bekend om ver- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg regen 9 regen 9 regen 9 regen 10 regen 9 regen 10 regenbui 10 klaringen van veiligheid te kun nen afgeven. Reijnders meent dat de overheid zich veel voorzichtiger moet op stellen. Daarbij moet het beleid zijn gericht op het zoveel moge lijk voorkomen van het ontstaan van slecht afbreekbare stoffen. Bij onvermijdelijke toepassing dient te worden gestreefd naar maximaal hergebruik. De toxico loog drong aan op een spoedige parleméntaire behandeling van het wetsontwerp bodembescher ming. Zuidpool Op de persconferentie van Natuur en Milieu werd ook een handte keningenactie aangekondigd, als onderdeel van een internationale campagne van milieugroeperin gen, voor het behoud van het Zuidpoolgebied. Het is de bedoe ling om de handtekeningen met een petitie in mei van dit jaar aan te bieden aan de Antartic Treaty, een vereniging van 14 landen die het beheer over de Zuidpool voert. De petitie, die ook naar de Verenigde Naties gaat, vraagt om snelle maatregelen, zodat het Zuidpoolgebied tot wereldna tuurpark wordt verklaard, onder erkenning van de onschatbare waarde van dit zevende conti nent voor de mensheid. De Zuidpool wordt vooral be dreigd door de exploratie en win ning van delfstoffen, met name van olie. Om het splitsen van volletijdbanen in deeltijd aan te moedigen stelt het kabinet de werkgevers een subsidie van 4000 gulden in het vooruitzicht. De deeltijdbanen moeten Vdan wel minimaal 8 uur en maximaal 32 uur per week omvatten. Bij de werkgevers wordt er op aangedrongen vaca tures open te stellen voor deel tijdwerkers maar ook het reeds in dienst zijnde personeel de mo gelijkheid te bieden in deeltyd te gaan werken. Jeugdwerkplan Voor jongeren van 16 tot 23 jaar is een jeugdwerkplan ontwikkeld. In de eerste plaats wordt gedacht aan uitbreiding van de mogelijk heden voor het volgen van een beroeps- of vakopleiding. Hier voor is voor dit jaar 135 miljoen gulden uitgetrokken. Gepoogd wordt jongeren tot 23 jaar na 9 maanden werkloosheid een tij delijke arbeidsplaats aan te bie den. Daarvoor is in totaal 285 miljoen gulden beschikbaar. Een groot deel van deze arbeidsplaat sen zal worden gevonden door uitbreiding en verbetering van het sociaal cultureel werk in de grote steden en in een aantal pro bleemgebieden. Voor het jeugdwerkplan is in totaal 525 miljoen gulden beschikbaar. Hierdoor zullen ongeveer 45.000 jongeren geholpen kunnen wor den, hetzij met een( tijdelijke) baan hetzij met een opleiding. Op verschillende ministeries wordt gestudeerd op de vraag hoe uitkeringsgelden kunnen worden benut ter bevordering van de werkgelegenheid.Deze studie moet dit jaar worden afge rond en volgend jaar in de begro ting worden opgenomen. Overige maatregelen Voor een groot deel bestaat het werkgelegenheidsplan uit het verruimen of verbeteren of ver snellen van reeds bestaande maatregelen. Zo zullen bijvoor beeld energiebesparende inves teringen in het kader van het Na tionale Isolatieprogramma wor den versterkt. Voor het midden- en kleinbedrijf worden krediet- mogelijkheden verruimd om. door rentefaciliteiten. Overwerk moet zoveel mogelijk worden beperkt. De overheid wil daarvoor het verlenen van ver gunningen beperken. De SER en de Emancipatie Raad zullen wor den gevraagd zo snel mogelijk te adviseren over het ouderschaps verlof. Eveneens zal de SER wor den gevraagd naar een mogelijk heid om oudere werknemers ge deeltelijk vervroegd te laten uit treden. Minister Den Uyl sociale zaken en werkgelegenheidpresenteert zijn werkgelegenheidsplan op een persconferentie. Naast hem vaag zichtbaar (v.l.n.r.) staatssecretaris d'Ancona, professor Ritzen (die het plan heeft voorbereid) en staatsse cretaris Dales. 'Lange-broek- verbod voor meisjes is flauwekul' DEN HAAG (GPD) - Het is ei genlijk onzin, en niet meer bij de huidige tijd passend, om meisjes die naar de kleuter school gaan te verbieden om een lange broek te dragen. Dat zegt staatssecretaris Her mes van onderwijs, kort sa mengevat, over de regels die het schoolbestuur van de kleuterschool in Anna Jaco- bapolder aan ouders oplegt. De staatssecretaris staat er echter machteloos tegenover: er is nu eenmaal de in de Grondwet gegarandeerde vrijheid van onderwijs en op grond daarvan mag ieder schoolbestuur z'n eigen nor men hanteren. Hermes zegt een en ander in antwoord op vragen van de CDA-Tweede-Kamerleden Eversdijk en Beinema. Die hadden hem met de situatie op Sint-Philipsland gecon fronteerd, waar het bestuur van de stichting voor kleuter en lager onderwijs op gere formeerde grondslag de ou ders van de kleuterschool-de pendance in Anna Jacoba- polder een formulier ter on dertekening had voorgelegd. De meest opvallende voor waarde: lange broeken voor meisjes werden verboden. Weigerden de ouders om die verklaring te ondertekenen, dan zou het bestuur zich niet langer inzetten voor het in standhouden van de depen dance en de daarvoor beno digde dispensatie niet aan vragen. DEN HAAG (GPD) - De kiezers van D'66 zijn aanzienlijk meer te leurgesteld in het functioneren van minister Terlouw (economi sche zaken) - hun voormalige po litiek leider - dan de kiezers van de overige partijen. Dat blijkt uit een enquête die door het bureau Inter-View is gehouden in op dracht van het weekblad De Tijd. Bijna de helft van de D'66-kie- zers vindt het beleid van Jan Ter louw tegenvallen. Landelijk ligt dit gemiddelde op een kwart. „Opvallend is dat PvdA-kiezers het meest positief zijn in hun oor deel", zegt de onderzoeker drs. Maurice de Hond in De Tijd. In deze groep vindt één op de vyf dat het beleid van Jan Terlouw meevalt. Voor de WD geldt by deze vraag de verhouding 1:8, by het CDA 1:14 en by D'66 1:25. De Nederlandse kiezer wijt het te genvallende beleid van Terlouw aan te weinig hardheid (ge noemd door 68 procent van de ondervraagden), te weinig over tuigingskracht (58 procent), te Examenstudent gaat nu 375 gulden betalen DEN HAAG (ANP) - Studenten die niet bij een universiteit of ho geschool zyn ingeschreven, moe ten met ingang van het nieuwe studiejaar per jaar 375 gulden ex amengeld betalen. Minister van Kemenade (onderwijs en weten schappen) bereidt daartoe een wetswijziging voor. De maatre gel zal 4,9 miljoen gulden extra opleveren. De zogenaamde examenstudent of extraneus (toehoorder) moet nu examengeld betalen tot zestig gulden per examen. De examens zijn gespreid over het jaar en over vele jaren. Betalen per exa men is niet meer goed uit te voe ren. Het aantal examenstudenten is in een paar jaar tijd van duizend tot ongeveer 12.500 gestegen. Dit is veroorzaakt door het ontduiken van de verplichting collegegeld te betalen. 14 half bew. regen 7 onbewolkt 13 regen 11 regen 10 Pleidooi voor maatregelen na aanhouding PTT-er Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tunis onbewolkt - 7 onbewolkt 14 -1 regen 12 7 regen 8 3 onbewolkt 1 onbewolkt 9 licht bew. 5 licht bew. 7 0 onbewolkt 17 8 zwaar bew.' 6 -5 zwaar bew. - 8 onbewolkt 15 6 onbewolkt 14 0 geheel bew. 4 0 Ücht bew. 8 3 zwaar bew. 7 2 mist 18 10 HAARLEM (GPD) - Er valt vrij wel niet na te gaan voor hoeveel geld aan Nederlandse postzegels bij drukkerij Johan Enschede in Haarlem zijn gestolen en in om loop zijn gebracht. Er is wel voor een waarde van 2,6 miljoen gul den aan zegels, die waren gesto len door een PTT-ambtenaar in beslag genomen, maar er zou ook voor een fiks bedrag in circulatie zijn gebracht. Dit zegt de heer De Jong, hoofd van de postale re cherche in Amsterdam, die valt onder het ministerie van justitie. De beveiligingsambtenaren bij En schede zijn in dienst van de PTT zelf. Volgens De Jong is de frau de pas nu ontdekt, omdat het niet vreemd is dat particuliere bedrijven grote hoeveelheden postzegels tegen een lagere prijs dumpen, bijvoorbeeld wanneer ze een frankeermachine aan schaffen en zegels overhouden. Ook zouden er belastingtechni sche voordelen mee zijn te beha len. Pas toen postzegels werden aangeboden die nog niet in de handel verkrijgbaar waren, kreeg de PTT argwaan en werd een onderzoek ingesteld. De Jong vindt dat nu er een rotte appel tussen de 'bewakers' is aangetroffen, de PTT wel wat moet ondernemen om de kans op fraude te verkleinen. De postale recherche kan hierin slechts adviseren. De omvang van de diefstal kan volgens De Jong door de Directie Zegel- waarde van de PTT wellicht by benadering worden vastgesteld. "Voorlopig blijft het echter natte vingerwerk, en dat is wel een treurige zaak natuurlijk". Bij Enschede, waar al sinds 1864 postzegels voor de Nederlandse PTT worden gedrukt, is men niet geschokt door de ontdekking van de postzegelfraude. Een woordvoerder van het bedrijf zei de publiciteit rond de diefstal wel vervelend te vinden. "De PTT zorgt in onze drukkerij voor de bewaking en controle tydens het drukken van de zegels. Voor dat doel zijn PTT-ambtenaren m ons bedrijf gedetacheerd". Controle De publiciteit rond deze fraude wordt vooral als vervelend erva ren, omdat bij Enschede ook frankeerzegels voor andere lan den gemaakt worden. Dit druk werk staat echter onder controle van de eigen bednjfsbewakings- dienst. "Het gekke is dat by wat wij zelf controleren nooit iets aan de hand is. Toch zouden die bui tenlandse opdrachtgevers kun nen denken dat er in ons bedrijf iets met de bewaking niet goed zit. Zij begrijpen niet dat de PTT zelf de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen", aldus de woordvoerder. Behalve postzegels worden by En schede ook bankbiljetten ge maakt. Dit gebeurt in een aparte afdeling, waar voortdurend door de Nederlandsche Bank en de drukkerij zelf wordt gecontro leerd. De bankbiljetten worden in Haarlem sinds 1814 gedrukt Men zorgt voorts voor de ver vaardiging van Eurocheques, be taalcheques en -pasjes. Ensche de is een particulier bedrijf, waar ook gewone zaken worden ge drukt, zoals kalenders en jaarver slagen. weinig politieke handigheid (47 procent) en aan een te domine rende rol van Terlouws collega Den Uyl van sociale zaken (40 procent). Op de vraag van wie in de top van het kabinet de grootste bydrage mag worden verwacht voor de problemen waar Nederland voor staat krijgt premier Van Agt rela tief de meeste steun (34,7 pro cent). Veel minder verwachten de geënquêteerden van Terlouw (14 procent) en Den Uyl (12,8 pro cent). Maar de meeste mensen (38,5 procent) antwoorden: geen van drieën. HEERLEN (GPD) - Een duidelijk voelbare aardbeving heeft in de nacht van maandag op dinsdag voornamelijk het zuidelijk deel van Limburg getroffen. Het sterkst is de schok gevoeld in Beek en Ulestraten, waar voor werpen in de huizen letterlijk stonden te schudden. Ook wer den huisdieren onrustig even voordat de beving werd gevoeld. Het episch centrum bevond zich 20 kilometer boven Maastricht, tus sen Geleen en de Belgische grens. Volgens het KNMI in De Bilt was de kracht van de aard schok 4 tot 4,5 op de schaal van Richter. By deze sterkte ontstaat er doorgaans geen schade; pas bij een kracht van 5 komt het voor dat muren scheuren en schoorstenen van de daken val len. zoals gebeurde tydens de zwaarste aardbeving in ons land van deze eeuw in 1932 in het Oostbrabantse Uden. Het KNMI heeft dinsdag ongeveer vijftig meldingen verwerkt, die voornamelijk kwamen uit de plaatsen langs de Maas van Maastricht tot en met Roermond, hoewel er ook een melding uit Asten in Noord-Brabant was. Ook langs de Belgische kant van de grens werden er bevingen ge voeld, met name in Maasmeche len. Maaseik en Lanaken. Het Belgische persbureau Belga meldde dat de beving dne tot vyf seconden heeft geduurd. De aarschok was van gelyke sterk te als die van Heythuysen in juni 1980. Dergelyke bevingen ko men stelselmatig voor in Zuid- Limburg doordat het ligt boven een ondergronds „breukgebied", een onderbreking van de conti- nuiteit van het gesteente in de aardkost. ADVERTENTIE PER LITER Visserijkade-Katwijk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7